nader worden btkend gemaakt. Het reglement ▼oor het examen is te vinden in de Sta.-Ct." ▼an heden. De officier-machinist der 2de klasse N. H. Klaassen, uit Oost Indiö in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Volgens de „N. R. C." zyn de nieuw aangebouwde kruisers „Friesland" en „Hol land" bestemd tot het doon van een reis naar Oost Indiö. Het flottielje vaartuig „Pontianak" is, na 24 jaren dienst te hebben gedaan in Oost-Indië, afgekeurd. In 1873 werd het bh de Kon. fabriek van stoom en andere werktuigen te Amsterdam op stapel gezet en in datzelfde jaar te water gelaten. Te Nijmegen is op den leeftijd van 41 jaar overleden de luit. ter zee Is te kl. W. P. Coolbaas. Gisternamiddag had op de begraafplaats bh Eik-en-Duinen te 's-Gravenhage de beaar- diDg plaats van het stoffelijk hulsel van den heer N. J. Bogoslowsky, in leven aartspriester van de Griekscbe kerk te 's Gravenhage. Vooraf waren te tien en te elf uron een plechtige lijkdienst en een officiëele Mis go- houden in de kapri aan den Ouden Scheve- ningschen weg. Bh dezen laatsten dienst waren tegenwoordig, met de eenigo dochter van don ontslapene, de heeren Do Berends, secretaris, en Gambs, attaché van de Russische legatie daar ter stede, beiden gekleed in ambtsgewaad; voorts de heeren A. W. Vinkhuyzen, inten dant der domeinen „Zorgvliet", en W. J. Cou turier, thesaurier van wijlen H. K. H. de groot hertogin van Saksen-Weimar en secretaris 7an do domeinen „Zorgvliet", benevens enkels lames uit de voorname kringen der Hofstad. De diensten werden geleid door den aarts priester Popotoff, uit Wiesbaden, die daarna met de zangers der kapel aan den Schevening- schen weg vooruit naar de begraafplaats reed en met hen, in kerkelijke kleedy, het stoffelhk overschot daar opwachtte en onder gods dienstig gezang naar de groeve voorafging. De kostbare kist was bedekt met een zevental kransen en bloemstukken. Dezelfde dames en heeren, die bh den lijkdienst in het kerkgebouw aanwezig waren, volgden het stoffelijk hulsel van den heer Bogoslowsky grafwaarts. De plechtigheid der beaarding, wederom verricht door den priester Popctoff, bijgestaan door de beide zangers, duurde slechts enkele oogenblikkeD, waarna mejuffrouw Bogoslowsky ieder der aanwezigen afzonderlijk dank betuigde voor de betoonde belacgsttlling. De commissie van bijstand over de gas fabriek te Deventer, die htt bedrag voor htt koopen enz. van muntgasmeters, haar bh de begrooting voor 1898 toegostaan, reeds heeft uitgegeven, doordat de aanvraag daarna verre de verwachting overtreft, werd door den Gemeenteraad aldaar gemachtigd om voor dit doel nog f 6000 te besteden. Volgens de „Haarl. Ct." is de aanvrage van mr. H. W. Hovy, om op zijn bul van de Vrije Universiteit als advocaat en procureur bh den Hoogen Raad te worden ingeschreven, afgewezen. Namens den minister van koloniën is het grootste gedeelte van het „Parkhotel" te 's Gravenhage afgehuurd voor de inhuldigings feesten. De sultan van Siak, het gezantschap van Solo en het gezantschap van Koïtei zullen daar voor rekening van den Staat hun intrek nemen. Do commissie voor de inhuldigingsfeesten te Baarn heeft op haar verzoek van HH. MM. vergunning verkregen bh den uittocht der Koningin van Soestdijk naar Amsterdam (op 30 Augustus) een toepasselhke huldebetooning te organiseeron, hetzh op Soestdijk Z9lf of aan het station. Het stoomschip „Prins Willem II", van Paramaribo naar Amsterdam, arriveerde 22 Mei te Havre; de „Ma:ura" vertrok 22 Mei van Amsterdam naar Batavia; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, vor- trok 22 Mei van Port-Said; de „Koningin Wilholmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Mei van Port Said; de „Oranje- Nassau" vertrok 22 Mei van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prin8 Alexander", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 22 Mei Dungeness; de „Prins Maurits" arriveerde 20 Mei van Amsterdam te Paramaribo; de „Prinses Sophie" arriveerde 23 Mei van Amsterdam te Batavia; de „Ajax" arriveerde 21 Mei van Amsterdam en Liverpool te Batavia; de „Amsterdam" arriveerde 23 Mei van Rotterdam te Nieuw- York; de „Rotterdam", van Nieuw York naar Rotterdam, passeerde 23 Mei Prawlepoint met 121 kajuitspassagiers. Haarlemmermeer. In den morgen van 22 dezer, te 3 uren, is Simon Slegt, die met vhf andere personen aan het spelevaren was met een roeibootje, door het omslaan van dat bootje verdronken in de Ringvaart, nabh te Lijnden. Hy is omstreeks 20 jaar oud. De anderen zhn door een schipper en zwemmende gered. Oudslioorn. Het bestuur der feestcommis sie besloot aan do algemeone feestcommissie voor te stellen: lo. Om samen te werken met Alfen met betrekking tot h6t deelnemen aan den optocht van industrieën en ambachten; 2o Om te illumineeren en voor gezamenlhke rekeDing een vuurwerk af te steken; 3o. Om aan behoeftigen eon feestgave te verschaffen, en 4o. bovengenoemde festiviteiten op 31 Aug te doen plaats hebben en een schoolfeest op den volgenden dag te geven. Zoeterwoude, De echtelieden Johs. Verkley en G- Onderwater vierden Zondag hunne ▼hf-en twintig-jarige echtvereeniging onder zoor veJe blijken van belangstelling. Do buren hadden ter hunner eer de vlag uitgestoken, zoodat de Zuidbuurt, alwaar het zilveren bruid spaar woonachtig is, een recht feestelijk aan zien had. Voorzeker zal het den Jubilaris niet aan stoffelijke blijken van belangstelling ont broken hebben, althans naar wij vernemen, heeft de firma, alwaar de feestoling roeös sedert jaren in dienst is, zich op dit feest niet onbetuigd gelaten. Moge het J. Verkley en zfjne echtgeDoote gegeven zijn nog eenmaal hun gouden huwe lijksfeest onder gelijke omstandigheden te ▼ieren. TWEEDE HAMER. Persoonlijke dienstplicht. De heer Troelstra heeft, onder intrekking van het vroeger door hem ingediende amen dement, thans een voorgesteld van dezelfde strekkiog en luidende: „Art. 127 al. 1 der wet vervalt. Tusschen de eerste en tweede zinsnede van het ongewijzigd artikel, art. 127, worden twee zinsneden ingevoegd, luidende: „Aan den ingelijfde bij de militie, die ge acht wordt onmisbaar te zijn in het gezin, waartoe hij behoort, wordt door Ons, op zijn schriftelijke aanvrage, telkens voor één jaar, ontheffing van den werkelijken dienst ver leend. Dit geval wordt aanwezig geacht, waar door de in-dienst treding van den ingelijfde de jaarlijksche inkomsten van dat gezin dalen beneden het bedrag voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het gezin woont, vermeld in de by deze wet gevoegde tabel. „Bh algemeenen maatregel van bestuur worden voorschriften gegeven. Zoowel be treffende de inrichting der hier bedoelde aan vrage, als omtrent het onderzoek naar en de bewijslevering van de juistheid van haren inhoud." Door de heeren Verhey c. s. is hun vroeger amendement, ter inlassching van een nieuw artikel 127a, betreffende het verleenen van uitstel van eerste oefening of van verblijf onder de wapenen aan de by de militie te land ingelijfdon, in zoover gewijzigd, dat, hoe wel bedoeling en strekking volkomen dezelfde zijn gebleven als bij het oorspronkelijke amen dement, een nadere omschrijving is gegeven van het gevolg van het gowenschte uitstel. De heer De Savornin Lohman heeft een amende ment ingediend