N*. 11690 Zaterdag 2 April, A0. 1898 Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 1 April. Feiuilleton. De tweede stuurman. LEIBSCH DAGBLAD. raus dezes ooubaet» Voor Leidon par S maanden, f f.10, franco por poot1.40. Aftonderiyko Nommera0.05. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. pPT.Tfl DER ATIVkr^knti kTNTg Van X—0 regels f 1.06. Iedere regel moer 0.17Grootöfö letters naar plaatsruimte. Voor het Incassearen buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Eerste El ad. Ook da. J. Hoogenraad, sedert 1888 predi kaat te Wrfgeningen, heeft het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. ivacature-ds. R. Koopmans ▼an Boekeren) aangenomen. In beide vacatu res is alzoo thans voorzien en het aantal predikanten by de Ned.-Herv. Gem. alhier op de bepaalde sterkte. By koninklijk besluit is bij de dienst doende schutterij te Leiden eervol ontslag verleend op hun verzoek aan de heertn W. L. Van Kaatboven als majoor-commandant, en P. F. Rollandet als lste luit. adjudant met den personoelen rang van kapitein, beiden met vergunning om de uniform der schutt ry met de onderscbeidingsteekenen, aan hun rang verbonden, te biyven dragen; S. J. L9 Pools als late luit.-kwartierm., G. M. Kruimel als officier van gezondheid 2de kl dr. C. L. Rümke al6 officier van gezondheid 2de kl. la suito, G. H. Van der Koog, A. Parmentier en J. Wil- helmy Damsté, da drie laatstgenoemden als k pltein, met vergunning om de uniform der schutterij met de onderscheidingsteekenen, aan hun rang verbonden, te blijven cragrn, C. T. Drie3S9D, als kapitein, en onder ge houdenheid, dat hy op do hem uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schuttery volorenge, aan den heer J. W. Lem, als kapitein. By beschikking van den Minister van Binneniandsche Zaken is benoemd tot hortu- lanus by de Ryks universiteit te Leiden de heer E. Tb. Witte, thans tuinknecht In den ho;tus. Ten raadhuize alhier is gehouden de aan besteding van: la. Het leveren en pla .tsen van een kolen- loods, binnenwerks lang 18.75 M. en breed 8 M., op oen vry terrein; en 1 b. het verrich ten van herstellingen en verni .uwingen aan de woning van den tuinman en tuinknecht van „Enüegeest", ten behoeve van het krank zinnigengesticht „Endegeeet", te Oegstgeest, in 2 p rc.; 2. het maken van een vaste brug over den Heerensingel aan de voormaliga Heereapoort. De uitslag er van is als volgt Perceel la. 10 inschryvers. Hoogste J. Ver hoog, te L iden, 2987. Laagste A. F. De Rooy, te Oegstgo-st, 1695. Perceel 15. 9 inschryvers. Hoogste J. Retu rn is waal, te Leiden, 1785. Laagste J. Zit man en C. Van Brakel, te Leiden, ƒ994. Perceel 2. 9 inschryvers. Hoogste P. Boot, te Woubrugge, 28 480. Laagste D. Auaier, te Voorburg, 216,00. De gunning is aangehouden. Naar de „N. R. Ct." vermeldt, heeft het dagelykach bestuur dezer gen eente op do voordracht voor directeur der gemeentelijke gasfalriek alhier geplaatst: lo. den heor N. W. Van Doesburgh, tbans onderdirecteur aan de gemeentelyke gasfabriek te 's Gravenhage; en 2o. den heer J. Blom Szn., thans directeur der gemeentelyke gasfabriek te Arnhem. Esrst hedenmiddag ontvingen wy de beves tiging van dit bericht door de ontvangst der ingekomen stukken, waaruit echter biyktdat het dubbeltal is opgemaakt deor commissa rissen der gasfabriek, wien het aangenaam zal zyo indien de benoeming zoo spoeoig mogeiyk kan volgen, omdat den tegenwoordigen directeur tegen 1 Mei a. 8. eervol ontslag is verleend. P>y de Leidsche Spaarbank werd