aldaar de ouderlijke woning was ontloopen. Beiden zijn op last van den Burgemeester aan de politie te Amsterdam overgeleverd. Woubrugge. Door den Kerkeraad der Gere formeerde Kerk is, ter voorziening in den Dienst des Woords en der Sacramenten, be- roepen tot herder en leeraar dr. J. Hania, pred. ty Oosterbierum. Zoetermeer. Tot leden van bet bestuur van den Meerp aider onder Zoetermeer en Stompwijk zijn herkozen do heeren A. O. De Groot en J. A. Spruit, en van den Zoefcer- meerschen of nieuwen drooggemaakten polder onder Zoetermeer, de heeren W. Yan Dorp Wz. en H. Koetsier, allen alhier. Gemengd Nieuws# Den 2 9 s t e n Mei, alzoo op den eersten Pinksterdag, wordt het Kurhaus te Scheveningen geopend en daarmedo wordt het 8-dn gegeven aan alle andere inrichtingen om baar gelegen helen open te stellen. De inleiding van 't seizoen op het Kurhaus *al geschieden door do kapel der Haagsche schutterij, directeur de beer BolteD, welke op tof Je Pinksterdagen middag- en avond concerten geeft, en bij gunstig weder door eea schitterend vuurwerk, dat op den tweeden Pinksteravond zal worden afgestoken. Kurhaus, hotel, table d'höte, restaurant tre den Pinkster I in werking, evenals de Kur haus-bar, thans vergroot en verbeterd inge richt, tor beschikking van 't publiek wordt gesteld, dat daar een veel uitgeLzener Tziga- jier-kapel dan het vorig jaar zal te hooren krijgen. Het wederoptreden van het Philharmonische orkest is bepaald op 1 Juni, thans onder leiding van den nieuwen Hofkapelmeester, den bekwamen J. Rebiceck. Yoortaan zullen dagelijks, mits gunstig weder, dubbele avondconcerten worden ge geven en wel door het Philharmoniscbe orkest steeds in de Kurzaal, door de schutterij-kapel steeds op het terras, in dier voege, dat van 7 7% de schutterij aanvangt; van75/» 8'/a het Pbilharmonisch orkest uitvoering geelt; van 8'/, 9 uur dit weder wordt afgewisseld door de schutterij-kapel en van 9 10 uur weder de Philharmonie speelt. De abonnementsprijzen zjjn dezelfde geble ven; eveneens de entróeprtjzeD, hoezeer de directie zich voorbehoudt met 't oog op de inbuidigingsfeestan verschillende dagen den prijs der dagkaarten te verhoogen. Het abonnementsbureol aan het Kurhaus Is van 16 Mei af geopend. Aan het Holian dsche Spoorstation te 's-Gravenhage wierp gistermiddag een 56- jarige Rotterdamsche juffrouw zich voor een naderenden trein, wolke van bet hoofdspoor op doodspoor werd gebracht. schuwend geroep van den machinist tusschen de rails bleef loopen, wierp zich, toen de loco motief tot op ongeveer 10 meter genaderd was, op de rails. Toch wist de machinist door krachtig rem men den trein nog bijtijds tot staan te brengen. De vrouw werd daarop aan de zorgen van de politie toevertrouwd. Een meisje van acht jaren werd gisteravond aan het strand te Scheveningen door de politie aangehouden. Zij was de ouderlijke woning in Den Haag ontloopeD. Twee uren later werd zij door de familie van het bureau teruggehaald. Het gerechtshof te 's-Graven- hage heeft heden bevestigd bet vonnis van de Middolburgscbe rechtbank, waarbij Leo Milosn tot 4 jaar gevangenisstraf ia veroor deeld, wegens het ernstige verzet tegen twee marechaussees te Biervliet, gepleegd in ver- eeniging met een ander, die daarbij door een der marechaussees werd godooJ. De ex-agent van het „Assurantie kantoor en Maatschappij tot invordering van schulden" te Rotterdam, die te 's Graven- hage een viertal winkeliers wist te bewegen hem geld te geven als „eerste onkosten" voor bet lidmaatschap van bovengenoemde Maatschappij, welk geld hij zich als aanbreng premie toeëigende, werd deswege heden