Stads-Gehoorzaal, Leiden. Woensdag 25 Mei. A'. 1893 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. ZIJ WIL MET TROUWEN. 10 EEN GEZELLIGE PRATER. Veerkracht vaa Naturalistisch Musikale Compcsitisa, Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden. 24 Mei. Feuilleton. floe ze elkaar kregen. K'. 11732. s JPBUS DEZER COUBANXi Voor Leidon por 3 maanden.f 1.10, Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommora0.06. PRIJS DEE ADVERTENTIES; Van 1-6 regels f 1.05. Iodero regel meor f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseoren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. op Vrijdag- 27 IVIei a. s*9 des avonds te 8 uren, TE GEVEN DOOR DE DAMES: MARIA EGGERS (Tooneelspeelster), FREDERIKA FRANSMAN (Coloratuur-Zangeres), ANGELIQUE DE BEER (begeleiding). Met medewerking vnn de Heercn: JOHAN SCHMIER (lsto Bas Ned. Opera te Antwerpen). A. L. VAN DEN HEUVEL (Tooneelspelor Vlaamsch Theater te Gent). HENRI KWAST (Viool) en J. H. BECK (Violoncel), Leden van hot Orkest van hot \y Concertgebouw te Amsterdam. lsto Afdcoling. 1. Proloog Paljas JOHAN SCHMIER. Mej. M. EGGERS. 2. O, Mijnheer Ed. Gondinet 3. RomanceSwendsen 4. Le Pardon de PloërmelMeijerbeor !a. Romance sans ParolesD. Van Goons. b. ScherzoD. Van Goens. c. Danse TziganeJ. Massenet. HENRI KWAST. Mej. FRANSMAN. J. H. BECK. 6. Anton Schön Uit het Noorscli, A. Nieuwenkakp. PERSONEN: de Hr. v. n. HEUVEL. Camille Alvlng. Moj. M. EGGERS. 1 Mej. FRANSMAN. 1 de Hr SCHMIER. J. H. BECK. Mej. EGGERS. 2de Afdccling. 7. Duo v. Pamina en Papageno uit de Opera Die ZauberflvtcMozart 8. Souvenir de SpaSorvai3 9. Lachebekje (Voordracht)J. Normand. Blijspel in één bedryf. ~rvi '•"'"PERSONEN Tróbuchet, Pianostemmer de Hr. v. d? HEUVEL, Mevr. De VillenouveMej. M. EGGERS. TOT SLOT: Getoonzet en voor te dragen door den Heer JOHAN SOHMIER. a. Op het ontvangen van de nieuwe haringDe Schoolmeester b. De LeeuwDe Schoolmeester. c. De verstrooide MinnaarP.J. Bom. d. De PruimeboomH. Van Alphen. Aanvang 8 uren. Einde U uren. Te Amsterdam, alwaar hetzelfde programma gegeven is geworden, was hot gebouw „Arena" te klein om alle belangstellenden te bevatten. Het „elck wat wils" is dan ook op dit programma zeer zeker van toepassing, waar zang, viool, violoncel en tooneelspel elkaar afwisselen! Donderdag en Vrijdag heeft de uitgifte van kaarten aan ons Bureel plaats. De eerste 10 ryen 50 Cts., alle overige on Galerij 25 Cts. Bespreken 10 Cts. extra. OGlciëclo Konuisgovlngnn. Vergadering van den Gemeenteraad van Lelden, op Donderdag 26 Mei 1898, des namiddags te twee uren. Punten tor behandeling: 1°. Benoeming van inwoners der gemeente, tevens kiozers in het kiesdistrict, voor don lijd van twaalf maanden, tot loden of plaatsvervangende leden van de stembureaux. (110) 2°. Aanwijzing van een lid van den Gemeente raad, om, zoo noodig, als plaatsvervanger op te treden voor den Burgemeester uls voorzitter van het Hoofdstembureau voor de eventueele stemming en herstominiug ter benoeming van twee leden van de Provinciale Staten op 17 en 28 Juni a. s. 3n. Benoeming van de leden en plaatsvervan gende leden ïh bet Hoofdstembureau en van de voorzitters, leden en plaatsvervangende leden in de ovorige steinburoaux voor de stemmingen, bedoeld sub 2. 4°. Voorstel tot onderbandsche verpachting van de aardappeltienden te Leiderdorp, volgens taxatie van deskundigen. (95) 5°. Voorstel tot bet verleenen van afschrijving van plaatselijke directe belasting dienst 1897 (96) 6°. Verzoek van Dr. J. J. Neordenburg, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld, Middel baar Onderwijs. (97) 7°. "Verzoek van H. E. Van der Heide tot het doen rooien van een boom aan de Niouwstraat voor porceel 4. (98) 8°. Staat van af- en overschrijving, begrooting dienst 1898, voor bet uitvoeren van eenige werken in verband met de overbrenging van de reddings ladder n". 