in de maand Maart ingelegd ƒ61223.461/, en terug betaald 68386.96'/,terwyi zyn afgegeven 102 nieuwe en geheel afgelost 73 boekjes. Het gezameniyk tegoed der 11108 deel hebbers bedroeg einde Maart ƒ2138768 331/!. De afdeeling Dordrecht van den Nederl. Protestantenbond verzond gisteren, ter ge legenheid van bet jubileum van prof. Oort, te Leiden, het volgende telegram: .Professor Ooit, Leiden. De afdeeling Dordrecht van den Nederland- schen Protestantenbond brengt u hooggeleerde hulde en dank en spreekt daarby de beste wenschen uit voor het welzyn van u en de uwen." De krygsraad te 's-Gravenhage voor do maand April is samengesteld als volgt: kolonel De Bock, reg. grenadiers en jagers, president; kapitein Sodenkamp, 2de reg. veld artillerie; kapitein Kannemans, 4de reg. vesting artillerie; lste luit.-adjudant Scbotman, reg. grenadiers c-n jagers; lste luit.-adjudant Van Wieringben Borskl, idem; lste luit. Van der Grinten, 2de reg. veld-artillerie; 2do luit. Blokhuis, 3de reg. huzaren. Als commissarissen zullen optreden kapitein Sodenkamp en lste luit.-adjudant Van Wierin gben Boreki. Men zal zich herinneren, dat in den nacht van 28 op 29 December in de gemeente gas fabriek te Rotterdam een drietal werklieden den dood door verstikking hebben gevonden in een ruimte, tot de ammonukfabriek be- hoorende en buiten het terrein, waar zy hun werkzaamheden hadden te verrichten. Het raadslid de beer De Klerk diende ecnigen tyd daarna, toen hem gebleken was, dat zulks van B. en Ws. niet was to verwachten, het voorstel in, om de drie achtergebleven weduwen te pensionnoeren en dat wel op grond van art. 3 sub 2 der verordening, waarin pensioen aan weduwen of kinderen van ambtenaren kan worden verleend, die ten gevolge van een ongeval in en door den dienst zyn omge komen. In een uitvoerig praeadvies zetten B. en Ws. uiteen, dat h.i. niet vaststaat, dat de werk lieden het slachtoffer zyn geworden van dienst- praestatie, zoodat zy voorstellen afwyzend te beschikken. In de gistermiddag onder leiding van den president commissaris, mr. J. Knottenbelt, gehouden algomeene vergadering van aandeel houders der Rotterdanüsche Tramweg Maat- schappy (waartoe ook de lyn te Leiden behoort) is het jaarverslag goedgekeurd. Door het bestuur werd aan de vergadering machtiging gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van de volgende nieuwe tramiyuea Ooltgensplaat Oudoorp; Hellevoetsluis Rot terdam; Oostvoorne Spykenisse; Gouds waard - Oud-Beierland; Stryen Blaarschen- dyk; Zwyndrecht Middendyk. Die machtiging werd met algemeene stem men verleend. De president-commissaris, mr. J. Knotten belt werd vervolgens met 42 van de 49 uit gebrachte stemmen herkozen. Het aftredende lid der commissie voor het nazien der reke ning, de heer L. A. Gleichman, wenschte niet meer in aanmerking te komen. Iq zyn plaats werd gekozen de heer J. J. Yan der Leeuw, die als plaatsvervangend lid vervan gen werd door den heer J. Van Prooyen. De gekozenen namen de benoeming aan. Na in de morgen-godsdienstoefening be vestigd te zyn door ds. Da Lindt van Wyn gaarden, uit Utrecht, bield de nieuwe predi kant der Ned.