Reeds in Mel a. s. zal by de eindexamens afnemen, om daarna alles volgons zyn eigen inzichten voor de toekomst te regelen. Ten einde het tekort in de gemeentekas te Baani te horstellen, be ft de Raad besloten aan Gedeputeerden machtiging te vragen om den boofdeltfken omslag van 10,000 op 20,000 te breogen. De Stoom vaartmaatschappy „Nederland" he:ft, op verzoek van bet comité tot ont vangst der buitenlandscbe pers by de Inbuldi- gingsfeosten, een zeer vrygevige beschikking genomen ten aanzien van do journalisten, die, na hier te lande de feesten te hebben bijge woond, het congres van de „Association de la Presso" willen bezoeken, dat einde Sep tember te Lissabon wordt gehouden. Op de mailboot „KoniDgin-Regentes", die 17 Sep tember van Amsterdam vertrekt, beeft zü voor eon 30 tal journalisten plaatsen gereserveerd en met goedkeuring der postadministratie zal deze boot op de uitreis by uitzondering Lissabon aan loon. Aan de naar buis terugkeerende Engelsche en Amerikaanscho journalisten heeft r.y eveneens met dezelfde gelegenheid gast- vryheid aangeboden tot Southampton, flet bezoek der buitenlandsche journalisten aan ons land zal bierdoor zeer worden aange moedigd. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant bobben hunne goedkeuriDg onthouden aan het besluit van den Raad van 's Hortogenbosch tot bet aangaan der leening van 200,000. Het provinciaal kerkbestuur van Gelder land h e!t aanjbr. J. Van Gesseler, pred. te Zeddam, op diens verzoek, wegens voort durende ongesteldheid het eervol emeritaat verleend mot ingang van 1 Mei e. k. Het stoomschip „Kaiser" arriveerde 20 April van Hamburg en Amsterdam te Dar es- Salaam; do „OraDje-Nassau" vertrok 21 April van Niouw York naar West-lndië; de „Port Ad hi Je" (bevracht door de Holland Amerika- lyn) v-.rtrok 21 April van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 22 April Dun- geness; de „"Werkendam," van Rotterdam naar Nieuw York, vertrok 22 April des morgens van Boulogne-sur-Mer en passeerde des mid dags Wight; dè „Laertes", van Amsterdam en Liverpool naar Java, is 22 April Gibraltar gepasseerd; de „Prinses Sophie" van Amster dam naar Batavh, passeerde 22 April Kaap Roca; de „Cluden" (gecharterd door de Hol- land-Amerikaiyn), van Nieuw York naar Am sterdam, passeerde 22 April Lizard. Alkemade on "Woubrugge. By de her stemming van hoofdingeland in het 8ste dis trict van Rynland op Donderdag 11. ter ver vanging van wyien den heer G. Noordman, i3 grkozen de heer W. Timmers, te Rynzater- wouie, met 357 stemmen. Mr. J. A. Th. Duyn- stee, te 's-Gravenbage, verkreeg 295 stemmen. By het opmaken van het proces-verbaal bleek, dat er 6 stemmen meer in de bus waren dan de lysten der stambureelen aangaven. Aan het bureel te Alkemade waren uitgebracht ?.92, aan dat te Woubrugge 354 stemmen. By de lste stemming op 7 dezer, waarby 139 biljetten waren ingeleverd, verkregen de ieeren Timmers en Duynstee resp. 210 en 201 st&mmon. Bodegraven. Twee kweckelingen der byzondero normaalschool alhier, de heeren Den Ouden, van Gouda, en Van Loo, van Waarder, slaagden deze week te 's Gravenhage voor onderwyzer. Lisse. Op Woensdag 27 April a. 8. zal gelegenhoid gegeven worden tot kostelooze Inenting of herinenting. Belanghebbenden kunnen zich tot dat einde by een der geneeskundigen op de gewone spreekuren aanmelden. Ou<l-Ado. Naby of ter hoogte van het Vennemeer zyn hier te water geraakt paard en rytuig uit Leiden, waarin twee personen g?zeten waren. Mot behulp van de omwonen den werden allen behouden op het droge gebracht; bet dier moet geschrokken zyn door het onverwachts schichtig opvliegen van eendon. Koelof-Arendsveen. Toen Donderdagna middag om 5 uren de stoomboot Boskoop Amsterdam aan den steiger alhier aanlegde, ontdekte men een passagier, die, met een touw om den bals, buiten boord hing te slingeren. Onmiddeliyk werd de ongelukkige, meer dood dan lovend, op het dekgeheschen en middelen aangewend om hem by te brengen, wat na eenigen tyd gelukte. Spoedig even wel poogde hy opnieuw op dezelfde manier zelfmoord te plegen, doch hy werd door het bootsvolk daarin verhinderd. 