beoogende de onbillijke werking van een nummerverwisseling na de loting, zoo mogelyk te voorkomen door invoering van het stelsel van vrijwillige aangifte met loting slechts voor het geval er 6f te veel of te weiDig vrijwilligers zijn; in het eerste geval tusschen de vrijwilligers onderling; in het tweede geval tusschen ai de manschappen der lichting. Verkoop van vestinggrond. Een wetsontwerp is ingediend tot bekrachti ging van den onderhandschen verkoop voor f 4000 van een stuk voormaligen vesting- grond en gracht te Koevorden aan de ge meente, welke dien in eigendom wenscht, ten einde gelegenheid te geven tot werkver schaffing door geleidelijke demping vaD de voor malige vestinggracht. INGEZONDEN. Vleermuizen en anderszins, door B. v. d. V. Naar aanleiding van een ingezonden stuk over de vleermuizen in het Lcidsch Dagblad dat, dank zij der Redactie, reeds in hetzelfde nummer aangevallen werd, wilde ik eens even mijn bewondering uiten over zulk een ont boezeming van iemand in den tegen woord igen t\jd! In onzen tijd, waarin gelukkigerwijze de natuurstudie zoozeer veld wint, en waarin ieder natuurvorscher al zijn best doet, om hot publiek zooveel mogelijk op de hoogte te breng on van het populaire gedeelte van deze schoone wetenschap! (welk gedeelte natuurlijk alleen voor leiken van belang is). Maar van dit populaire gedeelte behoorde dan ook ieder beschaafd mensch op de hoogte te zijn, want door het groote publiek worden de gewelddadige ingriipingen in de natuur tot stand gebracht, zonder dat zoölogen daar veel invloed op uit kunnen oefenen. Zoo behoorde het te zijn, en hoe is het? Zou men, het genoemde stuk lezonde, niet denken een stuk van zeer ouden tijd onder de oogen te hebben? Dr. Alfred Brehm zegt in een mooie rede, gehouden op het inter nationale congres van landbouw en bosch cultuur te Weenen in 1873: „Wio zooals ik sedert jaren gewerkt heb voor de verbreiding der dierkunde, weet te beoordeelen hoe groot de onkande* van onze inheemsche dieren in alle lagen der bevolking is, en boe het drin gend noodig is om bier verandeiing in te brengen. Men kent de gewoonste en meest algemeene dieren niet, en kent, die men meent te kennen, niet goed. Zonder een voldoende kennis van een dier en van zijn werken en handelen, van zijn bestaan tot ons voordeel of nadeel, moet elke aanmaning tot bescher ming zoo goed als vergeefs zijn, daar de mensch, helaas! veel me^r geneigd is om te verdelgen dan om te beschermen. Kennis naar het uiteriyko baat niet; men moet ook in het reine zijn over zijn verhouding tot andere dieren, over zijn afhankelijkheidstoestand van de planteD, om zijn werken te kunnen be oordeelen, eo naar waarde te kunnen schatten." Zoo was de toestand ia 1873, zoo is deze nog; ja, by is wellicht nog erger! Dit door mij bedoelde streven is nog wat anders dan het doel van de zoogenaamde dierenbescherming, die angstvallig met over gevoeligheid, een betere zaak waardig, nagaat, of die hond ook te zware lasten trekt, of dat paard ook soms koude lijdt, enz., maar die zich niet stoort aan de wanverhoudingen, die door den mensch in de aatuur tot stand worden gebracht. En voorthollende dan op dit pad, prediken die menschen het heilzame van het vegetarisme, om toch maar vooral geen dieren meer te behoeven te dooden (hetgeen weer overdreven is), en ze zien niet in hoe bekrompen ze daardoor zijn. Denzulken hindert het niet, (ten minste ze protosteeren er niet tegen) dat er jaarljjks een Engelschman op den Dollart komt, om mot een kaDon duizenden en duizenden watervogels te vermoorden, dat in Italië de trekvogels met stokken worden doodgeslagen, dat in ons