het personeel van don goneeskuDdigen dienst van het leger in Ncd.-lndië. Benoemd tot lid en voorzitter der commissie, aan welke in 1898 wordt opgedragen hot afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 der wet tot regeling van het hooger onderwijs: dr. C. J. Eggink, inspecteur der gymnasia; en tot leden der commissie dr. R. Van Üppenraay, rector van het gymnasium te Katwyk aan den* Rijn; dr. H. G. A. Leignes Bakhoven, rector van het gymnasium.te Deventer; dr. K. F. C. Fischer, leeraar aan de Theologische School te Kampen; dr. A. Van IJsendnk, reotor aan het gymnasium te Gouda; dr. Tb. P. H. Van Aalst, rector aan het gymnasium te 's-Gravenhage; R. Gorten, directeur der eerste afdeeling van het Bisschoppelijk Seminarium van Roermond, geves tigd te holcfuc; dr. G. W. Kernkamp, leeraar aan bet gymnasium te Utrecht; dr. J. S. G. Glcuns, leeraar aan bet gymnasium te Leidendr. A. Kettner leeraar aan het gymnasium te Amsterdam. De off. van aam. 1ste kl. M. C. Hazenberg, op zijn verzoek, wegens langdarigen dienst op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 2*225 'sjaars. Bevorderd tot off. van adm. lste kl., de id.-2de kl. A. W. Van den Worm, en tot off. van adm. 2de kl. de adjunct administrateur M. C. Jaotze. PonsioeD verleend ten laste van den Staat aan A. De Groot, ton bedrage van 384 'sjaars; aan D. J. L. C. Abt, gewezen scbrijvor in het huis van bewaring te Utrecht, ƒ177 'sjaars. Aan P. C. Balmann, P. Dotterweich, J. Litz, J. Wawer, F. E, H. Oeken, R. F. Krause, F. H. Ruhrmann, allen geboren in Duitschland, E. X. Kallmann en N. Speichcr, beiden geboren in Luxemburg, vergunning verleend tot het geven van booger onderwijs aan een inrichting van hooger der wijs, genaamd .Collegium Josephinum"' te Vaals. Aan den heer D. Roggeveen Pzn., op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zyn betrekking van kaartgravenr bij het departement van maiine. Do paardenarts der 3de klasse W. Van dor Burg, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, voor deu tijd van driejaren gedetacheerd bij het leger in Ned.-lndiö. Aan den eersten Initenant L. A. Van Roijen, van den staf der artillerie, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het oidetoeken van ridder der 3de klasse dor St. Anna-orde, hem door deD Keizer aller Russen geschonken. De luitenant kolonel jhr. M. Van Reigersberg Yersluvs, van het lste reg. huzaren van het re montedepot, op zón aauvrage op pensioen gestold en het bedrag van het pensioen bepaald op/l8U0 'sjaars en dion hoofdofficier, gerekond van 1 Juni 1898, de rang verleend van kolonel. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag a. s. niet plaats hebben. De minister van financiën herinuert eigenaren van teloorgegane S'/o-pCts.-obligatiën, on van door een administratiekantoor uitgegeven certificaten der 87«-pG'ts Nationale Schuld, dat verzoekschrif ten om vergoeding wegens het verlies der even- genoemde stukken moeten worden ingediend vóór I Januari 1899, en dat dergelijke verzoeken na dien tijd ingediend, ingevolgo bet bepaalde bij do wet van 17 April 1887 SlsblN°. 63), niet meer kunnen ingewilligd worden. TWEËBE HAJIE». Vaderlijke macht ouderlijk gezag). Het thans by de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp tot wyziging en aanvul ling van de bepalingen in bot Burgerlyk Wetboek omtrent de vaderlijke macht en do voogoy en daarmede samenhangende artikelea is in hoofdzaak gelijk aan bet door de vorige Kege-ring aangeboden wetsvoorstel. Toch is het in meer dan één opzicht belangrijk ge wijzigd en aangevuld. De voornaamste punten, waarin de beido ontwerpen van elkander af wijken, zijn In het vroeger ingediende ontwerp werden ten onrechte gemist de voorschriften, waardoor het mogelijk zou worden over de zoogenaamde verlaten kinderen een wettelijken beschermer