FOULARD-ZIJDE 60 Cts. G. HEIEBEEG'S ZÜMalMül. Dissen te ondergaan van de rechtbanken te Amsterdam, Breda en Middelburg. Tegen dat der Amsterdamsche is hy in verzet gekomen; stf bepaalde nu de behandeling der zaak op 12 Mei a. s. Dezelfde rechtbank veroordeelde gisteren den zakkenroller (recidivist), tegen wien wegens het stelen van één cent door het O. M. drie jaren was ge6tscht, tot 18 maanden gevange nisstraf Een daverend applaus klonk Dinsdag in de rechtzaal te Brunswyk, toen de uitspraak werd medegedeeld in een straf zaak, waarvan de aanleiding hoogst treurig i6 geweest In het vorig jaar heeft prof. Seydel, hoofd van de heelkundige afdeeling in het gasthuis aldaar, zelfmoord gepleegd. Hi) was door den minister geschorst op grond van een aanklacht, tegen hem ingebracht door drie van zijn as sistenten, als zon hy door de voorzorgen van ontsmetting niet behoorlijk na te leven, den dood van een geopereerde hebben veroorzaakt en in andere opzichten zijn plichten hebben verzaakt Zyn beide broeders hebben daarop, na een nauwkenrig onderzoek, gemeend in het openbaar tegen die aanklacht te moeten op komen, en werden daarom op verzoek der as sistenten wegens beleeciging vervolgd. Zes dagen wijdde de rechtbank aan deze zaak, die in heel Duitschland de aandacht gaande maakte, vooral, omdat de beroemde Berlyn- sche hoogieeraar Yon Bergmann zich de na gedachtenis van den ongelukkigen collega had aangetrokken. Een groot getal getuigen en deskundigen werd geboord en daarbij bloek, dat omtrent prof. Seydel allerlei booze ge- ruchton rondgingen, die volgens zijn vrienden ongegrond waren. Den hoogleeraar Yon Berg mann wilde de rechtbank niet als deskundige hooren, omdat hij zich te veel party had gesteld en volgens den advocaat van de assistenten zelf op de bank der beschuldigden behoorde te zitten. By word echter als ge tuige gehoord en de president deed vergeef- Bche moeite te beletten, dat die getuigenis telkens overging in een medisch advies over desinfectie, waarvoor prof. v. B. verklaarde, dat geen vaststaande regels aanwezig zyn. Ten slotte stelde de rechtbank eeD aantal vragen aan de deskundige:), die na lang be raad deze en wel de meeste eenparig in dien zin beantwoordden, dat, al was in enkele opzichten eenige aanmerking te maken, geen ernstige blaam op prof. Seydel rustte. „Als men uit hetgeen dezen als tekortkomingen was aangerekend, den operateurs een strik wil draaien, zal er spoedig geen enkele heelkundige meer zyn," verklaarde prof. Yon Bergmann. Volgens dezen en zyn collega BrauD, die bepaaldelijk een onderzoek hadden moeten instellen over de resultaten, door prof. S. in z\jn kliniek verkregen, waren die uitkomsten buitengewoon gunstig te noemen. Het openbaar ministerie eischte veroor- deeling der gebroeders Seydel tot kosten van 900 in 450 mark. Maar do rechtbank sprak hen vry, omdat zy geen andere bedoeling hebben gehad dan op te komeD voor de nagedach tenis van bun broeder, niet om te beleedigen. In het vonnis wordt tevens uitgesproken, dat de assistenten ge.