„HOLLANDS ROEM" is het merk van echt BOSSCHEKOEK, keurig <g£ VICTOR II, 1 t lekker van smaak, die op geen Ontbijttafel mag ontbreken. Pleiziertooht Verpakt a 25 Cents, in Kruideniers- en Comestibleswinkels verkrijgbaar. Stocmkoekfabriek „Holland". Musis Sacrum. De Gracieuse. 3 SCHILDER- E Tsto-ArllMffl. JONGGEZEL. liet Rijwiel der toekomst N*. 11/30 Maandas S3 Mei. A9. 1898 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vierde Blad. V"erki ezin gen. DB. GEMEENTEBESTUREN. Dr. Th. VAN WIJK, Arts, C. VAN DEN BERG, Rijwielhandel, Mevr. VAN ZEGGEREN, Linker-Roüekade 68, Rotterdam. „met Muziek", Maandag 30 Mei a. s., naar AMSTERDAM via BOUWSLÜIS. •liAUllüliU* J. T. MAIVELOj LEIDSCH DA&BLAD. PEU8 DEZER OOUBAETl Voor Lelden per 3 maanden. 1.10. Franco por post1.40. i^Lfeondoriyko Nommora 0.05, PBIJS DEK ADVEBTENTTÈHt Vail 1 6 regols f 1.05. Iedere regel moer f 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet In casseer an buiten do stad wordt ƒ0.05 berekend. KOLONIËN. BATAVIA, 20—26 April. (Fransche mail). De gouverneurgen-.raai heeft tot bevordering der veiligheid voor het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden by Staatsblad No. 141 bijzondere voorschriften gegeven ten aanzien van het reizen van inlan iera en met hen ge- lykgestelden, die uit het buitenland in dat gewest aankomen, dan wei te land of ter zee van een plaats binnen dat gewest naar een ander9, daar binnen of daar buiten gelogen, zich begeven. De ordonnantie is in de Javasche Courant" afgekondigd. Van Magelang schrift men aan „De Loc." De schietoefeningen hebben bier een nieuwe eigenaardigheid van de pas iDgevoerde repe- teorgeweeron aan het licht gebracht, nameiyk, dat by eenigszins voortgezet vuur de bajonet ten zich los werken en van het wapen vallen. Vermoedelijk is dit door een kleine verande ring van de palveer te verhelpen; hot gebrek zal echter verbeterd moeten worden, voordat de troepen met het nieuwe geweer te velde trekken. Einlelyk, zoo schryft men uit Magelang aan het Indische blad „Het Centrum," is het vonnis te gelyk met het gratie-besluit van don officier Lutje afgekomen en geprononceerd. Eiken dag kan dus nu voor dien officier een oproeping komen, om voor den raad van onderzoek te verschijnen. De Java bladen hebben uit Padang een telegrapbische mededeeling ontvangen, waarin wordt bevestig! het overlijden van den be- ruchten Van der Heyde, ten gevolge van verwondingen, bekomen bij zijn "verzet tegen zijn inhecbtenisnoming. Er is een intercommunale telephoon- verbinding tusschen- Batavia en Buitenzorg tot stand gekomen. Machtiging is verloend om een hoogere burgerschool voor meisjes te Weltevreden te bouwen. De majoor der artillerie J. L. Swart, gewestelijk commandant van dat wapen te Padang, zal in Maart 1899 den militairen dienst vaarwel zeggen. Do assistent-resident voor de politie te Soerabaia W. F. Engeloert van Bevervoorde zal op een spoed-certificaat met buitenlandsch verlof gaan. De onderwijzer der 2de klasse to Garoet G. J. De Zwaan gaat wegens ziekte met twoejarig verlof naar Europa. Te Semarang zyn uit Australië een aantal mannelijke en vrouwelijke officieren van het Leger ccs H^ils aangekomen om den Indiërs do Hyde boodschap to verkondigen. J.-B Br. Ms. flottieljevaartuig „Pontianak", voor den dienst afgekeurd, is by het marine etablissement' to Sotrabaia verkocht voor f 10,000. Do heer C. A. Kruseman is definitief opgetreden als redacteur van do „Java-Bodo". (Bat. Nbld.) ATJEH. Uit Kotta-Radja wordt dd. 25 April aan de „J.