N'. 11690. Zaterdag 3 April. A°. 1898 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden. 1 April. Feuilleton. De tweede stuurman. LEIDSCH DA&BLAD. 5 PRIJS DEZER COURANT: Voar Leiden per 8 maanden.l.IO, Franco per post1.40, Afconderlflk® N.mmer»0.06. prijs der adyertentiën; Van t-fl regels f 1.08. Iedere regel meer f 0.17J. - Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het Incassearen buiten de stad wordt f 0.06 berekend. Vergiffenis zy der Leidsche werklieden- zangvereniging „Kunst na Arbeid" (opgericht 8 Januari 1894; directeur de heer Ph. Rink A.Jzn.) van ganscher harte geschonken wegens haar verzuim om haar achtste uitvoering, welke gisteravond in den foyer der Sladszaal plaats had, op den vastgesteldon aanvangstijd (balfnegen) te doen beginnen en voor haar vrijmachtige daad dezen een halfuur te ver laten; vergiffenis, ten eerste omdat de hoorde ressen en hoorders eerst zoo laat een talrijke schare vormden, vergiff-nis óók, omdat haar uitvoering zoo voortreffelijk was. Zoowel het vry sterke koor, bestaande uit leden, wien het klaarblijkelijk eenig en alleen om beosfening der kunst te doen is en niet om oen pretje te maken, en wier hoogste streven het is op een uitvoering te doen hooren wat degelijke oefening, onder bekwame, de krachten kennende leiding, kan tot stand brengen, zoowel dat koor als de solisten deden zich andermaal van em zeer gunstige zijde kennen, waardoor ztj ten volle verdienden de vele betuigingen van bijval, welke nu en dan zelfs tot toegeven noopten. Hot waren alle eenvoudige liederen op Hollandschen tekst, welke ten geboore ge bracht werden; en 't was niot alles oude kost ook, waarop geteerd werd, want bet „eerste uitvoering" werd op het programma bij her haling niet gemist. Onder de ten gehoore gebrachte nummers kwam o. a. voor „Bu het opgaan der zon", door C. M. Groenendijk opgedragen aan „Kunst na Arbeid", een lieflyk klinkend lied; J. H. Berkeljon's „Huloigingsliod", dat met geest drift en geestdriftwekkond werd g< zongen, en „Het beeld van de roos", tenor-solo met tteu- nenie, nu en dan wel wat al te kracLtig hulp verleonende, bromstemmen. Zuiver was deze teno', alhoewel uu juist niet groot van omvang. Vergeten wij ook niet melding te maken van de medewerking der heoren J. H. Berkeljon (piano), eere-lid der Vereniging, en van die der heeren violisten J. V. en A. J. V., die allen welwillend den avond zeer in waarde deden stijgen. Hun voordrachten: solo voor viool, twee violen, twee violen on eon.... I, piano, vonden een dankbaar, maar niet spoedig voldaan of gehoorverzadigd auditorium. Ga zoo voort, „Kunst na Arbeid", dan kunt ge groot worden, z'J het dan ook de be scheidenheid, welke we in u prijzen, niet latende varen. Dan kunt ge nog menige schoone uitvoering geven, al eindigt die dan ook nht eerst een halfuur voor middernachtl Ondanks het „rooken verboden" op het geruischlooze programma, hing er toch een beetje sigarendamp in de zaall O, dio harts tochtelijke rookers! Het gemeentebestuur van 's-Gravenhage heeft aanbosteod het maken van een ver- zamelriool van metselwerk tusschen het afvoerkanaal cn het terrein, bestemd voor het stoomgomaal der riokeiing aan den Z.- W.