-nszios met boos opzet en in strijd met hun plicht gehandeld hadden. De voorzitter sprak de hoop uit, dat met dit vonnis de treurige zaak geheel uit zou zyn. Eene firma te Nijmegen heeft het plan, om op 6 September, den dag der inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina, aan eik musje, dat te Amsterdam, 's-Gra- venhage of Nijmegen op dien dag geboren en aan hetwelk den naam "Wilhelmina gegeven wordt, een voor die gelegenheid extra ver vaardigden sieriyken kinderwagen ten go- schenke aan te bieden. De te Arnhem wonende machi- nist J. G. had gistermorgen op de lyn Arn hem— Venloo het ongriuk van den trein te vallen. Naar het Ziekenhuis te Venloo over gebracht, hloik het daar, dat by twee ribben had gebroken. Zyn toestand is van dien aard, dat hy nog niet naar Arnhem mag vervoerd worden. De S p a a n 8 c h A m er ik a an 8 c h e oorlog is, naar wordt medegedeelJ, oorzaak geweest van een avontuur, aan Jaap Eden en zijn vriendjes overkomen. Toen zy eenige dagen geleden naby Key-West langs de kust van Florida een zeiltochtje maakten in een 5-tons-jdcht, wirden zy plotseling door een Spaansche torpedo'coot nagezet, die hen als spionnen beschouwde en naar Havanna op bracht, ondanks hun verzekeringen, dat zy vreemde wielryders waren. De schuld lag, volgons Jaap Eden, aan Gougoltz, die als stuurman zoo'n prachtig gegalonneerde zeilpet op had, dat de Spanjaard hem als een zee officier van boogen rang beschouwde. Een bericht uit Havanna meldt later: De Franschen D. Larabeijoek en Cessoe, de Zwit ser Gougoltz en de Hollander J. Eden, op do kost van Florida gevangengenomen door de torpedoboot „Gracia de Dios no. 19," com mandant Penafiel, zyn door generaal Blanco vrijgelaten en mogen met het Fransche schip „Ie Bon Pasteur" naar Charleston vertrekken. Het Bulgaarsche hof van cas- satie heeft het verzoek tot nietigverklaring van het vonnis waarbij Boitscheff en Novelitsch, de moordenaars der Hongaarsche Anna Simon, werden tor dood veroordeeld, afgewezen. „Pluksel" uit „De Spectator": Jan droomde vnn zyn fiets, de mooiste van de stad Ei ziet, ons Jantje heeft een velodroom gehad. Volgens de Beriynsche „Post" zou professor Behring de belangwekkende ontdekking hebben gedaan, dat de vogels een beter anti tuberculose-serum leveren dan de paarden. De beroemde bacterioloog zet zijn onderzoekingen in deze richting nog voort. WEST-IND1Ë. Paramaribo,' 9 April. De berichten betreffende den buitengewonen regenval zyn, naar „O. W." meldt, verre van bemoedigend, vermits alle takken van bedryf or onder lyden. Op de plantages baart bet drogen van de cacao, vooral op plaatsen, waar geen droogmachines zyn, de grootste zorgen. „Voor de balata industrie, die reeds dooi de overproductie en bygevolg lage pryzen, een sleepend bestaan heeft, is het weer eenvoudig doodend. „Ook aan de goud-industrie berokkenen de regens groote verliezen. De bovenlanden staan onder water; de passage te land is er gestremd. „Als dit nu pas het begin is van den regen* tyd, dan weten wy niet wat de toestand zal worden, wanüeer wy in 't hartje van het seizoen zullen zyn gekomen." Hetzelfde blad verneemt uit Commewyne, dat de voorplukken van de cacao over het algemeen bevredigend waren, maar dat de zoogenaamde groote plukken byzonder laat zullen zyn dit jaar. Uit de andere districten, als Suriname, Saramacca, enz. wordt hetzelfde bericht Aangevoerd goud to Paramaribo gedu rende het eerste kwartaal van 1898: van Suriname 71,867 gram, van Saramacca 24,576 gram, van Marowyne 13,797 gram, van Lawa 18,507.6 gram, totaal 128,747.6 gram. Naar ons wordt meegeaeeld, zyn per „Prins Willem IV" via Demerary naar Nieuw York vertrokken de heeren Teats c. s., myningenieurs, die belast waren om voor een syndicaat de concessie van de Witte Water plac. min. Comp. te onderzoeken, en daarover verslag uit te brengen. Men beweert, dat de koop van do concessie gesloten is, en deskundigen zyn opgeroepen, ten einde gehoord te worden voor de bestelling van nieuwe machinerieën. Ze hopen binnen een paar maanden