1 naar bet Spuitenhuis n°. 6 aan de Oudo Vest. (99 en 114) 9°. Verzoek van P. W. Bosboom, om terugbe taling van schoolgeld, Lager Onderwijs. (100) 10°. Verzoek alsvoren van W. C.J De Bruyn. (101) 11°. Verzoek van W. Broekhuizen, om bet ge bruik van oen gymnastieklokaal voor het geven van lossen in die vrije- en orde-oefeningen, aan onderwijzers. (102) 12°. Staat van af- en overschrijving op de be grooting, dienst 1897, van het Gereformeerd Minne- of Arme Oudo Mannen- en Vrouwenbuis. (103) 13°. Yerzook van F. De Boer, om vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld, Middelbaar Onder wijs. (106) 14°. Verzoek van W. C. HoleeDders, om terug betaling van schoolgeld, Lager Onderwijs. (108) 15°. Verzoek van C. Van der Meulen om terug betaling van schoolgeld. Lager Onderwijs. (109) 16°. Verzoek van de wed. H. H. Herting om terug betaling van schoolgeld, Lager Onderwijs. (111) 17®. Verzoek van J. A. S. Sciaroni, om vrijstel ling of terugbetaling van schoolgeld, Middelbaar Onderwijs. (115) 18®. Verzoek van C. W. H. Verster, om pot slag al3 Conservator van bet Stedelijk Museum. (119) 19°. Rekening, dienst 1897, van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. (94) 20°. Rekening, dienst 1897, vau de dienstdoende Scbuttorij. (94) 21®. Rckoning, dienst 1897, van de Bank-van- Leening. (116) 22°. Rokcning, dienst 1897, van de Vereeniging tot bevordering van den bouw van werkmans- woniugen. (117) "23V Voorstel tot vaststelling van do Verordening op de markten. (112) 24°. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting. (105) 25°. Kohier der Plaatsolijko directe belasting, dienst 1898, 1ste gedeelte. (118) Het bouwwerk der vyf winkelhuizen en van een „Volkshuis", aan de Haarlemmer straat en den Apotbekersdyk alhier, i» opge dragen aan den laagsten inschr(j ver, den heer J. Verkoren, alhier. Het is bekend, dat aan prof. dr. J. J. M. De Groot te Leiden indertijd, toen hy tolk voor de Cbineesche taal was, een weten schappelijke zending naar China is opgedragen door het Nederlandsch Indisch gouvernement. Th^ns verschijnt, al3 resultaat van die zending, een groot werk, met subsidie van het departe ment van koloniën, getiteld „The Religious System of China," waarvan 3 deelen het licht zagen. Naar wfj vernemen, is dit werk van prof. De Groot door de Fransche Academie van Wetenschappen (Institut do France, Académie des Incriptions et Belles-lettres) bekroond en wel door toekenning van den Prix Stanis las Julien. Jnsulinde Voor het akte-examen lager onderwijs is te '8 Gravenhage geslaagd de heer J. Van der Laan, te Voorhout. Bedankt is voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. t9 Dirksland door ds. W. Zyistra, te Waddingsveen. Benoemd is tot onderwijzer aan de Chr. sehool 13 Voorburg de heer L. W. Van Meche- len, van WaddingsveeD, en tot onderwijzeres mej. H. Fontyne. De wethouder van onderwijs te 's-Gra- venhage dr. Mouton heeft zich voor geruimen tijd buitenslands begeven. By den aanvang der zitting van de Synodale Com. dor Herv. Kerk werd gisteren door den pre sident in herinnering gebracht, dat bet gisteren de 400 jarige gedenkdag was van de verbran ding van Savonarola, den profeet van Florence, en dat gisteren in Florence, onder voorgang van kardinaal Bauza, deze gedenkdag aan Savonarola's dood is gevierd. Voor het fonds voor de algemeene kas werd aan quotisatie f 147.50 meer ontvangen dan in 1896. Het bedrag der achterstallige quota bedroeg f 525, tegen f 627,50 in het vorige jaar. De rekening bedroeg in ontvangst en uitgaaf f 80446,93V8. De rekening van het hulppensioenfonds voor emeriti predikanten bedroeg in ontvangst en uitgaaf