NV 11736. Dinsdag 31 Mei. A*. 1898 <§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Daar Doorluciitighcidjc. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAHTA Voor Leiden per 3 maanden. 9 f 1.10# Franco per post 1.40* Afzonderlyko Nommers0.05. PRIJS DBS ADVERTENTIES: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. - Grootero letters plaatsruimte. Voer het incasseeren buiten de etad wordt f 0.05 berekend. Vierde Blad. Leiden. 28 Mei. Omtrent den uitslag van de op Donder dag jl. gehouden verkiezing van tien notabelen der Ned.-Herv. Gem alhier kunnen we mede- deelen, dat alle candi laten der kiesvereeniging „Geloof en Belijdenis" werden gekozen. Hierby zy echter opgemerkt, dat alle af- tredenden candidaat gesteld waren èn door genoemde kiesvereeniging èn door de jongere kiesvereeniging „De Ned.-Herv. Kerk." De candidaten, uoor „De Ned.-Herv. Kerk" gesteld voor de opengevall-n plaatsen, bleven slechts weinig stemmen ten achter by de candidaten van de andere kiesvereeniging. In het „Hótol des Indes", te 's-Gravon- bage, is aangekomen baron Guillaume, gez.mt :van België te Athene, vroeger Belgisch legatie- raad in de residentie. De burgemeester van 's-Gravenhage, de heer Van Harlnxma thoo Slooten, is naar Leeuwarden teruggekeerd. De heer G. A. Schouten, gep. assistent- resident, te Njjmegen woonachtig, zal Zyn Hoogheid Hassmin, den sultan van Siak, in Nederland vergezellen. Door de colleges van ft. en Ws. der ge meenten Delft, Hof van Delft, Loosduinen, Naaldwijk, De Lier, Maassluis, Maasland, Schipluiden, Monster en's-Gravenzande is aan God. Staten van Zuid Holland hot verzoek gericht de totstandkoming van de door hen gewenschte uitbreiding van het WestDndsche tramwegnet zooveel mogelyk te willen be spoedigen. Met de nachtboot „Koningin Regentes" der Maatschappy „Zeeland" kwamen gister ochtend, te Vlissingon aan prinses Htnry van Battenberg, met gevolg,, en de hertog V3n Teek, die met den aansluitenden sneltrein hun reis naar Duitschland voortzetten. De nieuwbenoemde hoogleeraar in de sterrenkunde en waarschyniykliïiisrekoning, dr. A. A. Nyiand, is nog geen 30 jaar oud. Toch verwondeit het niemand, die dr. NyJand kent, dat hy op zoo jeugdigen leeftyd tot hoogleeraar is benoemd. Dr. Nyland, die 30 Oct. 1808 te Utrecht geboren is, toonde zich reeds op school en op het gymnasium byzonder begaafd, werd in 1888 met pryzen voor alle 'vakken student en promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde op een di .sertatie „over een byzondere soort van geheels functiën", en tot doctor in de sterrenkunde op een proef schrift „Uitmeting van den Sterrenhoop G. C. 4410, zoowel door rechtstreeksche waarneming als op photographische platen". Btide promo tion geschiedoen cum laude. Wie weet hoe begaafd dr. Nyiand ook in andere en allerlei opzichten is, zal zich zeker yerbeagen, dat hem reeds zoo vroeg de eer van het hoogleraarschap te beurt valt. Ook het buitenland heeft hem reods geëerd door 'de benoeming tot lid der „Astronomische Gesellschaft." (Hbl.) Da heer E. H. Scheidius, sinds 1881 lid van den gemeenteraad te Arnhem, is gister nacht te Berg-en-Dal plotseling overleden. De heer Scheidius had don leeftyd van ruim 60 jaar bereikt. - Mr. A. M. Van Oordt, sedert 16 Febr. 1878 burgemeester der gemeente Ermeloo, is ia den ouderdom van 74 jaren oveileden. Wylen J. Garmse, te Velp, heeft aan hot gesticht van Johannes de Deo te Haarlem vermaakt een som- van 500. Aan het Oude Mannen- en Vrouwenhuis en het Gecombineerd "Weeshuis voor Hervormden te Zalt Bommel is door wylen den heer R. v. Broekhoven gelegateerd de «om van f 1000. Hillegom. Het onderzoek van alle in deze gemeente gevestigde verlofgangers der militie te land, die vóór den lsten April dezes jears in het genot van onbepaald vc-rlof 2yn gesteld, en niet in de maand Juni in werkelyken dienst moeten komen, zal worden gehouden te Sas- senheim op Maandag 6 Juni a. s. Kutwyk. In de afgeloopon week brachten 45 schu.ten hunne vangst in afslag met een besomming van ƒ18 tot 95: schol bracht op f 3.50 tot 4.75, en scharren ƒ1.50 tot 2.25 per mand; tarbot f 0.80 tot ƒ6.