N®. 11698 Donderdag 14 April. Toot Loldoa per 3 maanden» «*^1.10» franco per post1.4(X feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit noiiuuer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden. 13 April. Feuilleton. A0. 1898 LEIDSCH DAGBLAD. PRLJS DEZER COURANT* Affconderlyko Nommers 0.05» FBIJB DEB ADVEETÜH TlRW t Van t—8 rogels f 1.05. ledore regel meer f 0,17|. Ortwtord letters naar plaatsruimte. Voor bet Incassearon bulten da stad 'wordt f 0.05 berekend. Eerste ISlad. *Wy herinneren onze lezers aan de opvoering tan „Faust" hedenavond in den Schouwburg De directie verzocht ons uitdrukkelijk te ver melden, dat dit de laatste voorstelling zou zyn in dit seizoen, maar dat alle krachten zouden wordon ingespannen, oen de opvoering een zeer waardige te doen z\Jnl Vooral aan de Valpurgisnacbt zal veel zorg besteed en het tooneel zoo groot mogelijk gehouden worden voor de balletten. Nu, de directie der Franscho Opera heeft liaar naam vooral in dit seizoen hoog Inhouden en zal ook nu wel zorg dragen, dat van de Faust-opvoering met den meesttn lof zal kunnen worden gesproken. De waarn. schoolopziener in het district 's-Gravenhage, de heer W. J, Snouck Hur- gronje, biedt den gemeenteraad, met overleg ging van de ranglijst, opgemaakt na gehouden vergelijkend onderzoek, de volgende voordracht aan voor de benoeming van een hoofd der openbare lagere school 3de klasse No. 5 in deze gemeente: lo. G. Kielder, onderwijzer lste kl. te 's-Gravenhage; 2o. J. Laban, H. te 's-Gravenhage; 3o. H. J. Den Hertog, id. te Amsterdam4o. W. Koops, id. te 's Gra- venbage; 5o. A. P. Brauckmann, id. te's-Gra venhage. In do gisteravond gehouden zitting der Kamer van Koophandel en Fabrieken, voor gezeten door den heer P. L. C. Diiessen, werd goedgekeurd de rekening en verantwoording over 1897 en vastgesteld het verslag over gemeld dienstjaar. Het rapport der vereenlgde Kamers, strek kende om tot reorganisatie dier lichamen te geraken, werd goedgokeurd.Totafgevaardigden Tér algemeene vergadering, te houden te Am sterdam op 7 Mei a. s., om over bedoeld voor stel te beraadslagen, werden benoemd de heeren W. F. Verhey van Wijk en mr. J. H. Goudsmit, laatstgemelde in qualiteit als secre taris der Leidsche Kamer. Aangenomen voor kennisgeving werden Een circulaire van den R.-K. Gildebond, strekkende ten geleide van een adres aan den Minister van Justitie, betreffende de concurren tie, den vrijen arbeid aangedaan in enkele vakken en Industrieën door den arbeid der gevangenen; alsmedo een circulaire van het comité tot bevordering van nationalen arbeid tot herziening van het tarief van invoerrechten. Besloten werd niet te steunen het plan van den „Oranjebond van Orde" betreffende de oprichting oener nationale arbeidsbeurs; eensdeols niet om het weinig belang, dat zoo danige instelling zou hebben voor een ge meente als Lelden, anderdeels niet, omdat er particuliere inrichtingen voldoende zyn om aan de te dien opzichte uitgesproken wenscbon te gemoet te komen. Met opzicht tot een door de Kamer te Vlls- singeu gericht adres aan de Ministers van Financiën en van Waterstaat, Handel en Nij verheid, om te willen bevorderen, dat ook voor quitantiën en telegram zegels van postzegels kunne worden gebrntt: gemaakt, werd besloten dit voorstel krachtig te ondersteunen. Ten slotte was aan de orde en werd vast gesteld een concept-missive aan de verschillende Kamers in Nederland, er op wijzende, dat de officiëele btnaming van ons land .Koninkrijk der Nederlanden" of alleen „Neeerland" in