N°. 11730. Maandag; 33 IMei. A0. 1898 <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van gpn- en feestdagen, uitgegeven. Derde Bind. Leiden. 21 Mei. Feuilleton. Ka de verhuizing. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT; Voor Lelden per 3 maandon.f 1-10. Franco per poet1.40, Afzonderlijke Nommere 0.06. PRIJS DER AI) VERTENT IEN Van 1-8 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17}. Grootere lettere "aar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Mot het oog op de meestal vroege rooiing der vrucht, kunnen de aardappelenti«?nden aan deze gemeento en het kroondomein verschul digd, bezwaarlijk worden gevoegd by de open bare verpachting der korentiendon, door het kroondomein in bet najaar te houden, terwijl de opbrengst te gering is, om daarvoor een afzonderlijke openbare verpachting te doen plaats hebben, waarmede uit den aard der zaak velerlei kosten gepaard gaan. B. en Ws. stellen daarom den gemeente raad voor de aardappelentiend, evenals dit in voorgaande jartn is geschied, onder de hand, volgens taxatie van deskundigen, aan de titndplichtigen af te staan, en het tiendrecht op de overige gewassen te voegen by de openbare verpachting der tienden, door het kroondomein te houden. Do administrateur van het kroondomein kan zich geheel met deze regeling vereenigen. Den gemeenteraad leggen B. en Ws. over een lyst van aangeslagenen op het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1897, die in den loop van dat jaar overleden zijn of de gemeente hebben verlaten of aan wie om andere redenen afschrijving kan worden verleend. Tevens bieden zy aan de 4de lijst van be zwaarschriften tegen de kohieren der plaatse lijke directo belasting, over het jaar 1897, en stellen zij voor te verminderen de aan slagen van: P. J. Helder met 17.18 en E. O. Ver meulen met 3.37 en J. Eswilder, N. Fockema, wed. A. M. Hesper- Scbmitt, C. D. Van Bossen en R. Scholton niet ontvankelijk to verklaren in hun reclames. Naar aanleiding van oen desbetreffend ver zoekschrift van dr. J. J. Neurdenburg deelon B. en Ws. mede, dat de leerlingen E. en J. M. Neurdenburg vóór half Mei a. s. de Hoogero Burgerschool voor Meisjes hebben verlaten wegens vertrek uit de gemeente naar Utrecht. Zij geven mitsdien in overweging aan adres sant vrijstelling te verleenen van het school geld over het laatste kwartaal van den cursus 1897/1898. Aangezien kapitein P. W. Bosboom wegens overplaatsing naar 's Gravenhage den 26sten April jl. deze gemeente heeft verlaten, geven B. en Ws. in overweging gunstig op het door adressant ingediende verzoek te beschikken en hem terugbetaling te verleenen van betaald schoolgeld over de maanden Mei en Juni, ten bedrage van 10. Overeenkomstig het advies van de com missie van fabrlcago stellen B. en Ws. voor, gunstig te beschikken op het adres van den heer H. E. Van der Heide tot het doen rooien van een boom, staande vóór het perceel Nieuw- straat No. 4, onder voorwaarde, dat hot rooien van den boom en het weder in-orde-breDgen der bestrating zal geschieden door de gemeente voor rekening van adressant en dat de stoep vóór bedoeld perceel tydeiyk door adressant zal worden verplaatst, indien dit voor het rooien mocht noodig blijken. - Zooals uit een by den gemeenteraad in gediend adres van den heer W. Broekhuizen blijkt, hebben eenige oud-leerlingen van de openbare lagere scholon der 3de en 4de klasse bet voornemen opgevat de lessen in de