— en tong 0.25 tot ƒ1.30 per stuk; terwyi gar nalen voor 2.75 tot 3.25 per mand wtrden verkocht. Lisso. De jaariyksche oefening met de brand- spuittn zal gehouden worden op Dinsdag 31 Mei a. s., des namiddags te zes uren. De Oud-Gereformeerde Gemeente alhier beeft kennis gegeven aan H. M. de Koningin- Regentes, dat zi1 zich heeft aangesloten by en dus deel uitmaakt van de Christeiyk Gerefor meerde Kerk. Koudekerk. In een vergadering der be noemde feestcommissie, onder voorzitterschap van den Burgemeester, zyn tot leoen van het bestuur benoemd de heeren J. Oppelaar, als voorzitter, Joh. Van Eg mond, als secretaris, N. Blonk, als penningmeester, alsmede co hoeren B. Do Jong en dr. W. A. Baar. Het feest is voorloopig bepaald op 1 September a. s. Leiderdorp. Do beproeving van de brand spuiten in deze gemeente zal den 31sten Mei plaats hebben als volgt: 's morgens te 9 uren die in Zylwyk; te 10 uren in Kerkwyk; te 11 uren ln Dosswyk en te 12 uren in Acht- hovenerwyk. Door ingelanden van den Achthovener- polier is de rekening over 1897 vastgesteld in ontvang op 541.22; in uitgaaf op ƒ431.865 het batig saldo alzoo op ƒ109.305. De begroo ting voor 1898 werd vastgesteld in ont?ang en uitgaaf op ƒ744.875, t6rwyl de omslag voor dat jaar werd bepaald op ƒ1.50 per hectare. De centrale liberale kiesvereeniging „Volksbelang", in het district Leiderdorp, heeft tot candidaat voor de Proviociale Staten gesteld jhr. H. C. de la Bassecour Caan (aftr. lid). Omtrent den tweeden candidaat werd het bestuur gemachtigd met de antirevolutionaire party in overleg te treden. Woubrugge. By de plaatsolyke brandweer alhier zyn aangewezen tot onderbrandmees- tera de heeren J. Noordam en G. Anker. Het grasgowas op de wegen van den Veen- derpolder, seizoen 1898, om tweemaal te worden gehooid, werd 27 dezer publiek ver pacht voor ƒ60.50, het visch water voor 6.60, tegen een opbrengst van 40.25 en 5.50 in 1897. Oudshoorn. Gisteravond om 7 uren ver gaderde in het koffiehuis van den heer Gresnicht aan 's-Molenaars de feestcommissie on^er presi dium van den heer H. H. Kloot. Allereerst werd adhaesie betuigd aan het voorstel van het bestuur om saam te werken met de commissie te Alfen in een te houden optocht van industrieën en ambachten. Vervolgens werd het feestprogramma vast gesteld als volgt: lo. optocht, 2o schoolfeest, 3o. illuminatie, 4o. feestgaven aan de armen. Aangezien van Regeering3wege werd aan gedrongen aan den 31sten Aug., den dag, waarop besloten werd de festiviteiten te houden, een godsdienstige wyding te geven, werd het schoolfeest bepaald op IBept. d.a.v. Met het oog op de groote kosten, aan het afsteken van een vuurwerk verbonden, werd van dit idee afgezien. Besloten werd de feestgaven aan minver mogenden niet verder uit to strekken, dan tot hen, die bedeeld worden. Ook zal den weezen een genoeglijke dag worden bereid. Met meerderheid van stemmen werd de heer A. V'erduin (12 van de 23) benoemd tot lid der commissie. Besloten wtrd tot het inzamelen van gelden met lnteekeniysten by de inge zetenen rond te gaan, waarom