-Herv. Gem. te Hei- en Boeicop, ds. M. M. De Lint, zyn intreó rode naar aan leiding van 2 Kor. 5: 20. De belangstelling was groot. Ned. Herv. Kerk. Drietal: Te Utrecht, A. J. T. Jonker, te Dordrecht, J. Ossewaarde, te Meppel, en C. Beets, te Arnhem. Gisteren nam de heer P. Molenbroek te Rotterdam afscheid van de schooljeugd, in de school.okalen aan den Goudschen Singel. Hy sprak al de leerlingen op hartelyke wyze toe. Van een aantal leerlingen ontving by nog eenige geschenken, o. a. van de meisjes der bandwerkschool een keurig canapó-kloedjs. De onderwyzer8 boden den heer Molenbroek een mand met bloemen aan. De schoolopziener van bet arrondissement, waarin de heer Molenbroek werkzaam was, de heer Roest van Limburg, verscheen ook in den loop van den morgenschooltyd. Het stoomschip „Obdam," van Rotterdam „naar Nieuw-York, vertrok 31 Maart van Boulogne-sur-Mar; de „Prins Willem III" vertrok 1 April van Amsterdam naar Suriname; de „Spaarndam" arriveerde 1 April van Nieuw- York te Rotterdam. Noordwyk. Op last van den burgemeester van Noordwyk is naar het laboratorium van prof. Siegenbeek van Heukelora, te Leiden, overgebracht het lyk van een zeer jong kind. Uit do „Staatscourant". Kon ink. besluiten. Herbenoemd tot school opzieners: in het arrondissement Rozendaal, mr. J. F. Ingen Housz, te 's-Hertogenbosch; in het arrondissement Harderwijk J. H. F. Gangel Csz., te Harderwijkin bet arrondissement Amsterdam II, J. W. Boellanrd, to Amsterdam; in bet arrondis sement Amsteidara III, C. W. De Sauvago Nol- ting, te Amsterdam; in het arrondissement Amster dam IV, J. F. M. Sterck, te Amsterdam; in het arrondissement Berguro, mr. C. A. Römer, te Leeuwarden; in het arrondissement Ferwerd, mr. J. P. Peeting, te Leeuwarden. Eervol ontslag verleend: Met ingang van 1 Juli 1898, aan jbr. J. C. W. Strick van Linschoten, te Tessel, op zijn verzoek, als school opziener in het arrondissement Tessel. Bevorderd: Met ingang van 1 April 1898, bij het hoofdbestuur dor posterijen, lot hoofdcom mies CL C Muller en G. G. Bacniene, beiden thans commies; tot adjunct-commies G. J. J. Roel, F. C. S. Terborgh en O. J. E. A. graaf Van Bylandt, allen thans eersten klerk; tot eersten klerk A. F. K. Trippelaar, H. S. Peters, beiden thans tweede klerk, en J. E. De Graad, thans assistent, en tot assistent H. A. Meijer. F. G. L. Wutscher, J. Wamsteker en H. J. Quirie, allen thans tijdelijk beambte. Verleend: De titel van ingenieur dor tele- graphie in algemeenen dienst aan den ingenieur aer telegraphie A. E. R. Colette. Geplaatst: Aan boord van het pantserschip ,Piet Hein," de luit. ter zee 2de klasse bij de Marine-reserve P. Van den Heuvel met intrekking Züuc-r plaatsing aan boord van het pantserechip „Everteen." O p n o n-a ctiviteit gesteld: De luitenant ter zee 2de klasse H. H. O Van Hecking Colen brander en de officier van gezondheid der zde klasse bh do zeemacht C. Pino, beiden uit Oosfc- Indiö in Nederland ternggekoerd. Oude Handschriften. De heer A. W. Sythoff, te Leiden, zegt het „Hbl." gaat voort met zyn hoogst verdieosteiyke uitgaaf van oude bekende handschriften, die tbans door dr. S. G. De Vries wordt bezorgd. Het Griekache oude testament naar den zooge- naamden Co lex Sarravianus Colbeninns en Codex Bernensis 363 met stukken van Augus- tinus, Beda, Horatius, Ovidius, Senilis, enz. zyn verschenen, en al zyn de kosten van uitgaaf door den verkoop nog niet gedekt, toch heelt de uitgever zooveel belangstelling voor deze onderneming gevonden, dat hy het waagt aan het derde en vierde deel te begin nen. Deze zulbn bevatten de reproductie van don Codex Clarkianus, het gewichtige hand schrift van werken van Plato, dat zich te Oxford in de beroemde Bodleiaacsche biblio theek bevindt. Deze reproductie, die wordt uitgegeven met eeo uitvoerige Lalynsche inleiding van prof. Thorn. W. Allen, te Oxford, zal 830 bladzyden groot zyn. Twee proefbladzyden, die de heer Sytboff met het prospectus verspreidt, bewyzeo, dat de photographische reproductie van het hand schrift uituemend geslaagd is. Het zal voor philologen een ontzaglyke aanwinst zyn een handschrift als dit te kunnen bestudeeren in een uitgaaf, die bet origineel zoo dicht nabykomt. