in de Sts Ct. ter kennis van belanghebbenden, dat In den loop der maand Jtmi of Juli e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Amsterdam. Naar het „Vad." verneemt, zullen de twee wetsontwerpsn tot wijziging van het Burger lijk Wetboek, betrekking hebbende op de vader lijke macht en voogdij en verwante onder werpen, de Tweede Kamer spoedig bereiken, terwijl de beide ontwerpen, betrekking hebbende op berechting en bestraffing van jeugdige delinquenten, nog bij den Raad vaD State in onderzoek zijn. De Leidsche Lieiertafel „Arion" zal op Vrijdag 13 Mei a. s. een eoncert geven. De verschillende gevoelens, waardoor zoovelon In stad en lande zich voelden aan gegrepen bh het doodsbericht van dr. Hal- bertsma, hoogleeraar op de Universiteit Utrecht, zijn gisteren in ruime mate uitgesproken en vertolkt aan de plek, die hem. ter laatste rustplaats was aangewezeD, en waar zoo tal loos velen om heen geschaard stonden. Prof. Veit, uit Leiden, bracht in het Duitsch een laatsten vriendengroet en gaf de ver zekering, dat ook in gansch Duitschland de nagedachtenis van Halbertsma lang in eere zal blijven. Van die vriendschap en van die veel zijdige vereering hier te getuigen, achfce Spr. zich een eereplicht. Twaalf rijtuigen volgden den lijkwagen wolke door zestien kransen gedekt was. Er waren er van de professoren der geneeskundige faculteit, van den, senaat van het U. S. C. van do medische faculteit van den U. S. B. van de adsiatenten van den boogleeraar, van de hoofdverpleegsters van het Stedelijk Zie kenhuis, van het Andreas gesticht, van de Vereeniging tot ondersteuning yan behoeftige kraamvrouwen, van de oud-leden van bet Leidsqhe dispuutgezelschap „Archimedes" van hun eersten presiient, en meerderen nog. Het stoomschip „Merapi", van Java naar Rotterdam, vertrok 3 Mei van Port-Said; de „Soembing" arriveerde 3 Mei van Rotterdam te B-tavia; de „Werkendam" arriveerde 3 Mei van Rotterdam te Nieuw-York; de „Prin ses; Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 3 Mei van Southampton; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 3 Mei te Port Said; de „Achillas", van Amsterdam en Liverpool naar Batavia, arri veerde 2 Mei te Singapore; de „Bundesrath" arriveerde 2 Mei van Hamburg en Antwerpen te Mombassa; de „General", van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Airika, passeerde 2 Mei Ouessant; de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, pass. 3 Mei Wight; de „Koningia Wflhelmina" vertrok 4 Mei van Batavia naar Amsterdam; de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 4 Mei Dungeness. Benthuizen. Als oen bijzonderheid mag woroen medegedeeld, dat bij den heer A. Hoogendoorn, te Benthuizen, is geboren een eendekuiken mot vier pooten, waarvan het er slechts twee gebruikt, hoewel de andere twee mede van zwemvliezen en nagels zijn voorzien. Het diertje is overigens gezond; het loopt en zwemt even vlug als zyn makkertjes. Bodegraven. Donderdag 5 Mei zal do kiesvereeniging „Burgerplicht" vergaderen. Agenda: Rekening 1897. Verkiezing Provinciale staten. Bestuursverkiezing. De heer A. Van der Beek,, uit De Meg?, Bodegraven, behaalde deze week te Utrecht de onderwijzersakte en slaagde Dinsdag voor de vrije- en orde-oefeningen. Tot 1 Juni a. 8. zal bi) met ingang van heden als tijdelijk onderwijzer aan de 1ste openbare school alhier werkzaam zijn. llillegom. Bij de politie alhier werd gisteren aangifte gedaan, dat do vrachtrijder W. B. zich wederom had schul-ig gemaakt aan ver duistering van geld, hetgeen hem in zijn hoe danigheid van vrachtrijder tot het doen van betaling was toevertrouwd. Ook wordt hem ton laste