K°. 11735. Zaterdag SS Mei. A*. 1898 feze (Qouiant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. LEIISCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURAÜTJ Voor Lelden per 3 maanden. f 1.10, Franco por post1.40. Afzonderlyke Nommers0.05. PRIJS OER ADVERTENTIES Van 1-6 regels f 1-05. Iedere regel meer 0.17J. - Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het lacasseeren buiten de Btad wordt f 0.06 berekend. Dit noiuiuer bestaat uit TWEE Bladen. AdvericnHëo, bestemd voor liet nummer van morgen-, Zaterdagavond, düenea tijdig in ons bezit te '/.Ijn, om fin dat nummer geplaatst te kunnen morden. Daar Maandag aanst. wegens het Pinksterfeest geen nummer verschijnt, aoetcn de advertentfiëa, die te laat inkomen, tot SHnsdagavond biyvcn liggen. OÖlciëelo Kouuisgevingcn. Burgemeester en Wethoudera van Leiden Gezien bet adies van P.-J.-LUSTIGHEID, liou- dendo verzoek om vorgaaniag tot plaatsing en in-werking-atelliog van eon gasmotor van 3 paarde- kracht in bot peroeel Voldersgracht No. 10e; Gelet op de artt. 6 on 7 der Hinderwet; Govon bg deze kennis aan bet publiek, dat genoemd verzook met de bijlagen op de Seorotario dozor gemoonto ter visie gelogd ie; alsmede, dat op Donder dag 9 Juni a. e., s voormiddags te elf uren, op bet Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven, om bozwaron tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 36 Mei 1898. VAN HEY3T. Secretaris. Leiden, 27 Mei. De „Vrijzinnige Kiesvereeniging" alhier stelde in baar gisteravond gehouden vergade ring tot candidaten voor de Provinciale Staten de heeren J. Rinkes Borger (aftr.) en H. Paul (tegenover het aftredend lid A. E. Van Kempen). Prof. rar. S. J. Fockema Andrem bad den wensch te kennen gegeven oitmaal piot in aanmerking to komen. Ook do vooruit strevende kiesvereeniging „Vooruitgang" heeft do heeren Paul en Rinkes Borger candidaat gesteld. By de firma Burgersdyk en Niormans albier zullen van 6 tot 14 Juni a. s. o. a. de volgende bibliotheken geveild worden nage laten door dr. W. H. Kosters, boogleeraar in de geschiedenis van den Israölietischen gods dienst en letterkunde en uitlegging van het O. T. aan de Universiteit alhier; ds. R. Koop- mans van Boekeren, predikant by de Ned.- Horv. Gemeente alhier; mr. J. H. Muller, advocaat te Amsterdam; jhr. mr. W. M. De Brauw, oud Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, e. a. nalatenschappen. De catalogus is i; 4000 titels groot en bevat vele gezochte werken en tydschriften op bet gebied van theologie, philosophie, geschiedenis en aardrykskunde, genealogie, numismatiek, rechtswetenschap (uitgebreide collectie van standaardwerken en tydschrifton), Ooatersche taal- en letterkunde, nituwere taai en letterkunde, klassieke philologie, archeo logie, kunstwerken van Alex. Ver Hueil in oorspronkeiyke uitgaven, kostuumplaten, mas kerades, geïllustreerde werken, natuurweten schappen, fraai geteekende 17de-eeuwsche „paskaart", gemaakt door den bekenden carto graaf Joan Blaeu, boekenkasten, enz. De catalogus van deze belaDgryke verkoo- ping is gratis verkrygbaar. By kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Wad dingsveen de heer H. Van Drimmelen, thans klerk der posteryen on telegraphie van de lste klasse. De nieuwbenoemde burgemeester van 's-Gravenhage, baron Van Harinxma thoe Slooton, heeft gisteren do lokalen van het Raadhuis bezichtigd. In het hotel „De Bellevue", te's-Graven hage, is aangekomen de heer Kawakausu, attaché by de Japansche legatie, komende uit Tokio. Het „Handelsbl." verneemt van wélin gelichte zydo, dat na de inhuldiging, omstreeks