II*. 11685 Maandag 28 Maart* A*. 1898 r i.itfe (Courant wordt dagelijks, met uitzondering Van (Zon- en feestdagen, uitgegevent Dit nommer bestaat uit VEER Bladen. Leiden. 26 Maart. 1 3 1% S is LEIDSCH DACrBIAD. f BUS DEZER OOUBAHTt Voor leiden per 8 maanden, franco per poet AftonderUJke Nommera 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVKKTKN'IM #17? Van t—8 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grooters letters plaatsruimte. Voor bet lncasseeron balten de stad ■wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. In de a. s. vergadering van de Vereeni- ging tot Bevordering der Bouwkunst alhier op Donderdag 81 Maart a. 8. zal de heer C. Vera ter spreken over „de Heraldiek in verband met de Inhuldiging8feo8ten." Het theoretisch examen van candidaten ▼oor den graad van korporaal, sergeant en vaandrig bi) het reservekader zal te Leiden op 19 April en volgende dagen plaats hebben onder presidium van den majoor G. J. W. Koolemans Beynen, van het 4de reg. infanterie. Onze stadgenoot de heer Jan Gr. Striening la ook als violist opgetreden op een concert van de vereeniging „C-dur", te Breda, directeur de heer M. Kriens. De „Bredasche Courant" zegt er van: „De verwachting, die hoog was, is over troffen. De heer Striening is een groot artist op zyn instrument; niet alleen, dat bh sterk ontwikkeld is in de tocbniek, maar hy heeft met de Duitsche school, die volheid van toon, dien breeden streek gemeen; de heerS.heeft ons in éón woord teruggebracht in het ware ryk der tonen, waar de kunst niet is opper vlakkig, maar waarachtig en edel. Rekent men hierby het warme temperament van den heer S., dan is men overtuigd, dat alle aanwezigen gtuoten hebben, vooral by zyn hoofdnummer, de „Caprices" van Vieuxtomps. „Den componist Striening onze hulde voor zyn mooie compositie „Serenade"; wy stem men dan ook geheel in met den lauwerkrans, den solist aangeboden door twee zyner oud leerlingen; zeker zal bet bestuur de leden verplichten om den heer S. nog wel eena te verzoeken hier op te treden." Wy ontvingen een beknopte handleiding by de behandeling en verzorging van hoen ders, tevens bevattende eeöige wenken en aanwyzingen by de behandeling van de moest voorkomende hoenderziekteü, een en ander vervaardigd door J. F. Riem Vis, te 'a-Gra- venhage. Een ieder, die er belang by heeft, raden wü aan zich zoo'n handleiding aan to schaffen, die gratis by den scbryver is te bekomen, terwyi wy tevens verwijzen naar de in dit blad voorkomende advertentie. De uitslag der te Utrecht gehouden aanbesteding van onderhoudswerken aan de spooriyn L iden Woerden is als volgt: W. De Kramer ƒ4640, J. Vermeer 4500, C. Bierborst ƒ4500, J. P. Boot ƒ4473, E. Versloot 4429, P. Vermeer 4850, G. Jongeneel 4345, H. Verwey 4341, J. v. d. Kamp 4100, J. Lokhorst 4070, P. v. d. Horst ƒ4025, L. F. Kruyt ƒ3942, H. J. Nederborst ƒ3740. In „De Nederlander" plaatst do heer H. Scholtens Kzn., te Alfen, een ingezonden stuk ovor het bericht aangaande een benoeming, die hem zou zyn ten doel gevallen. Behalve dat in dit bericht de byvoeging van het trak tement hem onkiesch voorkomt, vermoedt hy, d t het bericht onjuist is, daar hem daarvan niets bekend is. De redactie antwoordt, dat het bericht haar gewerd uit een h.i. vertrouwbare bron. Zy zal nu nadere inlichtingen wachten. In de zitting der Prov. Staten van Noord- Holland werd Donderdag rapport uitgebracht over de voordracht van Gedep. Staten inzake de zeewering te Kallantsoog. In hoofdzaak biykt