gelegd, dat hij de hem toevertrouwde goederen en brieven onder zijn berusting houdt. Nog onlangs werd by op klachte wegens misbruik van- vertrouwen geverbaliseerd, en heeft ook nu reeds bekend aan het hem ten laste gelegde feit schuldig te zijn. De vrouw van den arbeider H. W.y alhier, die Dinsdag wegens dronkenschap in bewuste- loozen toestand met een vrij ernstige hoofd wonde op eea wagen naar haar woning moest worden vervoerd, was gisteren weder in zoo verre hersteld, dat zy haar flescbje by her huling b\j verschillende herbergiers heeft kun nen laten vullen. Daar *yT zoo zy geen gold heeft, alle s,. zelfs bet nooaigo voedsel, verkoopt om aan baar dranklust te kunnen- voldoen, is den alhier gevestigden herbergiers, zoowel in bet belang van de vrouw als in dat van haar man en kinderen, dringend verzocht haar goen sterken drank meer te verkoopen. Lisse. Aan het Rykstelephoonkantoor alhier zijn in de afgelooptn maand ontvangen 156 en verzonden 150, te zamen behandeld 306 telegrammen. In April 1897 werden behandeld 271 telegrammen. Voor de inschryving voor de scbuttery zal in deze gemeente meer speciaal zitting worden gehouden ter gemeente secretarie op Wo.nadag 25 Mei a. 8., des voormiddags te elf uren. Noordw ykerhout. In April werd aan het hulppostkaDtoor op de Rykepostspaarbank ingelegd f 217.25 in 11 inlagen, terwyi werd terugbetaald 1758.87 in tien keeren. De tloembollenveiling, gisteren door de boeren H. Ho man en Zonen als directeuren te.i overstaan van den heer Frylinck als notaris gehouden, had, wat het aantal num mers betreft, niet de afmeting van vorige jaren. Zy had een gewoon verloop en levert dus geen stof tot byzondere opmerkingen. Alleen kon worden geconstateerd, dat voor het meerendeel zeer naar genoegen werd ver kocht en dat eenige principalen pryzen maakten zelfs boven hun verwachting. TWEEDE HAMER. Zitting van heden. (Per Telegraaf.) Behandeling der marine-begrooting. Aan den heer Staalman antwoordde de Minister vaw Marinedat by de loonregeling op de werf bekwaamheid en ijver en niet ouderdom hoofdfactoren zyn. Hy ontkende, dat de Staat te lage loonen uitbetaalt en misbruik maakt van overvloedige aanbieding Yan werkkrachten. De heer Staalman verklaarde zich dan niet den geest van ontevredenheid onder de werk lieden te kunnen begrypen en bepleitte lots verbetering van do hospitaalsoldaten, door den Minister echter onnoodig geacht en door den heer Verhey ondersteund, wat betreft de uit- keering van het voedingsgeld. De heer Yerboy gaf middelen aan ter be vordering der dienstneming by het corps mariniers, o. a. aangenamer uniformen en meerdere uitzending naar de koloniën, bijv. naar de Pedir-expeditie. De Minister vindt de tegenwoordige mari niers-uniform doelmatig en is, indien nood- zakelyk, bereid een bataljon voor Indië be schikbaar te stellen, al zyn daaraan bezwaren verbonden als do vervanging hier te lande en de acclimatatïe in Indië. Hy zal de werving bevorderen door hoogere handgelden en het rondzenden van wervers. De heeren Staalman en Verhey spraken nog voor een bülyko vergoeding aan sergeant majoors voor offleiersdiensten. Laatstgenoemde vroeg voor Indië een behooriyke voorzieoiug in marine-reserve. Hem beloofde de Minister overweging van het verleer.en van vrfle geneeskundige be handeling aan gezionen van schepelingen, die buitengaats dienen, en van instelling eener marine-reserve voor Indië, indien uitvoerbaar, wat vroeger niet het goval was. De he. r Staalman besprak uitvoerig een betere behartiging der belangen van het corps onderofficieren der zeemacht. De Minister verwees naar de voorgestelde traktementsverhooguig