het buitenland by het overgroots publiek vrjj wel onbekend is en tot verwarring aanleiding geeft, terwijl daarentegen overal de officiëele benaming .Heiland" gebruikt en gekend wordt. Spreekt de Franschnaan van „Pays-Bas" en gebruikt by het bijvoeglijk naamwoord .Neer landais", de Engelschman daarentegen houdt nog vast aan het onveranderd „Netherlands", doch weder aan het byvoegiyk naamweord „Dutch", terwyi de Duitecher, sprekende van „die Niederldnde", In den regel nog België daaronder begrypt. De verwarringen, daaraan verbonden, zyn meer dan eens gebleken, en do wenscheiykhcid werd in de Leidsche Kamer uitgesproken, dat zooveel mogeiyk pogingen worden in het werk gesteld, dat op allo officiëele stukken, bestemd voor het buitenland, als daar zyn passen, wapenschilden voor onze consuls, enz., achter den naam Koninkrijk der Nederlanden de naam „Ho1Ub4" tosscken haakjes er by worde gevoegd. De Kamer te Leiden verzoekt en-vertrouwt, dat de zuster-inrichtingen in haar rayon daartoe zooveel mogeiyk zullen medewerken, ook ten einde ons land in den vreemde meer bekendheid te verschaffen. Dot inderdaad die by voeging van groot belang ie te achten, biykt hieruit, dat de handelaren in het gewoon handels verkeer reeds de benaming „Holland" overal aan hun adres toevoegen en de Nederlandsch- Amerikaanscho Stoomraartmaatschappy zich tegenwoordig noemt „HolUad-Amerifca-iyn." De vergadering werd vervolgens door den Voorzitter gesleten. De ineioniag van het aan den gemeente raad overgelegde adres van de heeren Vos en Meyer, te 's-Gravenhage, houdende het verzoek om vergunning tot aansluiting aan de gas- en waterleiding dezer gemeente van de door hen te bouwen heerentauzen in het Villapark te Oegstgeest, gaf het collego van B. en W8., mede in verband met een vroeger aan den gemeenteraad gedane toezegging, aanleiding om nogmaals ernstig en nauw gezet te overwegen, in boeverre het wen- scheiyk zou kunnen geacht worden don omwonenden slechts onder het opleggen van meer bezwarende voorwaarden, dan voor ingezetenen zyn vastgesteld, het genot van het verbruik van gas en water, en in het algemeen van het gebruik van gemeente- inrichtingen te verschaffen. Tevens werd, uitdrukkelijk ook ten aanzien van dit punt, het advies van commissarissen der Stedeiyke Gasfabriek door B. en Ws, ingewonnen. Daaruit biykt, dat commissarissen der gasfabriek alleen dan met een verhooging van den gasprys, die zoker niet in het finan cieel belang dezer instelling zou zyn, zouden kunnen meegaan, indien dit als noodwendig uitvloeisel van oen algemeenen, in het belang der gemeente noodzakeiyken maatregel mocht noodig blijken. En ook in dat geval zouden zy meenon, dat de prys niet booger dan f O 08 per M*. zou mogen worden opgevoerd, omdat alleen by dien prys gasgloeilicht nog met voordeel, in plaats van petroleum, kan worden aan gewend, terwyl het als middel van verwarming of kracbtvoort'orenging dan reeds te duur zou zyn. Afgescheiden echter van een nadere in-détail- treding, komt bet B. en Ws. na rüp beraad inderdaad voor, dat thans, nu de grensuit- breiding heeft plaats gebad, het belang der gomeente een algemeenen maatregel als bier bedoeld niet langer vereischt. De grenzen toch der gemeente zyn thans (met uitzonde ring alléén van een enkel punt, don Haagweg, waar echter nog weinrg is gebouwd en ook de neiging tot bouwen tot dusverre uiterst gering bleek) dermate uitgebreid, dat men hun, die zich in de onmiddsliyte omgeving onzer gemeente vestigeD, moeliyk meer dsn toeleg kan