terug te zyn. (O. W De „Royal Mail Steam Packet Company" heeft haar route tot Paramaribo uitgestrekt. De eerste boot is den 7den April te Parama ribo aangekomen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur I Terwyl ik U dit schryf, zal U hot bericht wel geworden zyn, vermeldende de ver woesting, aangericht by de firma Terheyden en Waals. Een dergeiyk feit heeft nu niet voor de eerste maal plaats. En ik klop wel op een meermalen gebruikt aim beeld, -wanneer ik vraag: zyn er geen politie-verordeningen te maken op het dry ven van vee maar toch wil ik die oude koe nog eens uit de sloot opdiepen. 't Is waar, om een heele kudde te dryven, geleid aan touwen, zou te veel personeel eischen en bovendien, de autoriteiten zull.-n het marktbezoek zoo min mogelijk willen be lemmeren, maar zou er geen middenweg zyn te vinden? By v. het door de politie aangeven van min der drukke wegen? Ieder weet, wat drukke verkeersweg de Haarlemmerstraat is. Maar bovendien, hoe gevaariyk die weg is voor het dry ven van vee tegen 9 uur en 12 uur, wanneer hoopen kinderen dien weg naar 3 a 4 scholen volgen. 'tls nu toch een kodion-gescbiodenis, dus laten we passend sluiten met den wenseh, dat men den put niet zal dempeD, nadat het kalf is verdonkeD. Leiden, Uw abonné 29 April 1898. M. K. RECLAMES, a 25 Cents per regel. tot 3.35 per Meter. Japaüsche, Chineescbe, enz., in de nieuwste dessins en kleuren, even als zwarte, witte en gekleurde REKKE- BERG-ZIJ DE van 35 Cts. tot ƒ14.65 p. Meter. Glad, gestreept, geruit, gebloemd, damast, enz., (circa 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins, enz.). Franco en vry van invoerrechten in huis. Stalen per omme gaande. Dubbel briefport naar Zwitserland. (K. 8. K. HOFL.), 3559 16 ZÜRICII. BUITENLAND. Duitschland. De „Post" scbryft, dat een onzyiigheids* verklaring naar aanleiding van denSpaansch- Amerikaanschen oorlog door Duitschland niet zal worden uitgevaardigd. Wanneer Duitsch land daarvan afziet, dan volgt het de gewoonte, die het gedurende de jongste oorlogen, den Japansch-Chineeschen en den Grieksch-Tnrk- schen, in acht genomen heeft, waardoor het zyn vryheid van handelen op voordeelige wyze heeft verzekerd. Allerminst verdient het aanbeveling in dezen oorlog, waarby zoo talryke handelsbelangen betrokken zyn, zich door eenige formule de handen te binden. Een uitdrukkelijke onzydig- heidsverklaring zal alleen voor kleinere staten voordeelig biyken te zyn. Do steenkolen-syndicaten in de Ryn-provin- cie en Westfalen hebben de beetellingen, die door de Spaansche regeering zyn gedaan, van de hand gewezen. Denemarken. Dinsdag is te Cannes bet huweiyk van prins Christiaan van Denemarken, zoon van den kroonprins, met prinses Alexandrine van Mecklenburg-Schwerin gesloten. Nadat bet burgeriyk bnweiyk voor den maire op de villa „Wendan" bad plaats gehad, werd het huweiyk in de Duiucbe kerk ingezegend. De czaar en de czarina van Bnirland zonden als huwelyksgeschenk een buitengewoon kost baar collier van diamanten en saffieren; de prins en de prinses van Walon een prachtigen waaier; door talryke vorstelijke personen en door de stad Cannes werden fraaie bloem- geschenken gezonden. De getuigen van de hroid waren grootvorst Michael Nfkolajewitch en dn hertog-regent Johann Albrecht van Mecklenburg-Schwerin; van den braidegom, de hertog van Cumberland en de baron Blixen-Pinesko. Verder waren nog aanwezig de kroonprins en de kroon prinses van Denemarken, de groothertogin- weduwo en do jonge hertog van Mecklenburg- Schwerin. De