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen vertrokken per trein Holl. Spoor van 8 u. 49 min. naar Amsterdam de jongens van de Kweekschool voor Ze -vaart alhier, die den lsten April over geplaatst zyn aan boord van Hr. Ma. instruc- tieschip „Admiraal Van Wassenaer" aldaar. By de politie te Oegstgeestis door den vice-president van de Leidsche cricket- en voetbal-club „Ajax" aangifte godaan dat uit een kist, staande m oen houten loodsje op het veld van genoemde club, tusschen Zondag en Woensdag is ontvreemd een geel geolied linnen tent, breed ongeveer 6 meter en diep ongeveer 3Vi meter. Door het gerechtshof te 's-Graven hage werden gisteren bevestigd de veroor deelingen van: lo. den glazenwasscherDubois, aldaar, wegens diefetal van rjltuiglaotaarns, tot 8 maanden; 2o. een bierhuishoodster en naaister te Rotterdam, wegens het door schuld veroorzaken van eens anders dood, tot 9 maan den gevangenisstraf. De werktuigkundige te 's-Gravenhage, wien door de rechtbank wegens mishandeling in de Kepplerstraat 2 maanden gevangenisstraf werd opg-legd, is door het Hof veroordeeld tot 3 maanden. Het Openbaar Ministerie by het Hof vorderde bevestiging van de veroordeelmg van een schippersknecht (recidivist) te Rotterdam tot één jaar gevangenisstraf wegens diefstal van een pak, inhoudende oen aantal kistjes bigden. Gisteren werden voor den k r U g s- raad te 's-Gravenbage een paar gevallen van insubordinatie behandeld, voorgekomen by bet- depot van discipline. By de bepaliog der straf van een cezer quaesties overwoog ue krygs raad, dat de opeenstapeling van cachot en provoost-straffen bij het depot op zeer jeug dige militairen voor geringe vergrypen nood wendig een prikkelbaren toestand ln het leven roept, die ten laatste op insubordinatie uitloopt. Aan den hoek van de Stadhouders- laan tegenover de Promenade te Scbevenlngen, zoo ook op bet nog open stuk aan den voet van het Seinpostduin worden villa's gebouwd. De ondernemer van hot Volksbad to Scheveningen, die een gedeelte strand van jaar tot jaar in huur kreeg, heeft van den tegenwooraigeo minister van financiën den grond voor vyf achtereenvolgende jaren ge kregen. De kantonrechter te Haarlem deed gisteren uitspraak in zake het visschen met een baarsnet, waarby van den kaaskop werd gebruik gemaakt. De beklaagde, een Spaarn- damsche visscber, werd ontslagen van rechts vervolging. Eveneens werd ontslagen van rechtsver volging de heer E. L., wegens het verkoopen van frambozenbrandewyn in het klein, zonder do verelscbto vergunning. Gisterochtend passeerde een Hol- landsch oorlogsschip de kust te Scheveningen, koersende naar IJmuiden. Van den vuurtoren werd met de Nederlandsche vlag gewuifd en die zoolang geheschen totdat het marineschip uit zicht geraakte. Men meldt uit Haarlem: Gister- morgen te 8 uren waren de boomen aan den overweg van de spoorlyn by den Oudc-nweg gesloten, toen de broodbakker Kleer, uit Spaarndam, met zyn kar daarvoor kwam. Niettegenstaande de herhaalde waarschuwing van den wachter, kroop by onder de boomen door om over te loopen. Hy werd door den van Amsterdam komenden trein gegrepen on was dadtlyk dood. De machinist remde zóó hard, dat de trein reeds op de yzeren brug tot stilstaan werd gebracht. Heden te middernacht, toen de St.