in deze begrooting, welke z. L zeer biliyk is. De heer Verhey bepleitte de noodzakelijkheid,, van oprichting eener hoogere marine-school, ter vorming van bekwame comman Janten, van wettelijke regeling van het onderwys en van onaerwys in militaire paedagogi?. De Minister acht hooger onderwys onve-r eenig'oaar met den dienst, al erkent hy de wenscheiykhtid. Het onderwys verkeert in een overgangstoestand. Voorpaedagogie bestaat geen tyd aan 't Instituut. De Minister bleef 2ich verzetten tegen de aanwending der Handelsschool tot opleiding van adspirant-administratmrs. De heer Troelstra klaagde over slechte voeding aan boord. De Minister zou dit oncer zoeken. Een incident ontstond, toen do beer Troelstra het militarisme vergeleek met vechten en zuipen onder de leuze voor 0raDj9 on Vaderland. De heer Verhey en de Voorzitter protes teerden en laatstgenoemde riep hom tot de orde. AGAVEJIIENIEDWS, L e i d o nGeslaagd is voor het voorbe reidend kerkelijk examen de heer J. C. E. Van Herwerden. „Reuata." Het is by na het laatste concert geweest: goldank! Met zulk zomerweer in een warme zaal te moeten zitten, dat wordt ma-.r een half genoegen: dan verlangt men naar „Ami- citia," Musis Sacrum" of „Zomerzorg" (in alphabetische volgorde) of naar alle drie tegeiyk, ook al mogen buitenconcerten en zaaluitvoe ringen niet op éón lyn worden gesteld. Het schijnt, dat het kunstlievend lidmaat schap van „Renata" slechts weinigen, aantrekt, want ook gisteravond en nu zonder een gelyktydige opera-voorstelling was de op komst van het publiek niet al te groot. Ten onrechte echter: wat „Renata" dezen winter heeft ten gehoore gebracht is niet alleen het aanhooren waard, maar is z.lt's hier on daar bewonderenswaardig geweest. Gedane zaken nemen geen keer, doch by den aanvaDg van het volgend soizoen zal het publiek, naar ik hoop, de gelegenheid niet ongebruikt laten om toe te treden 1 Koorwerken van Franck, Brahms, d'Indy, Cbabrier, Söiermann en Kretschmer vormden ditmaal het programma en uit een berichtje in dit blad is my ge bleken, dat d'Indy's „Sur la Mer" en Cha- brier's „A la Musique" als de hoofdschotels moesten worden beschouwd. „A la Musique" herinnerde ik my nog van een concert van „Sempce Crescendo", waaraan „Es moll" zyn medewerking verleende ongetwyfeld de minste uitvoering, die hst dames-koor ooit gagovon heeft „Sur la Mer" daarentegen is, zoover ik weet, hier nog noo.t te voren uitgevoerd. Of het niet even zoo wel achterwege had kunnen blyvon, daar over moge ieder zich een eigen meening hebben gevormd: naar mijn smaak was het over het algemeen niet. De harmonieën kwamen my echter zoo nu en dan zoo verdacht raar voor, dat ik my wol heb moeten afvragen, of de dames ze niet wei eens manier maakten, dan ze er geschreven stonden. Met „A la Musique" kan ik my zeer goed vereenigen, hoewel ik my daarom nog geenszins onder de aanbidders wensch te scharen. De andere werken heb ik alle met zeer veel genoegen gehoord elk op stfn eigen plaats zoo was het koor uit „Dio Folkunger" een aardig nummertje om mee naar huis te gaan - d. w. z. altyd nadat het uil ial veelmeer ook niet. Brahms' liederen, vooral het eerste, vond ik het mooiste van den geheelen avond, en, al moge het koor aan den aanvang van' het concert ietwat onbeslist zyn geweest, juist in dit eerste lied van Brahms deed het zich in zyn meest uitstekende hoedanigheden kennen. De artistieke voordracht van dez8 liederen vooral deed den goeden smaak van den heer Van Adelberg alle ssr aan. Heb ik er den vorigen keer op moeten wjjzen, dat er onder de sopranen te weinigen waren, die zich met groot gemak in de hoo