N*. 11666. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van tgon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 Maart. Feuilleton. Een strenge vergelding. v Zaterdag 5 Maart. £o jggg IDSCH F RUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. l.IDl Franco per poet1.40. 'zondorlyke Nommora 0.06. FEUS DEB ADVERTENTIES; Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. - Grooler» letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Tweede Blad. OiJlciëeld KonnlsffeTingem. Jecht ea FisscheriJ. De Commieearia der Kooiogiu io de provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van do Gedepnteerdo Staten van «3Ou 2jet n Januari 1808, No. 74; Gelet op art. 11 dor wet van den 13den Juni 1857 (St-aaublad No. 87); Brengt tor kennis van belanghebbenden, dat by voornoemd besluit door do Godoputeerde 8tatoD„ ia bepaald: 3o. dat do uitoefening der jachten op waterwild, opgenoemd 'in art. 15, litt. d, f en h, der wet van den ISden Juni 1857 (Staatoblad No. 87), wordt gesloten op Zaterdag den 9 den April aanstaande; 2o. dat de uitoefsDing van het woiapel van kwartelen met steekgaren of vlieguct (art. 15, litt. e, der boven genoemde wet) ie toegelaten van den 25ston April aansti aode tot en met den 4doj Jnli daaraanvolgende, doch dat het vliegnet in geen geval tot het tirasseeron van kwartelen mag worden gebruikt; 8o. dat de vieeehery in de binneüwatereo, waaronder ook worden verstaan rivieren, door sluizen afgealoton, zal zjju gesloton van den lEden Maart aaustaande tot en met den Sleton Mei daaraanvolgonde, met uitzondering: a. van do visechery door middel van faiken, aal- BOharcn, aalkorven, dobbers en door peuren naar aal en paling; bvan do vieschery mot do gobbe, om kleine Viacbjes te echeppcc tot aas voor dobbers; 4.0. dat bet ^issoben met kuilnetten, waaronder cok behooren ackerkuilen en etaalboomen, van den leien April aanstaande tot den 15don Juni daaraan volgende is verboden; 5o. dat do kooilioden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiteu of ophokken van don 2doc Juli tot de opening dor jacht op waterwild. En zal deze keonisgeving, in plano gedrukt, worden afg-kondigd cn aangeplakt, waar zulke to doen ge bruikelijk is, alsmede in bot Provinciaal B ad en de Nederlandsclio Staatscoarant worden geplaatst. 'c-Graveobage, 23 Jaouari 1898. Do Commisearis der Koningin voomoemd, FOCK. De minister van oorlog heeft benoemd tot leden der commissie, door welke in de maanden Juli en Augustus het examen voor toelating van jongelieden als cadet bi) do Cadettenschool te Alkmaar zal worden afge nomen: tot lid en voorzitter: den majoor G. N. De "Wendt, van het 8ste regiment infanterie; tot leden: den kapitein J. De Bruine, van het 7de regiment infanterie; de eerste luitenants G. W. F. Epkema, W. J. J. Haeselbach en W. Tinkelberg, allen van den staf der infan terie en leeraar aan de Cadettenschool; den eersten luitenar.t P. E. Pfeiffer, van het 4de regiment infanterie; den eer6ten luitenant C. M. J. Koorevaar, van het 61e regiment infanterie; dr. H. A. J. Valkema Blouw, leeraar aan het gyanasium te Haarlem; den hetr N. Van Milligen, leeraar aan de gemeen telijke hoogere burgerschool to Gorkumden herr H V. Leopold, dirtcteur der lste burger school to Delft; de heeren J. A. Verkuyl on J. Cock, beiden leeraar aan de Cadettenschool, en tot secretaris: den eersten luitenant C. F. Muschart, van den staf der infanterie, werkzaam aan de Cadettenschool. De leden der commissie zullen in de volg orde, waarin zij zijn genoemd, re&pectievelyk examineeron in: aardrijkskunde, meetkunde, geschiedenis, rekenkunde, stelkunst, Fransche taal, natuurkunde, Engelsche taal, Hoogduit- sche taal, Nederlandsche taal, handteekenen. Aan onzen landgenoot den schilder L. Sarluis is de uitvoering opgedragen van de acht wandvlakken in de restauratiezaal van het Parysche dagblad „Le Journal." NR. C De Holl. IJz.-Spw.