land een menigte vogelaars steeds door de bosschen en velden ontvolken, en zoo zou ik veel voorbeelden aan kunnen halen. Op één enkel punt is men overgevoelig en overigens volmaakt onverschillig. Men zal zich in vuur praten over een hond, die mishandeld wordt, en te recht natuurlek, maar men is zoo onver schillig mogelijk bfl het zien van gevederde hoeden onzer dames; ongelooflijk is het, hoe hardnekkig hierin de dames ook te werk gaan. Onze secretaresse van den Nederlandachen bond voor vogelbescherming, mevr. Diepen- brock De Jong van Beek en Donk, schrijft in een der jaarverslagen; „Menigmaal nog werden wjj afgewezen, wanneer wy de zaak dor boschkinderen verdedigden, en wjj ge voelden het byna als een persoonlijken smaad, dat mannen, wetgevers, een regeering als de Russische de vogelhandel zal daar spoedig geheel verboden worden gevoelen wat zoo- velen onzer vrouwen niet gevoelen willen. Wy hadden zoo vurig gewtnscht, dat de vrouw zelve dien handel opgeheven had. Iets verder haalt zij het volgende uit de „Nouvelle Revue" aan: „Op het oogenblik, dat de wetenschap zich ten strijde scheen te kunnt-n uitrusten tegen de micro organismen, daar zij de vijanden der vernielende insecten wereld gevonden had, stelt zich de mensche- lljko dwaasheid, die schijnt bodemloos te zijn, ten doel om haar werk iJdöl te maken, om de ellende te vermeerderen in blinde willekeur. Zoo is de jacht veranderd in een afschuwelijk moorden, vooral wanneer zij zich toelegt op het verdelgen der insectenetende vogels, de beste helpers van den landman. Er zijn departementen in ons arme Frankrijk, waar de meest belangrijke vogelsoorten weldra alleen in de overlevering zullen bestaan. Maar ziet ook den toestand der boomen, der wijn bergen, van den plantengroei! Het landschap gelijkt een onmetelijk ziekenhuis, waar alle krankten vrij spel hebben. De olmen en platanen, zelfs de eiken, zijn aangetast door die insecten, welke alleen door den leeuwerik bestroden worden. Maar tevergeefs wordt de leeuwerik gezocht! De linden kwijnen, het koren wordt ver nield, klaver ontijdig afgegeten, de wijnstok ken zijn bedekt met een laag van onge dierte, enz. En iets verder: „Sedert dat in Noord-Afrika struisvogels en casuarissen bijna zijn uitge roeid, hebben de sprinkhanenplagen duur doen boeten voor hun verdelging. Ook ziet men bij ons in dagelijks grooter aantal: vliegen, muskieten en de voor paarden zoo gevaarlijke horztls zich te goed doen in de veldeD, van vogels beroofd. En nu te denken, dat ieder het kwaad kent en niemand tracht het verhinderen Hier betreft het toch een punt van natio naal belang, van nationale welvaart. Laten wij eindelijk bedenken, dat het evenwicht der natuur niet verbroken mag worden, dat elk geschapen dier zijn bestemmiug heeft, en dat het verdwijnen der vogel3 de onmiddel lijke gevolgen na zich sleept van infectie van den dampkring, vermeerdering van insec ten in de velden, verarming en uitputting der aarde, en besmetting der planten door het oneindig kleine onzichtbare en ongrijpbare, toegankelijk voor den vogel alleen." Dit is ter neer geschreven door iemand, die, evenals de presidente van don Vogelbond, Mevr. Gookoop—De Jong van Beek en Donk, de toestanden door en door kent. „Men wordt er wis en zeker van overtuigd, dat de vogels een onontbeerlijk lid in de 8cheppingsrij zijn, dat bet voor ons onmoge lijk zou zijn te leven, indien er geen vogels waren", zegt dr. Brehm in zijn „Leben der Vogel." Dat al het besprokene juist geldt voor het groote publiek, spreekt vanzelf, daar een zoöloog niet alleen de bepaald nuttige, maar alle dieren wil beschermen om de natuur in