-B." geseind: „Toekoe Oemar gaat met zijn benden Sam'a- langan beoorlogen, omdat de radja van dat rijkje weigert hulp te verleenen aan de party van verzet in Pedir. Alle met ons bevriende hoofden ontvingen soortgeiyko brieven om zich aan te sluiten by de sultansparty. „Morgen vertrekt het laatste gedeelte van het 14de bataljon, ongeveer 350 man sterk, onder de kapitrins H. A. Stein en C. A. L. Marcbant, naar Segll voor het bouwen van barakken." Pedlr-expedltle. De commandant der zeemacht is gemach tigd om Hr. Ms. fregatschip „Atjoh" na de overbrenging van het 3000-tons-dok naar de Sabangbaai, tydeiyk toe te voegen aan de scheepsmacht aldaar, ten einde tydens de expeditie naar Pedir o. m. do landingsdivisie vaD dien bodem te doen deelnemen aan de operatiën te land. Het 3000-tons-dok van de marine is, vo'-gens telegram uit Singapore aan do „J.-B," den 22sten April naar Poeloeh-Weh virtrokk-n. Volgens geruchten zou de kapitein ter zee Van Waning niet het commando over de scheepsmacht in de wateren van Atjeh aan vaarden, waarvoor hy bestemd is, doch cat over het eskader in de wateren beoosten Java en Madoera. Als commandant van de Atjeh scheepsmacht zou dan optreden de kapitein ter zee Joekel, commandant van Hs. Ms. „Emma". Aan de samenwerking van leger on marine by de aanstaande Pedir-expeditie zou dan ook ten goede komen de bekendheid met elkaar van de kolonels Van Heufcsz en Jeokel, (B.-N.) De officieren der twee bataljons op Java, die deel zullen uitmak-.n van de oorlogs- brigado tegen Pedir, zyn de volgende: Van hot 2de reservebataljon te Weltevreden majoor P. J. Brandenburg, de kapiteins J. F. L. Keener, J. G. T. Bernelot Moans, C. A. F. F. R. J. Romswinckel en A. P. Van de Siepkamp, de late luit-.nants W. Beyerinck, waarnemend luitenant-aojudant, A. G. Sny- ders, E. H. baron Van Ittersum en J. A. VanNieuwland, de 2de luitenants G. Radersma, E. A. J. Nobele, J. W. G. Stemfoort, L. G. Van Gent, H. P. De Bruijn en S. D. Cramers en de onder luitenants P. H. K. Sableio'le, J. B. M. Van der Wyst en D. Scholt- n, welke laatste wegens ziekto vermoedelyk niet aan de expeditie zal kunnen deelnemen, zoo mede de 2de luitenant-kwartiermeester R. F. G. Pourchez. Van hot 2de bataljon te Magtlang: de luitenant kolonel J. P. H. Roerscb, do kapiteins J. L. T. Sanders, H. A. De Graaff, G. K. Joe-hems en L. Gout, de 1ste luitenants A. J. Gooszen, A. A. C. Strandes, B. Tarames, P. Van Enst, B. Lamberts, D. Postmn, C. J. GroothofF, H. J. L. Muskeyn en R. G. A. Muller, de 2de luitenants J. M. Beyerinck en H. M. Luchsinger, de on :er luitenants C. J L. Neiteler, G. T. Esser, en de dienst doende officieren Pollitzcr en Kuyp:r. By het tweede reserve bataljon zullen ver moedeiyk wel geen mutatiën onder de officieren metr plaats hebben; bi) het tw ed9 bataljon evenwel zullen, naar wy vernemen, hoogst- waarschyniyk nog eeuige officieren, die ziek of niot geschikt zyn voor den velddienst, door anderen vervangen worden. (J.-B.) Aan den inten ant der Pedir expeditie zullen nog worden toegevoegd de kapitein intendant G. P. Van der Waart van Gulik, thans reeds te Kotta-Radja, en de late luitenant-kwartiermeesters P. A. Stroeve en L. H. Spook. Men schryft a^n de „Soer. Ct." uit Wel tevreden By do a. 8. Pedir expeditie wordt alles voorbereid om de colonnes, waar noodig, een dag of vier het binnenland te kunnen in sturen zonder afhankelyk te zyn van inten dance, trein en kookgereelschappen. Daartoe wordt ieder man van een ruimen munitie- voorraad voorzien, hetgeen by het zeer ge ringe gewicht der moderne patronen nogal gemakkelyk gaat. Om voor de gamelle te zorgen, worden blikjes