N*. 11707 Maandag So- April. A0. 1898 Qeze jouraat wordt dagelijksmet uitzondering ran (Zon- en feestdagen, uitgegeven PBIJ3 DER ADVEHTEtmE2Tr Van 1—6 regab f 1.05. ladere regel meer 0.17). Grootera lettors naar plaatsruimte. Voor bet ln casseer on buiten de stad wordt f 0.05 berstend. Dit Hommer bestaat uit TIER Bladen. Eerste Blad. Leiden. 23 April. Feuilleton. Betrouw tot in den dood. LEIDSCH DMBMD. jPEUS DEZEB OOUBAHTl VoorLaWen per 3 maanden. 1.10. franco por post1.40. Afeondorljjke Nommsra 0.05. Naar ons wordt medegedeeld, zal het Stede lijk Museum in de Lakenhal op Zondag 24 April weder voor het publiek geopend worden, zoodat de gelegenheid tot bezichtiging ran do teekenlngen voor de versiering van de Noordeindsbrug, by het Inhuldigingsfeest, weder opengesteld zal zgn. Krachtens het bepaalde by de 2de alinea van art. 2 der Verordening van den 4uon Docember 1884, betreffende het verleunen van pensioen en wachtgeld aan gemeente ambtenaren en -bedienden", wordt by het ontstaan van nieuwe ambten of betrekkingen op voorstel van Burg. en Weths. door uen Gemeenteraad beslist, of zy al dan niet op den by die verordening behoorenden staat zullen worden vermeld. Thans zyn wederom een tweetal nieuwe betrekkingen in het leven geroepen, wier opneming in dien staat B. en Ws. nooaig schflnt. In de eerste plaats werd by Raadsbesluit van 16 December 1897 besloten ter vervanging van de rooimeesters een inspecteur van de bouwpolitie aan te stellen. De rooimeesters waren niet in den staat opgenomen, omdat hun betrekking slechts een tyaelyko was; de inspecteur van de bouwpolitie heeft echter een vaste aanstelling, zooi at zyn opneming in de Verordening B. en Ws. wenscheiyk voorkomt. Voorts werd by Raadsbesluit van 1 Septem ber 1896 besloten de commiezen rykaambte- naren, tot zoo lang met de keuring van vee en vleesch belast, te vervangen dcor keur meesters, uitsluitend in dienst dor gemeente. Wyl echter bun aanstelling in den beginne slechts een voorlooplg karakter droeg en eerst met Ingang van 1B Januari 1898 in een definitieve werd veranderd, kon hun ver mei ilng tot dusverre achterwege biyven. Ook deze betrekking behoort echter, naar B. en Ws. meenen, in de Verordening te worden opgenomen. Zy geven daarom in overweging de be trekkingen van inspecteur der bouwpolitie en van keurmeester van vee en vleesch in den by de pensioensverordening behoorenden staat te vermelden. Verder bopaalt het laatste lid van art. 8 derpen8ioensverordening, dat, wanneer behalve een vaste jaarwedde een geLeiyke of andero toelage of vrye woning ls toegekend, op voor dracht van Burg. en Weths. door den Raad een gemiddeld inkomen wordt vastgesteld, waarnaar zoowel de pensioensbydrage als het pensioen zullen moeten wordon berekend. Zoodanige vaststelling is thans noodig voor den assistent van het hulpkantoor A der Bank-van-Leening N. F. Van Brussel, die met ingang van 1 Januari tot va6t beambto is aangesteld. Wyl deze een gewone toelage geniet van f 150, een buitengewone van f 60 en aan administratieloon f 250 geniet, stellen B en Ws., overeenkomstig het advies van commissarissen der Stadsbankvan-Leening, voor den pensioensgrondslag voor hem te bepalen op f 460. Tevens moet, naar B. en Ws. meenen, voor al deze beambten het tydvak, waarover de pensioensbydrage verschuldigd is, geacht worden te zyn ingegaan met h6t tydstip hunner definitieve aanstelling. Voor ieder, die eenlgszins van naby met de inrichting van het Raadhuis bekend is, behoeft het