haar oorspronkelijkheid te bewaren en te bestudeeren. Zelfs wordt door zoölogen de spreuk van hun collega Seebohm wel eens vergeten, die zegt „The real history of a bird is its life histories", öf het gezegde van „A son of the marshes": „Dood of verstoor nooit een dier, dat ge bestudeert, noch maak het tot uw gevangene, indien ge er buiten kunt; want evengoed kunt ge de bladzijden in e?n ongelezen boek vernielen en dan willen weten wat deze bladzijden behelsden. Indien ge iets wenscht te weten van het leven van zulk een wezen, het doodon zal het u niet leeren." Behoef ik ten slotte, op mjjn eigenlijk onder werp terugkomende, nog te zeggen, dat onder de zoogdieren, de vleermuis een zoer nuttig dier is, dat zelfs door de wet beschermd wordt? Gemengd Nieuws. De „1 oterij m an", die te 's-Graven hage een aantal dienstmeisjes bedroog door haar lootjes te verkoopen in een voorgewende loterij, werd gisteren door de Haagsche recht bank veroordeeld tot 6 maanden gevange nisstraf. In den avond van 2 Januari). 1. werd in een woning aan de Jan-Van-Nassau- Btraat te 's-Gravenhage, waar men de ge bruikelijke kennisgeving „afwezig" voor de ramen bad geplaatst, ingebroken. De inbreker had zich toegang verschaft door een dakvenster en toen blijkbaar op zyn gemak, met een kaars van de piano, het huis doorzocht. B|j thuiskomst van den eigenaar werden uit het buffet een aantal zilveren couverts Vermist, terwijl voorts uit de kasten onderscheidene sieraden waren verdwenen. Van dezen diefstal verdacht, had zich gisteren een gasfitter, uit Rotterdam, voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. De man, die door verschillende opkoopers werd herkend als de persoon, die van den diefstal afkomstige voor werpen te koop had aangeboden, beweerde van inbraak en diefstal niets te weten. De voorwerpen, doorhem ten verkoop aangeboden, verkocht hij voor een Duitscher tegen een loon van een kwartje per uur, plus een drink geld. De manier, waarop beklaagde de voor werpen had verkocht, en zijn zonderlinge opgaven, pleitten echter tegen zijn geloof waardigheid. Subst. off. van justitie mr. Van den Brande- Ier, hulde brengende aan de activiteit door de Haagsche, RottorJamsche en Arnhemsche politie in deze zaak betoond, in het bijzonder zijn tevredenheid betuigende aan den hoofd agentrechercheur der Haagsche politie Biegel, achtte wettig en overtuigend bewezen, dat de diefstal met braak door beklaagde is gepleegd en vorderde, vroegere veroordeelïngen in aan merking nemende, 8 jaren gevangenisstraf. Mr. Segers trad als verdediger op en be toogde, dat niet vaststaat, dat de diefstal en inbraak door den beklaagde zijn gepleegd, ook al zijn de gestolen voorwerpen in zyn bezit geweest. De schippor C. Pronk, van den logger „Joh. Maria", reeder Frank Vrolijk, te Scheveningen, trof in de vorige week een buitenkansje ooor een Engelsche makreelvleet van honderd netten aan boord te halen, vol gens schatting f 2500 a f 3000 waard en volgens de merkhoutjes eigendom van de firma Cooper Cie., te Lowestoff. In ae netten waron nog 500 levende makreelen. Gisternamiddag omstreeks één uur werd te "Woerden brand ontdekt boven de bakkerij van den heer A. H. Reneman. Door de spoedige hulp van eenige spuiten was men den brand spoedig moester en ge lukte bet dien te beperken tot 3 kamertjes en het dak. De bakkerij zelve benovens woon huis en winkel bleven behouden. Alles was verzekerd. Aan den kant van den straatweg, naby de fabriek der heeren Blooker, te Am sterdam, hield een reiswagen tijdelijk ru6t. Het paard was afgespannen en graasde in het welig gras aan de bermen van den weg. Terwijl het