Burgerlijke Stand. JPosterijen. Financiëele Kroniek:. Zoolang er niet heuschelijk flink met kroit ge schoten wordt, zal de fondsenmarkt niet uit haar passieve houding worden opgewekt. Zij blijft thans in afwachting van gebeurtenissen, welke een meer duidelijke viogorwijzing omtrent het vermoedelijk verloop zullen geven. Inlusschen is het to voorzien, dat de koersen niet lang op eenzelfde hoogte zullen bljjven dob beren, want zoodra de eerste moer ernstige oorlogshandelingen zullen zijn aangevangen, zal zoker de Amerikaanscbe Spoorwegmarkt van stemming veranderen, hetzij in opgewekten, hetzij in gedrukten geest. Voor het oogenblik balanceert zjj op het doode punt. De toestand der spoorwegen is tegenwoordig, door do gunstige ooconomische omstandigheden, waarin de Amerikaansche handel zich bevindt, zeer elastisch, en biedt daardoor groote speelruimte aam Mochten er nu omtrent de oorlogshandelingen voor da Amerikanen ongun stige berichten komen, en dat zal misschien wel eens het geval zijn dan zal do specolatio er wel voor zorgeu, dat een behoorlijke koers- achteruitgang ontstaat, doch do strooming voor spoorwegwaarden toonde in den laatstcn tijd een te beslist vooruitgaand karakter, om op den dnur een lAgen marktstand te blpven verwachten. Geheel anders is het met de Spaansche financiën gesteld. Wel zullen de Spaanscho fondsen onge twijfeld een goed speelfonds voor de speculatie opleveren, doch zjj zullen zich laten kneden en drukkeD, zonder eenige veerkracht te toonen. De Spaansche financiën, en daarmede de staatsfondsen, gaan een donkere toekomst te gemoet, en hot is niet na te gaan van welke zijde redding zou kunnen worden verwacht. Reeds lang vóór het uitbreken van den oorlog verkeerde het land in zeer zorgvolle geldelijke omstandigheden, die natuurlijk thans nog van veel ornstiger aard worden, nu toch do strijd met het aan geld zoo machtige Amerika is aangebonden. Met een merkwaardig strak optimisme blgft echter de Spaansche legeering de financiëele kracht van het rijk volhouden en heeft zij niet geaarzeld te verklaren, dat, zelfs bij een onverhoopte nederlaag, het land aan zijn verplichtingen zal kunnen blij ven voldoen. In opmerkelijke tegenspraak met deze verklaring beeft zij echter nu voor vast het voornemen opgevat, om slechts die coupons der buitenlondsche schuld in gond te blijven voldoen, welke zich in handen van buitenlandsche houders bevinden. De buitenlandsche schuld, welko in Spanje zelf gehondon wordt, zal slechts in binnen landsche munt worden voldaan. Hierdoor zal de regeering zich ontlasten van op het grootste ge deelte der Staatsschuld de renten in goud te moeten voldoen, daar toch het overgroote deel zich in Spanje zelf bevindt. Dat deze maatregel niet overbodig is, valt gemakkelijk te begrijpen, indien men nagaat, dat het bankpapier, in omloop, voor slechts ongeveer 20 pet. aan goud gedekt is, en oDgeveer evenveel aan zilver. Dat men in Spanje zelf dezen toestand wantrouwt, is duidelijk goworden door bet feit, dat het opgeld voor goud tot over 70 pet. gestegen is. De regeering is er thans ernstig op uit om de uitgaven in te krimpen en de ontvangsten te versterken. Voor bot laatste zijn verschillende vorhoogingon van belastingen in het vooruitzicht gesteld; tot do eerste plan nen behoort ook een conversie der buitenland sche schuld in een binnonlandsche. Van een vrijwillige conversie kan natuurlijk