Verkiezingen. TWEEDE KAHEB. Maildienst Vlissingen QueensborougK De niiiister van wat-rstaat beeft naar aan leiding van bet afdelingsverslag omtront bet ontwerp tot goedkeuring van eon overeen komst met de Stoomvaartmaatschappij „Zee land", wegens het uitvoeren van een maildienst tusschen "Vlissingen en Queensborongh, of een andere Engelscbe haven, een nota inge diend, waarin hy o. a. uiteenzet waarom hy geen voldoende aanlei üng heeft kunnen vinden voor een hoogere jaarlyksche uitkeering aan de Maatschappij. Dat sedert 1 Mei 1.1. de Engelscbe avondpost uit Londen voor enkele plaatsen van Neder land met de Harwich-lQn wordt verzonden, is juist. De Minister zal niet in gebreke blijven by do vaststelling der dienstregeling er by do Holl. IJzeren-Spcorwig-my. op aan te dringen den dienst in vercinoing met de Vlissiogsche Btoombootlyn zooveel mogelyk te bevorderen. Aangaande de vraag wat sedert 18SS Is bereikt met opzicht tot oen rustdag voor bet personeel der Maatschappij „Zeeland" en hoe de totstand thans is, deelt de Minister mede, dat het sedert 1888 steeds het streven der Maatschappij is gebleven, aan haar personeel aan den wal zoovoel mogelyk oen rustdag per week te verstrekken, en dat thans de arbeid zoodanig is verdeeld, dat het personeel om de 8 dagen enkelen alleen om do 10 dagen een rustdag geniet. Voorts verstrekt hy eenige medeceelingen omtrent den dienst van do bemanning der schepen. liet denkbeeld, om te bepalen, dat de schepen in Nederland moeten worden gebouwd, leidt tot de vraag of de Regeering daardoor niet een verantwoordelijkheid op zich zou laden, welke zy moeilyk aanvaarden kan. Aanleiding om het artikel, dat het perso nee) by eventueele ongelukken een tegemoet koming verzekertin het contract op te nemen was, dat oe Maatschappij, hoewel gewoon haar personeel in een ongeval geldelyk te gemoet to komen, tot die ban ieling niét verplicht is. Wijziging van art. 131 der Gemeentewet. De minister van binnenhndsche zaken heeft een wetsontwerp ingediend, om de bepali g3n in do Gemeentewet betrekkelijk de benoeming van een commissie uit de ingezetenen by verandering van een grensregel ng, in o;er eensteraming te brengen metdebetrekk ïyke bepalingen der Kieswet. By deze gelegenheid wordt ter vereenvoudiging voorgesteld de commissie uit do gemeenten terug te brengen naar gelang van het zielental op 7, 13, 19 of 25 leden. Overgang over den westelijken kanaalarm te Ter-Neuzen. Da commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen gesteld is de aoressen der ge meenteraden van Hoek en Ter-Neuzen, hou dende verzoek om verbetering van den over gang over den westelijken kanaalarm te Ter Neuzen, oordeelt: dat, waar de bezwaren van adressanten voortspruiten, dat een in het Ryksbelang ondernomen en zonder dat er van vooraf gaand overleg met de gemeente is gebleken uitgevoerde verandering van den bedoelden kanaalovergang, tr grond is die voorzieoing jp kosten van den Staat te doen plaats hebben, /oor zoover bet belang dier bezwaren de wellicht hooge uitgaven ter voorziening recht vaardigt. Zy concln leert lo. tot dankzegging aan de RegeeriDg voor de verstrekte inlichtingen; 2o. den minister van w., h. en n. in overweging te geven alsnog voor rekeniDg van den Staat, Da overleg met het bestuur van de gemeente Ter Neuzen, afdoende verbetering te doen brengen in den afrit van de in 1894 gelegde lol brug naar de Grenulaan aldaar; 3o. den Minister afschrift van dit verslag