half September, door H. M. de Koningin een f)vue over onze oorlogsvloot zal worden ge- ouden. Deze revue zal niot, zooals in 1894, ir reede van Tessel, doch op een onzer juideiyke reeden plaats hebben. Hr. Ms. stoomschoene» „Zeehond," belast met het politietoezicht op de visschery, zal voor die gelegenheid tot koninkiyk jacht worden ingericht, aangezien het stoomjacht „Valk" daartoe niet meer geschikt wordt geacht. Naar de „Bred. Courant" verneemt, zal do heer Van Kol, afgevaardigde ter Tweede Kamer van de Stateft Generaal, zich metter woon te Prinsenhago vestigen. Do onlangs te Amsterdam opgerichte VeroenigiDg van Muziekonderwyzera cn -onder- wy'zeres8en heeft in de thans gehouden alge- meene vergadering tot bestuursleden benoemd de heeren Ary Belinfante, president, Simon Van Adelberg, vice president, J. H. Garms Jr., penningmeester, C. F. Hendriks Jr., secretaris, (lste Helmersstraat 195), alsmede mej. Lina Wygers, 2de secretaris, tevens bibliothecaris. De „Sts.-Crt." van heden bevat het reis rapport van Hr. Ms. schoener „Zeehond", die belast was met het politietoezicht op de vis schery in de Noordzee van 12 April tot 3 Mei 1898. Gedurende deze reis werden geen over tredingen geconstateerd of vermeldenswaar dige byzonderheden betreffende de visschery vernomen. In de Rotterdamsche gemeenteraads zitting van gistermiddag werd onder meer besloten een krediet van ƒ60,000 too to staan voor de feostviering op 31 Augustus, den verjaardag der Koningin. Besloten werd verder het Electriech Cen traalstation, aan den Oost-Zeedyk, uit te breiden, dat daarin geplaatst kunnen worden: een machine met dynamo van p.m. 260 en twee machines van p.m. 500 paardekraebt, en tot onverwylde aanschaffing van de kleinere en één der grootere machines. Om die plaats te vinden zullen tweo gashouders aldaar worden gesloopt en voor afbraak worden verkocht. De uitbreiiing zal een uitgaaf vor deren van f 255,000. Vastgesteld werden de verordeningen tot aanwyzing der stemlokalen in de 6temcistric- ten, eo tot verdeeling van de kiesdistricten, waaruit de gemeente Rotterdam bestaat, in 23 8temdi8lricten voor de verkiezing van leden voor den gemeenteraad. Aan de bedenking van Ged. Staten op art. 38 der verordening op bet ryden, werd te gemoet gekomen, door den minimum-leeftyd van geleiJers van hondenkarren te bepalen op 14 in plaats van 16 jaar. Goedgekeurd werd het voorstel tot assurantie van kerktorens en de verkoop van diverse perceelen gemeentegrond. De staat van oninbare posten wegens pl. inkomsten belasting dienst 1895 werd vast gesteld op een bedrag van f 16,621. Tot leeraar in de wiskunde aan de H. B.-S. met 3-jarigen cursus werd aangesteld de heer F. W. J. Mattaar, en tot onderwyzer in de gymnastiek de beer W. Ketting, te Amsterdam. Medegedeeld werd, dat het bouwen van een school aan den Parallelweg gegund is aan den heer L. Van Rossen, te Maassluis. Op de meest eervolle wyzo en onder dank betuiging werd, op verzoek, ontslag verleend met 1 September aan mej. M. v. d. Burg, als directrice der H. B.