Gistornamiddag werd op den Nieuwen Rün alhier de 61-jarige mevr. "W. omvergereden door een van de Koornbeurs- brug komenden wielrijder, die een voor hom uit rijdend wielrijder moest ontwykeD, daar deze plotseling afstapte. De dame kwam zeer onzacht met de straatsteenen in aanraking, ten gevolge waarvan zij een bloedende wonde aan het achterhoofd bekwam. Een spoedig aanwezig geneesheer achtte haar toestand echter niet gevaarlijk. Zij is vervolgens per raderbaar van de politie naar haar woning aan de Heerengracht, hoek Nieuwe Rijn, ver voerd. Door het vallen over oen vloer mat kwam gisternamiddag S. M. C.t veertien jaar oud en woonachtig aan de Oranjearacht alhier,, in eeo glasruit terecht, waardoor zij zich tamelijk ernstig aan den pols verwondde. Na ten huize van een geneesheer voorloopig te zijn verbondon, is het meisje ter verjere behandeling naar het academisch ziekenhuis geleid, waar de wonde onmiddellijk werd ge hecht. De zaak van de naaister te Bennekom, dio door het gerechtshof te Arn hem tot drie maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens smaad jegens een onder wijzer, tevens voorzanger in de kerk, is gisteren coor den Hoogen Raad naar het gerechtshof te 's Gravenhage verwezen, ten einde voor dat college opnieuw te worden behandeld. Verworpen is het cassatieberoep van den timmerman en zijn huisvrouw te Amsterdam, die wegens mishandeling van hun dochtertje leder tot zeven maanden gevangenisstraf z\jn veroordeeld met ontzetting uit de vaderlijke macht voor den tyd van vyf jaar en zeven maanden. De jonge man te 's-Gravenhage, {ie zijn zuster, die hem welwillend in haar woning had opgenomen, omdat bij zona er Werk of verdiensten liep, bestal en haar huisje nog bijna in brand stak door een brandende petroleumlamp om te slaan, werd gist-.ren door de Haagscbe rechtoank ver oordeeld tot acht maanden. Een onvergetelijke verrassing. Het damescomité aer aoofstommen-vereeniging „Door Liefde Saamgeuracht", gevestigd aan de "Westermarkt No. 16, te Amsterdam, werd gisteren in zijn belangrijke uitgaven voor huis en werkverschaffing, gedeeltelijk to ge- moet gekomen met een belangrijke gift van f 2000, ter vermelding onder letters W. G. te A. Met ingenomenheid maken wij melding van deze belangrijke schenking, die tevens bewijst, dat het do 1 van het comité zich in de werkelijke sympathie onzer weldadige landgenooten mag verheugen. Wij wenscben het comité dan ook geluk met zijn behaald succes, ten behoeve dezer vereeniging, die in haar huis reods menig gezellig uur aan de arme doofstommen verschaft en wier werk verschaffing voor menige misdeelde een ware uitkomst was. Belde zijn dagelijks voor belang stellenden van 10-4 uren te bezichtigen. Bfi het afbreken van eenpaar huizen aan het "Waterlooplein, te Amsterdam, werd tusachen twee zijgevels het geraamte van een klein kind gevonden. De justitie stelt een onderzoek in. De invloed van den oorlog op de diamant industrie worut bij den dag merk baarder. Thans is het getal werkloozen te Amsterdam reeds tot 1331 geklommen. Onderscheidene boeren in Fries land, die hun vee reeds hadden uitgelaten, hebben bet nu weer op stal gezet, omdat door de drassigheii der weiden veel gras vertrapt werd, zoodat zeker boer terecht opmerkte, dat de koeien met vfif bekken vraten. De laag gelegen weilanden zien er treurig uit, daar de koeien door de graszoden heen trapteD, zoodat het gras veel tyd noodig zal hebben, om zich in die weilanden-te herstellen. Onderscheidene Friesche arbei ders keeren uit Duitecbland terug, omdat sommige werkzaamheden daar afloopen en er in Friesland spoedig werk is te bekomen met maaien en hooien. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. is in het hotel „Naeff" en by de winkelierster moj. Schut, te Yelp (by Arnhem), diefstal met inbraak gepleegd. Men vermoedt, dat de bfi de justitie wel bekende 19 j.»rige B., te Velp, de dader is. Het lyk van den ruim drie weken vermisten zoon van den banketbakker D., te Dokkum, die in Amsterdam in betrokking was, is thans to Hindeloopen uit zoo opgovischt. Om den geur van viooltjes te be waren. Men plukke frissche, welriekende viooltjes, en legge die, zonder stengel, in een tamoiyk groot, goed gereinigd en gedroogd glas mot luchtdichte sluiting, b\jv. in een inmaakflescb, en wel steeds een laag viooltjes ea een laag zout. Nadat de flescb goed is gesloton, wordt ze op een koele plaats be waard, en reeds na verloop van een 14 dagen is het reukwerk klaar. Wil men nu den geur van viooltjes in de kamer hebben, dan behoeft men de flescti maar een korte poos te openen, en de bloemen vervullen de lucht met een aangenamen geur. Door de flesch telkens na gebruik zorgvuldig te sluiten, kan men do kracht van den geur maanden lang bewaren. Dezer dagen werd melding ge maakt van een brand, die te Zandberg onder de gemeente Graauw (Z.) woedde in een huisje van den rietdekker Smit, aldaar, alsmede dat by dim brand f 1500 waren verloren geraakt. Dit sommetje nu was der familie Smit reeds voor 10 jaar terug goworden. Zy had dit echter niet op rente gezet, uit vrees dat zy hst zou kunnen verliezen. Na den brand ging men in het kastje, waarin het geld geborgen was, zoeken en toen bleek, dat f 1480 in papieren geld geheel was vernietigd en alleen twee gouden tientjes nog aanwezig waren. Een belangryk schadepostje dus. Omtrent den brand in de stoom katoen- en linnenweverij van de firma D. Jordaan en Zonen, te Haaksbergen (Ov.), wordt nader gemeld, dat do geheele weverij, spoelory, sterkery, het pakhuis met alle daarin aan wezige goederen en het kantoor met verdere belendende gebouwen een prooi der vlammen zfin geworden. Op den stoomketel na is letter lijk alles vernield. De weverfi werkte met circa 400 getouwen. Ongeveer 300 arbeiders zijn zonder werk. Velen hunner waren reeds Don erdag naar Enschodee, om daar tydeiyk werk te zoeken. Geen land van belofte. Men scbrfift uit Bri 11e aan de „Tel.": Er zullen weinig plaatsen in ons land bo- staaD, waar 's morgens en 's avonds zooveel broodkarren rijden, als Brielle. Het wemelt daar van bakkers, en alsof hun aantal nog niet groot genoeg ware, komen er ook nog eiken dag uit den omtrek. En geen wonder, daar het brood, ofschoon dikwijls van zeer middelmatig gehalte, hier schromelijk duur is. Tegenwoordig kost hier een broodje van nauwelyks 75 decagram 14 cents, en gewis zou de prfis reeds weer verhoogd zfin, indien er geen puike waar uit Rotterdam werd aan gevoerd voor minder geld. Allo bakkers zyn eensgezind; wel gebeurt het een enkele maal, dat een vreemdeling zich hi.-r vestigt, maar die wordt spoedig door de ambtsbroeders bewerkt, en zoodra dat gelukt, stygt do pry's. Eon flinke bakker, die zfin eigen weg biyft bewandelen, zou hier goede zaken doen; want er heerscht onder het gilde een ongekende welvaart, in weerwil van het spreekwoord: vele varkens maken de spoeling dun. Gelukkig best-iat hier thans reeds groote concurrentie op het gebied der koloniale waren, en elke degelijke concurrent kan hier rekenen op een uitgebreide klandizie. Te Deventer nam een 4jarig knaapje, in een onbewaakt oogenolik een kan met kokende koffie en dronk daaruit. Het kind werd in 't ziekenhuis opgenomen, waar het aan de gevolgen overleed. Gistermiddag werd de landbouwer H., te Zutfen, mtt zyn geheele gezin, na het gebruik van georoogde appelen, plotseling ernstig ongesteld. De terstond geroepen genees heer constateerde vergiftiging. (Z. G.) Het heeft in het eind der vorige week. in West-Duitschland zoo sterk geregend, dat groote schade o. a. te Kassei en om streken coor overstroomingen is aangericht. Het Emskanaal, dat tot verbia ding van Dortmund met Emden gegraven is, zal op 1 Juni tusschen Emden en Henrichen- burg worden opengesteld. Te Berlijn vierde een restaura teur in de Jagowstraat de inwyoing van zyn restaurant. 