N'. 11713 Maandag 2 Mei. A°. 1898 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Zomerdienst Feuilleton. Betrouw tot in den dood. LEIDSCH DAGBLAD. £BUS DEZER OOUBANTa Voor Leiden por 3 maanden, t.HL iTranco per post1.40. Afeonderlyke Nommora 0.05, pB7.TR DER MIvkhtkwti flWZ Van 1—6 regeb f 1.05. Iedere rogel meer f 0.17J. Grooterd lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseer en buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TIER Bladen. In dit nummer vinden onze lezers de ge bruikelijke lijst, die wy steeds aanbieden by de verwisseling van den winterdienat in ZOMKRDIBNST op de treinen, trams en booten. Op barton gedrukt zyn ze aan ons Bureel ad ÏO Cents verkrijgbaar. B\j bet Leidsch Dagblad van Maandag- avond ontvangen onze lezers denzelfden dienst in klein formaat voor de portefeuille. Leiden. 30 April. Het zal velen een genoegen zyn te ver nemen, dat onze vroegere stadgenoot, de heer D. Couwenhoven, zich weder hier heeft ge vestigd. Men zal zich nog herinneren kunnen hoezeer zyn degelyk ondorwys aan de viool klassen der Ma^tschappy voor Toonkunst werd gewaardeord en hou hy in vereeniging met den heer A. J. Wetrens, destyds dirocteur, heeft medegewerkt tot den bloei van de Muziekschool van „Toonkunst", en de toon kunst in het algemeen in onze stad; men denke aan de kamer-soiróes in het Nut van het Algemeen enz. De heer C. is als kapelmeester van het 8ste reg. inf. te Arnhem 8 jaar met succes werkzaam geweest, maar heeft door lichame lijke ongeschiktheid voor den militairen dienst zyn betrekking moeten -vaarwelzeggen, en zal nu op het Rapenburg in bét gebouw der Sint Jozefs gezelldnvereeniging een vioolsdbool openen. Zy, die van zyn ondorwys vroeger genoten hebben, zullen hem zeker gaarne in hun kring terugzien, en aan hen, die den hoer C. niet kennen, kunoen wjj hem als leoraar zeer aanbevelen. Gisternamiddag werd de jaarvergadering gehouden van aandeelhouders der „Vereeni ging tot bevordering van den bouw van Werk manswoningen." Het financiöele resultaat van het afgeloopen jaar bleek bevredigend te zyn. Ook nu kan een diviaend van 3 pet. op de aan- deelen worden uitgekeerd, zonder dat van de garantie der gemeente gebruik gemaakt wordt. (De obligatièn rcn'eercn, zooals men weet, gya pet.). Het dividend is conditioneel op 1 Juni betaalbaar gesteld, daar de rekening door den gemeenteraad vooraf moot worden goed gekeurd. Hedenmorgen had aan het kantonge recht alhier een eenvoudige plechtigheid plaats. Naar aanleijing van het vertrek van den brigade commandant der Ryksvelawacbt L. Van der Wal, cie op 1 Mei a. s. den dienst met pensioen gaat verlaten, sprak de kanton rechter in tegenwoordigheid van den griffier, den ambtenaar van het O. M. en veel belang stellenden den vertrekkende toe. Z.E.A. bracht in herinnering hoe majoor Van der Wal steecs in hoogo mate zich had onderscheiden door volmaakte eerlykheid en trouw, door flinkheid, gepaard aan tact, en door buitengewonen y ver, by het vervullen zyner dikwerf moeiiyke taak, en Z.E.A. stelde er dan ook prys op, hem, mede namens de overige aan het kanton gerecht verbonden ambtenaren, de verzekering te geven van aller oprechte hoogachting en vriend8chappeiyke gevoelens en hun beste wenschen voor zyn verder leven. Eon 8toffeiyk biyk van hoogachting zal den majoor de herinnering verlevendigen aan don aangenamen tyd, bier te Leiden door hem doorgebracht, en al zal de