de'jgemeente gemakshalve in 10 wijken verdeeld werd. D6ze inzameling zal tusschen 6 en 15 Juni geschieden. Ter-Aar. De motselaar P. D. Heemskerk, alhier, wilde deze week met zyn fiets aan den Aardam achter den zich daar bevindenden tol-oom ryden, een, plaats, cia allesn wordt begaan door voetgangers.Zyn waaghalzerij kwam hem echter <duur te staan, want het gevolg was, dat hy in het Aarkanaal terecht kwam. Door den tolgaarder J. Baas werd het ongeval dadelyk opgemerkt, en hy wist den drenkeling door een inmiddels toege stoken schippershaak spoedig op het droge te brengen. Een bakkersjongen te Korteraar, die voor zyn baas deze week op een avond nog eenige werkzaamheden had te verrichten, werd aldaar voortdurend lastig gevallen en uitgescholden door eenige andtre knapen. Door een dertien- jarigen jongen werd het zyna er toe byge- dragen; door zyn mes te trekken, hetwelk hy vooraf had scherp gemaakt, bracht hy den bedoelden bakkersknecht onverhoeds over den rug een sonde toe, welke echter door zyn dikke kleeJing gelukkig niet verder doordrong dan zyn jas. De politie is met de zaak in kennis gesteld. Uit de „Staatscourant". Besluiten en benoemingen. Benoemd met ingang van 16 Juni 1898, tot notaris binneu het arrondissement Tiel, ter standplaats do ge meente Waardenburg. B. A. Bluysing Dainstc; tot burgemeester der gemeente Tessol H. W. De Jonchcere. bij den staf van het wapen der artillerie tot lsten luitenant, de 2de luitenant I). De Kreuk, van dien staf, werkzaam bij de pyrotochnische werk plaatsen tot voorzitter van den polder de «Eendracht", gemeenten Vianen en Lexmond, B. Mijnlieff; in het bestuur van den polder .Zuidland," tot dijkgraaf J. Zoetoman Isaakszoon, en tot heem raad L. Lammerso; in het bestuur van den polder «Varkensoord" en „Karnemelksland," tot dijkgraaf T. Kooyinan, en tot heemraad W. Noordzij Jacobszoon; alle gelegen in do provincie Zuid-Holland; Eervol ontslag verleend aan mr. A. A. De Pinto, te 's-Gravenhage, uit zijn betrekking van lid van den raad van administratie van het weduwenfonds voor do geëmployeerden tot bot algemeen bestuur beboorende. met dankbetuiging voor de diensten als zoodanig door hem bewezen, eo benoemd tot lid van voornoemden raad jbr. mr. P. J. Van Beyma, secretaris-generaal van het departement van justitie. Eervol ontslagen uit 'slands dienst de heer R. N. G. M. Bar, adjunct-commies bij bet departement van koloniën; de heer J. H. Van Moock, met in gangvan 1 Juli 1898, uit zijn betrekking van notaris te Woudrichem. Goedgekeurd, dat inr. W. Roosmale Nepveu, burgemeester van de gemeente Ophemert, is be noemd tot secretaris dier gemeente. Toestemming verleend aan A. B. H. Otton, bur gemeester der gemeente Erp, om tot 1 November 1898 te Schijndol te blijven wonen Pensioen verleend van ƒ250 aan J. C. Snijders, weduwe van den gewezen schipper op het Rijks domeinvaartuig voor Zeeland, L. Caljouw. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal 1 Juni niet plaats hebben. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Tegenwoordig 15 laden, afwezig de heeren: 't Hooft en Evelein. Ingekomen stukken en medeelingen. a. Brief van Ged. Staten, houdende goed keuring van een raadsbesluit tot het doen van af- en overschryvingen in de begrooting dienst 1897. b. Proces-verbaal van kasopneming. c. Dankbetuiging van M. J. Jagt te Haar lemmermeer, voor de hem verleende schade vergoeding by het verrichten van onderhouds werk aan de scholen. Aan den Raad wordt aangeboden het ver- slag omtrent den toestand der gemeente over 1897. Eervol ontslag wordt verleend: aan den heer