Gezondheidsregel; "r'lr" uitgenoo tot het houden eener vergadering in cafó „L-jybeü" op Maandag 16 Meijl., om een commissie voor de plaatselijke feestviering, ter gelegenheid van de inhuldiging van H. M. de Koniogin, te benoemen. Velen hadden aan die uitnooJigiog vol aan. De leden van het voorloopig bestuur, ten gttale van acht, wer den door de vergadering herkozen, terwij bovendien als commissieleden zitting nemen de b?er,n C. Kempen Dz., H. Vergunst, M. Sepers en Y.r. B .rreveld. Tot eere voorzitter werd ty acclamatie benoemd dr. P. Maats. Alkeinadc. Do oudste ingez tene dezer ge meente, J. Meyer te Rijpweterirg, ia op den leeftjjd van bijna 93 jaren overleden. In de op 26 dezer te houden vergade ring van stemgerechtigde ingelanden van den drooggemaakten Voender- en Lykerpolder zal o. m. aan de orde zijn de vastst-.lling der rekening over 1897 en de begfuoting voor 1898, en van 9-11 uren de verkiez-ng van een lid des bestuurs, wegens gewone aftre ding op 1 Juni a. e. van den beer H Straathof Hz. Tegelijkertijd zullen het grasgewaa en het vischwater voor het loopendo seizoen publiek worden verpacht. - Evenals Vrijdagavond jl. te Rypwetering, is in het 2de gedeelte der ledenvergadering «an de R.-Katb. Kiosvereeniging, gisteravond gehouden te Roelof-Arendsveen, waar 37 leden tegenwoordig waren, met algetneene instem- iri g do canoidatuur der heeren F. H. Van Wichen en N. D. Kemink voor de Prov. Staten in het kiesdistrict Alfen gehandhaafd. Bodegraven. Maandagmorgen staakte het werkvolk van con heer L. F. Kruyt alhier het werk. Pogiugoo, door den heer Kruyt aangewend, om tot overeenstemming te komen, hebben niet gebaat. Heden, Woensdag, zou het werk, het heien van palen voor een eluis te Ter-Aar, met een andere ploeg voort gezet wordeD. De heer W. Heringa, onderwijzer te Spannum, heeft voor zijn benoeming aan de Chr. School alhier bedankt. In de laatst gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Meye- Polder onder Bodegraven werd de rekening over 1897 goedgekeurd: aan oatvangsten op 4590.645, aan uitgaven op ƒ4102.86. Batig saldo 487.68s. Mede goedgekeurd werd de begrootiog voor 1898 aan inkomsten op 4624.68s, aan uit gaven op 4624. De omslag bedraagt thans 5.50 per H A. Tot lid van het bestuur werd gekozen de heer A. Stigter, met 235 van de 365 geldig uitgebrachte stemmen. De heer W. Verourg, die moest aftreden, had medegedeeld, dat hij niet meer in aanmerking wenschte te komeu. In de Maandag gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van oen No.rdzijder-polder werd de rekening over het afgeloopen jaar goedgekeurdaan ontvangsten op 3665.25, aan uitgaven op 3327.005, batig saldo 238.24s. Gelijktijdig werd de begrooting voor het loopeode jaar vastgesteld op 3625.375 aan inkomsten en 3625 aan uitgaven. Evenals het vorige jaar bedraagt de omslag 5 per H.A. Tot voorzitter van bet bestuur werd herkozen de heer P. Van Dam Kzn., met 346 van de 544 geldig uitgebrachte stemmen, terwijl de heer J. A. Van Ghesel Groothe 199 stemmen bekwam. Leiderdorp. Gi=tïren had alhier in tegen woordigheid van veel familieleden, vrienden en bekenden de ter aarde-bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer P. Rijnsburger, in leven oud-lid van den gemeenteraad. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den weleerw. heer J. Nier6trasz, predikant der Ned.