N°, 11719 Maandag; d Mei. A0. 1898 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven, Dit nommer bestaat nit DRIE Bladen. Eerste Blad. Leiden. 7 Mei. LEID DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden.i.io'. Franco per post 1.40. AfóonderiiJko Nommore 0.05. PRIJS DER ADVERTENTLEN: Van 1-6 ragela f 1.06. Iedore regel meer f 0.17}. - Orootero letters naar plaatsruimte. Toor bet tncasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Oflloiëele Renuisgeylngeu. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gozien het adres van P. HAALEB08, houdende vet' ooit om vergaiming tot uitbreiding ven de bakkerij in bet peroeel Oado Rijn No. llr door plaataing van een beote-lucht-oven met schoorsteen; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bjj deze kennie aan het publien, dat genoemd verzoek met de bijlagen op dö Seoretarie dezer gemeente tor visie gelegd ie; alsmede, dat op Woeus dag 18 Mei a. e.. 'e voormiddags te elf nron, op hot Raa-dhnis, golegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen dat verzoek in te bresgon. Burgemeester en Wothoudera voornoemd. Leiden, P. WAS, Burgemeester. 4 Mei 1898. VAN dEÏST. Secretaris. Na de schoone Meidagen, die we reeds ge had hebben, is er in de natuur eenige ken tering gekomen, welke echter ook wel weer zal verkeken, wantde tüd staat niet stil, en elk sblzoen biedt zyn eigenaardig- en lief lijkheden. Zoo nadert de zomer en daarmede komen bjjr. de buitenconcerten na de winter- uitvoeringeD in de eene of andere zaal. „Zomer- zorg" heeft voor de zestigste maal andermaal een nieuwe reeks aangekondigd. Wy vestigen daarop de aandacht; maar is het ook noodig ze aan to bevelen? Wy ge- looven het niet. Immers, de vorige concerten, door de stafmuziek van het vierde regiment infanterie gegeven, spraken genoeg voor zich- zeiven. Ze bodon in des heeren Couvée's be kenden [tuin zooveel genot na den dageiykschen arbeidDat een ruime intoekening dan ook nu doe blaken, dat de uitstekende zorgen van den heer Van Erp worden gewaardeerd en gesteundWant daarop komt het aan. Wy hoorden zeggen, dat, met het oog op de drukte der a. s. inhuldigingsfoesten hier te lande, het plan bestond dit jaar met de-concerten iets vroeger dan gewooniyk te beginnen. Men teekene dus daarom ook wat vroeger I De taal en letterkundige afdeeling van de Koninklijke Academie van Wetenschappen ver gadert Maandag 9 dezer. Prof. J. J. M. De Groot, te Leiden, zal een bijdrage leveron over de antieke keteltrommen in den Oost-Indiuchen Archipel. Door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland is, na afgelegd examen, toe gelaten tot de evangelie-bediening in de Ned. Herv. Kerk de heer J. Visser, candidaat in de godgeleerdheid te Leiden. In de Katholieke Kiesvereeniging te '8-Gravenhage hield gisteravond jhr. mr. De Wykerslooth, oen jeugdig Haagsch advocaat, voor een vrij talrijk opgekomen ledenpubliok een zeer uitvoerige voordracht over het anti semitisme, vrucht van omvangrijke, maanden lange studie. Hy deed zich kennen op grond van ernstig onderzoek als een beslist tegen stander van jodenhaat en anti-semitisme, als in strijd met hot christelijk geloof en recht vaardigheid. Hy brandmerkte de geschriften der anti-8emietische schrijvers en toonde de onhoudbaarheid van hun argumenten aan, terwijl hy in het belang van menschelykheid, godsdienst en van de westersche maatschappy zelve opkwam tegen uitdryving van Joden of hun uitsluiting van ambten en betrekkingen. Herhaaldeiyk werden sprekers argumenten met toejuichingen begroet en de voorzitter, de heer Driessen, vertolkte hem den dank van de vereeniging. Naar aanleiding van de benoeming van den heer