'tWas echter geen menscb, maareen kalf. Kynsburg. A. s. Woansdag 27 April zal in het Stations koffiehuis alhier '8 namiddags een tentoonstelling van afgesneden bloemen worden gehouden. Voor de mooisto inzendingen van enk-Ie en dubbele tulpen en narcissen, alsook voor de grootsto inzending tulpen, worden door de afd. Rynsburg van de Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur pryzen uitgeloofd. Slechts de leden van deze afdeeling mogen aan de inzendingen deelnemen. Itypwetcring. Alhier stond gistermorgen een rytuig op iemand te wachten. Terwyi de koetsier het paard by den teugel trachtte te doen keeren, kwam er een troep Duitsche muzikanten aan, die begonnen te spelen. Daarvan schrikte het paard waarscbyniyk; althans het kwam achterwaarts met hot rytuig in do vaart terecht. Na ongeveer een kwar tier tobbens, waarby door sommigen de be hulpzame hand werd geboden, werden paard ,u rytuig zondor letsel op het droge gebracht, zoodat dit ongeval zonder verdere ongelukken afliep. Ter-Aar. De meerderjarige manneiyke in gezetenen dezer gemeente zyn vanwege den burgemeester by publicatie uitgenóodigd on} 27 April 3. s., des avonds te zes uren, samen te komen by Kouwenboven, te Langeraar, ten einde uit bun midden commission te kiezen voor de regeling en vaststelling der feesten by gelegenheid van de inhuldiging van H. M. de Koningin. Woubrugge. In de vergadering van inge landen van den Visr-Ambachtspoldvr, gehouden 21 April ton huize v n den logementhouder J. Guldemond, te Woubrugge, waren tegen woordig 17 ingelanden of hun gemachtigden, samen uitbrengende 843 stemmen. Vastgesteld werden: a. de rekening over 1897, in ontvang op ƒ17,436.21, in uitgaaf op 15,981 89, goed slot 1454.32; b. de begrooting voor 1898, in ontvang op 33,834 27, in uitgaaf op 33,330.50, geraamd batig saldo 3.77. Door de vaststelling van deze begrooting i3 hot plan van het bestuur, om een paarden- spoor io de wegen des polders te doen maken, aangenomen. De omslag, in die begrooting begrepen, be draagt evenals over 1897 7.90 per H. A. over 1612.11.60 hectaren en 7.15 over 94 76.09 hectaren. Voor de verkiezing van een dykgr&af, ten gevolge der periodieke aftreding van den beer Wr. Don Hertog, van oen heemraad, ten ge volge der periodieke aftreding van den heer M. Stjgter, en van een heemraad ten g«volge van het overlyden van den heer G. Noordman, werden uitgebracht: voor de verkiezing van een dykgraaf 888 stemmen, waarvan 811 op den beer "Wr. Den Hertog en 77 op den beer M. C. Piek; voor de periodieke aftreding van den heer Stigter 926 stemmen, welke alle op den aftredende waren uitgebracht; en voor een nieuwen heemraad 850 stem men, waarvan op den heer C. Langeslag 826 en op den heer Weydung 24 stemmen, zoodafc de hoeren "Wr. Den Hertog en M. Stipter zyn herkozen en de heer G. Lange slag tot heemraad des polders is gekozen. Zwainmcrdmn. De heer J. Van Dam Szn., sedert 2 Sept. 1879 lid van den gemeenteraad en sedert 6 Sept. 1881 wethouder, heeft zyn ontslag als zoodanig ingediend. Aan de uitnooaiging van den burge meester dezer gemeente aan de mannelijke ingezetenen boven 23 jaar, tot samenkomst oin een commissie te benoemen, die zich be lasten zal met de voorbereidende stappen om een feestvi-ring te organiseer, n by gel-gen heid der troonsbestijging van Koningin Wilhel- mina, werd door slechts een klein 50 tal gehoor gegeven, dat in