echtpaar, in het gras gezeten, eenig vlechtwerk verrichtte, begon hun twee jarig kind, dat op eenige passen afstand in den open wagen te slapen was gelegd, plot seling luidkeels te schreeuwen. De ouders snelden nog bijtijds toe en zager, een grooten roofvogel zich verwijderen. Het kind was ge lukkig ongedeerd. Naar de beschrijving van personen, die dezen vogel met groote vlucht ook boven de Wees- perzijde en Buiten Amstel hebben gezien, ver onderstelt men algemeen, dat 't een steen arend is geweest. Gelijk men weet, werd een paar jaar goleden in de buurt van Diernen een zeearend geschoten. (Nieuws.) Gisternacht is ingebroken in de kerk van het H. Hart in de Vondelstraat te Amsterdam. Uitwendige sporen van braak z\jn echter niet te bespeuren. Een van de zij deuren der kerk, die d©8 ochtends door den koster geopend werd bevonden, is dus waar schijnlijk met een looper geopend. De dief of dieven hebben eenige offerblokken openge broken en een koperen expositiekruis ge deeltelijk meegenomen. Hun aanval op het altaar is niet geslaagd. Rondom het Tabernakel hebben zij het hout werk weggebroken, en het gelukte hun de eerste houten deuren van het Tabernakel te openen. Da tweede met \jzer beslagen deur bood woerstand aan hun pogingen. Een ergerniswekkend voorval, waarbjj een politie-agent niet de mooie rol vervulde, gaf gisternamiddag omstreeks zes uren op het Rapenburg te Amsterdam tot groote opschudding aanleiding. De „Tel." geeft daaromtrent het volgende verhaal: Een paar vrouwen hadden aldaar een kleine woorden wisseling. Een dezer werd door een agent tot doorloopen aangemaand, welko aanmaning, naar men ons mededeelde, terstond vergezeld ging van een duw. De vrouw, moeder van vijf kinderen, gaf het te verwachten antwoord, dat zij wel wilde doorloopen, maar niet gegooid wenschte te worden. Hierop greep de agent van politie haar aan, sleepte haar een eind over do straat, gooide haar en bracht haar zelfs met zyn sabel eenige slagen op de schouders toe. In zijn woestheid gooide de politieman haar zelfs door de ruiten van den op het Rapenburg wonenden drogist Hamel. Hier werd de ontsteldo en mishandelde vrouw, nadat reeds een hoop volks op de been was gekomen, dat den agent te ljjf wilde, naar binnen gehaald, doch nauwelijks in huis, sloeg zij bewusteloos tegen den grond. Ook de be trokken politie-agent ging by den heer Hamel in huis. De mishandelde vrouw bleef langen tijd bewusteloos; zelfs werd de hulp van een geneesheer ingeroepen en eerst tegen ongeveer elf uren was zy zóóver hersteld, dat zy met een gasthui6karretjo naar het huis van haar ouders, Batavierstraat 23, vervoerd kon worden. De verontwaardiging van hetpubliek tegen den politie agent was zóó groot, dat, zoo er geen andere agenten te zijner beveiliging waren op getreden, het slecht met hom ware afgeloopon. Toen hij de vrouw herhaaldelijk met de sabel sloeg, wilde een der omstanders hem dit wapen afnemen en liep daarbij een wonde aan een zijner handen op. In deze zeker betreurenswaardigo zaak zyn gieteravond reeds verscheiden getuigen door deü commissaris van politie, bureau Jonas Daniel Meijerplein, gehoord. Ook de politie-agent, die zich zoo schromelijk te buiten ging, werd door eenige collega's naar het politiebureel gebracht en heeft daar een verhoor ondergaan. Voor het eerst sedert het openen der waterleiding te Hengeloo (O.) was men aldaar genoodzaakt do nieuwe brandblusch- middelen te beproeven. Een hevige brand brak uit in de schuur, staande achter het hotel „Do Halve Maan", van den hear Amelink. De tabaksfabriek van den heer Ter Marscb, welke er onmiddellijk aan stond, vatte ook vuur. Vier