ingevoerd, waarin ryst met sambal en frikkadel of vleesch is gecon serveerd. Deze spyzen kunnen desnoods geheol koud worden genuttigd, doch laten zich des- gewenscht gemakkelyk in het blik opwarmen. Voor het medevoeren van een verschooning 6n de noodige slaapfournituren voor hst bivouak krygt ieder man een lichten ranselzak en zoo behoeft men alleen koelies voor ambulance mede te nemen. Waarschyniyk, dat eenigszins met de Pedir-expeditie in verband staat de omstandig heid dat in de laatste dagen door de Atjeh- leverantie veel slachtvee opgekocht wordt in het Madoera'scho, de dessa ICwaDjar o. a., de bekende marktplaats van sapi's. De agent of gemachtigde van genoemde leverantie vertoeft nu te Soerabaia, dan weier.aan den over wal, want hy moet nu, liefst met den meesfcon spoed, een kleine 400 slaclitossen inslaan, natuuriyk alle uitgezochte exemplaren, die de strenge keuring te Atjeh kunnen door staan; dat is dus geen gemakkelijke karwei, te minder, nu ook de suikerondernemingen m6t het oog op de voor de deur staande campagne bezig zyn met het opkoopen van sapi's, ten behoeve van het ri-ttransport. (J.-B.) Uit Atj9h schreef men aan de „J.-B.", dat de grootste tegenstand door da txpe ditionnaire colonnes vermoedolyk zal worden ondervonden in de VII moekims Polim; de weg daarheen leidt tusschen twee hooge heuvels door en die pas worot bestreken door e n sterke vyandeiyke benting, terwyl Oemar naby de groote kampo g, waardoor hot voot- pad loopt, barakken heelt opgeslagen voor zyn legioen. Dj colonne, dn van S limoen, hoogst waarschyniyk onder commando van den luite nant-kolonel Van der Dussen, dien weg zal vry maken, zal hit daar moeilijk genoeg hebben. Precies ten zuiden daarvan ligt het sultans- gebied, waarvan de ingang verdedigd wordt door een reeks van in do lengte gebouwde, groote kampongs met versterkingen op alie s illantcn. Recht ten zuiden van onze versterking te Segli ligt van den Gló Rantjang tot aan de Koeala Gigiëng een schakel van kampongs, waar de bekende fanatieke priesterscbolen gjvestigd zijn. In al cij kampongs vindt mi n moskeeën, die zoovele versterkingen zyn, afgescheiden nog van het groot aantal ben- t9ngs, dat er tusschen is aangelegd om de sawahs te beheerschen. Intusachen kwamen vry betrouwbare be richten, dat de eensgezindheid by de party van verzet al begint te tanen. Am bol na* Uit Makassar seinde inen aan het „Soer. Hdbl.", dat aardbevingen te Ambon aanhielden. Don lOden April werd to Separoea een aard beving waargenomen. - Het comité tot hulpverstrekking te Ambon maakt door middel van het „Bat. Nbld." be kend, dat van af 6 Januari tot 5 April ean totaal bedrag aan giften was ingekomen van 71,580.1772. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Benoemd: Met ingang van 1 Mei 1898 tot boormeester 1ste klasse bij den dienst van het Grondpeilwezen, de boor meester 2de klasse jhr. J. Th. Goldmau Jr.; tot ambtenaar bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen, de opziener bij die middelen J. B. R. Prcvot. Verleend: Wegens langdurigen diensteen jaar vorlof naar Europa, aan den opzichter 2de kla9so bij den Waterstaat en 's lands Burgerlijke Openbavo Werken, V. E. Roemers. Wegens ziekte, een tweejarig verlof naar Europa, aan den hoofdcommies b:j het departement van Binnenlandsch Bestuur, G. A. N. Scheltema. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 'slands dienst, de klerk by het departement der Burger lijke Openbaro Werken J. C. B. (Jambier Kam, met bepaling, dat dit entslag wordt gerekend to zijn ingegaan op 14 April 1898. Eervol uit 's lands dienst, de gowezen klerken op liet bureau \an den fungeerenden ontvanger dor in- en uitvoerrechten eu accijnzen to Tjilutjap, A. Ph. Pautimo; bij '8 lands kas te Neira, M. P. Lopulisa; bij 's lands kas te Soerabaia, J. W. Van Woelderen; bij bet Departement van Financiën, A. J. C. Stolz en A. B. C. Vogelsang. V erleend: Wogens ziekte, een tweejarig verlof naar Europa, aan de onderwijzeres 2de klasse bij bet openbaar lager onderwijs voor Europeanen, mej. M. S. Van der Willigen. B o n o e m d Mot ingang van 20 April 1898 tot onderwijzeres 2de klasse bij bet openbaar lager onderwijs voor Europeanen, de bulponderwijzeres mej. A. W. Monteban. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzon. Overgeplaatst: Van Soerabaia naar Bedanten (Soerabaia), de opziener B. L. E. Micola Von Furstenrecht. T ij del ij k gedetacheerd: Bij het accijns kantoor te Sidoardjo, de opziener J. H. Tielman. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend: Wegons ziekte, een tweejarig verlof naar Europa, aan den kapitein-intendant bij de militaire admini stratie A. G. Kompees. Ontslagen: Met ingang van 2 Mei 1898, op verzoek, wegens volbrachten diensttijd eervol en met behoud van recht op pensioen uit Hr. Ms. militairen dienst do kapitein der infanterie A. A. Van der Mark, ouder toekenning vau den titulairen rang van majoor. Overgeplaatst: Bij den gew. en plaats, genicdienst van Atjeh en Onderh te Kotta-Radja, do kapt. bij bet detachement genietroepen in Atjeh J. D. Berkbout; bij hot detachement geniotroepon aldaar de lste luit. der genie bij den gow. cn plaats, geniedienst van Atjeh en Onderh. L. C. H. Derx. Bij het corps ambtenaren, ressoitoerende onder het Departement van Oorlog. Benoemd: Tot stamboekbeheerdor bij do 1st© afdeoling van dat Departement, de militaire ambte naar lste kl. op non-activiteit J. Parent, thans belast met de waarneming der betrekking van lsten commies; tot lsten commies, de militaire ambtenaar 3de klasse J. Van de Vijver; tot 2den commies, de 3de commiezen bij gemeld corps J. Samson en H. T. Malasch; tot 3den commies de adjudant-onderofficier kwartiermeester bij de militaire administratie L. H. D. Filet, en de burgerlijke schrijver lste kl. W. T. Haas. Bij het wapen dor infanterie. Bevorderd: Tot majoor, de kapiteins P. G. Schmidhamer (met verlof in Nedeilund) en J. A. W. Wouatmann; tot lsten luitenant, do 2do luitenants J. Van Hecht Muniingh Napjus, G. J. L- Lapro en C. J. Ipenburg. Verlengd: Mot een maand het verleend verlof naar Boekaboemi en Garoet wegens ziekte aan de lste luits. der inf., geëv. van Atjeh naar Batavia, H. P. Van der Mieden van Opmeer en W. F. H. Bloeminkpen den kapt. der inf., geër. van Atjoh naar Batavia, W. 1(. Van der Gronden; mot een maand het verleend verlof naar Garoet of Soekaboemi wegens ziekte van den lstea luit. der inf. M. J. M. Van Woerkom. Verleend: Drie maandon verlof naar Pocspo en Tosai wegens ziekte aan den lsten luit. der inf bij het garn.-bat. dor Z.-O. afd. van Borneo (detachement to Amoentai) C. W. Mahn. Ontslagen: met ingang van 2 Juli 1893 op verzoek, wegens volbrachten diensttijd, oervol en met behoud van recht op pensioen uit Hr. Ms. militairen dienst, de kapitein der infanterie L. Labotz. Verleond: wegens ziekte een tweejarig verlof naar Europa, aan den lsten luitenant der arlillerio J. M. C. Oastens. Ontslagen: met iDgang van 3 Mei 1898 op verzoek wegens volbrachten diensttijd eervol on met behoud van recht op pensioen uit Hr. M9. militairen dienst, de kapitein der infanterie A. Jonker. Opgedragen: aan don lsten luit. der art. P. Van