Den 2den Mei jl. hebben F. SM 14 jaren, loopjongen, D. K., 14 jaren, chocoladewerber, en J. v. D., 14 jareD, loop jongen, te Botterdam, bun ouderlijke woning verlaten. Zij zijn niet in het bezit van geld en zij souden voornemens zijn, te samen langs zuilelijken weg naar België of Duitscbland te loopon. Namens de ouders verzoekt de commissaris van poliiie in de 3de afd. te Botterdam ben op te sporen, aan te houden en voor hem te geleiden. Voor een gewezen colporteur voor een „Maatschappij voor schuldinvorde- ringen" te Botterdam, welke Maatschappij, volgens den gewezen reiziger, slechts uit één persooD bestaat, werd door hst O. M. bij de Haagsche rechtbank wegens oplichting het sluiten van contracten, nadat by reeds zoude zijn ontslagen, en het sich toeéigenen van do premiöo 3 maanden gevangenisstraf geëiscbt. Sedert 19 April 11. wordt te Schiedam vermist J. Boelaar.?, 21 a 22 jaren, winkelbediende. De commissaris van politie te Schiedam verzoekt op-poring en bericht. Op 21 April jL verhuurde de rijwielhandelaar N. Vlasveld, Vio ken burgstraat 20, te Utrecht, aan een persoon, die opgaf genaamd te zijn C. Baarslag, wonende te Breukelen, ongeveer 27 jaren, een tweewielig beereorywiel, waarde f 85. Tot heden is dit rijwiel niet teruggebracht, terwijl uit het te Breukelc-n en omstreken ingestelde onderzoek is gebleken, dat C. Baarslag aldaar niet be kend is, zoodat het vermoeden bestaat, dat de huurder een valschen naam beeft opge geven en het rijwiel zal hebben verduisterd. De commissaris van politie in de 2de afd. te Utrecht verzoekt onderzoek en bericht. De voormalige Parkschouwburg- tuin te Amsterdam beeft een geheel ander aaozien gekregen. Had bij in den laatsten ttyd veel weg van een wildernis, thans is dat veranderd. In de plaats van allerlei voet paadjes en struikgewassen, zijn mooie breede wandelwegen met frissche grasperken aange legd, waarover de groote boomeu hun be schuttend looverdak spreiden. Ben twaalftal banken bieden den bezoekers een rustplaats, terwijl aan het melkbuisje, dat vroeger e n eind verder in het plantsoen stond, gelegenheid bestaat iets te gebruiken. Voor de schooljeugd is dit park een groote aanwinst. Juist op dat punt, waar zich ver scheidene scholen concentreeren, was voor de kinderen al bitter weinig gelegenheid om te spelen. Het was Donderdag dan ook bij de opening reeds druk en ook gisteren, niette genstaande het oogunstige weer, bracht-n ver- scheidenen een bezoek aan het park, dat genaamd is naar A. C. "Wertheim en waar waarschijnlijk eens een monument zal ver rijzen als teeken voor bet nageslacht, dat Amsterdam zijn groote mannen weet te waar- deeren. (Tel.) Naar het „N. v. d. D." meldt, Is het gebleken, dat de agent Van Brink, te Amster dam, die in voorloopige hechtenis is oneer verdenking van den 14-jarigen Van Marei op de Nieuwe Heerengracht gedood te hebben, don bewusten Zaterdagavond in gezelschap was van een vriend uit Bussum, H. D. Betjon geheeten. Doze Beijen is, na eerst als getuige te z(jn gehoord, gisteren ook in verzekerde ^eworïng genomen, omdat vormoedens tegen üom gerezen zijn. Gisterochtend brandde de k r y t- molen af van Exalto, te Zaandam. Do molen staat onder do gemeente Westzaan en is ge naamd „De Roggebloem." Opnieuw is een ongeluk aan de Volendammtr vloot overkomen, het derde in deze week. Do botter van Tol is overvaren door een vaartuig uit Harderwijk; de be manning is er goei afgekomen, doch de kot ter niet. Gisterennacht is nabyhetsta- tion Gilze-Rijen door een der goederentreinen een persoon aangereden en gedood. Gisternacht is te Rotterdam inge broken in pand 75 aan