M. B. Mendes da Costa te Amster dam tot doctor honoris causa, hadden eenige oud-leerlingen en leerlingen het voornemen op gevat hun leermeester ter gelegenheid van dezen heuglijken dag een blyvend aandenken aan te bieden. De volgende heeren vereenigden zich tot eon commissie: mr. J. G. Pott, mr. J. Van Schevichhaven, jhr. mr. D. F. Toixeira de Mattos, J. W. Yan Geuns, chem. cand., Alrg. L. Heybroek, jur. cand., mej. M. Schöffer en de heer D. De Lange Jr. Gistermiddag werd or. Mendes da Costa in het Universiteitsgebouw door een grooto schare opgewacht. Mr. J. Yan Schevichhaven voerde het woord en sprak op hartelyke wyze den beminden leermeester toe. Dr. Mendes dankte diep geroerd de com missie en allen, die tot het geschenk hebben bygedragen. Het huldebiyk bestond uit een drietal boe kenkasten; daarby was gevoegd een pracht uitgave van de „Homeri Odyssea", de bekende uitgave van Van Leeuwen en Mendes da Costa. Voorin was een titelblad gevoegd met gecalli- grdpheerde opdracht. Hot eerste godeelte van het boek was met witte bladzyden door schoten, waarop ongeveer lOOhandteekeningen der schenkerR en schenksters, allen oud-leer lingen en leerlingen. De leden van hot Solosche gezantschap, reeds naar ons land gekomen om by de inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina tegenwoordig te zyn en thans verblyf houdende in bet hotel „Den Ouden Doelen", te 's-Graven- bage, zullen naar men verneemt een pension betrekken aan de Koninginnegracht al laar. By de herdenking van het 150-jarig bestaan van het nu zoogenaamde corps ge nie-troepen te Utrecht, op 16 en 16 Mei <*.8., zal het volgende programma worden gevolgd 15 Mei. Van 2 3'/a uur receptie L-y den corps-commandant; 8 uren nam. concert in Tivoli, aangeboden door heeren officieren ©d oud officieren aan autoriteiten, leden van Tivoli en Six Semper; 7 uren nam. voorstelling der verschillende vereenigingen van het corps in den Schouwburg. 16 Mei. 1'/, uur groote parade in de Malie baan, welke geïnspecteerd zal worden door den generaal-majoor, inspecteur der genie; na de parade onthaal van ksrporaals en man schappen. 5'/2 uur. Byoenkom8t van officieren en oud officieren, receptiezaal Ockbuysen, gevolgd door diner. Feestmaaltyd voor onderofficieren en oud- onderofficieren, daarna voorstelling met bal in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen Feeatvoorstellin? en bal voor korporaals en manschappen in Buitenlust Maliebaan. By de parade zullen aanwezig zyn de ver schillende voertuig-en met bespanningen, de eerste, die by het corps behooren, en de offi eieren, die daarby zyn ingedeeld te paard. Hr. Ms. pantaerschip „Evertsen", onder bevel van den kapitein ter zoe B. De Groot, van Nieuwediep naar Lissabon, i-j 6 dezer des morgens te 10 uren Dungeness gepasseerd. De officier van administratie der 2de klasse O. J. Grullemans, uit Oost-Indiö in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gestold. Ten Raadhuize te Botterdam vergaderden gisteravond onder voorzitterschap van den heer F. B. 's Jacob, burgemeester, de leden van het csntraal-bureel en der sub commissies voor de feestviering op 31 Augustus a. 8. Het concept programma werd met enkele kleine wyzigingen goedgekeurd. Zoo werd o. a. op voorstel van de sub commissie voor de gondelvaart op de Maas besloten in plaats daarvan dit onderdeel der feeBteiykheid te betitelen met „Veneliaanschen nacht op de Maas". De kosten zullen door de deelnemers, allen belanghebbenden by den handel en de scheepvaartbeweging, zeiven gedragen worden. Het vuurwerk zal afgestoken worden op de Westelyke punt van het Noordereiland, dat door zyn ligging tusschen beide Maasoevers uitnemend geschikt