-Herv. Gemeente, den burge meester en den heer L. Sillevis. Een der zoons bedankte voor de ondervon den belangstelling. Noordwyk. Do inzameling ten behoeve van de wed. W. Van Rhyn (te Noordwyk aan Zee) beeft ƒ462.525 opgebracht. De commissie ziet zich daardoor in staat gesteld haar in een kleine winkelnering te plaatsen, terwijl het overige, dat op de Spaarbank wordt gezet, besteed zal worden om haar hetzij wekelijks, h'.tzjj maandelijks verder te ondersteunen. De heeren commissieleden S. Kloos en A. Mooye- kin l hebben zich mot de uitvo ring van een en ai d r belast. Onder dankbetuiging voor de milde by ragen heeft de commissie zich ontbonden. Noordwykerliout. De Vog-lenzangsche baldadigheden schijnen zich te verplaatsen naar de Zilk, althans twee achtereenvolgende Zon- digavonden heeft men na afloop van den kroe0t\jd by het hoofd der openbare school alcaar schandelijk huisgehouden door planten en rozestruiken uit den grond te trekken en op den weg te verspreiden, het hek te ver nielen, enz. Hot is te hopen, dat het Ryk of de gemeente spoedig voorziet in een lang ge voelde behoefte, Dl. van politie toezicht in de nabijheid van een drukbezochte herberg. Ocgstgcest, Hot onderzoek van de verlof gangers der nationale militie, die vóór 1 April 1met verlof zijn gegaan en niet vóór 1 Juni zijn opgeroepen, zal voor deze gemeente plaats hebben te Leiden den 2don Juni a. s., '6 voor middags te halftien. H.t getal kiezers in deze gemeente, die voorkomen op de thans van kracht geworden kiezerslijst, bestaat uit 266 personen krachtens art. la der Kieswet, 2 krachtens art. lb 1, 31 krachtens art. lb 2 en 2 krachtens art. lb 4, zoo Jat het gebeele aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-G^ntraal bedraagt 301, tegen 274 in het vorige jaar. Dit getal kiezers is voor de Provinciale Staten 299 en voor den gemeenteraad 264, tegen 271 en 233 in 1897. Oudshoorn. De commissie voor do inbul- digingsfeesten hield een vergadering, waarvoor 25 van de 28 leden waren opgekomen. Alvo rens werd overgegaan tot bet benoemen van een bestuur, werd de heer J. W C. Bloem, burgemeester, tot eere-voorzitter benoomd en daarna de heeren H H. Kloot, J. W. O. Clant, M. Kloot, W. Steen, Wieringa, Van Duin en J. Snelderwaard. Het bestuur zal do functién onderling ver- deelen. Zoetermeer-Zegwaard. Door de Harmonie- vereeniging „Kunst en Vriendschap", te Zoe- termeer en Zegwaard, zal op 31 Mei a. s. gratis haar eerste uitvoering worJen gegeven in de zaal bij den heer E. Ooms, te Zegwaard, voor alle begunstigers, die gelden hebben bijgedragen om genoemde Vereeniging tot stand te helpen brengen. Uit de „Staatscourant". Koninklijke besluiten. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas9.au C B. De Haas, president van de Vincentiusvereeniging te Zwolle. Alsnog benoemd tot lid der commissie, die van 1 Augustus 1897 tot 1 Augustus 1898 te Otrecht be last is met bet afnemen van de practische examens van apotheker. P. Denijs, apotheker te Utrecht. Tot den dag waarop de to benoemen hoogleeraar in de verloskuude en de leer der vrouwenziekten aan de Rijks-universiteit te Utrecht zijn lessen zal hebben aangevangen, benoemd tot tijdelijk lector in do faculteit der geneeskunde aan de Rijks-universiteit voornoemd, tot het geven van onderwijs in de verloskunde en de Jeer der vrou wenziekten, P. Timmermans, assistont aldaar. Dr. A. Paradies tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaren, benoemd en aangesteld tot officier van gez. der 2de klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned. Indië. Met wijziging in zoover van het Koninklijk besluit vau 2 Mei 1898, waarbij met ingang van 1 Juli 1898 aan mr. E De Grave, op zrju verzoek, eervol ontslag werd verleend als burgemeester der gemeente Henn aard era deel, bepaald, dat ge noemd ontslag zal ingaan met 1 Juni 1898. De met verlof in Europa aanwezige officier van goz. ï'de kl vau het leger in Ned.