daaruit, dat de Staten ook thans nog geneigd zyn, mede te werken tot oplossing van het geschil met bot Ryk; dat de meer derheid bereid is zich by de regeling van den grondslag van Ged. Staten neer te leggen, en dat de geldelyke verplichtingen voor de provincie veel te hoog zyn opgevoerd, doch dat de meerderheid toch terugdeinst om de voordracht van Ged. Staten te verwerpen. Op Goeden Vrydag, 8 April, zal er te Rotterdam geen Beurs gehouden worden. In plaats van wyien ds. N. De Jonge, te Utrecht, is benoemd tot redacteur van het „Christelyk Volksblad" en van „De Blyde Boodschap" de heer Chr. Laan, emer.-pred. te Hilversum en voorheen pred. te Rotterdam, die deze benoeming beeft aangenomen. Te '8 Gr&venhage is uit Brussel aange komen graaf Fersen Gyldenstolpe, gezant van Zweden en Noorwegen by de Hoven van België en Nederland. In de gisteren gehouden vergadering van de Vereeniging Industrieschool voor Meisjes te 's-Gravenhage werd het jaarverslag uit gebracht en de rekening, sluitende met een batig saldo van 1829.67, goedgekeurd. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. W. F. ridder Huyssen van Katten- dyke en J. A. Royer. Het hoofdbestuur van de Vereeniging „De Dageraad" (dr. Hk. De Vries, voorzitter, en J. Cuypers, secretaris) beeft zich in z»ke den persoonlyken dienstplicht per adres tot de Kamer gewend om er op aan te dringen, het daarheen te leiden, dat elke bevoorrechting van Kerk of gezindte uit het ontwerp worde gelicht. De burgemeester van Rheden, mr. A. H. Brandt, herdacht Donderdag den dag, waarop hy vóór 25 jaar tot burgemeester werd benoemd en wel eerst te Zoeterwoude en sedert September 1881 te Rhjden. Het eerste jaarverslag is verschenen van de Vereeniging voor christeiyk voorbereidend universitair onderwys. Daaruit blykt, dat in 1897 de ontvangsten bedroegen de som van ƒ3661.177, en de uitgaven 1327.31. Er was dus een batig slot van 2333.861/,- Aan het door de Vereeniging opgericht gymnasium te Utrecht moeten by 't begin van den nieuwen cursus twee nieuwe leeraren worden aange steld voor de oude talen, daar er dan een tweede klasse bykomt. De tabel der laagste en hoogste koersen van de ter Amsterdamsche Beurze genoteerde fondsen in het jaar 1897, uitgave van de te Amsterdam verschynende „Nederlandsche Financier," Dageiy ksche Beurscourant, is heden verschenen. Daaraan is toegevoegd o m. een loting6kalender voor 1898, terwyl voorafgaat een beschouwend overzicht van het jaar 1897, waarin de verschillende op de pryscourant voorkomende effecten vry uitvoerig worden behandeld Het i9 eon gelukkige gedachte van do directie der „Nsd. Financier" om deze premie, voor haar abonnés gereserveerd, ook voor het publiek verkrygbaar te stbllon. Dit zeer nuttige werk is in den handel by den uitgever M. H. Binger. Markies Vissuddha, nieuw benoemd gezant vau Siam by ons Hof, legde gister middag bezoeken af by de hoofden der vreemde missiën te 's-Gravenhage, aan wie hy werd voorgesteld door den secretaris-tolk, den heer Loftus. Volgens do ,N. R. C." heeft de school opziener In het arrondissement Helder, mr. M. Bücbner, tegen 10 April eervol ontslag gevraagd en zal de schoolopziener in het arrondissement Texel, jbr. I. C. W. Strick van Linschoten, in den a. s. zomer eervol ontslag vragen. Naar wy vernomen, i3 by de departe menten van marine en oorlog een herzieniog van de wetten betreffende de militaire pen sioenen van zee- en landmacht in bewerking, omtren' welke horziening ook het advies is gevraagd van den