geen sprake zijD, want niemand is zoo dwaas om zijn papier, recht gevende op betaliog in goud, om te wisse- lon tegen een fonds, waarop slechts betaling in de zoozeer verminderde landsmunt van toepas sing is. Niettemin bedoelt het voornemen niets anders dan een verkapte renteverminderiug en het moet nu alleen blijken of dit conversieplan al go meen bedoeld is, dan wel uitsluitend zal worden toege past op do bezitters van buitenlandsche schuld, in Spanje zelf vertoevende. Het naburige Portugal beeft in den laatsten tijd ook een rjjkeljjk deel van het wantrouwen moeten ondervinden. De zeer belangryke stijging van don wisselkoers, waarschijnlijk ook al veroor zaakt door financiëele moeilijkbeden in Spanje, heeft een aanzienlijk aanbod van Portugeesche fondsen ten gevolge gehad, hetwelk by gebrek aan eenige vraag tot een verdere koersverlaging aanleiding heeft gogeven. Niet alleen werden hierdoor de Staatsfondsen getroffen, ook Tabaks- en Spoorweg-obli- gatiën ondervonden den invloed. Te verwonderen is dit ook al niet, daar ook in dit land bet goud- agio tot oen bodenkolïjke hoogte is gestegen. Deze toestand beeft dan ook reeds tot verschillende onrnstborende geruebten aanleiding gegeven, en word o. in. gemeld, dat de aanstaande Joli-coupon sleobts voor de helft van bet gereduceerde bedrag zou worden betaald, waarop echter oen officiëele tegenspraak der regeoring is gevolgd. Nu evenwel het goud-agio zoo belangrijk gestegen is, wordt dit van invloed op de zekerheid der Tabaksobligatiën, vooral, nu het land ter nauwernood zich kan staande houden. Het bedrag, voor rente en aflossing gedurondo bet dienstjaar 1897/98 voor de tabaksleening voreisebt, bedraagt milr. 2,787,000 in goud, betgeen dus bij een goud- agio van 75 pet. wordt: milr. 4,877,000. De pacht som, welke door de Maatschappij aan de regeering wordt botnald, bedraagt milr. 4,450,000, zoodat do rogeering voor het ontbrekondo beeft te zorgen, ten eind© de volle verplichtingen tegenover de obligatie-houders na te komen. Onder dergelijke omstandigheden kon de financiëele toestand van Portugal zeker goou geruststellenden indruk maken en de houding tegenover de verschillende fondsen, drukte een onmiskenbaar wantrouwen uit. Ook was de opinio ten opzichte der stamverwante landen Brazilië en Mexico aanvankelijk wan kelend. Tegenover de verklaringen der Brazili- uau sch e regeering omtrent voldoende financiëele kracht, worden van andere zijde toch beschouwingen geleverd, welko den toestand der geldmiddelen als zeer bedenkeljjk aanwijzen, voornamelijk in verband met do belangrijke daling der koffieprijzen. De regeering verklaart echter, dat de middelen voor de aanstaande coupons bijna geheel voorhanden zijn. Omtrent Mexico werd aanvankelijk onder- stold, dat het zich niet buiten het Spaansch-Ame- rikaansche geschil zou kunnen houden; de regee ring heeft evenwel daaromtrent zeer stellige verklaringen afgelegd, welke, ook in verband mot do betere zilverprijzen, van goeden invloed op het koersverloop zijn geweest. De Europeesche afdeeling verkeerde deze week in aanhoudend gunstige stemming, hoewel de omzetten beperkt bleven. Petroloum-waarden, aanvankelijk flauw, waren later williger. Voor T a b a k-aandeelen bestond niet veel belangstelling; deze markt zal voorloopig geen krachtigo houding te aanschouwen geven, nu de Amerikaansche hoo pers blyven ontbreken. De Amorikaansche