feestdagen, Diet vallende op een Zondag, maar wanneer niet gewerkt wordt, 10 uren loon zal worden uitbetaald. In „De Graafschap-bode" kwam dezer dagen het volgende geestige gedichtje voor in dialect van hot Graafschap Zutfen. „Mooi Eisten zat an 1 veneter. Met 't breiwark op der kuoó, Zéé droeg zes poney-tökskes, An iedre kante drèè. 'n Jungskeo, dol van lééföe. Bat kwam ▼eorbie, en höé, Hê6< bad zee heurkes op de lippen; An iedre kante drêê! Diep veur zien Eisten baog g-o, Zéé wazzsn 't ens, déè twëë, En béê steurden der zes kuskes, An iedro kante dréê! Heur vader kwam en zag dat. En schreeuwden *t urt: „Zéé, zêéf" Ea gaf d'rm ae&so van achtren, An iedre kante dréêl" Gistermiddag had te Dordrocht in het Oranjepark bet concours hipplque plaats, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der afaetling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De uitslag was: I. Concours voor bet schoonste aange spannen Neclerlandscho tuigpaard. Iste prtfs, Joh. Boekhout, te Houten; 2de pril9» B. A. Vogelezang, te Alblasserdam; 3de prQs, wed. A. Costerroans, te Efst. IT. Concours voor het schoonste aanga- spannen rytuigpaard van particulieren: Iste prys, S. A. F. baron Crcutz, te 's Gravenbage; 2 Je prijs, id., te id.; 3de pr\js, A. Yolktr van Waverveen, te id. III. Concours voor het schoonste aan gespannen rijtuïgpaard van paardenhandelaars. 1ste pr., A. Mulder, te 's-Gravenbage; 2de yrn Wod. A. Costormans, te Eist, 3de pr., W. Yan der Lee, te Utrecht. IY. Concours voor het best gaande rijpaard. Iste pr., luit. P. H. A. Loopuit, te Venloo; 2de pr., luit. J. Jurjans, te Amersfoort; 3de pr, luit. G. J. A. A. baron Yan Heemstra,id. Y. Concours voor het best gaande span paarden. Yoor particulieren: 1ste pr., S. A. P. baron Crentz, te 's Gravenbage2de pr., W. R. A. C. graaf Yan Recbteren Lïmpurg, te Scheveuingen. Voor bandelaren: lsta pr., A. Mulder, te 's-Gravenhage; 2de pr., W. Yan der Lee, te Utrecht; 3de pr., G. M. Van der Kuylen, te 's-Gravenhage. Het Qbl. kan met zekerheid mel den, dat liquidatourea er in geslaagd zijn de drakkerü der firma H. C. A. Thieme, te Nij megen, te vurkoopen aan de commanditaire vennootschap G. J. Thiome, te Arnhem. Men schrijft uit Emmenilnae gemeenten Zweeloo en Westerbork is men op last van hoogerhand begonnen den straatweg in den vorig n toestand te herstelleD. Aarde en zand worden van den weg verwijderd en do bermen weder bruikbaar gemaakt. Hoogst waarschijnlijk zullen thans die gemeentebe sturen worden aangeschreven aan den weg, waarvoor indertijd een belangrijk provinciaal subsiuia is verleend, afdoende verbeteringen aan te brongen. De eerste Hollandsche baring, zilnde 26 toD, van het schip „M. A. 153 An- thonie", roeder de heer \Y. Yan Buren te Maassluis, kan reeds Zondag via Leith te Rotterdam warden verwacht. Aan den Kanaaldijk, bij Lei- muiden, is in de Ringvaart van de Haarlem mermeer Donderdagmiddag het vierjarig zoontje van den daggelder J. B. to water geraakt en verdronken. Door een voorbijvarend schipper is het lijkje opgehaald. De te Maassluis gehouden col- lecte voor de nagelaten betrekkingen der be manning van het verongelukte viscbschip „Johanna M. A. 145", heelt opgebracht p. m. 1000. De oorlog tnsschen Spanje en de Vcreenigde Staten. De Amerikaansche millionnairs hebben reeds verschillende bewijzen van vaderlandsliefde gegeven. Er is door één een oorlogssscbip aan geboden, mits bij zelf daarvan kapitein mocht z\jn; do regeering heeft het aanbod onder dankbetuiging geweigerd. Een