-MiJ. heeft voor don componist Pietro Mascagni kosteloos aan de directie der Italiaansche Opera een extra- trein met Balonwagen van Rotterdam naar Den Haag aangeboden, die Zondag-morgen a. s. fce 11.32 aldaar zal aankomen. Toestem ming is door de Maatschappij verleend tot ontvangst op het perron met het orkest en opwachting door belangstellenden in een der wachtkamers. Lang voordat nog aan vacantie-koloniön of herstellingsoorden voor kinderen werd gedacht, terwijl de kinderziekenhuizen nog zeldzaam waren, werd door den heer W. Van Oosterwijk Bruyn, te Zeist, do grondslag gelegd van do christelijke herstellingsoorden „Betba- nië" voor kinderen en „Rusthof" voor jonge meisjes. Deze bestaan thans 25 jaar en rijk zijn do vruchten, welke deze oorden voor velea hebben opgeleverd. Ter gelegenheid van dat zilveren feo^t werd aan het jaarverslag een geschiedei is van die 25 jaren toegevoegd, waaruit blijkt welk een uitbreiding deze aanvankelijk kloine stichticg in die jaren heeft ondergaan, hooveUn, ziek en zwak daar gekomen, haar na een 5- of 6 tal wek'.-n gezond mochten verlaten en voor lioevelen daar vooral oor de kiem werd gelegd voor een blijvende gezondheid, niet alleen naar lichaam, maar ook naar geest. Zeker warden, wat de financiën betreft, dikwijls moeilijke tijden beleefd, maar het heeft ook niet aan stoffolijke hulp ontbroken. Toch blyven vooit- duronde belangstelling en stoffelijke steun nog zeer gewenschV daar, wat het laatste jaar betreft, het tkort der rekening wel is verminderd, maar f'/cfi altijd nog 509.481/! brdrasgt. Het aadtr-f. verpleegden steeg vau 23 in 1873 tot 214 in 1S97. De voordracht ter benoeming van een directeur voor do te Amersfoort te bouwen gasfabriek bestaat u t de hoeren R. Zijlstra, te Purmerend, D. H. v. d. "Werf, te Rozendaal, N. De Boar, te Zalt-Bommel. Naar de „N. Gron. Crt." verneemt, is prof. Kapteyn, te Groningen, door curatoren van de Utrechtscbe universiteit aangezocht om zich beschikbaar te stollen voor een be- noemiDg tot hoogl- eraar in de astronomie aan die universiteit. Da door B. en Ws. te Groningen voor gestelde markttuinbouw'oeurs zal ƒ113,000 moeten kosten. Het corps geniotroopen te Utrecht zal geduren:e de maanden Juni en Juli a. s. onder bevel van den commandant luit. kolonel H. Van 't Sant een kamp betrekken in de legerplaats by Soesterberg tot het houden van practische oeleningcn. By ae familie to Nijmegen is gisteren het telegraphiseh bericht ontvangen, dat de lste luitenant der infanterie van het Nederl.- Indische leger J. M. Engel te Palembang is overleden. De luitenant Engel was geboren in 1873; hy genoot zijn opleiding aan de Kon. Mil. Academie te Breda, werd 24 Juli 1893 als tweede luitenant aangesteld cn 24 Mei 1896 tot lsten luitenant bevorderd. Voor de kweekschool voor onderwijzeressen te Groningen hebben zich 52 adspiranten aangemeld. Er zjjn 20 beschikbare plaatsen. Do examons van toelating beginnen a. s. Woensdag. Door de permanente commissie tot de algemeene zaken van het Nederlandsch- Israëlietisch Kerkgenootschap is aan de ver- scbillonde opperrabbijnen hier te lande verzocht, maatregelen te nemen, opdat in alle Israël. Gemeenten van ons land de a.s. inhuldigingsuag op plechtige w;jze kc-rkelyk zal worden gevierd, en dat deze dienst in alle Gemeenten op dezelfde wjjze zal worden geregeld. Gemengd Nieuws. Een zeer sterk geval van vermoe- delyko vergissing in den persoon deed zich gisteren ter terechtzitting van het Kanton gerecht te 's Gravenhage voor. Als boklaagde stond terecht de mede-ven- noot ia ten en gros- likeur- en wijnhandel in een nieuw gedeelte der stadop de aan klacht een hoeveelheid sterken drank, minder dan twee liters, aan eenige politie-agenten, niet in ambtsuniform gekleed, te hebben verkocht. Beklaagde beweerde pertinent en op den meest overtuigenden loon, dat hy op den dag, waarop het feit zou zijn gepleegd, van olf uren des ochtends af tot des namiddags half- vier uit zyn zaak afwezig was geweest, ter wijl de overtroding tusschen genoemde uren door de verbalisanten was geconstateerd. Twee juffrouwen, getuigen a décharge, verklaarden op Diet minder stellige wijze dan beklaagde, de eerste, dat bekl. van 11 tot 3 uren ten haren huize vertoefd heeft, ten einde den boedel te regelen van een overleden vriendde andere, de huishoudster van bekl., dat doze van 11 uur tot halfvier niet thuis was geweest. Ondanks deze verklaringen, zoide een der politieagenten (zijn kameraad was niet gedag vaard), dat hy met niemand anders dan met beklaagde gesproken had, zelfs niet met een