Spoorwcg-afdeeling bleef hoen en weor dobberend, zonder een be paalde houding. Oregon Short Line B-bonds werden bjj grootere posten voor Duitsche rekening tor markt gebracht, minder uit vrees dan met speculatieve oogmerken. Duitschland heeft in den laatsten tjjd veel meer oog en oor voor de aan trekkelijkheden der Amerikaansche speculatie papieren, en ook nu is de strooming waar te nemen om spoorwegwaarden op te ruimen, om ze tegen lager koersen weer op te nomen. De bedoeling is goed; als de uitvoering nu maar niet tegenvalt! Jlijnlondsche Bank. Tereeniging tot Bevordering der Bouwkunst te Leiden. Negentiende Vergad., gehouden in het Nutsgeb Aanwezig waren 21 leden en 2 introducés. Aan deze vergaderiog ging vooraf een kunstbeschouwing van plaatwerken, photo- graphieên, enz., betrekking hebbende op feest versieringen, optochten en maskerades, in verband met de a. s. inhuldigingsfeesten, welwillend beschikbaar gesteld door de heeren Burgersdyk en Niermans en mr. Ch. M. Dozy. Op de leestafel waren aanwezig de plaat werken „Moderne Kunst" on „De Architect", in dank afgestaan door de heeren E. Bulthuis en Fred. A. Wempe. Nadat do heer C. R. Van Ruyven de ver gadering geopend hid en de notulen goedge keurd waren, werd mededeeliDg gedaan, dat er ingekomen was een schrijven van de „Technische Vakvereenigïng" te 's-Gravenhage. In dit schrjjven werd gewezen op het veel vuldig voorkomen van advertentiön, eindigende met de woorden: „Brieven met opgave van verlangd salaris." Vele bouwkundigen, door den nood gedwongen, reflecteeren op dergelijke advertentièD, en worden genoodzaakt hun onbe kende collega's een oneerlijke concurrentie aan te doan. De immoraliteit van zulk een stelsel springt ieder dadelyk in 1 oog, en om dit stelsel geheel te doen verdwenen, rospt de „Technische Vakvereeniging" de hulp In van patroons en vereenigingen op bouwkundig gebied. Als spreker trad in deze vergadering op de heer C. R. Van Ruyven, die tot onderwerp had gekozen: „Over veiligheidsmaatregelen op spoorwegen." In 1887 reeds had spreker het stuurtoestel besproken, en in 1888 den Wcatinghouse rem, reden waarom hy thans het een en anoer wilde mededeelen over veiligheidsmaatregelen in het algemeen. In gedachte maakten de aan wezigen eon reisje mede met een lokaaltreintje naar Den Haag, om geduren jo ait reisje o veral, waar maar een blokhuis, een seinhuis, een wissel, enz. 4te vinden was, even te stoppen om de mechanische inrichting van bot ueü en ander door den heer v. Ruyven in te puntjes te hooren verklaren. Zoowel de wissel inrich ting op enkel- en dubbel-spoor, als de inrich ting van de liniaalkast met electrisch slot in het seinhuis, werden met schetsen en model len ten duidelijkste aangetoond. Doch ook de veiligheidsmaatregelen aan het rollend materiaal dus aan ce treinen zei ven werden door modellen aanschouwelijk voorgesteld. Toen de heer Van Ruyven des tijds te Deventer woonde, waar hg steeds een uitzicht op de spoorbaan had, rypte by hem het denkbeeld, om de locomotief door den machinist zelvon te doen besturen. Een geheele inrichting rails, wissels en locomotief was ter vergadering in miniatuur aanwezig, om dit denkbeeld in werk-lykheid te doen aanschouwen. Op vernuftige wjjze duwt de machine zelve de wissels in den ge- wenschten stand. Uit een en ander bleek ten duidelgkste, dat ongelukken byna niet meer mogeiyk zyn, tenzy er dóór onveilige seinen