ft». 11687 Woensdag 30 Maart. A°. 1898 feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <£on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden. 29 Maart. Feuilleton. Een lang gewenscht huwelijk. LEIDSCH DAGBLAD. ÏBLT3 DEZER OOUBANTl Voor Lelden per 8 maanden, »'raBC0 Per Post1*40. ^ffronrlerljjke Nommora noR fRTJH pTTTt Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer O-"!. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseeroD buiten de stad wordt f 0.05 berekend. w# kunnen mededeelen, dat prof. dr. H. Oort ben, die hem Donderdag a. e. komen ge- Iukwenschen, ontvangen lal ten huize van den beer Wy ten burg, Steenscbuur. Velen maakten gieteravond gebruik van de gelegenheid, hun door de studentenaideellng Leiden van h.t Willemsfonds" geboden, om In den foyer der Stadszaal de damee Alida Klein en Albertine Heyblom te hooren, de kennis met bur te vernieuwon of aan te knoopea. De foyer was dan ook btyna gevuld. Onder bet aadlteclum bevonden zich vooral veel damee. Na een poos wachtens, een kwartuur van Teel gegene uit het midden dergenen, die weldra «én en al aandacht zouden zUn, het plechtige oogentritk Tan den intocht in de zaal van de belde genoemde damee, van haar plaats-nemen en dat van de heeren in gala, waarvan eenigen de gaetbeeren en maebthebbenden waren dezen avond, en niet te vergeten na een tydroovende eohlkking door enkelen dier heeren van het weinige, dat rich op het tooneel bevond, een schikking ter wille, naar den uitgedrukten wenech voor de heeren een gebod en ten tiette tet genoegen der twee dames, kon met «e voordrachten een aanvang worden gemaakt. Dat de damee Klein en Heyblom berekend zonden xyn voor heurtaak en de belangstelling, welke at) ondervonden, volkomen zouden ver dienen, daaraan had zeker niemand durven twij felen, waar dezs afdoeling van het Willemsfonds kaar (He taak had meenen te kunnen opdragen. Teleurgesteld zal dan ook wel niemand zyn geweest, behoudens wellicht zij, die de laatste stoelenrijen bezetten en mej. Klein dd&r minder goed konden volgen; mej. Klein, want haar kunstzuster was luid genoeg, om in een groo- tere lokaliteit dan deze overal verstaan to kannen worden. Dit neemt echter niet weg, dat do stem van de hier ter stede wel- en gunstig bekende mej. Alida Klein ons sympa- thicker, minder scherp, molliger zg bet dan ook voor het meorendeel zacht-weemoediger klonk dan die van mej. Heyblom. De nummers van het programma waren goed gekozen on moeten, ook niet het minst door de wjjze» waarop ze werden voorgedra gen, veel gtDOt hebben verschaft, het ge- lezene misschien het minst en toch heeft zoo'n avond als die van gisteren o. i. iets minder aangenaams, iets ledigs, iets onbevre digends, iets kouds souden we bijna geneigd ztyn te zeggen. Die vele tusschenpoozen, welke niets te den, niets te hooren geven dan altyd hetzelfde karig bezette tooDeel en kot gegons (critfseerend der tot niets-anders- doen verwexenen, en dan telkens die twee dames in dezelfde kleedy hoe aanvallig en bevallig dan ook in veler oogon geen afwisseling hoegenaamd, nog eens: het moet aan de stemming van velen geen goed doen en de avond moet vooral niet te lang gerekt worden. Het rijden over de Breestraat was nu en dan weer zeer hinderlijk. Volgens bekendmaking is „Rooie Anne" te Amsterdam in den schouwburg „Frascati" vijftig avonden achtereen met groot succes gespeeld. Daar willen wy niets van afdoen maar het was te Amsterdam, en