getn betoog, dat het vertrekje, tot dusverre voor den secretaris der gemeente Ustemd, in hoogst primitieven toestand ver toert en in geenen deele beantwoordt aan üe eiachen welke biliykerwyse aan de werk kamer Yin den secretaris eener groots gemeente mogen woroen gesteld. Niet alleen toch ls het vertrekje uiterst klein, zoo^at men er zich nauweiyks in kan bewegen en de voor den loopenaen dienst benoorigde stukken er geen behoorlijke plaats kunn n vinden, maar bovendien biedt het dit grooto inconvenient, dat het niet door een afzonderlyken toegang is te bereiken. Zy, die den secretaris willen spreken, moeten zich öf door de secretarie daarheen begeven, hetgeen tot dusverre regel was, of wel zy moeten hun weg nomen door de vergaderkamer van B. en Ws., hetge n uit den aard der zaak alken dan mogelijk is, wanneer die kamer niet voor oen of andere vergadering gebruikt wordt. Maar wellicht nog het grootste ongerief, tun dit kamertje ver- tondon, ligt hierin, dat het, en bi-raan valt niets te veranderen, de gewone doorloop is van allo ambtenaren, die hetzy de eone of andere verordening noodig hebben of wel de notulen van dun Rand of van het Collego van B. en Ws. van eenige jaren her moeten raad plegen, hetgeen uit den aard oer zaak her haaldelijk voorkomt. De genoemde stukken toch en nog vele andere, die telkens noodig zyn, worden ia de na«st het kamertje van den secretaris gelegen archief kamc-r bewaard. Deze toestand mag veilig onhoudbaar ge noemd wordon en dat hy tot dusverre bestaan kon, ligt dan ook alleen hierin, dat do vorige secretaris zich veelal in do vergaderzaal van Burg. en Weths. neerzette om zyn werk zaamheden te verrichten. Dit laatste komt het college van B. en Ws. echtor mineer gewen8cht voor, zoowel omdat de secretaris dan ieder oogenblik kan worden verjaagd, maar vooral ook, omdat hem dan de gelegen heid ontbreekt om de door hem benoodlgde boeken en papieren steeds behoeriyk onder zyn bereik te hebben. Bovendien wordt by dan, vooral in den zomer, ieder oogenblik gestoord door vreemdelingen, dio het stadhuis willen bezichtigen. Een andere Inrichting i3 dus dringend nood- zakeiyk en de gelegenheid daartoe biedt zich, naar B. en Ws. meenen, als vanzelf aan, zonder dat al te groote uitgaven daarmede gepaard bohooven te gaan. B. en Ws. zouden de zoogenaamde arebiefkamer voor den secre taris wenschen in te richten, en in het ver trekje, tot dusverre voor den secretaris be stemd, een deur willen maken, daartoe toegang gevende van uit de gang. Alle moeiiykueden zyn dan opgelost. De secretaris zA een ruimer vortr .k hebben, dat de noodige gelegenheid tot berging der stukken aanbiedt, dat vertrtk z-1 coor een afzonderlyken tosgang te be reiken zyn en bovendien zal een wachtkamer voor hen, die den secretaris willen spreken, vanzelf gevonden zyn. Do notulen-rcgisters en gemeentebladen kunnen dan n&ar het oude secretariskamertje worden overgebracht, waar zy on.er het onmlddeliyk bereik van de secretarie ambtenaren zullen zyn. Endesocre- taris zelf zal zich in de onmiddellyke naoyheid zoowel van de secretarie als van de kamer van B. en Ws. blyven bevinden. De Commissie van Fabricage, wi-.r advies B. en Ws. ten deze hebben ingewonnen, kan zich geheel met de door hen voorgestelde inrichting vereenigen. Behalve het mak^n van do zooeven genoemde deur zouden, naar bet oordeel dier commissie, met deze veranderde inrichting nog eenige werkzaamheden verbonden zyn. Al deze wyzigingen in cde inrichting van het