ander heeft eon gansch regiment op eigen kosten willen aanwerven; do regeering hesft daarvoor beleefdelijk bedankt. De re* geering heeft aanvankelijk eveneens het ge schenk van den heer Astor, een batterij, van de hand gewozen. Doch op dit besluit is zij, volgens de „Daily Telegraph", teruggekomeo. Deze batterij zal bestaan uit zes Hotchkiss-snolvuurkanonnen, onder bevel van officieren van het geregelde leger; aan de manschappen, die deze stukkon zullen be dienen, worden zeer hooge eischen gest-rld, zoodat zij als bet ware een keurcorps vormen. Vooral van do universiteiten komen talrijke aanvragen om te worden opgenomen in dit corps, dat öf te Cuba óf op de Phiiippijnen dienst zal doen. De ganscho uitrusting zal 75,000 dollars kosten. Het gemcht, dat de Spaansche gezant, de heer y Castilho, met de Fransche regeering onderhandelt over den verkoop van do Phllip- Pijnen, wordt uit Madrid met klem tegen gesproken. Admiraal Sampson heeft te Key-Francia steenkool ingenomen, welke daar was aan gebracht door een .DuitBcb schip en bestemd was voor de Spaansche schepen, oie de kust bewaken. De correspondent der „Times" te Key-West meldt, dat hfi 25 Mei do 17 schepen van admiraal Sampson in hot Oud-Bahama-kanaal beeft gezien. Da Hamburger borichtgever der „Daily Telegraph" beweert te weten, dat het stoom schip „Havel", behoorende tot de Duitsche Lloyd, door een Hamburger hais is verkocht aan een transatlantische maatschappij te Barcelona. Overigens valt omtrent den „oorlog" w.inig bQzorjdexs meer mee to deelen. Slechts do volgende kenschetsing van den toestand in de Vercenigdo Staten, zooals zy voorkomt in de Londenscba Times: „Men kan met even veel recht beweren, dat op Cuba oomiideliyk een inval zal worden gedaan, öf dat do inval zal worden uitgestelddat Portorico zal wor Jen aangevallen en dat bet niet z .1 worden aangevallen; dat do president een nieuw pl3n he-ft aangenomen en dat hjj geen ni-uw plan beeft aangenomen, maar dat hjj wacht tot gent raai Miles de troepen in voldoenden toestand acht en er definitieve berichten zjjr. ontvangen van do Spaansche en Amerik tan- sche vloten". Nieuw-York, 27 Mei: Het „Evening Jour nal" meldt, dat do regeering te middernacht een telegram ontving van commodore Schley, waarin dezo meldt, dat bet eskader van Cervera zich beslist in de baai van Santiago bevindt. Washington, 27 MeiTot tien uur hedenmorgen was nog geen o'ficiëel bericht ontvangen, dat commodore Schley Cervera blokkeert in de haven van Santiago. (Tweede Tel) Door het departement van marine wordt de meening uitgesproken, dat het eskader van admiraal Cervera neg steeds to Santiago de Cuba is; doch verschillende correspondenten zeggen, dat de overtuiging veld wint to Key-West, dat bet Spaansche eskader Santiago verlaten heeft. Volgens een der berichten is het reeds verleden Zaterdag onder z-il gegaan. Madrid, 27 M6LHet Spaansche eskader is nog steeds te Santiago de Cu a. Hongkong, 27 Mei: Hek Amerikaansche transportschip „Zafiro" is zooeven van Manilla aangekomen; de kapit-in van het schip meldt, dat de toestand te Manilla nog onveranderd is. Kaar hy mededeelde, is het bericht onjuist, dat de kapitein van de „Callao" zou gefusil leerd zijn. De „Zafiro" keert Maanaag naar Manilla terug. Madrid, 27 Mei: De „Imparcial deelt medo, dat te Nieuw-York een geval van cholera ia voorgekomen. Barichton uit Gibraltar spreken tegen, dat door de Engelschen maatregelen genomen worden tot versterking. Geen enkel blad heeft hedenochtend tele