-S. voor meisjes met 5-j. cursus, terwyi het peneioen bepaald werd op 1899, waarby ook gerekend zyn de jaren, die mej. v. d. B. by het o. 1. o. heeft door gebracht. Tevens is op verzoek eervol ontslag verleend aan den hoer A. G. J. Kroef, als leeraar aan de Zeevaartschool. Ingekomen is een voorstel tot het verleenen van een krediet van ƒ1000 aan de K. v. K., voor de vertaling van haar jaarverslag in het Engelsch en het Duitsch; tot het aanschaffen van 4 horizontale pompwerkfcuigen ad 169,500 van eene buitenlandsche firma en een voorstel om het uitdiepen der rivier aan de Wllholmina- kade op te dragen aan de firma A. Volker Lz. ad ƒ67,000. Van de Vereeniging Linker-Maasoever zal door de gemeente aanvaard worden de monu mentale fontein, die ter herinnering aan den 31sten Aug. op het Burgemeester Hoffman- plein wordt opgericht, en waarvan de kosten der fundeering worden op ƒ650. geraamd De kiesvereeniging „'s-Gravenhage" heeft gisteravond in een door een 50-tal leden be zochte algemeone vergadering tot voorloopige candidaten voor het lidmaatschap der Provin ciale Staten gesteld de periodiek aftredende leden voor 1898, de heeren Da Vries, Evers, Snouck Hurgronje, Hymans van Wadenoijen en Van Hattum van Ellewoutsdyk, benevens de heeren jhr. mr. W. T. Van Doorn, Bouman, lid van de Tweede Kamor, mr. Patyn, commies griffier van de Tweede Kamer, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, schoolopziener, W. A. Schroot, lid van den gemeenteraad, en A. Heyer, werkman. De definitieve keuze zal in do volgende week geschieden. Na afloop dezer werkzaamheden bracht oen der leden ter sprake: de verhoogde aanslagen in den hoofdolyken omslag, met verzoek aan het bestuur in overleg te treden met andere kiesvereenigingen, ten einde zich aan te sluiten iy een protest- of verontwaardigings-meetiDg, welke men voornemens schynt voor deze zaak te beleggen. Van bestuurswege werd overweging van dit denkbeeld toegezegd. In het Panopticum te Amsterdam waren gisteravond byeengekomen vele genooiiigden, om tegenwoordig te zyn by de plechtige onthulling van het standbeeld van wyien Z. M. Koning Willem III, vervaardigd door den beelibouwer A. Hess-link. Onder de aanwezigen waren tal van officieren van leger en vloo'; o. a. generaal Verepyck. Nadat men eerst in een der naburige zalen byeen was gekomen, begaf men zich op verzoek van den heer Martin Wolff naar de zaal, waar het standbeeld is geplaatst. Daar nam de hetr Wolff het woord, gevolgd door andore sprekers. Onder do tonen van het oude Wilhelmus, dat uit de benedenzaal van bet gebouw oprees, begonnen de genoodigden nu hun wandeling om het monument, tcrwyl inmiddels de eere- wyn werd rondgepresenteerd. Het standb9eli mort.ean vreie-monumont voorstellen, dat opryst uit het water de baren, waaraan Neoerland ontwoekerd is. Op de vier hoeken van de opgaande trappen zitten mannengestalten, voorstellende land bouw, visschery, Dyverheil en handel. Aan de voorzyde van het standbeeld staande, ziet men allereerst een vrouwenfiguur, die knie lend een eiketak toereikt aan den Koning, die in maarschalksuniform te paard zit. Links en rechts van de kniolende vrouw liggen een paar leeuwen, ho-kig gebouwen, om aan te göven, dat ze uit een en hetzelfde stuk steen zyn gevormd als do omgeving. Onder den linkerloouw is aangebracht een symboli sche voorstelling van het planten van een nieuwe loot ia Neerlands ouden grond, rechts reiken de Noorezee en de Zuiderzee elkaar de hand. Deze laatste voorstellingen zyn en bas- relief. Hierby leest men aan de eene zyde: Willem III, Koning van Nenerland, Prins van Oranje-Nassau, Gioothertog van Luxemburg, enz.; aan de andore zyde: „Zyn regeering was vrede en rechtvaardigheid". En eindeiyk aan de achterzydo het wapen van Nederland, benevens een allegorische voorstelling van de muziek, de beeldhouw- en de schilderkunst. Er is ernstig sprake om als opvolgster van prof. Halbertsma te benoemen mej. Cath. Yan Tusschenbroek. Minstens zal haar naam op de voordracht prijken. (Centrum) Er werd gemeld, dat ds. A. Yan Schelven, emeritus-predikant te Wageningen, was over leden. Het „N. v. d. D." haast zich mede to deelen, dat dit bericht moet worden tegen- g sproken; de inzender daarvan niet do ge wone berichtgever aldaar van genoemd blad,— is verkeerd onderricht geweest. De hoogbejaarde predikant is onlangs wel ongesteld geweest, doch is thans, naar men stellig met genoegen zal vernemen, grootendeels hersteld. Biykona by het departement van koloniën ontvangen telegrapbisch bericht van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Inöié, zyn iy het daar te lande gehouden examen voor toelating tot den Hoofdcursus te Kampen geslaagd de sergeanten: G. K W. F. De Vaynes van Brakell Buys, J. Yan Braam Morris, A. W. Bartelds, E. P. C. Scheffer en G. J. Bode, allen bestemd voor opleiding tot 2den luit. by de inf., on T. W. Haus, bestemd voor 2den luit. by de militaire administratie. In verband met de terugreis van het oorlogsschip „Evtrtsen" naar Nederland, i3 de rechtstreeksche verzending van brieven en andere stukken aan dat oorlogsschip gestaakt. Het stoomschip „Lawoe" van de Rotter damsche Lloyd, dat begin Juni te Rotterdam verwacht wordt, zal uit de geregelde vaart op Java genomen worden, om alsdan in even- tueele gevallen als reserveboot dienst te doen. Naar wy vernemen, zullen do Indische prinsen, die in Nederland toeven om tegen woordig te zyn by de inhuldigingsfeesten, eerlang buitenelands gaan en verschillende grooto Europeesche 6teden bezoeken. r Do aan hen door do Regeering toegevoegde controleur der lste klasse by het B. B. in Nederl.-Indiê, thans met verlof, de heer A. Van S.nden, zal de vor6telyke bezoekers op cie reizen vergezellen. Met het ss. „Lawoe" van de Rotterdamsche Lloyd is eergisteren te Marseille aangekomen sultan Hasjimin, van Siak, die de inhuldiging van H. M. de Koningin komt bywonen. De sultan worat begeleid door den gep. a68.-res. G. A. Schouten. (Bbd.) Hot stoomschip. „Anchisos", van Amster dam en Liverpool naar Batavia, vertrok 26 Mei van Port-Said; de „Pomona" vertrok 26 Mei van Ncufahrwasstr naar Amsterdam; de „Herzog", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 26 Mei te Napels; de „Koningin Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 27 Mei te Genua; de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 26 Mei van Boulogne s/M.ae „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 26 Mei van Genua. Haarlemmermeer. De R.-K. Kiesvereeni ging „Haarlemmermeer", district 2, heoft tot haar candidaat voor de Provincialo Staten gesteld den heer J. J. Rynierse. Noordwyk. Woensdagavond gal de har monie-kapel „Crescendo" alhier in 't „Hof van Holland" voor haar kunstlievende leden een uitvoering, die door oen talryk en uit gelezen publiek werd bygewoond o. a. merkte men op den beschermheer, graaf Yan Limburg Stirum Noordwyk, met zyn echtgenoote. Het programma, dat enkel koornummers bevatte, werd keurig uitgevoerd; vooral de nrs. 1, 4, 5 en 6 voldeden in do hoogste mate. Vóór den aanvang werd den directeur, den heer Joh. Oostelaar, een sieriyke, met zilver gemonteerde dirigeerstok vereerd, terwyi tussGhen de beide afdeelingen door een tien tal jonge dames, onder het zingen van een tweestemmig vrouwenkoor met solo en duet, een prachtig vaandel werd onthuld en aan geboden. Het blauw fluweeltn veld, met zilver omzet, vertoont in het midden een vergulde harp met lauwerkrans, aan boven- en onder- zyde den naam en het jaartal. Na afloop van het conceert werd nog een kluchtspel in één bedryf, getiteld „Jan Spreeuw", voor hot voetlicht gebracht, hetwelk de vroolyke en prettige stemming van een avond zoo mogelijk nog verhoogde, en waarin de vertolker van do titelrol een ontzagiyk lachsucces inoogstte, niet minder met zyn komische voordracht tot slot: „De politieke biljartjongen". „Cres cendo" heoft met deze uitvoering zyn roods talryken kunstlievenden leden een genotvollen avond bezorgd. Valkenburg. Ter voorziening in de pred.