-oever van het afvoerkanaal. Minste in schry r«r was de heer J. Blok, te 's-Gravendeel, voor 76,870. Do cursus ln hoefbeslag, die eiken winter vanwege de afd. Haarlem van de Hol!. Maat schappij van Landbouw door den kapitein- paardenarts Quadekker wordt gebouden, werd dezen winter door 18 leerlingen bijgewoond. Van dezon werden vyf niet toegelaten tot het examen, dat Dinsdag en Donderdag in de cavaloriekazirne te Haarlem gebouden is. Van de anderen werden 3 afgewezen en slaagden er 10, te weten: A. Groenewoudt, te Beemster, en J. Ten Thjje, te Haarlem, beiden met lof; A. Vb® Bodegraven, te Haring huijzen; J. Uitman, te WaddingeveenA. J. Somsen, te Hillegom; J. De Wit, te Schel linkhout; H. Te Biezebeek, te Vijfhuizen; J. Schouten, te Haarlemmermeer; B. Van Leeu wen, Nieuwe-Wetering; J. Jongeriua, te Haarlem. De diploma's werden Donderdagavond uit gereikt door den voorzitter van de afd. Haarlem van Landbouw, den heer Fr. Lieftinck, die daarby met waardeering do verdienste her dacht va® het hoofd van dezen nuttigen cursus, kapitein Quadekker. Aui het postkantoor Warmond werd gedurende de maand M art iGgelegd 6323.07 verdeelJ over 67 inlagen; en terugbetaald 3817.69 vtroeelJ over 23 terugbetalingen. Het lautste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt bet nummer 799. D« optocht te Alkmaar by de inhul- diging8feeaten zal bestaan uit ongeveer 200 gekostumeerde personen en vyf zegewagens. Ey zal voorstellen1. Neerland» hoop; II. 't Verledena. de opkomst der steden, b. de worsteling, c. Noerlanda roem ter zee; III. het feestvierend Alkmaar. Blijkens een telegram van den Gouver neur Generaal van Nedorlandscb-Indië, van 31 dezer, worot de gouvernoments-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 133,657 pikols. Ingevolge koninklyko machtiging is de heer C. Vollenboven erkend en toegelaten als consulair agent van Italië te Scheveningen. Zaterdag 2 April hoopt de heer F. J. C. Schook, predikant by de Ned.-Herv. Gemeente te GardereD, zyn 60 jarige evangelie-bediening te herdenken. De heer Schook deed in 1847 voor het prov. kerkbestuur van Utrecht zyn proponents examen en wtrd den 2den April 1848 te Babyloniènbroek als predikant bevestigd; was achtereenvolgens nog werkzaam te Maria Horebeke (België), Loon op Zand, Balk, Garderon, O.- en N. Andel, terwijl hy 26 Mei 1889 voor de 2de maal naar zijn tegenwoor dige standplaats vertrok. De opperrabbyn te Rotterdam heeft aan alle kerkbesturen der Israèlntische gemeenten in zyn ressort programma'a gezonden, ver meldende de gebeden, welke ky de buiten gewone godsdienstoefening op den inhuldi gingsdag van H. M. de Koningin in de syna gogen uitgesproken zullen worden. De gewone audiëntie van den minister van binnet landsch# zaken zal op Zaterdag 2 April niet plaats hebben. Het stoomschip „Ajax", van Amster dam na2r Java, arriveerde 30 Maart te Liver pool; de „Burgemeester Den Tex," van Amster dam naar Batavia, vertrok 30 Maart van Genua; de ,Kanz!er" arriveerde 30 Maart van Hamburg en Amsterdam te Delagoabaai; de „Spaarndam", van Nieuw-York naar Rot terdam, passeerde 31 Maart Wight. Alfcn. De vereeniging „Gemeentebelang" te Al.en heeft tot heden veel succes met do door baar op touw gezelta adresbeweging aan de directie van de Maatscbappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, om ver beuring in don loep der treinen op de lyn L Men Woerden. De meeste gemeentebe sturen uit den omtrek betuigden der Exploi- t at ie-maatscbappy hun |adbaesie aan het door bovengenoemde Vereeniging verzonden aores en gaven die Vereeniging, blijkens de tahyke by haar ingekomen brieven, mede blyk van ingenomenheid met den inhoud van hot adres. 