Koninginnen van Nederland hebben eveneens de inzegening bijgewoond van het huweiyk van den prins en de prinses. Beiden zyn verwanten van koningin Wilhelmina; prins Christiaan als achterkleinzoon van prins Frederik der Nederlanden, prinseB Alexandrine als klemdochter van wjjlen prinses Sophie, groothertogin van Saksen-Welmar. Te Kopenhagen had op den dag van het huweljjk een feestinaaltyd plaats op het slot „Amaliönborg." De koning bracht een dronk uit op het jonge paar, waarop door de overige aanzittenden met een laid koezee werd ge antwoord. Oostenryk-Hong.-Monai-cliio, De duels tusschen Udrejal en Pommer en tusschen den jongen Podlipny en Pescbka gaan niet door; het laatste, omdat de uit daging te laat is geschiedhet eerste, omdat niet Pommer, maar de sociaal-democraat Resel de leleedigende woorden had gebezigd. De Hongaarsche regeering, vreezende, dat do socialisten den lsten Mei groote betoogin gen zouden houden, heeft op dien dag alle vergaderingen met optocht en betooging ver boden. Nu loopt zy echter het gevaar, dat er Maandag een algemeene werkstaking uitbreekt. Vcreenïgdo Staten. De opvolger van den beer Sherman als staats secretaris van buitenlandsche zaken, de heer W. A. Day, is een persoonlijk vriend m lands man van president Mac Kinley (by is evenals deze uit Ohio afkomstig). De president moet diontongoroJge van sommige bladen liet verwyt van nepotisme hooren. De nieuwe secretaris van staat wordt een goede werkkracht ge noemd, maar een man, die Europa niet kent. D9 secretaris der schatkist van deYer* eenigde Staten, de heer Gage, verklaarde in een interview, dat de Nieuw-Yorksche bankiers gestemd zyn voor een eerste uitgifte van obligation tot oen bedrag van tweehonderd millioen dollars. Zy zyn van oordeel, dat men op elke gebeuriykhtid moet zyn voorbereid. Dit bedrag met de 220 millioen, die op het oogenblik in de schatkist zfin, en de honderd millioen per jaar, die verkregen zullen worüen door het ontwerp op de oorlogsbelasting, zal de geldmiddelen van het ryk op een voldoen den grondslag plaatsen. Aan de „Standard" wordt uit Washing ton gemeld, dat de heer Alger, minister van oorlog der Yereenigde Staten, zyn ontslag zou vragen. De grootste verwarring mott heer- schen aan het ministerie. Naar alle zyden worden berichten gezonden, welke met elkaar in stryd zyn. Bovendien moet ook generaal Miles, de opperbevelhebber, er niet bijzonder over ge sticht zyn, dat de president generaal Scho- field tot zyn militair raadsman heeft ge kozen. Midden-Am erika. De consul-generaal van Ecuador heeft ver klaard, dat de bladen te Guyaquil hebben medegedeeld, dat de Yereenigde Staten aan de regeering van Ecuador een mededeeling be treffende de ramp van de „Maine" gedaan hebben. Waarschynlyk heeft men de regeering van Ecuador willen polsen met bet oog op een oorlog. Ecuador zal evenwel onzydig blyven, ofschoon do consul overtuigd is, dat Spanje de sympathie van zyn land bezit. Het zou wel do autonomie op Cuba wenschen, doch het be schouwt het als zeker, dat het Cubaansche volk onder de heerschappij van de YereoDigde Staten binnen eenige jaren geheel verdwenen zou zjjn, evenals dat gebeurd is met de Indianen stammen, wier spoor als het ware is uit- gewischt. De oorlog tusschen Spanje en de Yereenigde Staten. De te Key-West gevestigde correspondent der „Indépendance beige" meldt de volgende byzonderhedon omtrent het bombardeeren van Matanzas. Het eerste telegram luidt: De kustbatteryen openden het vuur op den kruiser „New-York", die Woensdagmiddag daar was