toeschrijven om feitolyk in de gemeente te gaan wonen, zonder daarom mode te dragen in de lasten der gemeente. Zy, die thans rondom onze grenzen gaan wonen, hebben zich werkeiyk byzonder^ opofferingen te getroosten om van veel voordeelen, die de stad hun aanbiedt, party te trokken, en onder die omstandigheden komt hst B. en Ws. niet biliyk voor hen meer voor het gebruik en genot van onze gemeentelijke inrichtingen te doen betalen dan van de ingezetenen wordt gevraagd. Daarby komt dan nog, dat het werkeiyk de vraag zou zyn, of het financiëel belang der gemeente door de invoering van dezen maatregel zou worden gebaat. Uit het boven vermelde biykt reeds, dat de grootere winst der gasfabriek waarschynlljk al heel luttel zou zyn, en hetzelfde verschijnsel zou zich voordoen ten aanzien van het waterverbruik, waarvan de winst bovendien slechts vooreen deel ten goede van de gemeente zou komen. En van een grootere opbrengst der school gelden zou zeker vooralsnog ook weinig mogen worden verwacht. Dit alles geldt te meer, wanneer men bedenkt, dat de maatregel toch in ieder geval slechts op de bewoners van een zeker om de gemeente getrokken rayon zou kunnen worden toegepast, en nu komt hot B. en Ws. voor, dat het byv. niet zou aangaan om de bewoners van het bovengenoemde Yfliapark in den maatregel to betrekken. Maar zelfs voor het trekken van een dergelijk rayon achten B. en Ws., zooals uit het vorenstaande biykt, geen genoegzamen grond aanwezig. Immers, met uitsluiting alleen van de bewoners van den Haagweg, kan men thans zeggen, dat zy, die buiten de grenzen der gemeente wonen, zóó ver van het centrum van de stad verwyderd zijD, dat het voordeel, hetwelk zy van sommige gemeente-inrich tingen mede kunnen genieten, zonder by to dragen in de lasten der gemeente, voldoende wordt opgewogen door den last, dien zy van den grooteren afstand van de kom der go meente ondervinden. Op grond van een en ander zijn B. enWs. van meening, dat er, althans vooralsnog, geen termen bestaan om den omwonenden het gebruik van onze gemeente inrichtingen alléén onder moer bezwarende voorwaarden moge- lyk te maken, zoodat B. en Ws. zich van oen voorstel in dion zin meenen to moeten onthouden. De heer C. W. H. Vereter, conservator van het Stedelijk Museum alhier, hooft zyn verlangen te kennen gegeven om ontheven te worden van het conservatorschap van genoemd museum. Door de vereeniging „Schoolkinder voeding" zfin van af 6 Dec. '9710 Maart '98 aan 350 schoolkinderen uitgereikt 9788 portion soep. Een en ander had op de gewone wijze in het St.-Vincentiusgesticht plaats, waarby dames hun vriendelijke hulp boden. Daar op ultnoodiging van het bestuur zeer velen als lid zyn toegetreden, staat de kas gunstig en is het gevaar voorloopig afgewond, dat de Vereeniging haar werk zou moeten opgeven. Ter verkiezing van een lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland is gisteren to 's-Gravenhage do volgende opgave van candi- daten by den burgemeester ingeleverd: mr. W. K. F. P. graaf Van Bylandt, mr. W. Dolk, mr M. J. C. M. Kolkman, mr. J. P. Sprenger van Eyk. By do gisteren aldaar gehouden verkiezing voor den gemeenteraad was de uitslag als volgt: District I herstemming tusschen de heeren jbr. mr. T. A. J. Van Asch van Wyck en J. M. Stobberingb; district II gekozen de heer E. M. S. Van Santendistrict III gekozen do heer B. Janse Johz. De lste luit, J. Alma, van het 4de reg. inf. te Leiden, wordt voor 11 maanden ge detacheerd by de militaire verkenningen te 's-Gravenhage. De off. van