Aan de Dame Overhemd Blouses J. C. KORT, v. Waveren's Boek-Bier. fSP* Ivy-Zeep, GOODWIN SOI, Amstsl 140, iuhrlm. Dames- VrijdajE 13 Mei. A*. 1898 f b feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van féon- en feestdagen, uitgegeven. paus DEB ADVERTKNTEEN: Tweede Blad. Burgerlijke Stand van Leidetf N\ 11723. LEIDSCH DAGBLAD PRU8 DEZER COURAJNT; Voor Lelden per 8 maanden. v f 1.10# Franco per post1.40» Afzonderlijke Nommers0.06. Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17}. Grootere letter» naar plaatsruimte. Voor het iucasseereu buiten de etad wordt f 0.05 berekend. Gemengd Nienws. De opstal Tan de Ijzergieterij „De Pirns ran Oranje," te 's-QraTenhage, in liqui datie, de werktuigen, modellen, enz. hebben in Teding opgebracht een som Tan f 100,000. De sedert Tele jaren bestaande T«f boschtentjes, de koffiehuizen aan de grooto oprijlaan van het Haagsche Bosch, zullen binnenkort tot het verledens behooren. Naar men verneemt toch hebben de bewoners ▼an regeeringswege aanzegging gekregen, dat op 31 December a. a. de gebouwtj ontruimd moeten zyn en niet meer verhuurd zullen worden, na afloop van den termfin van 5 jaren. In een Haagschen brief aan het „U. D." leest men: En we kregen gisteren een artistieke werk staking. Tegen 3 uur was de eerste Zondag middag-in uziek in de Tent aangekondigd, 't Was mooi weer en een aantal menschen waren present, maargeen muziek. Leden van de Eon. Mil. Kapel om de tent aan het wandelen, maar op 't sociëteitsterrein stilte en een leege muziektent: de heer Bouman wachtte tevergeefs zjjn corps, dat op deze w\jze uiting gaf aan zgn ontevredenheid over de metbode, door den nieuwen directeur toe gepast. Achtereenvolgens liepen al verschei dene der oudere muzikanten er uit; nu is er volledige werkstaking. En dat in een scmi- militair corps t Dat wordt bedenkelijk. Te Schiedam had een rumoerige raadszitting naar aanleiding van het Fabri- fonds plaats. Rumo rig niet door de raadsleden, maar door het publiek, waaronder veel leden der familie Fabri. Er was namelijk een acres ingekomen, houjendo verzoek tot benoeming van een lid der familie tot regent van het fonds. De renten van het fonds toch, cie over 1895 f 340,000 bedroegen, zouden nu slechts f 275,000 beloopen. Het adres werd ter visie gelegd. De inbreker Stormbroek, uit Achttienhoven, die by een nachtelijke inbraak een man, die hem snapte, met een zwaren beitel op het hoofd 6loeg, werd door het gerechtshof to Amsterdam veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Utrecht had hem vier jaar gevangenisstraf opgelegd. De heer H., uit Zwolle, die te Amsterdam de grap uithaalde zich als inspecteur van politie voor te doen en een agent zyn boekje te vragen, werd deswege door de rechtbank al laar tot f 16 boete, subs. 10 dagen hechte nis, veroordeeld. Een bewoonster uit de Brand- steeg te Utrecht is dezer dagen bevallen van een kind, dat aan elke hand zes vingers en aan olken voet zes teenen heeft. UD.) De rogge staat in Friesland weelderig, hoewel zy van de nachtvorsten wel iets g leden heeft. Men vreest, dat ze te weel derig zal worden of gedurende het aren- schieten tegen den grond zal slaan, waardoor de bloei dan belemmerd zal worden. Evenwel, de landbouwers, die gebruik maken van kalk, hebben