fa 11718 Zaterdag 7 Mei. A0. 1898 feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven* LEIDSCH DAGBLAD. PEU3 BJBZKB COUBAHTl Toar lolden per 3 maanden. ft.lX franco per post1.40. A&ooderlljke Nommera 0.05. FBXJ3 DXa ADVEETENTIÊrrt Van 1—6 rojete f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grootera letters naar plütsniimtei Voor bet lncassearen buitan da stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommcr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offlciëele Kennisjovlngoii. Burgemeester en Wetbouders van Leidon Geziou hrt adres Yan C. HAALEB08, houdendo verzoek om vergunning tot uitbreiding van de bakkerij in bet perceel Oude Bijn No. 11, door plaatsing van een beote-lucht-ovea met ecboorateeD; Oelet op do artt. C en 7 der Hinderwet; Gov on bij deze kennis aan het publiek, dat geaoemd verzoek met de bijlagen op de 8ecretarie dezer gemeente ter Yieio gelegd is; alsmede, dat op Woodb- dag 18 Mei s. e.. e voormiddage te elf nren, op hot Baadhuis, gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden. F. WAS, Bargemeester. 4 Mei 1898. VAN BEY3T, Secretaris. Burgemeester en Wethoudors der gemeente LcideD brengen ter algemeens kennis, dat de passage over de Tnrfmarktsbrug, wegens herstelling, gedu- rsndo vier dagen, aanvangende Maandag 9 Mei ai., zal gesloten z (j u en dat in bet verkeer voor voetgangers door een everbaalschouw zal wor den voorzien. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 8 Mei 1898. VAN HEYST, Beoretaria. Leiden, 6 Mei. Maandag wordt in den Schouwburg alhier „De c-andidatuur van Eommel" gegeven. De vele personen, die dit stuk reeds in andere steden gezien hebben, roemen den inhoud en de opvoering om het zeorstt Al ia het seizoen reeds ver gevorderd, toch sporen wü aan er heen te gaan; men weet, dat de „verkiezingen" de hoofden DOgal eens warm maken en juist in dit stuk kr(]gt men volgens de werkelijkheid te zic-n en te hooren hoe bet ten tijde der verkiezingen to.gaat. Het is een prachtige satire en-al wie met verkiezingen wait te doen heeft^al best amusóerenl 1' Maar ook de dames zullen zi<S£al bemoeien zij zich minder met de politik* bun, avbnd niet beklagen, door de wijze, waarop in bet tooneelstuk de familie van den candidaat voor de Tweede Kamer optreedt. Een kamer achter den winkel in don boek- en kunsthandel van den heer G. Los, aan de Hoogewoord alhier, is thans ingericht tot een deftig saloD, voorzien van atemmig- kleurige draperieën, terwijl aan één gedeelto der omgeving zich afbeeldingen bevinden van Haar, die weldra het hoofd van den Staat zal zijn. Die photographieën, enz. zijn echter thans slechts bijzaak. Hoofddoel waarom gezegde kamer zoo ver anderd werd, was om ze te herscheppen in een gelegenheid tot waardige ter-bezichtiging stelling van een photo chromo llthographie naar bet portret van H. M. Koningin Wilhel- mina, geschilderd door de Nederlandsche kunstenares Thérèse Schwartze, die, afgaande op 'wat b\j den heer Los te zieD is, een waar kunstwerk moet hebben gewrocht. Trouwens, de oorspronkelijke schilderij, waarvoor de jeugdige Koningin zelve geposeerd heeft, werd door Ce Koningin Kegentes aangekocht. Hare Majesteiten betuigden hunne hooge ingenomenheid met de uitvoering van dit g09d gelijkend beeli in kronings ornaat, ten voeten uit, dat op hoogst artistieke wijze in kleuren is gereproduce rd, welke reproductie eveneens zoodanig de goedkeuring van beide Koninginnen mocht wegdragen dat Zij ieder den uitgever Alltrt De Lange ie Amsterdam met een bestelling er van vereerden. Dit portret met de vorstelijke houding en 'de keurige stoflage, alsmede tesloten ia een vergulde lijst met kroon, kenmerkt zich dan ook door een zorgvuldige behandeling en zal zt-ker ook de bewondering van velen onzer stadgenooten wekken. Tot bestuurslid van den Houtrakpolder is gekozen de bter P. Zillesen, te Leiden. Door den heer G. A. Vorderman, genees heer^ to Eatavi3, i3 aan het Museum van Natuurlijke Historie bij de Rijksuniversiteit to Leiden ten geschenke aangeboden een aanzienlijke collectie vogels van Celebes. Den schenker is daarvoor de dank der Regeering betuigd. - Voor het akte-examen lager onderwijs is geslaagd de heer J. Snoek, van Bodegraven. - Beroepen is tot predikant by de Ned.