de Admiraliteitskade, waarin kaDtoren en pakhuis van de tabak firma Jan Van Schalk. Men heeft zich toe gang verschaft door van een naast dat pand staande heistelling een ladder weg te nemen, en met behulp daarvan kwam men op een plaatsje van een aan den Oostzeedyk staand pand. Van dit plaatsje af bereikte men een plat, liep dit over en kwam zoo aan do achter zijde van de monsterkamer. Hier werd een schuifraampje verbrijzeld en verder geopend, en nadat men de monsterkamor was doorge gaan, kwam men in het beiiendenkantoor. Uit een openstaanden lessenaar werd oen be drag van ƒ10 aan postzegels medegenomen, uit een anderen lessenaar, welke opengebroken werd, is ruim 25 aan specie gehaald. De dief of dieven hebben gepoogd de brandkast te openen door het slot open to boren, wat hun echt r niet ia gelukt. De brandkast, een degelfik Hollandsch stuk werk (van den heer Lips, te Rotterdam, agent voor Lelden do firma J. L. Creyghton Zn.) bood tegenstand aan hun pogingen; de er in aanwezige waarden bloven ongeieerd. Nog een brandkast met cjjfersluiting, staande in het privé-kantoor, werd niet aangeraakt. Uit dit kantoor werden echt-r nog 3 fijne kistjes sigaren medege nomen. Uit Volendam werd reeds gemeld dat twee visscbers hun dood in de golven vonden. Da beide omgekomenen zijn: de ongehuwde schipper C. Koning Cz., 29 jaar oud, en zijn 43-jarige knecht S. Veerman, de laatste gehuwd en vader van zes kinderen. Zij waren des nachts op de Zuiderzee zeilende, tusschen het „Oost van Marken" en „De Knaar". Hun botter was diep geladen, want er waren 1000 a 1100 manden hariDg aan boord, voor Elburg bestemd. Door stormvlagen overvallen, is bet vaartuig omgeslagen en de opvarenden zijn beiden verdronken. Do burgemeester van Eiam heeft f 10 uit geloofd aan hen, die de lijken der omge komenen aanbrengen. Onder Doorwerth waa gister- namiddag brand ontstaan, door welke oorzaak is nog onbekend, in de heide aan den berm van den straatweg in KievitsdeL Aan het personeel van de Oosterstoomtram, die juist passeerde, gelukte het onder leiding van den veldwachter Den Otter, uitRenkum, het vuur te blusschen. Het dennenbosch van den heer baron Van Brakell liep reeds groot gevaar. Te Westzaan brak gistermorgen ongeveer 6 uren brand uit in den doppenmolen „De Roggebloem", van den heer J. Exalto. In een oogenblik stond het geheele gobonw in lichterlaaie, zoodat aan blusschen niet te denken viel en alles een prooi der vlammen werd Vrijdagmiddag zijn door den wachtmeester der marechaussee te Hengeloo (0.) op de markt aldaar twee personen gear resteerd en naar Almeloo overgobracht, beiden verdacht van diefstal van een koe ten nadeele van den landbouwer Lte LaDgeveen. Ze stonden juist op bet punt de kos te ver koopen. Het dier is aan den eigenaar terug gegeven. Men schrijft uit Wageningeo: De kersenboomgaarden staan hier en in de omliggende B tuwsehe plaatsen reeds volop in bloei. Zoowel de late kersen als de Mei kersen zijn geheel beladen met bloesem knoppen. Ook de pereboomen staan prachtig in bloei en beloven veel. Het Stapborster boertje. Men scbryft uit Rouveen aan de „Mepp. Ct.": Wie op een Donderdag-morgen aan het station te Staphorst aanwezig is ty de aan komst der treinen, zou geneigd zijn te denken, dat het daar marktdag was. Tal van reizigers stappen daar dan uit, voor verreweg het meerendeel liedeD, die den heer P. Stegeman, in de wandeling bekend als dokter Sgaan raadplegen. Zoo op bet gezicht zou men in hen geen patiënten herkenr.en. Dat loopt en draaft, om maar eerst te komen, want: „wie eerst ko ut, die eerst maalt." En dikwijls kunnen de laatsten ook