gere lagen bewegen, ditmaal kon ik op dit punt een groote verbetering cocstateeren. In het derde lied van Brahms echter konden zy er hier en daar niet goed by. De koorzang stond overigens op een hoog peil en, op een kleinigheidje na, zou ik niet weten wat voor kwaads er van te zeggen. Mevr. Engelen -Söwing hielp gewoonlyk een bandje, zittende op haar stoel, maai ook vervulde zy drie solo's in de koorwerken. Behalve dit zong zy een paar fioderen, waarin zy haar groote gaven als coloratuur-zangeres heeft kunnen doen. schitteren. Bet eene was een Russisch volkslied van AiabiefT, dat zeer in myn smaak viel, bet andere een nieuw liedje van Mann, expre6selyk gecomponeerd om Mevr. Engelen tot het makon van cabriolen in de gelegenheid te stellen. Joist omdat dit lied meer als virtuozenstuk dan als een ernstige gedachteuiting moet worden opgevat, kan het niet verwonderen, dat dit lied m. L een heel eind achterstaat by andera vroeger geschrevene en werkeiyk schoone liederen van Mann. Al he'o ik Mevr. Eügelen's stem er nooit een gevonden, die pakt, ik kan my best be grijpen, dat Hannover een begeerenden blik op haar geslagen heeft, en haar vertrek zal dan ook een groot verlies voor de Hollandsche OpGra zyn. Het vibreereD, waaraan zy sterk doet, mag in liederen met veel versieringen niet van onpas zyn, by haar inzet in „La Musique" hinderde het my bepaaid. Ook kan haar uitspraak my niet overal even tevreden stommen, zooals oyv. die dikke l ia „Sur la Mer." De zuiverheid en glashelderheid van haar stom in de hoogste registers en haar zeldzame coloratuur zyn echter eigenschappen, dia de handen en vo ten geregeld los maken, en ook ditmaal ontkwam Mevr. Engelen er niet aan een coupletje te moeten herhalen. Ik houi nu eenmaal oiot van. axtisten, wier eenig streven is om het publiek te toonen,. dat zy niet slechts kunnen wat anderen ook doem, maar dat zy bovendien nog een aantal Acrobatische toeren in do mars hebben, die niemand hun kan nadoen. Voor myn part stam zy er nog by op hun hoofd: ik geloof gaarne, dat zy het kunnen, maar biyf liever thuis. Er is echter een ander ras van artiston, een helaas zeldzamer soort wien het er niet om te doen is zeiven te schitteren en de to juicbingen van het „groote pu'.liek" te ontvangen, maar die tot ons komen om de schoonheden der muziek voor ons te vertol ken kunstenaars, die een stuk op het pro gramma brengen, omdat bet mooi en niet om dat het moeilyk is. De violist Verhallen, die zieh op dit concert hoeft doen hooren, heeft op my den indruk gemaakt er een van het laatste, my sym pathieke type te zyn. Mot genoegen heb ik het 7do concert van Da Bériofc van hem ge hoord, een stuk, dat zelden meer gespeeld wordt behalve op openbare lessen, waar het verbroddeld wordt door leerlingen, wien dit concert veel te moeilyk is. Zyn eigen romance maakte by eerste auditie een zeer aangeuamen incruk op my het is een zeer melodieus stuk. De eenvoud van Verhallen's voororacht, zyn treade streek, zyn volle toon, zyn zuiverheid, alle waren ze even goed; alleen wat meer passie zou hier en daar geen kwaad kunnen. Mr. S. J. EnthoveD, die alle pianobege leidingen op zich had genomen, heeft zyn taak, zooals te verwachten was, roortreffelyk vervuld. d. G. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau mr. G. L. W. Vos, secre taris der gemeente Assen, en P. Molenaar, hoofd onderwijzer der inrichting voor havelooze kinderen, te Rotterdam. Benoemd tot rochter-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te Haarlem, mr. N. G. Knoop Koopmans, thans kantonrecht er-plaatsver vanger, alsmede advocaat en procureur aldaar, en mr. C. M. Kasch, gemeente-secretaris aldaar. Benoemd bij den provincialen staf, tot majoor provinciale adjudant: in Utrecht, de kapitein W. Van Houten., van het ode reg. vesting-artillerie; in Noord-Brabant, de kapitein A. Breeman, com mandant van het algemeen depot van discipline. Pensioen verleend aan H. Viool, wed, M. Engel- mann, laatstelijk rijksveldwachter-brigadier, ƒ194; aan H. H. Schotanus a Sterringa (Steringa) Lemke. laatstelijk directeur der registratie eu domeinen, ƒ3000; aan P. J. L. 8checker, laatstelijk verificateur der 1ste categorie bij 's-Rijks belastingen, ƒ1205. De eerste-luitenant A. Gobée, van het korps genietroepen, te rekenen van 1 Mei 1898, op zijn verzoek, voor den tijd van elf maanden op non activiteit gestold, zonder bezwaar der schatkist. De majoor jhr. C. Van der Wijck, provinciale adjudant m Utrecht, op zijn aanvrage, met ingang van 1 Mei 1898, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1600 'a jaars. De gowone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrydag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Aan de telephoon alhierzyn nog aangesloten onder: No. 88: O. J. A. Schwarz, kapïtain-adj. der inf., Plantsoen 55. No. 187: C. W. Van Geenen, stalhouder, Langebrug. No. 299: Diakonessenhuis, Plantsoen. Hedsnnimiddkg om halftwee geraakte een jongetje van ongeveer zeven jaar door den hevigen wind in de Oude Vest, maar werd door een knecht van de firma Plesraan gauw uit het water gehaald en ver volgens naar huis gebracht, zoodat het kind met den schrik en een natte plunje vrij kwam. Gisternacht is in de Mauritskade te 's-Gravenhage een ongeveer 30-jarig koet sier, woneDde Sumatra-straat, in het water geraakt. Daaruit gehaald, bleken de levens geesten reeds geweken. Maandagavond balftien meldden drie knapen van 12 tot 14 jaren zich in het politie-bureau in de Keizerstraat te Schevenin- gen aan. Zy waren uitgeput van honger en vermoeienis. Te Rotterdam woonachtig, hadden zy 's morgens om zes uren hun woonplaats verlaten en waren met een boer medegereden, die hen onderweg in den steek had gelaten. Nadat zy den nacht in het politie-bureel te Scheveningen hadden doorgebracht, zyn zy gistermorgen ter verdere opzending naar hun woonplaats naar het hoofdbureel Alexander- veld gedirigeerd. Te 's-Gravenhage is zwaar geboeid en onder geleide van eenige ryksveldwachtera uit Middelburg binnengebracht de beruchte strooper Leo Miloen, die morgen, Donderdag, in hooger beroep voor het Haagsche gerechts hof moet terechtstaan. Het personeel der bankiersfirma Lippmanr Rosenthal en Co., te Amsterdam, werd dezer dagen aaDgenaam verrast door de modedeeh'ng, dat de oudste chef der firma, de heer George Rosenthal, voor de stichting van een pensioenfonds voor dat personeel de vorstelyke bydrago van f 100,000 heeft ge schonken. Te Amsterdam moest ter ver binding naar het gasthuis gebracht worden een man, die van een 17-jarigen jongen een messteek in de wang ontvangen had, omdat hy diens broertje, dat balddadigheid pleegde, aan de politie wilde overleveren. Do St u d e n t e n-r o ei vor e en igi n g „Nereu8" te Amsterdam heeft onlangs van den gemeenteraad aldaar toestemming ge kregen voor het louwen van een nieuw gebouw in den Buiten-Amstel, niet ver van den Watertoren. Terwyl zy tot dusver een los 8chuïtenhuis had in den Amstel by de Jan- Steen straat, zoo wordt dit nieuwe een vast liggend houten gebouw. Sedert zyn de noodige palen in don grond geheid en wordt het werk, dat den lOden Juni moot klaar zyn, voortgezet onder leiding van den aannemer F. De Bruyn. De kosten zyn pl. m. f 10,000. Te Hees, by Nijmegen, is een meisje van