Stads-Gehoorzaal, Leiden. N", 11734 "Vrijdag 27 M!ei. A0. 1898 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (§cn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. ZIJ WIL NIET TROUWEN. 11 EEN GEZELLIGE PRATER. Voordracht van Naturalistisch Muzikale Compositioa, Peuilletorii Boe ze elkaar kregen. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loidon per S maandSÊ Franco per poet AJzonderlyke Nommers f l.lfc MO. 0.05. PRIJS DER AD VERTENT EEN: Van t-6 regels f 1.05. Iedero regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet iccasseeren buiten de etad wordt f 0.05 berekond. op "Vrijdag 37 >I«;i a. s., dea avonds te 8 uren, TE GEVEN DOOR DE DAMES MARIA EGGERS (Tooneelspeelster), FREDERIKA FRANSMAN (Coloratuur-Zangeres), ANGELIQUE DE BEER (begeleiding). Met medewerking van de Hoeren: JOHAN SCHMIER (1ste Bas Ncd. Opera te Antwerpen). A. L. VAN DEN HEUVEL (Tooneelspoler Vlaamsch Theater te Gent). HENRI KWAST (Viool) en J. H. BECK (Violoncel). Leden van het Orkest van het Concertgebouw te Amsterdam. lstc Afdeeling. 1. Proloog PaljasJOHAN SCHMIER. 2. O, MijnheerEd. Gondinot Mej. M. EGGERS. 3. LégendeD. CouwenhovenD. COUWENHOVEN. t. Le Pardon de PloèrmolMeyerbeer Mej. FRANSMAN. !a. Romance sans ParolesD. Van Goens ft. ScherzoD. Van Goens. J. H. BECK. c. Danse TziganeJ. Massenet. 6. Anton Schön de Hr. Uit het Noorsch, A. Nisuwenkamp. PERSONEN; v. d. HEUVEL. Camilla Alving. Mej. M. EGGERS. 1 Mej. FRANSMAN. I de Hr. SCHMIER. J H. BECK. Mej. EGGERS. D. COUWENHOVEN. 2do Afdeeling. 7. Duo v. Pamina on Papageno uit do Opera Die Zauber/ltiteMozart 8. Souvenir de SpaServais 9. Lachebekje (Voordracht) J. Normand. 10. Air VarióVieuxtemps. Blijspel in één bedrijf. PERSONEN: Tróbuchet, Pianostemmerde Hr. v. d. HEUVEL. Mevi. De VilleneuveMej. M. EGGERS. TOT SLOT: Gotoonzet en voor te dragen door den Heer JOHAN SCHMIER. a. Op het ontvangen van de nieuwe hariügDe Schoolmeester. b. De LeeuwDe Schoolmeester c. De verstrooide MinnaarP. J. Bom. d. De PruimeboomH. Van Alplien. Aanvang 8 uren. Einde 11 uren. Te Amsterdam, alwaar hetzelfde programma gegeven is geworden, was het gebouw „Arena" te klein om alle belangstellenden te bevatten. Het „elck wat wils" is dan ook op dit programma zeer zoker van toepassing, waar zang, viool, violoncel en tooneelspel elkaar afwisselen! Tot morgenavond zeven uren heeft de uitgifte van kaarten aan ons Bureol plaats. Do eerste 10 ryen 50 Cts., allo overige en Galerij 25 Cts. (Bespreken niet verplichtend 10 Cents.) TWEEDE KANEA. Persoonlijke dienstplicht. De heer Van Karnebeek heeft een amen dement voorgesteld, dat de strekking heeft om de bepaling van art. 51 der Militie wet betreffende den broederdienst zoodanig te wijzigen, dat als broederdienst in aanmerking komt, die van den loteling, welke voor de tweede maal van den werkelyken dienst ont heven is geweest. De oude lezing is: fgodurende moer dan twee jjren." Verhooging Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken Staaisbcgrooling 1897. B(j z(jn antwoord op het afdeelingsverslag omtrent dit ontwerp, wijzigt de minister van Dinnenlandsche zaken de voorgestelde verhoo ging van den post voor behoeftige krankzin nigen nader van f 10,000 in f 16,000. Voorts! schijnt den minister, hoewel het zyn plicht achtende ook naar bezuiniging op de examen-kosten zooveel mogbiyk te streven, vermindering van de toegekende vacatiegelden aan leden der examen-commis6ie moeilijk uitvoerbaar. De toeneming van bet getal adapiraDten voor het onderwijzers examen zal tot wyziging der wettelijke bepalingen voor dat examen moeten leiden. Eon nauwkeurige raming der kosten van bestrijding der besmettelijke veeziekte noemt de minister