alangon, aan evenveel brandkranen aangelegd, gaven echter zooveel water, dat binnen betrekkelijk korten tyd de brand werd beteugeld. De schuur brandde uit, het hotel werd gelukkig behoudeD, de tabaksfabriek kreeg behalve eenige brand-, een aanmerkelijke waterschade. De personentrein, die te 2.19 u. te Hardegaryp arriveert, ontspoordo gisteren bij Grypskerk. De machine en drie wagens derailleerden. Onmiddellijk werd een hulptrein van Leeuwarden gevraagd, die de reizigers verder zou kunnen doorvoeren. Persoonlijke ongelukken kwamen bij dit ongoval niet voor. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaan deren De veesmokkelaars hebben de vorige week goede dagen gehad. Menig stuk vee is over de grenzen getrokken en van aanhoudingen heeft men bijna niet geboord. „De menschen hebben het te druk mot de verkiezingen", verzekerde my een smokkelaar „en bet zou wel eens kunnen, dat de nieuwe Kamer, waarin eenigelandbouwers zitting zullen krygeD, voor het openen der grenzen was. Wy moeten ons dus haasten om nog wat te verdienen." Nadat de-justitie uit Middelburg een onderzoek had ingesteld, is Zaterdagavond J. O., hGofd der openbare lagere schooi te Waarde, gevankolyk naar het huis vaa be waring te Middelburg overgebracht. Voor de uitvoering van het Neder- landsch Gymnastiek-verbond, die te Amster dam by gelegenheid dor inhuldigingsfeesten zal gegeven vrorden, hebben zich reeds 52 vereenigingen aangemeld. Men meldt uit Iorseke aan de „N. R. C.": Gistermiddag woedde hier een hevig onweder. Een man werd door den blik sem getroffen. Hy bleef eenigen tyd bewuste loos, maar kwam weer by. Een boerenschuur, in gebruik by den land bouwer J. J. De Bruyn, stond plotseling in lichterlaaie en brandde totaal af. Verlies van vee valt niet te betreuren en ook het woon huis bleef behouden. Tydens het hevige onweder, dat Zaterdag boven St.-Pieter (L. Bwoedde, is de land bouwer Thomas door den bliksem getroffen en onmiddeliyk gedood. De beruchte De Bock, die reeds zooveel vonnissen ten zijnen laste heeft, en die onlangs uit de gevangenis te Roermond is ontsnapt, heeft zich thans vrywillig aan gemeld en is weer opgenomen LK.) De Hanseatische levensverzeke ringmaatschappij, welke reeds te Oderberg in den Harz een sanatorium voor mannelijke longzieken heeft opgericht, zal er nu ook een voor vrouwen openen by Andreasberg, waar 120 ïydtressen verpleegd kunnen wor den. Zy heeft daarvoor 440,000 mark besteed. Bovendien heeft die Maatschappy 180,000 mark bestemd voor een inrichting voor her stellenden, in de nabyheid van Hamburg. In Zweden laat de regeering een sanatorium voor longzieken bouwen voor 850,000 kronen en wel voor het zuiden des lands. De koning heeft van het nationaal fonds, dat by gelegen heid van zyn jubilé is byeengebracht, 2,200,000 kronen op verzoek van de koniDgin bestemd om zulke inrichtingen voor het midden en het noorden des lands tot stand te brengen. Het proces-Zola. Tijiens bet voorlezen der conclusion van Labori voor hot Hof te Versailles tot onbe voegd verklaring van het Hof werd er go- mompeldde president dreigde met ontruiming der zaal. Do procureur-generaal protesteerde krachtig tegen de conclusies. „GO wilt," zeide hi), „het debat bestendigen en de agitatie doen voortduren, doch daaraan moet een einde komen. De jury van het departement der Seine en Oise is bevoegd om over u te oor- deelon. Het land heeft genoeg van die nood lottige agitatie." Hy besloot met te adviseeren tot verwer ping der conclusies. Labori antwoordde: „Op de heftige woorden van den procurour-generaal zal ik slechts

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2