gez. lste kl. E J. Kühne, van het militair hospitaal te Leld>n, wordt 1 Mei ontheven van zyn detacheering te Milügen. Van de 13 ontwerpen met 35 teekenln- gen, die ruim een maand geleden by de ▼ersieringscommissie van het Hoofdcomité voor de Inhuldigingsfeesten te 's Gravenhage voor de versiering van het Tornooiveld warea ingekomen, is het de jury ni grondig onder zoek gebleken, dat geen der beide ontwerpen, die in aanmerking kwamen om in nadere beschouwing te worden genomen, voor het in het programma aangegeven bedrag waren tot stand te brongen. De jury heeft mitsdien tot haar leedwezen aan geen ontwerp prys of premie kunnen toekennen. Eenparig was de jury van oordeel, dat aan het ontwerp, ingezonden onder het merk „Orange", de meeste verdienste moest worden toegekend, en dat van het ontwerp, ingezonden onder het merk „Niets zonder moeite", ook enkele onderdeelen en de alge meene kleurverdeeling mochten worden ge roemd. Op voorstel van de versieringscommissie heeft bet Uitvoerend Comité besloten aan den ontwerper van „Orange", den heer Paul J. De Jongh, architect te Amsterdam (Reguliers gracht), een vergoeding voor zyo te waar- deeren arbeid te verleeneu v.-n f 75 en aaa den ontwerper van „Niets zonder moeite", den heer Frans Bakker, te 's-Gravenbago, een vergoeding van f 25. Vanwege hetzelfde Comité voor do Inhul digingsfeesten in de residentie zal onder leiding van de commissie, belast met de kerko- ïyke plechtigheid op Vrydag dett Oden Sep tember a. 8., te balfvier, een plechtigheid plaats hebben io de Groote of St.-Jacobskerk aldaar. De Hofprediker, dr. Van der Flier, ia oitgenoodigd om Hare Majesteit do Koningin, na Hare iohuldiging, een Welkomstwoord toe te spreken. Ter verhooging dezer plechtigheid zullen door gemengd koor eeniga oud-vader- landsche liederen van Valerius en Sweelinck worden uitgevoerd, met de leiding waarvan het lid der commissie de hoer A. Spoel zich zal belasten. Aan de in don avond van 12 Septemb De kunst boven alles. Slot) „Wat beteekent kunstenares? Slechts weinigen noemen haar zoo, de groote meerder heid zogt: „Tooneelheldin, tooneeldame, kome diante", onzoovoort. Hoo meer heur vereerders haar opheffen, des te moer trekt de menigte haar naar benedeD. Ikzelf denk niet veel goeds van de meisjes, die aan het tooneel gaan. Thdien mijn zoon een vrouw uit den burger stand, ja uit don kleinen stand, gonomon had, ik zou het zeker ook niet aangenaam go- vonden hebben; maar ik zou my er eerder mee vorzoend hebben dan met deze onloochen bare mésalliance." De kardinaal drong nog een tydlang op verzoening aan, doch bereikte niets. De vader van Giuliano bleef onwrikbaar. Intusechen leefden Giuliano en zyn vrouw gelukkig, geacht en bemind door vrienden en kunstgenooten, hooggeacht door allen, die -het paar en zyn eigenaardige geschiedenis -kenden. Weer was een lange periode verstreken. De oude markies zat onder de veranda van zyn villa koffie te drinkeD. Het was een prachtige Octobermorgen. Verdiept in de schoonheden van het landschap, dat zich voor hem uitstrekte, hoorde hy niet, dat aan de andore zyde van het huis, waar de hoofddeur zich bevond, een wagen stil hield. Bezig zynde een sigaar aan te steken, voelde hy zich aan zyn jas getrokken en toen hy zich omkeerde, viel zyn blik op een vierjarig meisje, dat een zyden doopkussen op do armen droeg, waaruit het lachende gezicht van een lief knaapje te voorschijn kwam. „Grootvader!" klonk het uit den mond der kleine. „Ik wou u myn broertje laten zien!" Toen werd het den oude