onmogelijk, de hoeveelheid der uitgaven is afhankelijk van het meer of min der voorkomen der ziekte. Htt aanzienlijke bedrag der meerdere uit gaven is niet zoozeer aan gemis van de noo- dige zuinigheid, als wel aan het tot voor korten tyd steeds verplichte inst-.llen van een veeartsenljkundig onderzoek by aangifte van mond- en klauwzeer, te wyten. De Minister ontkent de wenschelykheid om het stelsel van bestrijding door een ander te vervangen. Do practyk heeft meermalen be wezen boe doeltreffend de maatregelen by een sporadisch ziekteoptreden kunnen werken; zoodra het euvel intusschon uitgebreider omvang krijgt, schijnt het buitengewone omstandigheden uitgesloten geraden tot doorzieken over te gaan. INGEZONDEN, Mijnheer de Redacteur l Hoe zal het nu gaan met de tentoonstel lingen in do Hartevelt zaal is eon vraag, die U meermalen evenals ik gehoord zal hebben, nu do ontslagaanvrage van den conservator van het Sted. Museum bekend geworden ls. En die belangstelling in het verder bestaan dier exposities is wel te verklaren. Leiden heette dood in de kunstwereld; de weinigen, die iets voor kunst voelden, gingen naar Don Haag of Amsterdam en het groot aantal, levend in handwerk of nering, dat do ont wikkeling van het oog, bet zien van vorm en kleuren zoo broodnoodig had, vergenoegde zich met de spaarzame persberichtjes over kunsttentoonstellingen in andere plaatsen over te slaan. Ongelooflijk moet het voor vreemden zyn te hooren, dat de tentoonstellingen in de Harteveltzaal Leiden heelwat veranderd hebben. Ik zal hier niet trachten een opsom ming te geven van al de exposities, die Leidenaar8 en vreemdelingen in de oude Lakenhal gelokt hebben. Voldoende is het te wijzen op het zeldzame feit, dat de Holland- scha artisten, soms zoo karig met toezegging, steeds welwillend hun werk afstonden, dat geen mkele tentoonstelling mislukt is, dat menig groot blad kolommen druks wydde aan wat hier tontoongesteld werd, dat een reeks van trouwe bezoekers gevormd is, die zelden een tentoonstelling oversloegen; in waarhèid, het was een succes, dat wel eens by Kunst kring-besturen een gevoel van Ijverzucht opgewekt heeft. En wat vooral zoo goed was, was, dat de bezoekers tot alie standen be hoorden; de tentoonstellingen werden daar door met recht een werk van algemeen nut. En nu heb ik hooren verlulden, dat het gedaan is met die tentoonstellingen; juist in een tyd, dat de kunst ruimer baan gaat be treden, het men8cbenwerk Weer gaat adelen en verhoogen, nu zou het my zeer leed doen, indien dat waar was. Het is echter slechts een gerucht, dat, naar ik hoop, gten grond van waarheid heeft. En als het my vergund is hier eon wensch te uiten, is het deze: dat by de mogelijke aanstelling van een nieuwen conservator rekening gehouden zal worden met de groote beteekenis, die onze Hartevelt-zaal gekregen heeft. Door aanstelling van een tweeden conservator speciaal voor tentoonstellingen zal het Stedelijk. Museum qua museum niets anders dan gebaat worden. Door het beschikbaar stellen van een iets grooter budget, dat veroorloven zal by enkele tentoonstellingen kleine verklarende geschrift- jes te laten drukken, zal ook het nut der tentoonstellingen nog grooter worden. Nu door betere esthetische ontwikkeling het Ned. werk meer dan vroeger over de gren- zon geacht wordt, is deze vergrooting van het budget geen overdaad, en zal de Lakenhal voor Leiden dat doen, wat in het buitenland reeds lang met goed gevolg gedaan is: aan handwerk en nering het beste te zien geven wat in binnen- en buitenland gemaakt wordt. J. A. L. Handelsbeweging ln het Bloem bollenvak. Als vervolg op vroegere mededeelingeo, geeft de „Haarl. Ct." de volgende cilfers van in- en uitvoer voor de maand April in 1898, waarbij ter vorgelyking zyn gevoegd de cyfers van dezelfde maand van 1897. Invoer tot verbruik en uitvoer uit hot vrije vorkeer van .bloembollen en bloemknol- gowasson" in April 1897 en 1898. Invoer. Uitvoer. Landen (In bruto gew.) (In bruto gew.) van herkomst en Kilogr. Kilogr. bestemming. 