- vacature by de Ned.-Herv. Gemeente is door stemgerechtigde manslidmaten een eenparig beroep uitgebracht op ds. W. H. Snethlage, predikant te Lisse. Voorburg. Do Yoorburgsche Kiesvereeni ging stelde met algemeone stemmen als candidaat -oor de Staten in het district Zoetermeer, den heer C. L. J. Bos, burge meester van Zoetermeer, Zegwaard en Bent huizen. Voorts werd besloten, indien van Roomsch- Kathoiieke zydo slechts één candilaat wordt gestold, cien te steunen; ingeval echter een anti-revolutionnair mede wordt gecandideerd, dan uitsluitend den heer Bos candidaat te stellen en zyn verkieziDg met kracht te bevorceren. Gr e in e n. gf d. Nieuws. Er zal een medaille worden uitge geven door de firma Joseph B. Citroen, fabri kant en grossier in gouden, zilveren en diamant werken te Amsterdam, ter herinnering aan de inhuldiging van Koningin Wilhelmina. Na toezending van den eersten afslag van dfzsn gedenkpenning aan H.H. M M do Koning innen mocht de firma Citroen een schryven ontvangen namens de Koningin-Regentes, waarin het voornemen wordt uitgesproken, dit eerste exemplaar voor de KoniDgin aan te koopen. Deze medaille, die uitsluitend in dof zilver wordt afgeslagen ter grootten van 72 en 62 m.M., is by verschillende juweliers hier to lande verkrijgbaar gesteld, te Leidon by de heeren H. C. Hus en W. Van Rossum du Chattel. Naar men mededeelt, had het Domeinbestuur over do opruiming der tentjes in de toegangslaan tot het Haagsche Bosch vooraf het gevoelen ingewonnen van Burg. en Weths., die alstoen tot de opruiming boo ten geadviseerd in het belang der openbare zedelykhsid. Ze begrepen er gisterochtend om acht uren, na wel een kwartier lang ge beld en op de vensterruiten geklopt te hebben, dat het een aard had, ten slotte niets meer van, eenige jonge deernen, aardige kopjes, wiükeldochtertjes in een nog niet lang gele den geopenden modebazar in een der voor naamste winkelstraten in Den Haag. Zg konden er totaal niet by, dat de winkeldeur, die zich andtrs na 6en bescheiden belletje dad^iyk voor haar ontsloot, thans hardnekkig en ongastvry gesloten bleef. Nog eens schellen, weer eens kloppen, het werd ten slotte een gelui en een gehamer, dat menscbenstroomen lokte en deed stilstaan voor het winkel hoekhuis, waarvan nog maar altyd de toegangsdeur niet „op haar hengsels wou knarsen", zooals het in de romans der verschrikking heet. De verbazing gaat dra in ongerustheid en trapsgewyze in ware ontsteltenis over. Wat zou, wat kan er toch gebeurd zyn? Hemel- sche goedheid, lag misschien mynheer ver moord op zyn legerstede of bedwelmd door gas uit een niet goed gesloten kraantje of.... ja» wie weet welk ysslyk tooneel daar binnens- hoi3 afgespeeld wast Politieagenten komen. Op een gegeven oogonblik komt ook de commissaris uit de afdeeling, waartoe de Spuistraat behoort, ver gezeld van een inspecteur, op het terrein aan. Zal de deur worden opengebrokon? Is er al oen smid? Plots kom do glazenwasschery met ladders. Een der ruitenwasschers zal blykbaar de „Deus ex machina" in dit drama zyn. Hy plaatst zyn „leer" tegen het perceel, gluurt eens, eerst door de winkelruiten, daarna, een paar sporten hooger, door deramen der boven verdieping, hier eens kloppen, daar eens tik ken, geen antwoord nog. Ademloos staat daar de menigte aan den