is om door een talryk publiek gezien te kunnen worden. De kosten voor den historischen optocht, waarby de leden van de Rotterdam6che Manége voor eigen rekening de hoofdpersonen zullen voorstellen, werden begroot op 20,000 en de kosten voor de kinder-cantate en de volks spelen op ƒ18,500. Op de scholen zal den volgenden dag feest gevierd worden. Aan den gemeenteraad zal verzocht worden de noorige gelden toe te staan. De uitgifte van den feestgids zal gegand worden aan dien plaatseiyken uitgever en drukker, die daarvoor het hoogste bod doet, welk bedrag ten bate der feesteiykheden zal komen. Aan de sub-commissies werd toestemming verleend zich andere leden uit het boofdcomité te assumeeren. Nadat wa3 medegedeeld, dat aan alle commissieleden insignes verstrekt zullen worden, werd de vergadering gesloten. Naar wy vernemen, moet do minister van waterstaat wel degeiyk uitvoering hebben gegeven aan zyn voornemen om een lager tarief voor perstelegrammen voor te bereiden, en wel in den vorm van een algemeene ver laging van het tarief voor groote telegrammen. De voorgestelde maatregel moet echter bezwaar hebben gevonden by den Raad van State, met het oog op de flnanciéele opoffering, men schatte die op een halve ton gouds per jaar die daarvan aanvankeiyk hot gevolg zou zyn. Dientengevolge is nog niet tot invoering kunnen worden overgegaan, maar zyn verdere over wegingen over deze zaak nog hangende. Naar aanleiding van de berichten over de kikvorschenvangst, die weder begonnen is en zoo afschuweiyk wordt door de wyze, waarop de gevangen diertjes worden verminkt, is door de Nederlandsche Vereeniging tot Beschorming van Dieren een request gericht tot den minister van binnenlandsche zaken, houdende het verzoek om den kikvorsch, nu de deskundigen het nut van dat dier voor den landbouw niet in twyfel trekk-n, alsnog te doen opnemen onder de by de wet beschermde diersoorten, nuttig voor landbouw en houtteelt Men meldt aan de „N. R. C." nit Florence, uat H.H. M.M. de Koninginnen hedenochtend te 9 uren van daar zoudon vertrekken. Zy nemen den weg over Ravenna. Daartoe was reeds besloten vóórdat te Florence opschudding heerachte. Naar de „Dordr. Crt". verneemt, is de heer J. Ochsendorf, adjunct-directeur van de gemeente-gasfabriek en boogdrukwaterleiding te Dordrecht, benoemd tot adjunct directeur der gemeente gasfabriek te '"s-Gravenhago. Hier te lande is bericht ontvangen, dat de heer J. G. Schot, assistent.resident te Amoenthai, aldaar den 3den Mei overleden is. Te Wageningen is plotseling overleden de heer F. W. Jaeger, gedurende veel jaren directeur van het post- en telegraafkantoor aldaar. By het tot dusver gehouden afdeelings- onderzoek van den leerplicht ia de Tweede Kamer moet het ontwerp van anti-revolution- naire en katholieke zyde krachtig zyn bestreden. In een der sectiën deed zich van liberalen kant de heer Bastert als tegenstander van de zaak kennen. Zyn de inlichtingen juist, dan bleef de heer Schaepman sympathie voor het beginsel van leerplicht koesteren. Het stoomschip „Edam" arriveerde 6 Mei van Rotterdam te Nieuw-York; de „Lombok", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 6 Mei te Port-Said; de „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 6 MeiPrawlepoint; de „Telamon" arriveerde 5 Mei van Amsterdam en Liverpool, 1. v. Singapore, te Batavia; de „Kanzier", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 6 Mei van Port Said; de „KoniDgin-Regentes" arriveerde 7 Mei van Batavia te Amsterdam; de „Koningin Wil helmina", van Batavia naar Amsterdam, ver trok 6 Mei van Padang; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 7 Mti te Padang; de „Prins Willem I", van