1897. 1898. 1897. 1898. Bdgiö1180 6 328 1 060 960 Denemarken. 310 56-5 Frankrijk177 Groot-Britanniö 288 1359 6064 121007 Hamborg10 200 3373 404 Java&v. N. O.-I. Bez. 63 Noorwegen 4 380 71J6 Pruisen123 392 3 314 12 931 Rusland (Haven a. d. O. A W. Zeeën2263 Y. SL N.-Amerika 75 1 895 300 2 800 Zwoden1076 50 Totaal 116 13 524 19 234 145 439 Burgerlijke Stand ran Leiden. Tan 18 tot en met 24 Mei. BEVALLEN: C. G. Riimke geb. Kips z. G. v. Hoosden geb. Stam d. M. v. d. Heijden geb. Laman z. H. De Wolf geb. Den Hoed d. J. G. Stikvoort geb. v. d. Woerd z. C. Felix geb. v. d. IJssel d. J. Midderham geb. Willcmsen z. S. Teske geb. v. Evert d M. Vis geb. Hoogkamer d. J. J. E. v. Wijk gob. Nolten d. J. O. Jansen geb. Marks d. M. J. Segaar geb. Schrijver z. C. v. Beek gob. Baars z. P. M. De Hu geb. Kwestro z. A. Wasserman geb. Do Vrind z. M. C. Oudshoorn geb. v. d. Steen d. C. Verhaal! geb. Walle d. C. M. v. Bemincl geb. Christiaanse d. J. S. Favier geb. Wiekhart z. E. Vogelonzang geb. Kok z. J. v. Ba'en- burg geb. Van Bouwhorst z. S. C. De Lingo geb. Felix d. M. Kriek geb. Redegeld d. M. v. Vuuron geb. v. Leeuwen d. M. v. d. Laken geb. Gorree z. G. Eikerbout gob. De Bruin Z. A. Verstraaten geb. v. d. Laan Z. M. M. J. Erndos geb. Alt Z. M. Fakkel geb. Hemier d. J. 11. Bijtel geb. Wegers d.H. G. Bergers geb. Cornelissen d. M. S. C. De Vries van lieyst geb. Scheurleer z. GEHUWD: C. Duk jm. en J. Brittijn jd. P. J asperse jra. en G. De Kier jd. H. Kettenis jm. en J. Mulder jd. F. J. Z«nini jm. on M. De Lange jd. A. F. L. Van Dalen jm. en C. G. Jansen jd. W. Van Diepen jm. en M. W. Oosterhoorn jd. A. Van Egmond jm. en M. J. Dorileojd. A. Roozendaal jm. eu J. Velthuyzcn jd. J. Pardon im. en A. Fallaux jd. W. Si er at jm. en E. De Boer jd. J. J. Lardé jm. en C. S. Pardon jd. H. Leget im. en G. Do Bruin jd. A. P. Gerstel jm. en M. M. Sasburg jd. J. Korswagen jm. ea M. Kooij jd. J. O. Koelandse jm. eu G. H. Heruer jd. J. W. Geenjaar jm. en J. Coert jd. D. Van Pijlen jm. cn J. A. Van Leeuwen jd. G. H. v. d. Ham jm. en H. M. Van Meurs jd. O. v. d. Reek jm. on S. M. Oostonbrug jd. J. Van Westbroek jm. en J. Witteman jd. J. L. Bey jm. on J. Doorneveld jd. J. C. Van Schio jm. en H. M. E. Loozon jd. I. Baart jm. en S. Keikes jd. J. v. d. Hurk jm. en W. A. Van Willigen. OVERLEDEN: A. Koet w. 72 j. C. Mioloo geb. Loeber w. 79 j. J. C. RAppard w. 74 j. U. Brandt z. 1 d. M. Van do Mandele geb. Van Zelin w. 50 j. C. M. Vlasveld d. 3 j. J. De Vrind geb. Bredeveld z. 56 j. W. F. Barendswoard z. 16 j. A. Van Eigen geb. v. d. Heijden w. 69 j. J. Van Berkol geb. Maartense v. 45 j. P. H. J. Aergelo z. 4 m. E. W. M. Pont d. 5 m. W. P. Plu d. 4m. C. Baarland <L 14 j. L. C. J. Wotselaar z. 2. j. O. v. Meerbeek geb. Verpoort v. 47 j. E. Gerritsen geb. Bonten z. levenl. E. Gerritsen geb. Bonton v. 32 j. M. Groen geb. De Vink z levenl. J. Korswagen z. 14 m. P. J. Creygbton z. 8 m. J. Carton geb. Piket d. 63 j. K. Van Bateutmrg x. 2 d. J. Kelner d. 83 j. W. Sintour z. 7 m. J. De Wolf d. 1 w. J. Hordijk ra. 70 j. Slot) Den volgenden dag ontwaakte ik met het zelfde gelukkige gevoel - ik kon het in huia niet uithouden, ik holde van den oenen bloemenwinkel naar den andoren, ging bU den goudsmid aan, daarna dwaalde ik rond totdat ik met eenige zekerheid kon aannemen, dat Inee uitgeslapen en