-lndiö C. L. Benso, ter zake van lichaamsgebreken, eorvol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Algemeene Rekenkamer. Benoemd tot 2den klerk bij dat collego H. Varenkamp, te 's-Gra- venhage. De gewone audiëntiën van de ministers van mnrine, oorlog en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Eindexamens gymnasia. De minister van binnenlandscbo zaken heeft goedgevonden lo. te bepalen, dat bet eindexamen der gymnasia met zesjarigen cursus in de bij deze beschikking genoemde gemeenten zal worden afgenomen op de daarbij voor elk gymnasium aangewezen dagen; 2o. do volgende gecommitteerden aan te wijzen, te wier overstaan bedoelde examens zullen worden afgenomen, te weten: a. bij de eindexamens der gymnasia te Win schoten (te houden op 17 en 18 Junil. Groningen (te houden op 20,21,22,23 en 24 Juni), Leeuwarden (te houden op 25, 27, 28 en 29 Juni) en Sneek (te houden op 80 Juni, 1 en 2 Juli): dr J. Woltjer, i hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam, dr. J. H. Gallée en dr. W. Kapteyn, boog- leeraren aan de Rijks-universiteit te Utrecht; b. bij de eindexamens der gymnasia te Zutfen (te houden op 20, 21 en *22 Juni), Dove ut ut ito houdon op *23, 34 on 25 Juni), Zwolle (te houden op 27, 28 en 29 Juni), en Assen (te houden op 30 Juni, 1 en 2 Juli): dr. W. L. Van Heiten, dr. U. Ph. Boissevain en dr. J. C. Kapteyn, hoogleeraren aan de Rijks-Universiteit te Groningen; c. bij de eindexamens der gymnasia te Kampen (te houden op 20, 21, 22 en '2.1 Juni), Amersfoort (te houden op 23, 25 en 27 Juni), Utrecht (te houden op 28, 29, 30 Juni, 1 en 2 Juli): dr J. S. Speijer, hoogleeraar aan de Rijk3-universiteit te Groningen, dr. P. J. Blok, hoogleeraar aan do Rijks-universiteit te Leideü, on dr. F. De Boer, boogleeraar aan de Rijks-universiteit te Groningen; d. bij de eindexamens van bet gymnasium te Deutichem (te houden op 20, 21, 22, 23,24,25,27, 28, 29, 80 Juni en 1 Juli): dr. J C. Mattbes, dr. H. T. Karaten en dr. D. J. Kortewog. hooglecraien aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, e. bij de eindexamens van de gymnasia to Tiel, (te hoaden op 20, 21 en 22 Juni), Nijmegen <te houden op 23, 2-1 en '25 Juni) en Arnhem (te hou den op '27, '28, 29, 30 Juni, 1 en 2 Juli): dr. A. H. G. P. Van den Es, buitengewoon hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, dr. P. D. Ch&utepie de la Saussaye. hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, en dr H. A. Lorentz, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden, f bij de eindexamens der gymnasia te Amsterdam (te houden op 20, 21, 22, 23, 24, 25,27 en'28 Juni) en Haarlem (te houden op 29,30 Juni, 1 en '2 Juli); dr. J. Verdam, dr. J. Van Leeuwen Jzn., hoog leeraren aan de Rijks-universiteit te Leiden, en dr P. B. Schoute, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Groningen; g bij de eindexamens der gymnasia te Gorincbera (te houden op 17 en 18 Juni), 's-Gravenhage ito houden op 2(5, 21, 22, 23 en 24 Jnni), Leiden (te houdca op 25, 27 en 28 Juni) en Gouda (te houden op 29, 