f 7319,75. Aan 58 emeriti en aan 7 er van was uitgekeerd een bedrag van f 5188,83. Ook voor dit jaar werd de uitkeering bepaald op f 100. De quaastorale commissie betreurde het, dat zoovele gemeenten zich de jaarlljksche uitgave van f 10 niet willen ge troosten, om aan haar predikant, na 40-jarigen dienst, een pensioen van f 100 te verzekeren. Uit de rekening van het fonds voor hooger onderwijs bleek, dat de collegegelden meer dan in hot vorige jaar hebben opgobracht, zoodat het aantal theologische studenten is vermeerderd. De rekening van het fonds tot ondersteuning van de kerken der Waldenzen sluit in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 337,50; die van het fonds tot onder steuning van de Hervormde gemeenten te Assweiler f 115 en die van het fonds tot ondersteuning der Hervormde kerken in Litthauen f 407,58. Naar gemold wordt zal de nieuwbenoemde burgemeester van 's-Gravenbage, mr. J. S. baron Van Harinxma thoe Slooten, in plaats van 1 Juni den lsten Juli daaraanvolgende zijn betrekking aanvaarden. De wethouder jhr. Gevaerts zal gedurende dien tijd bet burgemeestersambt bleven waar nomen. Mr. J. S. baron Van Harinxma thoe Slooten, broeder van den Commissaris der Koningin in Friesland, werd ge.oren te Beetsterzwaag en is thans 50 jaren oud. Na te L idea tot doctor in de rechten te zjjn gepromoveerd, vestigde by zich als advocaat te Leeuwarden. Al spoedig werd hy in onder schei iene openbare betrekkingen geroepen, onder andore als kantonrechter plaatsvervan ger, schoolopziener in het arrondissement Harlingen, lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs en van die op het lager onderwijs en i3 thans nog, sedert 1880, rechter-plaatsvervanger in de arroncisse- ments-rechtbank te Le-.uwarden. In Juli 1879 werd b\j tot lid van den ge meenteraad van Leeuwarden, in September 1885 tot wethouder en den 30sten December 1891 tot burgemeester benoemd. Behalve dit een en ander was hy vroeger en later lid van het be3tuur van onderschei dene plaatselyke vereenigingen. Verleden jaar werd hy door Gedeputeerde Staten van Friesland van die provincie be noemd tot lid van de hoofdcommissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. Door het Uitvo rend Comité der Inter nationale Bakkery-Tentoonsteliing te 's-Graven- hago ia besloten aan de jury eon weten schappelijke commissie van bysband too te voegen, waartoe zyn benoemd de heeren dr. J. C. Costerus, leeraar in de Plantenkunde en directeur der Ryks Hoogere Burgerschool, te Amsterdam; dr. H. G. Ringeling, cirectsur van den gemeenteiyken gezondheidsdienst en van de stedelyke keuring van voedingsmid delen aldaar; en dr. P. F. Van Hamel R003 en A. Harmens, directeuren van het „Maandblad tegen do Vervalscbingen" en vaD de „Revue Internationale des Falsifications", mede aldaar. Behalve de verschillende Nederlandsche Spoorwegmaatschappijen, do Belgische Staats spoorwegen, de Cie. du Nord Francais en de Cie. Paris—Lyon—Méditerrannóe, heeft ook de Stoomvaartmaatschappy „Zeelana" gratis terugvoer toegestaan voor alle onver kocht van de tentoonstelling teruggezonden goederen, welke op de heenreis langs haar lyn vervoerd zullen zyn, natuuriyk met in-acht- neming der gebruikelyke formaliteiten. De werkzaamheden, welke de Tweede Kamer nog in het loopenle samenzyn wachten, doen voorzien, dat de Kamer nog tot over de helft van de volgende maand zal bijeen- blijven. B. en W8. van Amsterdam geven den gemeenteraad in overweging afwyzend te beschikken op het aires van de afd. Amsterdam van den Bond van Nederlandsche Onderwyzers, houdende verzoek de verordening op het openbaar lager onderwys zoodanig te wyzigtn, dat aan de hoofden der scholen bet geheels onderwys oener klasse wordt opgedragen. Naar de „Tel." verneemt, bestaat