Raadhuis komen B. en Ws. zóo nood- zakdyk voor, dat zy in hot belaDg van den dienst zouden meenen daarmede niet tot het volgende jaar te mogen wachten. Zy geven den gemeenteraad daarom in overweging hun tot het voorschreven doel tot een uitgave van f 1S07 te willen machtigen, waarvoorde gelden uit de Onvoorziene Uitgaven zullen kunnen worden gevoodon. Den daartoe noodi gen staat van af- en overschryving bieden B. en Ws. tevens ter vaststelling aan. Naar aanleiding van het desbetreffend verzoekschrift van den heer J. W. "Van Hiele, deelen B. en Ws. mede, dat de zoon van adressant den 25en Januari do Hoogeru Bur gerschool voor jongens heeft verlaten, ten einde ia militairen dienst te treden. Zy geven den gemeenteraad daarom in overweging aan adressant vrijstelling of terug betaling te verleenen van schoolgeld over de laatste twee kwartalen van den cursus 1897-'98. Tevens stellen B. en Ws. voor het school- gbld voor F. Van Buureo, leerling der Kweek school voor Onder wyzers, wonende te Dordrecht, vast te stellen op f 2 per vak per kwartaal, aangezien het inkomen van zyn vader ligt tusschen f 1600 en f 1800, en H. Zyderveld te Valkenburg van de bttaling van schoolgeld voor zyn zoon vry te stellen, daar zyn inkomen 6lecbt8 f 450 bedraagt. Krachtens Raadsbesluit van 13 October 1887, houdende wijziging van het Raadsbesluit van 11 November 1880, regelende de heffing van schoolgelden op do openbare lagere scholen, kan de Gemeenteraad op gemotiveerd verzoekschrift aan ouders, die tusschentyds do stad verlaten, gedeeltelik teruggave van schoolgeld verleenen. Aangezien nu uit een overgelegd adres blykt, dat de heer J. Lod&izen, commies verificateur, mot 1 Mei naar Rotterdam wordt verplaatst, geven B. en Ws. in overweging hem het over de laatste twee maanden van het 4de kwartaal voor zjjn kindoren August Frederik, Jan en Ymkje betaaldo schoolgeld te restitueeren. Te 's Gravenhage werd gisteren do 70ste verjaardag van den kunstschilder C. Bisschop herdacht. Vele kunstvrienden brachten hem bezoeken, o. a. de oud-minister Vnn Tienbovtn, de Eugelscbe gezant Sir Howard, de hoeren Van Eeghen en Langenhuyzon van Amsterdam. Te midden van een grooten kring van kunst broeders en kunstzusters ontving hy van „Pulchri's" leien cn andere bewonderaars een zilveren palet met penseelen, bevattende hun handteekeningen, en zyn gelauwerd, welge- lykend portret daarop gegraveerd. „Pulchri's" voorzitter, de heer H. W. Hesdag, bracht hem aller gelukwensch over en roemde den eenvoudigen, hoogbegaafden kunstenaar, die zooveel gedaan had voor Neerlands kanst. De heer Bisschop dankte voor dit buldooiyk en vi reerde zynerzyds een prachtig gecreven grooten zilveren eer^beker aan het gezelschap „Pul hri", als herinnering aan het 50 jarig jubileum van verleden jiar. De namen van den eersten voorzitter Bart Van Hove en den tegenwoordigen voorzitter H W. Mesdag pryken er op, terwQl het wapon van St.-Lucas is aangebracht en het Haagscho wapen het zilveren deksel siert. Da eenige voorwaarde, dia hy stelde, was, dat de eerste dronk daaruit in .Pulchri's" kring zou gewyd zyn aan Neerlans Koningin. Onder de blyken van sympathie behoorden verder telegrammen van all9 zyden, o. a. van de vorstelijke familie Von Wied, keurige bloem stukken en bloemkorven van de Academie van Beeldende Kunsten, die door den vooizitter, den heer Godon, en den secretaris, den heer Joh. Gram, vertegenwoordigd was, torwyi do heer Goaon golukwenschen aanbood. In de omgeving van de 6ieriyke