Amsterdam is Leiden niet. Dat was reeds merkbaar aan de opkomst gisteravond in den schouwburg alhier. Naar de gewoonlijk een beetje pikante voorstellingen van het gezelschap Prot gaat men in de hoofdstad als men daar „uit" is of „uit" wil gaan, dus in een zekere stem ming verkeert. Leiden geeft daartoe in gewone omstandig heden geen aanleiding. Hen beschouwt dan de zaken uit een ander, meer kalm oogpunt, dan wanneer het byv. kermis is. Dan kan er nog veel mee door, omdat dan de eischen niet zoo hoog worden gesteld en men dan met een en ander niet zoo kieskeurig is. Dün zou genoemde blijspel operette met tekst en muziek van verschillende schrijvers en com- poBiaten, waarschijnlijk meer belangstelling trekken, by wijze van café-chantant-uitvoering. Die muziek het moet intusschen erkend is werkelijk vrooiyk, doch de zinlooze inhoud der klucht zelve hangt vry wel aan elkaar als droog zand, maar i3 als „vergoeding" nogal gekruid met „grappen" of „moppen", die meermalen beneden het kantje gaan voor hen, die voor een kleintje vervaard zyn. Van de hoofdpersonen, die overigens goed speelden behaalde vooral mevr. Buderman Van Dgk zeer veel byval. Zy is èn door haar schalksch spel ön door haar geestig voordragen in dit genre nog steeds een zeer gewilde persooniykheid, die haar gehoor weet in te pakken. Meermalen werd zy mot hen, die haar omgaveD, teruggeroepen. Het ontbrak dan ook hier niet aan succes, al is dit tot op zekere hoogte. In de vergadering van aandeelhouders in de Leidsche Schouwburgvereeniging is be sloten te trachten de exploitatie van don schouwburg voort te zetten, daartoe aan te gaan een obligatieleeuiDg groot 8000, ren tende 3 pet., mits do gemoenteraad zich verbinde een subsidie voor verscheiden jaren toe te staan, opdat men eenigszins gewaar borgd zy voor rentebetaling, c. q. voor kleine aflossingen. Naar wy vernemen, is reeds voor meer dan ƒ4000 in genoemde leening geteekend. De kapt. O. J. A. Schwarz, van het 4de reg. inf. te Leiden, is benoemd tot regiments- adjudaDt. In do gisteravond te acht uren door de Eerste Kamer gehouden vergadering waren ingekomen de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden jhr. Röell en jhr. Van der Does de Willebois, die, nadat de stukkon door een commissie, bestaande uit de heeren Van Lier, Merckelbach en Nebbens Stirling, in orde be vonden waren, werden toegelaten en plaats namen na met kODinklgke machtiging door den voorzitter te zyn beëedigd. Do voorzitter wenschte den nieuwon leden by hun komst geluk en hoopte, dat zy nog lang lid dezer vergadering mogen zün. Ingekomen waren de laatsteiyk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, welke verzonden werden naar de afdeelingen. De voorzitter benoemde in plaats van den heer Sickesz tot lid der commissie voor de verzoekschriften den heer Röell. De Kamer ging daarna over tot het trekken der afdeelingen en ging toen uiteen. Ter gelegenheid van het reeds vermelde bezoek van Hare Majesteiten de Koninginnen aan het Roomsch Katholiek Weeshuis te 'e Gravenhage wapperde gisteren de driekleur uit deze instelling. De Koninginnen, die vergezeld waren van twee hofdames en een adjudant, werden iri* de met groen en bloemon versierde vestibule van het Weeshuis ontvangen door het dage- ïyksch bestuur van dit huis. Door een jongen en een meisje werden aan de Vorstionen bloem ruikers in oranje- «n nationale kleuren aan geboden. Hierna werden de Koninginnen naar