te zenden. Verslagen Algcmecnc Rekenkamer Twee verslagen zjjn verschenen omtrent het commissoriaal onderzoek der Tweede Kamer, betreffende: lo. het verslag der Aigemeene Rekenkamer wegens haar werkzaamheden over het jaar 1896; 2o. het verslag der Aigemeene Rekenkamer in Nederland en NederL-Iodiê betreffende haar werkzaamheden over het jaar 1395, bedoeld in art. 79 der Indische comp tabiliteitswet. In het eerste stuk wordt opgemerkt, dat sommigo mededeeliogen in het verslag opnieuw duiden op een minder zuinig beheor by het departement van justitie in het aanschaffen van benoodigdheden. voortvloeiende uit niet- toepassing van het stelsel van openbare aan besteding. Naar aanleiding van een bedenking der Rokenkamer tegen de verevening eener decla ratie van den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, ad 3121.55, weger.s kosten van herstellingen en vernieuwingen aan de meubelen van de z.g. koningZdlen in het gouvernementsgebouw te 's-Hertogenbosch, wordt er op gewezen, dat oen regeling ont breekt aangaande het ameublement van de woningen van de Commissarissen der Koningin. Verkeerd en gevaarlyk wordt geacht de praktyk, dat het Rffk hier en daar, waar, ten gevolge van veronachtzaming der wettelijke voorschriften omtrent aangifte en afzondering van door besmetteiyke zi.-kto aangetaste dieren, do aanspraak op schadevergoeding wegens afmaken is verbeurd, toch, bjjwyze van subsidie aan do betrokken gemeentebe sturen het bedrag van zoodanige schadever goeding uitbetaalt, la het tweede stuk is onder meer gerele veerd, dat do minister van koloniën in 't al gemeen een ruim gebruik maakt van zijn bevoegdheid om af te wyken van den door de comptabiliteitswet gestelden regel, dat leverantién ten behoeve van Necerl.-Indië in het openbaar moeten worden aanbestooJ. Do commissie veroenigt zich met de Rekenkamer in den aandrang by de Regvering om afwflting van den regel der opaobare aan beste 'ing zoo veel mogoiyk te beperken. De commissie heeft byzonlere hulde ge bracht zoowel aan de Rekenkamer in Neder landsch-Indié als aan die in Nederland, voor de zeer nauwgezette wyze, waarop zy haar taak opvatten. Gemeenteraad van Koudekerk. De Voorzitter opent te ruim tien uren des morgens de vergadering en nadat de notulen zijn voorgelezen en onveranderd goedgekeurd, brengt hy ter tafel besluiten van H.H. God. Staten, tot goed keuring der kohieron van den Hoofdelijke Omslag en dc Hondenbelasting on tot af- en overschrijving op de begrooting dienst 1898. Vervolgens doet hij voorlezing van een schrijven van den heer A. Van der Bijl, dat bij wegens vertrek uit de geineonto, ophoudt lid vau den Raad te zyn en deelt de Voorxiitor mede, dat door het Dag. Bestuur do verkiezing voor die te vervullen vacature bepaald is op 7 Juni on de stemmingsdag, zoo noodig. op 17 Juui a. s., alsmede dat de opbrengst van het vergunningsrecht 162.50 bedraagt. Daarna doet nij voorlezing van de 2 volgendo ingekomen adressen: a. van J. Ycrjk, houdende bezwaar tegen zyn aanslag in den Hoofdelgken Omslag; b vah A. Van der Bijl, hondonde beklacht dat Burg. en Wetbs. hein willen nooJz&keu het klin kerpad voor zijn huis, in het dorp, te herstellen, terwijl hem vroeger was beloofd, dat ook dat voetpad later door de gemeente zou worden her steld, zoo.iIs dit destijds ook door de gemeente voor de heeren Du Marchio van Voorthuizen, A. Dorropanl en anderen was gedaan. De Voorzitter stelt voor, aangezien hij vernomen