- Herr. Gem. te Dirksiand ds. W. Zijlstra, te "Waddicgsveen. - De gezant van Oostenryk-Hongarfle bij ons Hof, de heer Ocolecsanyi d'Ocoliksna, vertrok gisteren mtt buitenlandsch verlof, dat een zestal weken duren zal. Do gezant begaf zich het eerst naar Weenen. In het „Hotel de Bellevue", te 's-Gravenhage, is aangekomen de heer K. Soughisoloura, secretaris bij het Japansche gezantschap te "Weenen. De minister van justitie heeft bepadd, dat h6t notarieel examen zal aanvangen Vrijdag 1 Juli en gehouden zal worden te 's-Gravenhage, alsmede benoemd tot lid en voorzitter der Staatscommissie, belast met het afnemen van het examen, mr. A. Telders; tot leden mr. N. K. F. Land, hoogleeraar te Groningen; mr. B. Hulshof, te Breda; mr. L. J. G. Van Ogtrop, kantonrechter te Amster dam; A. G. Bodaan, notaris to 's-Gravenhage; H. W. J. Sarnies, notaris te Hoorn; A Eou- man, inspecteur der registratie te 's-Graven hage; tot secretaris G. A. N. T. Jansen van Afferden, hoofdcommies bij het depart ment van justitie. Tot lid der Provinciale Staten van Gel derland (vacature-Scholten) is gekozen mr. O. J. E. baron Van Wassonaer van Catwyck (antir.), met 1508 stemmen. Op den heer J. L. J. B. baron Sweerta de Landas (lij.) waren 1122 en op N. L. Ramoonnet (li-».) 335 stem men uitgebracht. Het aantal gel Jig uitge brachte stemmen bedroeg 2965. Naar het „Ned. Dbl." verneemt, zal mr. J. N Van Hall na de inhuldigingsfeesten als wethouder van Amsterdam zijn ontslag nemen. Voor de uitgifte van f 500,000 aandeelen in het maatschappelijk kapitaal der West- landsche Hypotheekbank te 's-Gravtnhage, is ingeschreven voor f 1,820,000, zoodat de leening meer dan 3'/2-maal is volteekend. Uit Amsterdam wordt het overlijden gemeld van den heer Martin Kalff, redacteur en secretaris der directie van het „Hamels- blad." Voor 30 jar6n trad de heer Kalff als corrector bij het „Haodelsblao" in cienst, waarna hy spoedig in de redactie werd op genomen, waarin hij belast werd met de kunst rubriek. Bekend is zijn werk „de Oome's," waarin hy te veHè trekt tegen de richting van dr. Cuypers en Alberdingk Tbijm. Het „Handelsblad" lyoi voorzeker in zijn persoon een zwaar verlies. SinJs 1875 is by lil van de MaatschappU der Nederlondsche Letterkunde te Leiden. Eon half jaar geledon word de zoo krachtig schynende man aangetast door een hartkwaal, die hem allengs sloopte on gisteravond in den ouderdom van 50 jaar aan zyn gezin en zyn werkkring ontrukte. Mr. A. R. Zimmerman, secretaris der gemeente Dordrecht, heeft, zoo vernemen wy van geachte zyde, zyn ontslag als zoodanig gevraagd. Men meent te weteD, dat deze ontslagaanvrage in verband staat met den ge- zondh-iJstoestand van den hoer Z. (Tel.) Do gemeenteraad te Zwolle benoemde gisteren tot rector van 't gymnasium, dr. B. Ter Haar, conrector aan die inrichting. Het voornemen bestaat, om in het winter seizoen een groote uitbreiding te geven aan de vry willige oefeningen in den wapenhandel. Ds. H. J. R. G. Theesing zal 7 Mei a. s. den dag herdenken, waarop by vóór 50 jaar als predikant by de Ned.