door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Thans is definitief bepaald dat de studenten-roeiwedstrijd zal worden gehouden op Maandag 30 Mei a= s. op het Noorder- Spaarne te Haarlem. De daartoe noodige vergunningen zijn verleend. In de „Ned. Sport" meldt een lid van „Triton" omtrent dezen universiteitswedstrijd, dat do Utrechtsche studenten nog zoo weinig van zich lieten hooren, omdat de ijverige pogingen van enkele weinigen onvoldoende waren om ploegen bijeen to krijgen, die met eenige kans op succes naar Haarlem gezonden kon Jen worden. Maar de oude garde beeft dit niet lijdzaam kunnen aanzien, en daarom besloten zoowel de oude vier als de oude acht nog éénmaal hun krachton in te spannen. Alleen hun trainer en stuurman is vervangen door Herder schee, die verleden jaar onverwachts de plaats van Bentinck in do acht heeft moeten innemen. De oude vier is 2 Mei in training gegaan; vóór dien datum hoeft ze maar 4-maal kunnen roeien. De acht begon 11. Maandag zich te oefenen. Do eenige ploeg, die vóór do Paaschvacantlo geregeld gtoefend heeft, Is een jonge twee, bestaande uit Van Lonkhuyzen en Verloop (slag). In aanmerking genomeD, dat de boeg dit jaar heeft leeren rotien, gaat het reeds vrij aardig. Over het roeien van de Leidsche studenten- vereeniging „Njord" schrijft de „N. S." onder anderen het volgende: Het verslag over den toestand in deze vereeniging kan uit den aard der zaak kort zijn. Oude ploegen toch ontbreken dit jaar, en het is meer geluk dan wijsheid, dat er ter elfder ure nog oen jonge vier samengesteld is. Daar de beide boegen in de Paaschvacantia geen vermoeden hadden,, dat zy als raceroehrs in aanmerking kwamen, bestond er voor hen geen aantel :Jng om te Leiden terug te komen. En hij hun terugkeer vernamen zij eerst, dat zij met de jonge twee in de vierriems mochten zitting nemen, zoodat de gebeele trainrngtyi voor deze heeren uit een maand en een paar dagen zal bestaanvoorwaar geen te langen tijd om als juniores in een outrigged-boot Iets te worden. De ploeg bestaat uit de volgende roeiers: de h-ertn Veenenbos (boeg), Jongeneel, Ten Bruggencate, Leegstra (slag.) Als sciffeur zal de heer De Jong van Beek en Donk, wiens slag aanmerkelijk, bij vroeger vergeleken, verbeterd is, uitkomen. Een „Oade Acht" en serieuze „Oude Vier" is niet geformeerd. Voor de rechtbank te Amsterdam stond gisteren een jonge man terecht, beklaagd van oplichting. Hij was winkels, waar affiches van het theater „Frascati" hingen, binnen gegaan en had den winkeliers bijwijze van reclame een aanbieding gedaan om vrijbiljetten te leveren tegon vooruitbetaling van 20 ets. Hü deelde mede, dat hij bureelist zou worden aan genoemden schouwburg en dat hy trou wen zou met de dochter van den heer Prot, die geen dochter beeft, zooals by het verhoor bleek. Het O. M. eischte tegen bekL negen maan den gevangenisstraf Uitspraak over 14 dagen. Men meldt uit Rotterdam, dat na aflegging eener beëeaigde verklaring, dat de werkelijke bestemming Bayonne was, de „Fram" gistermiddag mocht vertrekken. Het schip nam de rest van de lading sal peter in en vertrok nadat de cognossementen aan boord gekomen waren. Een lyk, dat gisteren op de vis- scher\j Oranje-Nassau onder Pernis is opge haald, is hrrkend te zijn dat .van Willem Yan. Zanten, uit Maassluis, den 20sfcen Jan. te Ha?k van Holland verdronkeD. Het lijk is to Pernis begraven. Op het vin den. was destijds een premie van/*200 gesteld. De rechtbank te Roermond ver oordeelde C. J. Wijnen, oud 46 jaar, timmer man, wonende te Someren, thans gedetineerd, beklaagd van zware mishandeling, den dood ten gevolge gehad hebbende, gepleegd in den nacht