W. T. HilariU3 als onderwyzer aan school no. 10, ingaande 1 Juli 1898; aan mej. M. G. A. Wever als oüderwyzeres aan school no. 11, ingaande 1 Juni 1898; aan den heer E. Ter- wey als onderwyzer aan school no. 11, in gaande 1 Juli 1898; aan mej. P. J. Hartog, onderwyzeres aan school no. 5, ingaande 1 Augustus 1898. Op een adres van ingezetenen te Abenes om subsi-ie voor do feestviering wordt afwy- zend boschikt. Wordt vastgesteld: a. E-n Raadsbesluit tot af- en overschry vingen wegens kosten van openbare verma kelijkheden. b. Een Raadsbesluit tot het doen van uit gaven uit den post van onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1898, wegens ondersteu ning aan mej. A. Benraadt, wed. P. Balkenende. c. Een Raadsbesluit tot doen van af- en overscbryvingen wegens jaarwedden van den Burgemeester en Secretaris. Do benoeming van stembureaux voor een lid van de Provincial.* Staten had den vol genden uitslag: lste stemdistrist: Voorzitter de heer F. L. Faas. Leden do heoren G. A. A. Knaap en R. W. Lammerts. Plaatsvervangers de heeren A. Stokman en A. J. G. Timmermans. 2de 8temdistrict: Leden de he-ron B. Bies heuvel en J. v. Zy verden. Plaatsvervangers de heeren G. B. 't Hooft en D. Eggink. 3de stomdistrict: Voorzitter de heer P. Verkuil. Leden do heeren A. Suidgeest en P. Da Breuk. Plaatsvervangers de heeren T. C. L03 en W. Pruissen. Tot leden der commissie voor de schuttery werden benoemd de heeren: B. Biesheuvel cn A. J. G. Timmermans. Benoemd werden tot lid van het Burgerlyk Armbestuur de hoer W. A. De Rooy; tot onderwyzeres aanschoot No. 2, mej. A. Vrolyk te Lemmer, ingaande 1 Joli 1898; tot onderwyzer aan school No. 4, de heer W. J. De Koe te Haarlemmermeer, ingaande 1 Juni 1898; tot onceruyzeres aan school No. 4, mej. A. O. L. Bergman, ingaande 1 Mei 1898; tot onderwyzer aan school No. ló, de hoer Jb. Smit, ingaande 1 Juli 1898; tot onderwyzeres aan school No. 11, mej. A. Timmer, ingaande 1 Juli 1898. De benoeming van een onderwyzer aan school no. 11 kan niet doorgaan, als zyude do voordracht nog niet vastgesteld. Wordt vastgesteld het bestek voor de levering van grind voor do dorpswegen. Aan de veldwachters G. Slootweg, W. Be geer, A. Den Beider, G. Sterk, J. Lameyer, G. Van Hulzen en J. Zetbof wordt een grati ficatie verleend, ieder van 10, wegens bun flink optreden by den verkoop van goederen van D. Van den Heuvel. Aan den veldwachter J. H. Meyer wordt oen vergoeding verleend van 35 omdat, by dit jaar geen kleeding behoeft. Wordt behandeld een nieuwe Algemeeno Politieverordening, die echter nader definitief zal worden vastgesteld. Nadat besloten was het kohier van den Hoofüel. Omslag in de volgende vergadering te behandelen, wordt de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Woordvvljkerhouf. Tegenwoordig de Burgemeester en alle leden, behalvo do heer J. Warmerdam. Wordt mededecling gedaan van de goedkeuring der kohieren van den hoofdelyken omslag en de belasting op de honden, dienst 1898. Aan den heer G. Bulten wordt op zijn verzoek met ingang van 1 Juni a. 8. eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan de openbare lagere school in bet dorp. Aan diens te benoemen opvolger wordt oen jaarwedde toegekend van ƒ550, met kans op ver hooging met 25 na dén jaar en 25 na drie jaren verblijf in de gemeente. Do jaarwedde van de te benoemen onderwijzeres aan de openbare school in de Zilk wordt nader bepaald op ƒ550. Wordt besloten op de begrooting dienst 1897 af to schrijven een som van ƒ733.89' en over te schrijven een gelijk bedrag en to voldoen uit don post voor onvoorzicno uitgaven derzelfde begroo ting een bedrag van ƒ566.09. Ten eintlo maatregelen to kunnen Domen tot het verbotoren der onderwijzerswoning in de Zilk, znllon de raadsleden ter plaatse eon onderzoek instellen. De Burgemeester sluit na de gebruikelijke rond vraag de vergadering. 