30 Juni en 1 Juli): dr. C. P. Tielc, hoog leeraar aan de Rijks-UDiversiteit te Leiden, dr. J v. d. Vliet, boogleeraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht, eD dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; h. bij de eindexamens der gymnasia te Rotter dam (te houden op 17, 18, '20, 21 en 22 Juni), Schiedam (te houden op 23, 24 en 25 Juni), 's-Hertogenbosch (te houden op 27, 28 en 29 Juni) en Maastricht (te houdon op 30 Juni, 1 en'2 Juli): dr. C. J. Eggink, inspecteur der gymnasia, dr. F. J. L. Kramer, boogleeraar aan de Rijks-universi teit te Utrecht, en dr. P. Van Geer, boogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden; bij de eindexamens der gymnasia te Delft (to houden op 20, '21 en 22 Juni), Dordrecht (te houden op 23, 24 en 25 Junii, Breda (te houden op 27, 28 en 29 Juni), en Middelburg (te houden op 80 Juni, 1 en 2 Juli): dr. 1. M. J Valeton, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, dr. P. L. Muller, hoogleeraar aan de Rijks-uni versiteit te Leiden, en dr. J. De Vries, boogleeraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht. Sts.-Ct Berichten aan Zeevarenden. Nederland. Schietoefeningen. In denjloop der maanden Juni, Juli, Augustus en September zullen schietoefeningen plaats hebben in destelling vaD Den Helder, 3de district. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het betrokken fort een roode vlag waaien, van minstens één uut vóór den aanvang der oefeningen, als mede gekleurde vlaggen, aangevende de richting, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waar schuwingsborden worden geplaatst, aan den in gang der haven en op de batterij .Vischmarkt", vermeldende de plaats, waarvan en in welke richting dien dag gevuurd zal wordenterwijl nabij de haven en nabij het Torpedo-magazijn borden zullen worden geplaatst waarop is aange- goven de beteekems der gekleurde vlaggen, als volgt Een rood en witte vlag beteekend N., zwarte vlag O., wit en roode vlag Z., witte vlag W., wit en zwarte vlag NO., rood en zwarte vlag ZO. zwart en witte vlag ZW., zwart en roode viae NW. Bij nachtelijk vuur van hot fort „Kykduin" zullen be mande vaartuigen beneden- en boven- strooms der vletten, waarop gevuurd wordt, ge posteerd worden, ten eiode ofke nadering van oenig vaartuig aan het vurende personeel te seinen, om het vuur tydig te doen staken, en zullen, behalve de maatregelen, hierboven vermeld voor het vuren overdag, op genoemd fort alsdan twee roode lantaarnlichten, verticaal ten opzichte van elkan der, getoond worden. Gremengd Nieuws. Öisternami ddag is door een van Oldenzaal komende losse machine naby het station Lonntker der H. IJ.-S.-M. een bejaard man overreden. De ongelukkige was terstond dood. Maandagavond werd te Deventer het badhuis op de gewone zomerplaata boven do schipbrug gelegd. Door den feilen stroom en zeer hoogen stand van het IJselwater, schepte het badhuis water, waardoor het godeelteiyk wegzonk en tegen twee brug- schepen aandreef, waar bet Dinsdag nog lag. Het badhuis zal vermoedelijk geheel verloren gaan. De scheepvaart wordt er niet door gestremd. De werkstaking in de veendoryen op de Meenths, by Steenwyk, is geëindigd. De bazen hebben de eischen der arbeiders in zooverre ingewilligd, dat zy per roede 10 ets. meer ontvangen en bun loon nu van 1 tot 1.05 per roede bedraagt. "Was het weder der laatste dagen gunstiger geweest in plaats van alle dagen regen, dan zou de werkstaking