't Is te wen8chen, dat het verzoek van „Gemeentebelang" een gunstig onthaal zal ontvangen. Deze Vereeniging, die uit inwoners van do meest verschillende standen, en van z >tr uiteenloopende politieko richting bestaat, heeft zich, sedert baar betrekkeiyk kort bestaaD, al menigmaal dapper geweerd, waar het betrof de behartiging van de belangtn der inwoners, en had ook reeds veel succes met dat streven. Valkenburg. Op 1 Jan. 1898 werd de school alhier bezocht door 49 j. en 46 m., die allen tot de bevolking dezer gemeents bebooren en boven de zes en beneden de twaalf jaar oud zyn. Elders gingen ter schole 1 j. en 1 m., terwyi 1 m. huisonderwys ontvangt. Het totaal der onderwezen kinderen was dus 50 j. en 47 m. Het aantal kinderen tusscben zes en twaalf jaar in de gecneent9 woonachtig bedroeg 58 j. en 53 m., zoodat op 1 Jan. jl. geen onder- wys ontvingen 14 kinderen. Hierby moet worden opgemerkt, dat zich daaronder 7 j. en 3 m. bevinden, geboren in 1891, die met I April 1898 tot de school worden toegelaten. Bijgevolg resten er slechts 4 kindertn, die van enderwijs zyn verstoken, hoe wol daar voor in de termen vallende. Alle vier ztja geboren in 1886 en waren op 1 Jan. jl. dus II jaar oud. De toestand is bier ter plaatse dan ook gunstig te noemen. Den 28sten Maart arriveerde hier op „Welgelegen" de lentebode, de ooievaar. Zoetorwoude. Voor de openbare aanbeste ding van hot vervoer van 600 stères grind naar de verschillende losplaatsen op of langs de gemeentewegen werd slechts 1 inschry- vingöbiljet ingeleverd, nl. door F. Hoogervorst alhier, die bereid was de grind te vervoeren voor ƒ0.60 per stère. De gunning is afhankeiyk gesteld van de voorwaarde, of de betrokken leverancier kan voldom aan de bepaling slechts schepen grind te zenden van hoogstens 90 a 100 M5. Zyn de schepen van grooter inhoud, dan wordt het lossen daardoor vertraagd enookdewyzt van het lossen is alsdan lang zoo gemakke- lyk niet; vooral niet, omdat zoo'a vaartuig tydens de lossing gaandeweg ryst, wat by schepen van 80 a 90 M*. Inhoud niet zoo het geval is. Heden werd het vischwater io deze ge meente verpacht voor den tyi van 5 jaren voor een6 som van 22.10. Het vorige jaar bracht bet vischwater ƒ18 50 op. By de gehouden openbare verpachting van het grasgewas langs de wegen in deze gemeente werd in het geheel een som be dongen van ƒ111.75. De vorige verpachting leverde een totaal van 211. De geringere opbrengst is zeker toe te schryven aan de omstandigheid, dat het hooi in de beide vorige jaren goedkoop Is geweest. Het grasgewas werd" verpacht in lSperceelen, de meeste hunner brachten niet eens de helft op van de som, waarvoor zy in het vorige verpachtingstydvak verhuurd waren. Hedenmorgen werd alhier in het open baar aanbesteed de levering van 600 stères grind voor het onderhoud der wegen. Er wer den 7 inschry vingsbij tten ingeleverd, nl. door de heeren C. F. Do Waal te Werkendam voor 1.55 op den wal en 1.35 per stère vo r den wal, J. F. Lips te Nijmegen voor ƒ1.44, A. Pisteree te Hardingsveld voor 1.37 G. Borger te Klundort voor ƒ1.35. Firma Koppenhagen te Utrecht voor 1.34, G. Slagter te Amsterdam van 1.33s, L. A. v. d. Houy te Nymegen voor 129 p?r stère. Behoudens voldoening aan zekere voor waarden, betreffende het leveren van grind in te groote schepen van inhoud, is de levering aan den laagsten inschryver toegewezen. EERSTE EASIER. Vergadering van Donderdagmiddag te hcUftwee. De heer Van We/deren Rengers