vr\jo- en orde-oefeningen, destijds door hen genoten, voort to zetten en zouden zij daartoe gaarne gedurende 3 uren 's weeks tegen een geriDge vergoeding over een der gemeentelijke gymnas tieklokalen willen beschikken. Het komt B. en Ws. voor, dat het streven dezor jongelieden alleszins toejuiching verdient en dat het op den weg ligt van het gemeente bestuur hun hierby zooveel mogelijk behulp zaam te zijn. Zy geven daarom in overweging aan den heer Broekhuizen tot wederopzeggens toe te vergunnen kosteloos gebruik te maken van bet gymnastieklokaal aan de Langebrug op Dinsdag- en Vrijdagavond van 8.15 tot 9.45 uren, onder bepaling, dat alle kosten van ver lichting, verwarming, echoonhouden en be diening, alsmede die van herstel van even tueel aan gebouwen of meubilair toegebrachte schade door den gebruiker moeten worden vergoed, en dat alle door B. en Ws. reeds gemaakte of nog te maken bepalingen omtrent het gebruik van het lokaal door hem moeten worden nagekomen. Togen den door heeren Regenten van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis iogedienden staat van af- en overschrijving, dienst 1897, heeft de commissie van financiën geen bedenkingen. Aangezien B. en Ws. by onderzoek is gebhken, dat de leerlinge F.- De Boer op 1 April 11. de Hcogere Burgerschool voor Meisjes heeft verlaten, ten eindo hare studiën ia een ancieru richting voort te zetten, geven zij in overwoging aan den gepens. O.-I. offic. van g&zondheil F. De Boer vrijstelling of terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor zijn dochter, over bet 4de kwartaal van den cursus 1897/98. Naar aanleiding van een zelfde verzoek schrift van den stationschef W. C. J. De Bruyn geven zij tevens in overweging aan adressant, wegens vertrek uit de gemeente naar Haarlem met 1 Mei, t rugbftaling te verleenen van het door hem voor zijn zoon betaalde schoolgeld over de maandc-n Mei en Juni, eveneens ten bedrage van 10. Gisternamiddag had in het Nutsgebouw de algemeene ledenvergadering plaats van de afdeeling Leiden der Nederlandsche Pensioen- ver. eniging voor Werklieden. Nadat de voorzitter, prof. mr. H. B. Greven, de vergadering geopend had, deed de secretaris voorlezing van de notulen en het jaarverslag, die beide goedgekeurd werden. De penningmeester, de heer F. De Stoppe laar, gaf van zijn gehouden beheer rekening en verantwoording, die bereids was nagezien en goedgekeurd. Na een bespreking van den beschrijvings brief van de algemeeno vergadering te Amster dam werd de heer A. J. Van Achterberg tot afgevaardigde benoemd en tot diens plaatsvervanger de heer F. De Stoppelaar. De heeren W. C. Mulder en F. De Stopp*laar, die aan de beurt van aftreding waren, werden herbenoemd. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Door de R.-K. Kiesvereeniging alhier zal a. s. Dinsdagavond in het gebouw van de St.-Jozefs-Gezellenvereeniging, op het Rapen burg, een vergadering worden gehouden. Onder de werkzaamheden komen o. a. voor het stellen van candidaten voor de a. s. verkiezing van loden voor de Prov. Staten; het bespre ken van de Schouwburg-subsidie, enz. De Eerste Kamer is tegen 31 Mei te halfnegen 's avonds bijeengeroepen. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsont werpen tot goedkeuring der internationale sanitaire conventie, den 19den Maart 1897 te Venetië gesloten; tot goedkeuring der overeenkomst met de gemeonte St.