beeft dat er nog meer bezwaarschriften tegen don Hoofd. Omslag zullen inkomen, dat van J. Vuijk in een der vol gendo vergaderingen, tegelijk met de nog in te komen te behandelen Aldus wordt besloten; ter wijl hij te kennen geeft, dat bet aan den Raad gericht adres van Van der Bijl niet voor behan deling vatbaar is, daar het een zaak betreft, die niet tot de competentie vnn den Raad behoort. Vervolgens biedt de Voorzitter, namens het Dag Bestuur, aan den Raad aan het Gemeente verslag over 1897. Hij stelt voor om dot Verslag met het oog op den tijd dien het kost, niet zooals vroeger hier gobruikelijk, ia de vergadering voor te lezen, maar het bij do raadsleden to doen circa- leercn. Na eenige discussie wordt dit goedge vonden. Daarna wordt, ingevolge art. 65 der Kieswet, voortaan voor de verkiezingen van Tweede Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad de bovenzaal van het Raadhuis als stemlokaal aangewezen. De Voorzitter geeft to kennen, dat Ged. Staten de jl. vastgestoldo Aigemeene Politieverordening hebben teruggezonden met een paar bemerkingen. Na eenige discussie wordt hieraan tegemoet gekomen en de Verordening opnienw vastgesteld. Thans komt in behandeling het voorstel van den beer Oppelaar tot instelling der betrekking van opzichter over de begraafplaats. De Voorzitter geeft te kennen, dal het den leden bekend is, dat toen dit voorstel in do vorigo vergadering door den heer Oppelaar werd gedaan, hij had voorge steld om het te renvoyeeren naar B. en Ws. Hij kon thans namens B. en Ws. niededeelen, dat het college zich hiermede wol kon vereenigen. Hij opent thans de beraadslagingen over dat voorstel, dat na eemge discussie, in stemming gebracht, met aigemeene stommen wordt aangenomen. Het daarna in stemming gebrachte voorstel van den heer Oppelaar om het traktement van den te benoemen titularis op 100 te stellen, wordt met vijf tegen één stem aangenomen en vervolgens, na gehouden stemming, de heer Jobs. Van Egruond met aigemeene stemmen tot opzichter der begraaf plaats benoemd. Daarna komt aan de orde een adres van mej. Broekhuijsen, onderwijzeres aan de openbare school alhier, houdende verzoek haar jaarwedde met 50 te willen verhoogen. De Voorzitter geeft te kennen, dat het verzoek door moj. Broekhuijsen gedaan, niet te veel eischend is te noemen; hij heeft toch mej. Broekhuijsen leeren kennen als een uitstekende onderwijzeres mot een on vergelij kei ijken tact om met kinderen om te gaan, en waar nu z. i. haar beweren vol komen juist is, dat zij behalve de gewone school uren nog bovendien wekelijks ruim vier uren handwerk-onderwijs moet geven en dat op een lager traktement dan de onderwijzer, die minder uren heeft, daar gelooft hij dat haar verzoek om /"50 verhooging van jaarwedde, billijk is te noemen. De heer Van Egmoud kan zich met het ge voelen van den Voorzitter allerminst vereenigen. Hij vreest, dat, wordt het voorstel aangenomen, ook de onderwijzer verhooging zal vragen en is van oordeel, dat aan den onderwijzer meer trakte ment toekomt, waot diens werkkring is oneindig mocielijker dan van de onderwijzeres. Ook is hij van gevoelen, dat op het bestaande traktement van f500 genoeg onderwijzeressen zijn to krjjgen. De Voorzitter geeft zijn verbazing te kennen over de door den heer Van Egtnond aangevoerde argumenten, daar het z. i. huiten kijf is, dat bet onderwijs aan eerstbeginnenden juist het moeielrjkst onderwijs is te noemen. Dat men voor f500 