vraagt en bekomt verlof aan de Regeering eenige inlich tingen te vragen omtrent de redeneD, die onzen gezant te Parijs hebben genoopt om den vroegeren advocaat van de legatie te ontslaan. De minister van buitenlzaken (de hoer De Beaufort) verklaart zich bert id dadeiyk te antwoorden, zoodat de interpellatie aan de orde wordt gesteld. Dd heer Van Weideren Rcngers herinnert aan de zaak, die dezer dagen door de dag bladen werd bekend gemaakt. Juist om de verschi lende lezingen, die aan het onts-lag gegeven worden, zou spr. gaarne eenige inlich tingen ODtvangen. De minister van buitenl. zaken zal zich bepalen tot een kort overzicht van den loop der zaak. Gedurende het proces-Zola werd door den Franschen minister Hanotanx er de aandacht op gevestigd, dat door de Neder- lan ische pers een houding werd aangenomen, die getuigde van weinig goode gezindheid tegenover Frankryk. Speciaal het „Handelsblad" zou ®sn vyan- digo houding hobben aangenomen. Aan dat blad werkte als correspondent te Parys mede de advocaat van legatie by onzen gezant te Parys. Daar de minister het niet wenscheiyk achtte, dat iemand, die aan de legatie ver bonden was, deelnam aan een polemiek over de vorengenoemde zaak, gaf de minister den gezant in overweging den offlciëelen band met den heer Israëls te verbreken. Toen de Fran- sche regeering verder wilde gaan, en aan correspondenten van vreemde bladen hot ver- biyf te Parys wilde ontzeggen, is onze gezant daartegen met kracht opgekomen. Nadat de heer Israëls zich bovendien bereid had ver klaard zyn betrekking als medewerker aan het „Handelsblad" neer te leggon, dacht de minister, dat de zaak nu uit was, te eerder, omdat de heer Israëls zich mede bereid had verklaard om zyn ontslag aan te vragen ala advocaat by de legatie. Terwyi de heer Israëls zich echter hier te lande bevond en zyn aanvraag om ontslag aan onzen gezant te Parys bad ingediend, had deze hem reeds ontslagen, en weigerde op dat ontslag terug te komen. De minister wyst er daarna op, dat groote voorzichtigheid, vooral aan kleine landen, past; betoogt, dat onze gezant te Parys volkomen correct handelde, en zegt ten slotte, dat hy de vol komen verantwoordelijkheid voor het gedrag van onzen gezant op zich neemt. De beer Van Welder en Renqers dankt den minister voor de gegeven inlichtingen, waaruit biykt, dat er geen quaestie is van pressie van de zyde van Frankryk. Hy verzoekt den minister alsnog pogingen aan te wenden, opdat het ontslag aan den heer Israëls alsnog eervol worde verleend. De minister antwoordt, dat er goen sprake is van oneervol on.lslag. Het ontslag is eervol verleend, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Alleen had de beer Israëls gewenscht, dat bet ontslag op zyn verzoek was verleend. De interpellatie was hiermede afgeloopea. Goedgekeurd werden daarna achtereenvol gens de wetsontwerpen: tot naturalisatie van Th. Lamera c. s. en F. A. L. Lendorf c. 8.; tot goedkeuring van ruiling van grond en vestiging van uitwegen te Ulvenhout; tot goeak-mring van den afkoop door Rotterdam van het recht van opstal op eene strook oeverland laDgs de Nieuwe Maas onder Charloia en van het recht van overweg op beL«denden groöd; tot bekrachtiging van den onderhand- schrn verkoop van spoorweggrond te 's Bosch; tot nadere voorziening omtrent de uitvoering der to'erwot. Het wetscntwerp tot goedkeuring van do spoorweg-overee komst tasscben Nederland en Bilgiö wtrJ o e raden