militairen pensioenraad. (N. R. C.) Dezer dagen is verschenen het twee-en dertigste verslag over 1897 van het bestuur der „Vtreeniging tot het verleenon van hulp aan minvermogende oogiyders voor Zuid-Holland", gevestigd te Rotterdam. In dit jaarverslag wordt hoofdzakelyk ge wezen op den financiëelen toestand dezer Vereeniging, in de eerste plaats op de ver mindering der jaariyksche bydragen van be gunstigers; toch wordt de hoop uitgesproken, dat het volgend jaar hierin een verbetering zou zyn te bespeuren. In oen bygevoegden staat worden de ge meenten opgesomd, die een subsidie schon ken, benevens de legaten en gifteD, cie de Veretniging mocht ontvangeD. Met don meelton lof wordt melding ge maakt van de directrice, mej. Van Zelm, wier nauwgezette plichtsbetrachting door het be stuur op hoogen prys wor^t gesteld; evenzeer wordt de onvermoeide yver gewaardeerd van den directeur, dr. De Haas. Als byiage is aan het verslag tosgevoegd een overzicht van de verrichtingen en de werkzaamheden van den dirigeerenden ge neesheer-oogheelkundige dor Vereeniging. Het aantal personen, dat zich in 1897 aan meldde ter verpleging, was 5086, waarvan 3683 to Rotterdam, de overigen elders, zelfs 5 buiten Nederland, woonden. Gemiddeld werden 21 personen per dag ver pleegd het maximum bedroeg op één dag 30. De geneeskundige behandeling en zoowel geneesmiddelen als verbandstukken werden zonder eenige vergoeding verstrekt; de brillen tegen den kostenden prys. Van deze laatste werden er 1614 uitgereikt. De byiage bevat verder het aantal en de soort van verrichte operaties. De rekeDing van ontvangsten en uitgaven van de VereenigiDg sloot tot een bedrag in ontvangsten en uitgaven van ƒ12,860.497,. die der buitengewone tot een bedrag van 3479.23. Voorzitter van het bestuur is mr. J. Van Heukelom, penningmeester mr. W. A. Mees, secretaris de heer Hendr. C. De Wolff. Mejuffrouw C. Lindo heeft tegen 1 Mei a. 8. ontslag genomen als conservatrice van het Koloniaal Museum te Haarlem, welke betrekking zy ruim twaalf jaar waarneemt. Het stoomschip „Edam" arriveerde 25 Maart van Amsterdam te Nieuw-York; de „Lombok", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 25 Maart Dungeness; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 25 Maart Dungenoss; de „Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 25 Maart Wight. Alfen. Door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland zyn in de commissie voor de her ziening van de belastbare opbrengst der ge bouwde eigendommen voor het district Alfen benoemd tot lid de heer W. Niekerk, tim merman te Aarlanderveen, en tot plaatsver vanger de heer C. Van der Linden, graan handelaar te Alfen. By besluit van den minister van justitie is aangesteld tot onbezoldigd ryksveldwachter P. Van der Wiel, brugwachter van de Alfensche brug alhier. Alkeinadc. Het ter visie liggend kohier van den Hoofdelyken Omslag voor 1898, vast- gesteli en door Ged. Staten goedgekeurd, ad 2583. bevat de namen van 488 con- triouabelen in 14 klassen, hoogste aanslag 49, laagste ƒ1. Zaterdag 2 April, te 12 uren, bestaat gelegenheid tot kostelopze vaccinatie in de O L. Scholen te Oude Wetering, Roelof-Arends veen en Rypwet^ring, door de gemeentege- neesheeren Keyzer, Luyckx en Willink; op 23 April wordt gevaccineerd in de schoolge bouwen te Nieuwe-Watering, Oud-Ade en Kaag. Bodegraven. Voor de betrekking van ondor- wyzer met hoofdakte aan school A, salaris 700, hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. Hillogom. Op 1 Januari 1898 bezochten 312 j. en 270 m. tusschen den leeftyd van 6 en 12 jaar de scholen dezer gemoente. Er gingen 14 j. en 14 m. uit deze gemeente in naburige gemeenten ter school. 