vier jaar in een beerput gevallen en daaruit levenloos opgehaald. Zondagmiddag werd door de Ryks-politie te Aksel een 14-jarige jongen uit de gemeente Koewacht opgebracht, dis met een kameraad uit België, het zoontje van den schoenmaker F. D., op den weg van Aksel naar Ky-kuit had aangevallen, op den grond geworpen en, onder bedreiging hem te zullen doodsteken, hem van zyn portemonnaie met ongeveer f 2.50 bad beroofd. De werkstaking der *Antwerpsche huurkoetsiers heeft Zaterdag een onverwacht einde genomen. Tusschen de werkstakers ont stonden oneenigheden. Een deel van hen onder wierp zich aan het nieuwe tarief, en daar een algemeen deserteeren te vreezen was, deelde het staking8-comité den burgemeester mede, dat alle rytulgon onder de nieuwe voorwaar den ryden zullen. Den directeur van eene verze- kerings-maatscb3ppy in Brussel werd dezer dagen in een sneltrein tusschen Parijs en Marseille een reiBtasch met sieraden ter waarde van 80,000 fr. ontstolen. By een wedstryd van automobielen te Perpignan is het rytuig van den graaf De Montaignac mot een voorgaand rytuig in bot sing gekomen; de beide automobielen vielen omver en graaf De Montaignac brak zyn beide beenen en een handgewricht, terwyl zyn be diende en twee andere personen ernstig ge kwetst werden; de graaf is kort daarop gestorven, en de bediende zal ook wel het leven er by inschieten. Maandagnacht ia indeSchie onder de gemeente Overscbio eene 35-jarige kellnerin, uit het café „Flora" op de Binnen rotte te Rotterdam verdronken. Zy was Maan dagavond met anderen uit ryden geweest, is ter plaatse van het ongeluk uit het rytuig gestapt en door de duisternis misleid te water geloopen. Pogingen tot redding waren ver- geefscb. Het lyk is later opgevischt. Gistermiddag had aan dm Abcouderstraatweg een droevig oDgoval plaats. Een zoontje van den hoer S., veehouder te Diemen, reed op een los paard. Onverwachts woei zyn pet af. Hy wildo die grijpen, doch vi 1 toen van het paard, dat hem een paar trappen op borst en hoofd gaf. Ernstig ge kwetst werd by opgenomen en per rytuig naar zyn wening vervoord. Zyn toestand is hopeloos, zegt onze berichtgever. Een der zoons van den landbouwer Th. Verstegen, te Uden (N.-B.), had zieh Maan dag namildag met paard en kar naar het land begeven. To;n by na zeer langen tyd niet terugkwam, werd men ongerust en ging men naar het land. Hier vond men hem dood, met vorbryzeld hoofd. Do man is door eene tot dusver onbekende oorzaak onder een rad der kar geraakt en heeft zoo een droeven dood gevonden. Een antiquaar te Schoonhoven, de hoer Abr. Berkley, is in het bezit van zes prachtige blauw Delftsche schotels, die,' ofschoon alle van patroon verschillende, toch een eigenaardig stel vormen. Een der schotels is nL voorzien van het potret van Stadhouder Willem V on de andere van een van diens naaste familieledenzyn gemalin, zyn beido zoons, zyn dochters en den Koning van Pruisen, broeder van de gemalin van Willem V. Te Domburg word Zaterdag* ochtend, in het in aanbouw zynde nieuwe hotel op de duinen, de 23 jarige man P. De V. door den rijksveldwachter dood gevonden. Hy had Vrijdagavond deelgenomen aan een uitvoering van een tooneelvereeniging en zich na afloop daarvan in genoemd huis be geven, waaraan hy werkzaam was, om daar te overnachten. Hoogstwaarschyniyk is hy by zyn thuis komst van een ladder gevallen. De hoogste fabrieksschoorsteen In Twente is die der Konioklyke Stoomweverij te Nyverdal (directeur de heer G. Salomon- son Hzn., te Almeloo), dezer dagen gebouwd, welke volgens nauwkeurige meting een hoogte beeft van 56'/2 meter. Zaterdag is de groote boerdery van den heer