daarvoor minder te vreezen, omdat de stengel daardoor steviger wordt, en dien tengevolge niet zoo spoedig neerslaat Meer en moer begint men in Friesland Lancaster- rogge te verbouwen, die een zwaren stengel heeft (U. D.) Zondagmorgen werd naafloop der collecte in de Domkerk te Utrecht een der assist nten van de collectanten, de 70 jarige De J., verpleegde in het gesticht voor oude maDnen en vrouwen, gesnapt juist op hot oogenblik, dat hy een greep deed in den geldzak. Reeds lang had men vermoeden, dat derge- ïyke aiefstalLn plaats grepen. Voor eeDigen tyd toch bemerkte iemand, die een bankbiljet van ƒ25 in het kerkzakjo had gedaan, met vermelding van het doel, waarvoor de gift be stemd was, terwyi van dergelyke giften steeds melding wordt gemaakt in het Predikbeurten- blad, dat zulks van deze gift niet geschiedde. H.t kerkbestuur, hiermede in kennis gesteld, stelde een verscherpt toezicht in, met het bekende gevolg. De politie, van het geval op de hoogte gebracht, wist den man al spoedig tot de bekentenis te brongen, dat by ook het bewuste bankbiljet zich op die wyze had toegc-ëigond. (U. D.) De s t o o m 8 choe n er „Dolfyn" hoeft op de Noordzee ruim honderd in de nabyheid onzer visschersvloot visschende Engelschen verjaagd. Men meldt a an de „N. R. C.": D e luitenant der artillerie Van Nahuys, die wegens desertie in tyd van vrede en niet verschijnen na de gedane indagingen door den krijgsraad te Haarlem is vervallen verklaard van zyn militaire charge en gebannen buiten het grond gebied van den staat, is nu in Algiers by het vreemdenlegioen in dienst. De rechtbank te Leeuwarden hoeft den ontslagen gemeente ontvanger van Leouwarderadeel, ter zake van verduistering van f 7000 en, om ontdekking daarvan te voorkomen, het plegen van vervalschingen in de boeken, veroordeel! tot één jaar ge vangenisstraf. De eisch was één jaar en zes maanden. Gisteren kwam door den hevigon wind de boot van Queensborough, toen zy de haven van Vlissiogen binnenkwam, met den kop in den stalen tros van een dukdalf, zoodat zy voor- noch achteruit kon. Ruim een uur duurde het vóór de passagiers en de post aan wal gebracht konden worden. Hierdoor werd de aansluiting met verschillende treinen gemist. Dezer dagen bevond schippor Joh. Boele met zyn tjalk, geladen metsteen, voor den polder Anna Friso bestemd, zich op den Roompot vóór Colynsplaat. Het vaartuig kreeg het te kwaad met den noordooster, waarom de schipper besloot veiliger plaats te zoeken in de Zandkreek. Ter hoogte van den Leendert-Abraham-polder op de Oosterscbelde, werd de tjalk dermate door den storm aan gevallen, dat zy zonk met de noodvlag op, wyl 't roer reeds onklaar was geraakt. Toen daarna de voorbyvarende Middelburgscbe boot seinen gaf, die onbeantwoord bleven, blook het, uat het volk het scbip had verlaten Het had zich geborgen aan boord van een ander vaar tuig, dat eveneens naar de Kreek gevlucht Is. Het gezonken schip is verzekerd. In de wieg gesmoord. Vóór eenige dagen werd te Zalt-Bommel een bak- kersbond opgericht, die reeds weder is ontbonden. Waarom Eokole bakkers uit de omliggende dorpen, die In de vergadering mede het besluit hadden genomen om den prys van het brool te stellen op 13 ets. per KG., leveren het aan hun klanten te Zalt- Bomrael