warm om hot hart en een traan welde in zyn oog op. En toen direct daarna zyn echtgenoot© binnen trad, de kleine het kind afnam en met zekeren triumf in houding en stem vroeg: „Nu? Wat moet ik je kinderen zeggen?" stamelde hy bewogen „Wolaan dan, laat hen binnenkomen. En als myn schoondochter bereid is hot tooneel vaarwel te zeggeD, zal alles goed zynl" Adelaide, die door dezen handigen tooneel- truc het hart van den schoonvader go wonnen had, ging verheugd op de gestelde voorwaarde in en kroeg alleen verlof, voortaan nog in voorstellingen voor een liefdadig doel te mogen optreden, altyd wanneer zy te Rome, de woonplaats der familie del Grillo, plaats hadden. Indien de oude markies hot er op gemunt had, de kunstenares geheel van het tooneel te vervreemden, moest hy spoedig de over tuiging krygen, dat het middel daartoe geheel verkeerd was. Want de tooneelvoorstellingen voor liefdadige doeleinden schoten als padden stoelen uit den grond op en Adelaide moest weldra eiken dag spelen of repeteersn. Haar schoonvader raasde en woedde als io de schitterendste dagen van zjjn directeur schap. Het was dan ook te erg! Wanneer ergens in het land een tooneelgezelschap geen voldoende recettes maakte, heette het direct: „W\J moeten naar Rorao. Daar speelt Ristori om niet. Zy helpt ons En Ristori speelde, zoodat geheel Italië lof liederen zong voor deze „edelste van allo tooneel8peel€ter8." Zoo kwam het jaar 1849. Door de Euro- peesche landen bruiste een geweldige drang naar vrijheid. Ook Italië had zijn volksbewe ging. De koning van Sardinië droomde van een vereenigd Italië en maakte toebereidselen tegen allen, die daartegen waren. De koning van Napels trok tegen de Oostenrijkers te velde, en de Oostenryksche veldmaarschalk Radetzky alarmeerde Lombardije. Z. H. Paus Pius IX ging naar Gaeta en de Romeinen proclameerden do republiek. Frankrijk stond op het punt tusschenbeido te komen, en deed het, toon Pius het te hulp, riep door generaal Oudinot met tien duizend man naar Italië te zenden. Oudinot belegerde Rome en bombar deerde het. De Romeinen verdedigden 2ich dapper. Aan tooneelvoorstellingen werd niet meer gedacht, en nu speelde Ristori een andere, haar niet minder by val brengende rol: zy verpleegde de gewonden, was voor dit doel den geheelen dag in een groot ziekenhuis aan het werk en kon zich alleen in de avonduren aan haar studiën wijden. Als zy voor de laatste een ledig uur had, trok zy zich in haar studeerkamer terug, die even smaakvol als origineel ingericht was. In 't rond aan de muren prykten achter glas en achter lijsten de talrijke eerediploma's, die zy ontvangen had, en portretten, die haar in haar verschillende rollen voorstelden. Boven de canapé hingen de portretten van haar ouders, broers en zuster en andere verwanton, daartegenover de beeltenissen van haar echtgenoot, haar kinderen en haar schoonouders. Twee élégant bewerkte glazen kasten bevatten de drama tische werken van Europa's eerste dichters, voor een deel in uitstekende vertalingen. Iu een derde kast werden de werken der vader- landsche dichters bewaard. In dezen muzentempel zat de markies ook op een Zondagnamiddag, bezig het drama van Schiller „Da Jonkvrouw van Orleans" te be- studeeren. Ook heden, op Zondag, had de Fransche generaal zyn soldaten geen rust gegund. Onafgebroken bulderde het kanonge donder, sloegen do stukken ijzer in de daken en muren der huizen. Menig edel bouwwerk uit dsn ouden tjfd viel in puin. Veel bewoners, die onder de ruinen vreesden te worden be graven, doolden