niet zoo lang geduurd hebben. Omtrent het stoomschip „Prins Alexander" schryft de „N. R C." het volgende Omdat zich te Suez op 4 September een geval van pest had voorgedaan (geïmporteerd), werd door het stoomschip „Prins Alexander," ten (inde te Gtenua geen moeilykheaen te hebben met ontschepen der passagiers, vrij willige quarantaine gehouden, waarooor geen communicatie met deD wal plaats had en waardoor ook geen electrisch lichttoestel werd aan boord genomen. Bijgevolg werd 's nachts niet door het kanaal gevaren; een en ander vertraagde de reis met 14 uren. Hot besluit van de Fransche regeering, waarby de heffing van het invoer recht van 7 franken per 100 kflo op graan is geschorst, heeft tot een eigenaardig proces aanleiding gegeven. Een meelfabrikant had van een agent 4000 zakken tarwe gekocht uit Duinkerken, te leveren te Brest tegen 29 fr. 15 per zak van 100 kilo. De koop was gesloten vóór de schorsing van het recht, en nu te weert de koop er, dat hy 7 fr per zak minder behoeft te betalen, omdat de kooper aanspraak heeft op het voordeel uit de schor sing van het invoerrecht. Aan den Londenschen hoogleeraar Dewar is het gelukt door middel van vloei baar waterstofgas het gas helium in vloeibaren toestand te brengen Hi-rmede zflo alle be kende gassen tot vloeistoffen omgezet. Te Londen is een speurman (detective) tot 22 maanden zwaren arbeid ver oordeeld omdat b(j gebleken is de medeplichtige te zyn van de 6poorwegdieven die hy moest opsporen. Hy beweerde dat by slechts voor do leus met die dieven gedeeld had, om hen te zekerder te kunnen doen veroordeelen. Maar een van hen legde brieven ovtr, waaruit over tuigend bleek dat de beklaagde reeds jaren lang heulde met de gauwuieven die hy heette op te sporen. Alleen als ze hem, naar zyn schatting te kort deden, zorgde hy dat zy gesnapt werden. Een ontzettende brand moet gewoed hebben in Nagyberg (Hongarye); 68 huizen met nevengebouwen, schuren, werk plaatsen, enz. zyn een prooi der vlammen geworden. Te Netzeband (Mecklenburg) zyn 12 huizen en do school afgebrand. Op het laatste bal van den Rus- sischen gezant te Parys verscheen een Fran sche dame in een klead van kippevel. De huiden van ongeveer 800 kippon waren daar voor gebruikt, na gelooid te zijn. De crème kleurige stof was door den schilder Gillet prachtig met rozen en de voorbaan in rococo- styl beschilderd. Hoeveel dit zeldzaam kostuum gekost heeft, wordt niet gemeld. Een diefstal van 600,000 franken heeft te Parys plaat6 gehad uit een postwagen, die op weg was van het spoorstation Parys LyonMiddellandsche Zes te Parys uaar de Place de la Bastille. Gewooniyk worden de pakketten, oi9 waarde bevatten, geborgen in een kist onder de zitplaats van den koetsier. Dezen keer waren er wat veel van dergelyke pakketten, zoodat een deel er van in den wagen werd geplaatst. Op de Place de la Bastille bleek een zak, geadresseerd aan bet Crédit Lyonnais, bevattende 600,000 franken aan waardepapieren, verdwenen te zyn. Men meende eer6t, dat een andere zak met 12,000 franken in goud ook verdwenen was, doch deze kwam later terecht. Hoe het mogelijk is, dat gedurende den rit iemand op den wagen geklommen is en zich heeft kunnen meester maken van een zwaar pak, is een raadsel. De koetsier staat be kend als een eerlyk, trouw beambte. Het protest der Yereenlgde Staten. Er wordt vermeld, dat by onze Regee- riug noch een protest uit Washington, noch van den Amerikaanschen gezant te 