Paramaribo naar Amsterdam, arriveerde 6 Mei te Havre; de „Telemachus" arriveerde 7 Mei van Batavia te Amsterdam; de „Cyclops" vertrok 5 Mei van Batavia naar Amsterdam. Aarlanderveon. In de gisteravond gehou den vergadering van de liberale kiesvereeniging „Burgerplicht" voor de gemeenten Aarlander- veen en Zwammerdam, werd als voorloopig candidaat voor de Provinciale Staten gesteld de heer J. C. De Bruin, te Zwammerdam. Tot candidaat voor lid van den gemeente raad werd gesteld de heer J. H. Ruting. Bodegraven. Door stemgerechtigde inge landen van den Weypoortschen polder onder de gemeente Bodegraven werd de rekening over 1897 vastgesteld aan: ontvangsten op 795.69s, aan uitgaven op 614.75, batig saldo 180.945. De begrooting voor het loopende jaar be draagt: aan inkomsten 955.97s, aan uitga ven 955. De omslag bedraagt, evenals het vorige jaar, 3 per H.A. Met algemeene stemmen werd a)s bestuurslid herkozen de heer P. Brunt P.J.zn. Door stemgerechtigde ingelanden van den polder Weyland en De Brea werd de rekening van dien polder over 1897 vastge steld aan: ontvangsten op ƒ3078.275, aan uitgaven op ƒ2124.96, batig saldo 953.315. De begrooting voor 1898 bedraagt aan: ontvangsten 2889.695, aan uitgaven 2889, terwyi de omslag, evenals ten vorigen jare, op ƒ2.50 per H.A. werd gestold. In do afgeloopen maand werd in de Ryks postspaarbank ingelegd 1708.71, terug betaald 2988.14. Het laatst uitgegeven boekje draagt het No. 602. In de Donderdagavond gehouden ver gadering der liberale kiesvereeniging werden de heeren L. Boer, M. E. Van Lidth de Jeudd, C. H. Pfauth en M. Both als bestuursleden herkozen. Da rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd. Tot voorloopig candidaat voor de Provinciale Staten werd gesteld de heer H. Le Coultre, burge meester van Bodegraven. Vooraf was besloten, dat voor de twee vacatures slechts één candi daat zou gesteld worden. Tot onderwyzer aan de Chr. school alhier is benoemd de heer W. Heeringa, te Spannum (Friesland). Leiderdorp. By burgemeester on wethou ders dezer gemeente is ingekomen een verzoek van D. Van der Voort, om hem vergunning te verleen en tot verkoop van sterken drank in het klein in het perceel Zyidyk Na 24. Katwijk. Aan Jb. Burgerhout te Katntyk aan Zee is vergunning verleend tot oprichting eener koper- en blikslagery te Katwijk aan den Ryo ia bet perceel gemeente Katwyk sectie B No. 1900. Voorschoten. De tentoonstelling vso vee, land- en tuinbouwvoortbrengaelen, georgani seerd door de plaatselijke afdeeling der Hol- landsche Maatschappy van Landbouw, zal worden gehouden op 31 Augustus en 1 Sap- tembur a. s. Inzenders kunnen alleen zyn Inwoners dezer gemeente of personen, die in 1897 ingeschreven waren als leden dor afdeeling. In de afdeeling „Tuinbouw" kunnen ook deelnemen de lenen der afdeeling Voorschoten -Veur vao de Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Aangiften worden schrifteiyk ingewacht vóór 1 Aug. a. 8. by den secretaris der afdeeling den heer J. C. Paap. In de afdeeling „Vee en Pluimgedierte" zyn voor 23 nummers pryzen uitgeloofd van f 1.50 tot ƒ25. De afde-.ling „Zuivelbereiding" telt 4 num mers met pryzen van 5 tot 12.50, de af deeling „Tuiabouw" 14 nummers m*pryzen van 2.50 tot 20. In het geheel zyn 92 pryzen uitgeloofd, waarvan enkele coor het bestuur derafóeeling, do Vereeniging voor Bloembollencultuur en leden der afdeeliBg zyn beschikbaar gesteld. Ook inzendingen ter opluistering kunnen worden bekroond. Wanneer nu maar de deelneming onxer land bouwers en tuinders algemeen is, kan het een aardige tentoonstelling worden, de clou van de feesten ter eere der inhuldiging van H. M. de Koningin. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Aan mr. A. A. baron Van der Feltz, substituut-officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Zutfen, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van officier in de orde van Takovo, hem door den koniDg vanServië ge schonken. Te rekenen van 1 Mei 1898, aan dea commies der posterijen van de 2de klasse W. F. Van Olden- borgh, wegens lichaamsgebreken, op zna verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Janos dienst; met ingang van dienzelfden datum de commies der posterijen van de 2de klasse J. J. L. Badloo de Bronovo uit 's lands dienst ontslagen. Door den minister van koloniën is de heer W. Van Rejjen gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ned.-lndië,om tcworden benoemd tot onderwyzer der derde klaaie bij bet openbaar lager onderwijs voor European» en met dezen golijkgestelden in Ned.-lndië. Onderwijzers voor lndië. Ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië kunnen worden gesteld zestien onderwijzers, om te worden benoemd tot onderwijzer der 3de klasse bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en daarmede gelijk- gcstelden daar te lande. Voor uitzending kunnen in aanmerking komen zij, die in het bozit zijn der hoofdakte en daaren boven van een akte voor do Franscho (taal, dan wel voor eenig ander vak (middelbaar of lager onderwijs). Akten voor gymnastiek, vr^e-en orde oefeningen der gymnastiek en teekenen ajn hier onder niet begrepen, doch strekken tot aanbeveling, wanneer zij gepaard gaan met de aktes, welker bezit een vereischto is. Z\j, die ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch Indie worden gesteld, ontvangen: a. een gratificatie voor uitrusting ten bedrage van f 500; b. vrijen overtocht naar Batavia als gouvernementspassagier der eerste klasse, c. q. ook voor hun wettig gezin; c. een voorloopig traktement van ƒ100 's maands, ingaande met den dag van aankomst te Batavia. Nadere bijzonderheden vindt men inde »St8.-Ct." No. 106. Gemengd Nieuws. Aan Beydings nieuwe revue „Lui lekkerland" is gisteravond ook hier een ver bazend succes ten deel gevallen. De schouwburg was op alle rangen goed bezet, ook al kon men vooruit begrypen, dat wat te sen en te hooren werd gegeven, vooral op Amsterdam sche personen en toestanden zou betrekking hebben. Maar daartegenover staat dat, ook al is men van dat alles hier niet volkomen op de hoogte, men niettemin buiten de hoofdstad toch niet met alles onbekend is. Ieder weet wel dat er in Amsterdam politie is, dat er een reclametentoonstelling is geweest, dat de politie er stryd voert tegen de café's met damesbediening, dat er kinematograaf-voor- 8tellingen op den Dam hebben plaats gehad, dat er een perroDkaartjes-automaat in het Centraal station staat, dat er eeo A. B. D. (Amsterdamsche Besteldienst, ook wd Arnster- damsche Brooddieven genaamd) Is, dat er fijne typen in de Jordaan wonen, en dat er nog o zoovoel meer andere dingen xgD, waar mede eon grappenmaker als Reyding den draak kan steken. En daarin is hy op zulk een wonderbaar- ïyke wyze geslaagd, dat wy maar niet hebben geteld hoeveel malen höt scherm wel is op gehaald moeten worden terwyi het gebouw op zyn grondvesten dreunde van het applaus van het publiek, dat in zulk een opgewekte stamming werd gebracht, dat het eindelijk zalfs begon mee te zingen, vooral toen het alom bekende paar „Pietje Puck en Zwarte K.r Joes," voorgesteld door den heer Groot- veld en mevrouw André Meeuwissen, welke laatste bovendien in verschillende andere karakters voel toejuichingen vond hun been- en zang-evolution uitvoerden. Wy achten het minder geschikt hier in bijzonderheden omtrent liet geziene