wordt gereden. Door bemiddeling van den heer J. H. Hamstra, opzichter aan het Staats spoor alhier, was spreker in de gelegenheid een teekening te doen circuleeren van bet stations-emplacement te Utrecht, waaruit men kon zien, dat, al is er oen drukke treinenloop, er toch uitstekend wordt gewaakt voor de persooniyke veiligheid der reizigers. Aan het slot zyner voordracht herinnerde spreker nog aan de belangryke en ingenieuze uitvindingen, die er in den laatsten tyd voor het rollend materiaal zyn gedaan, met het oog op de veiligheid en het gemak van de reizigers. Denkt slechts aan de slaapwaggons, de restauratie- en luxe rytuigen, met hun licht, ruimte, lucht en verwarming. Tot zelfs zóó ver, zei de spreker, zal het nog komen, dat met het oog op het sigaretten rookend schoon geslacht er een dames-rook-coopé in lederen trein zal zijn te vinden. De heer Hamstra dankte spreker voor zfcjn leerryke mededeelingen, terwyl de vice voor zitter, de heer L. v. d. Laan, aan spreker den dank der vergadering bracht. Een elftal leden verklaarden zich voorloopig bereid tot het maken van een zomemitstapje op 9 Juni a. s., naar de fabriek van den heer F. v. d. Loo, te Dieren. De heer A. J. P. De Kier werd als nieuw lid toegelaten, waarna de vergadering werd gesloten. F. A. W. Kerkelijke Berichten. Benthuizen: Ned.-Herv. Gem. Zondag voormiddag te balftien en des namiddags te twee uren, ds. J. A. Broers. Zondagsschool des voormiddags te balftwaalf. Katwijk aan Zeo: Gereformeerde Gom. Zondag voormiddag te halftien en des avonds te vyf uren, de heer Schoenmaker, candidaat te Kampen. Waddingsveen: Zondag zal des namid dags te twee uren als spreker in de Gerefor meerde Kerk optreden ds. Van Goor, van Hazerswoude. KATWIJK. Geboren: Marie, D. v- W, Van Duyn en M. Van Rijn. Abraham, Z. v. D. M. v. d. Gugten en P. v. EgmowL Willem, Z. v. P. v. d. Plas en M. v. Rhijn. Kniertje, D. v. H. Verdoes en A. v. <L Plas. Anna Elisabeth, D. v. G. Vooys en E. M. v. <L Broek. Hendrik, Z. v. J. Bakker en E. Boontjes. Maria, D. v. K. v. Duyn en N. Kuyt Ondertrouwd: A. De 23 j. en M. Rhijn 20 j. D. Haasbroek 25j.enN. verdoes22 j. Overleden: Jannetje V*rkevi9ser 42 j., geh. met N. Van Dayyenbode. Cornells Hoek 11 d., Z. v. K. Hoek en E. Van Dijk. LEIDERDORP. Geboren: Cornelia, D. van C. Bos en S. J. Chardon. Ondertrouwd: W. Bosman, jm. 21 j. en J. H. De Regt, jd. 24 j. A De Groot, jm. 28j. on G. Huisman, jd. 25 j. Overleden: K. De Jeu, 41 i LISSE. Geboren: Anna Helena, D. van T. Obdam en A. M. Van Haaster. Veronica Jo hanna, D. van C- Scbolte ea A Van den Berg. Johannes, Z. van A. Van der Zwet en C. Schrama. Wilhelmns Gerardus, Z. van J. C. Droogh en J. Zoet. Laurentins, Z. van H. Hoogkamer en M. Bauen. Ondertrouwd: C. Jansen jm en M. Weyera. Gehuwd: F. P. Kerkvliet en D. Prins. Overleden: J. De Ridder, wed. v. W. Lan- geveld, 82 j. NOORDWIJKERHOÜT. Geboren: Adriaau Johannes, Z. van A. G. Moonenen A. Bouwmeester. Gehuwd: W. Reuvekara» 37 i. en P. Van Eeden 28 j. Overleden: A. Bon 51 j., echtg. van E. Walraven. OEGSTGEEST. Geboren: NeeRn'e, D. van Cornelia De Mooij en Gerritje Van Egmond. Maria Louisa, D. van Hendrik Johannes Eering en Maria Johanna Van der Ham. SASSENHEIM. Ondertrouwd; T. Zwetloot, jm. 27 j. en A. M. Elstgeest,_ jd. 22 j. Gehuwd: A. A. Mnrbus jm. en E. Timmers jd. Overleden: J. Waasdorp 61j.,m. van C. Van Wees. E. J. Van Waardeabuxg 59 j., m. van