59 j. en 70 m. van dien leeftyd genoten geen onderwys; van deze laatsten gaan echter de meesten op de Fröbel- en R.-K. bewaarscholen. In het geheel waren dus op 1 Jan. 385 j. en 354 m. van 6 tot 12 jaar woonachtig alhier. Noordwyk. Volgens de thans vastgestelde kiezerslysten over 1898/99 bedraagt het aan- til kiezers voor Kamer, Staten en Gemeen teraad in deze gemeente onderscheidenlijk 746, 746 en 595. Deze cyfors waren op de vorige kiezerslyst 652, 652 en 409. Terwyl dus do vermeerdering in de eerstgenoemde twee categorieën slechts 15% bedroeg, steeg het aantal kiezers voor den gemeenteraad veel aanzieniyk*r, nl. ruim 45%- Noordwykorliout. De kiezerslyst dezer g3- meente bevat 314 namen. Hiervan zyn allen ki?zer voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 313 voor leden van Provinciale Staten en 196 voor leden van den gemeenteraad. Oogstgeest. De kiezerslyst zooals die op 22 Maart voor het jaar 1898/99 is vastgesteld en tot 21 April ter visie ligt, bevat 301 namen, nl. 301 kiezers voor de Tweede Kamer, 299 voor de Provinciale Staten en 264 voor den Gemosnteraad. 52 personen werden om verschillende redenen afgevoerd, terwyl 79 personen er voor het eerst op werden gebracht. Het aan tal kiezers vermeerderde alzoo met 27. Ter gemeente-secretarie zyn verkrygbaar gesteld blanco verzoekschriften tot bekoming van akten voor de jacht en visschery dienst jaar 1898/99. Ter-Aar. Op de door Burgemeester en Wethouders dezer gomeente vastgestelde kiezerslyst komen voor 375 kiezers, waarvan er 53 niet bevoegd zyn tot kiezen van leden voor den gemeenteraad. In 1897 waren er 372 kiezers. Op het Rykspro.fveld van den beer B. H. Kroon in deze gemeente is in 1897 een proef genomen met kunstmest met rogge op zwar ten grond. Deze proef werd met een gunstig resultaat geconstateerd, De ritnaald liet de rogge met rust, terwyl daarnaast gelegen aardappelen geducht wc-rden geteisterd. Het doel van dit proefveld was de werking van hulpmeststoffen op zwarten grond by rogge aan te toonen. Het geheele verloop van deze proefneming is onder normale omstandigheden afgeloopon. De meststoffen met uitzondering van de chilisalpeter werden den 26sten Sep tember 1896 onder gunstige omstandigheden tegeiyk met het zaaizaad ingeëgd. Het weder werkte in den herfst niet mede door de vele nattigheid. Tydens het bezoek van den Ryks- landbouwleeraar op 8 Juni van het vorig jaar stond het gewas zeer goed. Hieronder *olgt een overzichtstaat van de mesting en opbrengst, alles per Hectare berekend, waaruit biykt, dat alle combinaties zich goed hebben betaald gemaakt, doch telkens de euperphosphaat beter dan de tbomasphosphaat. Toevoeging van 1000 K. G. heeft de netto-opbongst aan- merkelyk verhoogd. De grond heeft dus be hoefte aan kalk. Vermoedeiyk zal de nawerking dor mest stoffen ook niet van belang ontbloot zyn, zoodat alsdan de resultaten nog gunstiger zul len worden. Misschien zal tbomasphosphaat het dan van euperphosphaat winnen, daar bekend is, dat de nawerking van thomasphosphaat in den regel meer beteekenend is dan van auperphos- phadt. De conclusie is, dat op dergeiyken grond hulpmeststoffen vooral superphosphaat, kalk, kaïniet en chilisalpeter gunstig gewerkt hebben. De marktwaarde van de rogge is voor de berekening aangenomen op ƒ5.126 per H.L, stroo 26 por 1000 K.G., superphosphaat 3.10 per 100 KG., tbomasphosphaat 2.40 per 100 K.G., kalk ƒ0.75 per 100 K.Q., chili 6alpeter 10 per 100 K.G. •inqo u 09t •jivs 0 oooi •QQjnjGX 009 -qdscoiotu. 