's Graven- hage is ontvangen in zake het verschaffen van steenkolen aan Spaansche schepen in de bavco van Curasao. In de buitenlandsche bladen doen hierover allerlei verhalen de ronde. De correspondent van de „Times" te Nieuw- York verzekert ook, dat tot den Nederland- schen gezant te Washington geen protest wegens het verbiyf van do Spaansche schepen te Curasao gericht is, daar die schepen, behalve geneesmiddelen, daar slechts genoeg kolen mochten innemen om ze in staat te stellen, de naastbygelegen Spaansche haven te be reiken. Wel zal, z^gt men, de Amerikaansche regeering protesteers tegen het wisselen van signalen tusschen Martinique en Spaansche oorlogsschepen. De „Frankf. Ztg." verneemt, dat de Ameri kaansche staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, de heer Day,'met den Nederlands hen gezant te Washington, den heer Yan Weckorlin, een bespreking gehad heeft betreffende de aangelegenheid. De correspondent van de „Daily Chronicle" seint dienaangaande, dat de Minister den NedorJandschen gezant ontboden heeft om hom opheldering te vragen over het leveren van proviand aan de Spaansche vloot voor Curasao; de Minister had daar nog geen protest tegon ingediend, omdat stellige bewy- zen ontbraken De Nederlandsche gezant ver zekerde, dat Nederland geenszins vyandig gestemd is tegen de Vereenigde Staten; hy vreesde echter, dat de Spanjaarden do levering van benoodigdbeden afgedwongen hebben. Daarentegen seint de correspondent van de „Daily Mail" te Washington, dat do conferentie vooral belangryk was, omdat do minister van buitenlandsche zaken den Nederlandschen gezant mededeelde, dat de regeoring te Was hington de bowyzen in handen heeft, dat de Spanjaarden reeds maanden geleden Curasao als operatiebasis gekozen, en daartoe proviand en kolen derwaarts gezonden hebben. Neder land zou dus zyn onzydigheid geschonden hobben, door den Spanjaarden too te staan hun plannen ten uitvoer te leggen, waartoe ook behoorde het zenden van veel proviani- en kolenschepen naar Curasao, welko thans, na de Spaansche vloot bediend te hebben, naar Cuba gaan. HECLANE§, a 25 Cents per regel. goede spy3vertering, hesft geen recht zich te beklagen als by last krygt van Opgebla zenheid, Hartklopping, Duizelingen, Gejaagd heid en dergelyke kwalen Op zekere, aller aangenaamste, voor de gezonaheid onschade lijke wijze verschaft men zich dageiyksche voldoe ide darmontlasting door het gebruik der Zwitserscho Pillen van Apotheker Richard Brandt, sedert tientallen van jaren door 24 professoren in de geneeskunde beproefd en aanbevolen en met roem bekend, en zoodoende voorkomt men alle onaangename gevolgen. Het dageiykache gebruik kost slechts 3 Centen. Alleen iu doosjes a 70 Cents in de Apotheken verkrygbaar. Indien de R. Brandt's Zwits. pillen niet in de apotheken verkrygbaar zyn, zende men brief kaart aan de firma F. E.VAN SANTEN KOLFF, te Rotterdam, welke een doos tegen 70 Cents römbours toezendt. 