-Michiels- Gestol, omtrent aan- en verkoop van tiend recht en tot bekrachtiging eener provinciale heffing in Drente, de heeren Van Karne- beek (voorzitter), Meesters, Stark van Tecklen- burg, Van den Berg van Heemstede en Michiels van Verduynenen over het wets ontwerp tot verhooging van Hoofdstuk VI der Staatsbegrooting v. n 1898 de heeren Smeenge, Van Gyn, De Ras, Goekoop (voor zitter) en Lioftinck. De 10de algemeene vergadering van/den Nederlandschen Bond van Jpngrliogsvereeni- gingen op gereformeerden grondslag werd Donderdag te Haarlem gehouden in de groote zaal der sociëteit „Voreeniging." Uit alle oorden des lands waren ruim 1000 leden byecn. De voorzitter, ds. J. E. Vonkenberg, van Voorthuizen, opende met een toopasseiyk woori, waarop werd besloten tot het zendon van een telegram van hulde aan HH. MM. de Koninginnen. Aan dr. Kuyper werd het volgende telegram verzon ien „De Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op gereformeerden grondslag gevoelt zich op den lOden Bondsdag in byzondere mate geJrongen een betuiging van warme genegen heid te doen, nu gü door den leider van een ander deel der vaderlandsche jongelingschap zoo onwaarJlg zyt aangevallen. Da Heere geve (J nog lang te arbeiden, Zyn taak ten zegen, Zyn naam ter eere." Besloten werd, dat de jaarvergadering in 1899 zal worden gehouden te 's Gravenhage, alsmedo tot het opnemen van de ringen in de bestaande organisatie en in verband daar mede tot formeeren van fcondsringen zoo krachtig mogelyk te streven. Herkozen werden tot leden van het bonds- bestuur de hoeren H. Jager, te Oostwold, en Joh. De Lange, t9 Ermeloo. In de pauze had het gemeentebestuur ge legenheid gegeven tot bet bezichtigen van het Museum op het Raadhuis en speelde uit sluitend veor de leden van den bond het orgel in do St.-Bavo. De middagvergadering werd geopend door den honds-voorzitter, waarop door dr. W. S. Veltman, te Haarlemmermeer, een welkomst rede v/erd uitgesproken namens de Noord- Hollan'.'sche afdeeling. Toen trad op de heer J. H. De Waal Malefijt, lid van de Tweede Kamer, met het onder werp: „Do beteekenis der inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina voor volk en jon gelingschap." Deze ontwikkelde daarby de vol gende stellingen: lo. De leer der volkssouveroiniteit is niet in overeenstemming met de Grondwet. 2o. De Koning is geen ambtenaar. 3o. De souvereiniteit van Oranje is een krachtige wa rborg voor onze volksvryheden. 4o. De inhuldigingsfeesten mo6ten een nationaal karakter dragen. Uitvoerig werden die stellingen toegelicht. Tusschen de verschillende voordrachten werden het Wilhelmus en het Bondslied geestdriftig gezongen. Na den heer De Waal Malefijt kwam aan het woord dr. D. P. D. Fabius, die een rede hield over het idealisme. Hy schetste hoede jongeling zich idealen schept, hoe hy die ge durende zyn leven door teleurstelling op teleur stelling steeds meer ziet vervliegen, zoodat voor den levensavond alleen de berusting verblyft. Wegens het vergevorderde uur kon de hoer Joh. T. De Lange zyn aangekondigde rede: De organisatie der jongelingsvcre9nlging op gereformeerden grondslag, met het oog op het verband tusschen huisgezin en jongelings- vereeniging, niet houden. De voorzitter, de heer Vonkenberg, ver klaarde toen de vergadering voor geëindigd en ds. W. S. Veltman sloot die met gebed. '8 Avonds te 6 uren hield ds. C. van Proosdy uit Leiden nog een rede over „De hope van den Criaten." Het voornemen bestaat om de leden van de