150 personen waren aanwezig en daaronder de in het huis wonende electro- t&cbnicus Habn, die in zfin woning proeven placht te nemen. Toen Hahn het restaurant verlaten had, had een ontploffing plaats. Op de straat gingen de gasvlammen uit, de eene helft van het gebouw stortte in, ver in da buurt braken de vensterruiten en do scherven vielen in de straten neer als hagel. Uit alle huizen snelden de verschrikte menschen naar buiten. Ook onder de gasten in het restaurant ontstond een paniek. Politie en brandweer redden verscheidene bewoners van het huis, die reeds in bed lagen. Hahn werd dood in z(jn woDing gevonden; zyn verkoold lyk is uit de puinhoopen te voorschyn gebracht. Er zyn verscheiden gekwetsten. Men gelooft, dat Hahn met opzet de ontploffing veroorzaakt heeft. Te Fiers, in het Fransche depar tement van de Orne, heeft een hevige ont ploffing plaats gehad ln een apotheek. Ver scheiden voorbygangers werden gekwetst door de stukken, die den winkel uitvlogen, en van de ruiten der tegenoverstaande gebouwen bleef weinig heel. Het huis, waarin de apotheek gevestigd was, is geheel vernield. De oorzaak van de ontploffing is nog onbekend. Het is onmogelijk de waarheid te weten te komen omtront de hoogst ernstige gebeurtenissen der laatste dagen te Milaan. Uit de stad zelf komen enkel offlciëele be richten, die de beweging wel wat minder zullen schetsen dan ze inderdaad is, hoewel zelfs daar wordt toegegeven, dat de stad in oproer is en kanonnen gebezigd moesten worden om de rust te herstellen. Het post- en telegraaf kantoor is gesloten. De verzending van brieven is gestaakt, zoodat alle ni=t officiééls berich ten over het oproer moeten komen uit aan grenzende plaatsen uit de tweede hand. En de strenge censuur, die ook op deze berichten wordt uitgeoefend, vermindert de waarde zeer. Zaterdag barstte het oproer los door een nietige aanleiding. Maar de gemo9deren waren reeds zeer verhit door de berichten uit Pavia en van elders, zoodat er ook maar weinig nooiig was. Er werden een reeks straatge vechten gehouden tusschen de politie en het volk, waarby de openbare macht het onderspit mo^st delven. Toen werden soldaten afgezon den, dia onmiddellijk tot krasse maatregelen hun toevlucht namen. Yoorloopig vermochten zy echter niets. De oproermakers trachtten den treinen, die de opgeroepen lichtingen moesten wegvoeren, te beletten te vertrekken. Zondag slaagden zy er in het centraal station te bezetten. De militaire bevelhebber generaal Bava Beccaris kondigde daarna den staat van beleg af. Overal werden tramwagens en omnibussen omgeworpen om er barricades van te maken. In den omtrok van het Domplein ging het zóó woest toe, dat de regeering zich genood zaakt zag batterijen op te stellen om de oproerlingen te bedwingen. Da toestand goleek hier op de vermaarde dagen van 1848. Van de daken der huizen werd op de troepen geschoten. Dezen schoten terug, waar door veti opstandelingen dood op straat vielen. De gerechtshoven, de scholen en de open bare gebouwen zyn gesloten en worden door de artillerie bewaakt. Er zijn 8000 man troepen in de stad om de orde te handhaven. Zaterdag en Zondag moeten niet minder dan driehonderd menschen gedood en duizend- gewond zyn. Generaal Bava Beccaris seinde Zondagavond om zes uren aan de regeering: „Na nieuwe en ernstige pogingen is het oproer met ge weer- en geschutvuur onderdrukt. De orde is volkomen hersteld. Ik heb bevolen, dat de winkels en de fabrieken morgen geopend