van 21 op 22 Febr. op A. TieJen aldaar, tot een gevangenisstraf van 7 jaren. Hoezeer de landen tusschen eerstgenoemde plaats en Zwartsluis, behoefte hebben aan een stoomgemaal of andere inrich- ting tot wegvoer van overtollig water, blykt nu weder. Die landerijen, voor enkele dagen in vollen plantentooi, zijn nu geheel herscha pen in een bare zee. Wanneer de waterstand nog slechts enkele dagen aanhoudt, is de oogst totaal mislukt, om niet te spreken van de schade, die nu al reeds is veroorzaakt. Het is waarlijk droevig te zieD, hoe het water onbeperkt heerschappij voert op de landen, die voor geheel iets anders bestemd zijn. Woensdag-morgen ontstond te Harlingen in de Bargebuurt een vrij hevige brand, waarby twee kinderen met moeite door het dakvenster werden gered. Welk een kracht de kogels, die uit de nieuwe geweren worden geschoten, kunnen ontwikkelen, is dezer dagen te Assen proefondervindelijk gebleken bij een zelfmoord van een sol laat in het Stadsbosch. De kogel verbrijzelde de gehoele lever, drong door het ruggemerg en verder dwars door een ongeveer 25 centimeter dikken boom, waartegen de soldaat blijkbaar gezeton hoeft Waar do kogel verder gebleven is, heeft men niet kunnen nasporen. Te Bloemendaal is gistermiddag de nieuwe straatweg door het nieuwe villapark „Duin en Daal", op verzoek van de exploi- teerende maatschappij, door den burgemeester dier gemeente met een toespraak geopend. Ten plattelands stelde een Raadslid voor, de rioolputten, met het oog op de gezondheid, elke week des nachts te laten zuiveren bi) lichte maan! Het ernstig spoorwegongeluk, dat eergisteren by Foulain (Haute Marne) in Frankryk tusschen Langres en Chaumonfc, op den spoorweg tusschen Parys en MulhauseD, is voorgekomen, heeft aan 3 personen het leven gekost, terwijl 3 zwaar en 6 licht gewond zyn. Die botsing had te 2 uren 's namiddags plaats in een tunDel van 298 meter lengte, die sedert 18 Februari gerepareerd wordt, zoodat slechts één trein te geiyk er door mag rflden. Yolgens de voorschriften moet dit aldus gebeuren, dat een „loods" meegaat, dat is, dat alle treinen voor den ingang moeten wachten waartoe een signaal op stilstaan wordt gezet - tot dat een beambte met een roode vlag op de locomotief is gestegen. Deze beambte ver laat den trein aan bet andere uiteinde en begeeft zich dan naar een anderen, om dezen te geleiden. Wordt dit voorschrift opgevolgd, dan kan geen botsing plaats hebben. De machinist van den sneltrein uit Bazel heeft echter Diet gewacht tot de „loods" gekomen was; by beweert, dat de weg vry was en toen hy het gevaar bemerkte, zyn rem niet luisterde. Zoodoende is de sneltrein tegen een anderen ingereden, die bem in de tunnel te gemoet reed en waarvan do locomotief en eenige wagens verbryzeld werdeD. Een der reizigers van den sneltrein verklaarde, dat de sneltrein vóór de tunnel eerst stil hield, maar daarna langzaam verder spoorde, dus verzuimd had den loods af to wachten. Velo treinen hadden vertraging. Do sneltrein kwam te zamen met den volgenden uit Bazel in plaats van te halfzes eerst te halftwaalf to Pary's aan. De laatste berichten omtrent de onlusten in Italië zyn gunstiger, maar het is onmogelyk te zeggen of dit een bewys is, dat de toestand inderdaad is verbeterd, dan wel of het een gevolg is van de 6tronge cen suur. De buitenlandsche correspondenten in het koninkryk hebben een kennisgeving ont vangen, dat zy niets mogen seinen over de loopendo gebeuitenissen. Brievtn met ver halen over het oproer worden door de post aangehouden en men krygt dus de berichten over den toestand enkel van het agentschap Stefani, dat vrfl sterk onder