te stellen, on evenzoo voorschriften, die in de handen van het openbaar uitvoerend gezag de bevoegdheid leggen, om, in afwachting van '8 rechters beslissing omtrent verzoeken of vorderingen tot ontzetting uit het ouderlijk gtzag of de voogdij, suo jure, de kinderen te onttrekk-n aan de macht van hom, oie het ouderlijk gezag of de voogdij uitoefent. De omstandigheid, dat het vroeger ingediende ontwerp naast de wonschelijk geachte gelijk stelling van de beide echtgeDOOten op meer dan een punt, op enkele andere punten, een ongelijkheid in hun positie, zoo tegen ovei elkander als tegenover hun kinderen heeft laten bestaan, zonder dat daarvoor goede gronden pleiten, heeft mede tot wijziging van het oorspronkelijk ontwerp geleid. Bovendien was het noodig maatregelen te beramen, waardoor de levensvatbaarheid der nieuwe voorschriften zou worden verzekerd. Het tegenwoordige ontwerp heeft door de opneming van een nieuwe instelling den voogdij raad beoogd een orgaan in het leven to roepen, hetwelk bestemd is om in de eerste plaats den rechter bij de belangrijke beslis singen, die bij in het belang der verwaarloosde kinderen heeft te nemea, voor te lichten, in de tweede plaats handelend op te treaen ter inroeping van 's rechters beslissing tot ont zetting uit het ouderlijk gezag of de voogdij, zoodra zich een geval voordoet, dat volgens de wet tot zoodanige ontzetting aanleiding kan geven, en in de laatste plaats zijn mede werking heeft te verleonen ter verzekering van de riebtige naleving van de verplichting tot onderhoud, die op den ontzette of ont- hevene rust. De voogdijraad is bestemd om tegenover het particulier initiatief de leidende functie der overheid uit te oefenen en omgekeerd tegen over den rechter en het openbaar ministerie de rol te vervullen van betrouwbaar en on afhankelijk college van advies. In dit ontwerp is er naar gestreefd om het beginsel, ook van het vroegere ontwerp, dat het verlies van het ouderlijk gezag de verplichting tot bijdragen in de kosten van onderhoud en opvoeding niet opheft, beter tot zijn recht te doen komen door naast het beginsel ook de miJdelen van dwang te regelen, die de richtige nakoming van de verplichting ten goede zullen komen, en zonder welke het in de wet uitgesproken beginsel een dooie letter zou blijken. Twee andere ont werpen, waarin verband wordt gelegd tusschen de verschillende vormen van dwangopvoeding en wordt voorgesteld het particulier initiatief onder zekere voorwaarden geldelijk t3 steunen, zijn bij don Raad van State in onderzoek. Op zichzelf echter vormt het aangeboden ontwerp een zelfstandig geheel. Naast de ontzetting wordt bi) dit ont werp beproefd een regeling van een ont heffing op eigen verzoek Wenscbelyk is het voorgekomen de terminologie der wet in overeenstemming te brengen met do aange nomen beginselen en de uitdrukking .vader lijke macht" te vervangen door .ouderlijk gezag." Vergelding van tijdelijke diensten met peneioen. In zijn antwoord op het voorl. verslag van het w.-o. tot nadere regeling nop?ns do ver gelding van tijdelijke diensten met pensioen, herinnerde de minister van financiën naar aanleiding van de gerezen bedenkingen er aan, dat het thans aanbangig ontwerp, wat zijn strekking aangaat, in overeenstemming is met hetgeen in 1895 door de Kamer vrij algemeen werd verlangd, en, naar het hem voorkomt, te recht werd verlangd. Da Minister doet uitkomen, dat hier niet wordt aanbevolen om alle tijdelijke diensten met pensioen te vergelden, maar alleen de tijdelijke diensten van hen, die later burgerlijke ambtenaren zijn geworden;dat een tijdelijke aanstelling niet noodzakelijk is een aanstelling op proef; dat het verhoogde pensioen den ambtenaren niet ten geschenke wordt gegeven (zij zullen daarvoor een flinke som betalen); en dat bet begiDsel, waarop alle