-Herv. Gem. te Rotter dam werd bevestigd. Hoewel by sedert 1 Juli 1889 emeritus is, verricht hy toch nog steeds met groota opgewektheid in die gemeente velerlei arbeid. Het zal don 82-jarigen jubilaris zeker niet aan biyken van belangstelling ont breken. Het uitvoerend comité voor de Inhul digingsfeesten te 's-Gravenhage heeft uit leden van het feestcomité, oie vertegenwoordigers zyn van nationale en werklieden-vereenigingen, een commissie benoemd tot regeling van een huldebetoon van nationale en werklieden-ver- eenigingen en andere corporation, welke zich met hare banieren langs den weg van den in tocht van H. M. zullen scharen. De commissie bestaat uit de in bet hoofdcomitó zitting hebbende heeren A. Van Wieringen, president der Konlnkiyke Vereeniging „Het Eereteeken voor belangrijke kryg6verrichtingen", tevens voorzitter; J. P. Crombet, voorzitter der Natio nale VereeDiging, vice-president; N. Van Vliet, secretaris der 's-Gravenhaagsche Werklieden- voreeniging, secretaris, en C. J. L. Hofman, president van de afdeeling 's-Gravenhage van den Roomsch Kath. Volksbond aldaar, met toevoeging van de heeren mr. H. J. A. Mulder en den aigemesnen secretaris als gedelegeerde van het uitvoerend comité. Eerlang zal deze commissie een uitnoodi- ging aan de vereenigingen richten tot deel neming aan deze volkehuldo. De gemeenteraad van Woerden heeft op voorstel van de gascommissie besloten, munt gasmeters in te voeren en den pnj3 van het daardoor geleverde gas te bepalen op 7'/» cents per Ms. Voorts is besloten den prijs van het lichtgas op 7 in plaats van 8 cents per M3. te brengen, terwyi het salaris van den directeur van f 1000 op f 1200 is gebracht. De prys van het kook- en nyverheidsgas is op 5 cents per M*. gebleven. Voor hot op 28 dezer per stoomschip „Koningin-Regentes" naar Iudiè vertrekkend detachement van de koloniale reserve, is als commandant aangewezen de kapitein van hot In-Jische leger J. O. A L. Van Bennekom en als medegeleider de 1ste luitenant C. F. H. Dumont. Aan de „N. R. C." schryft men het volgende: Volgens de militiewet wordt voor een loteling, van wien Linnen i maanden na zyn indeding blykt, dat hy voor den dionst ongeschikt is, herkeuring gevraagd by Geaep. Staten en wordt by by afkeuring uit don dionst ontslagen. Geschiedt die afkeuring vóór 15 December van het jaar, waartoe zyn lichting behoort, dan wordt de boucer van bet aan de beurt liggend commer van zyn lichting onverwyld ter inlyving opgeroepen. Er bestaat dus mogelykheid, dat tot 14 December 1898 nog loteling n der militie van de lichting 1898 ter inlyving worden opgeroepeo. Aangazien is voorgestold do afschaffing van de plaatsvervanging op 1 September 1898 te doen ingaan, zullen zy, oie tusschen cat ty jstip en 14 December a. s. nog zullen worden opgeroepen, verstoken zyn van het recht om een plaatsvervanger te stellen en aus in slechtere conditie staan dan hun medelotclingea van dezelfde lichting, oie een lager nummer hebben getrokken, indien geen overgangs bepaling to hunnen behoeve gemaakt wordt. Uit Florence wordt gemeld, dat H.H. M.M. do Koninginnen in streng incognito bezockon brengen aan ae museums en o. a. een tochtje hebben gemaakt naar het Karthuizer klooster. H.H. M.M. vertrekken Zaterdag ochtend naar Milaan, blyven een paar uur te Ravenna en komen te Milaan Zaterdag avond aan. Het vertrek naar Schónfels is bepaald op Maandag ochtend. De leden der Provinciale Staten van Zuid Holland brachten gistermiddag met het bestuur vaa de Rotterdamsche Tramwog- Maatschappy per extra-stoomtram een bezoek aan de Ho.