voet van de ladder. Eindeiyk een glimlach verschijnt op hot gelaat van den hooggeplaatston leioer van het onderzosk, een glimlach niet te beschrij ven, gevolgd ^oor een handbeweging, nog minder te beschryven, welk handgebaar schynt te beduiden: „Uittometuit, het spelletje is uit, poets jelui de plaat maar." En toen daalde hij, in het volle bewustzyn van den mensch, die zyn weetje weet, van zijn verheven standpunt af en ging het als een loopend vuurtje, datmeheer na 'n gezond dutje net was opgestaan en nou wel ganw beneejo zou zyn. Niet lang daarna stonden de meisjes achter de toonbanken. Het was inmiddels zoo onge veer tien uren geworden. Het aardige tiyspelletje: „Mevrouw slaapt" heeft een pendant gekregen, echter nog niet in den handel. Het „Vad." schryft: Het gerucht loopt, dat de opbrengst van den hoofdelyken omslag te 's-Gravenhage vier ton boven de raming komt. Het zou ons niets verwonderen. Zal nu eeri der raadsleden, die zich verleden jaar door den wethouder van financiën beeft laten lymen voor deze vexatoire belasting, hem in de volgende raadszitting eens inter- pelloeren om te hooren, wat hiervan aan is en wat zyn plannen zyn voor de to-komst? Voor het oogenblik is er natuuriyk niets aan te doen dan te betalen, en de „Yeroeniging voor Handel, Nyverheid en Gemeentebelangen" kan met haar commissie van advies wel thuis- blyven. Men begrypt, welk een animo er tegenwoor dig by onze stadgenooten bestaat om in de beurs te taston voor do feesten I Voor de rechtbank te 's Graven- hage werd gisteren gepleit over do betaling van een sloep. Eischers beweerden die sloep aan den gedaagde te hebben verkocht en geleverdgedaagde daarentegen ontkende dit, aanvoerende, dat hem door een derde, H de levering van sloep met motor was opge dragen en dat nu gedaagde den motor zou maken en het maken van de sloep aan eischers had aanbesteol, terwyi de betaling afhankelyk was gemaakt van de betaling door H. De stryd liep nu over de betalingswyze en voorts over de vraag, of het was een koop- dan wel een aanbestedingscontract. Voor eischers trad op mr. J. C. Van der Lip, uit Leiden, voor gedaagde mr. Jos. Van Raalte, uit Rotterdam. De 1 u 8 t tot deelneming aan hot huldebetoon te Amsterdam door werklieden- OD militaire vereenigingen aan H. M. do Koningin by gelegenheid van den intocht aldaar, is zeer groot. Meer dan 13,000 per sonen en 6 muziekcorpsen hebben zich latc-n inscbryven. Het comité heeft tot commandant gekozen den hoer G. P. "Wynmalen, oud kapitein van het O.-I. leger, thans kapitein van afmonstering. Door den portier W. Hof, in dienst van de Maatscbappy tot Expl. van Staatsspoor wegen (Station Deutsche Poort) to Rotterdam, werd gisteravond oen damestaschje gevonden, inhouaendo 322 gulden. Hof deponeerde het taschje by don stationschef. Het bleek volg-ns een telegrapbisch bericht te behoortn aan een dame te Maassluis, aan wie het is opgezonden. Tijdens een winkelier te Schie- dam een bruiloftspartytje had, wisten een paar opgeschoten jongens uit Rotterdam gis ternamiddag den winkel binnen te sluipen met het doel de lade te lichten. Op heoterdaad worden zy door een agent van politie bi trapt en naar het politiebureel overgebracht. "Willem Los stond gistoron voor de rechtbank to Amsterdam terecht wegens diofstal en oplichting. Nadat by pas uit een rijkswerkinrichting was ontslagen, reisde by met een makker, wiens tyd eveneens om was, naar Amsterdam. Hy ontstal do-n laatste oen bewijs van goed gedrag, geteekend door den boekhouder van de werkinrichting, ver-

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1