aangekomen. Het Amerikaansche schip beantwoordde elk schot, zoodat tegen den middag het gevecht buitengewoon hevig werd. De bommen der Amerikanen vielen met bewonderenswaardige juistheid steeds in de viiardeldke balter^er De vmito? Puritan" en de kruiser „Cincinnati" voegden spoedig het vuur by dat van de „New-York" en ten slotte werd er geschoten zoo snel als maar eenigszins kon. Na achttien minuten waren de Spaansche batterijen verwoest en haar kanonoen onbruikbaarl Het tweede telegram zegt: Het bombardement der forten, die den ingang van do baven van Matanzas ver dedigen, bad ten doel te beletten, dat de aardwerken te Pentagorota werden voltooid. De battaryen der baai openden het vuur op de „New York," die antwoordde; een twaalftal schoten werden door de Spanjaarden gelost, maar zonder gevolg. Een andere battery 6Nngerde vyf of zes bom men naar den vyand, doch met hetzelfde succes. Fluitend vlogen een paar dezer, laatsten over de „New-York" heen. Nadat de Amerikaansche schepen zich voldoende zekerheid hadden verschaft omtrent den afstand en de ligging der batteryon, trokken zy zich terug eu ia volle zee zynde, openden zy thans het vuur van een afstand van 4000 tot 7000 meter. Zy losten ongeveer 300 schoten. De Spaansche batteryen schynen totaal vernietigd te zyn. Het schieten der Amerikaansche oorlogs schepen was uitstekend en op den kortsten afstand trof elk schot. Men zag na elk schot, dat op kleinen afstand door de kanonnen van groot kaliber werd afgevuurd, destukken metselwerk in de lucht vliegen. Het Lloyds-telegram over de ontmoeting van de „Majestic" met hot Spaansche eskader op den Atlantischen Oceaan luidt in zijn geheel als volgt: „De „Majestic", die juist is aangekomen, meldt, dat zy Zaterdag op 1700 mylen van de Amerikaansche kust een Spaanschen kruiser en vier torpedo booten heeft gezien. De tor pedo-booten kwamen dicht by haar. Maandag passeerde de „Majestic" op 48° 52' NB. en 29° <T 6" WL. (van Greenwich) de „Paria" (die Vrydag uit Southampton was ver trokken), welke in Westeiyke richting stoomde. „Men gelooft, dat do Spaansche oorlogs schepen zyn afgezonden van het eskader voor de Kaap Verdische eilanden om de „Paris" te onderscheppen en men is zeer ongerust over bet lot van het stoomschip". Uit dit bericht blykt, dus dat de Spaansche schepen de „Paris" twee dagen stoomens vóór zyn en dus voor hun doel ondersteld altyd, dat dit is het aanhouden van het schip met kanonnen voor de Amerikaansche regeering in een werkelyk gunstige positie verkcoren. Uit Key West: De monitor de „Terror" maakte gisteren de „Guido", groot 2065 ton, van Liverpool en Corunna naar Havanna te stemd, met een groote lacing levensmiddelen en geld, voor de Sp.ianscho troepen bestemd., buit. De aanhouding is niet zonder jacht geschied. Da „Terror" vuurde eerst met los kruit, waarop de „Guido" alle lichten doofde. De monitor loste toen een aantal schoten uit de zesponders op do „Guido," die alle de stunrhut van het Spaansche schip troffen, waar etn man werd gewond. De waarde van het schip en de lading wordt op vierhonderd duizend dollar geschat. Yolgens een telegram uit Madrid moeten de ttlegrammen uit Key-West slechts onder voorbehoud worden geloofd. Zoo moesten by- voorbeeld de Amerikaansche pantserschepen voor Matanzas zich terugtrekken na oen gevecht van een half uur. En evenmin is juist, wat de Amerikaansche bladen meldden- dat do forten te Havanna op de blokkeerence schepen hebben geschoten, zy hebben nog geen enkel projectiel verbruikt. De gehoorde kanonschoten waren alarmsignalen. Uit Easton (Pennsylvania): Drie groote rijks- pakhuizen met ontplofbare stoffen zy.j gieter middag in de lucht gevlogen. Er zjjn twee lyken gevonden, terwyl nog vele personen worden vermist en een groot aantal is ge wond. Men gelooft, dat Spaansche spionnen voor de ramp verantwoordelijk zyn. Uit MadridEen officiéél telegram van maarschalk Blanco meldt, dat een deel van het vyandelyk eskader zich in oostelyke richting naar het St.