tegen lageren prys. Het gevolg was ontevredenheid der Bommelsche bakkers, ont binding van den p^p gevormden bond en uit boosheid of wraak afslag der brood- pryzen tot op 10 ets. per KG. De bond heeft dus in den korten tyd van zyn bestaan wel aegeiyk gewerkt voor do be langen der afnemers. In een aanval van waanzin, naar men vermoedt, schoot eergisteravond de 19 jarige M. L., te Spykenisse, den ryksveld- wachter Van 't Hoff, met wien hy wandelde, een kogel in den rug. Gelukkig werd deze slechts onbeduidend verwond. L. sprong vervolgens van het Hoofd in de rivier en verdroDk. Zjjn ïyk is nog niet ge vonden. L. leed vaak aan zwaarmoedigheid. Men meldt uit Luik, dat door een ongeluk in de Goede Hoop-kolenroyn, by Awirs, vyf arbeiders gedood en een aantal andere zwaar verwond werden. Reeds nu doet zich in de Ver- eenigde Staten de papiernood, gebrek aan cou rantenpapier, gevoelen. Door de massa extra bladen is de voorraad uitgeput. De verschillende fabrieken leveren per dag circa 1,800,000 KG. courantpapier; maar het dag-lyksch verbruik is in de laatste maand 2,100,000 KG. geweest. KOLONIËN. BATAVIA, 12 April. By het binnenl. bestuur op Java is voor gedragen tot controleur der 2de kl. de adap.- controleur W. G. Wettum. Onderwys: Benoemd tot onderwyzer der 3de klasse en geplaatst aan de 2de school te Gombong H. A. Van Oosten, onderwyzer ter beschikking. De benoemde onderwyzer der lste klasse P. F. H. Ockers is benoemd tot hoofd der Ambonsche burgerschool te Amboina, terwyi de benoemde onderwyzer der 1ste klasse J. J. Tirl is geplaatst als 2de onderwyzer aan de 1ste school te Padang. Geplaatst aan de lsto school te Bandoeng, de benoemde onderwyzer der 3de klasse J. A. Schot. Herbenoemd tot onderwyzer der 2de klasse en geplaatst als hoofd der school te Japara H. W. De Vriendt Overgeplaatst van Padang-Pandjang naar de school te Amboina de benoemde onderwyzer der lste klasse A. Van Limborgh. Mej. F. E. A. Van Bloemen Waanders is herbenoemd tot hulponderwyzeres en geplaatst aan de 3de school te Soerakarta. Tydeljjk werkzaam gestelJ als hulponder- wyzeres aan de 2de school A te Soerabaia mej. M. J. C. Walter. De heer J. J. Van de Geyn is herbenoemd tot onderwyzer 2de kl. en geplaatst als hoofd der school te Benkoelen. Tot hoofdcommies by het dept. van binnenl. bestuur is voorgedragen de lste com mies F. B. Batten. De onderwijzer der lste klasse P. Lake- man heeft met ingang van 6 Mei a. s. eervol ontslag uit 's lands dienst gevraagd, onder toekenning van pensioen. De officier van gezondheid lste klasse L. Marcus keert in Mei a. 8. uit Nederland van verlof naar Indië terug. Herbenoemd is tot onderwyzer by het inland8ch onderwys de heer A. Geroth. De adjunct-commies by den post- en telegraafdienst E. H. E. Hofland is overge plaatst van Weltevreden naar Cheribon. Amboina. Aan oen particulier schreven uit Ambon ontleent de „Soer. Ct." bet volgende: „Den 20sten Maart kwam hier weder een vry hevige schok voor, zoodat alles, wat in kasten stond, rinkelde. Den volgenden avond een licbteren schok en zoo gaat het maar door. Telkens vorit men, dat de grond niet tot rust is gekomen. Da beweging is steeds ver ticaal, wat juist zoo gevaariyk is. Volgens het oordeel van de deskundige commissie, die den toestand