oie commissie koos: den beer G. B. Fortuyn, burgomeester, tpt voorzitter, cn vervolgons tot commissieleden: de heeren P. G. H. Blommesteyo, Jb. De Bruyn, ds. H. Van Dyk, C. D. Hoogendyk, J. A. Hoogendyk en C. Van Muiswinkel. Uit de „Staatscourant". Min. van W., H. en N. Aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Arasterdam, Rotter dam, '8-Gravenhage, Dordrecht. Schiedam, Leiden, Delft, Middelburg, Vlissingen, Zaandam, Harlingen en Groningen eu aan de Twentsche Vereeniging ter bevordering van nijverheid en handel is een exemplaar toegezonden van de Accounts relating to trade and navigation of the United Kingdom," nopens de maaod Maait jl. Veeart&enijkundig Examen. Het veeartsennkundig exemen, bedoeld in art. 10 dor wet van 8 Juli 1874 (Stsbl. No. 99), zal aan vangen op Vrydag 20 Mei a. s., in do lokalen van 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht. Gemeenteraad van Noorduyk, Zitting van Vrijdag-avond. Voorzitter: jhr. mr. J. H. J. Qnarlea van Ufford, burgemeester. Afwezig: de heeren A. W. Alkemade (met konnis- geving) en J. Hoogeveen. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen zijn een tweetal missives van Ged. Staten, proces-verbaal van opneming der gemeento- kas, het rapport van de permanente commissie uit den raad over don toestand enz. van de spaar bank voor Noordwjjk en Omstreken, benevens het verslag van de plaatselijke commissie van toe zicht op hot Lagor Onderwijs over dit onderwijs in dezo gemeente gedurende het jaar 1897. Op het eerstgenoemde rapport hopen we nader terug te komen, terwijl we uit het tweede in hoofdzaak het volgende aanstippen: buiten de gewonemedo- deelingen over den toestand in 't algemeen, merkt de commissie op, dat zij het gewenscht acht, dat er voor het toezicht op de handwerken der raeisjos een commissio van dames in 't loven worde ge roepen, dat zij zich onthonden zal van klachten over de onvoldoendo ruimte te Noordwijk-aan-Zee, aangezien de raad zich in beginsel reeds voor do uitbreiding der 9chool heeft uitgesproken; dat op de R.-K. Jongensschool dringend vermeer dering van personeel noodig is, dat zij (de commissie) naast de gewone prijzen voor getrouw schoolbezoek ook gaarne prijzen voor vljjt en goed gedrag zou tookennen, vooral aan do leer lingen, dio de school verlaten en ton slotte, dat zij gaarne de roosters van werkzaamhedon en leerplannen der verschillende scholen zou ont vangen. Al doze stokken werden voor kennisgeving aan genomen, terwijl een verzoek van P. Plug Jz. om aankoop van een stukje gemeentegrond (in 't duin) in handen van B. en Ws. werd gesteld. Zondor hoofdelijke stemming wordt een wijziging in de begrooting voor 1898 goedgekeurd, strekkende tot verhooging van den post bestrating (Krocht) ad ƒ2000 en van den post jaarwedden tot een totaal van ƒ583. Het praeadvies van B. en Ws. op het in de vorigo vergadering ingekomen verzoek van P. Do Groot c. o» om verlichting en bestrating van de eerste Kerkhoflaan (Dompad) strekt tot afwijzende beschikking. Een bestrating van 3-55 M. breedte zou buiten de kosten van den grond ƒ416 bedragen, waartoe zij niot durven advisceren, terw\jl hel hun voorkomt, dat do lantaarns aan de beid© uiteinden het geheeJe pad voldoende verlichten. De hoer C. Alkemade geeft in overweging, als het geheel niet bestraat kan worden, dan een middenpad van 1 M. breedte to maken, liever dan den toestand te laten zoonis hij nu is. want die is bij slecht weer Bepaald onhoudbaar en er is veel verkeer tusschen Bronckhorststraat en Lijnbaaoweg. Do heer Van der Meer vindt de verlichting volstrekt onvoldoende, welke meening door de beide Wet houders Trest.-eden wordt. Bet voorstel van B. en Ws. 