contrölo der regeering staat. Niettemin lekken er onopbou- deiyk byzonderheden uit over onlusten in verschilLende plaateen. Zoo moeten moord dadige straatgevechten hebben plaats gehad te Novara en te Como en is daarheen een belangryke legermacht gezonden. Yerleden week Vrydag is het to Florence zeer ruw toegegaan. In winkels en hotels werden de ruiten ingeworpen, zoodat het bevel gegeven moest worden om allo winkels te sluiten. De troepen ontraimden de strateD, waarby twee dooden vielen en velen gewond werden. Zaterdag stortregende het, ten gevolge waarvan geen betoogingen plaats hebben. Niet temin is de staat van beleg afgekondigd. Messiaa is door troepen bez-t nadat het grauw een paar lantaarnpalen omvergehaald had en een slachterswinkel bedreigd. Te Alicante plunderingen en brandstich tingen. Ook hi-r herstelden de troepen de orde. Te Luico hetzelfde recept met het ge volg, dat er dooden en gewonden vielen. Te Lugano oploopjes van een paar duizend werk lieden, die naar Milaan wilden trekken om hun kameraden by te staan. In deze stad zyn tal van reizigers uit ItaHê aangekomen, die het land ontvluchten. Onder hen bevindt zich ook de hertog van Saksen Meiningen, dezelfde, die twee jaar geleden buiten de poorten van Rome door roovers werd aangehouden. Zyn hoogheid treft het waazQjk niet met zyn reizeD in Italië. Over Beriyn komt de modedoeling, dat op sommige plaatsen in het kooinkryk de gruwe lijkste anarchistische wandaden *ön bedreven. Moord en brandstichting waren aan de orde van den dag. Te Minervino werd een bekend geneesheer, dr. Brandis, door het woedende volk omgebracht. Na hem viel de aandacht op een ryken molenaar, Barletta, die niet bhzonder veel met philanthropie ophad, 's Mans nroien was ldouo bvr...iiuciu, ivou mu uiua werd bestormd. Hyzelf werd, hoewel hy den oproerlingen zelfs zjjn gebeele fortuin als zoenoffer bood, op onmenscheiyke wyze ver moord; zyn vrouw werd doodeiyk gewond met een byl en zyn kinderen ontsnapten ter nauwernood aan het gevaar, van het balkon van het huis op straat te worden geworpen. De woning werd geplunderd eo toen het ge peupel daarmede gereed was, kwamen juist de troepen opdagen. Het volk ging op de vlucht, een ryken buit medevoerende; het had acht uren lang ongehinderd geplunderd. Te Novara ie Dinsdag een klein oploopje gewee&t, dat echter niet veel te beteekenen had. De troopen dreven de menigte uiteen en namen zestien personea gevangen. Er werden vyf betoogers gewond. Te Napels hebben de studenten een op roerige georganiseerd, dat blijkens berichten uit Rome weinig ernstig is geweest. De rust verstoorders waren bezield met een heilzame vreea voor de troepen. Waar dezen zich ver toonden, verdwenen genen en zoo kwam het niet tot een ernstige botsing. Te Milaan moet de Maandag nog ernstiger geweest zyn dan de Zondag. Rechtstreeksche berichten zyn daarover niet ontvangen; de correspondent van de „Daily News" seint, dat by wegens de censuur niet telegrepheeren kan, maar hy voegt aan *yn telegram toe de woorden: ,de rebellen belegeren Milaan." Bla den komen er niet uit, behalve de „Corriere della Sera", en zouden troawone niets andera mogen vermelden dan wat door de regee ring is goedgekeurd. Een paar directeuren van bladen, die wat te veel hadden gezegd, zyn voorloopig achter slot en grendel gezet. De berichten van omliggende plaatsen zyn echter zeer ernstig. Reizigers, die te Ala, aandoOostenryksche grens, zyn aangekomeo, meldden, dat de troepen op elke groep van personen In de straten vuurden. Het gevecht werd voortgezet van de daken en uit de buizen, het hevigst in de voorsteden. Maandag zyn vele