ambtelyke aan raking nu verbroken worden, toch sprak Z.E.A. de verwachting uit, dat de vertrekkende het Leidscho Kantongerecht niet zou vergeten en gaf hem de verzekering, dat h t zoowel hem als den overigen heeren steeds aangenaam zal zyn, den man te ontmoeten, die gedurende 40 jaar in 's Ryks dienst een voorbeeld is geweest voor al zyn ambtgenooten en zich de werkelyke boogachtiDg heeft verworven van allen, die ra6t hem in aanraking kwamen. Zeer getroffen dankte de majoor v. d. Wal mtt een enkel woord, waarmede de plechtig heid was afgeloopen. Maandag-middag zal op de plaats der Morschpoort kazerne, door den majoor Vaillant, commandant van het 2de bataljon 4de reg. inf., de uitreiking der bronzen medaille plaats hebben aan den sergeant P. Hinrichs, van de late compagnie van genoemd bataljon. Gisteravond werd de cursus gesloten van de fabrieksschool aan de Langegracbt, waar gedurende den winter onderwijs in handenarbeid (slójd) gegeven wordt. Evenals in vorige jaron kon die sluiting door de welwillendheid van een warm vriend der school weder op feestelyke wyze geschieden. Vjjf en voertlg leerlingen, die dtn cursus trouw hadden gevolgd tot het einde toe, werden niet alleen feesteiyk onthaald, maar ontvingen daarenboven nog een fraai geschenk, bestaande voor do oudsten en y verigsten in een booromslag met yzers, een schaaf of handzaag, voor de jongeren in een flinken hamer. Naar zich laat begrypen, keerden allen wel voldaan huiswaarts, de meeaten met het voornemen om den volgenden winter hunne vrye avonduren weder op dezelfde aangename en nuttige wyze te komen besteden. In het St.-Jozefsgezellengebouw alhier werd de dorde algemeeno vergadering van de Palroon8vereeniging „R.-K. Gildenbond" ge houden. Na lezing der notulen van de laatste ver gadering werd omtrent de werkzaamheid van het centraal-bestuur betreffende de concurren tie vanwege den arbeid, in gevangenissen en rykswerkinrchtingen verricht, medegedeeld dat zeventien adhaesiebetuigingen zyn ontvangen van verschillende corporatiën. Vervolgens werd het jaarverslag uitgebracht. Daaruit bleek, dat de „Gildenbond" in bloei toe- noemt. Byzondere hulde werd gebracht aan den zeereerw. heer pastoor Konings voor zyn arbeid in het belang van den „Gildenbond". Het ledental is stationnair gebleven en de btaat der financiën is niet ongunstig. Tocu werd geconstateerd, dat de gee3t van aaneen sluiting onder de patroons nog niet levendig genoeg is opgewekt. Als bestuurslede n zyn herkozon de aftredende heeren Bredius, te Rotterdam, en Harm, te Amsterdam. Gekozen werd de hetr F. Van Beers, voor de vacature Kanters. Hedenmiddag ontvingen wy per Neder- lundsche mail de Bataviasche bladtn alleen van 5 April, zoodat de bladen van 30 Maart tot 4 April, welke per Engelsche mail werden verzonden, nog ontbreken. Tot hoofd der Christelijke school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Alfen aan den Ryn is benoemd de heer J. W. Engelkes, hoofdonderwyzer aan do Chr. school te Sas sonbeim. Benoemd is tot ondcrwyzer aan de Cbriste- lyke schooi te AarLnderveen de heer R. P. Offringa, van Hazerswoude. Tot onderwyzor aan de Chr. school te Driebrugge (L.-R.