'wordt, teïwjjl rekening zal gehouden worden met '8 heeren Alkomade's opmerking, aangenomen niet 6 tegen 3 stemmen (dio der heeren Van der Meer, De Groot on Smit.) Door B. en Ws. wordt den Raad voorgesteld het maximum der vergunningen, dat ten gevolgo van bet cijfer der bevolking op 1 Januari '98, nl. 5001 zielen, 20 mag bedragen, niet op 20 te brengen, doch de Uegeering voor te stellen, het getal op 18 te laten (or waren er 19, doch door dat in één perceel de vergunning gedurende drie maanden ,er uit" was, thans 18). Na een breod- voerige discussie, die meer dit ééne bijzondere geval betrof, dan wel de algomeene strekking raakte, werd het voorstel met 6 tegen 3 stem men, die der heeren Van der Meer, C. Alkemade en H. Homan, aangenomen. Bij de rondvraag wen sekt do heer Parlevliet er de aandacht op te vestigen, dat gedurende de kennis do canoussel op den Zondagavond de godsdienstoefening verstoort. De voorzitter, hoe wel gaarno do zaak in overweging willende nemen, voorziet echter geen verandering daarin te kun nen brengen, daar de wet wel van godsdienst oefeningen tot '8 namiddags vior uur spreekt, doch niet van oefeningen 'b avonda. Hierna wordt de vergadering doer den Voor zitter gesloten. Burgerlijke Stand. LEIDERDORP. Geboren: Thijs, Z. van Jakop Kuperus en Elisabeth Aland._ LISSE. Gehuwd: Cornells Rnigrok en Maria De Bruin. Geboren: Hnbertus Leonardos, Z. van J. De Ruijter en G. W. Star. Alida Johanna, D. van J. Kleyhorst en A. G. Berbee. Anna Cathnrina, D. van J. C. Van Riek on C. Van Roon. Overleden: Jan Kieft, echtg. van B. Ruigrok, 41 j. Johan Christiaan Simon De Graaff, 17 d. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Cornelia Maria. D. van A. J. Van Eeden en D. Brouwer. Johannes, Z. van C. De Groot en M. Kaptein. Overleden: A. Van Berkel 7 mnd. OEGSTGEEST. Ondertrouwd: Johannes Biljouw 28 j., te Leideu, en Petronella Maria Van der Ham 28 j., te Oegstgeest. Getrouwd: Wilholmus Cornells Roest en Cornelia Van Velzen. Geboren: Pieter, Z. van Pieter Vos en Cornelia Maria Segers. Overleden: Johanna Elisabeth Drecksler, 55 j, gehuwd met Johannes Jacobns Werner, te 's-Gravenhage. Gerardus Mewissen, 49 j., geh. met Elisabeth Maria lloekemeijer, te Rotterdam. STOMPWIJK. Ondcrtrouwd:A. Van Aalst, jm. 23 j. en C. Karens, jd. 22 j. Bevallen; F. Vermeer geb. Mes, D. E. Van Santen geb. Van Dijk, Z. VEUR. Overleden: F. Van Veen, Z. 8 m. WOUBRUGGE. Geboren: Marinus Petrus, Z. van C. v. d. Meer en II. Kozijn. Gerardus, Z. van C. Rnigrok v. d. Werven en J. Schrama. Overleden: Margaretha Hoogeveen, 16 j. Jacobus Philippus Zonneveld, 1 m. Ondertrouwd: Marinus Johaünes Schijf, jm. 31 j. en Wilhelmina Gerardina WiethofF, jd. 32 j. Eogelbertus Antonius v. Egmond, jm. 30 j. on Petronella v, d. Geest, jd. 23 j. GehuwdTounis v. Egmond, jm. 25 j. en Sophia De Bruin, jd. 18 j. ZWAMMERDAM- Bevallen: J. Spoor geb. Middelink, Z. M. Rademaker geb. De Bruyn, Z. W. Burger geb. Krenk, D. M. Van Wijn gaarden geb. Hortensius, Z. Gohuwd: Frederik Kroes, jm.28 j. en Anthonia Kwakernaak, jd. 20 j. INGEZONDEN. In uw veelgelezen Dagblad van 22 April j.l. las ik het nieuwsbericht uit Roelof Arends veen aangaande de verzending van eerste peulen naar do Amsterdamscho markt door den heer W. Van Ruiten. In dit bericht schuilt echter een fout en wel deze: Er wordt in ge schreven, dat genoemde v. R. onmogeiyk dit jaar op zyn collega's kon wachten, daar hy zooveel vóór de anderen was. Maar indien 1 v. R. zich de moeite had willen getroosten, om, zooals trouwens alle jaren gebeurt, ty zyn buurman Roelewykkeren to gaan zien, dan zou hy tot de overtuiging zyn gekomen, dat buurman even goed en ook even veel peulen had kunnen snijden als by. V. R. heeft echter dit jaar een vlieg willen af vangen en dit is hem dan ook trouwens gelukt. Met dit vliegvangen heeft