zouden worden". Later moest hg echter seinen, dat nieuwe pogingen tot oproer waren gedaan. Dit laatste telegram eindigt met deze lugubre woorden: Het kanon buldert neg, maar het zal spoedig gedaan zyn". Latere berichten melden weinig nieuws. Een wielryder, die op kondschap was uitgegaan, word de toegang tot de stad geweigerd. Op veel plaatsen zyn de spoorstaven opgebroken zooiat het verkeer over de Ifinen gestremd is. Do militaire bevelhebber seinde Maandag morgen naar Rome, dat de nacht rustig is geweest en de opstand thans geheel onder drukt is. KOLONIËN. BATAVIA, 6-9 April. (Fransche mai) Uit Fort-de Koek melat men: De mil. apothekersbediende 3de kL J. Dekker, korte lings hier geplaatst, is met spo8d naar Padang geëvacueerd, ten einde voor de geneeskundige commissie te verschynen. Hg zal hoogstwaar- schynlyk met spoed-certificaal naar Europa vertrekken. Do 1ste luit. der art a Vis zal niet met verlof naar Europa vertrekken (zooale eerst gemeld was), maar is overgeplaatst naar Batavia, ten einde deel te nemen aan het examen voor de hoogere krijgsschool. Als zyn vervanger alhier is tjjdelyk aange wezen de 1ste luit. der artillerie Schassert Bert, van Padang. Aan G. J. Van Vleuten, gepensionneerd ambtenaar, laatst controleur der 2de klasse by het binnenlandsch bestuur op Java en Madoera, is op zfin verzoek oai weder opneming in 's lands aienst, te kennen gegeven, dat tegen zyn definitieve wederopneming in 's lands dienst vooralsnog bezwaar bestaat, maar dat hy by voorkomende gelegenheid met de waarneming eeuer betrekking zal worden belast. Da kapitein ter zee W. J. P. Van "Waning, bestemd om als commandant van het Atjeh- eskader op te treden, is den 12den Maart per ss. „Bromo" naar Indiö scheep gegaan. Hy zal te Padang embarkeeren en van daar naar Atjeh vertrekken, om dan tevens het bevel over het pantserschip .Prins Hendrik der Nederlanden" te aanvaard» ATJEH. Aan een particulier sctarö*® toit Atjeh, aan de „Locomotief" ter inzage gegeven, ontleent het blad, dat aldaar een gerucht liep, dat een voornaam hoofd te Segli naar Toekoe Oemar was overgeloopen. Verder meende de schry ver, dat, wanneer dit gerucht oogelukkigerwys waarheid mocht blyken, met den tocht naar Pedir zeker wel een weinig haast zou worden gemaakt, en dat wfi door die expeditie buiten gewoon veel kunnen winnen. Machtiging is verleend, om bfj wyze van tydeiyken maatregel boven bet nader ttn behoeve van den militairen transportdienst in Atjeh reeds tydeiyk toegestaan aantal van 100 pikolpaarden alsnog in dienst te stellen 70 draag- en trekpaarden, benevens debenoo- digde karren, tuigen ens. Uloordzaak-Wllkea. De Raad van Justitie te Soerabaia beëin digde 7 April het onderzoek in deze zaak. De officier van justitie eiachte tegen den heer Wilken wegens moord op den kapitein Von Schmidt auf Altenstadt, één jaar gevangenis straf en de betaling van do kosten van het proces. D-ze eisch, zegt het „Bat Nieuwsbl.", zal wellicht menigeen licht toeschijnen. Voor zoo ver echter van de terechtzittingen naar buiten gebleken is, heeft men kunnen zien hoe zwaar de beklaagde reeds geboet heeft en nog boet voor zfin misdaad, welke hy zeker niet, althans niet met dat ernstige verloop, bedoelde. Uit dat oogpunt kan men het zeker wel verklaren, dat, in verband met andere ongetwyfeld aan wezige verzachtende omstandigheden, een lichte straf wordt geëischt Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiü zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen: Wegens volbrachten diensttgd, eervol uit 's lands dienst, de algemeene ontvanger van 's lands kas te Bangkalan iMadoera) J. C. Danki Jacobs; met ingang van o Mei 1898, op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de yorpleegster bij het krank zinnigengesticht