in de straten rond. Maar Adelaide beefde niet. Integendeel. Zy bracht den veraclirikkelijken toestand in het bereik harer kunst. Wat paste het razen en tieren der weer een uitval wagende Romein- 8Che soldaten, het schreien der gewonden, het knetteren van het geweervuur en het inslaan der granaten wonderbaar bjj de krijgs haftige woorden van de Jonkvrouw van Orleans! Met geestdrift declameerde Adelaide verder, zich steeds dieper in do schoono rol verplaatsend. Eq nu kwam zy aan de passage, waar de gevangene Johanna roept: „O, sprengt' ein Gott in dieses Mauerwerk Doch einen Ri98, nicht breiter nur Um eines Falkes Flügel durchzulassen Mit meiner Augen Blitz wollt' ich die Feinde jagen." En met al de kracht van haar klankryk orgaan slingerde zy de woorden door het huis, dat eensklaps op zyn grondvesten schuddo, terwyl een krakende donder de vensterruiten in splinters sloeg en de muren deed bersten. Gelyktydig schoot een vuurslang door de kamer, waarop een hagel van gloeiend roode pyien volgde, die zigzagswyzo in het kleine vertrek door elkaar krieuwelden en eindeiyk in een dikke stofwolk wegstierven* Deze stoflaag daalde als een grjjs lykkloed over de markiezin neer, die bewusteloos op den grond lag, een mensch van stof enascb, gelijk alle menschenkinderen, geen godin, zooals zy gedroomd had. Toen zy uit haar bewusteloosheid ont waakte en om zich heen tastte, vatte zy het portret van Medea, dat van den muur en op haar borst gevalleD was. Zy was ongedeerd. Ze stond op en keek in 't rond. Vloer en meubelen waren met stukken y'zer bedekt. In den mour evenwel, waar het wapen der del Grillo's gehangen had, vertoonde zich een groote openiDg. Het portret der oude mar kiezin was in twee helften gescheurd, waarvan de eene, het door het kruit zwart geworden hoofd, los aan den muur hing, terwyl de andere hel[t op den grond lag. Een bom, die het huis getroffen had en in de kamer der markiezin ingeslagen was, wa3 de oorzaak dezer verwoesting geweest. Adelaide was van den schrik spoedig ba- komen en kon haar geliefden, die verschrikt toegesneld waren, geruststellen. Weinige dagen later werd een wapenstilstand gesloten, en weer een paar dagen later was Adelaide uit haar huis verdwenen. Een achtergelaten brief gaf haar echtgenoot de Doodige opheldering. Hy luidde: „Lieve Giuliano! Je hebt my lief, zooals ik je liefheb, en daarom zul je my begrypen, als ik je zeg, dat do kunst my roept, en dat ik haar ge hoorzamen moet. Behoed de kinderen, bescherm het huis en als gy, geliefden, my zien wilt, zult gy ten allen tyde weten, waar ik te vinden ben. Vooreerst ga ik naar Riga, om naar het koude noorden de poëzie van het warme zuiden te brengen. Wees niet boo3 op my. Ik doe slechts myn plicht. Het is treurig, dat ik op zoo gewelddadige wyze, door eea bom nameiyk, tot haar moest worden teruggeroepen. Je Adelaide." En daarby bleef het. De kunstenares gaf gastvoorstellingen in alle grootere steden vau de oude en de nieuwe wereld. Voor allen, die gelegenheid hadden de gevierde tragedienne te bewonderen, zal zy onvergeteiyk blyven. Haar leuze was: „De kuDst boven alles." Ofschoon de beroemde kunstenares zich reeds lang van het tooneel teruggetrokken heeft, is zy in baar vaderland, Italië, nog niei vergeten en ondanks haar hoogon leeftyd nog vaardig in lichamelyk en geeetoiyk opzicht. Daarvan getuigen haar zelfbiographie en haar mémoires, die zy voor eoni^e jaren onder den titel „Ricord et ftndi ^itutici" uitgaf.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1