-Weide) is benoemd de heer L. Van Loo, te "Waarder, leerling van de Chr. Normaalschool te Bodegraven, die de vorige week de onderwijzersakte verkreeg. In het Hotel „De Twee Steden" te 's-Gravenhage is afgestapt baroo Van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Noori-Brabant. De hoofdcommissie voor de herschatting der gebouwde eigendommen hield gisteren haar etrsto vergadering in 't Hotel „De Twee Steden", te 's-Gravenhage, onder voorzitter schap van den oud-minister van financiën, mr. J. P. Spronger van Eyk. Aan den aftrodendep stationschef te Haarlom, den heor Van IJ'sseldyk, uie opge volgd wordt door den hetr De Bruyn, uit Leiden, is, met een geschenk, een album aan geboden, bevattende een fraai gecalligrapheerde titelpagina van de hand van den heer Greven- stuk, en verder tal van bekende namen. Op de eerste bladzyde staan byv. de namen van den vico president van den Raad vaD State, den Bisschop van Haarlem, den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, den minister van koloniën en den burgemeester van Haar lem voorts van veel autoriteiten uit Amster dam en Den Haag, wel een bewys van de groote sympathie, waarin zich de heengaande chef mocht verheugen. De heer W. A. baron Van der Feltz te Aasen wenscht voor een herkiezing als lid der Staten van Drente niet in aanmerking te komen. Omtrent de inwyding van de nieuwe Haarlemsche kathedraal aan de Leidsche vaart kan de „N. Haarl. Crt." vermelden, dat de plechtigheid een aanvang neemt Maandag ochtend te halfacht. Omstreeks 9 uren begint de consacratie van het Hoogaltaar, op welk uur do kathedraal toegankelyk zal zyn voor autoriteiten en voor ben, dis in het bezit zyn van een toegangskaart. Te 10 uren zal de Bisschop do plechtige Pontificale Hoogcienst opdragen, waaronder Z. D. H. hoogstwaar- scbyniyk eene toespraak zal houden. Jonkbr. mr. Boreel van Hogelanden, burge meester van Haarlem, en een aantal genoodig- den zullen deze plechtigheid by wonen. De Commissaris der Koningin is wegens ambts bezigheden afwezig. Z. Exc. zal echter door zyn oudsten zoon vertegenwoor igd worden, terwijl mevrouw Van Tienhoven hoopt tegen woordig te zyn. Z. D. H. de Bisschop heoft toegestemd in het verzoek om Maandag een paar straten der nieuwe parochie te willen doorrijden. In de jaarvergadering der Chrirtoiyke onderwyzers en onderwyzeressen, 31 Mei en 1 Juni te Amsterdam te houden, komt o. zn. aan de or ie het volgende „voorstel" van het hoofdbestuur: „De algemeene vergadering der V. v. C. O. en O. in N. en de O. B. verklaart zich tegen het ingediende wetsontwerp op den leerplicht, als ingrijpende in de souvereiniteit in eigen kring - in casu het huisgezinals in meer dan één opzicht onpaedagogisch; als den byzonderen onderwyzer nieuwe lasten opleg gende; als verzwarende den financiöelen oruk, waaronder nu reeds het byzonder onderwys gebukt gaat." Door de Waalsche Commissie is de heer L. Perriraz, lie. theol. van de universiteit van Lausanne, beroepen tot predikant by de Waalsche gemeent/ te Groningen, na afgelegd examen tot de evangeliebediening toege laten. KerkCL) De koninklijke ordo van Victoria en Albert, waarin H. M. de Koningin opgenomen is, is in 1862 ingesteld. De orde wordt alleen aan vrouwen vorltend. Koningin Victoria i3 souverein der orde, die uit vier klassen bestaat. In de eerste klasse zijn alleen opgenomen regoerende vorstinnen en prinsessen, verwant aan het Engelsche koningshuis; in de tweede klasse prinsessen van koninkiyken bloede in de derde vrouwen uit den hoog9n Engelschen adelin de vierde klasse meest vrouwen uit hoogeron en lageren Engelschen adel. Naar men verneemt zal do naaraL ven nootschap „De