J. Sandifort. STOMPWIJK. Bevallen: B. W. Dobbe geb. Van de Sande Z. J. C- Van Oosten geb Van Kuijk Z. H. Van der Helm geb. Van Santen Z. M. Ammerlaau geb. Romeiju Z. Oveïleden: K. Visser M. wedr. oud 73 j. VALKENBURG. Geboren: Lydia, D. van C. De Vries en A. Ravensbergen. Ondertrouwd; C. Koog jm. 22 j., van Voor schoten, en N. Varkevisser, jd. 23 j. van Valken burg. G. Zandbergen im. 24 j. en W. Noppo jd. 22 j. Gehuwd: H. Haaksma jm. 24 i. en H. Oosterlee jd. 24 j. G. Van Stijn jm. 24i. van Noordwijk, en J. Aanbanen, jd. 24 j.f van Valkenburg. Overleden: Joh. Peet, 29 j., ongeh. J.H. Wegman, 5 m. (overl. te Velsen). WOUBRUGGE. Gehuwd: H. Heemskerk jm. 28 j. en C. J. v. d. Voorn jd. 26 j. M. J. Schijff jm. 31 j. en W. G. Wiethoff jd. 30 j. Overleden: J. Kaptegn 84 j. wednr. van M. Oostdam. De Directeur van het Postkantoor te Leiden brengt ter algomeene kennis, dat, in verband met den op 1 Mei aanvangenden zomerdienst op do spoorwegen, van af dien dag de nieuwe lysten verkrijgbaar zyn aan het Postkantoor en by de Ryksdeporhouders voor den verkoop van postzegels, eüz.; aangevende deuren van vertrek der correspondentie naar het binnen land, de Europeesche en voornaamste over- zeesche landen, den vertrekdagen naar Oost en West Indiö, zoomede alle bijzonderheden betreffende den localen postdienst, welke op gaven van eenig belang kunnen worden geacht. Leiden, De Directeur, 30 April 1-898. A. L. Nagel. ACADEM1KMIEUW», Bevorderd is tot doctor in de chemie aan de univeraiteit te Marburg, de heer J. D. Fiiippo, geb. te Leiden, met het proefschrit: „Lauro- tetanin, das Alkaloid der Fetranthera citrata Nees." Utrecht. Tot is arts bevorderd de heer H. C. Berends; en tot semi-arts de heer C. Hartog. BUITENLAND. België. Te Brassel heeft zich een commissie ge vormd voor bet oprichten van een monument ter gedachtenis aan den grooten plantenzoeker Jean Linden. De president van die commissie is graaf Kerchove do Denterghem, en de secretaris de heer Lubbers, hortulanus aan den bot. tuin te Brussel. De Brusselsche voorstad Anderlecht be sloot een belasting op wedrennen te heffen, en wel voor eiken rendag 100 fir. Italië» Uit Italië komen weder berichten omtrent broodoproertjes. Nauwelyks is te Faenza de rust hersteld, of te Bari beginnen de onge regeldheden opnieuw. Meer dan 3000 vrouwen hebben het raadhuis bestormd en de archief stukken verbrand. Daarop trok mon naar de belastingkantoren en verbrandde de registers. De geringe troepenmacht, die beschikbaar was, beperkte zich tot bescherming der openbare gebouwen, machteloos als zy" was de woede des volks tegen te gaan. De geheele stad is in iep en roer. De Kamer heeft het wetsontwerp, waarby de vexlagiag der graanrechten tot 15 Augustus gehandhaafd blyft, aangenomen en is verdaagd tot 12 Mei. Spuw je. De gouverneur der Pbiïïppijnen heeft een proclamatie gericht tot de inboorlingen, waarin hQ zegt, dat de vfjand zich van een uitgestrokt gebied heeft meester gemaakt, waaruit hy de inboorlingen heefc verjaagd, en hen heeft uitge roeid, terwyl Spp.nje de bewoners van htt land, dat het beeft ontdekt, heeft ontwikkeld. „Dat Is de toekomst, die boschoren is, indien gy' in de macht der Amerikanen komt" Deze proclamatie heeft een diep.n indruk teweeg gebracht. Talryke bataljons vry willigers hebben zich georganiseerd, om den vyand te bestryd^n. Htt Spaansche eekader heelt op eenige myien afstands van