hy echter een sinds jaren gevolgde loffelijke gewoonte de bodem ingeslagen, nl.: Met de eerste peulen gingen wy alle jaren eerstens naar den zeeroerw. heer pastoor, die onze eerstelingen zegende en ons allen van harte veel geluk toewenschto met den a. s. oogst; daarna ging men naar den edelachtb. heer burgemeester, waar ons, by een harte- lyke ontvangst, tevens de warmste geluk- wenschen werden toegevoegd. Dit alles heeft na de heer W. Van Ruiten de bodem ingeslagen om een vlieg(je) te vangen. U, Mijnheer de Redacteur, dankzeggende voor de verleende plaatsruimto: Een tuinder uit Roelof-Ar endsveen, tevens Uw Abonné. De oorlog tusschen Spanje en de Yereenigde Staten. Het eerste schot is gelost, door de Ameri kanen. Uit de verklaringen, welke reeds Donder dag, zoowel te Madrid als te Washington, zoo niet officiéél, dan toch officieus, werden bekend gemaakt, bleek daideiyk, dat Spanje en de Vereenigdo Staten in een staat van oorlog verkeerden. De Spaansche regeering heeft het openen der vyandelykheden willen overlaten aan de Amerikanen. En blykens de ontvangen telegrammen hebben de laatsten van het bun aangeboden voorrecht gebruik ge maakt door beslag te leggen op een Spaansch koopvaar jyschip en dit naar de haven van Key-West te sleepon. Het genomen schip is de „Buena Aventura", geladen met hout uit Texas. De ktuiser „Nashville" lost 3 een kanonschot, waarop het schip zich overgaf. De „Buena Aventura" is gisternamiddag door de „Nashville" binnengesleept. Het is een mooi stoomschip, komende van Pascagoula en volgens berichten bestemd voor Rotterdam. De aankomst van bet vaartuig riep een aan waanzin grenzende geestdrift te voorschijn. Het werk werd g staakt on de ganscho bevolking stroomde naar de kaden, om den eersten oor logsbuit te aanschouwen. "Dit is de eerste feitolyke uiting vau den oorlog, ofschoon de oorlog, zooals de „Kölnische Zeitung" opmerkt, eïgenlyk reods den 21 sten April, tegen den avond, een fait was geworden. Op aitn dag is het eskader der Vereenigde Staten in zoe gegaan om een aanvang te maken met de blokkade van de havens van Cuba en Portorlco. Er zal dus getracht worden het verkeer met de Cubaansche havens geheel af te anyden, voor elk schip, onder welke vlag het ook vaart. Dit kan natuurlijk alleen succes hebben, wanneer de Yereenigde Staten beschikken over een voldoen! aantal schepen, die voor deze havens liggen of kruisen in de nabij heid. Want de blokkade moet, dat is uit- drukkeiyk gezegd, „effectier' zyn. Da blok kades, welke vroeger nogal in zwang waren, n. 1. de fi c t i e v e blokkades, do blokkades op het papier, zyn thans niet geldig. Boven dien heeft do llokkado voor de neutrale staten d&n eerst bindende kracht, wanneer zfi langs diplomatieken weg te hunner kennis is gebracht. Het aanhouden van het schip „Buena Aventura" is geschied door een Amerikaansch oorlogsschip, niet door een kaperschip. De Amerikanen scbynen trouwens niet voorne mens te zyn, kaperbrieven uit te reiken. Door dezen maatregel hebben zy zich vooral de sympathie verworven van de Engelschen. Dit wordt duideiyk getoond. Want hoewel enkele bladen zich zeer bedacht zaam uitdrukken, valt toch tusschen de regels te bespeuren, dat hun sympathie is aan do zyde van het Amerikaansche volk, waarmede 7,y kort geleden nog op zulk een gespannen voet stonden. De bladen der oppositie trachten zelfs hun sympathieën niet eens te verbergen. Van verschillende zijden wordt er op aan gedrongen, dat ook Spanje van het uitreiken vau kaperbrieven zal afzien. Maar of Spanje zich eon zyuer beste vordedigingsmiJ- delen uit de handen zal laten nomen, mag betwyfeld worden. Er is in Amerika een proclamatie van president Mc. Kinley verschenen, waarby wordt afgekondigd do blokkado van de