villa vlagde men en in het fraaie atelier ontving de heer Bisschop met zyn gade de gaston met opgowektheiJ en hartelijkheid. Op 12 Mei zal te Amsterdam oen alge moene vergadering worden gehouden van het „Necerlandseh Genootschap tot zodelyk® ver betering der Gevangenen", waarop het vol gende zal worden behandeld: Voor de verkiozlng van twee leden van het hoofdbestuur worden de volgende drietallen voorgesteld: lo. Mr. E. M. Von Baumhauer, officier van justitie to Amsterdam; 2o. Baron mr. I. C. Baud, advocaat-generaal te Amster dam; 3o. T. Henny, rechter te Amsterdam, en lo. Mr. I. E. Veltman, commissioonair in effecten; 2o. O. H. Strumphler, directeur der Nederlandsche fabriek van werktuigen en 8poorwegmateriëel3o. W. Sprakhr, suiker raffinadeur, allen te Amsterdam. Voorts komen in bespreking de volgende punten: a. Contract met de vereeniging voor half verweerden enz. b. Stand der zaak, betreffende 't inwinnen van narichten omtrent jeugdige ontslagenen. c. In verband met de 1 .atstelyk ingevoerde wetswijzigingen, bedoelende uitbreiding van patronaat, worden de afdoelingen uitgonoodigd, in de jaarvergadering mede te doelen, of in haar kring de plaatsing van jeugdige ont slagenen in gezinnen rechtstreeks door de afdoeling of haar correspondenten regel is, dan vrel de plaatsing door tusscbenkomst van vereenigiugen. De afdeeling Rotterdam stelt voor: .Het hoofdbestuur worde uitg. noo i^.d zich te wenden tot den minister van justitie, ton .de te verkrygen, dat gevangenen, die elders dan in hun domicilie bun straf oodergaan, dientengevolge by ontslag een deel hunner uitgaanskas voor reiskosten moeten gebruiken, op kosten van het RUk naar hun woon plaatsen mogen terugkeeren, opdat fcy de gevangenen do lust tot werken en sparen aangewakkerd worde." Do heer Willem Royaards verzoekt aaa de „N. R. Ct." mede te ae.len, dat het bericht, betreffende onderhandelingen, die in den laatston tyd zouden gevoerd zyn tusBchen hom en de Kon. V-.roeniging „H-.t Noderlandsch Tooneol", geheel uit do lucht gegrepen ij; en dat hy voorts do directio (Jer Vertenigde Tooneelist^n to Rotterdam gister n ackriftelyk kenni3 heeft gegeven v.m zyn stellig voornomen, otn tegen hot time van cit speel seizoen Rotterdam vaarwel te zeggen. Gisteravond vergaderde do Kamer van Koophandel en Fat rieken to Amsterdam ondir voorzitterschap van lien h.*er Aug. Hendrichs. Onder de ingekomen stukken bevom zich een verzoek van de commissie voor organisatie van het 7de Congres International de Navi gation, in Juli te Brussel te houden, om eenige leden der Kamer naar dit congres af te vaar digen. Daar men nog by na drie maandenden tyd heeft, zal nader hierop worden terugge komen. Van do K. v. K. en F. te Leiden was eon adres ingekomen, waarin aangedrongen wor.t om pogingen in 't w^rk te stellen, dat op officieel j stukken voor het buitenland de naam Holland worde bygevoegd, omdat m*n in 't buitenland bijna algemeen van Hollan 1 spreekt en den naam Nederland nergens hoort. De heer Van de Wall Bake zeide, dat, hoewel de zaak niet zeer bolangryk is, het toch onjuist is om onzen naam to verbas teren, omdat een ander 't doet. Hy gelooft, dat liet nist gewunscht is dit adres te steunen. De vergadering ging met deze zienswyzo geheel mee en nam het adres voor kennis geving aan. In do gemeente Emmen worden niet minJer dan 12 onderwijzers en onderwyze- rassen gevraagd. Naar men verneemt, zal de heer J. Straub met I Mei a. s. afiroden als directeur der Ryksnormaalle