oproerlingen met geweren gezien. Zaterdag moeten er honderd tot tweehonderd dooden zyn gevallen, Zondag nog meer en Maandag het meest. Honderden zyn gewond, da meeste doodelyk, daar de nieuwe kogels, die de troepen gebruiken, dezelfde uitwerking hebben als de beruchte dum-dam. De latere berichten uit Milaan melden echter, dat de rust la hersteld. Inmiddels dreigt echter een Dieuw gevaar aan de grenzen. De berichten uit Milaan heb ben een zeor diepen indruk gemaakt te Bern en te Lausanne, waar tal van Italiaansche werklieden zyn. Een groot deel van dezen heeft zich opgemaakt naar bun geboorteland, om hun broeders te Milaan te gaan helpen. Er heerecht onder hen groote geestdrift voor de zaak der omwenteling. Hun doel i6 niet minder dan omverwerping van het konings buis en de Regeering en stichting van een Republiek in den geest van den Zwitserschen Bond, gelyk de socialistische afgevaardigde Rondani verklaarde. Blykens een telegram uit Rome zyn aan de grens bendon van Italianen uit Zwitserland aangekomen. Daarentegen trekken ook vele in Italië verblijvende Zwit sers naar hun land terug. De regeering van het koninkryk Is voor nemens bet oproer met groote geestkracht cn zoo noodig met de uiterste gestrengheid te onderdrukken. Daartoe zyn reeds 80,000 man onder de wapens geroepen en er liggen konioklyke besluiten ter teekening gereed, waarby nog 125,000 man der lichtingen 1871 en 1872 worden opgeroepen. De onlusten zyn naar Oostenryk overge slagen. Te Lemberg hebben een troep werk- loozen getracht do bakkerswinkels to plun deren, waarby een bloedige botsing met de politie ontstond. Te Kolomea had een gelijk soortige bewegiog plaats. In beide plaatsen zyn vele rustverstoorders gekwetst. (A. H.) De oorlog; tusscheu Spanje en de Yereenlgde Staten. De vergadering der Spaansche Kamer van Dinsdag-avoüd, waarvan de telegraaf reeds den uitslag beeft medegedeeld, biykt zeer onstui mig te zyn geweesL De republikein Salmcron wilde een telegram uit Weenen voorlezen, dat de ronde heeft gedaan in de ganache Euro- peesche pers, maar de conservatieven en libe ralen protesteerden, terwyl de president hem ten tweeden male tot de orde riep. Toen Salmtron niettemin wild© voortgaan, beletten de overige afgevaardigden hem dat, door op bun lessenaars te slaan, zoodat hy het ten slotte opgaf. De minister president Sagasta zeide, dat niemand Salmcron zeker voor een Spanjaard zou houden (levendige toejuichingen). Salmeron riepIk ben evengoed Spanjaard als de eerste minister. (Verschillende stemmeD Neenl) Sagasta antwoordde, „dat Spanjaarden zyn diegenen, die onder de tegenwoordige om standigheden de belangen hunner party en zelfs hun persoonlyke meening opofferen voor het vaderland. Er zyn echter personen, die van de rampen des vaderlands willen piofi- teeren in hun eigen belang." De toestand in Spanje is deze: De oppositie wil de regeering niet helpen tot bet sluiten van den vrede, omdat zy dit middel wil ge bruiken om later de liberale party ten val te brengen. Wie nu de overwinning zal behalen, de ministerieele party of de oppositie, is een quaestie, welke de publieke opinie veel meer bezighoudt dan de oorlog. Één ding is zeker, zegt een berichtgever: de meening wint veld, dat, hoewel de Spaansche moed elke proef kan doorstaan, de financiöele, militaire en mari tieme nuiporonneu mti m staat, mu uui ecu stryd te kunnen wagen met een vyand, die zoo zeer de meerdere is als Amerika, en het voortzetten van den oorlog een krankzinnig heid zou zyn. Een van de voornaamste bankiers heeft den correspondent van de „Now-York Herald" gezegd, dat het eiken dag, dat de oorlog voort duurde, moeilyker