de groote meisjeszaal geleid. In dit lokaal, geheel met groen versierd en waar de busten van de beide Koninginnen waren aangebracht, stonden alle weezen langs de wanden ge schaard. De president van het bestuur, de heer W. A. Smit, richtte hier tot Hare Majes teiten een welkomstwoord, terwyi hy in passende bewoordingen zyn dank betuigde voor de Hoogo belangstelling en tevens de blydschap vertolkte van de kinderen, toen zy vernomen hadden, dat de Koninginnen een bezoek aan het weeshuis zouden brengen. Vervolgens werden in deze zaal aan de vor- steiyke bezoekers de rector, pastoor Hageraats, en de leden van het bestuur voorgesteld en nadat een meisje een van vaderlandsliefde ge tuigend lied had voorgedragen, zongen de meisjes onder leiding van mevrouw Van Hoven Hekking eenige liederen als: „Leve onze Ko ninginnen", „Odz9 Vlag" en Vondels „Wil helmus". Van uit deze zaal begon een wandeling door het geheele gebouw, allereerst naar de kapel, waar een door den beer A. Giezen spe ciaal voor het Huis vervaardigde compositie op het „Domine Salvo fac Reginam Nostram" door de jongens onder leiding van den compo nist gezongen werd. De Koninginnen gaven Hare goedkeuring te kennen over deze toonzetting. Na een bezoek aan de verschillende werk kamers, onder meer aan de kantwerksters, vertoefden de Vorstinnen geruimen tyd in de ziekenkamers, en spraken do verpleegden minzaam toe. De Koningin hield zich vooral eenigen tyd op aan het ziekbed van een zeer lydend knaapje, wien zy uit haar eigen bouquet eenige tloemen overhandigde. In de Regentenkamer schreven de Koningin nen hare naamteoker.ingen in een daarvoor bestemd album. Ten slotte begaven Hare Majesteiten zich naar de jongenszaal, waar tusschen planten groepen ook de busten van Koningin Wilhel- mina en Hare moeder geplaatst waren. Door een der jongens werd een toepasseiyk gedicht voorgedragen, waarna de jongen3 ge- zamenlgk den vorsteiyken bezoeksters het Vlaggelied en het Wilhelmus (oude toonzetting) toezongen. Alvorens het gebouw te verlaten etelden de Koninginnen aan het bestuur een gift ter hand, om de weezen, die gisteren vry&f hadden, te onthalen. Uit het jaarverslag der „Haagsche Brood fabriek" biykt, dat in 1897 een winst is gemaakt van 18,099. Hiervan werd afgeschreven 12,359, en zal 4 pCt. dividend aan aandeel houders worden uitgekeerd. By de aanbesteding door do HJJ.-S. M. van den onderbouw van twee vaste bruggen by het station Veenenburg waren de laagste inschrijvers de heeren Hoen, te Nieuwen dam, en Kortweg, te 's-Graven ha ge, voor f 26,400. Het programma is verschenen van den nationjlen zangwedstryd voor mannenkoren, die uitgeschreven is op Zaterdag 19 en Zondag 20 Nov. a. 8. door de liedertafel „Haarlem's Zanggecot" ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der Liedertafel. Er blgkt uit, dat in drie afdeelingen wordt gezongeno. door vereenigingen, die nog geen pry8 behaalden (lste prys verguld zQveren medaille en 50; 2de prys dezelfde medaille en ƒ25; 3de prys alleen de medaille); b. door bekroonde vereenigingen, die nooit een eersten of eereprys hebben behaald (lste prjjs verguld- zilveren medaille en ƒ100; 2de prys dezelfde medaille en ƒ50; 8de prys de medaille en 25); c. door vereenigingen, die reeds een eersten of eereprys hebben behaald: lste prys gouden medaille en 200; 2do prjjs verguld zilveren medaille en ƒ100; 3de prys dezelfde medaille en 50. Na afloop daarvan is er een eere-wedstryd tu9schen de vereenigingen, die in de verschil lende afdeelingen den eersten prys behaalden. Prys: een zilveren lauwerkrans; aan elke be kroonde vereeriging zal oen diploma worden uitgereikt, benevens een voor haar directeur. De lste luit. der genie H. W. Forbes, werkzaam te Haarlem, is bestemd om 15 September op te treden als heraar by de Kon. Mil. Academie te Breda. Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland", onder bevel van den kapitein ter zee L. A. H. Lamie, is 27 dezer van Vhssingen ver trokken tot het doen van een proefreis in de Noordzee. By beschikking van den ministsr van binnenland8che zaken van 28 Maart is bepaald, dat de commission, die gedurende het jaar 1898 belast zullen zijn met het afnemen der examens van apothekersbediende, sullen zit ting houden te Breda en te Zwolle; en zyn benoemd; a. in de commissie, welke zitting zai houden te Breda, tot voorzitter de inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Zeeland en westeiyk Noord-Brabant, dr. A. Yan der Loeff, te Breda, met bepaling, dat hy by ver hindering tydeiyk zal worden vervangen door het plaatsvervangend lii van den geneeskun digen raad voor Zeeland en westeiyk Noord- Brabant, dr. J. P. Berdonis van Berlekom, te Middelburg; tot ledenH. M. J. E. Steyns, apotheker te Helmond; A. J. Wynne, apotheker te Middelburg; tot leden-plaatsvervangers: H. Beker, apotheker te Breda; J. 3. Keyzer, apotheker te Tilburg; b. in de commissie, welke zitting zal houden te Zwolle, tot voorzitter de inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Overyael en Drente, dr. M. W. Pynappel, te Zwolle; tot leden: R. Meulenhoff, oud-apotheker te Zwolle; dr. L. W. Tb. Wigman, leeraar aan de Ryks-hoogere burgerschool te Zwolle; tot leden plaatsvervangersW. Postma, apotheker te Steenwyk; W. Meindersma, apotheker te Deventer. Hot „Haagsche Dbl." scbryft 't volgende „Het deter dagen bekend geworden feit, dat mr. Israêls als advocaat der Nederlandscbe legatie te Parys is ontslagen op grond van zyn artikelen, als journalist geschreven in vyandigen zin tegen Frankryk en de Fransche Regeering, heeft begrypelykerwyze eenige sensatie verwekt. „Onverdiend is echter de grief, die sommige bladen, zooala byv. de „Haagscho Courant" in haar vorig nummer, biervan aan onzen gezant te Parys maken. „Men moet aannemen, dat door den heer Hanotaux onmiddeliyk op den heer De Stuers pressie is uitgeoefend en dat de heerlsraöls, wanneer hy niet ontslagen was, door de Fransche Regeering, zonder dat daarby eenige wet werd geschonden, als vreemdeling uit het land kon worden gezet. En dit laatste zou gebeurd zyn, indien de heer De Stuers niet om conflicten te voorkomen den heer Israëls ontslag uit zyn betrekking had gegeven. „Oogendienery" tegenover een vreemde Regeering k3n den heer De Stuer3 derhalve niet verweten worden. „De volle verantwoordelykheid komt neer op de Fransche Regeoring." Het classicaal bestuur van Alkmaar heeft zich tot de synodale commissie der Ned.-Herv. Kerk gewend met een adres, waarin het den wensch uitdrukt, dat aan het verzoek van het classicaal bestuur van Gouda, in zake van de doopsbeuiening, niet moge worden voldaan. Van dit adres is mededecling geschied aan de overige classicale besturen in de Ned.