van Ambon heeft te onderzoeken, is de toekomst voor onze plaats zeer duister. Da heer Verbeek zegt, dat binnen korter of langer tyd, maar zeker binnen vier jaar, weer eea schok, minstens even hevig als die van 6 Januari, zal voorkomen. Een heeriyk voor uitzicht. Men houdt de werking niet voor vul kanisch. Wat men vertelt van rook, die zou zyn opgestegen uit de Wawani, ia een praatje geweest. De schokkon zyn te verklaren door een verzakking van de bovenkorst van Wal- nit09 tot Passo, zoodat onze stad daar juist den last van heeft. Hot scbynt, dat de koraal- formatie, waarop Ambon rust, van onderen verweerd is, zoodat die afbrokkelt, en dat nu oen scheur of gleuf ontstaan is vlak onder de stad. Telkens, wanneer een Dieuw stuk af breekt, voelt men een schok. Vandaar dat de beweging steeds verticaal is. De aardkorst onder Ambon wordt dus natuurlijk hoe langer hoe dunner, zoodat 't niet onmogeiyk wordt geacht, dat heel Ambon opeens in de diepte zakt. Meestal wordt men vooraf gewaarschuwd, wanneer weer een schok zal voorkomen door een geluid als een doffe plons, alsof in de verte een zwaar voorwerp in het water wordt geworpendaarop volgt dan de schok, die heviger of minder hevig is naarmate de plons meer of minder hard was." TWEEDE KAMER. Persoonlijke dienstplicht. De heer Van Kol heeft een amendement ingediend op het wetsontwerp tot invoering van den persooniyken dienstplicht, strekkende om de in art. 1 van dat wetsontwerp be doelde wyziging van art. 124 der wet op de Nationale Militie zoodanig te lezen, dat de by die wijziging toegestane onderlinge nummer verwisseling tusschen manschappen van het zelfde corps vervalt. De heer Troelstra heeft een amendement: voorg steld, waarvan de beioeling is om de loont bel van art. 1 der kieswet, doch ver minoord met Vs van d0 daarin vermelde be dragen, by de wet tot invoering van den per soonlijken dienstplicht te voegen, om als maat staf te dienen by de verleening van ont letting van den werkelyken dienst in bet geval van onmisbaarheid in het gezia van den ingeiyfdo by de militie. Vm 4 tot en met 11 Mei. BEVALLEN: A. Verra geb. Nieboer Z. H. Sloos geb. Braxhoven Z. S. Waterland geb. Stoute D. J. Flippo geb. v. Meijgaarden D. W. M. Laman geb. Oudshoora Z. J. C. Boter- mans gob. Kanbier D. M. li. Schutte geb. v. <L Drift Z. J. Kettenis geb. Simons D. C. J. v. Wijk geb. Alberda Z. S. H. M. Stafleu geb. Noordermeer Z. M. C. De Keyzer geb. Nijasen D. J. Mieloo geb. Kesseboom D. M. Bender geb. Scbindler Z. J. v. Leeuwen geb. v. Heerden L. IJ. v. d. Zeeuw geb. v Geijtenbeek Z. C. Bookman geb. Stikkelorum Z. J. Tegelaar geb. Tisaeur Z. S. v. Heusden geb. De Vroede Z. M. C. Woltere geb. Borché D. E. Breet- volt geb. Bonte D. J. De Bolster geb. Blansjaar Z. H. M. J. v. d. Drift geb. Rosier Z. M. Prins geb v. d. Heuvel D. J. P. De Wekker geb. Planjcr Z. A. M. Pet geb. Martijn D. J. Benniug geb. v. d. Putlen Z. C. Koolter geb. v. Leeuwen Z. H. Gorroe geb. v. Zijp Z. Ch. M. Zwetsloot geb. Slowe Z.A. J. Wagemana geb. Du Croix Z. M. C. v. d. Voorst geb, Smit I). H. L. C. Verhoeven geb. Meijers Z. P. M. E. Kriek geb. Plantfeber D. J. Verlind geb. Beekman Z. M. De Jong geb. v. d. Rei|den D. GEHUWD: C. Witteman w. met G. L. De Wijs jd. J. H. Planje jm met S. M. Teske