eerst met den laatsten trein weer ver trekken. De toevloed uit alle oorden des lands neemt nog steeds to?, vaak zijn er meer dan vijftig. Te Hongkong zijn deze week drie Europeanen aan de pest gestorven. Op één dag kwamen 39 nieuwe gevallen voor, waarvan er 28 met den dood eindigden. Te Livorno zijn gisteren nog eenige bakkerijen geplunderd, en ook te Ur- bino en te Sesto Florentino kwamen nog on- gertgeldheden voor. Overigens is hetinltaliö rustiger. In de Zwitsersche dalen is veel sneeuw gevallen; op sommige plaatsen ligt ze y8 meter hoog. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Richarda Joanna, D. v. C. Hartman en A. Zoet Wiliempje Petronella, D. v. G. Ras en D. Dunk. Ondertrouwd: J. Schoenmaker, wedr. van J. Elstgeest, 55 j. alhier, en M. C. Waake, jd. 38 j. alhier, laatst gewoond hebbende te Zeist. Gehuwd: H. Van Munsteron jm. 34 j. en M. Van der Star, jd. 24 j., beiden alhier. Overleden: M. Hoogeveen 35 j., echtg. van P Bloemendaal. A. Oomen, 4 j., D. van T. Oomen en P. Hoogenboom. LEIDERDORP. Geboren: Sara Maria, D. v. W. J. Van Groeningen en C. De Koning. Mar- rigjo, D. van J. Van Winkel en J J. Bosman. Ondertrouwd: J. H. Omtzigt jm. 30 j. en J M. Den Hollander jd. 28 j. Overleden: N. Brouwer, wed. J. Rietkerk, 87 j. LISSE. Ondertrouwd: W. Rietveld jm. en J. Van Graven jd. W. Spiering jm. en A. Van Schooten jd. U. De Koning jm. en H. Van Dijk jd. F. VV. Arrachart jm. en M. Van Riol jd. A. A. Van der Aart jm. en P. J Lemmers jd. Gehuwd: P. P. Van den Berg enE. M. Maat. Geboren: Cornelis Marie, Z. v. A. Mosseveld en A. Van der Klugt. Apolonia Cornelia, D. v. J. De Vos en E. Van der Linden. NOORDWIJKERHOUT. Getrouwd: P. J. Warmerdam 21 j. en Q. Pcnnings 22j. C. Huls bosch 32 j. en M. Smit 32 j. OEGSTGEEST. Ondortrouwd: J. Molenaar 25 j., te Sassenhcitn, en G. Van Vliet 23 j-, te sigeest. etrouwd: C- Van Egmond en S. In't Velt. Overleden: J. J. Hocke 61 j., wonende te Ouwerkerk, geh. met C. Giljam. RIJNSBURG. Geboren: Maria Anthonia, D. v. J. Glasbergen en A. Ten Donkelaar. Adrianus, Z. v. A. Den Heyer en G. v. Egmond. ,Clasina Alberta, D. v. G. v. d. Mey en M. Sozef. Ondertrouwd: D. v. d. Bijl jm. 24 j. te Rot terdam en P. v. d. Vos jd. 22 j. te Rijnsburg. Overleden: Cornelis 10 mnd., Z. v. P. Van Klaveren en A. v. Kralingen. D. M. Den Haan 27 j. STOMP WIJK. Ondertrouwd: C. J. Henkes jm. 2-5 j. en M. Vogelaar jd. 21 j. Bevallen: M. Ammerlaan geb. Romeyn Z. Overleden: M. H. Audier jm. 61 j. F. Rijling Z. 14 m. VEUR. Overleden: J. Boonekamp 67 j., wed. van A. F. Van Leeuwen. WOUBRUGGE. Geboren: Johannes Frederik Abraham, Z. v. G. Overvliet en A. Ch. H. Hale- wiju. Geertje, D. v. P. Blom en L. Stigter. Agatha Cornelia, D. v. N. v- d. Moer en M. Van Leeuwen. Gehuwd: E. A. Van Egmond en P. v. d. Geest. Overleden: C. Elsgeest 2 j. ZOETERWOUDE. Geboren: Maria Eiisabeth, D. van A. Hilgersom en P. Faaneman. Ondertrouwd: J. Henneveld 22 j. te Schip luiden en M. J. Rasser 21 j. alhier. C. Van Nierop 25 j. te Stompwijk en P. Rietveld 24 j. alhier. Gehuwd: Q. Doeswijk 31 j. en A. Klijn 24 j.— P. Visser 24 j., te Oegstgeest, en J. Snijder 33 j., alhier, H. S. Ponninga 32 j., te Alkemade, eu J. y. d. Salm 22 alhier wenende. INGEZONDEN. Mynheer de Redacteur/ Vergun mü, nog eren terug te komen op bet vermelde in uw nummer tan Donderdag jL, dat me eerst heden in handen kwam. Ik heb nogal mos aan muziek gedaan, maar toch, naar thans gebleken is, niet genoeg om mü het miserabele idee te besparen, een bok geschoten te hebben. Ik wist niet, dat men een nieuw lied kou eroderen, door van een bestaande melodie eenvoudig twee regels