-Herv. Kerk, mot het verzoek om daaraan adhaosle te schenken. De Italianen gaan misschien dezen zomer van Brussel naar Kopenhagen. Het is zoo goed als zeker, dat de Itali- aan8cbe Opera onder de tegenwoordige directie in het volgend seizoen niet te 's-Gravenhage haar domicilie kiezen zal (vermoedelyk te Amsterdam). Vod.) Zondag werd de door brand vernielde Herv. kerk te Haastrecht, by Gouda, die door den aannemer den heer De Hoed is ber. ouwd, op plechtige wyze weder in gebruik genomen. D8. Pool hield by deze gelegenheid een rede en een zangkoor, onder leiding van den heer Muntendam, gaf eenige zangnummers te hooren. Zusters Carmilitessen uit Berlyn hebben •i Op seketUB morgen poogde hy in zyn legerstede overeind te gaan zitten. De zon scheen helder en verspreidde door de gesloten gordynen een hem verkwikkend licht. Hy zag Kosa aan bet benedeneind van zyn bed zitten Itzen. Zy was bleek en haar oogen getuigden Yan vermoeidheid. Nu herinnerde Edmond zich Taag, hoe hy onder zyn yion dikwyis een zachte gestalte ever zich heen gebogen had gezien. Deor do beweging, die hy maakte, werd het meisje opgeschrikt „Wilt ge iele, Edmond?" vroeg zy op zorg- Yollen toon. Deze vraag trof hem, doch hy gevoelde tich niet in staat te antwoorden. Rosa meende, dat hy het niet geboord bad; zy opende daarom het gordyn en beschouwde hem met een blik, waarin «org on droefheid opgesloten lagen. Zy dacht, dat Edmond yide, en legde daarom haar blanke hand op zyn gewond voorhoofd. „Ik ben woer beter, nicht," zei hy en glim lachte mat, terwgl hy haar hand vatte. „Hy herkent my!" riep Rosa met blydschap. „Ik betuig a wel myn dank voor uw sorg," agrafe fidmaed, na even gezwegen te faobhg* Het meisje sloeg de handen in eikanderen snelde naar de deur. „Vader 1" riep zy, „vader, Edmond yit niet meer. Hg luistert naar my en spreekt met my. Kom spoedig hier en Margaretha ookl O, wat is dat gelukkig I Het gevaar is geweken en hy is gered." „Is het waar?" vroeg Dubois, zich naar het bed van den gewonde haastend. „Ik hoop het," antwoordde Edmond. „Ik ben er zeker van," zei Margaretha. „De aderlating van den dokter heeft hem goed gedaan," meende Dubois. „En myn gebed," vulde Margaretha aan. „Ik heb hem alle dagen in myn gebeden aan God opgedragen." „In alle geval," zei Rosa, van blydschap de handen wry vend, „is hy het gevaar te boven." „Ik ben u allen veel dank verschuldigd," hernam Edmond na een korte pauze. „Aller eerst aan myn oom, die zyn leven voor my gewaagd heeft; ook dank aan myn nicht, die als een engel aan myn legerstede beeft ge waakt. En ook Margaretha ben ik daDkbaar, omdat haar gebed voor my was. Ik verdiende die liefde en toewyding niet." „Stil, still" riep Rosa. „De dokter heeft gezegd, dat ge niet veel moet spreken. GjJ moet u kalm en bedaard houden, heeft by bevolen. Laat ons hem nu met rust lateD, vadc-r. Margaretha zal hier biyven. Indien Edmond iets behoeft, kan zy het hem geven. Wy kunnen nu deze kamer verlaten.'' Rosa zag nog een keer naar den kranke, om zich te verzekeren, dat hem niets ontbrak, en verliet toen, gevolgd door haar vader, het vertrek. Edmond was aan den eenen kant biy, dat men hem verliet. Hy gevoelde behoefte alleen te zyn, om eens na te denken over hetgeen voorgevallen was, en om eens weer wat tot zichzelven te komen. Hy zocht zich to herin neren al de omstandigheden, die het ongeval hadden vergezeld. Hy dacht aan den jongen schilder en diens zuster, van wie hy in al dien tyd niets had gehoord. Hy wilde iets van hen weten en vroeg dus aan Margaretha: „Waar is Garin?" „Die Paryzenaar?" was de wedervraag van de oude. „O, die is den volgenden dag