bier genoeg onderwijzeressen zal kunnen krijgen, zooals de heer Van Egtnond beweert, is mogelijk, zegt hij, maar of wij bij vertrek van mej. Broekhuijsen licht een ondorwijzeres zullen terugkrijgen, die met zooveel tact met de kindeion weet om te gaan, meent spreker ten zeerste te moeten betwijfelen. Dagelijks toch is hij getuige hoe de onderwijzeres ook buiten dc schooluren de kindoren, in hun spelen alleraardigst weet bezig te honden en het is hem be kend, dat zij ook dikwijls met de ouders de belangen der kinderen bespreekt; zulk een onderwijzeres moe ten wij, zegt de Voorzitter, in het belang van het onderwys trachten te behouden en hij maakt zich sterk, dat, wanneer men de ouders der schoolgaande kinderen over haar verzoek kon laten stommen, met vrij aigemeene stemmen de verhooging der jaarwedde zou worden toegestaan. De heer A. Dorrepaal waardeert met den Voor zitter de verdiensto van de onderwijzeres en zegt dat hy van liet hoofd der school gunstige rappor- ton over haar heeft gekregen. De heer Orpelanr is het volkomen met dei Voorzitter eens, dat het onderwijs aan eerstbe ginnenden niet het gemakkelijkst is te noemen, wsuit, zegt spreker; eaa goede grondslag is noodig voor een goed gobonw. H| is er dus sterk voor om de jaarwedde van Broekhuijsen te] ver hoogen. De heer G. Dorrepaal geefl te kennen, dat het onderwijs in de handwerken van de onderwijzeres wol iets te wenschen overlaat en acht oen ver- hooghig van jaarwedde niet bcaiist noodig. L'e heer A. Dorrepaal zegt, dat bij dit ook wel eens heeft vernomen en geeft te kennen, dat hij niet voor traktemontsverhooging is, maar wel voor een jaarlijkschc gratificatie van ƒ50. De Voorzitter zegt dat het 4e eerste maal is, dat hij aanmerking hoort maken op hot h and werk- ondei wijs van mej. Broekhu^aen en ziet het ver schil tusschen een jiarlijksche gratificatie van ƒ50 of verhooging der jaarwedde met dat bedrag niet in. doch zoo do Raad liever eon gratificatie wil, ziet hjj er geen bezwaar in. De heer Van Egtnond zou desnoods Voor een gratificatie van ƒ25 zijn, maar is tegen een grati ficatie van ƒ50. Do Voorzitter zegt dat hij thans in stemming zal brongen het voorstel om aan de onderwijzeres een gratificatie van ƒ50 te verieenen. Dit voorstel wordt met vier tegen twee stemmen verworpen, vóór de heeren Oppelaar eB Blonk. De Voorzitter geeft te kennen, dat hij na het gevallen beslnit, alloen nog dit wil zeggen, dat hij de beslissing betreurt. Thans komt in stemming het voorstel om de onderwijzeres een gratificatie van ƒ25 te verieenen, hetwelk met vier tegen twee stemmen, dio van de heeren Oppelaar en Blonk, wordt aangenomen. De Voorzitter zegt, dat hij het betwijfelt of de onderwijzeres hiermede genoegen zal nemen. Ten slotte komt aan do orde een besluit tot af- en overschrijving op de Begrooting dienst 1897 ten bedrage van ƒ39.14. Bij de gebruikelijke omvraag vóór het sluiten der vergadering vraagt de heer Van Egmond waarom er tot heden geen beredeneerd verslag vnn het lager onderwijs aan den Raad is aange boden, wat vroeger toch steeds het geval was. De Voorzitter erkent dat de wet op het lager onderwijzer spreekt van het aanbieden van een beredeneerd verslag jaarlijks aan den Raad, waarvan afschrift wordt gezonden aan den arron- dissements-schoclopzienerhg kon echter verkla ren. dat in de meeste gemeenten van ons land dat verslag in de laatste jaren niet meer werd gedaan en de arrondissemenis-achoolopziener te