6) Het behaagde Haar Doorluchtigheid, voor een vluchtig oogenblik haar bekooriyk mondje tot een eigenaardige beweging te vertrekken en haar lippen misnoegd to krullen. Doch eren spoedig nam het prinsesje een deftige houding aan, zette een ernstig gelaat en maakte de voorgeschreven coremoniëele bui ging, zooal6 die past „tegenover een vreemden, jongen man, die niet eens by het Hof is voorgesteld." „U het zóó goed, liefste Excellentie?" „Id de perfectie, Uw Doorluchtigheid in "de perfectie! Eu nu staat u my zeker wel toe, UW Doorluchtigheid, dat ik den hoer Buhmann laat roepen." Nog eens knikte het prinsesje. Maar toen de opperhofmeesteres zich omkeerde, legde zy plotseling do vingers der rechtorhand uit gespreid tegen haar neusje, schudde even met de kleino dingetjes in de richting der oudo dame, doch werd daarop vuurrood, alsof zy zich over haar kinöerachtigen streek schaamde, liep de andere tot aan de deur na en omhelsde haar van achteren. „O, gy goede, lieve Excellentie wat zou er van my worden, wanneer ik u nu niet had Eu vóór zy het wist, werd elk der dikke wangen van Haar Excellentie met een harte- lykon kus van de mooiate en hoogst geplaatste meisjeslippen in het geheele vorstendom veïebrd. Haar Excellentie was dan ook zeer geroerd. Zij onderdrukte zelfs een traan. Maar Haar Excellentie bleef, hoo moeiiyk het haar ook viel, standvastig en gedachtig aan haar plicht. Haar Excellentie koerde zich om en boog diep getroffen het waardige hoofd. Maar al was het ook met bewogen stem, zoo zeide Haar Excellentie toch: „Genadigste prinses wer- kelyk dat geeft geen pas." Wanneer de overste l'Estrange van een der onvermydelyke bezoeken in Beriyn „men" moest zich immers af en toe daar by groove feesteiykheden vertoonen?" naar El were- burg was teruggekeerd en voor het eerst weer aan zyn schryftafel het keukenprogramma van monsieur Dututel, den ervaren keukenchef, doorzag, was het geregeld zyn gewoonte met een zeker welbehagen zyn welgedaan buikje te streelen. En hy fluisterde dan ook even zoo geregeld by zichzelf: „Mon weet daar in Beriyn goede sier te maken ja, wat waar is, moot waar biyven Maar wat de lichameiyke verpleging van den mensch betreft, het werkelyke begrip van wat tot een dinertje eerste klasse behoort dan zyn wy hun toch de baas. De echte smulpartyen vinden nog slechts aan onze kleine hoven plaats. En by die woorden wierp de goede overste steel8gewyze een blik naar zyn beide boeken kasten. De grootste bevatte niets anders dan het zware geBChut van oudheidkundige ver handelingen, de andere echter, die reeds van buiten een sieriyker voorkomen had, bevatte alleen culinarische werken, Duitsche, Fransche, Engelsche in bonte afwisseling van Grimod de la Reynière en Brillat Savarin tot aan Dumas; van de algemeene lexicon over de kookkunst tot aan de kleine, allerliefste appétitlexicon, die hy in het vorige jaar te Weenen had ontdekt. En in zyn ronde, listige oogjes lag de vraag: „Heb ik geen geljjk, gy, groote geesten? Heb ik geen geiyk?" Maar de hand op het hart wat zou de over8to zonder den uitstekenden monsieur Dututel geweest zyn? Sinds drie goslachten kookte de familie Dututel voor het vorstolyke huis. Ten tydo van de groote revolutie was George Anatole Dututel naar Elwersburg verdreven. Zyn klein zoon vertelde somtyds aan vertrouwde vrien den, dat