-Laurentiustoren te Rotterdam zyn twaalf slagen deed hooren, werd door de Water- geuzenvereeniging „Pro Patris' een krans gehangen om het GeuzonbeeH, dal op een der vier boeken staat van het Yryheidsbeeld, voorstellende „De Maagd van Holland". Dit biyk van hulde geschiedt tolken jar© ter herinnering aan de inneming van Den Briel. Ook thans waren wederom veel burgers op do Nieuwe Markt byeen, om van het feest der "Watergeuzen getuigen te zyn. 6) „Omdat het zoo donker is. In het donker kan men licht vallen. En de zee gaat toch al zoo hoog." „Heb goen angst! De lantaarn boven aan den mastkorf verlicht de touwladder. En dan, wat den nacbt en de hooge zee betreft, ik heb wel veel erger nachten en veel stormachtiger weor beleefd dan dit." Een ongestoord keuveluurtje, terwyi iedereen Z'«t te eten! Ik pynigde my zoo iets als zedelyke verontwaardiging te gevoelen, en ik slaagde er eenigszins in, terwijl ik naar de eetzaal terugkeerde. De schoone vreemdelinge bleef tot elf uren op het dek, maar terwyi wy nog avond maalden, kwam Charlie reeds terug. De kleine jongen w.;8 vroolyk en opgeruimd. „Die tweede stuurman is een beminneiyke zeeman," zd het vroegwyze kereltje; „hy weet zooveel geschiedenissen te verhalen, en ik houd veel van hoai." Charlie had een fijn gevoel. Die tweede stuurman was werkelyk een beminnelyke zeeman. Welke redenen had ik eigenlyk om Alwine kwaiyk te nemen, dat zy belang in hom stelde? Do dag daaraanvolgende was guur en stormachtig. De wind dreef ons geheele regen buien in het gezicht en het dek droop van water. Alles trok zich in de eetzaal terug. Het schip slingerde en danste op de golven, die aan beide zijden uit elkaar spatten. Ik was alleen met Jack Robinson en Charlie op dek gebleven; wy hulden ons in onze regen mantels en keken naar de zee, die haar machtige golven naar ons toe rolde. Nu eens steeg de sombere gezichteinder met razende snelheid vóór onze oogen op, cn de woeste zee met baar witte scbuimkammen ontwik kelde zich in haar gansche uitgestrektheid vóór onze blikken en brulde en gilde ons als een heksensabbat van dolle watergeesten in de ooren; dan weer verzonk het geheel achter het [ryzende scheepswant en achter ons scheen de tegenoverliggende wand in de zee te zinken. Do wind floot door het touw werk en trachtte Charlie den hoed van het hoofd te rukken, maar de kleino jongen hield hem dapper vast. „Houd hem stevig op het hoofd l" ver maande de stuurman. „Geen angst 1" riap Charlie terug. Emdtlyk kwamen do stortzeeën. De woe dende golven stegen al booger en boogor, en krakend barstten ze tegen de boorden van het 8chuin-liggende schip. Een breede stroom water golfde over het dek en veegde met de snelheid des bliksems allo hoeken en gaten leeg. Op de eerste golf volgde een tweede, op de twe 3de een derde, elke woedender dan de vorige. Wy zonden den bevreesden Charlie naar benoden. Jack Robinson bracht hem tot aan de deur, sloot deze achter hem dicht en kesrde tot my terug. Toen ontspon zich tus schen ons het volgende gesprek. „U is een Duitscher?" vroeg hy. „Ja." „Is u nog nooit op zee geweest?" „Reeds tweemaal." „Was u reeds in Amerika?" „Ja, ik ken Boston, Philadelphia, ook Nieuw- York, want ik heb een zomer in West-Hoboken by Nieuw York gewoond." Zyn gezicht toonde belangstelling, toen ik dat zeide. „In West-Hobokon?" herhaalde by. „Daar ben ik vandaan." „Eil" sprak ik verrast. „Het was in den zomer van 