te coupeeren en de rest onveranderd te laten. Ik denk nu hard over een uitgave van 't Wten Neerlandsck Bloed zonder vijfden en zesden regel; misschien wil iemand al wel vast probeereD, boe dat zingt. Intusechen doen twee dingen mfi genoegen eerstens, dat ik mij niet over myn vergissing behoef te schamen, en tweedons, dat, zooals Ik trouwens wel gedacht had, onze geachte stads-klokkenist er geen schold aan heeft. Nogmaals mijn dank voor de verleende plaatsruimte, Mijnheer de Redacteur, Liidkn, Uw dw. 6 Mei 1898. Joseph. Lijsten van Hoogstaangeslagenen. In de „Staatscourant" zfln opgenomen de lijsten van hoogstaangeslagenen in de Rfiks directe belastingen in de verschillende provin ciën, verkiesbaar tot lid der Eerste Kamer één op iedere 1500 inwonen van elke pro vincie. Het volgende staatje geeft daarvan een overzicht; Bevol king. Aantal Laagst© goz. Provincie. hoogHt- bedrag Yan aangaeL aanslagen. Drente 130,704 87 290.58 N.-Brabant 509,628 839 430.15 Limburg. 255,721 170 0 369.15»/, Z.-Holland 949,641 633 W 1,028.52 Friesland 335,558 223 M *65.63'/, Zeeland 199,234 132 a 152.81 Overijsel. 295,445 196 a 625.23 Gelderland 612.202 311 a 732.83 Utrecht 221,007 1*7 a 1,201.73 N.-Holland 829,489 652 a 923.63 Groningen 272,786 181 a 627.59 Herinnerd zydat de lijeten dier hoogst- aangeslagenen tot 21 Mei voor ieder op de provinciale griffiön ter inzage worden neder- gelegd. Afdrukken of afschriften worden tegen betaling der kosten verkrfigoaar gesteld. Tot en met 15 Mei kan ieder bi) Ged. Staten ver; etering van de ifist vragen, op grond, dat b\j zelf of een ander, in stryd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of verkeerd voorkomt. Het verzoek daartoe waarvan aan den betrokk.n persoon kennis worot gegeven ligt tot 21 Mei ter griffie, en ieder is tot uiterlijk op 23 Mei tot tegenspraak van het verzoek bevoegd. Vóór 5 Juni beslissen Ged. Staten alsdan met kennisgeving, ingeval van wijziging aan den betrokken persoon en in andere gevallen aan den verzoeker als de gevraagde verbete ring hemzelven betrof. Op 8 Juni wordt de nieuwe lijst van kracht en in de „Staats courant" van 15 Juni geplaatst. Yan de beslissing van Ged. Staten kan ieder dan nog binnen 5 dagen na de kennis geving bij de rechtbank in beroep komen, en dan nog in cassatie bi) den Hoogen Raad, zonder dat de tusschenkomst van een procu reur noodig is. üei-LtelijLte Berichten. Koudekerk: Zondagvoorm. te tien uren, ds. G. Van Herwaarden, van Leiden. Valkenburg: Zondagavond te zes uren de beer Haag, beroepen predikant van Meteren, loco ds. Van Veen, te Hillegom. Leiderdorp: Ned.-Herv. Gem. Zondag 8 Mei a. e., des voormiddags te tien uren, ds. C. A. Evelein, preaikant te Leiden. De oorlog tussclien Spanje en de Yereenigde Staten. Het eerste gevecht op Gubaanscb grond gebied heeft "Woensdag plaats gehad, toen de gewapende sleepboot „Leyden" een ontmoeting had met Spaansche cavalerie niet ver van Havanna. Maandag avond nam de „Leyden" de kolonels Acosta en Cartaya van het opstan- delingenleger te Key-West aan boord en zette deze beide officieren in de nabijheid van Havanna aan land. Zy zouden zich in ver binding stellen met de opstandelingen. Woensdag keerde de „Leyden" terug naar het punt, waar kolonel Cartaya was aan land gezet. Vroeg in den morgen stoomde men langs de kust en merkte een signaal op van kolonel Cartaya, waarop kleine booten werden in zee gelaten met bet doel een officier aan wal te zetten. Besloten werd oorlogsbehoeften op dat punt, zeer gunstig gelegen, aan wal te brengen. De booten voeren oen kleine kreek binnen en daar begon de lossing van