Asselt en de 2de luitenants van dat wapen G. N. Van Afleleu van Saemsfoort en K. A. Pfeitfer, allen gedetacheerd voor den tijd van twee jaren van het Nederlandscbe bij hot Indischo leger, om naar Nederland terug te keeren met een stoc ma hip, dat voor de beide eerst- en laatstgenoemden vóór of op 18 Mei 1898 respectievelijk, vau Padang en van Soerabaia en voor den laatstgenoemde vóór of op 25 Mei 1898 van laatstgcraeide plaats naar Nederland vertrekt. Overgeplaatst: Bij de 6de comp. art. (comp. van Atjeh on Onderh.) te Kotta-Kadia, do l9te luit bij de 3do comp. art. (3de bergbatterij) te Soerabaia, C. J. Breton de Nijs; bij de 23ste comp. art. (comp. van Atjeh en Onderh.) te Kotta-Radja, do lste luit. bij de 5de comp. art, (2de bergbatterij) te Salatiga, W. H. Blits; bij de 18do comp. art. (lsto bergbatterij) to Batavia, de 2do luit. bij do lste comp. art. (lste veldbatterij) te Batavia J. J. F. A. Beunk; bij do lsto comp. art. (lste veldbatterij) te Batavia, do 2de luit. bij de 13de comp. (4do comp. vesting-art.) te Batavia C. F. Fuhri; bij do 5de comp. art. (2de bergbntt.) te Salatiga, de 2de luit. bij do 2de comp. art. 2de veldbatterjj to Banjoe Biroe G. J. Voorwijk; bij de 3do comp. art. (3de bergbatterij) te Soerabaia de 2de luit. bij de 16de comp. (6de comp. vesting-art.) te Soerabaia, H. Kerremans; bij do 2de comp. art. (2de veldbatt.) te Banjoe Biroe de 2do luit. bij de 7de comp. (lste comp vesting) art. to Semarang, T. W. Sanders. Advertentiön betreffende aanbavelingen Tan personen voor Gemeenteraad, Tweode Kamer, enz. worden in bet Leidsch Dagblad alleen opgenomen, wanneer deze uitgaan van een kio8vereeniging of door één of meer personen zyn onderteekend. By gunstig weer zal de Muziekuitvoering, Jen 19ien Mei uitgesteld, gegeven worden op Zondag 22 Sief, des nam. te twee uren. 4227 8 HET BESTUUR. De Stoomkoekfabrlek „1IOLLAND" vraagt voor direct: een flink Die met het bakkersvak bekend zyn, ge- nieten de voorkeur. 4236 6 TE KOOP AANGEBODEN: •ene party, groot circa 7000,18 X 14 GBI8- KEIEN. Te bevragen by R. BROESTER- HUiZEN, Havon 40, Lïiden. 4233 6 is van Maandag 33 Wel tot en met Maandag 3» Mei NIET TK CONSUL- T85EKEN. Dr. A. KIST, Arts, Haarl.str. 52, bee't zich bereid verklaard de prakiyk waar te nemon. 4209 7 Staat (er dekking: de zwarte Olden- burger HENGST No. 191 N. P.-S., lste premiehengst, met ver- scbillendo pryzen bekroond. Dekgeld f 5. en wanneer de merrie drachlig is nog ƒ5. Als de merrie binnen het jaar verkocht is, blyft men het dekgeld schuldig. G. HIP Wz,, 2G99 13 by SASsenheioierpoort. W. B. Meerdere Merriënt verminderde prijs. is op heden in handel by C. VAX DEN BICKG, voor 95 Gulden, hetwelk op elk golied evn lste-klas-Rywiel is, wordt ge leverd op keur van deskundigen met ccu jaar schriftelijke garantie, zoowel op Banden als Machine; ook nog voorhanden SO a AO gebruikte Rijwielen mot Lucht- en Cushionbanden, in don pvys van 25 tot hoogstens öO Galden; ook voor handen twee nieuwe Rijwielen met Cushionbanden; deze worden tegen elk aan- nemeiyk bod opgeruimd by UEd. Dw. Dienaar: ALPEN A/D. RIJN, tegenover 's-9Iolenaarsbrug. Deskundige (voor Vrouwen). Adres: 7779 7 Vertrek: 6 uren uit de Haven. Kaarten verkrUgbnar a ƒ1.00. H. J. v. LEEUWEN, Lammermarkt 4. J. v. d. 11.1 OEN, Leiderdorp. 4228 14 Th. v. d. KOEVEN, Leiderdorp. B. BIIOESTERUUIZEN, Haven 40. <3 PAARDENSTEEG 4. EN 4219 11 JENEVER. van af f0.68 BRANDEWIJN COGNAC LIKEUREN ROODE WIJN HADERA PORTWIJN CHAMPAGNE 0.70 0.90 0.60 0.50 j 0.70 „0.80 „1— 4229 19

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 13