grammen over Cuba. Parijs, 27 Mei: Uit Londen wordt aan de „Tempa" geseind, dat by den Amerikaan- sebea Senaat een wetsontwerp ia ingediend, waarby, tot hti leggen of opnieuw leggen van de noodige telegraafkabels voor maritieme operaties wordt geautoriseerd. Hofland, de uitvinder van de onderzeesehe torp^.oioot, bie.t aan, het eskader van admi raal Cervera in den grond te boren, indien de regeling zich bereid verklaart z'yn uit- vmiiog te koopen wanneer do onderneming slaagt. Msü bericht dat te Havanna 140,000 man Spaansche troepen liggen met levensmiddelen voor 6 maanden, en te Matanzas 60,000 man. President Mac Kinlay heeft besloten Hawaï te annexeeron zonder de beslissing van het Congres af te wachten. President Mac Kinly heeft zich genoodzaakt gezien tot het oproepen van nog 75,000 vry- wiPigsrs. Eo met groote geestdrift heeft de bevolking aan dien oproep gehoor gegeven; de gouverneurs van alle staten hebben reeds getei6grapheerd, dat het vereischte contingent ter beschikking was. Er zyn dus mannen genoeg; maar het zyn ongeschoolde mannen; recruten zonder eenige ervaring, wien nog alles moet geleerd worden. Doch in Amerika is niets onmogelijk; en waarom zou men dan in drie maanden van een burger geen soldaat kunnen maken? Amerika hoeft nu een sterk leger - wat het aantal manschappen aangaat. En met trots merkt daarom de „Times" op: „Het oproepen van nog 75,000 vrijwilligers brengt hot loger op een sterkte van meer dan een kwart millioen man. Wy gelooven, dat dit een. leger is grooter dan Spanje kan uitrusten en buiten zyn grondgebied tegen ons in het veld, kan sturen. Met zulk een leger beschik ken wij over een voldoende kracht, om al het gebied te bezetten, dat wij van Spanj9 mochten willen nemen on het te houden, terwijl dan nog in het land zelf een leger overblijft, sterk genoeg voor elke mogelijk heid, welke zich mocht voordoen!" Als het in een oorlog alleen op het aantal manschappen aankwam, zou de redeneering van de „Times" misschien juist zijn. Maar de qualiteit dtr troepen hoeft ook iets te be teekenen! En nu moot nog bewezen wor den, dat een Amerikaansche recruut, die nog gedrild moet worden, gelijk kan worden ge steld met oc-n Spaansch soldaat, die op Cuba reeds den vuurdoop heeft ondergaan. Trouwens, ook andere bladen begroeten de oproeping van 75,000 vrijwilligers met ia- stemming zooals de „Tribune" en de „Herald". „Deze oproeping zal", zegt byv. het eerste blad, „door allen worden beschouwd als een waarborg voor de overtuiging der regeering, dat een overschot beter is dan een tekort, yqqc zoover de militaire strijdkrachten be treft, en dat z(j bereid is den oorlog op elke ■cbaal te voeren. Wy hebben reeds gesproken van de wijs heid van den president door reeds onmiddellijk een grooter l9ger vrijwilligers op te roepen dan volgens trenig enthusiast ooit In dezen stryd zou kunnen gebruikt worden, en zijn verheugd, dat hy nog grooter veldtocht voor bereidt". „De oorlog is barbaarsch", zegt de Rerald „maar zoolang de geest van den tyd arbitrage niet wil ter oplossing van Internationale ge schillen, is de eenige humane oorlog die, welke, door een onmeteiyke superioriteit van strijdkrachten, is snel, zeker en overweldigend." Men seinde aan de „Tel." gistermiddag nog uit Parijs: Een telegram uit Madrid zegt, dat een nota van den nieuw benoemden minister van bui- landsche zaken aan de Europeosche mogend heden gericht is geworden. De nota protesteert tegen do houding van de Yereenigde Staten op de volgende punten lo. De Amerikanen hebben zonder vooraf gaande waarschuwing aan de burgers en vreemdelingen steden gebombardeerd. 