sen te 's-Gravcnhage en worden opgovolgd door den beer F. Gediking, hoofd oener gemeenteschool, aldaar. Vrydag overleed te Nymegen, op 74-jari- gen leefiyd, de gop. officier-machinist kte klasse do he^r A. Flaes. Do minister van binneDlandsche zaken bracht gisteren een bezoek aan de ambachts school en aan de huishoud- tn industrieschool te Alkmaar. Den minister ia een diner aan geboden door het bestuur oer ambachtsschool. De heer Willem Kes heeft de benoeming tot directeur van het Keiztriyk Conservato rium en der Philharmonische Couc.rten to Moskou aangenomen. 15) Zij wist niet ooit een anderen naam gehad te hebben dan Bess. Zoo noemde haar de oude vrouw. Haar vryor noemde haar Star light Boss, naar een der personen in een toonesletuk. »wy zullen u dadelyk een toenaam geven," zeide lord Inglo3haw. „Myn dochter heeft u op een Mei-ochtend gevonden. Als wy u eens EJizabet May noemden? Ik zal u vergunnen voorloopig op het kasteel te blyven, onder toezicht van Tompion; en ik hoop, dat gy u £Sifc»i'Gy veren alles te leeren, wat zy u leeren kan. Later zal ik Zi6n wat er voor u godaan kan worden, om u in een betrokking te plaat sen, dat gy uw kost kunt verdienen. Gy moet dien jonkman te Dover maar uit uw hoofd zetten. Hy is soldaat en moet met zyn regiment overal heen trekken. Zeg my eens hoe hy heet." „Tom Brook." De graaf schreef den naam in zyn zak boek op. „En ge moet my beloven geen briefwis seling met hem te houden zoolang ge hier in huis zyt." „Ik kan niet schryveD," zeide het meisje eenvoudig. „Goed. Maar go moot wel begrijpen, dat ge op geenerlei wyze den omgang mot diea Brook moet aanhouden. En nu kunt ge heengaan." Het meisje, niet langer Bess, maar Elizab&t May, 8lo9g baar zachte oogen dankbaar tot het gelaat van don graaf op, neeg voor hem en verwijderde zich. „Ik heb nooit zoo'n lief schepsel gezien," zeide zyn lordschap bij zichzelven; „on zy heeft het voorkomen van een dame, niet tegenstaande haar platte taal. Zy ls zeker een vondeling van goede afkomst." IV. Juni was byna om voordat Lucille zoover hersteld was, dat zy in een leunstoel voor het open venster van baar kleedkamer kon zitten on met haar vader theedrinken. D9 koorts was erger gewee.-t dan dokter Whar ton verwacht had. Viermaal was er een be roemd geneesheer uit Londen gekomen, alleen om dokter Wharton's behandeling goed te keuren. Aan zorgvuldige verpleging had het evenmin ontbroken; en nu het gevaar ge weken en voor by was, leunde Lucille, .bleek, afgevallen en zwak, in donzige kussens achter over en dronk met langzame teugen haar thee, torwyi haar vader haar gadesloeg met tranen vaD vreugde ln de oogen. Er was een tyd geweest, oen verschrikkelyke, nooit lo vergeten nacht toen by vreesde zyn dier baar kleinood te verliezen. Lucillo had drie verpleegsters in plaats van twee gehad. Elizabet May had den dokter verzocht in de ziekokamor tOBgelaten te worden, al was het alleen maar als helpster van de geoefende pleegzustors; en zy had blyken van voel aanleg voor ziekenoppassen gegeven. „Ik geloof, dat zy voor alles aanleg heeft," zeide Lucillo, naar het meisje opziende, dat naast haar stoel gereed stond om het kopje en schoteltje aan te nomen, die byna te zwaar voor de verzwakte, vermagerde handen waren. „Nu Ik zooveel beter ben, kunnen wy met onze leeslessen voortgaan, Elizabet." „Daar zal ik biy om zyD, lady Lucillo. Ik heb eiken dag by Tompion geleerd; en als ik 's nachts wakkor lag, heb ik alleen gelezen; en ik geloof wel, dat ik