ammunitie. Doch dit werd opgemerkt door de Spaansche wacht en weldra daagde een eskadron cavalerie op, die een scherp salvo gaf op de „Leyden". Het schip werd geraakt, doch geen der bemanning was getroffen. Blijkbaar hadden de Spanjaarden de aan wezige opstandelingen, veertig in getal, niet opgemerkt. Dezen schoten terug en er ontstond een gevecht. De „Leyden" was niet in staat te helpen en stoomde weg om hulp te halen. Met de kanonneerboot „Wilmington" keerde de „Leyden" terug, waarop de Spanjaarden zich haastig in de heuvels terugtrokken. De Amerikanen zonden den vfjand eenige kartet sen achterna. De Amerikanen leden geen verlies en de wapenen en ammunitio werden ln goede orde aan land gebracht. Men zoekt nog altyd de Spaansche vloot, en het zoeken schijnt een rlchtiog gekregen te hebben door het bericht, dat de Engolsche stoomboot „Turanian" te Philadelphia heeft aangebracht. Do gezagvoerder beweert in den nacht Tan 30 April, vfiftig mfilen noordwestelijk, van St.-GeorgeB-Sound, gezien te hebben vijf oorlogsschepen, een slagschip, een kruiser en drie torpedobooten, die met halve kracht voortstoomden. Het was te donker om de nationaliteit to onderscheiden. Met St.-Georges Sound zal waarschijnlijk bedoeld zfin St.-Georges-Bank, in den Atlan- tischen Oceaan, ongeveer 100 mjjl beooston Kaap Cod. Als de Spaansche vloot werkelijk daar geweest is, zou men een aanval te duchten hebben op Boston, Newport of Nieuw-York of een andere havenplaats aan de Noord- Oostelijke kust der Vereenigde Staten. Mocht zulks inderdaad waar zijn, dan nog zullen de Spanjaarden, hoe geheimzinnig zfi ook manoeuvreeren, niet kunnen rekenen op een overrompeling van Nieuw-York. Want in dez9 stad worden de meest zorgvuldige voor zorgsmaatregelen genomen. Zoo is er bijvoor beeld bepaald, dat de loodsbooten tegen donker in de haven moeten zijn en daar ten anker moeten blijven liggen tot het aanbrvken van den dag. Men vreest, dat de Spanjaarden een loodsboot zouden knnnen kapen, en hoewel men het volste vertrouwen in de loodsen heeft, is toch de mogelijkheid niet buiten gesloten, dat men een loods onder bedreiging van te worden doodgeschoten, wist te be wegen, aan de Spaansche vloot den weg in de haven to wijzen. Waar intusechen do Spanjaarden mogen opduiken, de Amerikanen schijnen niet geneigd lang op hen te wachten. Komt er niet spoedig vertrouwbaar bericht, dan zal men voorshands zich maar bezig houden met de inbezitneming van Portorico en als het kan Havanna. De troepen in Tampa liggen gereed en ook op Key-West is alles in orde gebracht. Op Portorico is men in minder gunstige omstandigheden. De oorlogsbelasting komt niet in, en de regeering beeft gedreigd het privaat eigendom te zullen aantasten als do bewoners niet toegeven. Men vreest onge regeldheden. Over het geheel is de bevolking niet zeer gunstig voor de Spanjaarden gezind. Ook de verdediging is in min goede conditie. Men komt kabels te kort voor de mijnen in de haven van Ponce. Op Cuba verzamelt maarschalk Blanco zjjn getrouwen. Hl) beeft in groot uniform bet Parlement van het eiland geopend in t gen- wooroigbeid van de vreemde consuls en de officieren van de Franache en Engelsche sche pen in de haven van Havanna. De maarschalk las een boodschap voor van de Koningin- Regentes en vroeg der vergadering„Wilt gfi zweren, dat gfi wilt handhaven en verdedigen de souvereiniteit van Spanje en vastolfik wilt gehoorzamen den Koning?" De leden van het parlement antwoordden: „Wy zweren hetl" De gouverneur bief daarop den kreet aan: „Lang leve het Spaansche Cubal Lang leve de Koning l Lang leve de Koningin I" De Amerikanen