Manilla stelling ge nomen. In antwoord op een interpellatie in de Kamer verklaarde gisteren de minister presi dent Sagasta, dat de minister van marine uitstekende diensten bewijst, en dat eenmaal de d&g zal komen, waarop zal bltykan, dal by alles heeft voorzien. De vaderlandsliefde, zeide de premier, noopt my om te zwygen over de genomen maatregelen. De Senaat nam het ontwerp tot goedkeu ring van het zelfbestuur der Antillen aan, nadat verschillende sprekers bet woord had den gevoerd, waaronder generaal Weyler, die den raad gaf aanvallenderwys tegen de Ver- eenigde Staten op te treden. In den Senaat protesteerde gisteren de heer Lastres, senator voor Portorico, tegen het gewelddadig en onrechtmatig optreden dor Yankees op de Antillen. Hy verklaarde, dat de bewoners van Portorico en de overgroote meerderheid der Cubanen Spanjaarden zyn en altyd willen blyven. Portugal. De minister van buitenlandsche zaken heeft in de Kamer het gerucht tegengespro ken, dal de Yereenigde Staten zich beklaagd zouden hebben by de Portugeesche regeering over het verblyf van de Spaansche vloot by Sint-Vincent. Hy voegde er by, dat Portugal zich strikt onzydig zal houden in het geschil. Oostenryk-Hon g.-Monarchio. Te Weenen is een persproces begonnon, dat oen enormen weerklank zal hebben De heer Gustaaf David, eigenaar van den „Reichswehr", een der officieuze bladen van graaf Badeni, had met de Oostenryksche regeering onder graaf Badeni's heerschappy een contract ge sloten, waarby de regeeriDg zich verplichtte jaarlijks aan het blad een tegemoetkoming in de uitgaven te schenken van 300,000 fl. Na het aftreden van graaf Baüeni weigerde de nieuwe regeering aan de bepalingen van bet contract te voldoen, waarop de heer David haar een proces aandeed. De zaak wordt nog merkwaardiger, doordat de begrooting voor subsidiën aan de pers in haar geheel slechts ho.iderd duizend florynen bedraagt. De feiten, die by het instellen der gerech- teiyke vervolging bekend zyn geworden en door de „Reichswehr" zelf worden bevestigd, hebben den socialistischen afgevaardigde Das- zinski aanleiding gegeven om nog een voorstel tot in-beschuldiging-stelling van graaf Bideni by de Kamer in te dienon. Turkfje. Uit St.-Fetersburg worot aan de „Köln. Ztg." gemeld, dat onp.rtyaige berichten van Creta over de laatste twisten tusscbenFransche en Turkscho soldat-n, waarby het by de poort van Canea tot een gevecht kwam, aangetoond hebben, dat do Pranschen door hun onvoorzichtigheid en uittartend© houding de twisten hobben uitgelokt. Fransche en Turkscho officieren wisten de vechtenden te scheiden. Alleen Turksche soldaten werden gewond. Middon-Amerika. De „New-York Herald" heeft een bericht uit Panama, volgens hetwelk een oorlog tus- schea Nicaragua en Costa Rica on ver my de- lyk is. Generaal Iglesias heeft zich met andere officieren te Punta Arenas ingescheept naar de Niearaguaanscbe grens, om zich aan het hoofd dei' troepen te stellen en de operatiëo te beginnen. Gemengd Nieuws. De „Schiedaznscbe Courant" van beden schryft het volgende: „Wy vernamen dezer dagen by geruchte, dat twee onzer stadgenooten, de heeren dr. J. Endtz en H. A M. Roeland* Jr., een toe passing gevonden hebben voor kleurenphoto- grapbie, welke voor de wetenschap van onbe rekenbare waarde kan worden. „Genoemde heeren houden echter hun vinding nog strikt geheim, zoodat wy tot onze spyt voor het oogenblik niet in