vorderingen heb gemaakt. Maar het zal zooveel aangenamer zyn weer by u te leeren." „Zy heeft zich haar platte uitdrukkingen afgewend," sprak lord Ingleshaw goedkeurend. „Zy leest dageiyks in godsdienstige boeken en zy is mot Tompion naar de kerk geweest. Ik geloof, dat zy helderder begrippen van het Christendom krygt." Elizabet zag hom met haar groote, donkere oogen aan. Hy was ook, evenals Bfudo, een van de voornamo personen, naar den eonigen maat staf van menschen, dien zy kende, beoordeeld. Zy zag met eerbiedige bewondering op naar die edele, welbesneden trekken, hot dikke, zilver witte haar, van een braed, open voorhoofd naar achteren gostrek.nnaar den gotiedonden blik van dio grfize oogen, onder sterk getee- kende wenkbrauwen, die donkerder dan hot baar waren. Onder al haar vioegerö makkers was zulk een gelaat als het zyne niet go- wee3t. Bruno Challoner wa6 te Londen. Lord Ingleshaw, oie zag, d3t hy zich ziek zou kniezen, had er op aangedrongen, dat by het kasteel zou verlaten zoodra Lucille buiten gevaar was verklaard. „Ik zal u eiken dag oen balf dozyn telegram men zenden, als go wilt," zeide de graaf; „maar ik wil niet hebben, dat gy den halven nacht in den corridor omsluipt, om de pleeg zusters te ondervragen, of het terras onder Lucille'8 vensters op en neer loopt." In de eerste veertien dagen van do ziekte zyner verloofde had Bruno dikwyia Eizabet gesproken, van wio by oigenlyk de meeste berichten aangaande den toestand der patiënte vernam. BIJ haar vond hy meer sympathie dan by de pleegzusters van beroep. Zy bracht hem boodschapjes van zyn goliefde, cn bracht zyn eigen teo-iere boodschapjes aan haax over, benevens de bloemeD, die by geplukt had om do ziekekamer te versieren. Zy was zeer schrander en scheen al Bruno's gedach ten te raden, mot die verbazende scherp zinnigheid, welke uit strenge noodzakelijkheid geboren wordt. Haar gehechtheid aan de jonge daine, wier weldadigheid do poorten eoner nieuwe wereld voor haar geopend had, straalde in haar gehcele gedrag door. „Ik geloof, dat ik nu toch voor de eerste maal in myn loven do witte raaf „dankbaar heid" heb ontmoet," zeide Bruno by zichzolvon. En nu moest Bruno, verbannen van „Ingle shaw Castle," zich maar zoo goed als hy kou in zfin lot schikken. QiJ eliep in ket huis in Grosvenor Square, dineerde in zyn club, bracht zyn dagen door in gezelschap van mannen, sprak over politiek met boginnende ministers, trotsch op een kleinen triomf, dien zy by hun eerste zitting behaald hadden, on maakte plannen voor zyn eigen loopbaan. Hy had getn lust in de vermaken van Lon den, terwyi Lucille nog ziek was. Zyn moer of minder opgeruimde stemming hing geheel af van de tolegrammon van „Ingleshaw Castle." Hi) wilde geen uitnoodiging aannemen en ging naar opera noch schouwburg. Zyn oenige toevlucht 's avonds W38 de galory voor het publiek ia het Lagerhuis, waar hy tydkcrting on loering vond. Nooit waren drie weken hem zoo lang gevallen. Zy, die met veel langer dan een maand geleden nog Wilde Bess, Bees met de Zwarte Oogen, Bess van Wbitechapel was, maar du op den naam van Elizabet antwoordde, bad in den warmen zomertyd ruimschoots gelegen heid ooi haar geest to beschaven. Door op „Ingloshaw Casllo" gobraebt te zyn, was zy als herboren. Voor het bezielde beeld van Pygmalion kon het leven nauweiyks Dieuwer geweest zyn dan voor dit meisje de plotse linge overgang uit het slyk naar het palets. (Wordt veroolgdj

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1