Staten-Generaal in de gelegenheid te stellen de inhuldigingsplechtigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam by te wonen met hun echt- genooten of een dame, die den vorigen dag door H. M. ten Paleize zouden worden ont vangen. In enkele bladen komt het bericht voor, dat gunstig beschikt is op eon verzoek van de gemeente Rotterdam, dat na de inhuldi gingsfeesten te A msterdam en te 's Graven hage de Koningin ook eerstgenoemde gemeente zou komen bezoeken. Dit is onjuist. Integen deel is te kennen gegeven, dat H. M. tot baar leedwezen dit jiar geen bezo9k aan andere steden kan brengen. Ia den ouderdom van 79 jaar is over leden dr. Isaac Dornsoiffen, oud-conrector van het Amsterdamsch Gymnasium en bekend geograaf. De officier van gezondheid der 2de klas se S. Overdiep, uit Oost-Indiè in Nederland teruggtkeerd, is op non activiteit gesteld. Alfen. De 15de jaarvergadering der Maitha-Stich'ing alhier zal gehouden worden op Woensdag 8 Juni a. s. Het maandblad „Onze Kinderen" bevat voor deze gelegenheii het volgend programma: 11 uren. Feestwoord door dr. De Visser, pred. te Amsterdam, lid van de Tweede Kamer, op „Rynstroom". 12'/j uur. Onder het koffiedrinken bespreking van de belangen der Stichting met de Zuster- kransen. 2 uren. Opening der middagvergadering door ds. Smit, van Amsterdam, met gebed en korte toespraak. Daarna verslag van den penningmeester en mededeelingen door den directeur m vervolgens nog eenige sprekers, zoolang de tyd dit toelaat. Muziek en zang zullen deze samenkomsten opluisteren, die by mooi weer In de open lucht en by regen in een der zalen gehouden zullen worden. 5 uren. Eenvoudige, gemeenschappelyke maaltyd in „Rynstroom", tegen vergoeding in de collecte aan tafel. Bodegraven. De heer Süoek, te Nieuwer brug, oud-leerling der byzondere normaal school alhier en voor e nige dagen geslaagd als onderwyzer, is benoemd tot onderwyzer aan een Chr. school te Kampen. Maandag a. s., 's avonds te 8 uren, zal de commissie voor de inhuldigingsfeesten een vergadering houden in het hotel van den heer C. Rykaart. Katwyk. In de afgeloopen week trachten 45 schuiten alhier haar vangst in afslag mot een besomming van 18 tot 85. Schol bracht op 3.50 tot 5, schar 1.50 tot 2.75 per mand; tong 0.10 tot ƒ0.80, tarbot ƒ0.40 tot 3 50, kabeljauw 0.50 tot 0.80 per stuk; eenige kreeft-n, eveneens aangebracht, werden verkocht voor f 1.60 per stok, terwyl garnalen voor 1.50 tot 3.50 per mand van de h.nd wtrden gedaan. Te Katwyk-aan Zee had een droevig ongeval plaate: het 12 jarig zoontje van M. V. aldaar was aan het t3lud v. n Rijnlands uit- wateiingskanaal bezig om wat gras te sny-en en schjjnt door het een of ander toeval naar beneden gegleden te zijn en is zoodoende in hot kanaal t. recht gekomen. Zyn Gj rig broertje, dat hem vergezelde, liep vlug naar de onderlyke woning, waarop men, by het kanaal aangekomen, het lichaam spoedig op het droge had; de inmiddels ontboden genees heer, de heer H. Do Ruiter Zylkor, kon slech':s den dood constateeron. Koudekerk. De namens het Dagelyksch Bestuur opgtro-pen vergadering van marine- ïyke ingezetenen van 25 jaren en daarboven werd bygewoond door 61 personen. De burgemeester, de heer W. L. Van Tricht, opende do vergadering cd doolde ia korte woorden mede waartoe deze samen komst plaats had. Op voorstel van den heer J. Oppelaar wer den daarna benoemd: tot eere-voomtter der comiDisaio de hoer Van Tricht en tot cere- leden de heeren G. Van Egmond, A. Dorreparri en D. G. Avenarius. Vervolgens overgaande tot do verkiezing van leden der commissie voor d9 feestviering, werden als zooJanig benoemd de heeren W. A. Baar, N. Blonk, G. Dorrepaal AzH. Van Driel, Job. Van Egmond, L. Faivre, B. De Jong, A. Goemans, A. Lok, Jac. Oppelaar, Pb. Qualm, R. Treur, I. Vuyk, W. Willo en P. Zuidwyk. Zocterwoudo. De R.