Noordkust van Cuba tusschen Cardanas en Bahia-Bonda en van de haven Cienfueg03 aan de Zuidkust. De president heeft aan de binnengekomen schtpen een tydperk van dertig dagen toe gestaan om de geblokkeerde baveus te verlaten. De kruiser „Baltimore" is te Hongkong aangekomen. Het gebeelo Amerikaansche es kader is thans gereed om zee te kiezen. De Amerikaansche president heeft.de moening van verschillende Senatoren over de inlijving van Hawaï en de Pbilippynen als maatregel van oorlog gevraagd. Boricbten uit Honoloeloe van 14 April over San Francisco melden, dat verteld werd, dat do Amerikaansche admiraal den volgenden dag bezit zou nemen van het eiland. Omtrent de bewegiDgen der Spaansche oorlogsschepen wordt het meest strikte geheim bewaard. Alle onderstellingen betreffende bet doel der beide Spaansche eskaders zyn van grond ontbloot. De SpaaDscho minister president Sjgasta verklaarde gisteren by het verlaten van het paleis der Koningin te Madrid, dat bet gerucht van een ministeriöele crisis ongegrond is. De bezoeken dor staatslieden by do Regentes vinden hun oorzaak in het verlangen der vorstin om hun meening te hooren. De heer Sagasta verzekerde, dat de Senaat heden zal zijn geconstitueerd tn de Kamer Maandag. Ondanks enkele verschillen vaa meening, zullen alle ministers, naar men gelooft, hun portefeuilles behouden. Een zeer talryke menigte woonde gister morgen de militaire parade voor het paleis by. Men riep: „Leve Spanje!" Er zyn 30,000 man van de reserve van 1897 onder de wapenen geroepen. De „Temps" vernoemt uit Madrid dat in finan- ciöele kringen groote ongerustheid heerscht. Het publiek belegert de loketten der Bank, om biljetten tegen baar geld in te wisseloD. Volgens de „Imparcial" zyn te Barcelona in drie dagen 15 millioen peseta's opgevraagd. De bevolking van Valladolid wierp met steenen naar de ruiten van de spoorwegcoupé, waarin de Amerikaansche gezant, generaal Woodford, was gezeten. De betoogers werden door de gewapende macht teruggedreven. Naar aanleiding van de proclamatie van generaal Blanco op Cuba, verzamelde zich gisteren een groote menigte vóór het paleis to Havanna. Een deputatie begaf zich naar generaal Blanco en verbond zich in naam van allen, die daar buiten stondeD, om den indringer te bevochten. Generaal Blanco dankte van het balkon af en verzekerde het Cubaan sche volk, dat hy het ter overwinning zou voerenhy bezwoer het volk om den laatsten droppel bloeds te laten vloeien alvorens den vreemdeling een voet te laten zetten op dit land, d >t weleer door Spanje is ontdekt. D3 menigte antwoordde nut den kreet: „Viva Espana y el Reyl" (Leve Spanje en de Koning!) Er werden toejuichingen gehoord voor het leger en voor de vloot. De huizen waren feostelyk versierd en geïl lumineerd. Nadere telegrammen nit Havanna melden, dat de vrywilligers bereid zyn om de Ameri kaansche schapen af te slaan, zelfs al bréngen zy levensmiddelen aan. Da generaal? vertrouwen dat Havanna aan een aanval te land en ter zee weerstand zal kunnen bieden. AJlo Kuropeesche mogendheden hebben aan Spanje haar sympathie betuigd. M-en spreekt to Rome het bericht tegen van een-internationale -conferentie tor vaststelling van de houding der onzydlga mogendheden. De „None froie Presse" zegt dat de Spaanach- Amerikaansche oorlog een beleediring is voor de vredelievende gezindheid van Europa. De gevolgen, welke de stryd voor Spanje zal hebben, zullen Europa niet onverschillig lat n. Van bewegingen van het Spaansche eskader hoort men weinig. Do reg. e ing bewaart' daaromtrent een strikt geheim. Men weet sieebta dat een torpedo-ask-idex voor de Kaap Verdi3che eilanden lag en volgers de „Herald" is het er nog en zouden de Spaansche schepen moe 1'ykhedeD ondervinden met den aankoop