staat zyn onzen lezers nadere byzonderheden mede te deelen. Binnen enkele weken hopen wy echter daarop terug te komen. „Wel kunnen wy reeds nu mededeel-en, dat enkele bevoorrechten, waaronder eenige Leidscbe hoogleeraren en verschillende doc toren, die de genomen proeven gezien hebben, eenparig in hun lof over het uitmuntend ge slaagd experiment waren." Zooals men weet, iB besloten in het gebouw der Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid te 's-Gravenhage een lyst te hangen, waarop vermeld staan de namen der dienstboden, öie 1 Mei 1898 minstens 10 jaren lang in éénzelfde huishouding haar trouwe hulp hebben verleend, en daarachter den naam van haar of hem, die zoo langen tyd die hulp genieten moebt. Aan elk dier vronwon wordt, als herinnering aan de Nat. Tentoonst. van Vrouwenarbeid, een sierlyk geteekend kaartje gezonden, dat tevens dier.cn kan als gratis toegangsbiljet voor één keer tot de tentoonstelling. Opgaven worden nog tot 15 Mei ingewacht; na dien datum kunnen ze niet meer worden aaDgenomen. Omtrent het Bloemencorso van den Alg. Ned. Wielrydersbond wordt gemeld, dat het bestunr van don Bond zal trachten voor de leden, wonende buiten den kring Haarlem, Amsterdam, Hilversum, Utrecht, Gouda, Rotterdam, extra-treinen naar 's Gra- venhage te doen ryden, op 10 September, den dag van bet Bloemencorso. Aan de twee bekroonden voor de prysvraag der wagens, de heeren Henricus en Aderichs, is door de jury, in overleg met de commissie, opgedragen een ontwerp van een derden wa gen te maken, den werkkring van don Bond voorstellende. De spoorwegmaat8cbappyen zullen op den dag van het Bloemencorso geon versierde rywielen kunnen vervoerende drukte zal daarvoor veel te groot zyn. De Hoogo Raad deed gisteren uitspraak in zake da vordering van een pand houder van obligatïën, uitgegeven door een niet ingeschreven naamloozo vennootschap, togen een commissaris dier vennootschap, en strekkende tot betaling van verschenen cou pons, op grond van art. 39 Wetboek van Koophandel. DeHooge Raad besliste, in overeenstemming met het arrest van het gerechtshof te 's-Gra venhage, dat onder „bestuurders" in genoemd artikel geen commissarissen begrepen zyn en dezen dus niet als zoodanig persoonlyk kunnen worden aangesproken. Mitsdien werd het cassatieberoep verworpen en de niet-ontvankeiykverklaringder vordering gehandhaafd. Men zal zich herinneren boa in de lst9 Jan-Steen-&traat te Amsterdam eenige weken geleden een brand woedde, ten gevolge waarvan een viertal personen het leven verloren. De brand moet ontstaan zyn door onvoorzichtigheid van een der bewoners, die petroleum schonk in een brandende lamp. Die persoon zal Woensdag a. s. zich voor de rechtbank aldaar te verantwoorden hebben. Gisteren sprong een 28-jarige vrouw, een kind van 10 jaar vasthoudende, in den Schotersingel te Haarlem. Een haar toegestoken lat weigerde zy te grypen. Het kind deed dit echter en hield tevens de moeder vast, zoodat beiden op het droge en naar het gasthuis gebracht werden. De beweegreden tot de wanhopige daad weigert de vrouw op te geven. Te Diepenveen is een hoop ateenen, die aan een oven aldaar gebakken zouden worden, en door 5 werklieden werden opgesteld, omgevallen, met het noodlottig ge- volg, dat één doodeiyk werd getroffen en do vier anderen gewond werden. Vyf verpleegden zyn uit de rykfl- werkinrichting Veenhuizen I ontvlucht en uit de