Woerden het ook onnoodig acht Eindelijk geeft de heer Van den Berg te kennen, dat het z. wenschelijk zou zijn, dat voor rekening der gemeente de krankzinnige vrouw van W. Ëatclaan in een gesticht werd opgenomen. De Voorzitter zegt dat hij daartoo zal overgaan zoo spoedig hij hiertoo tonnen zal vinden. Niets meer te behandelen zijode, sluit do Voor zittor de vergadering. Programma yaii Maiieknitvoeriiierec. MUSIS SA.CRUW. Zondag te balf&cht, door het Staf muziekcorps van het 4de rex- inf. Directeur: de heer W. Van Erp. Eerste afdeeling: No. 1. Marche Lorraine, Ganse; 2. Ouvorturo „La Part dn Diablo". Auber; 3. Tan/ionsik a. d. Oper .Die verkaufte Braai" Smétana; 4. Fant&iaie eur „lüreiKeOtéra do Gounod, Krein. Tweede afdoehng: No. 5. Ouverture .Dio FelsonroühlaBeissigcr; 6. ,Scónee Pittoresquoe", 4mo suite d' orcfaeelre, Massenet; 7. Erübunga-Lioder, Waizer, Stranes; 8. Fantas e übtr Motive aus Snppó'a .Donna Jnaoita", Manu. Noa. 1 en 6, eer&to uitvoering op „bluaiB Sacram". Het betrekken van een kamp door jongelieden. Op gelyken voet als ton vorigen jare zal, ty voldoende deelneming, ook dit jaar en wel op 1 Augustus voor jongelieden de gelegenheid worden opengesttld, otn gedurende een 20-tal dagen een kamp te betrekken by Laren. Aan dat kamp, hetwelk onder bevel staat van een officier en waar een officier van gezondheid is belast met den geneeskundigen en den bygiënischen disast, kunnen deelnemen a. VrywilligerB van het Reservekader, die niet by hun corps onder de wapenen zyn; b. zy, die voldaan hebben aan het toelatings examen tot het Reservekader; c. zy, die toegelaten zyn tot de 4de of een hoogere klasse eener Hoogere Burger school of van een Gymnasium, die hebben verworven het diploma van eindexamen eener Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus of die op andere wyze aanspraak heb ben op vrijstelling van het onder b. bedoelde toelatings-examen. Zy, die aan dit kamp wenschen deel te nemen, moeten hun voornemen daartoe uiter- lyk op Maandag den 25sten Juli a. s. schriftelijk hebben meegedeeld aan den Hoofdofficier voor het Reservekader, to 's-Gravenhage, Parama- ribostraat N°. 11, die tevens bereid is ter zake nadere inlicatingen te verstrekken. De jongelieden, onder c. bedoeld, moeten by huone aanmelding aan den Hoofdofficier voor het Reservekader overleggen een bewys, afgegeven door het betrokken Hoofd van Onder- wys, waaruit biykt, dat zy am den tot deel neming gestelden eisch voldoen. De vrywilligers van het Reservekader reizen en kampeeren voor rekening van het Ryk. De deelnemers, onder b. en c. bedoeld, reizen ▼oor eigen rekening en storten voorts by aankomst, als tegemoetkoming ia de kosten o. a. voor de voeding, ligging en alle andere uitgaven, f 20. Daarvan wordt hun bovendien per dag f 0.10 zakgeld uitbetaald. Uniform is voor hen geen vereischte. Door deel to nemen aan dit kamp en dit verdient de byzondere aandacht voor hen, die, in Januari e. k. voor de militie wordeude ingeschreven nog vóór den laten dier maand tot het Reservekader, zouden wenschen toe te treden vindt n zy, die nog ongeoefend zyn in den wapenhandel, o. a. gelegenheid het Getuigschrift Model F. te verwerven, dat gevorderd wordt om tot een verbintenis voor het Reservekader te kunnen worden toegelaten. Reservekader. Aangezien het toelatingsexamen tot bet Reservekader slechts éénmaal per jaar plaats vindt, wordt de aandacht or by deze nog eens op gevestigd, dat zy, die dit jaar aan ge noemd examen wenschen deel te nemen, vóór den 2l8ton Juni a. 8. ten buroele van den Hoofdofficier voor het Reservekader, te 's-Qravenhage Paramaribostraat N°. 