4152 22 He oorlog tusschen Spanje en de Vereenigde Staten. De Amerikanen zyn deeiiyk gefopt door admiraal Cervera, die hen dagen lang in spanning heeft gehouden, iederen dag het nauwlettendste toezicht noodzakelyk maakte en toch wist te ontkomen. En het had weinig gescheeld of ook maar schalk Blanco had hun het bewys gegeven, dat schepen in zee sturen en ze hier en daar te laten rondzwerven, schryft do „Tel.", nog geen oorlogvoeren is, zelfs al vuren die schepen van tyd tot tyd want wachten en Diets- doen is vervelend een paar kogels af. Zondagmiddag, twee uren voor zonsonder gang, zagen de officieren van de Amorikaan- sche schepen, die Havanna blokkeeren, eens klaps twee schepen de haven uitstoomen en koers zetten naar het Oosten. Uit de 8cboorsteenen steeg zulk een dikke rookwolk op, dat men de schepen moest zien. De Amerikanen zagen ze dan ook en bemerkten spoedig, dat zy onder vollen stoom waren. Onmiddellyk werden alle beschikbare kykers voor den dag gehaald; er werd met oordeelkundigheid gekeken en het bleek, dat het grootste der beide schepen de kruiser „Alfonso XII" was, en het kleinste schip de kanonneerboot „Legazpi", die, dat was bekend, zich beide in de haven van Havanna be vonden. Aanvankeiyk dacht men, dat beide schepen gebruik wilden maken van de afwezigheid der groote Amerikaansche oorlogsschepen om de haven te verlaten en in volle zee te komen. Commandant Lilly, van de „Mayflower," sig naleerde onmiddellyk naar de andere schepen, de „Yicksburg," „Annapolis", „Wasp," „Tecum- seh" en de „Osceola," die alle met spoed op de vluchtende Spanjaarden aftrokken. De „Alfonso XII" en het andere schip bleven eenigen tyd vyf mylen beneden Havanna rond zwerven en keerden toen eensklaps terug naar Morro Castle. De Amerikanen volgden hen niet. Want nu eerst begrepen zy de krygslist. De Spanjaarden schenen voornemens te zyn, de vyanddyke schepen onder het vuur hunner zware kanonnen te krygen. Comman dant Lilly had deze krygslist evenwel tycig doorzien. Verder wordt gemeld, dat de Spaansche schepen Curasao hebben verlaten. Om zes uren Zondagavond vertrokken de „Vizcaya" en de „Maria Teresa"; hun plaits van bestem ming was onbekend. Maandag verdwenen vier andere Spaansche oorlogsschepen, doch tegen den avond ontwaarde men weer een torpedo jager. Het innemen van steenkool moet weinig to beteekenen hebben gehad, zegt de correspon dent, die van uit Willemstad de „Herald" op de hoogte der gebeurtenissen heeft gehouden. Kolenbooten heeft men zelfs niet opgemerkt, hoewei beweerd wordt, dat er ecnige in de nabybeii lagen. De Spaansche schepen vertrokkea op be leefd verzoek van de Nederlandsche regoering, die hun aanwezigheid in strijd achtte met de door ons strikt in acht genomen neutra liteit. Zelfs do Amorikaanscho marine-offi:i. ren moeten thans erkennen, dat zy door admiraal Cervera zyn beetgenomen. En zy vermoeden, dat er thans wederom pogingen zullen worden gedaan, om de Amerikaansche schepen to misleiden, oio voortdurend naar den vyand blyven zoeken. Misschien mot het voornemen om eensklaps aan de Amerikaansche kust te verschy'nen en dan een paar steden to bombardeeren, vóór de Amerikaansche vloot hen heeft ingehaald. Misschien ook, zeggc-n andereü, is admi raal Cervera van plan, om zich naar Portorico te tegeven. Wat do Spanjaarden echter ia het schild voeren, is tot nog toe evenwel een raadsel. Ook de buitenlandsche p6rs roemt ten zeerste de tactiek van den Spaaoschen admi raal. Vooral de Engclsche. De „Daily Graphic" erkent, dat „admiraal Cervera den eersten zst heeft gewonnen van het strategische spel in den Atlantischen Oceaan. Zyn plotselinge verschijning to Martinique, toon negen van de tien personen hem nog in Cadix waanden, en zyn onver wachte verschyning aldaar, in gezelschap van kolenschepen, was een meesterlyke zet. Het was de plicht der kruisers van admiraal Sampson om zyn nadering aan to kondigen en zy zyn daarin gefaald." De