'O'X 009 •nroo 09i 0001 ■99TUIB3 003 qdqdiodng OU OOOI niqo 091 'jepiroi 009 •woqx '01 009 iimo 09i •?Ö1«P!3 009 "ïdqdaedns '9'j 00* O 55 •-< GO ca 53 ca CO «O co co oo ca O co o m o - *3 C ra co O cm oo a a I m J3 S 3 o Woo Rynsburg. Deze week hield de Klesveree- nigin* van do Herv. en R.-K. een vergadering in het café van den heer H. Coater. Op verzoek van het bestuur werd deze vergadering ge opend door het eere lid, den heer A. Collóe. In eenige diepgevoelde woorden herdacht ge noemde heer don overleden voorzitter, den heer A. Uittenbogaard. Hy herinnerde den vergaderden wat die overledene èn als presi dent der Vereeniging èn als wethouder voor Rynsburg is geweest. Dat deze woorden in den geest der vergadering vielen, bleek onmiddellyk. Geen wonder dat spreker eindigde met den wensch dat de opvolger van den heer A. Uittenbogaard ön als president der Kiesvereeniging èn als wethouder even yverig, liefdevol en nauwgezet de hem opgedragen taak moge vervullen als de overledene. De vergadering koo3 als nieuwe leden van het bestuur de heeren H. Hogewoniüg Dz. en K. v. Delft Dzzoodat het bestuur dezer Vereeniging thans bestaat uit de heeren: N. v. Egmond Dz eere-voorzitter; A. Collóe, esre-lid; H. Hogewoning Cz.f voorzitter; H. HogewoningDz., vice voorzitter; P. Kort, laten secretaris; C. L. Mulder, 2den secretaris; J. Kromhout Jz., penningmeester, en T. Krom hout en K. v. Delft Dz., leden. In de vergadering van de afd. „Rynsburg" van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur, op Donderdag jL by den heer H. Coster gehouden, werd als nienw lid aan genomen Ps. Heemskerk. Besloten werd geen afgevaardigden naar de a. s. algemeene vergadering te zenden. De behandeling van de quaestie betreffende de verbetering van den aardappelhandel werd tot een volgende vergadering uitgesteld. Door den heer W. Van den Eykel Jacx. werd voor gesteld by gelegenheid van de a. Inhuldi- giogsfeesten alhier, aan den hoofdpersoon van den optocht, Z. M. Koning Willem I, een bloemruiker aan te bieden, wat met algemeenê stemmen werd aangenomen. Op initiatief van den heer C. Van Delft Kz. zal in het a. s. voorjaar een tentoonstelling van afgesneden bloemen worden gehouden, waarvoor eenige pryzen werden beschikbaar gesteld. By de verloting waren de gelukkigen respec- tievelyk de herren M. Grimbergen, A. De Mooy Jr., P. v. Iterson, P. De Roover en W. Van den Eykel Jacz. Boelof-Arcndsvoen. Nu de zacht getinte eerstelingen der lente, de narcissen, de akkera weer met haar liefiyke kleuren beginnen te versieren, zyn eenige bloembollenkweekers begonneh met het verzenden van afgesneden bloemen naar de Londensche en andere Eogelsch'e markten. Voorschoten. In een gehouden vergadering op 24 dezer van do afdeeling Voorschoten der Hollandsche Maatschappy van Landbouw is het programma voor de tentoonstelling, op 31 Augustus a.8. te houden, vastgesteld. Het is in drie rubrieken verdeeld: vee, zuivelbereiding en tuinbouw, voor elke waarvan verschillende pryzen zyn vastgesteld. De kiezerslyst dezer gemeente is voor- loopig vastgesteld met 358 namen van kiezers. Ten vorigen jare bedroeg dit getal 351. De lyst telt 18 loon- en 2 examenkiezers. De overige zyn belastingkiezers. "Warmond. Voor deze gemeente bevat de gesloten kiezerslyst 271 namen van kiezers voor Tweede Kamer en Prov. Staten en 230 voor Gemeenteraad. In bet vorige jaar be droeg hot aantal 244. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd met ingang van 1 April 1898, tot adjunct-commies bij 's Rijks Archief in Noord-Brabant, mr. C. C. D. Ebell te 's-Hor- togenboschtot buitongewoon adelborst bij de Koninklijke Nederlandsche Marine-Reserve do heeren U. E. Plugge en J. A. Bientjes. Geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieschip .Gier" de adelborst 1ste klasse bij de Koninklijke Nederlandsche marine reserve H. Smitt, en de buitengewone adelborst by die reserve, N. J. Ver meulen. Ontheven van hunne plaatsing aan boord van dien bodem do buitengewone adelborsten A. G. M. BruyDS, C. B. F. Boekholts, B. Reitsma en C. Lieu wen. Belast met het gezondheidsonderzoek van nit zoo aankomende schepen, voor den tijd van drie jaren, met ingang van 1 April 1898, voor Vlissingen H. Breukink, arts, aldaar. Verleend: eervol ontslag als burgemeester van Hilversum aan J. E. Ch. Scbook, op zijn verzoek, met dankbetuiging voor de diensten, door hem in die betrekking bewezen. Pensioen vorleend aan mr. W. C. J. J. Cremera ten bedrage van ƒ3000 'sjaars en aan J. Hoeve ten bedrage van ƒ239 'sjaars. Bij Kon. besluit is de heer H. H. Schotanus k Steringa Lemke op zijn verzoek eervol ontslagen als directeur der Registratie en Domeinen voor de provinciön Friesland, Groningen en Drente, to Leeuwarden, met dankbetuiging voor de vole en langdurige diensten, door hom aan den lande bo- wezen, en met ingang van 1 Mei 1898 als zooda nig benoemd voor de voornoemde provinciën, te Leeuwarden, do beer L. J. M. Timmers Verhoeven, inspectour der Registratie en Domeinen eerste klasse, in de 27sle divisie Nijmegen. Benoemd tot ontvangers der directe belastingen te Gennep, de beer H. Schuurman, thans ontvan ger dier middelen te Ootmarsumte Meerssen c. a. de heer J. J. A. Houben, idem te Woudrichem. Den 24sten Maart 1898 heeft H. M. de Koningin- Weduwe, Regentes, in plechtig gehoor ontvangen Phya Visuddba, die aan lloogstdezelvo hoeft over handigd de brieven van terugroeping van markies De Maba Yotba, als buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van Z. M. den Koning van Siara bij bet Nederlandsche Hof, alsmede zijn ge loofsbrieven in diezelfde hoedanigheid bij voor noemd Hof. Een war© historie. Onder dezen titel bevat het „Vad." van heden het volgende: Le vrai quelquefois n'est pas vraisemblable. Eenige dagen geleden vervoegde zich de Minister van Binnenlandscbe Zaken van een machtig land, dat aan de spits der beschaving staat, by den gezant van een klein land, waarmede het zyne op voet van vrede en vriendschap loeft, en verzocht hem, ter willo der goede verstandhouding, een zyner land- genooten, die een oerebetrekklng by de legatie vervulde, uit dien post te ontslaan. Wat had deze onverlaat voor misdaad ge ploegd? Hy was een advocaat van wyden naam en goeder faam, die vele jaren lang in zyn tweede vaderland z\Jn landgenooten als pleit bezorger trouwe olenston bewees, en van zyn gezant den eeretitel had ontvangen, op welken hy prys stelde, van advocaat der legatie. Tevens echter was deze advocaat journalist en als zoodanig lichtte hy een der voornaamste bladen van zyn land op kundige en onpar- tydige wyze voor omtrent al hetgeen er omging in het groote land, waar hy zich gevestigd had, bet land, dat aan de spits staat der beschaving. Nog was deze jongs man een Israëliet.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1