en ge hoorde te treden, maar zullen het aan de bosoekers zalven overlaten aan bun vrienden en ktnnlssen te vertellen hoe zy zich geamu seerd hebben, den ganschen avond, van bet begin tot het eiad. Wel kan geconstateerd worden, dat de medespelers in deze 281ste opvoering nog optraden alsof het nog pas hy do eerste voorstellingen was, want de levendigheid in hun optreden had nog niets verloren, als mede, dat aan de geheele monteering dezer allerdolste klucht waarin echter van geen greintje hoogere kunst sprake is zoowel wat kostumes als wat meegebracht decoratief betreft, veel zorg was besteed. Die eer kan men het gezelschap dc-r heeren Van Lier niet onthoudeo. Zy hebbeo bun best gedaan. Ten gevolge van hot schrikken voor een handwagen geraakte gisteren een paard met tilbury, bestuurd door P. v. d. L.p te water in de sloot naast dtn Zoeter wou ischen Siügel by de voorm. Hoogs wo6rJspoort. Het gelukte spoedig paard en rytuig op het droge to brongen zonder dat persoonlyke ongelukken hadden plaats gehad. De tilbury was licht beschadigd. Gisternacht te halféén kwam alhier met den trein een persoon aan, die even vóór het station een bloedspuwing kreeg, hetgeen zich aan het station herhaalde. Per brancard van de politie is de man naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waag hy ter verpleging is opgenomen. Door de manschappen van het lete bataljon 4de regiment infanterie, te Delft in garnizoen, is aan den commandant ver- aocht iedero vyf dagen iets in te houden van hon traktement, om op den inbuldigingsdag de kazerne te kunnen versleren en op waar dige |wyze feest te vieren. De majoor Palter heeft dit verzoek toegestaan. Een persoon heeft by de politie in Den Haag aangifte gedaan, dat hem in het beruchte perceel in de Kranestraat aldaar, over de bewoners waarvan reeds zoo vaak klachten inkwameD, een bedrag van 400 aan bankpapier is ontfutseld. De politie stelde een onderzoek in, maar vond by aankomst aan bedoelde woning „niemand thuis." In het Wostland heeft het onweer met zwaren hagelslag grooto schado aan de jonge teelten toegebracht. Vetl kruisbessen en perziken werd=n afgehageld en voel bloesem van pruimen en peren is vernield. Fyne ooftboomen leden groote schade, ovunal3 de püpjes der uienplant. Er vielen ontzaglyke hagelsteonen, zoodat ook het broeiglas hPr en daar vernield werd. Vooral te Poeldyk woedde d© bui hevig. „Minerva" geeft het volgend pro gram der feesten op 16, 17 en 18 Mei te Utrecht ter herJenking van het 50-jarig be staan van de Senatus Veteranorum: Maandag 16 Mei, 1 uur: Opstelling van den stoet op het Domplein om de reünisten te gaan inhalen. 2 uren: Inhaling der reünisten. Daarna toe spraak in het Groot auditorium. 4 urenReceptie van den Senaat, ten huize van den heer Stapelkamp, Drift. ö'/a uur: Diner van senatoren on honorair- senatoren. 8 uron: Concert in Tivoli, besloten met een vuurwerk. Na afloop kroegjool. Dinsdag 17 Mei, 2 urenPotpourri optocht. Daarna diner op P. H. R. M Fakkeloptocht der deelnemers naar Tivoli. Concert in Tivoli. Kermesse d'été en bal champêtre. Woensdag 18 Mei, l'/s uur: Rüparty. Soiróe op P. H. R. M. Op het gehucht Den Zandberg, onder Grauw, brak by den rietdekker Smit brand uit, waardoor in korten tyd de woning in asch gelegd was. Da man was niet thuis. De dochter hoordo een verdacht knetteren op zolder, doch toen zy ging kykon, stond doza reeds in lichterlaaie. Een sommetje geld, afkomstig van een erfenis, groot 1300, ia mede verloren geraakt. Huis en inboede^ waren verzekerd. Naar „Minerva1* mededeelt, zal op de races te Haarlem de oude-vier vai| .Triton" weder mederoeien.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1