van steenkool. Er zullen binnenkort aanzieniyke versterkin gen naar Porto Rico warden gezonden.Een batal jon is reeds vooruitgegaan ten einde voor de verdediging der Kleine Antülon te zorgen. Te Havanna worden de toebereidselen met kracht voortgezet. Alle manneiyke Spanjaar den van 18 tot 45 jaar worden als vry wille- gera opgeroepen. Het garnizoen der stad bestaat uit 28000 man geregelde troepen cn 15000 vrijwilligers. Te Matanzas worden batteryen opgericht. Omtrent de houding dor opstandelingen ver keert men nog altyd in hst f onzekere. Er wordt gemeld dat zy weigeren in bespreking te treden met de gedelegeerden van de Cubaan sche en Spaansche regeeringsn, maar do cor respondent van do „Times" verzekert dat de voornaamste hoofden van den opstand geneigd zyn den wapenstilstand aan to nemen, mits Spanje zich verbindt binnen drie maanden het eiland te ontruimen. Een tweeduizendtal Cu banen zouden uit Havanna vertrokken zyn naar de oostoiyke provinciën om zich by den opstand aan te sluiten. Te Havanna is do openbare moening beslist tegen de Amerikanen. Het puiliek in de schouwburgen verlangde van do orkosten het volkslied en overstemde dit met de kreten: „Lang leve Spanje I Dood aan de Ameri kanen 1" Op de Amerikaansche vloot heerscht een zeer oorlogzuchtige stemming. Gedurende de weken van voorbereiding is het geduld der zeelieden op een harde proef gesteld. Zy branden van verlangen om do „Maine" te wrekenIn do oogen der Amerikaan sche reporters is het onmogelyk een denk beeld t9 geven van de zucht tot stryden. Het bericht van de onderteekening van het ultimatum en van het vertrek van den Spaan- scben gezant, werd door de matrozen met donderend gejubel begroet, terwyl do officieren elkander gelukwenschten. Te Key-West zyn groote hospitaalbarakken geplaatst met ruimte voor duizend beddeD, waarvan Woensdag reeds driehonderd waren opgesteld. Het bericht, dat de „T6morario", een Spaan sche kanonneerboot, die te Buenos Ayres lag, vertrokken was om de „Oregon" en de „Marietta" op te wachten en aan te vallen, is dadeiyk weer tegengesproken. Er zullen dezer dagen nog heelwat be lichten komen, die dadeiyk weer tegenge sproken worden. Men zegt, dat 80,000 man van de Amori- kaansche militio naar Cuba gezonden zullen worden, om saam te werken met de troepen, die ook daarheen gaan. De overige 20,000 worden voor de kustverdediging bestemd. Eet ultimatum. Ziehier den tekst van het Amerikaansche ultimatum. „Woodford, gezant, Madrid, 20 April. „De tekst van de gemeenschappelyke motie, door het Congres der Vereenigde Stateu op 19 dezer aangenomen, on heden bekrachtigd, met betrekking tot do pacificatie van het eiland Cuba, is u toegezonden. Gehoorzamend aan deze handeling van het Congres, noodigt de President u uit, onmiddellijk aan do Spaan- scho regeering de gem ei Je motie te ovor- handigen, met den uitdrukkelyken eisch van de regeering der Vereenigde Staten, dat de regeering van Spanje onverwyld haar gezag en bestuur over het eiland Cuba zal opgeven en baar strydmaebt te land en te zee van Cuba en uit de Cubaansche wateren zal terugtrekken. „Dezen stap doende, ontkennen de Vereenigde Staten hlerby alle geneigdheid of voornemen om souvereiniteit, jurisdictie of toezicht over het genoemde eiland uit te oefenen, tenzff tot de parcificatie daarvan, en verklaren zij besloten te zyn om, zoodra dit geschied i?, de regeering en het bestuur over het eiLnd over te laten aan de bevolkiDg onder zulk een vry en onafhankeiyk gouvernement als zy willfli instellen. „Mocht Zaterdag aanstaande, 28 April, op den middag, deze regeeriDg geen mededooling ontvangen hebben dat de Spaansche regeering een volkomen bevredigend antwoord geeft aan

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2