hebben te San Francisco alles in gereedheid gebracht voor do expeditie van troepen en groote hoeveelheden krijgs voorraad voor de vloot van commandant Dewey en do bezetting der Philippljnen. Men wacht slechts op een telegram van den eersten over winnaar in den oorlog, om met volle kracht naar bet westen te stevenen. De dingen zijn zoo gauw gegaan dat de regeering nog geen vastheid hoeft kunnen geven aan haar politiek ten aanzien van het wingewest in den Grooten Oceaan. Men ver zekert intusschen, dat de Vereenigde Staten de behaalde overwinning behoorlijk zullen laten wegen. De beslissing op wat manier men uit de verovering van de Philippljnen, Cuba en Portorico bet best munt zal slaan, berust bfi het Congres, welk lichaam alleen de macht heeft over verdragen te onderhandelen. Een deel der leden is vast overtuigd, dat het ge makkelijker zou zyn bloed uit een steen te tappen, dan een oorlogsschatting in geld van Spanje los te krijgen. Wordt deze meening, die zeker niet op los sen grond berust, algemeen gedeeld, dan zou Amerika zyn oorlogskosten nog wel een6 in natura vergoed kunnen houden. Doch Ouba en Portorico zyn nog niet veroverd. Dat er nog ge n nader nieuw oorlogs nieuws is, is voor de Amerikanen een groote teleurstelling, want zy hadden zoo innig ge hoopt, dat er toch wel enkele byzonderheden zouden zyn ontvangen omtrent de overwinning van commodore Dewey of eenig nieuws zou kunnen worden medegedeeld betreffende de beweging der schepen, die aan het zoeken zyn naar de Spaansche vloot en deze, boe goed zy ook uitkyken, toch niet kunnen vinden. Met zekerheid is niets anders te zeggen dan dat de groote oorlogsschepen, cie onder bevel van admiraal Sampson staan, te Key- West voor een lange zeereis zyn uitgerust en deze haven hebben verlaten de blokkade van Havanna aan de kleinere schepen over latende. Bekend is verder, drt de oorlogsschepen „Ma8saobusett8" en „Texas", behoorendo tot het vliegende eskader van commodore Schley, zich by het eskader van admiraal Sampson zullen aansluiten. Doch zoowel te Koy-West als te Hampton Roads, waar het vliegende eskader gestationneerd is, is men zoo voor zichtig met htt geven van inlichtingen, da| het byna onmogelijk is om betrouwbare in lichtingen te verkrygen. Hot gevolg daarvan is, dat de Amerikanen zelf niet weten, welke opdracht aan do bevelhebbers hunner oorlogs schepen is gegeven. Democratische leden van de financiöele com missie uit den Amerikaanschen Senaat zyn overeengekomen een amendement voor te «tellen op het ontwerp tot dekking van de oorlogskosten. Zy willen een belasting van één percent leggen op de inkomsten van zekere corporaties, zooals spoorweg-, express-, sleeping- car-, telegraaf- en telephoonmaatschappyeii.j Ook zullen zy waarachyniyk aandringen op de! aanmunting van zilver tot een bedrag van 42 mlllio.n dollars en de uitgifte van 150 millioen dollars bankpapier. De Senaat heeft aangenomen het o.twerp, waarby de president wordt gemacb4igd wapent en ammunitie te leveren aan de Cuaaanscho opstandelingen en medicynen en levensbe hoeften aan de behoeftige bewoners. De president iB niet opgeschrikt door de geruchten van Europeesche interventie. Men is overtuigd, dat by geen der Europeesche hoven neiging bestaat om den voortgaDg van den oorlog te onderbreken, behalve misschien te Weenen. De te Nieuw-York verschynende „World" ontvangt een telegram uit Washington van den volgenden inhoud: de troepenmacht van Maximo Gomez is niet zoo sterk als men eerst gedacht had. De expeditie, dia te Tampa georganiseerd wordt, zal bygevolg belangruk meer troepen moeten omvatten dan eerst