pensionne-ring van Staatsambtenaren is gegrond, hier volledige toepassing vindt. Het ontwerp wordt Diet voorgedragen uit louter welwillendheid jegens sommige amb tenaren. Ten aanzien van de opmerking, dat in 1890 geen termen zijn gevonden om te breken met het beginsel van als xegel tijdelijke diensten Dij de bepaling van bet pensioen niet in aanmerking te nemen, herinnert de Minister er aan, dat de pensioenwetgever niet gewild beeft, dat de tijdelijke diensten als diensttijd absoluut buiten aanmerking zouden blijven bij de regeling van pensioenen, bij nam dit slechts aan als regel en liet uit zonderingen daarvan toe, mits de wet verklaren zou, dat een uitzondering in een bepaald geval noodig was. Het gevaar van misbruiken, by het in-rekeniDg-brengr-n van tijdelijke aienstoD, waarvoor men beducht is, werd door de wet van 1890 tot te kleine afmetingen terug gebracht, om nu nog als een ernstige bedenking tegen het wetsontwerp te mogen geldon. By de Mem. van Antwoord is gevoegd een gewyzigd ontwerp, bevattende redactie- wyzigingen en verduideiykende formuleering. Gemeno-d ISTieuws. De man uit Leiden, die by zp huisbaas alhier uit een kast eenig geld ont vreemdde, werd beden door de Haagsche recht bank veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf. De persoon, die onder valsche qualiteit te Leiden collecteerde voor de Gereformeerde Kerk aan do Hooigracht, kre-g 1 maand; de man die met becorven sinaasappelen liep en een keurmeester belee:ig>e toen deze die be- don en vruchten in beslag wilde nemen, 7 dagen en de man, die zich in de Haarlem merstraat tegen de politie verzette en haar beleedigde, 7 dagen. Vrygesproken werd de man, die door den kantonrechter te Leiden was veroordeeld omdat by geweigerd zou hebben zyn geweer door een jachtopziener te doen onderzoeken. Voor een melkboer, cie zich in zyn dronken schap heftig tegen gemeente- en Rykspolitie verzette, toen men hem naar het politiebureel wilde overbrengen, werd heden 3 weken geéischt. Yoor een kellner, die in den nacht van 23 op 24 April trachtte aan een agent van politie een arrestant te ontnemen, hoe wel by niets met de zaak te maken had en eigeniyk niet eens wist wat er was voorge vallen, werd één week gevangenisstraf geëischt, waar de delinquent veel op tegen had omdat by pas kort gehuurd was en by veroordeeling tot gevangenisstraf, zyne betrekking zou ver liezen. De uitnoodigingen van „Hollandia" tot deelneming aan den nationalen zeilwed- stryd, te houden op Vrydag 3 Juni, op het Braassemermeer, des morgens te 12 ureD, en aan den nationalen roeiwedstryd, te houden op Zaterdag 4 Juni, op den Ryn voor 's-Mole- naarsbrug, des morgens te 11 uren, zyn rond gezonden. Het programma omvat de volgende nummers: Voor roeivaartuigen: achtriems gieken outrigged (seniores); achtriems gieken outrid- ged (juniores); vierrlems gieken outrigged (seniores), (prys: zilveren beker, aangeboden door de Koninkl. Nederl. Zeil- en Roeivereeni- ging, en 5 zilveren medailles); vierriems gieken outrigged (juniores); twoeriems gieken outrig ged (seniores); tweeriems gieken outrigged (juniores); single-sculling outrigged (seniores), en single-sculling outrigged (juniores). Voor zeil vaartuigen: scherpe en midden- zwaard-jaebten, groot boven 10 tot en met 20 W. E. Uitsluitend vaartuigen met vaste roef of vast dek; scherpe en middenzwaard-jachten, groot boven 5 tot en met 10 W. E., (prys: een zilveren beker, aangeboden door de Koninkl. Nederl. Zeil- en Roeivereeniging); scherpe en middenzwaard-jachten, groot boven 3 tot en met 5 W. E.; scherpe en midden zwaard-jachten, groot boven 2 tot en mot 3 W. E.; scherpe- en middenzwaard-jachten, groot tot en met 2 W. E.; ronde en platbodem- jachten, met zyzwaarden en vaste roef of vast dek, groot boven 9.5 W. M.; ronde en platbodem jachten, groot boven 