2o. Do Amerikaansche schepen hebben onder dekking van de Spaansche vlag, die zy aan boord van hunne schepen heschen, vijandelijkheden ondernomen. 3o. Z(j verstoorden de internationale kabels en maakten nog verdere inbreuken op het vol- kon recht. De Spaansche minister van buitenlandsche zaken eischt schadevergoeding voor de be zittingen van vreemdelingen, die door het bombardement schade hebben geleden. Uit Madrid wordt niet bevestigd het ver trek van admiraal Cervera uit Santiago de Caba. Men seint, dat Amerikaansche oorlogs schepen kruisen in de Windwardstraat. Te Nieuw-York trokt het zeer de aandacht dat de Russische regeering nu eerst een verklaring van haar neutraliteit heeft gezon den. In politieke kringen wil men daarin een teeken zien van de slechts stemming der Europeesche mogendheden, die vergeefs ge tracht hebben ten gunste des vredos tusschen- beide te komen, vóór het tot de eigenlijke vijandelijkheden kwam. Yolgens gerucht zou de czaar in deze den raad van keizer "Wilhelm hebben gevolgd, wat nogal vreemd klinkt, waar DuitschUnd zelf geen neutraliteitsver- klaring heeft afgelegd. Het bericht aangaande moeilijkheden tus- schen admiraal Dewey en den Duitschen consul te Manilla wordt nu weer uit Hongkong tegengesproken, met de verzekering, dat geen Duitsche kraisers of kooplieden hebben aan geboden levensmiddelen op do Phiiippijnen te ontschepen en dat er in het binnenland ge noeg levensmiddelen voorradig zyn. Het Duitsche stoomschip „Yalencïa" moet 9000 ton rijst op Poitórico hebben ontscheept. Op het oogenblik beschikt de regeering der Unie over 200,000 vrywilligers, benevens een staand leger van 79,500 man, waaronder 10,000 man infanterie, die tegen de gele kcorts be stand heeten. Yolgens een bericht uit Key-Wost zouden de Amerikanen er in geslaagd zyn, 30,000 patronen voor de opstandelingen aan land te brengen. Wat die lieden daaraan echter zullen hebben zonder pewcren, is ^en raadsel. INGEZONDEN. Baldadigheid. Hoewel hierover reeds meermalen in ver schillende bladen is geklaagd, wilde ik er gaarne nog een staaltje van opnoemeD, ver- loopen Woensdagnacht gebeurd. Eenige lieden maakten, Da in Leiden feest gevierd te heb ben, eene excursie naar Oegstgeestvoorwaar niet onpleizierig om in den lentenacht wat op te frisschen; de natuur staat buiten mooi om te kunnen genieten, maar o wee, daar kwam weer de steel- en vernielzucht te voorscbyn. Takken seringen werden van de boomen gerukt en heele bedden violen, die nog wel binnen een hek stonden, werden uit pure baldadigheid uit den grond getrokken, om een eind verder te worden neergesmeten. In dezen tyd van het jaar doet men zyn best om zyn tuin een vrooiyk aanzien te geven en dan aan de genade van zulke lieden te worden overgeleverd 1 Zelfs een vlag, die van het dak van een in aanbouw zjjnd huis woei, moest het ontgelden en werd neergehaald, een heele klim voorwaar by nacht; maar was het niet voel beter, wanneer die men- schen moeite deden om tot een hooger peil van beschaving en humaniteit op te klimmen? 't Is toch treurig, dat zulke toestanden nog veel voorkomen in eene maat8chappy,N waar de rustige samenleving door talryke wetten beschermd wordt en dan veroorzaakt door menschen, die den kwajongensleeftyd reeds lang zyn ontwassen. U, mynheer de Redacteur, myn dank be tuigend voor de welwillende opname hiervan Met hoogachting, H. B. 1848. Ds. J. H. Doimer. 