weer by haar tante wae. Ik stormde de trap op alsof ik een bongel van twaalf jaar was en bracht den dag zoo vrooiyk en gelukkig door, ala men zich maar denken kan. Den dag daarop zou Ines naar huis gaan; ik was van plan baar met een latoren trein te volgen en dan baar ouders om haar band to vragen. Dien avond, den laatsten keer, dat we by elkaar waren voordat de officiééls onderhandelingen met de autoriteiten geopend waren, brachten we by juffrouw Von Stetten- dorf door onder het genot van een heeriyk glaasje punch. Onze stemming wae een zeer vroolyke; nu, by my kwam dat niet alleen van de punch, ik was toch al erg opgewonden en wist niet goed meer wat ik deed of zei. Ik was zoo overmoedig-vroolyk, dat myn meisje er door werd aangestoken en harteiyk meelachte wat tante betrof, die wae altyd bly als ze eens naar hartelust kon lachen. Torwyi ik zoo opgewonden en wel met een sigaar tusschen de lippen de dames hadden m|j het rooken genadiglijk toegestaan de kamer op en neer liep, ontdekte ik eensklaps op een stoel de muts, die ik den vorigen avond had opgehad. Het is, dunkt me, een bekend feit, dat men in een opgewonden stemming handelt zonder na te denken; ik werd geen uitzondering op dezen regel. Ik neem de muts op, de hemel weet welko booze geest my dat inblies wandel er mee naar den spiegel, zet ze op on zeg in myn verwondering voor dien schoonen aanblik: „Die muts stond me toch prachtig eergisteravond 1" Tableau 1I Men moot een dergelyke scène hebben mee gemaakt, om er zich een idee van te kunnen maken hoe het my op dat oogenblik te moede wae; een myn denkvermogen verlammende schrik overmeesterde my geheel en al, terwijl het me was alsof een onzichtbaar Iemand my in de ooren schreeuwde: ,Eeete jongen, dat is de domste zet, dien je hadt kunnen doen!" Daarby kwam, dat de plotseling ontstane stilte, die de vrooiykheid van zooeven verving, in myn verbeelding minstene twee en oen half uur duurde. Slechte vluchtig wierp ik een blik op myn meisje, die eens blik wae my meer dan voldoende I Ines zat op haar stoel alsof ze plotseling in een steenen beeld was veranderd de uitdrukking harer wijdgeopende oogen veranderde in dat oogenblik van schrik in afschuw. Plotseling sprong zy op met sen baast, dia by haar nooit voorkwam, de stoel viel om, de deur wilde niet onderdoen en sloeg neet een harden slag dicht wtg was ze, en tante en ik zaten sprakeloos van schrik en angst tegenover elkaar. Eindeiyk verbrak mya oude vriendin de stilte. Zeg eens eventjes," zei zy, „zoo'n dom- men streek heb ik in myn leven nog niet zien uithalen." Ik ook niet," antwoordde ik op doffen toon en viel op een stoel neer. "Weer heerschte er een diepe stilte in het vertrek, wy wachtten beiden tot een van ons een goeden inval zou hebben, en my kwam het absoluut niet onwaarscbyniyk voor, dat wy zoo veertien dagen tegenover elkaar zou den zitten. Tante wierp my oen boozen blik toe, ik volgde haar voorbeeld, ik vond, dat zy toch minstens genomen medelyden met my had moeten hebben. De toestand werd elke seconde pyniyker. Plotseling sprong juffrouw Von Stettendorf op, sloeg zoo hard op de tafel, dat de glazen rinkelden, en hield mg een ietwat langere rede. „Hoor eenB," zsi zy, „het oogenblik is gekomen om je eens precies te zoggen waar het op staat. Ik gevoel my eigenlyk een beetje daartoe verplicht, want ik heb bet zaakje den doorslag gegeven, en moet je dus nu weer op de been helpen. Volgons mijn inzicht in de zaken is het uur, dat nu aanbreekt, het beslissende in je leven!" Ik wilde haar in de rede vallen, doch zy legde haar vinger op haar mond ik zweeg als wèlopgerood jongmenech! „Ik twyfel er geen oogenblik aan," zoo ging zy