-ksche WaarJ. Ook enktle andere autoriteiten behoorden onder de genoodigden. Te Numansdorp werd geluncht. Op den terugweg ondervond de tram eenig oponthoud, daar een tram, komende uit Zuid- Beierland, ontspoord was, waardoor de extra- tram niet kon passeeren. Te halfzeven vereenigden de deelnemers zich aan een gemeenschappeiyk diner iu het sociëteitsgebouw in de Rotterdamsche dier gaarde, waarby het aan waarderende toe spraken voor de Rotterdamsche tramweg- maatschappy met haar energieken directeur, den heer H. F. Guicbart, niet ontbrak. Ingevolge Koninkyk besluit van 3 dezer wordt het par.tserdtkschip „Zeeland" met 1 Juni a.s. te Ylissingen in dienst gesteld. By gemeld besluit is het bevel over dat schip opgedragen aan den kapitein ter zee A. G. Ellis. Voorts worden met gemelden datum aan boord van genoemden bodem geplaatst: de kapitein-luit. t/z. W. J. De Bruyne, als eerste officier; de luits. t/z. lste kl. E. W. Pfeiffer en F. J. Goedkoop; de luits. t/z. der 2de kl. G. L. d'Abo, F. W. J. Gro sneboom, A. H. Van Deursen en H. J. Albarda; de adelborsten der lste klasse H. J. Pek, jhr. P. A. Prins, C. C. Kaysor, J. A. Jager, F. F. Van der VeD, A. H. Van der Mersch, A. Rombach, E. J. Langelaan en H. C. Louwerse; de eerste luit. der mariniers W. J. Bernelot Moens; de offi cier van gezondheid der lste klasse dr. C. J. De Bruyn Kop3; do officier van administratie der lste klasse A. A. J. Schilt; de adjunct- administrateur P. A. Snell n van Vollenhoven en de officier-machinist der 2de kl. J. Ma?n:ag. Volgens tot dusverre ingekomen berichten zullen zich ter vergadering van afgevaardig den der Kamers van Koophandel en Fabrieken, op 7 dezer te Amsterdam in het lokaal „Eensgezindheid" te houden, doen vertegen woordigen de volgende KamersAssen, Steen wyk, Groningen, Haarlem, Middelburg, Delft, Leeuwarden, Zutfen, Utrecht, Dordrecht, 01- denzaa), Hengeloo, Vlissiagen, Apeldoorn, Zwolle, Waalwyk, 's Gravenhage, Arnhem, Leiden, Enschedee, Amersfoort, Amsterdam, Zaandam, Purmerend, Meppol, 's-Hertogen- bosch, Breda, Berken-op Zoom en Schiedam. Dr. A. Van Hasselt, directeur der Ryks hoogere burgerschool te Assen, ie plotseling overleden. Hr. Hs. pantserschip „Evertsen," onder bevel van den kapitein ter zee B. De Groot, is 5 dezer uit Nieuwoaiop vertrokken, ter opvolging van zyn bestemming naar Lissabon. Op Hemelvaartsdag 19 Mei a.s. hoopt de Nederlandsche Bond van Jongeling»v*reeoi- giagen op Gereformeerden Grondslag zyn Jaarlykschen Bondsdag te Haarlem U houden in de groote zaal der sociëteit „Vereeniging", Lange Bsgynestraat, by de Groote Markt Des voormiddags van 10 1 uur heeft de hnishou delyke vergadering plaats, waarin m. aan de orde komen een voorstel om do Ringen van Geref. Jongelingsvereenigingen in do organi satie van den Bond op to nemen, en oen voor stel tot het instellen van oen barean van in formatie ten behoeve van de leden der aan gesloten Vereenigingen. In de middagvergadering, van twee nren tot halfvyf, die mede voor alle belangstellenden toegankelyk is, hoopt o. a. als spreker op te tredea de heer J. H. De Waal Malefjgt, lid van do Tweede Kamer der Staten-Generaal en burgemeester van Westbroek,methetoBder- werp: „De beteekenis der inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina voor volk en jonge lingschap," terwyl in do openbaro avond vergadering te 6 uren het woord zal gevoerd worden door ds. C. Van Proosdy, to Leiden. Tot rapporteurs over het ontwerp van wet tot regeling van den leerplicht zyn door de afdeelingen der Tweede Kamer gekozen de heeren Kerdyk, De Savornin Lohman^Smidt, Drucker en Vermeulen. De Tweede Kamer kwam hedenvoor middag te elf uren byeen en toen weid, met het oog op den stand van het afdooüngs- onderzoek, besloten, eerst Donderdag 12 Mei 's voorm. te elf uren openbaro vergadering te houden, waarin aan de orde zyn: do inter pellatie Donner (bidstond op 31 Augustas); de interpellatie Troelstra betreffendo verhin dering eener openbaro vergadering to Booge- zand, en daarna de dienstplichtwet De Kamer hoeft daarna het sectie-onder zoek omtrent den leerplicht voortgezet Het stoomschip „Amsterdam" arriveerde 5 Mei van Nieuw-York te Rotterdam; de „Ajax," van Amsterdam en Liverpool soar Java, arriveerde 3 Mei to Colombo; do „Kanzier," van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 4 Mei to Satz; de „König," van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, vertrok 