door de heeren Heck en Rutgers van Rozenburg als nadeslig voor Nederland en de spoorweg concurrentie. Deze zienswyze werd door den heer Roëll krachtig bestreden. Na uitvoerige verdediging door den Minister van Waterstaat, werd het wetsontwerp aan genomen met 39 tegen 5 stemmen. Goedgekeurd werd ook het wetsontwerp, houdende bepalingen tot wering van voor lanu-, tuin- of boschbouw schadeiyke dieren en van plantenziekten (San-José-schildiuis). De Kamer 1b tot nadere byeenroeping go- scheiden. E) „Krijgt go het los?" riep de kapitein tot degenen, die vóór aan boord bezig waren. „'t Is gebroken," was het antwoord. „Laat het zich dan loswikkelen en door zyn eigen zwaarte zinkon. Is er ists aan de machine beschadigd?" riep hy naar beneden in de machinekamer. „Neen." „Go9d. Gaat ze gemakkeiyk?" ..Ta." „Well, dan vooruitI" „Voorrr uitl" klonk het dof uit de ma chinekamer. De raderen stonden een oogenblik stil, ter- ■wyi het schip nog achterwaarts gleed; toen bewogen zy zich weder; het schip beefde en trildehet water schuimde en ruischte weer naar achteren, c-n ongehinderd ging het schip verder, ons doel te gemoet. Op hetzelfde oogenblik kwam uit den drom der bemanning, in do richting der radorkast, de stuurman Jack Robinson, met een wasch- kom met water in de hand, op ons toe. „'t Is niets, geen gevaar, een kleine episode; die verdraaide jongens peilden vóór het rad, en zoo was het dieplood in het rad verward." En hy knielde neder en sprenkelde Al wine water in het aangezicht Toen zy de oogen opsloeg, doopte hy een frisschen witten zak doek in het water, legde dezen op baar voor hoofd en slapen, groette met zyn pet, nam de waschkom in de linkerhand en verdween. Na korten tyd kon men Alwine naar dt kajuit votren. Den volgenden dag zat zy, nog altyd bleek, op het dek iu baar beschuttende kluis. Charlie viyde zich tegen haar knieën. Zy streelde zyn haar en hy babbelde: „De cider is op, hy beeft niets meer, maar hy zegt, dat hy anderen krygt van den kok. En nu heeft hy me weer die twee sinaasappelen gegeven; htt zyn de mooiste, die hy heeft. Hy laat u groeten en zei, dat gy den grootsten moest opeten. Ge zult hem wel lekker vinden; ze smaken zeet." Alwine aarzelde niet. Zy nam den sinaas appel en at hem op. Zy wist hem op een zeer sieriyke wyze te schillen. Terwyi zy aan den bovenkast den vruchtknop er uit nam, sneed zy van daar af meridiaanvormige lynen naar den Zuidpool van den sinaasappel, doch niet zoo ver, dat de sneden zich in bet oDderste punt vereeDigden. Toen boog zy de lancet- vormigo inkervingen van de schil als een bloemkelk naar buitoü, stak haar fijne duimen boven tusschen de met een zachte huid be dekte zestiende-deeltjes, brak ze voorzichtig van elkaar en bood Charlie de vrucht aan. Juichend ploos hy er een stukje uit en at bet op. Langzamerhand verorberden zy samen het geheel. Toen ondernam Alwine op Charlie's dringend gevlei dezelfde handelwyze met den kleinen appeh Toen beide w^ren opgegeten, nam zy de overgebleven stervormige schillen, bezag ze de een na de ander, gaf ze Charlie terug en verzocht hem de grootste van de twee aan mynheer Jack Robinson te brengen en hem te zeggen, dat dit het oewys was, dat zy den tinaasappel had opgegeten. Charlie bracht b6t bevel terstond ten uitvoer. De kleinste schil bracht hy aan zyn ouder9, liet ze trotsch aan pa en ma zisn en in het gezelschap rondgeven en verzocht ma ze voor hem te bewaren. Toen de door de zon