zyn grootvader eigenlyk een Fransch edelman was geweest „hy heeft den adel slechts afgelegd, wyi hy al zyn bezittingen door de sansculotten heeft verlorenhy heeft niets meer gehad dan zyn kunst, welke hy in het vaderland beoefend heeft uit liefhebbery en welke nu zyn beroep is geworden." Dat was volgens de algemeene opinie niets dan pochery, maar mynheer Louis geloofdo langzamerhand zelf aan de geschiedenis en voelde zich verplicht een daarmee overeen komende waardigheid ten toon te spreiden, die geheel by zyn deftig voorkomen paste. Het was by achten. Het diner was by na afgeloopen. Zoo juist had mynheer Dututel nog een laatsten onder zoekenden blik op den yspudding „a la Nessel- rode" geworpen, wolken de kleine chef „de la palisserie" - hy had van zyn koksjongens niets dan kleine onderchefs gemaakt ver vaardigd had. Hy had ook nog een der licht bruine kaasroepjes van den schotel genomen, er een stukje afgebrokkeld en in den mond geschoveü, het voorhoofd gefronst on tot den eersten ondorkok gezegd„Gy wilt maar niet begrypen, dat zo slechts even gebakken en toch crokant moeten zyn, op de tong smelten en toch het gehemelte streelen!" Daarna liet hy zyn veldheersblik nog een maal door de groote hofkeuken dwalen, over hot blinkend koperen keukengereedschap, waarop geen stofje mocht liggen; over de groote machine in het middon, met het blin kend beslag, de aanrechttafel, die reeds af geruimd en geschuurd en byna zoo wit als sneeuw was, en over de teenen manden vol kleine blokjes hout, wolke de beide jongste jongens daarjuist naar binnen hadden gesleept. Een van hen kreeg nog een oorveeg, wyl hy het waagde met een bedenkeiyk gat in zyn voorschoot voor zyn hoer en gebieder te ver- schynen; den ander werd opgedragen, zich het haar kort te laten knippen, want „van haar mag men niets bespeuren in een netto keuken; het beste is, dat gy je kaal laat scheren, een mooie volle maan, stommerik En nu trok de hoer Dututel zich eindeiyk in zyn allerheiligste terug, in zijn denk- kamertje. Dat was oen klein vertrek tusschen de hoofdkeuken en de provisiekamers, waarin op laDge tafels het vleesch en de vi3ch voor de volgende dagen tusschen ijs lagen opge stapeld. Zoo zat Dututel tusschen de evenachts- lyn en de Noordpool; in den winter liet hy de deur naar de keuken een weinig opeD, om het aangenaam warm te hebben; in den zomer zette hy de deur naar de yskamer op eon kier, om de koude binnen te laten, en genoot daarby van do verschillende geuren on uitwasemingen, welke van rechts kwamen. Langzaam en afgemeten, zooals het den eersten keukenchef van een vorsteiyk huis betaamt, deed papa Dututel zyn wit voor schoot af, trok in plaats van het witte buisje een licht, geelkleurig piquó jasje aan, zette mot veel omslag op zyn schryftsfel pen en inkt terecht, ging onder een nogmaals zacht kreunen zitten en begon eindeiyk het menu voor don volgendon dag op te maken, zooals het reeds vroeg in den morgen „boven" ter goedkeuring zou voorgelegd worden. Nadat de meester eenige minuten peinzend op het blad papier had gestaard, in welks rechter bovenhoek de datum reeds was inge vuld, terwyi in den linker bet woord „familie- tafol" stond, gleed zyn pen snel over de e:röte rubrieken heen. Hy stODd reeds op het punt over de ge wichtige vraag van het eerste gerecht een beelissiDg te nemen en ging reeds in gedachten zyn voorraad aan groote vloeschstukken na, toen de deur naar de keuken half geopend werd en een keurig gekapt mannenboofd zich in de opening vertoondo: „Stoor ik mijnheer Dututel?1' Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 13