te Buitenzorg A. M. Jungcurt; met ingang van 9 April 1898, wegens volbrachten diensttijd, eervol uit 's lauds dienst, de ontvanger der in- en uitvoerrechten en accijnzen te Soerabaia H. Th. Wilkens. Benoemd: Bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen: Tot onderwijzer lste ld. de onderwijzers 2de kl. P. F. H. Ockers en A. Van Limborgh, eerst genoemde met ingang van 10 April 1898; tot onderwijzer 2de kl. do onderwijzer 3de kl. A. J. Tiel tot tweeden commies bij het departement van financiën, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst ter beschikking van den directeur van financiën R. F. Trivelli. Tijdelijk belast: Met ingang van 10 April 1898 mot de waarneming der l'unctiën van chef van den dienst der opiumregie, do inspecteur by dien dienst A. A. De Jongh; Bij het Binueul. Bestuur op Java en Madoera. Verplaatst: Van de residentie Madioen naar do residentie Probolinggo, de benoemde adspirant- controleur J. A. Vriesman en zulks met intrekking van zijn overplaatsing naar derosidentio Preanger Regentschappon van de residentie Pekalongau naar de residentie Japara de benoemde adspirant-controlcur P. W. J. Bischoff; van de residentie Probolinggo naar de residentie Soerabaia, de adspirant-controleur J. M. Jordaan. Bepaald: Dat goplaatst blijft: in de residentie Japara de benoemde controleur 2de kl. W. L. Homan9; in de residentie Preangor-Regentscbappen de benoomdo adspirant-controleur G. D. an Ravenswaaij. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend: Wegens ziekte een tweejarig verlof naar Europa, aan den laten luit. der inf. D. H'. W. O. Mecke. Verlengd: Met een maand bet verleend verlof naar Tjitjoeroeg, wegens ziekte aan den kol.-int. hoofd-int. der mil. administratie W. Bedier de Prairie. Overgeplaatst: By de 17de compagnie (7do compagnie vesting-art.) te Kotta-Radja, de kapt. bij de 13de corap. (4de comp. Ycsting-art.) te Batavia, J. J. D. Milder; by hot 18de bat. inf. de lste luit. bij bet 10de bat. inf. te Batavia, A. F. Stomfoort. Eervol ontheven: Van de betrekking van chef der 3de opnemingsbrigade, teruggevoerd van a la suite bij zijn wapen en ingedeeld bij het lste reserve bat. de kapt. der infanterie bg de 3de opnemingsbrigade te Padang, W. H. B. Van dor Zwaan. Overgeplaatst: Bij de 3de opnemings brigade te Padang en benoemd tot obof van die brigade de kapt. der inf. bij de opleidingsbrigade te Ranjoemaa, L. T. Musch. Do oorlog tusschen Spanje en de Vereenigde Staten. Uit Washington komt bet bericht, dat eindeiyk admiraal Sampson de Spaansche vloot beeft ontmoet, en dat er een verwoed gevecht heeft plaats gehad, waarin geen van beide partyen de ovorwinning behaalde. In maritieme kringen gelooft men evenwel niet aan de juistheid van dit bericht, omdat er in de buurt van Haïti zeer onstuimig weer was, waardoor het aan de vloten feiteiyk onmogelyk was om slag te leveren. Aan het departement van marine moet bericht zyn ontvangen, dat de Spaansche schepen gestationneerd zyn by het eiland Fer nando de Noronha, in rechte ljjn liggende tusschen de Kaap-Verdische eilanden en Per- nambuco. Men vermoedt, dat zy daar op de „Oregon" liggen te wachten. Er is dus nog alt'yd geen nader bericht van het beweerde treffen der Spaansche en Ameri- kaansche eskaders ter hoogte van San-Domingo. Zaterdag seinde admiraal Sampson, dat hy aan de kust van Haïti was aangekomen en daar zou blijven totdat hy bericht kreeg van het verschynen der Spaansche vloot. Volgens dagbladberichten bevond de Spaansche vloot 2ich Zaterdag ter hoogte van Martinique. De Amerikaansche spieders hebben daaromtrent niets vermeld, maar men vreest, dat bet eskader van admiraal Cuzera hun in den nacht of by mistig weder onbemerkt voorbygestoomd is. Uit deze berichten blykt, dat een