Deli-courant" over 1897 een dividend van 6 pet. uitkeeren op do aandoe- len A en 20 pcr coupon op de aandeelen B. Uit Parijs wordt gemeld, dat onze land genoot Joseph Hollman, do bekende violon cellist, benoemd is tot ridder van het Legioen van Eer. Uit Genua wordt gemeld, dat de Ko ninginnen de voornaamste kerken en andere gebouwen bezichtigd hebben. Vervolgons gin gen Hare Majesteiten naar de haven, waar juist de „Prinses Sophie" gereed lag om naar Batavia te vertrekken. De bemanning hief het Volkslied aan en juichte, en de Koningin nen wuifden met dun zakdoek. De heer J. F. Drost, leeraar in de Moder- landscho en de Hoogduitsche taal aan da Ryks hoogere burgerschool, tevens leeraar in do Fransche taal aan de RyksnormaallesteMep- pel, heeft uit laatstgenoemde betrekking, wegens gezondheidsredenen, eervol ontslag gevraagd. De heer Drost is sedert October 1897 iy- dende. (Tel) By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat de com missie, belast met het afnemen der examens B aan de Polytechnische School 11 Delft, voor het jaar 1898 zitting zal houden te Delft; en is benoemd tot lid en voorzitter dier commissie: G. Van Diesen, oud-boofoinspecteur van 's ryks waterstaat te 's-Gravenhage; tot lu< en: dr. L. Aronsteln, dr. H. Bebrens, P. Van der Burg, J. Cardinaal, H Cop, J. Grundel, G. Gugel, N. H. Henket, H. J. Heuvellnk, er. S. Hoo- geworff, A. Hud, J. Kraus, G. J. Morre, mr. B. H. Pekelharing, H. A. Ravenek, dr. C. A. Scheltema, dr. J. L. .C. Schroeder van der Kolk, J. A. Snyders C.-Jzn. en dr. P. Zeeman Gzn., hoogloeraren aan de Poly technische School; dr. M. De Haas, J. A. Van dor KIoos, dr. G. Schouten, T. K. L. Sluyter- man en G. J Van Swaay, leeraren aan de Polytechnische School; J. F. Van Beek, hoofd ingenieur der marine, te 's-Gravenhage; S. G. Evorts, hoofdcommies aan het dep. V3n water staat, handel en ny verheid, te 's Gravenbage; EL Van Houmen Hzn., werktuigkundig inge nieur, te Hof van Delft; P. H. Kemptr, hoofdingenieur van den waterstaat in bet 7de district, te Maastricht; C. Muysken, architect te Baarn; G. L. Schim Van der Loeff, werk tuigkundig ingenieur, te Gouda; H. W. E. Strove, inspecteur van den arbeid in de 3de inspectie, te 's Gravenhage; A. H. W. Va» der Vegt, ingenieur van het waterschap Schouwen, te Zierikzee; die zich te Delft zullen vereenigen op zoodanigen tyd, als hun nader door den voorzittar zal worden mede gedeeld. (Stsct Het stoomschip „Admiral," van Coat- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, airi7 irde 28 April te Napels; de „Agamemnon ver trok 30 April van Amsteruam nnar Batavia; de „Kanzier," van Oost Afrika naar Rotter dam en Hamburg, arriveerde 29 April te Aden; de „König," van Hamburg en Amster dam naar Oost-Afrika, vertrok 28 April van Napels; de „Prinses Marle" vertrok 30 April van Amsterdam naar Batavia; de „Lawoe" vertrok 29 April van Padang naar Rotterdam. Aarlandervcon. De dag voor candidaat steliing van een lid van den gemeenteraad, in plaats van den heer A. Beyerinck, die naar Vlaardiügen is vertrokken, is bepaald op Dinsdag 7 Juni, zoo noodlg de stemming op 17 Juni en de herstemming op 28Junid.a.v. Gisteravond werd in „de Vergulde Wagen" de eerste vorgadering gehouden van de com missie voor do inhuldigingsfeesten. Doze com missie vulde 2ich, alvorens met de werkzaam heden te beginnen, nog aan met ce hoeren A. van Oei, voorzitter der Afdeeling van „Patrimonium", en