-Nicolaas-kanaal heeft verwijderd. Een pantserschip is gestrand tegenover Disnao, in de provincie Pinano. Drie andere schepen werken om het vlot te maken, de vry willige troepen bewaken de kust. Een telegram uit Havanna aan de „Impar- cial" meldt, dat de opstandelingen Artesuna hebben aangevallen, maar werden afgeslagen. De blokkade van Havanna heeft niet kun nen beletten, dat wederom twee Spaansche schepeD, de „Cosme de Herrera" en de „Aviles," to Havanna zyn binnengeloopen. Het Amerikaansche eskader voor Havanna blyft voortdurend heen en weer varen in het gezicht van de kust. Zyn bewegingen worden van uit Havanna met do meeste aandacht gevolgd, doch de stad blyft overigens betrek keiyk kalm. Men verlangt daar naar een ge vecht tusschen de Spaansche en Amerikaan sche vloten. De Amerikaansche vloot valt Havanna niet aan, meldt de correspondent der „Standard" te Nieuw-York, om de eenvoudige roden, dat het de moeite niet waard is. De forten zouden in 24 uur vernietigd kunnen worden, maar wat zou er dan moeten gedaan worden met de duizenden soldaten? Naar van officiëele zjjde verzekerd wordt, is samenwerking van de Yereenigde Staten met de strijdmacht van de Cubanen verkregen. Luitenant Fremont, die met de torpecoboot „Porter" er in slaagde op Cnba te landen, overhandigde aan een vertegenwoordiger der opstandelingen belangrijke documenten, waarin het plan der campagne, door de vereenigde machten der Yereenigde Staten en de Cubanen te volgen by do operaties tegen Havanna, wordt uiteengezet. In het vertrouwen, dat do insurgenten de hun gemaakte voorstellen suilen aannemen, maken de departementen van oorlog en marine alle toebereidselen om een havenplaats naby Havanna to nemen, om langs dien weg wapenen en munitie in handen van de opstandelingen te spelen. Deze haven zal eerst door de marine genomen worden en om zulks gemakkeiyk te maken zullen waarschynlyk verscheiden oorlogs schepen een demonstratie maken tegen Havanna of eenige andere, op eenigen afstand gelegen haven. Dat bewuste punt nadere aanwyzing waar het moet liggen wordt niet gegeven zal de volgende week in de handen der Amerikanen moeten zyn. De specialiteiten van leger en vloot zyn het echter onderling nog niet eens over do vraag, wanneer het leger op Cuba aan land zal worden gezet; met groote zekerheid kan worden gezegd, dat tusschen de departementen van oorlog en marine daaromtrent nog geen eenstemmigheid is verkregen. De eerste landing op Cuba moet bepaald zyn op Zaterdag. In de omgeving van da haven, die dan genomen zal moeten worden, zullen zich 19,000 opstandelingen verzamelen, die van den zeskant ondersteund worden door de Amerikaansche oorlogsschepen en 2000 mariniers en matrozen. Zoodra de marine troepen en de opstandelingen de Spanjaarden zullen hebben verdreven uit de havenstad, die tot basis der operaties moet dienen, zal onmiddeliyk het Amerikaansche leger naar Cuba worden gezonden om de stad te ver sterken. En alB de opstandelingen voldoeDde gewapend zyn en in staat om een geregeld gevecht te doorstaan, zullen, terwyl een 6chynaanval