ryks-werkinrichting Veenhuizen 3, Terugbrenging naar de gemelde gestichten wordt verzocht. De vrachtryder C. Konynendyk, te Poortugaal, kreeg gistermiddag door het breken van een ketting een zoo hevigen slag van den staart van oen mallejan waarmede hy boomstammen vervoerde - tegen het hoofd, dat by op de plaats dood bleef. De ongeluk kige was gehuwd. Te Echteld (Gelderland) Is een der grootste boerderyen, „Het Spykor" ge-: naamd, welko omstreeks drie jaren geleden geheel afbrandde, maar grooter dan te voren werd herbouwd, Woendagmiddag opnieuw een prooi der vlammen geworden. Drie paapj den en eenige varkens zyn omgekomen in een schuur, welke, evenals het woonhuis en de andere bijgebouwen, geheel werd vernield. De „Leeuw. Ct." meldt, dat het. bericht omtrent het plotseling ovorlyden van een oud geneesheer te IJlst (haar door een anderen correspondent toegezonden) onjuist en zeer overdreven is geweest. De arts, dia de lykschouwing heeft verricht, heeft verklaard, dat de heer G. aan een beroerte is overleden. Van een hoofdwonde was niets te zien. Gistermiddag had door een on bekende oorzaak in 't Hoenderpark aan den Sloterweg, toebeboorende aan den heer Jonkers, een hevige brand plaats, waarby veel hoen ders, alsmede een arbeiderswoning, een prooi der vlammen werden. Volgens het dezer dagen ver- schenen verslag der hoofdcommissie is ten behoeve van Duitsche plaatsen, die ten vorigen jare door overatroomiDgen zoozeer geleden hebben, 3,200,000 mark byeengebracht. Daar van droeg de stad Beriyn alleen één millioen by, de overige steden in Pruisen byna een half millioen; hot overige kwam van ver eenigingen en byzondere personen. De nood- iy denden in Sïlezië werden met ruim één millioen geholpenandere provinciën en landen ontvingen mindere bedragen. Gedurende een storm is tegen? over Bell-Isle een visscherssloep „Ethel" ver gaan. Alleen de eigenaar van de boot werd gered; de zes overige zeelieden geraakten in de uitgeworpen netten verward en verdronken. Marktberlohten. Hoorn, 29 April. Op do heden alhier gehouden groote voorjaar a-veemarkt waron aangeroerd: 1953 koeien, prijzen van 80 tot/225 per etnk, handel vlug. Leeuwarden, 29 ApriL Boter, lete BOort/&8.50; aanvoor 224 38 7s en 27 '/ie vaten. Voe. De aanvoer bestond heden uit: 2255 Runderen, 1825 Schapen, 685 Varkens. Stieren, enter ƒ85 tot ƒ120, Twenter- f 100 tot 155, Ossen 110 tot/175, vette Koeien ƒ150 tot ƒ235, melke Koeien 125 tot ƒ160, Pinkeu ƒ40 tot 75, vette Kalveren ƒ20 tot J 35, Graekalveren tot nuchtere dito 5 tot ƒ8, vette eobapen ƒ18 tot 22. melke id. 15 tot ƒ18, Lammeren 6 tot ƒ7, vette Varkens ƒ45 tot ƒ90, magere dito ƒ35 tot 45, vette Biggen 15 tot ƒ80, magere dito 5 tot 6, Paarden tot Vette Koeien 1ste qual. 25 tot 27 c., 2de quah 23 tot 25 c., 3de qual. 15 tot 20 o., stieren 19 tot 22 c., vette Kalveren 25 tot 81 c. vette Schapen 24 tot 26 c„ vette Varkens 17 tot 19 c., Varkens Lon don echo markt 16 tot 18 c., alles per Va kilo. In Rundvee, vooral in do melke Koeien, was de handel bevredigend, in Schapen en Lammeren goeden omzet en flinke bedrijvigheid; in Varkens was de handel prijshoudend, doch willig. Deventer, 29 April. Boter ƒ18.a ƒ20.60 per »/a ton, ƒ8.— a ƒ11.— per Vu ton, ƒ0.80 a 0.90 per KG. Eipeieion ƒ2.26 a ƒ3.—, Eendeieren ƒ3.25 a ƒ3.50 per 100 stuks. Londen29 April. Friesohe Boter 86 a 90 8h«

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 14