P. H. Kwant, voorzitter der Afd. Alfen van het Nederl. Werkliodon- verbond. Tot voorzitter werd gtkozm de heer J. Van Borssum Waalkes, tot secretaris de heer J. Hage, tot penningmeester de hoei A. P. Tolk. Beslottn werd don ingezetenen een lyst aan te bieden tot inschiyvmg van geldeiyke bydragen voor de feesten. Dj aan- wozige commissieleden teekenden op die Jyst onmiddeliyk voor f 118.50. Ook werd nog besloten het bestuur op tt dragen zich met de feestcommissiön te Oudö- hoorn en Alfen in verbinding te steil*, n en te 28) „Zoo, zoo," zeids hy. „Nu, meidlief, als ik je wil 2ien, weet ik waar ik je vinden kan." Zonder een woord meer te epreken, liep hy langzaam hoen en verdween tusechen de don kere dennestammen, terwyi Elizabet May nog tegen den boom geleund bleef zitten, in dozolfde houding als toen zy voor hem terug gedeinsd was. Bleek, onbeweeglijk zat zy daar met sta- retide oogen, terwyi de avond begon te vallen. Za zat daar nog, toen het bosch zich als een donkere massa voor haar oogen vertoonde. Maar toon zy eindeiyk huiewaarts keerde, werd zy gezien door een man, die, een siga ret rookende, langzaam door het park heen kwam aanwandelen. Toen hy gonaderd was, herkenden haar be traande oogen mynheer Challoner. „Elizabet, wat deert u? Hoe zyt ge hier in d6n avond zoo alleen?'1 „Wat is er gobeurd?" vroeg byen do har- telyire toon van zyn stem trof haar. „Niets byzonders. Ik ben weer van aange zicht tot aangezicht met myn vroegor leven gebracht, anders niet." Tranen welden in haar oogen op en vloei den langs haar wangen. Die deelnemende toon van Bruno had de bron geopend. Tot nu toe bad zy haar hart verhard om den last te dragen; maar togen zyn sympathie wai zy niet bestand. „Qe hebt lstr geboord of iemaDd gezien. Wat zyt ge bleek," zeide hy. „Ja, myn vroeger leven is my weer voor den geest geroepen," antwoordde Elizabet, „en wat ik was voordat lady Lucille my er uit gered heeft zelfs hoe ik toen sprak on dacht; want ik geloof niet, dat ik iets beter was dan de menschon, met wie ik omging." „Ge waart beter; ge kunt nooit zoo ge weest zpn als zy," betuigde Bruno. „Nu, misschien was ik een weinig minder gemeen dan de man, dien ik vandaag gespro ken heb." „Welken man? „Do man, met wien ik getrouwd ben." „Da man, met wien ge getrouwd zytl" „Ja, ik ben een doortrapte bedriegster, niet waar?" zeide Elizabet, met een bitteren lach. „Toon lord Ingleshaw my naar m(jn vroeger leven vroeg, durfde ik hem niet zeggen, dat ik getrouwd was, uit vrees, dat ik dau niet op hot kasteel zou mogen biyven en hy my, mieschien met wat geld in myn zak, zon wegzenden om myn man op te zoeken; daar om zeide ik hem, dat Tom Brook myn ver loofde was." „En Tom Brook is uw wettige man?" vroeg Bruno." „Ja." „En als ik vragen mag, wat voor soort van man is hij „Een landlooper een vagebond een man, die in stallen en koetshuizen werkt, maar meestal van list en bedrog leeft. Een maal was hij goed voor mij, toen ieder ander hard en wreed jegens my was. Toen ik op e9n zolderkamertje ziek lag en den gehoelen dag alleen was, want de meisjes, die met my samenwoonden, waren naar de fabriok, waar zij werkten kwam Tom Brook naar my zien, bracht my een paar sinaasappelen of een tros goedkoop3 druiven mee, als myn lippen droog van de koorts waren; zat by my en sprak met my; en daar was ik hem dank baar voor. Hy was de eerste man, die my ooit eenige goedheid bewees. Zelfs zulk