op Havanna wordt gedaan, groote kanonnen worden aangevoerd. Deze kanonnen moeten dan zoo geplaatst worden dat zy desnoods Havanna kunnen beschieten. De oproeping door president Mac Kinley van 125,000 vrijwilligers is met geestdrift ontvangen. Binnen 24 uur na de publicatie hadaen zich reeds 90 pCt. van de nationale garde doen inschryven. De nationale garde bestaat in groote steden meestal uit jonge h&ndelsoedienaen, uie moeite genoeg hebben hun wtrk te laten varen. Doch ae patroons zfin in de meeste gevallen ter wille van de nationale verdediging zeer op offerend gebleken en hebben beloofd de open plaatsen tot na den oorlog slechts tydeiyk aan to vullen. De effectieve dienst is thans voor eon jaar berekend. Waarschynlyk zullen de vry willigerotroepen langs de zuidkust wor den geconcentreerd, totcat de landing op Cuba is geschied of hot voornemen daartoe verlaten. De „Herald" geelt een overzicht van do w(jze van inrichting en indeeling van het vrywilligersloger. Per telegraaf is aan al.e werfdepots la6t gezonden de gelegenheid tot inschrijving te openen. De gages worden in oorlogstyd verhoogd met 20 pCt., wat niet weinig bydraagt tot bevordering van de aan werving. Men meent, dat Maandag de president zyn 125,000 man zal beschikbaar hebben. De officieren voor de aanmonstering zyn gekozen uit de jongere officieren van het staande leger, aangewezen door do vtrschillende staten aan het ministerie van oorlog. Htt gtheele leger zal verdeeld worden in drie corpsen. De president zal Zaterdag de bevelvoerende officieren benoemen. Het einde van de volgende week denkt men marsch* vaardig te zjjn. De hoofukwartieren der drie legercorpsen zullen zyn te Montank Point, Long Island, New-Londen, Connecticut en eeDige punten in de meer centraal gelegen staten. Over het eerste corps zal het bevel worden aangeboden aan generaal Greenville M. Dodge, een vete raan van den oorlog tusschen Noord en Zuid; voor de beide andere commando's worden ge noemd generaal James Wilson en generaal Joseph Weeler. Een sterk bewys voor de geestdrift, welke in de Yereenigde Staten heerscht, weet de „Herald" te vertellen. De leden eener „mili taire organisatie" in een groote fabrieksstad in Connecticut waren van oordeel, dat het onbillijk was hen uit hun werk te halen en keurden de oproeping van den president ten sterkste af. De meisjes, cis in dezelfde fabrie ken werkteü, riepen hun toe: „Lafaards! Geeft ons uw geweren! Dan zullen wy vechten!" Daarop riepen de mannen haastig een nieuwe vergadering byaen on wyzigden het door hen uitgesproken oordeel. Het staat heusch in do „Herald" ge schreven l De Amerikaansche handelslieden maken intus8chon goede zakon, want de regeering vraagt niet alleen manschappen, zy heeft ook een enorme hoeveelheid levensmiddelen n o dig. Do prijzen van meel, tarwe, vleesch, koffie, suiker, brood en anoere waren zyn in twee dagen met vyf en twintig procent gestegen. In Spanje is men uiterst nieuwsgierig naar het doen en Eten van liet Spaansche eskad r, waaromtrent de regeeriDg het striktste geheim bewaart. Teekenend is daarby evenwel dat bladen oie een paar dagen geleden nog een onmiddelljken aanval op de Amerikaansche vloot verlangden, thans hun wenschen wat hebben ingetoomd en voorzichtigheid aan raden. Do vloot, zeggen zy, is Spanje'a eenige hoop en zou niet vervangen kunnen worden. Zy moet in elk geval ongeschonden blyven. Het zou gelyk staan met zelfmoord, wanneer bet ryk zich aan een tweede Trafalgar

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2