1867, toen ik daar vertoefde, en ik heb den grooten brand bygewoond. Gy moet deetyds nog een kind geweest zyn." „Tien jaar oud," knikte Jack Robinson. „Gy herinnert u misschien niet meer, dat een jongen van uw leeftyd door den brand voor een paar dagen een beroemdheid werd? Een flinke knaap 1" Jack Robinson zwoeg. „Hy had by dien brand niemand het leven gered, zeker nietl Hy had slechts meubelen en beddedekons gered, had de laatste uit het venster geworpen en was, erg verzengd en half gestikt, daarop neergesproügen en beneden bewusteloos blyven liggen. En toen hy in een naburig huis weder bygekomen was, had by met zwakke stem gevraagd, wat er van den armen kanarievogel was ge worden, die boven in de kamer gestaan had. Het dier had als dol in zyn kooi rondgeflad derd, als de knaap, een kind nog, de kamer binnensnelt om te helpen redden; hy sleept, zooals hem bevolen is, eerst de meubelen met leeren zittingen naar beneden, en als hy weer boven komt, boort by het dier nog angstiger piepen en fladderen. Adomloos, wil hy ten minste de kooi nog openen, maar een spyitje van yzerdraad is verbogen en is niet van de plaats to krygen; en als hy nog de andero stoelen naar beneden beeft gebracht, loopt hy weer de trap op om de kooi te halen, maar het vuur verspert hem den weg. Twee driemaal snelt hy er doorheen en brandt zich de kleeren; dan zinkt hy door den rook in de kamer half bewusteloos neer.— Als hy weer op de been komt, brandt de ka mer snel besloten pakt hy de eerste de beste deken, werpt ze het venster uit en springt er op neer. Onder dien sprong verliest hy de bezinning. Later heeft hy het voorval aan eenige yverige dagbladschryvers verhaald. Toen hy vernomen had, dat de vogel ver brand was, had de jongen onder een vloed van tranen uitgeroepen, dat hy nimmer zou dulden, dat die nare menschen weer een dier in zoo'n nare kast opsloten en het dan door zoo'n naren brand lieten verbranden, en toen was hy opgestaan en had zich het roet uit het gezicht geveegd en gevraagd, hoe men die rooklucht uit de kleeren kon krygen." De jonge zeeman tegenover my lachte in stilte. „Ongeveer zóó heeft het zich toege dragen," sprak hy oindoiyk, en er klonk iets als kinderiyko biydschap in zyn 6tem. „Ik weet het, want die knaap was ikzelf." „Gyzelf?" En ik trad een schrede nader op hem toe, en myn hart ging open als een bloem, ten aanzien van den bescheiden, kracht vollen man daar vóór my. „Ik feliciteer u Jack Robio8on," zeide ik, hem met warmte de hand schuddend; „ik van myn kant geloof, dat de man hier vóór my diegene Is, dien de knaap beloofde te worden." „Ik stel het op prys, dat u vriendeiyk over my denkt," bracht by met eenige verlegen heid in bet midden. Zonderlinge tegenspraak der natuurt Ter- wyi de regen ons in het aangezicht sloeg en het gansche heelal tot water scheen te wor den, terwyi de hemel de diepte, waarop de geest Gods vóór de schepping zweefde, met vochtige, druipende massa's wolken over trok en de stortzeeën aan onze voeten speel den, dachten wy aan don grooton brand in West-Hoboken en verbeeldden ons, weer by dat gloeiend-heete vunr te zyn. Maar een hevige stortzee bracht onze opmerkzaamheid weer terug op het zilte nat. „Hoe lang zyt ge reeds op zee?" vroog ik den stuurman. „Vyf jaar." „Waarom zyt ge zoaman geworden?" „Omdat ik gaarne scheepsjongen wilde zyn." „Scheepsjongen Gaarne scheepsjongen?" „Ik had als knaap steeds voorliefde voor een avontuuriyk leven," Wordt veroolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1