er uitzicht op vereeniging der gemeenten Bever- wyk en Wyk aan-Zee en Duin. Naar wy vernemeD, zal de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen over 1897 4 pet. oividend uitkeeren. (AT. R. C.) De minister van buitcnlandsche zaken brengt ter kenüis van belanghebbenden, dat in de maand October eerstkomende een examen zal worden gehouden ter verkryging van het getuigschrift van bekwaamheid voor de betrek king van leerling consul, ten einde by voor komende gelegenheid voor een benoeming in aanmerking te komen. Om tot dit examen toegelaten te kunnen worden, moet men den ouderdom van 18 jaren bereikt hebben. De dag, waarop het c-xamen een aanvang zal nemen, en het tjjd&tip, waarop men zich daarvoor moet aanmeloon, zullen 5) En daar ik er vast van overtuigd ben, dat ik het taartje, dat ik nu graag zou willen hebbon, ook niet kan krijgen, waarom zou ik er dan den boelen avond naar gaan zitten kykon? Neen, men moet toch eens zoo'n periode in bet leven afsluiten en i3 daartoe de dag van hedon dan minder geschikt dan welke ook?" De oude dame antwoordde niet dadelijk, doch keek peinzend in bet vuur. Wil je wol geloovon, Rotenberg," zei zy eindelijk, „dat ik hooi, heel blij zon zijn, als ik nu met volle overtuiging kon zeggen: „Je haalt je muizenissen in je hoofd, die alle reden van bestaan missen; je hebt heel voel kans van slagen, enz., enz., al die bemoedi gende uitdrukkingen, die de een zoo graag gebruikt, de ander zoo graag aanhoort. Ik moet echter bekenneD, dat ik zelf niet weet wat ik van dat aardige persoontje en haar v gemoedstoestand moet denken. Heslemaal pluis is het wel niet ze komt dikwijls bin nen met oogen, die rood zijn van het huilen, en zit dan te zuchten over haar handwerkje, dat een mensch er medelijden mee zou krijgen. Maar of gij de betrokken persoon bent of dat bet iemand anders is, zou ik je niet kunnen zeggenI Het is een heel bijzonder kind; zy laat absoluut niets los over zichzelf en ik, die altyd en overal tot confidente in liefdesge schiedenissen wordt gepromoveerd, ik heb er geen flauw idee van, hoe de zaken staan. Eén ding kan ik je echter zeggen: het is dom van je, als je niet naar dat bal gaat! Want op zoo'n balmasqué, waar het natuur lijk vrij ongedwongen toegaat, komen de meeste monschen in een vertrouwelijker stem ming; je zult misschien meer zien dan je nu denkt." En meer dan rnjj lief isl" riep ik somber uit. Nu, en al was dat zoo, dan zou het nog zoo erg niet zijn," zei de oude dame op den haar eigen, beslisten toon. „Dan weet je ten minste, waaraan je je te houden hebt„zeker heid gaat boven alles," je weet, dat is mijn levensmotto; handel gij daar van avond naar! Ga er maar gauw heen, een heer heeft toch niet zooveel tijd noodig om zich aan te kleeden, maak je zoo mooi mogelijk en waag je dan in het vijandelijk kamp. Baat het niet, het schaadt ook niet het zaakje schijnt toch ernstiger te zjjn dan ik tot nu toe dacht; nu, ben je nog niet weg?" Ik aarzelde een oogenblik. Ik kan er niet heen 1" zei ik, „ik heb van middag bij den kloermaker laten zeggen, dat ik mijn Fra Diavolo kostuum niet noodig had, daar ik van het bal had afgezien ik heb dus geen kostuum." De oude dame sprong levendig van haar stoel op. Neem dan hot mijne. Ga er heen ais heks verkleed, Rotenberg; dat is een hoer- lijko invall Niemand zal je herkennen in dat zeer weinig flatteuze kostuum, ik ben niet zooveel kleiner dan jij, je zult er wel in kunnen en bedenk eens hoe heerlijk je in die vermomming de menschen zult kunnen gade slaan! Het is werkelijk een prachtige inval; kom, gauw nul" Ik wist zelf niet wat ik wilde doen het id6e trok me erg aan; vooral het avontuurlijke, dat er in was, beviel me en ik was ook in de stemmiog, waarin men alles op één kaart