na uw ongeluk vertrokken. Hy wilde to Dieppe zee- en duingezichten teokenen. Hy kon dat daar beter doen dan hier, zeide hy." „En zyn zuster Bertha?" „Ja, die is er vooral de schuld van, dat Garin vertrokken is. Zy was bang, verklaarde ze, u te zien sterven. De jongelieden hebben een byzondere opvoeding ontvangon, waardoor zy zoo gevoelig zyn geworden. Zy willen met geen elleöde in aanraking komen, omdat daardoor hun genoegens worden bedorven." Sorel was teleurgesteld en zag, dat hy zich in zyn vrienden bedrogen had. Om niet in hun vreugde gestoord te wordeD, hadden ze hem in den steek gelaten l „Myn nicht heeft zich aan my niet ont trokken," zeide hy zacht tot zichzolven. „Neen, dat heeft ze niet," antwoordde de oude. „Rosa schept er genoegen in, ongeluk- kigen en lydonden by te staan, en daarin is ze onovertreffoiyk. Zy heeft u nacht op nacht bewaakt en was niet te bewegen uw leger stede te verlaten. Zy hoeft om uwentwil veel geleden, het arme kind." Edmond was door de trouw van Rosa ge roerd. Maar een bitter gevoel maakte zich van bem meester, toen hy dacht aan hen, aan wie hy de voorkeur boven zyn oigen familie ge geven had, en die zich toch in het geheel niet om hem hadden bekommerd en dis altyd bozig waren, om zyn familie te bespotter). Hy dankte er God voor, dat hy er voor bewaard gebleven was, den schyn voor werkelijkheid te nemen, zooala do twee Paryzenaars, die hem verlaten hadden, en die onder schitte rende vormen ontrouwe, karakterloozo harten verborgen. Hy schaamde er zich over, dat by het edele in zyn oom en nicht niet beter had gewaardeerd en dat hy alleen gelet had op de verouderde kleederdracbt, de voor hem eigen aardige taal en eerige wonderlijke, doch overigens onschuldige gewoonteo ia het huis gezin van zyn oom. VI. Overtuigd van zyo dwaling, had Edmond zich tot gewoonte gemaakt zichzelven zyn onrechtvaardigheid ten opzichte van het huis gezin van zyn oom te verwyten. Hy moest bekennen, dat de kapitein in zyn gewoonten wel wat alledaags, maar in zyn gevoelens bet toch niet was. Gedurende zyn herstel had Edmond ge legenheid veel met Rosa te spreken oa haar daardoor beter te leeren kennen. Het meisje, aangemoedigd door zyn welwillendheid, ver telde zonder schroom al haar gedachten. Haar ziel was helder als een beek, waarin mtn tot op den bodem kon 2ien. Beschroomd ala zy by de eerste ontmoeting steeds was, geleek ze nu op die vogels, die men aanvankelyk voor stom zou houden, doch die in de een zaamheid de schoonste zangen doen hooren. Zy sprak tot Edmond van haar jeugd, van baar bloemon, van haar vriendinnen on ken nissen, ook van haar zorgen, die zoo dikwyis als donkere wolken den hemel baars levens betrokken. Al wat In den mond van anderen belachelijk geklonken zou hebben, was in haar mond niets anders dan naïeve poëzio. Zy was enkel onschuld, enkel goedheid, ze was een ongelennatuur. Evenals de zon de bloemon doet ontluikon, zoo fleurde Edmonds betoonde waardeering van Rosa het meisje geheel op. Duizend op lettendheden bewees ze haar neof en ze ver zuimde niet hem te dienen met hetgeen by wenschte. Ze spraken samen over de werken der voornaamste scbryvers, over de verzen der beroemdste dichters, en hy bewonderd© haar belezenheid en den rykdom harer ge dachten. Hy moest het bekennen: z(j was het onnoozole schepsel niet, waarvoor hy haar had aangezien; haar geest was ryk en ontwikkeld. (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1