peinzend voort, „of Ines schenkt je vandaag of morgen vergiffenis, want zy is een goed kind en zy houdt zielsveel van jel De vraag is alleen hoe zy het zal doen! Wie schuld heeft, daarover behoeven we niet lang te redeneeren; het is aan geen twyfel onderhevig, dat jij de schul dige bent! Maar eigenlyk is de heele geschie denis „au fond" niets anders dan een grap en tegelykertyd een kleine bestraffing, die ze door haar onvriendelyke behandeling wel ver diend had. Dus c(j moet toegeven; 2» moet inzien, dat de zaak haar komieke zyde heeft. Want oprecht en ronduit gesproken, moet ik je bekennen, dat ik wel eens een beetje be zorgd ben voor je toekomst. Ines schynt licht de dingen „au tragique" te nemen en dat past toch eigenlyk niet by jou, jy vat de we reld meestal van de luchthartigste zyde op." Dank je well" zei ik harteiyk. Tot je dienst," antwoordde zy droogjes; „ik geloof, dat je je daaraan later wel eens zoudt ergeren. En daarom is het nu zaak, dat j(j naar baar toe gaat. Het zou me met verbazen, als ze in myn boudoir zatdaar was ze altgdals je haar het een of ander onrecht hadt aangedaan, en stortte haar hart uit. Dus gauw wat: als de deur op slot is, dan klop je maar zoo hard als je kunt, en helpt dat niet, dan praat je door het sleutelgat. Ik wacht hier." Dit zeggende leunde zy op haar gemak achterover in haar steel en liet met razendo snelheid haar duimen om elkaar draalen; klaarblykeiyk wist zy niets meer te zeggen. Ik stond zwygend voor haar en keek naar de punten myner schoenen alsof ik die nog nooit in myn leven had gezien. Na een oogenblik op een antwoord gewacht te hebben, sprong tante van haar stoel op. Nu zei zy op verwytenden toen, „ben Je nog met weg?" Ik kan 't niet," antwoordde ik wanhopig, „stnurt u me heen waar u wilt: naar den tandarts, op het slagveld, in een brandend huismaar naar een meisje, dat gepi- queerd islll Dat is me nog te nieuw," voegde ik er smeekend by. Ongelukkig monschenkind," zei zy medelgdend, „hoe zal hot jou vergaan in je huweiyk 7" Met deze woorden stond zy op en ging de kamer uit. Ik hoorde hoe zy aan de kruk der deur draaide, ik hoorde een dof gemom pel, gevolgd door een zacht gesDik, ik kwam mezelf voor als een goraffineorden deugniet, oen moordenaar, een misdadiger, ik deed wer keiyk in die tien minuten boete voo- alle zonden, die ik vroeger begaan had. Maar hot was my alsof iemand my toeriep: „Kerel, houd je flink; als je nu toogeoft, verknoei je 't voor je heele loven," en dat vooruitzicht wa3 zelfs voor eeu gelukkig galant - die trouwens op dat oogenblik allesbehalve go lukkig was niet zeer aanlokkend. Gelnkkig komt overal een eind aandat ondervond ik ook in dat geval. Ik hoorde ik moet tot myn 6Cbande be kennen, dat ik luisterde de deur opengaan, weldra kwam tante de huiskamer binneD en trok Inos achter zich aan als een lam, dat tor slachtbank wordt gevoerd. Haar oogen waren rood van bet huileo, zy koek my niet aan ecbeen my geeu blik waardig te keuren maar, toen ik zwygend en met een echt armezendaaregeziebt voor baar bleef staan, moest zy tegen wil en dank lachen, de eerste zonnestraal het voorjaarsbuitje ze stak me baar hand toe en zei: „Ik wil alios vergeten en vergeven maar eon leelyke streek was het toch!" En dat was waart Als iemand my vroeg of tan tos voorepol- ling bewaarheid is geworden tusscheD twee haakjes: tante kwam op onzen „polterabond" in het heksenkostuum, dat ik had aaDgohad of Ines altyd beeft toegegeven en of ik niot onder de pantoffel ben gokomen, dan zon ik antwoorden, dat niemand zich met myn zaken bebooft te bemoeien, bet gaat ook werkeiyk geen sterveling iets aan.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 5