treffen op Zondag mogeiyk wasof het inderdaad heeft plaata gehad, is nog niet bekend. Wel zou de Amerikaansche kruiser „Mont gomery" slaags zyn geraakt met een grooteren en snelleren Spaanschen kruiser, blykens de mededeelingen van de bemanning van den Franschen stoomer „Olinde Rodrigues". De „Montgomery" kwam van Cape Haytitn, een haven |aan de noordkust van Haïti, ongeveer negentig myien ten noorden vanPort-au-Prince. Zoodra zy de haven verlaten had, stoomde de Spanjaard, die haar blykbaar had opgewacht op haar toe en toen begon een wilde jacht. Beide schepen stoomden met volle kracht, maar de Spanjaard was blykbaar in het voordeel en won aanmerkeiyk op den Amerikaan. Togen het vallen van den avond hoorden de officieren van het Fransche schip kanonschoten. Zy konden niet zien wat er voorviel, maar vermoedden, dat de Spaansche kruiser op de „Montgomery" schoot. Men onderstelt, dat deze trachtte het Spaansche schip naar de Ameri kaansche vloot te lokken in de verwachting, dat het Spaansche eskader niet ver van bet onkele waargenomen schip zou zyn en dit wel zou volgen. In dat geval zou een ontmoeting van beide eskaders boogstwaarschynlyk zyn. Do Spaansche kanonnen te Havanna heb ben wederom een uitstekende gelegenheid gehad om aan Amerikaansche schepen eenige schade toe te brengen. Maar zy hebben het Diet gedaan, ofschoon er kruit genoeg is ver schoten. De kanonneerboot „Vicksburg" en de kotter „Morrill" vervolgden een schoener, en in de hitte van deze jacht kwamen zy vlak onder bet Spaansche geschut. Byna hadden zy den buit genomen, toen do Spaansche forten een hevig vuur openden. De vervolgers gaven daar aanvankelyk geen acht op, doch toen het hun bleek, dat zy bet vyandeiyke schip toch niet konden bemachtigen, gingen zy de vervolging staken. Tot nog too waren alleen de Westelyke batteryen aan het woord geweest; zoodra de Amerikaansche schepen evenwel naar zee terugkeerden, begonnen ook de Oostelyke versterkingen met haar zware kanonnen te vuren en gedurende eenigen tyd waren de „Vicksburg" en de „Morrill" aan een heusch bombardement onderworpen. Van geen der schepen werd evenwel het vuur beantwoord, hoewel zy dertig minuten aan het vyandeiyk vuur waren blootgesteld geweest. Matanzas heeft ook weer bezoek gehad van de Amerikanen. De torpedo kanonneer- booten „Hornet" on „Dupont" openden met haar lichte stukken het vuur op een blokhuis te Point Maya. De Spaansche soldaten werden verdreven en er is aanzieniyke schade aan gericht. Toon do „Dupont" weer wegstoomde, word er een grooto kogel afgevuurd uiteen bat tery aan de andere zyde van de haven. Een correspondent der „Daily Telegraph" beweert, dat de Spanjaarden met den groot- sten spo9d bun troepen in het Westen samen trekken, hoofuzakelyk langs de kust. De plattelandsbevolking moet verschrixkeiyk lyden en den hongersnood naby zyn. De Spanjaarden blyven, aldus do zegsman van den genoemden correspondent hun oude tactiek handhaven en verbranden en ver-, woesten alles. De spoorweg Matanzas-Havanna ie nog in goeden staat. Omtrent don reeds beslisten stryd in het verro Oosten vallen nog een paar bijzonder heden te vermelden. Het merkwaardigste van het gevecht in ce baai van Manilla is dat de Spanjaarden vol» strekt Diet gereed waren, terwyi toch het vertrek van het Amerikaansche eskader uit Hongkong hun bekend moest zyn. De schepen van admiraal Montojo lagen zelfs Diet onder stoom toen de Amerikaansche oorlogsbodems zich reeds in slagorde hadden geschaard in de baai. De kabel van den ingang der baai naar Manilla wa6 door de opstandelingen door gesneden, zegt de „Times"-correspondent, maar cit ia in geon geval een verontschuldiging voor de Spanjaarden. Toen het Amerikaansche eskader zoover was, was het reoda te laat. Het Amerikaansche