11, moe ten hebben ingezonden een „Kennisgeving Model B", zoomede een extract uit het ge boorte-register of een ander stuk, waaruit de leeftyd van den adspirant biykt. Een for mulier voor de „Kennisgeving" is op aanvrage to bekomen ten bureele van den Hoofdofficier voornoemd; een extract uit het geboorte register ter secretarie van de betrokken ge meente. Ook wordt er, ten einde teleurstelling zoo veel mogelyk te voorkomen, aan herinnerd, dat aan don dienst als vrijwilliger voor het Revorvekader alleen dan het recht op vry- steUiog van militiedienst kan worden ont leend, wanneer de belanghebbende tot dat kader is toegetreden vóór den laten Januari van het jaar, waarin hy voor de militie wordt ingeschreven. Park-Concert. Dinsdag 31 Met. 1. .Unter dem Biegesbanner-,Marsch. F. Von Bloo. 2. Onverturo „Di© Lastigen Weiber von Windsor"O. NicolaL S. .Les Adicox", Wals. GungJL 4. Fantasie uit „Preciosa-'C.M. v. Weber. 5. „Tanuhaoser'-FragmontenR. Wagner. C. „Dio Mühle im Bchwarzwald" Eilonberg. 7. Potpourri uit „Ls Tie Pariaiene*'Offenbach. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur l In nw geacht blad van Dinsdag 24 dezer 11. las ïk het volgende betreffende de a. s. irr mldigingsfeesten in September, nl. op oen tweeden feestdag van 22 September behalve andere feesten ook o. a. te twaalf uren het planten van een "Wilhelminaboom (lindeboom) op de Vïschmarkt ter plaatse, waar nu de groote kastanjeboom staat. Nu vraag ik, of het niet beter zoude wezen een ander a plek uit te kiezen, waar men over moer ruimte kon beschikken, byv. het Yan- der-Werf-park, dat zich uitstekend leent voor een dergelijk feest, ook met het oog op het groot aantal menschen, dat by dergelyke ge legenheden steeds aanwezig is? Indien men oie plaats om do een of andere reden niet geschikt vindt, dan zou men nog kunnen denken over het plein van Den Burcht, waar ook ruimte genoeg is. Ook in het Plantsoen kan men wel een geschikte plek vinden om een boom te plan ten. Het zou bepaald jammer wezen om den grooten, mooien kastanjeboom, welke nu op do Yischmarkt staat, ruw weg om te gaan hakken. Dio boom staat daar al sinds lange jaren, geeft aan de omgeving der Yischmarkt een schil Jeracbtig aanzien en beschut de marktbezo;kers door zyn dicht bladerendak tegen regen en zonnehitte. Men schynt het hier ter stede steeds op al wat boom is gemunt te hebben, en hakt gevoelloos met ruwe band alles kapot of weg, wat schoon en natuurlijk is. Hopende, dat dit schryven er eenigszins toe moge leiden om de feestcommissie te doen bewegen een betere plaats te dosn kiezen voor haar lindeboom, waardoor de kastanjeboom gespaard zou kunnen worden, teeken ik my, met hoogachting, Mynheer de Redacteur, Leiden, 28/5 '98. A. v. E. Dreyfns-Zola c. s. Opnieuw heeft Henri Casella in de Brussel- sche „Réforme" eenige mededeelingen gedaan over een onderhoud, dat hy met den Italiaan- schen militairen attaché Panizzardi heeft gi- had, en welke mededeelingen hy, Casella, onder eede wil bevestigen. Uit dit schryven blykt wederom duidelijk, dat niet Dreyfus de man was, die het verraad pleegde, doch Esterbazy. Casella schryft o. a. „Den 17den Februari, tydens betproces-Zola, kwam kolonel Panizzaroi 'smorgvns om half- tien by my. Hy zeide my, dat by my nog eens er aan