7,5 tot en met 9.5 W. M.; ronde- en platbodem-jachten, groot tot en met 7.5 W. M.; ronde- en platbodem-jacbten, met zyzwaarden en zonder vaste roef of vast dek, groot boven 6 W. M. ronde en platbodem jachten, groot 5 tot en met 6 W. M.; ronde en platbodem-jachten, groot tot en met 5 W. M. platbodem-vaartuigen. De inscbryving tot deelneming zal moeten geschieden schrifteiyk by den secretaris den hoer H. Le Coultre, te Bodegraven, voor de roeivaartuigen vóór "Woensdag 1 Juni en voor de zeilvaartuigen vóór Zaterdag 28 Mei. De keuring der zeilvaartuigen, en zoo noodig der roeivaartuigen, geschiedt op Donderdag 2 Juni, 's namiddags van 1 tot 4 uren aan 's Molenaars- brug. Er zal gezeild en geroeid worden volgens do reglementen, laatstelijk vastgesteld door de gecombineerde vereenigingen den 29sten Januari 1898. Er zal gerooid worden boord aan toord. Boei 1 ligt aan den linkeroevei. De baan is voor allo nummers zonder draai punt en is 2000 metor lang. Zooals men weet, is op initiatief van den heer F. N. Carabain, commissaris van het Kon. Zoöl.*Bot. Genootschap te 's-Gra venhage, het plan ontworpen om by gelegen heid van de aanvaarding der regeering door H. M. de Koningin door de leden en geabon- neerden van het Genootschap, by voldoende deelneming, in den Dierentuin te houden een Nederlandsch Historischen optocht. Het uitvoerend comité, bestaande uit de heeren J. P. Van Bosse, voorzitter, F. N. Carabain, secretaris, C. Gebel, J. C. Van Goens, G.W. Van Kempen, K. Klinkenberg, Th. Morsen, H. Wesstra Jr. en D. N. Dietz, directeur K. Z.-B. G., heeft tbans het programma voor dien optocht bekond gemaakt en daaruit blykt o. a.: De optocht zal bestaan uit drie afdeelingen a. van vlaggen, vaandels, standaards, wapen schilden en dergelyko, zoo nationale als van provinciën, gemeenten en bekende corporation (in Nederland en in Nederlandsch-Indié) b. van gek03tumeerden, voorstellende per sonen uit onze vaderlandsche geschiedenis, waarbij het veroorloofd is tevens groepen te formeeren c. van nationale kleedordrachten van vroe- geren of lateren tijd. Op Zondag 18 September 1898, des namid dags te halfvier, wordt een rondgang door den Tuin gehouden van den door do commissie te formeeren optocht. Te 8 uren samenkomst van deelnemers in de groots zaal en uitreiking van de door de jury toegekende prijzen. Daarna rondgang door den Tuin, waarby de optocht zal worden verlicht door flam bouwen, giorno's, b3Dgaalsch vuur, enz. Te halftien voorstelling op het tooneel in de groote zaal van een tableau vivant; (het onderwerp zal nader worden bepaald). Na afloop bal in de groote zaal. Des namiddags van twee uren af en des avonds van halfacht af, muziekuitvoering in den muziektempel. Door een jury, bestaande uit de beeren jhr. mr. Victor E. L. De Stoers, Joh. Huygens en T. J. G. Ten Raa, zullen de prijzen worden toegekend. Voor de prijzen zullen, ttr keuze van de bekroonden, kunstvoorwerpen dan wel gelde waarden, variëerende van 100 tot f 10, worden uitgereikt. By ongunstig weder zullen de feestelijk heden in de zaal plaats hebben. Naar aanleiding van de loopende geruchten, dat in de 's Gravenhaagsche Brood- en Meelfabriek de Zondagsarbeid weder zou worden ingevoerd welke geruchten door den directeur dier fabriek, den heer Eussen, openiyk werden gelogenstraft was door den Ned. Bakkersgezellenbond en Bakkers gezellen vereeniging „Bystand zy ons doel", Vooruitgang zy ons streven", gisteren aldaar een openbare vergadering belegd, waar het onderwerp besproken werd: „Zondagsrust in gevaar". Twee sprekers, een uit 's-Gravenhage en een uit Amsterdam, voerden bet woord. Zy ontwikkelden beiden de bekende en reeds meermalen medegedeelde grieven t8gen den overmatigen arbeid in het bakkersbodryf en spoorden aan om geen vertrouwen te stellen in de woorden van den heer