zou vallen om aan een totalen ondergang te ontkomen. Het volk, dat praat over een volhouden van den oorlog tot den dood, behoort over het algemeen tot die klasse, die de minste kans heeft om dood te gaan of zelfs om deal aan den oorlog te nemen." Het gevolg van de gevoerde oppositie ia dan ook, dat steeds met kracht optreedt de bewering over een onvermijdelijke ministe rieele crisis. Binnen eenige dagen zal, zegt by voorbeeld de „Matin", de vorming van een nieuw kabinet te gemoet kunnen worden gezien, onder voor zitterschap van den heer Sagasta, daar de president van don Senaat de leiding van een nieuw ministerie heeft geweigerd. Maarschalk Campos, ofschoon conservatief, is van meening, dat de liberalen aan het be wind moeten biyven, doch acht een wyziging noodzakelijk. Als zeker wordt aangenomen, dat de minis ters van oorlog, marine en koloniën zullen aftreden. Maar wie hen vervangen zal? Over deze vraag is men het nog niet eens. De correspondent van de „Herald" te San- Sebastian zegt, uit goede bron te hebben vernomen, dat een zeer voornaam bankier het aanbod beeft gedaan om aan de Spaansche Bank 100,000,000 franken voor te schioten. Het gerucht heeft geloopen, dat de Spaansche admiraal, die het eskader van Manilla comman deerde, met zyn twee zoons vermoord is. Yolgens den Nieuw-Yorker correspondent der „Daily Telegraph" wordt aan dit gerucht weinig waarde gehecht. In elk geval beweren de Amerikanen, dat commodore Dewey dezen moord als hy werkeiyk heeft plaats gehad niet heeft kunnen voorkomen. De te Nleuw-York verschynende „Tribune" verneemt uit Washington, dat er maatregelen zyn getroffen om het eskader onder bevel van admiraal Sampson te laten terugkomen, ten einde het samen te laten werken met het Amerikaanscbe leger op Cnba. Men meldt ten stelligste, dat San Juan en Portorico niet gebombardeerd en dat Porto - rico niet aangevallen zal worden, voordat de Cubaansche veldtocht zal zyn afgeloopen. Het Amerikaan8che ministerie van oorlog heeft bevel gegeven, alle troepeD, die voor Cuba bestemd zyn, naar Tampa, Mobile en Nieuw-Orlean8 te zenden. In sommige Amerikaanscbe kringen ver moedt men, dat het bericht over de aankomst der Spaansche vloot te Cadix, niets anders is dan een krygslist. De minister van marine deelt de meening niet. De mogeiykhtiJ is uitgesproken, dat het Spaansche eskader te Cadix, zich dooi het Kanaar van Suez naar Manilla zou kunnen begeven, ten einde deze stad te ontzetten. Voor dit vermoeden bestaat echter weinig waarschyniykheid; want er zouden nagenoeg zes weken met zulk oen reis heengaan en in dien tyJ zouden den bevelhebbers van het Amerikaansche eskader voldoende versterkin gen zyn toegezonden. Reeds thans is men druk bezig met het maken van toebereidselen, om aan commo dore Dewey de noodiga stryd mid delen te Verschaffen. De transportschepen zyn reeds gecharterd en de expeditie zal misschien tegen het einde dezer week kunnen vertrek ken. Zy zal bestaan uit de kruisers „Char leston" en de „City of Pek in", dia het noodige materiaal voor reparatie met zich zal voeren; de „City of Sidney" vervoert 3000, de „Austra lia" 2000 manschappen. Als alle versterkingen zyn aangekomen, zal de commandant van het eskader, zonder zyn oigen macht te ver-f zwakken, minstens 2000 man van zyn eigen corps aan land kunnen zei ten, om met het leger samen te werken. Door den terugkeer van het Spaanscho eskader mag men zeggen, dat de toestand geheel is veranderd, en wel in een oogwenk, want de Spanjaarden gaven nu den Ameri kanen gelegenheid om ongestoord t=gen Porto rico en Cuoa te kunnen agetren. Noch te Portorico, noch in de wateren