D. Van Lunen, op „Het Zand", to pchten, geheel afgebrand. De vlammen namen zoo snel toe, dat er aan blusscben niet te denken viel en bet groote voorhuis met byna alle bygebouwen in asch werd gelegd. Alleen een schuur en een der drie bergen bleven gespaard. Het verbrande was grootendeels verzekerd. Het tydschrift „The Sketch" geeft een bijzondere verdeoling in raBsen van de wielrijders aan. Het onderscheidt vyf rassen, en wel: lo. rijders niet het hoofd, de ware broeders, die 6treven naar een maximale verplaatsing by een minimum van inspanniDg en van gevaar voor zichzelf of anderen; 2o. ryders net de beenen, voor wie trappen het eenig streven en doelwit is; 3o. ryders met de handen, die alle hoop op de stuurstang gevestigd hebben en dat voorwerp, ook ia gelaatsuitdrukking, tot hun wraakofferschynen te maken; 4o. ryders met de bel, daaronder veel ryderessen, die in de bel de oplossing van iedere moeilijkheid in het verkeer zoeken en vinden; belt en rydt rechtuit, schynt hun eenige kennis van h3t ryden te zyn. Ten slotte dan die soort van ryders, welke eigenlyk niet rydt, maar er maar op los holt, of bonst, al naar het toevallig uitkomt; fata listen, in den meest slechten zïd, waarvaa het wiel draait, totdat zy e n omnibus, een aschkar of zelfs ook wel een soortgenoot tegen komen, die, nog erger dan zy zei ven met het „wat-raakt-het-my" gevoel behept, de straat opgegaan is. En dan het ras der „Zondags rijders"? Telegrummen, MADRID, 3 Mei In de Kamer verklaard© de ministerpresident Sagasta, c'at sedert 25 jaren 3,500,000,000 pesetas zyn uitgegeven voor versterkingen. Do Vereenigbe Stat n nemen tegenover ons een politieke houding aan van de minste soort, door indirecte mid delen te gebruiken om hun dool to bereiken. De Vereenig:e Stat.-n zouden tevreden zyn, indien er in Spanje woelingen ontstonden door de Republikeinen uitgelokt. De Republikeinen protestdc-r^n. De meerderheid applau üse-rt. Sagasta vraagt, o. do marine beter zou zyn, als do republikeinen am het bewind waren PARIJS, 4 Mei. De „Njw-Yo.k Herald" verneemt uit officio.Ia bron, dat er oakut^a hebben plaats gehad to MiuriJ, en dat in d© straten geweerschots zyn golodt door een ge wapenden tro.p CatalomCrs, die door de gendarmerie achtervolgd worden. Da gouverneur vau Valencia heeft mach tiging gekregen den staat van beleg af t© kondigen. Onlusten hebben plaats gehad te T&lavera wegens de hooge broodpryzen eu te Gyon tegen de vischopkoopers. De hulp der troepen werd ingeroepen. Het is onjuist dat de Cabaanscha opstan delingen Bayamo en Manzanillo bezet hebben, ROME, 4 Mei. De onlusten nemen een onrustbarend karakter aan. Op verschillende plaatsen zyn botsingen ontstaan met de trobpen, vooral te Figlin© en t© Piacenza, waar dooden en gewonden gevallen zyn. Do lichting van 1873 is onder de wapenen geroep?n. LONDEN, 4 Mei. Do „Times" veraoemt uit Nieuw-York, dat het vry zek*r schynt, dat de commissie uit den Senaat de tongelden zal laten vervallen, on dat het Huis zich daarmede zonder debat zal vereenigen. De president der Vereenigde Staton heeft het voornomen aangekondigd de Puilrppöoen te behouden tot na bet einde van den oorlog hy zeide, dat de regeering niet voornemens is er een bezitting van te maken. Indien Spanje in gebreke btyft de oorlogsschatting te betalen, znllon de eilanden verkocht worden aan eon Europeoscbe mogendheid, by voorkeur' aan Engeland. Thermometerstand: gisteravond om 8uren 16° C. 60.8' Fahrenheit; hedenmorgen 8 uren 12.5* C. 54.5° F.; 'e middags om 12 ■r.n 13.53 C. 56.33 F.; 'saamiddags 4 ureD 14.5° C. 58.1° F.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2