3 Mei van Suaz; de „Madura" arriveerde 5 Mei van BaU&a te Amsterdam; de „Oberon" vertrok 4 Kei van Neufahrwasser naar Amsterdam; de „Prins Alexander," van Batavia naar Arnztertam, vertrok 5 Mei van Perim; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 4 Mei Ouessant. Hillegom. Den 7den Mei a. s. hoopt Marts. Van den Berg don dag to herdenken, waarop hy vóór 40 jarc-n by de firma M. VaoWawen en Zoon, alhier, als bloemistknecht in dienst trad. Gisteren werd door 'tO. M. by derochtbank te Haarlem tegen W. v. d. Berg, huisvrouw van G. Van Veen, alhier, wegens diefstal van twee ryksdaalders, zes maanden gevangenis straf geéischt. Noordwyk. Aan „De Gelderlander" ont- leenen wy het volgende „Maandagmorgen zijn zes Eerw. Zusters van J. M. J. naar Marseille vertrokken om aldaar don 5den Mei scheep te gaao op de „Smeroe." Deze zusters zyn bestemd om te Tarnohan, een plaats in do Minabassa op Celebes, een gemeente, welke reeds 900 Katholieken t*lt, een school te openen, ten einde de arme inlandsche jeugd te onder- wyzen. Deze Nederlandsche missie, die be stuurd wordt door de Z.Ew. paters Jezuïeten, is reeds vry aanzienlyk; zy telt toch 7000 geloovigen. De namen der zusters zyn: „Eerw.moeder Wenceslas (in de wereld mej. Te Poel), welke tot overste benoemd iszuster Boniface (mej. Meyer), zuster Josephine (mej. v. d. Berg), zuster Basilissa (mej. Heister), zuster Dorothea (mej. Schambergen) on zuster Laetitia (mej. Laanen)." Eerstgenoemde was tot vóór eenige weken overste der Eerw. Zusters alhier. Uit de „Staatscourant". Koninklijke besluiten. BenoemdBij hot poraoneoi van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid der 2de klasse, de burgergenecskundigen (artsen) G. Booge- boom, E. S. J. M. A. Fraser, T. J. Jaski, G. A. W. F. Losecaat von Nouhuys en A. F. Boyl; tot officier van gezondheid dei Jsto klasse, de officier van gezondheid der 2de klasse dr. J. A. ltomeyn, van aat personeel; tot officier van gezondheid der 2do klasse bij do zeemacht D. J. Vrijdag, arts; tot officier van gezondheid 2de klasse bij het leger in Ned.-Indië de heeren dr. A. Worster en dr. F. C. W. Iblow, tijdelijk, d. i. voor den tijd van vijf jaren. Eervol ontslag verleend Aan mr. A. G. N. Swart, op zyn verzoek, uit zijn betrekking van adjunct-commies by het denartement van koloniën; aan den opzichter van politie by 's Rijks werf to Amsterdam C. J. Keizer, ter zake yan meer dan 55-jarigen leeftijd on meer dan 10-jangen dienst als burgerlijk ambtenaar, met ingang van 1 Juli a. s.; aan don Oost-Indiscbeo ambtenaar met ver lof W. M. H. Van Schmid, laatstelijk aasistent- rooident der XIII en IX kota'a (Padangscho Bovenlanden) op zijn verzoek wegen9 physiek© ongeschiktheid, met toekenning van pensioen. Benoomd tot hoofdopzichter overrechtsgebouwen, gevangenissen en Rijksopvoedingsgestichten, J. J. Van Schuylenburg, thans opzichter. Op pensioen gesteld: de kapitein H. J. Iwes, van het eerste rogiment infanterie, met ingang van I Joni, en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1429 'sjaara. De .Sts.-Ct." No. 105 bevat het K. B. van 30 April 1898, waarbij de wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), tot voorziening togen besmet telxjke ziekten, van toepassing worat verklaard op do pest. Brieven en andere stukken voor het oorlogs schip .Friesland" te Curasao zullen, tot nadere aankondiging, met elko postgelegenheid uit Neder land naar Curasao worden verzonden in pakketten aan het adres van het genoemde oorlogsschip aldaar. Voorts zal de verzending van brieven en andera stakkeD voor het oorlogsschip „Nautilus" to Cadix 14 Mei a. 8. worden gestaakt on, te rekenen van gemeld tijdstip, dagelijks met den trein van 7.12 m. van Amsterdam naar Antwerpen, eeno verzonding van brieven en andere stukken plaata vinden aan gonoemd oorlogsschip te Lissabon. Opdat die bnevon en andere stukken bij de sor- teeriDg op de postkantoren dadelijk in not oog vallen, worden belanghebbenden uitgenoodigd zo to voorzien van twee zich kruisende strepen over het geheel© adres, loopendo van den eonen hoek naar den anderen. Middelbaar Onderwijs. Voor de op 1 Sept. 1898 to openen R. H. B.