een ruwe welwillendheid als de zyne was my aan genaam zy was zoo nieuw voor my. Toen ik beter werd, volgde hy my overal en wilde myn beminde worden. Eens, op Zaterdag avond, toen een man op straat onbeschoft tegen my was, gaf Tom Brook hem een slag. '8 Zondags kwam hy by my en de andere meisjes theedrinken, en ging met ons uit wandelen, trakteerde ons in de kleine banketbakkers winkels in de buurt, soms ging hy met my naar den schouwburg; en op zekeren ochtend vertelde hy me, dat alles voor ons huweiyk in orde was en na ongeveer drie weken trouwden wy." „En zoo werdt ge dan juffrouw Thomas Brook t" zoide Bruno. „Ik hoop, dat ge in uw huiseiyk leven gelukkig waart." „Gelukkig! Och, ik had iemand, die my toebehoorde een sterkon arm om my te verdedigen tegen ieder, die my boleedigen wilde. Ik was niet langer zoo'n verlaten schepsel als ik geweest was; maar ik was een slavin en had een strengen meester. Als hy nuchter was, moest ik hem op zyn wenkon bedienenal9 hy dronken was, sloeg hjj my. Toon zyn werk en het leven, dat hy leidde, hem verveeldeD, verliet hy my juist toen ik het meest behoefte aan hartelijkheid had, want ik lag bij den dood af ziek in het gast huis. Toen ik er uit kwam, weet gy hoe bet verder met my gegaan is." „Hoe kwam hy hier vandaag?" „Hy bad in do dorpsherberg over my hooren sproken en wachtte my bier op." „Wilde by u meenemen?" „Neen, maar by zegt, dat by my later, als hy in beter doen is, zal komen opeischen. O, mynheer Challoner, kan hy dat? Heeft hy de macht om my mee te nomen?" „Hy ia uw wettige man. Dat geeft hem cogal kracht, en ongetwyfeld houdt gij cok wel van hem. Ge zoudt niet weigeren zyn woDing en zyn lot met hem te deden." „Liever zou ik voor altijd heengaan dan eenig recht, dat hy op my he6ft, erkennen." Do vaste uitdrukking op dat bleok gelaat, het fonkelen van haar oogen getuigden, dat dit geen ydele bedreiging was. Bruno zuchtte diep en zat naar deo giond te staren. „Gy hebt eenmaal van hem gehouden,"zeide hy peinzend, „genoeg om met hem telronwen." „Ja, toen ik nog in volslagen duisternis verkeerde toen ik dacht, dat bij beter was dan anderen evenals iemand, die, door wolven vervoegd, een hond als een vriend zou be groeten." „Welnu," hernam Bruno zuchtend, „ik zal lord Ingleshaw uw jammeriyke geschiedenis modedeelen, en hy zal u wel helpen om uw man op eon afstand te houden. Gy hadt Zyn Lordschap dadeiyk de waarbeid motten zeg gen. Dat zou véél, veel beter gewetst, zyn. „Ja, dat weet ik nu. Ik was to lafhartig, om de waarheid te zeggen; maar nu zou ik liever myn tong afbyten dan lord Ingleshaw voorliegen." „Dat is goed, Elizabet. God h9eft u be stemd om edol en trouw en eerlyfc te zyn Hy heeft u oen braaf hart geschonken. En nu moesten wij ons naar huis spoeden eer het goheel donker wordt." Daarop vtrlieten zy elkander. Elizabet liep langzaam naar het kasteel; Brur.o stak een aniere sigaar op en wandelde verder hot donkere bosch in. VI. Het was geheel donker, toen Elizabet op het kasteel terugkwam, en het zachte licht van lampan en waskaarsen, en hier en daar de gloed van een haardvuur, scheen reeds door de lange ry vensters op de eerste ver dieping. H t zag er uit als dat tooverkasteel, waar van Elizabet gelezen had in d9 verhalen van feeën on kabouters, die haar eerste gemak kelijke kennismaking met werken van ver dichting geweest waran. (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1