gebruinde Jack Robin son de arme scbil van den sinaasappel in do hand had, drukte hy ze driemaal heftig tegen den mond; zyn gnnscbe gelaat trilde; by viol neder en verborg knielend hoofd en handen in de dekens van zyn bei. Den anderen morgen zagen wy hem boven in den fokkemast, flink, krachtig en opgewekt, den matrozen bevelen gevend, die met het hy8Chen der zeilen bezig warc-n. Er was e^n gunstige wind opgestoken en de kapitein beval dien ten nutte te maken en de stoom kracht van ons kranig schip door de uit gespannen zeilen werkdadig te ondersteunen. Het weer was guur; het regcude. Geen dame liet zich op het dek zien, ook de kluis was ledig. Wind en regen werden juist aan de open zyde naar binnen gedreveD, en Jack Robinson zelf had „miss Bodeirjös" verzocht zich by dit koude weder te ontzien en zich naar de eetzaal te begeven. Zooeven was hy uit zyn mastkorven en touwladders naar beneden geklommen, toen wy in het eetsalon de tonen van de daar geplaatste piano en van gezang hoorden. Het was haar stem. Wy luisterden. Toen openden wy zacht de deur, om betor te kunnen hooreö, maar ,zy scheen ons niet te bomerkon. Zy zong met volle, krachtige stem voort, eindigde het lied en stond op. Toen zag zy hem en my aan de deur staan; zy ontstelde zicht baar, beantwoordde onzen groet en ging in haar hut. De avond was donker, de nacht «tenen- loos. De zee was wat rustiger geworden; wind en regen jaagden niet meer de open kluis binnen. Alwine was niet by het avondmaal. De stuurman had de wacht op het dek, en zy was boven met Charlie io haar kluis, „pa" en „ma" spraken daarvan. Het bloed steeg my naar het hoofd; sedert ik het schoone meisje in myn armen had gehouden, was het weer uit met myn inwendige onge voeligheid, en ik kreeg een aanval van yverzucht. Ik stond van tafel op en klom langzaam, innorlyk, tot in do ziel beschaamd, naar het dek. Toen ik in de nabijheid der kleine ruimte kwam, overtuigde ik my, dat ze met hun drieën by elkaar in het donker zaten: Alwine, Charlie en Jack Robinson; de stuurman moest juist binnen zyn getreden, want Ik hoorde hem zeggen: „U hier, mejuffrouw? 'tls wel wat erg voor jonge ladies op een donkeren avond op dek te zyn." „O, ik houd van de duisternis," ant woordde haar stem. „Houdt u van duister? Zoo? Is n dan niet bang in 't donker?;', „Wanneer ik alleen ben, ja, maar Charlie is by my." „O, Charlie is een beste jongen. Niet waar, Charlie, je houdt veel van de jonge lady?" En by streelde Charlie's hoofd. „Ja, ik houd veel van de wonderschoone lady. Maar ik houd ook veel van u, en mis schien ik houd van u nog meer." „Waarom?" „Wel, zy geeft my geen platen; zy ziet ze maar eens aan en zy geeft my geen cider en goon sinaasappelen; zy schilt ze alleen maar en eet ze op. Maar ik houd van haar s jen ik zit graag op haai rchoot," zei Charlie. „Een grappige kleine knaapt Ia u niet koud, miss Bodeinös?" „Neen, volfatrekt niet, mynheer. Wat is dat voor een licht?" „Dat is een schip, mylady; het zet koers naar Europa. Het kruist tegen den wind, oon slecht werk voor zoo'n arm zeilschip. Want u moet weten, mylady, dat wy vóór den wind gaan, en als het zoo voortduurt, zijn wy binnen vier of vyf dagen in Nieuw-York." „Varen wy zoo snel?" „Zeer snel, mylady. Wy maken acht zee- myien in het uur." „Gaat u van nacht weer in den mast?" „Misschien." „Doe het niet." „Waarom niet, miss Bodeinös?" (TFord* vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 5