- scbool met 5-jarigen cursus te Den Helder worden gevraagd, op een jaarwedde van ƒ1800, leoraren, oie onderwijs zullen geven in do vakken a—q van art. 17 der wet van 'Z Mei 1863 (Stsbl. no. 50) tot cagaling vau het middelbaar onderwijs. Zij, die naar een dier betrokkingen willen dingen, worden verzocht zich aan to melden met opgave van de vakken, waarin zij bevoegd zijn aan een H. B.-S. met 5-iarigen cursus onderwijs te geven. Verd er worden gevraagdoen leeraar in hand en rechtlijnig teeiccnen. op een jaarwedde van ƒ1500; een leeraar in do gymoastieK. op een jaar- -weddü van 700; een ainanuenis op een jaar wedde van ƒ600 en een concierge op een jaarwedde van ƒ600, met vrije woning en vrij vuur on licht Sollicitanten voor bovenuenoomdo betrekkingen gvlieven zich vóór 24 Mei e. k. aan te melden bi) den inspecteur van het middolbaar onderwijs, dr. A. 'II Van Aken, te 's-Gravenhage. Ons koloniaal bezit. In een rorig nommer van zyn „Exportblad" schreef do heer Kamorlingh Onnes in verband ttet den oorlog tusscbeu Spaüje on Amerika o. m. h_t volgende: „Moet Spanje derhalvo opgeofferd, het is mogelyk bvonzeer als men kon bevelen, dat de koloniënBchat van Nederland in eene politieke onderhandsche veiling gevaar zou lOopen." In hetzelfde blad van 4 Mei schryft prof. Q. Kern, uit Leiden, naar aanleiding van die zinsnede: „Gelyk u bekend is, heeft hot dagblad „De Standaard" nog onlangs de aandacht gevestigd op mogelyke gevaren, waaraan men in Neder- landsch Indië, wie weet hoe spoedig reeds, het hooid zal moeten bieden. „Ik voor my geloof niet, dat er dadelyk gevaar te duchten is, maar vroeger of later kan ha genaken, dat is niet te loochenen, en als men geen voorzorgsmaatregelen neemt en wacht totdat de ure des gevaars slaat, dan is het te laat. Vraagt men my, wat w(J moeten do.n om het gevaar, hos ver het ook nog af zy, te bezweren, aan zou ik antivoorden: „Wy, burgers van Nddtrl.ind, moeten met al do kracht, die in ons is, zoekon te bewer- keD, dat de inl.indsche bevolking hou en trouw met ons haar geboortegrond verdedigt tegen eiken buitenlandschen vyand. „En dat zal zy doen, die bevolking van het Nederlar. sche Ryk ten zuiden van den Evenaar, wannea do burgers van Nederland ten noorden van dc-ze lyn daadwerkelyk toonen allo oukrdanen van H. M. de Koningin zóó te willen behandelen, als leder onzer behan deld wil zyn. Het is onze plicht niet enkel te zorgen voor een zoogenaamd goed bestuur, maar ook om den inlander alles mode te deelen, zelfs met zelfopoffering mede te deelen, wat er in onze beschaving good ishet alge- meene peil van beschaving by hom te ver- hoogen, en te breken met dat ellendige, door gedemoraliseerde oudgasten aangoprezen dom per systeem, dat een vryheidlievend volk onwaardig is en dat naar myn innige over tuiging nagenoeg door onze goheele natie ver afschuwd zou worden, indien niet zoovelea zich lieten bedotten door zich noemende „Ia- dische specialiteiten." „Indien mannen van allerlei politieke rich ting, invloedryke mannen ieder in zyn kring, gelykeiyk en eendrachtig wilden stryden voor wat by allen toch als recht en waarheid geldt; wilden samenwerken voor de hoogere belangen van vaderland en koloniën, hoe zou dan tevens de politieke atmosfeer hier te lande gezuiverd worden, hoe zou onze naam met eere genoemd worden door het nageslacht, dat niet nalatea zal recht te spreken over al wat in onze dagen geschiedt."

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1