jd. D. B. Erades jm. met C. Zwanenburg jd. J. J. Van Wijk jm. met J, v. d. Putten jd. J. Van Kooperen jm. met E. E. Peter jd. A. A. Lukassen jm. met A. Smit jd. P. Van UlJen w. met M. M. Smits jd. A. L. Verhoog jm. met S. W. Vlasveld jd. D. Heydcman w. met C. Ruigrok w. OVERLEDEN: W. Trup geb. Klaver. V 50j. C. De Wolf geb. Kop V. 37 j. J. M. Chaudron geb. Van Hooidcmk W. 74 j. M. F. Van Oosten D. 54 j. J. Van der Kolk Z. 17 m. L. Borali geb. Schmidt W. 80 j. H. M. Favier geb. Rijbroek W. 60 j. S. Huge Z. 6 d. Q. Erades gob. Horevort V. 81 j. M. Fontejjn D. 57 j. J. Florijn M. 46 j. J. M. Dieben Z. 49 j. L. M. J. Oudshoorn Z. 40 j. J. H. Planken Z. 62 j. C. M. Van Eygen D. 9 m. J. H. De Geest Z. 2 m. H. Obor Z. 9 m. L. Van der Roek Z. 3 j. H. Beijer Z. 6 m. C. Van Weeren D. 1 ra. J. Van Kampen M. 76 j. C. Kensen geb. Van Franken V. 40 j. J. H. Van Polanen geb. Voermans V. 57 j. A. S. Paauw D, lm. A. Angenent geb. Roeleven V. 48 j. J. v. d. Laaken Z. 27 j. P. J. M. v. d. Heuvel M. 27 j. UITLOTINGEN. a'/s-poto. Antwerpeohe Loten van 1887 a fr. 100. Trekking vaD 10 Mei 1898, betaalbaar 1 Jnli 1898. 47 acrieën: 2875 3186 433T 7673 8901 11815 13396 14361 14578 17128 19076 193C6 23571 27173 29601 32436 34870 96782 3737* 3755» 83169 4167b 4S1«9 45275 46603 46617 48030 46158 48170 49132 50466 51735 52564 68993 56S67 57636 57980 58150 5906S 59471 60022 61602 63213 64444 65395 65454 66280. Hoofdprijzen: Serie 46603 nr. 18 fr. 10,000; 0. 61602 n. 16 fr. 1000; e. 8901 n. 4 fr. 500; b. 8901 n. 10 en e. 52564 n. 19 elk fr. 270: e. 8901 n. 5, e. 14361 n. 22, e. 14578 d. 1. e. 14578 19, s. 19076 n. 4. a. 19075 d. 6. e. 19075 n. 14, a. 37373 n. 18, a. 38169 n. 19, s. 41570 n. 14 e. 45275 n. 12, s. 46G17 n. 6. a. 51736 n. 7, e. 61730 n. 15, a. 57980 n. 23, a. 59063 n. 20, a 60022 .12,8. 60022 n. 21, e. 64444 n. 4 on s 65454 n. 20 elk fr. 150. AUe overige nnmmore, in bovenstaande ecrieêa vervat, zgn aflosbaar met fr. 110. -j- ",fr_ Van zeer vele zijden werd ons groote ingenomenheid betuigd met ons artikel en het is ons aangenaam te kunnen constateeren, dat het hier te lande reeds in de beste kringen wordt gebruikt. En inderdaad, weinige Zeepen vereenigen zoovele uitmuntende eigenschappen in zich als de IVY-ZEEP; aangenaam I van geur, zeer zacht, hoogst verfrisschend, leent IVY-ZEEP zich voor alle doeleinden. Voor Toilet-, Bad-, Kinderkamer, enz. Wie kant of ander teer -oed te wa8schen heeft, gebruike by voorkeur 1%Y-ZEEP; kleur noch weefsel kunnen dan beschadigen. Allen Dames, die tot na toe geen kenDis gemaakt hebben, wordt eene proefneming ten zeerste aanbevolen. Bestel daarom by Uw Winkelier uitsluitend IVY-ZEEP a 15 ets. per g'oot dubbel stuk. Het bljjkt, dat de KINDERBOEKEN, die wy cadeau geven in ruil voor de omslagen der IYY-ZEEP, buitengewoon in den smaak vallen. Trouwens het moet erkend worden, dat zy keurig zyn en •Jat er geen kosten gespaard worden, om onze Cliënteele ook in dit opzicht te verschaffen HET BESTE. ^.-.4 72 Zendt Uwe IVY-ZEEP-omelagen franco als brief aan: modern winkelhuis te huur, (e Haarlem. Huurprijs billgk. Te bevragenKleine Houtstraat 44, aldaar. 3943 4 3912 30 Lupin, iiwuj uii mmiuii, Groot assortiment. Donkersteeg 3. 639 66

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 5