zet; daarbij kwam, dat juffrouw Von Stotten- dorf mij niet veel tijd liet om te aarzelen. Zy hiDg my het heksengewaad over den arm eD duwde mg den ingang binnen van haar kleed kamer. Het duurde lang voordat ik weer vcrscheeD; het had my natuurlijk vrij veel moeite gekost het kostuum aan te trekken; zy hielp my by de voltooiing van myn toilet en bond me een foei loeiyk heksenmasker voor; ik zag er vreeseiyk leol(jfc, doch onher kenbaar uit! Ik kwam eerst weer geheel tot mezelf, toen ik in de balzaal stond, omringd van bont gekleeds, niet te herkennen monschen, die allen hun uiterste best deden om hun stemmen zoovoel mogeiyk te veranderen het maakte als gewooniyk op bet eerste oogenblik een benauwden indruk op my. Tevergeefs keek ik naar alle kanten naar myn Watteau- herderinnetje uit; ik posteerde my tegen een zuil en liot den bontgekleurdon menschon- stroom langs my heengaan. Ik was vri) laat gekomen; er heerschte een opgewonden, vroolyke stemming in do zaal en een losheid en uitgelatenheid, die in gewonen tyd niet zouden zyn voorgekomen I Eonsklaps hoorde ik een my maar al te goed bekend, lief stemmetje achter my: Tante, lieve, be3te tante, bent u toch nog gekomen? Hoe heeriyk, dat u er is; ik vond hot niets prettig, zoo heel alleen onder al die vreemde menschen I" Een klein handje streek liefkoozende over myn schouder. Onwillekeurig ging er een til ling door myn loden; het wa3 my alsof ik op een misdaad betrapt werd. Gaat het u oen beetje beter?" ging Ir.es voort, op een toon, die van zooveel hartelyko toegenegenheid sprak, dat ik van vreugde trilde; „ik vind het allerliefst van u, tantetje, dat u is gekomen; nu blyf ik ookdenheelon avond by u!" Ik probeerde eerst zoo hoog mogelyk te praten of liever te piepen, doch vond het by nader inzien toch veiliger in den fisteltoon over te gaan. Het is misschien beter als ik zoo praat," zei ik, voorzichtigheidshalve haar naam niet nitsprekende; „de menschen mogen niet mer ken, dat wy by elkaar hooren, en myn 6tem is zoo algemeen bekend!" Ze knikte toestemmend. Ja, u hebt groot geiyk maar ik geloof, dat ik wel gewoon kan praten; niemand kent mv) hier. Er is ook absoluut niemand hier," ging zjj op pruilenden toon voort een op merking, die niet zeer logisch was, aangezien er ongeveer tweehonderd maskers in de zaal waren „luitenant Van Rotenberg heb ik ook nog niet ontdekt; h(j is zeker Dist gekomen." Hy is wel degeiyk hier," antwoorddo ik steeds op denzelfdon toon; „daar staat hy, die Italiaansche struikrooverl" Die daar?" riep Ines uit, op zoo'n ver ontwaardigden toon, dat ik my werkeiyk gevleid voelde. „Welneon, tante, die is lang zoo knap niet als by. Neen, Rotenberg kan je altyd overal herkennen; by wint bet van alle andore heeren, vindt u ook niet?" Dat alles was een mooilyk te beantwoorden vraag on eon pynlyke situatie! Ik streed oon hevigen stryd tusscbon myn liefde en myn plichtgevoel. Wat moest ik doen? Myzelfont maskeren en daardoor verdere confidenties voorkomen of van deze gelegenheid, die zich natuuriyk nooit meer zoa voordoen, gebruik maken en zoodoende te weten komen hoo zy my beoordeelde? Ik streed als een dapper ridder een draak be3tryden zou de draak, alias myn nieuwsgierigheid en egoïsme, be haalde de zoge, ik speelde myn rol ala tante verder en piepte zoo goed als ik kon. Nu zou men niet zeggen, dat je hem zoo aardig vindt," zei ik zoo onbevangen mogelyk. Ze antwoordde niet dadelyk. Noenl" zei ze eeriyk, „dat weet ik ook wel, maar ik weet niet, hoezeer ik me dikwyls over hem erger. Ik weet niet boe het komt, tantetjo, maar ik zou u van avond allee kunnon vertellen, wat ik op het hart heb; misschien komt het, omdat ik een masker voor heb toe, mag ik het u zeggen?" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1