1898. Vrydag was het vyftig jaar geleden, dat ds. J. H. Donner 27 Mei 1848 in de „christeiyk afgescheiden geref. gemeente" te Ommeren door wyien ds. (later prof.) A. Brummelkamp van Arnhem als predikant be vestigd werd. ZEerw. diende eenige jaren de ge meente aldaar en tegeiyk die te Tiel, en werd in 1856 beroepen te Leiden, welke gemeente hu diende tot 1876, toen hy door zyn be noeming tot Zendingsdirector, met de oplei ding der Zendeling-kweekeiiagen belast, zyn emeritaat aanvroeg en verkreeg. Emeritaat in den zin van rust heeft de altyd werkzame man echter gekend noch gezocht. Hy ging voort met de gsmeenten te dienen en mocht verschillende jongelingen bekwamen voor den Zendingsarbeid. Ook door zyn ver kiezing tot lid der Tweede Kamer voor Lei ien in 1880 ter vervanging van Jbr. Elout van Soetorwoude zag hy zyn werkkring belangryk uitbreiden. Bshoudens oen korte rust had hy onafgebroken daarin zitting. Eerst voor Leiden, daarna voor Katwyk. Thans is do heer Don ner de oudste in leoftyd, de nestor der Kamer, waardoor hy verplicht is eenmaal per jaar de eerste zittingen dor Kamer te presileeren. Ten vorigen jare benoemde de Kamer hem tot vice-president, zoodat hy by afwezig heid van den beer Qleichman dezen vervangt op den voorzitierstoel. „Indezen afgescheiden dominee" zegt „De Zeeuw" „vyftig jaar geleden een der meest verachten onder de pariah's der negentiende eeuw, is Gods Woord3 vervuld: „Die my eoren zal Ik eeren"; en Go de al d'eero daarvoor! (Eoü.) Hcrlfelijlre Berichten. Oude-Wetering: Ter namiddag-gods dienstoefening op 29 dezer zal ds. H. J. Do Groot, die ongeveer drie jaren als predikant by de Ned.-Horv. Gem. alhier wtrkzaam was, afscheid van onzr» gemeente nemen, wegens vertrek naar Zoettrwoude. Oudshoorn: Ned.-Herv. Gom. lstenPink sterdag: Des voorin, ta tien uren, de heer Bron, em. predikant te Don Helder. Mai'ktberieliten. Lelden, 29 Mol. Granen irerden bedoB weinig verhandeld; na de prgzen eonigesine teragloopen wachten de gebruikers hc-t laatsie oogenblit af. Witte Tarwe f 10.25 a f 11.—Rood- 10. 0 a 11.— Walla-Walla f a f Pooloclio f a f per 80 EG. Roggo f 6. a f 6.40 per 74 KG. Zonaergerst f 4.75 a f 5.Winter- f a Cbovalicr- /"5.70 a f 6.20 per HL. Haver fi.90 a fl.26 per 50 EG. Groene Erwten f6. u f6.50 per HL, Paa denboonen f 5.80 a f 6.per HL. Duivenboonon 7.a /7.60 per HL. ErumobooDen f e. f por HL. Koolzaad fV .50 a f 11.25 per HL. Kanariezaad fb.'-.O a ƒ6.60 per HL. Hennopzaad f G.75 a ƒ7.51» per HL. Boter. Aanvoer 12,330 kilogr. lato qualit. per i/a ƒ40.— a ƒ48.— 2de qnal. por 1/4 vat f 30.— a ƒ38.lsto qualit. per kilogr. ƒ1.a ƒ1.20; 2de qualit. per kilogr. ƒ0.75 a f 0.96. Lange Zwarto Turf 360,000 stuks, ƒ2.75 a ƒ3.— per duizet d. Leeuwarden, 27 Mei. Boter. Iste soort f—.— aanvoer en vaten. Yee. De aanvoer bestond heden uit 1275 Randeren, 2340 SchapeD, 743 Varkens. Stieren, enter f 75 tot 120. Twenter- /100 tot J 145, Oseen/135 tot/l75. velte Koeien 130 tot 26 melke Koeien ƒ120 tot 140, Pinken ƒ40 tot 73. vette Kalveren ƒ20 tot J 30, Graakalveren tot - nuchtere dito ƒ7 tot f 9, vette schapen ƒ18 tot 24, melko id. ƒ14 tot ƒ18, Lammeren ƒ7 tot ƒ9, vette Varkona ƒ40 tot ƒ80, magere dito ƒ20 tot 30, vette Biggen ƒ:5 tot 35, magere dito C tot ƒ8, Pa^rdeu tot Volte Koeien lsto qutul. 26 tot 28 c., 2'e qnal. 23 tot 26 0., 3de qnal. 18 tot 24 c., stieren 19 tot 21 o., vette Kalvorm 25 tot 30 c. vette Schapen 25 tot 27 c., vette Varkens 17 tot 1D c.. Varkens Lon- donscho markt 16 tot 18 c., alles por l/s kiio. In Bandvee was de handel over het algemec-D etadigbr, doch prijshoudend; in Varkens en Schapen har del gewild. Deventer, 27 Mei. Boter ƒ17.50 a ƒ21.per Vs t0D. /8-— ƒ11.