eskader werd in het geheel niet verwacht door de Spaansche be velhebbers. Dat blykt ten duidelykste uit een gesprek van den bevelhebber van het arsenaal te Cavite, kapitein Sostoa, met een Ameri- kaansch officier, die namens admiraal Dewey de overgave van het arsenaal kwam eischen» De Amerikaansche officier verbaasde zich er over dat de Spaansche soldaten achter de. kanonnen stonden, gereed om te vuren, ter- wyi toch op het arsenaal de witte vlag was gehesrhen. En toen moest hy tot zyn groote verwondering hooren, dat deze vlag was ge- heschen om gelegenheid te krygen de vrou wen en kinderen in veiligheid te brengen, hetgeen tot dusverre was verzuimd, omdat men de Amerikanen niet „zoo spoedig" had verwacht. Voordat hy de baai van Manilla binnen- stoomde, had admiraal Dewey Bolinao aan gedaan, waar hy agenten der opstandelingen aan land wilde zetten om met de Spaansche overheden te ouderhandelon. Hy wilde dat z(j den overheden zouden doen weten dat hy niet dadelyk den regeeringsvorra der Philippynen wenschte te veranderen en dat zfin eenige zorg zou zyn het gepeupel te beletten om buitensporigheden te doen. De vertegenwoor digers der opstandelingen weigerden echter aan land te gaan. De Spaansche bevelhebber, admiraal Montejo,1 had voor den slag aan kapittin-generaal Augusti doen weten dat het noodeloos was weerstand te bieden, en dat het in het belang der menscbelijkheid beter was zich over te geven. Maar hy voegde er by dat hy boreid was te stryden en zelfs te sterven. En hy heeft gestreden met buitengewonen moed. Toen zyn vlaggeschip half weggeschoten was en byzelf gewond, weigerde hy nog de brug te verlaten en hy bleef by zyn weigering volharden totdat zijn brandend schip zonk met verbryzeldon voorsteven en gesprongen stoompyp. Trouwens allo Spanjaarden hebben in den moorddadigen stryd blyken gegeven van onversaagden moed. Toen zich byna geen enkel Spaansch kanon meer kon laten hooren, zette enkel de kruiser „Don Antonio de Ulloa" den ongeiyken stryd voort. De bemanning waa vast besloten niet te wijk-n, maar met het scbip strydendo onder te gaan. De Amerikaan sche kanonnen veegden letterly k elk menscheljjk wezen van het dek weg, maar het vuren werd voortgezet met de tusschendekskanonnen. Het scbip geleek ten laatste oen zeef en zonk met wat er nog van de bemanning overgebleven was in de diepte. De telegraafkabel naar Hongkong Is op be vel van admiraal Dewey afgesneden, omdat de Spanjaarden weigerden den kabel onzydig te verklaren, m. a. w. de Amerikanen vac dezen gebruik te laten maken. Zoodra de inboorlingen vernamen, dat de Spanjaarden uit Cavite waren ver-revon, be gonnen zij te plunderen. Eindeiyk werden zy zoo brutaal, dat zjj zelfs de hospitalen aanvielen en het biest: zelfs noodzakelyk, dat öf een wacht van Amerikaansche zeelieden ter bescherming aan land moest worden gezonden, öf dat de ge wonden naar Manilla werden overgebracht. Dit laatste geschiedde "Woensdag, met behulp van genomen stoomschepen. Alle woningen van de Spanjaarden in do stad San Roque, in de nabyheid van Cavite, waren Ieog ge plunderd. De inboorlingen, die zich tot zolfs in het arsenaal hadden gewaagd, droegen eer. groot gedeelte van den inventaris weg vóór de marinewacht aan de poorten verscheen. De nederlaag der Spanjaarden werd myien ver aan de bevolking bekend gemaakt door de brandende schepen in de Baai van Cavite. De „Castilla", die Zondagmorgen in brand werd gezet, was twaalf uren later een prach tige massa vuur en brandde den ganschen nacht met groote kracht door. Ik deed, zegt een corrarpmdent, de „To.! Juan de Austria", de „Isla de Luzon" on de „Marqués del Duero" aan, toen deze nog brandende wareD, en vond, dat zy uitgerust

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2