Eussen, die, volgens de sprekers, by de jongste werksta king aan do fabriek zyn woord tegenover de gezellen gebroken heeft en dus geen vertrou wen meer verdient. De hoop werd evenwel uitgesproken, dat de heer Eussen ditmaal, zu 't dan ook slechts één keer, zyn woord eens zal houden en, deed hy dit niet en mocht by den Zondagsarbeid weer willen invoeren alle gezellen, vast aaneengesloten, tegenover zich zou vinden. De Kon. Ned. Zeil- en Roeiver eeniging ontving van H. M. de Koningin- Regentes, om als prijzen te worden uitgeloofd voor de a. s. wedstrijden, een gouden medaille met de beeltenis van H. M. de Koningin, welke zal worden bestemd als prys voor de oude acht; en een gouden medaille met de beeltenis van H. M. de Koningin-Regentes, welke als prys zal worden bestemd voor de oude vier, 8000 M. Voorts is door den president van „Hollandia", te Oudshoorn, een kunstvoorwerp aangeboden, dat als prys voor de zeilwedstryden zal dienen. Vervolgens is besloten, dit jaar by de zeil wedstryden volgens 32 van het reglement voor zeilwedstryden te doen afgaan met vliegenden start zonder tydopnoming. Op het Zuidereind van 'sGraven- land is gisternacht de groote bleekery van Hendrik Stuivers afgebrand. Kort nadat de bewoners zich ter ruste hadden gelegd, brak de brand uit in de drogery, naar men ver moedt door het drogen van het wasebgoed, dat geheel verloren ging. Ook bet woonhuis is uitgebrand, doch de inboedel grootendeels gered, evenals de joist aangekomen wasschen. Een dienstbode, Trijntje Veltmeyer, is by do ramp omgekomen. De bleeker Hendrik Hafkamp, die op korten afstand woonde, werd van schrik ongesteld, en stierf kort daarna. Door de diaconie der Ked.Herv. Gemeente te Haarlem werden in het jaar 1897 ondersteund 458 gezinnen, uitmakende 1197 personenaan dezen werd uitgereikt 3662 KG. fijn tarwebrood, 93081/, KG. grof tarwebrood, 15468 KG. roggebrood en aan geld een 6om van f 9207.62. Gedurende den winter werden uitgedeeld; 119 wollen dekens, 56 groote bedden, gevuld met zeegras, 1816 stuks hemden en in 3 turf- deelingen een getal van 220150 stuks korte turven. Behalve deze voornaamste posten van uit gaaf vorderen een aantal andere zaken te zamen nog een aanzienlyke geldsom. [Eaarl. Dagbl.) Vrijdagmiddag omstreeks half- twee werd de leeraar H. M. Leopold aan de Hoogere Burgerschool te Delft niet weinig verrast, toen eensklaps, terwijl de les reeds een aanvang had genomen, twee flaubert- kogeltjes door do ruiten werden geschoten, gelukkig zonder iemand te raken. E?n onmiddellijk door de politie ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat vermoede- lyk van het dak van een perceel aan de over zijde der Koommarkt geschoten was. Tegen twee jongelieden is dan ook wegens dit feit proces verbaal opgemaakt Te Rotterdam is een aanvang ge maakt met het leggen van een bui6leiding tusschen het Beursgebouw op het Beursplein en het Ryks telegraafkantoor aan den Zuid- Blaak. De buisleiding dient tot het pneumatisch overbrengen van telegrammen tusschen beide gebouwen in navolging van Parys en Borlyn. Omstreeks kwartier voor negenen Zondag avond werden de bewoners van de Gedempte Glashaven te Rotterdam opgeschrikt door een harden slag, veroorzaakt door een gasontploffing ten huize van den heer J. W. Biyenburg, Gedempte Glashaven No. 7. De heer en mevrouw B. zaten met twee zoons in de voorkamer der eerste verdieping, t6rwyi op de derde verdieping een andere zoon, archi tect, aan een teekentafel aan het werk was. De aandacht der familie beneden werd ge trokken door een geruisch boven baar, en onderstellende, dat dit veroorzaakt werd door gebrek aan water in do gaspyp, gingen mevrouw en de twee zoons naar de tweede verdieping, de oeno zoon van een brandende kaars voorzien. Toen hy na water in de buis van de gaskroon der voorkamer dezer ver