herinnerde, in mijn verklaringen niet te vergeten, dat hy persooniyk niet in de Dreyfus zaak betrokken was." Sprekende over de kansen van het prooes- Zola, zeide de heer Panizzardi, dat dit proces niet door het leger behoorde te worden ge voerd, doch door de diplomatie. Casella antwoordde hierop: „"Wees biliyk, kolonel. Wat wilt gy, dat de militairen zullen doen? Ik voor my wist alle verklaringen van kolonel Von Schwarzkoppen reeds den lOden Januari 1878. Eu toch, als ik lid van den krygsraad ware geweast, zou ik Esterbazy ook hebben moeten vryspreken by gebrek aan materieels bowyzen. Dreyfus is geen slachtoffer van het mibtairisme, doch van de diplomatie. In 1894 had kolonel Von Schwarzkoppen naar generaal Mercier moeten gaan en hem beleefd moeten zoggen: „Gene raal, gy zyt op een verkeerd spoor. Ik zal, als men daarop doorgaat, genoodzaakt zyn uen waren schuldige aan te wyzeD, om een onschul dige te redden, enz., enz. Welnu, dan zou gene raal Mercier zyn slachtoffer hebben moeten loslaten." Toon riep de heer Panizzardi uit: „Neen. Yon Schwarzkoppen kon in 1894 niets zeggen l Ik zal u dat uitleggen. Zyn fout is in 1896 begonnen, na de openbaarmaking van het borderel." Hierop volgt hetgeen Casella reeds vroeger mededeelde, dat kolonel Yon Schwarzkoppen in 1894, toen hy hoorde, dat er een officier gearresteerd was, by kolonel Panizzardi kwam en hom zeide: „Ik vrees, dat myn man zich heeft laten vangen". Doch, toen later bleek, dat er sprake was van een Joodsch kapitein der artillerie, zeide kolonel Von Schwarzkoppen „Het is myn man niat, ik heb my noodeloos ongerust gemaakt." Maar toen evenwel in 1896 het fac similó van het borderel publiek gemaakt werd door de „Matin," toen verklaarde hy „Thans is myn man gevangen, want dit is zyn schrift." Tusschen 1894 en 1896 had by trouwens nog voortdurend stukken ontvangen, alle van de zelfde hand. „Toen", zeide Panizzardi „had Yon Schwarz koppen de waarheid moeten verklaren. Ik zou in dat geval naar myn koning gegaan zyn, hem de zaak hebben uitgelegd en hem toe stemming hebben gevraagd om de waarheid te zeggen. Alle Italiaanscbo officieren zou :en dit gODdgekeurd hebben. Ik zou geen cag rustig kunnen slapen onder zulke omstandig heden." Ten aanzien van het bewuste briefje„Cetfce can lillo de D. verklaarde Panizzardi nadrukkelyk, dat dit valsch was, want kolonel Von Schwarzkoppen had hem nog in den laatsten brief, dien hy ontvangen'hao, ge schreven, dat hy dit briefje nooit heeft geschreven. Op de vraag van Casella, wanneer kolonel Panizzarui den waren naam van den schulcigo had vernomen, antwoor ido deze „E'jeds lang wilde Yon Schw rzkoppen my dien naam zeggeD, doch ik bracht het gBBpr«k telzeas op iets anders. Doch voor zyn vertrek naar Ber- Jyn, na de re vol ver-scène, vertelde Von Schwarzkoppen mij: „Ik zal u een nieuwtje vertellen. Spoedig zul de bom springen, myn man is majoor Esterhazy." „Ontsteld door i it alles," gaat Casella voort, „vroeg ik, hoe het mogelyk was, dat Paniz zardi bleef zwygen." „Maar wat wilt gy dan, dat ik doen zal 7* vroeg deze. „Ik heb bepaalde bevelen van myn regeering, omdat ik niet direct in dezo treurige zaak ben betrokken. Kolooel Von Schwarzkoppen moet beginnen. Laat hy my slechts oen teekon geven en ik geef u myn woord als soi Jaat, dat ik alles, wat ik u thans vertel, voor de recht-ank zal bevestigen." De „Aurora" teffcent hier y terecht aan, dat op de eerste mededeelingen v^n Casella geen enkele