Times-. „De strategisten van het minis terie van marine meenen, dat de Spaanscho bevelhebber fouten heeft begaan en het is zeer goed mogelyk, dat zy geiyk hebben. Maar voor het oogenblik hebben de Spanjaarden hun tegenstanders overbluft. Zoolang zy niet in de open zee zyn ontmoet en verslagen, vormen zy een bron van gevaar, of althans van voortdurende onrust. Het is nu zoo duidelijk mogelyk, dat de Amerikaansche vloot, hoe goed ook uitgerust voor een gevecht, niet voldoende van kondschappers is voorzien." De Standard: „Men kan er niet aan twyfelen, dat het plan van de bewegingen der Spaanscho vloot onder admiraal Cervera, ten minste tot den tyd toe, dat hy op Martinique aankwam, van groote verdienste getuigt voor hem of voor de Spaansche admiraliteit of voor wien ook, die het plan opstelde. Het geheim werd uitstekend bewaard. De Amerikaansche vloten werden op een dwaalspoor gebracht door onjuiste berichten. De maatregelen, om het eskader van steenkool te voorzien, waren zorgvuldig voorbereid en uitstekend geheim gehouden Ongetwyfeld hebben de Spanjaarden een der grootste moeilijkheden overwonnen, welke zich by den aanvang van den oorlog voor deden de moeilijkheid, om hun schepen van steenkool te voorzien op een grooten afstand van het land, zonder eenig voldoend kolenstation." De Daily Mail: „Het is een curieus feit, dat de Amerikaansche admiraals, hoewel goed voorzien van groote kruisers, er niet in geslaagd zyn om in aanraking te komen met den vyand. Een veertien dagen lang was de vloot van admiraal Cervera in zee, stoomende in onbekende richting. Zy deed Martinique aan en verdween toen weer. En ofschoon er verschillende gissingen bestaan over haar bestemming, schyjnt de regeering der Ver eenigde Staten geen enkel betrouwbaar be richt te hebben omtrent den koers, waarin zy stuurt." Ook de „Daily N jws" erkent ten volle, dafc de Spanjaarden uitstekend gemanoeuvreerd hebben, en andere bladen duiden aan, dat de Engelschen de tactiek van den Spaanschen admiraal weten ta waardeeren. Er is beweerd, dat de Spanjaarden een tweede eskader hebben afgezonden en dat dit zich eveneens in de nabyheid van Martinique bevond. Het eskader bestaat uit drio sterke kruisers, zegt de „Daily Telegraph". Na de ervaring, opgedaan mot het eskader van -admiraal Cervera, zyn de Amerikanen eenigszins wantrovwend betreffende dergelyke berichten geworden. En men vermoedt dan ook, dat achter deze mededeeling omtrent een tweede eskader weer een krygslist is verbor gen, om daardoor de aandacht van hot andere eskader af te trekken. Dat vermoeden wordt gesteun! op het vol gende feit: Er is gezegd, dat het tweede eskader stond onder bevel van admiraal Villa- mil; nen noemde zslfs de namen van df schepea die hy commandeerde, de „Cardinal Cisneros", de „Cataluna" en de „Princosa d« Asturias". Maar nu is het bekend, zooals uit Nieuw-York wordt gemeld, dat deze schepen niet onder bevel van admiraal Villamil staan en dat de „Cardinal Cisneros" op een geheel andere plaats zich bevindt, dan in het bericht gezegd wordt. Admiraal Villamil staat onder de bevelen van admiraal Cervera en zyn opdracht is, de bewögingen te besturen van de torpedo jagers, welke de Spaansche vloot vergezellen. En nu kan deze admiraal wel te Martïniquo zyn aangekomen, doch alleen met een torpe.o- boot, die tot het hoofdeskader behoorde. Het verspreiden van dit bericht, meent d«

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2