in do regeeringsplannen beoogd was. De twintig duizend man, die bet garnizoen van Tampa uitmaken, worden zelfs niet voldoende geacht. Uit Baltimore wordt gemeld, dat Dinsdag een poging is gedaan tot vernietiging van de gouvernementsmagazynen op de oafenings* terreinen te Indianhead, 25 myi van Washing* ton. Een kolossale stapel hout werd in brand gestoken en vernietigd. Deze wandaad wordt toegeschreven aan een Spaansch6n spion. De „Dolphin", die op de westkust van Cuba gekruist heeft, rapporteert, dat de Spanjaarden groote activiteit ootwikkelen, versterkingen en aardewerken aanleggen en zich blijkbaar) langs de geheele kust gereed maken met bet oog op een landing. HetNieuw-Yorksche „Journal" ontvangt een telegram uit Key-West, meldende, dat do groote stoomboot van de Franscbe „Compagnie „Transatlantique" Lafayettevan Havre naar Havanna, door de Amerikanen is genomen op, het oogenblik, dat zy de haven van Havanna trachtte binnen te komen. De „Lafayette" vertrok uit SL-Nazaire 21 April met een aantal passagiers en koop< mansgoöderen aan boord. Santander werU 22 April, Corunna 23 April aangedaan. Htt vaartuig werd in het gezicht van Havanna Donderdag door de „Annapolis" genomen, na een jacht, die geruimen t(jd duurde. Do „Lafayette" werd opgemerkt tegen het vallen van den avond, «toornende in rechto lijn in de richting van de haven. Nadat het schip door de officieren van de „Anoapolis" waa gepraaid, trachtte het opnieuw de haven binnen te atoomen, maar werd genoodzaakt te stoppen. De oorlogsbodems „Wilmington", „Nieuw-r York" en „Morrill" Damen deel aan de buit- making. Men vreest, dat een delicate inter nationale quaestie het gevolg zal zyn van des® oorlogsdaad. Uit Washington zyn te Key-West orders ontvangen, de „Lafayette" onmiddeliyk los te laten on haar naar Havanna to escorteeron* Washington, 6 Mei: Noch aan het departement van buitenlandsche zaken, noch aan het departement van marine, noch aan het kantoor der Compagnie Transatlantique is officiéél bericht ontvangen van het nemen der „Lafayette." Ook heeft de Fransch® ambassade nog niets van den kapitein zelf gehoord noch uit eenige andere rechtstreeir.scha bron en de Franschen hebben dan ook nog geen protest ingediend. [Zie de latere tele grammen] Het gerucht gaat te Madrid, dat de Amaril kanen een landing beproefd hebben by Ha vanna en werden teruggeslagen door de troepen, die hun belangrijke verliezen toe: brachten. B u e n o s-A yres, 6 MeiDe kanonneer boot „Temerario" is uit Ensenada vertrokken. Nieuw-York, 6 Mei: Het „Evening Journal" geeft een bulletin uit met het bericht, oat een adviesjacht het Spaansche Kaap Ver- dische eskader heeft in het oog gekregen op de hoogte van Potorico. Dit bericht dient echter nog bevestigd te worden. Hongkong, 6 MeiEr zyn tot heden nog geen berichten ontvangen uit Manilla. Het Amerikaansche adviesjacht „Mc. Cullock" wordt met depeches verwacht, doch blyft te lang uit. Dit wekt eenige bezorgdheid en men vermoedt, dat het gevecht voortduurt. Tweo Amerikaansche zeihchepen, zyn aangekomen maar zy verlieten Manilla vóór den zeeslag. Zy berichteD, dat de versterkingen op het eiland Corregidor, dat voor den ingang der haven ligt, alleen bestonden uit redoutes van zakken met zand met scheepskanonnen. Generaal Primo Do Riveira, oud-gouverneur van de Philippljnen, seinde uit Port Said aan oen Madridsch blad: „Het Amerikaansche eskader zal de met- versterkte plaatsen kunnen verwoesten, doch zich meester maken van Manilla, dat nooit. Gave God, dat men het beproefde, tot dö •er van Spanje."

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2