-K kirsvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht", te Zoetorwoude, z-1 op Maandag 23 dezer een v rgadering boudon ter T rkiezing van een bestuur, aismelo tor benoeming van afgevaardigden voor de R.-K. Centrale Kiesvereeniging. Tevens z il alsdan overwogen worden welke houding zal worden aangenomen by de a. s. verkiezing voorleden van Pro7. Staten in het hoofdkies istrict Leiderdorp on zulks naar aanleiliug van de beslissing van het centraal bestuur. Het aantal kiezers dezer gemeente be draagt volgens do van kracht geworden kie zerslijst op 15 Mei jl. voor do leden der Tweede Kamer, Provinciale Staten en den gemeente raad respectievelijk 458, 458 en 360 tegen 442, 441 en 377 ton vorigen jare. Zwammcrdam. Donderdag avond gaf de Harmonie-vereeniging alhier een uitvoering in de kerk der Ned.-Hervormde Gemeente. Duidelijk was het te zien, dat het pu liek zoor dankbaar was. Geen wonder dan ook het gehoele programma liep uitstekend van stapel. Vooral de vioolsolo's van den heer J. Kroon, de trombonesolo's van den heer Q. Van Velzen en de pistonsolo van den beer W. Smolders, allen van co stafmuziek to Leiden, vielen buitengewoon in den smaak. Met genoegen zien wy die heeren w der hier optreden. Ook de heer J. Splinter, organist alhier, heeft zich dien avond zeer verdi.nsto- lyk gemaakt door het bespelen van het orgel. Hulde aan den heer J. Vink, oio de leden der „Harmonie" zoo flink heeft ge oefend. Jammer, dat h.t kerkgebouw niet beter gevuld was. Wil men er niet heengaan of durft men er niet heengaan Wy weten het niet. Dit is zeker het was wel de moe.te waard. Slot) Hy nam haar hand in de zyno en ging voort: - Zeg, Annie, wilt gy, dat wy samen ons buisje in orde zullon maken?.... Zy had haar hoofdje diep voorover gebogen, maar was hem zoo dicht genaderd, dat hot fluisterende woordje, dat over haar lippen kwam, voor hem toch heel goed verstaan* I baar w:s. Een oogenblik later liot zy er op volgen; - Maar spreek van avond nog maar nergens ovor.... Je weet hoe papa is en hy heeft vandaag zooveel ergernis gehad, dat by nu misschien moeilykbeden zou maken. Van Es wilde juist antwoorden, toen de beer Hoogenraad binnenkwam en mot een diepen zucht zeide: Och, myn vriend, als de keukenmeid nu maar even goed had weten to zorgen als gy, dan bestond er ten minste kans, dat we wat te eten kregen I Jadat Is waar, zeide Annie, m6t moeite haar verlegenheid verbergend, toen haar vader baar met Leo alleen vondMaar dat zal althans nog wel e6n poosje duren Een poosje duren? viel Van Es haar in do rode. Laat eens zien Hy keek op zyn horloge en hernam: 't Is kwart over zessenover een kwartier is de soep op tafel, mynheer.... Als uw dochter my maar even wil helpen dekken. Do raadsheer daoht, dat het gekheid was; maar daar by moest erkenneD, dat de huis kamer er al heel gezellig uitzag en de kachel ook daar nu flink brandde, zette hy zich in een gemakkelyken stoel neer en zeide maar Diets. Annie ging een tafellaken en servetten h&len uit een kofier, dien Van Es voor haar zou open mak6n. Maar