dieping wilde doen en daarby met de brandende kaars boven die buis kwam, had een ontplof fing van bet gas plaats, dat zich tegen het plafond en daartusschen reeds te voren had verzameld. Met zooveel kracht geschiedde cie ontploffing, dat op de derde verdieping de zoon, oie daar stond te teekenen, de teeken tafel geplaatst naast die, waaraan by zelf werkzaam was, eensklaps in den vloer zag zakken en tegelykertyd rakelings langs zich zag voorbyslaan een kolossale vlam, welke zich daarna langs de zoldertrap een uitweg baande. Deze zoon bleef buiten verwachting geheel ongedeerd. Op de tweede verdieping, ia de kamer, waar de ontploffing plaats had, bleef geen ruit heel, de raamgorjynen hingen in flarden in do boomtn op de Glashaven, de jaloezieën lagen op de straat, 't geheele plafond werd weggeslagen, de vloer van de derde verdieping gedeeltelijk omhooggeworpen, spiegels, stoelen en ander meubilair gahoel of gedeelteiyk vernield, de kamerdeuren ontzet of gesplinterd, enz. De derde verdieping bood een zelfde toonbeeld van vernieling aan, terwyi ook een deel van het dak bleek stuk geslagen. Van de straat gezien had de tweede étage vry wel het aan zien van een verdieping van een in aanbouw zynd huis. Mevrouw B. en de beide zoons, die met de brandende kaars naar de tweede verdieping gegaan waren, kwamen er minder gelukkig af dan de architect. Zy kregen min of meer belangryke brandwonden aan hoofd en handen en werden, nadat de geneesheeren dr. J. G. Vorstman en C. Nolen, in de nabyheid woon achtig, de eerste hulp verleend hadden, per rytuig naar het Ziekenhuis gebracht. Levons- gevaarlyk is hun toestand gelukkig nitt. De kolossale vlam, die dadelyk met de glasruiten, jaloezieën en gordynen, de straat opsloeg, deed een uit den politiepost op de Glashaven, op het hooren van den Blag, naar buiten loopend politie-agent naar zyn brand- hoorn grypen. Enkele minuten later vuldon een aantal handbrand- en stoomspuiten de straat, doch niet één behoefde er in dienst gesteld te worden. [N. B. C.) De heer Knoop, die aan de Nieuwe Heerc-ngracht te Amsterdam een modezaak heeft, was Zaterdag-avond, terwyi hy een rat trachtte dood te Blaan, zoo ongelukkig in plaats van het vervolgde diertje de lamp, die hy in de hand hield, te raken. De peer brak in scherven en de petroleum vloeide over den grond, vlammen verspreidend door de kamer van het sousterrain achter den winkel. Vrouw en kinderen werden in veiligheid gebracht en in alleryl werd de brandwoer ontboden. Met drie Vechtslangen bluschte de brand weer in korten tyd het vuur. Voor een brand van zoo korten duur Is de aangerichte schade zeer groot. Het sousterrain en de winkel zyn geheel uitgebrand. Inboedel en winkelvoorraad waren verzekerd. In de zitting van het gerechtshof te Leeuwarden is behandeld do zaak van J. F., 28 jaren, geboren te Oude-Ptkela, fabrieks arbeider te Foxbol, die m hooger barosp was gekomen van het vonni3 eer rechtbank te Winschoten, waarby hjj, wegens misbaaicling van zyn vader, zwaar lichamelijk letsel ten gevolg3 hebbende gehad, is veroordeelJ tot 1 jaar gevangenisstraf. Uit de behandeling der zaak bleek, dat beklaagde den l6ten Jan. jl. ten huize van den koopman J. Levie op bezoek was. Men hoorde toen zoo'n leven in het huis zyner ouders, dat Levie en vrouw hem aanrieden er heen te gaan en zei ven meegingen. Daar zagen zy, dat er ruzie was tusschen de ouders; de vader zat de moeder achterna, hy nam een schaar en verwondde zyn vrouw by het oog, die tosn „moord" riep, waarop beklaagde zyn vader aangreep, op den grond wierp en een paar schoppen op den buik gaf. Dien nacht heeft de vader het vreeselyk uit geschreeuwd van pyn en don volgenden dag heeft hy zich opgehangen. Den 14den Januari d. a. v. is bet lyk van den vader weder opgegraven en door de doc toren v. Olm en Beekhuis