— P©r Via ton, ƒ0.80 a 0.90 per KG. Kipeieren ƒ2.50 a ƒ3.50, Eondeieron ƒ3.25 a ƒ3.60 per 100 stuks. Londen, 27 Mei. Friesohe Boter 76 a 80 sh. Gevonden voorwerpen. Een duimstok en een timmermanspotlood. Een huissleutel met koperen oog. E^n gouden dames-cylinderhorloge zonder ring No. 54327. Een gulden. Een wit schort. Een remontoir-horloge In zwart ijzeren kast - No. 292332. Verloren voorwerpen. Een zilveren dames-remontoirhorlogo met gouden knopje en nikkelen ketting. Een lederen zakportefeuille, inhoudende jacht- en vischakte en visitekaartjes. Een kleine huissleutel. Inlichtingen omtrent eerstbedoelde voor werpen zyn te bekomen aan het Bureel van Politie en worden aldaar verzocht omtrent laatstgenoemde voorwerpen. ACADEJIIËSflEVWS. Leiden: Geslaagd zyn voor het cacdi- daat8-examen in de godgeleerdheid (1ste ged.) de heer P. Smit; voor het doctoraal-examen in de godgeleerdheid de heer G. A. Van den Bergh van Eysinga (cum laude); voor het doctoraal-examen in de rechtswetenschap de heer N. J. L. Brantjes. Yoor het voorbereidend kerk el yk examen de heeren W. F. Smits en J. M. Lammers. Utrecht: Tot semi-arts bevorderdde heeren A. "W. Tusems en H. J. Yan Teyn. Tot arts is bevorderd de heer P. J. Fret. Tot tandmeester bevorderd de heer C. Cohen. BUITENLAND. Frankryk, Yolgens officiëele oogstramingen was de stand van de wintertarwe in Frankrijk op 10 Mei in 33 departementen zeer goed, in 51 goed, in 8 tameiyk goed; de stand van de voorjaar8tarwe in 15 zeer goed, in 31 goed en in 4 departementen tameiyk goed. De met tarwe bezaaide oppervlakte ie over 't algemeon grooter dan die in 1896/97. Dult«ch)an(L De eenige parade, die keizer Friedrich als keizer geïnspecteerd beeft, is geweest die, welke plaats vond op 29 Mei 1888 te Char- lottenburg, door de tweede garde-infanterie brigade, die toon onder commando stond van den tegenwoordigen keizer, toenmaals prins Wilhelm. Deze was op dien dag met zyn brigade uitgerukt om oefeningen te houden, toan hem onverwacht het keizeriyk bevel gezonden werd, zqn troepen aan den keizer te presenteeren. Sedert dien tyd brengt de keizer den 29sten Mei altyd by die brigade door. Daar dit jaar echter deze dag op Pinksterzondag valt, heeft do keizer "Woensiag do gewone inspectie over oie brigade gehouden, de oefeningen daarvan bygewoond en met de officieren een dejeuner gebruikt. Da Duitsche keizer heeft door tusschen- komst van zyn broeder, prins Heinricb, aan den keizer van China do hoogste Pruisische ridderorde, die van den Zwarten Adelaar, doen toekomen. Een Parysch blad heeft na het ver lyf van den Keizer in Elzas-Lotharingen meege deeld, dat de keizer een officior van den gene- ralen stif opgedragen had een rapport uit te brangen over de wyze, waarop het dal v.in Massevoaux kon benut wordon uit een strate gisch oogpunt, voor een toekomstigen oorlog tegen Frankrijk. „De Nor .d. Allg. Ztg." zegt echter io antwoord op dit bericht, dat de keizer door ge n enkel officier van den gene- rah-n staf op die reis is vergezeld. Be lflria. Uit Brussel wordt gemeld, dat van San- Francisco uit Prins Albert de steden in de omstreken, en ook de Sierra Nevada bezocht heeft; daarna is hy verder gereisd naar het Noorden. Den 7den dezer was hy Iq Portland (Staat Oregon) aangekomen. In België is in het dietrict Sïnt-Nicolaas tot afgevaardigde gekozen een eenvoudige boer, zekere Frans Yan Brussel, landbouwer te Stekene, nabij de Hollandsche grens. Dit nieuwe Kamerlid is van plan den minister De Bruyn, die te Termonde in herstemming moet komen, voor te stellen over te gaan tot onmiddellyke opening der grenzen voor den invoer van Hollandsch fokvee, wyi de Ylaamsche landbouwer door de sluiting der grenzen te veel schade lydt. De myn n°. 