van- Cuba bevindt zich een Spaansch eskader, dat den stryd met de vloot van admiraal Sampson zou kunnen en durven aanvaarden. In de havens der beide eilanden liggen slechts onbeduidende schepen: twee kruisers^ de Alfonso Doce" en de „Reina Mercedes", elk van 0Dgeve~r 3000 ton, de nog kloi- nere kruisers „Conde do Venadjto", „Infanta. Isabel" en „Marqués de Ensenada", van 104O tot 1152 ton, en alle ongepantserd, beneven», eenige kanonneer- en torpeciobootec.Haeunna en San-Juan de Portorico zyn dus, wat de marine betreft, nog veel slechter verdedigd dan Manilla cn Cavite op de Philippynen. De bewering, dat generaal Gomtz, de aan voerder der Cubaansche opstandelingen, ia staat zou zyn om den nieuwen oogst geheel te vernietigen, schynt wel min of meer over dreven te zyn. Hy moet natneiyk op dit oogen lik hoog stens 300 man te zynar beschikking hebben» terwyl de totale sterkta van bet leger der Cubanen niet do 3500 man overtreft. Daarentegen is het geregel.e leger der Spanjaarden 60,000 tot 90,000 man sterk, waaroy nog xomen ou,ooci *iy wuiibwo. i>c«u kunnen een terrein afzetten, groot gono9g, om zichzelf van de noodige levensmiddelen te voorzien. Deze berekening is afkomstig, zegt de correspondent der „Times," van iemand, dl© Cuba kent. Yan uithongering van het eiland zal dan voorloopig ook nog geen sprake zyn. De Amerikanen zullen dus uitsluitend, of hoofdzakeiyk, hun kracht moeten zoeken in een invA. En zóó ovtrtuigd zyn ze van hun meerderheid, ook in cit opzicht, dat zy tegen Juli het einde der campagne to gemoet zien. Want het Spaansche leger, zelfs als het zich achter versterkingon verschuilt, wordt niet sterk genoeg geacht om de Amerikaansche troepen te weren! Sommige Amerikanen schynon daar inderdaad van overtuigd te zyn en spreken van het bombardoeren vanHavannal Het veroveren van het eiland! „Dryf da Spanjaarden de zee in!" is de leus van enkelen. Een kloine troepenmacht zal hedenavond aldus meldt een bericht uit Nieuw-York van Dinsdag naar Cuba vertrekken. Da hoofd macht, sterk 20,000 maD, vertrekt Zondag. De „.Lafayette" heeft DiDsdag de haven van Havanna verlaten met 700 passagiers, meeren- deels Spanjaarden, bestemd voor Santa Cruz. By het vertrek van het scbip hadden er demonstraties plaats, welke niet van bijzon- dore hoogachting voor de vertrekkende Span jaarden getuigden. De „Timas" is van oordeel, dat de Euro- peesche mogendheden by den tegenwoordigen stand van zaken moeilyk haar tusschenkomst kunnen aanbieden. Duitschland heeft, zegt de Beriynsche corres pondent van de „Indépendance beige", vier schepen naar Manilla gezonden ter bescher ming van de Duïtscho onderdanen. Er wordt beweerd, dat de regeering thans nog goen stappen zal doen om van de Amerikaansche regeering vergoeding te verkrygen voor de schade, welke door Amerikaansche kogels aan de eigendommen van Duitsche onder danen is toegebracht, maar dat een dergeiyke eisch zal worden ingediend, zoodra de oorlog ten einde is. Aan de Londenscbe „Tribune" wordt uit Washington geseind, dat, incien de terugkeer van het Kaap Veroiscbe eskader te Cadix met zekerheid bevestigd wordt, oit dient om de taak, Havanna tot onderwerping te brengen» grootelyks te verlichten. Men gelooft, dat een militair Amerikaansch bestuur binnen twee weken op Cuba zal worden gevestigd, dan zullen grootere schepea vry komen om tegen Portorico te ageeren. Volgens de „Temps" heeft de „New-York Herald" uit Washington een byzonder telegram ontvangen van den volgenden inhoud: Hoewel een deel der openbare meening ai» den terugkeer van het Spaansche Atlantisch

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2