in tegenwoordigheid van den rechter-commissaris geschouwd. Zy constateerden op het lyk een darmbreuk en zoo hevige buikvliesontsteking, dat, indien er intusscben geen andere onmiddellijke doods oorzaak geweest was, deze den dood ten gevolge zou hebben gehad. Voor het Hof werd de heer Van Olm nog maals als getuige eu deskundige gehoord en bleef hy by zyn vroegere verklaringen, doch nader verklaarde hy op de betrekkelijke vra gen: als vast staat, dat het schoppen is gebeurd en dat er geen ander uitwendig geweld is gepleegd, dan is de darmbreuk het gevolg van het schoppen; door het vallen mtfc den rug op een vlakken bodem kan die breuk niet ontstaan. Beklaagde ontkende, zyn vader op den graad gegooid en geschopt te hebben; alleen heeft hy, om zyn moeder te bevryden, hem een paar slagen in het gezicht gegeven. De adv.-generaal, mr. T. J. Noyon, achtte ondanks de ontkentenis van beklaagde het materiéele feit voldoende bewezen; maar by hem bleef nog twyfel over, of met de gegevens in het vonnis bewezen is, of beklaagde het letsel heeft toegebracht dat de ziekte heeft veroorzaakt welke op htt lyk is geconstateerd. Na het hooren van den heer Van Olm was zyn twyfel opgeheven. Spreker requireerde bevestiging van hof vonnis met verbetering der gronden. De verdediger mr. J. D. Tresling, advocac> te Winschoten, gaf eerst een overzicht var- de feiten om daarna hieruit af te leidon e> aan te toonen, dat beklaagde wel degelijk handelde tot noodzakelijke verdediging van zyn moeder en zoo hy al de gr.nzen van dia verdediging overschreden bedt, dat hy in zoo danige gemoedsbeweging verkotrde, dat hy niet strafbaar is. In elk geval veroient hy geen straf als een misdadiger, maar een zeer lichte straf omdat hy zyn moeder verdedigde. Uitspraak 21 Mei a. s. De agitatie ten gunste van de gebr. Hogerhuis wordt voortdurend levencig gehouden. Ds. A. Van der Heioe, te ScheTpen- zeel, zal op verschillende Friesche plaatsen spreken, o. a. te Joure, Gorredyk, Drachten en Kooten. In de „MeppelerCt" van Zater dag 14 Mei komen niet minder dan zes advertenties van verschillende personen voor, waarin boerenknechts voor Duitschland ge* vraagd worden. De loonen schynen daar vrfl hoog te zyn. In een dier annonces toch worden 8 melkknechts gevraagd, loon 220 tot f 260; een ander biedt zelfs voor boeren knechts, melkknechts en paardenknechts 240 tot 325. De plaatsen, waar men Hollandsche knechts vraagt, zyn Essen, Dumpten by Mülheim a/d. Ruhr, Walbeek (Rhcinland), Holsterhausen hei Werden (Rheiriland). De internationale wielerwed strijden, die gisteren te Tilburg zouden hebben plaats gebad, zyn wegens de hevigo regenbuien tot nader orde uitgesteld. Do racers ontvingen van het bestuur de reis kosten terug. De bakkers in Schagen hebben in onderlinge overeenkomst de pryzsn van het tarwebrood met 20 pet verhoogd. To Valtermond heeft men den inboeJel eener weduwe, die den lsten Mei 11, hare woning had moeten verlaten, tydons har© afwezigheid uit huis gedragen en in een nabij gelegen dennsnbosch nedergezet, zoo Jat zjj genoodzaakt vras den volgenden nacht met hare twee kinderen onder den blooten Lemel door te brengen. Thans is haar van overhe cs« wege een andere verblyfplaats aangewezen. Het tjalkschip „Jonge Jan",schipJ per P. Flietstra, werd Zaterdag ten zuid westen van Enkhuizen aangevaren door de Dokkumer stoomboot „Koophandel", kapt. O. De Jong, met het gevolg, dat by byna onmiddeliyk zonk. De opvarenden werden door de stoomboot opgenomen en te Enk huizen aan wal gezet. De lagere uiterwaarden langs den Gelderschen IJsel zyn ondergeloopen, hetwelk reeds groote schade veroorzaakt. Da hoogere worden ook reeds met overstrooming beireigd. Ook de leerlingen van de School van Z. M. Koning Willem III tn H. M. Koningin

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2