12 Cracbet Picquery, waar deze week een gasontploffiing dertien werklui het leven heeft gekost, ligt dicht by Frame- ries. Eén mynwerker ia geheel ongedeerd gebleven, van de gewonden is één ernstig verbrand, de beide anderen minder. Spanje. In den Ssnaat verdedigde gisteren senor Primero Riviera, de vroegere kapitein generaal der Pbilïppynen zfin beheer. Hy zeide dat het vod, dat do Amerikaansche vlag genoemd wordt, nooit zal wapporen van de muren van Manilla. Hy wees er op, dat de Philip- pynsche eilanden geen middelen tot verde diging hadden. Als gouverneur had hy die van do regeering gevraagd, maar deze a or- woordde, dat de Paus tusschenbeide gekomen was. De minister van marine gelooft, dat het op het oogenblik niet geraden is, over de plannen voor den oorlog te opreken. Hij wil thans goed noch afkeurend sprek-n over het beheer van Senor Primero;. integendeel acht by terughouieuiheid in het belang van het vaderland. De minister van oorlog zegt, dat de regoe- ring tevreden is over don yver en de loyau- teit van Senor Primero. In de Kamer vroeg een der afgevaardigden aan de regeeriog inlichtingen over de mach tiging aan den kapitein-generaal van de Pbi lïppynen verleend, om zekere administratieve hervormingen in te voeren. De minister van koloniën antwoordde, dat de kapitein-generaal gemachtigd is te handelen op de meest ge schikte wijze, ora de inboorliogen te whinen voor de zaak van Spanje. Vereenigüo Stuteu. Een van de eerste aanwinsten die Yereenigde Staten na afloop van den stry< met Spanje zullen trachten te maken, zal wel licht zyn St.-Thomas. Admiraal Porter heeft over dit Deensche eiland een verslag uitge bracht aan de]Amerikaanscho regeering, waar uit blykt, welko groote voordeelen aan het bezit er van verbonden zyn. St.-Thouias ligt pal aan don weg van Europ», Rr Oost Indië en den Grooten Oceaan naar We;f.-lQiió of de Yereenigdn Staten. v -epon van daar of daarheen bestemd, nioet.n er voorraad innemen. Uit dit punt kunnen alle Westindische eilanden worden aangevallen, maar het kan zelf tegen ieder gevaar voor eene landing onbeperkt worlen versterkt. De 6tad St.-Thomas ligt aan een byna volkomen ronde baai, welker iDgang beschermd worct door twee zware forteD, die zooianig versterkt kunnen worden, dat geen vreemde mogendheid ze ooit kan nemen. St.-Tbomas is eon klein Gibraltar en kan door geen vloot worden aangttast. Er is geen mogelykheid voor een landing, daar het eil ïud omringd wordt door klippen en bar.ktn en elk punt dat een schip of boot zou kunnen naderen, is een natuurlyk fort, dat, zonder kunstmatige verst-rkingsn met oen paar kanonnen voldoende verweerbaar is. Geen haven in de "West is beter geschikt als marine- station dan St.-Thomas. Zyn haven, die van St.-John en de haven, welke door het Water eiland gevormd wordt, zouden alle scbepeq van de grootste vloot ter werold kunnen bergen en deze zou daar veilig zyn voor de ongenade van zee of vyand. St.-Thomas is de sleutel van de West en is voor de Yer.- Staten van grooter belang dan voor eeüig ander volk.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2