tegenspraak ia gekomen, noch van de zyde van kolonel Panizzardi noch van die van kolonel Yon Schwarzkoppen. Als men den „Intransigeanl" mag gelooveo, zal het hof van cassatie te Parys 2 6 Juni het cassatieberoep van Zola aangaand© hst proces te Versailles tehandelen. Veertien dagen nadat de beslissing gegeven is, zal het proces dan opnieaw, hetzy te Parys hetzy te Ver sailles, aan de orde komen. Voor de correctioneels rechtbank komt 22 Juni het proces dor schriftkundigen Couard, Belhommo en Yarinard aan de orde, terwffl het proces van Zola tegen „Le Petit Jouraat" weg6ns laster 2 O J u 1 i by dezelfde rechtbank voorkomt. Gisteren hoeft een commissie hulde betuigd aan den afgezetten hoogleeraar Grimaud, lid van het Instituut, wiens naam by het proces van Zola veel genoemd is. Piofsi Havet, Duclos (van het Institut-Pasteur), Paul Meyer, Soaune, do hoeren Ranc, Yves Guyot, Scueurer-Kestner, enz. boden Grimaul een bronzen beeld aan. Burgerlijke Stand. BOSKOOP. Bevallen: A. J. Loef geb. Heems kerk, Z. A. Straver geb. Vermey, Z. Gehuwd: J. De Fraakrjjker 33 j. on C. Den Hollander 26 j. P. Ravestein 20 j. en M, Bekkers 23 j. Overleden: J. M. Houtman, 7 m. Th. De Jong 12 d. HAZERSWOUDE. Bevallen: E. P. Menken gob. Van Dijk, D. M. J. Colijn geb. Rasser, 'L. M. Van dei Haas geb. Hulsschreuder, Z. A. T. Boting geb. Dobbe van Bergen, Z. Gehuwd. J. Van Veen, jin. 24 j., en E. Vermeulen, jd. 24 j. OEGSTGEEST. Ondertrouwd: Tb. Alkem&de 30 j., te Noord wijk, en M. Van Velzen 27 j., te Oegsrgeest. Getrouwd: J. Molenaar en G. Van Vliet. J. C. Sclirama en J. De Wagenaar. Th. Juffer» mans en M. De Groot. Geboren: Elisabelh Adriana, D. van C. J, Birkhoff en A. an Dnel. Overleden: J. Huisman 79 j., wednr. va» A. v. d. Kwaak. Lever.l. aangegeven kind vim K. Schipper en C. J. Zwaan. N. A. Van der Mey 9 w. G. Van Delft 11 w. P. Teekamp 71 j-, wonende te Amsterdam. A. Viele 34 j., wonende te Zoetcrwoude. SASSENUELM. Ge boron: Jan, Z. van N. Mulder en M. v d. Sluis. KATWIJK Gehuwd: K. Kleen jra. 25 j. en N. Ouwehaud jd. 2o j. Geboren: KJn/.iena, D. van C. Vau Duyven* voorde en L. Klok. Cornelia, D. van A. Den Duik en li. Van Dayvenbode. Jannetje, D. van M. Mey vogel en A. Van Duyven voorde LlSfciE. Gehuwd. A. A. Van der Aart en P, J. Lemmers. C. De Koning en H. Van Dijk. II. Van Rooyon en C. M. SVildenburg. F. W, Arrachurt en M. Van Rit-LYV. Rietveld en J. Van Graven. W. Spielings en A. Van Scbooten, Geboren: Anna Catbarina, D. van M. Myland en P. Kranenburg NOORDYVlJixEKHOüT. Geboren: Maria E, A. A D. van P, Snel en E. E. Keet. Jacob, Z, van M. Van Dijk en J. De YVilde. RIJNSBURG. Gehuwd: J. T. v. d. Drift jm. 27 j., te ilillegom, en E. Grimbergen jd. 22 j. to Rijnsburg G. Balk jm. 26 j. te Oogstgcest, en M. Grimbergen jd. 26 j. te Rijnsburg. Ondertrouwd: C. V- d. Kwaak wedr. 47 j. en W. v. d. Kwaak, wed. 40 j. P. v. Egniuuu jm. 25 j. en G. Oudshoorn jd. '27 j. T. Dc MtxJy jm. 23 j. en J. Uogcwoning jd. 17 j. STOM PVV LJK. Bevallen: M. M. Overdevest geb. v. Leeuwen D. G. Olsthoorn geb. Brasem D, Overleden: J. Vogelaar Z. 2 mnd. WOUBRUGGE Geboren' Quirina Maria, D. van Georgius Borst en van Margaretha Van den Nouland. Advertentiën betreffende aanbevelingen van personen voor Gemeenteraad, Tweede Kamer, enz. worden in het Leidsch Dagblad alleon opgenomen, wanneer deze uitgaan van een kiesvereeniging of door één of meer personen zyn onderteekend.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 14