het was opmerkeiyk zoolang als die twee werk hadden om dat te doen! Als je vader smakelyk gegeten heeft en een lekker glaasje wyn gedronken, goloof je dan ook niet, dat hy ons van avond nog zyn toestemming zal geven? Jaalslzeide Arnie. Maar nu vertelde Van Es haar, dat hy, toen hy '8 middags die knechts was gaan halen, tevens by Van der Pyl een dinertje was gaan bestellen, dat om halfzeven bozorgd zou wor den. Hy had zyn oppasser naar den wyokooper gezonden om een paar fijno flesschen wyn te halen en als Annie dacht, dat het gaan zou, wildo hy hem nu nog om een paar flesschen champagne zenden. Annie weerhield hem niet. Ook zy wist wat een goed dinertje op haar vader vermocht. Toen zy do tafel gedekt hadden, kwam het bestelde van Van der Pyl. Onder het een of ander voorwendsel nam Annie haar vader medo naar do voorkamer, zoodat Van Es gelegenheid had de tafel in orde te brengen. Hy had in een bloemenwinkel in de buurt door zyn oppasser bloemen laten halen. De wyn werd achter de kachel gezet, de stoelen romdom do tafel geschoven, en toen alles gereed was, luidde by do zoogenaamde etens bel, door de tafelschel lang en krachtig in boweging te brengen. Groot was do verbazing van den heer Hoo genraad, toen hy zulk een feestmaal zag aangericht, maar nog grooter de voldosning van Van Es, toen hy het tevreden gezicht van den raadsheer waarnam. Bravo I zeide do oude heer. Dat noem ik zorgen!... Wat zeg jy er van, vrouwtje? Mevrouw antwoordde niet veel, maar de dankbare blik naar den jongen officier was welsprekend genoeg. Even voordat zij aan tafel gingen, was Annie baar komen vertellen hoe de zaken stonden. Zy bad zich toen tevon3 van de toestemming haror moeder verzekerd. En daar Leo de eenige zoon was van den gepension- nec-rdon generaal Van Es, die op een groot buiten woonde naby Venlco en rytuig hield, bogreep mevrouw, dat haar oudets dochter, al was zy pas achttien jaar, niet licht een beter huweiyk zou kunnen doen. Zy beloofde dus in den geest van de joDgelui te zullen medewerken. Nadat de eerste honger gestild was on de eerste flssch geledigd, zeide de raadsheer vergenoegd Hë, je wordt weer een ander mensch als je weer eens goed gegeten hebtIk maak je myn compliment, myn vriend!.... 't Is alles uitstekend in orde Dat is te zeggen, viel Van Es hem in do rode, om alles in orde te doen zyn, moet er toch nog iets gebeuren. Nu ja, morgen nog eon heeleboel. Neen, dan zoudt u op ditzelfde oogenblik iets moeten doen. Nu, als je niet te voel van mijn krachten vergt, want ik heb een heel dagje achter den rug, jongen manZeg het dan maar, ik ben bereid. Van Es keek Annie aan. Zy knikte hom bemoedigend toe. Met cenigszins bevende stem sprak to;n de jonge officier: Ons uw zegen geven Hè?.... wat?.... wie?.... riep do h9or Hoogenraad in de hoogste verbazing uit. Maar Aona en Leo waren hem genaderd, ook mevrouw was opgestaan en uit het feit, dat zij xich niot verzette, maakte de raadsheer op, dat zyn verzet niet meer zou baten, zoodat by maar onmiddellijk deed wat van hem werd gevraagd. Trouwens, heel groot was zyn bezwaar daar tegen niet, want als hy dan toch ooit een schoonzoon zou moeton hebben, dan vond hy di9n Van Es nog zoo kwaad'niet. 't Bleek ©3D flinke jonge man te z\jn, en als by eens ooit weer moest verhuizen, zou de raadsheer er niet meer zoo tegen op be hoeven te zien. Leo zou dan zeker wel weer helpen l

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 9