persoon, die op hem zou kunnen gelijken; dat hij, verbalisant, zich ook noch vergiste in den dag, noch in hot uur, waarop de over treding was gepleegd. Na een langdurig kruisverhoor, waarby alle betrokken personen geen duimbreed van hunne verklaringen afweken, vorderde het Openb. Ministerie de vryspraak van den handelaar. Een steendrukker te 's- Graven hage, die door do rechtbank aldaar tot 8 maanden gevangenisstraf was veroordeeld wegens diefstal van zinken afvoerbuizen, kroeg gisteren van het gerechtshof aldaar vermin dering van straf tot 3 maanden. Bevestigd ia o. a. het vonnis van de recht bank te Rotterdam, waarbjj twee losse werk lieden ieder tot 2 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens diefstal van zakken met spruitjes. De logger „Sch evening en 213", schipper G. Bal, werd 1.1. Dinsdagavond circa halftien in de Noordzee aangevaren door een onbekend groot stoomschip, oogenscbyniyk een passagiersboot, met vier gele pijpen. Yan den logger W9rden beide masten en hot geheele want gebroken, terwijl nog meer andere schade werd toegebracht. Het stoomschip bood nog assistentie aan, welke niet noodig bleek, en zette daarna de reis voort. Later werd de logger op sleeptouw genomen door den Ylaardinger logger 146, schipper B. Vaart, tot voor de pieren te IJmuiden, en verder door de sleepboot „Johanna Frederika" binnengebracht Zy ligt thans in de visschershaven om verdere orders van de reedery af te wachten. De landbouwer Van den Heave 1, uit Haarlemmermeer, ia do vorige week ge vangengenomen wegens bedreiging van ambte naren met moord, is naar het gesticht Moeren- berg overgebracht. Een boekhouder, die, bljjkens zijn dagvaarding, ook nog zg. bijbaantjes waarnam, inzonderheid dat van agent van Levensverzekeringmaatschappijen, stond gis teren voor de rechtbank te 's Gravenhage terecht wegens een drietal oplichtingen. Iu de eerste plaats had by een lombardbriefje voor een parepluie beleend voor 25 centen, voor 2.25 in pand gegeven voor genoten logies, dat hy niet betalen kon. Van die verandering van ƒ0.25 in f 2 25 wist de man niets. Het briefje was niet uit z|jn zak geweest en by had er niets aan veranderd. Twee getuigen hadden hem evenwel by de in p.md geving tot de hospita hooron zeg gen: Hier is een lombardbriefje van f 2.25; hoewel byzelf erkende, dat hy wist, het regen scherm slochts voor één kwartje beleend te hobten. In de tweede plaats had by een boek drukker in Den Haag bewogen hem f 1.50 voorschot fce geven, door zich uit te geven voor agent van een assuradeur on ©one be stelling van drukwerken te doen, die even wel niet werd uitgevoerd, terwyi het voorschot nooit teruggegeven word. Eindeiyk had hy nog 5 in voorschot ontvangen van een te sluiten assurantie die door de Maatschappy geweigerd was zich toegeëigend, zonder der betrokken Maat schappy kenni3 te geven van het ontvangen van dat voorschot of zonler het haar af te dragen. Geëiscbt werd 10 maanden gevangenisstraf. Mr. E. F. M. Hanlo pleitte eenige verzach tende omstandigheden. Door de politie te Rotterdam is in een logement aldaar gearresteerd een jonge man, die haar, en niet minder zyn ouders, reeds heelwat last heeft bezorgd. Hy was in het bezit van boeken, een haDgklok en meer voorwerpen, hem niet toobeboorende, en alle in den nacht gestolen uit de tuin kamer van een huis aan den WestersiDgel. De aangehoudene is de 18-jarige C., vroeger in bewaring geweest in de LaDge Toronstraat als verdacht van moord. Hy had zich nl. by de politie aangemeld een paar dagen na den dubbolen moord in de Schooterboschstraat, met de mededeeling een gruwelyken moord to hebben gepleegd, wat verzonnon bloek alleen uit liefhebbery om naam te maken. Verder was hy in verzekerde bewariog wegens het inslaan van een spiegelruit op de Binnenrotte en veroordeeld wegeos land- ioopery tot 3 jaar opzending naar Veenhuizen, van waar hy 14 dag6n geleden wist te ont vluchten, met het gevolg, dat hy zich heden weer onder de hoede der politie bevindt. De vraag is zeker gewettigd of men hier met een misdadiger dan wel met een krankzinnige te doon heeft, met eeu, die de „idóe fixe" heeft, dat z(jn naam beroemd of berucht moet worden en of in verband daarmede een onderzoek naar z(jn geestvermogens .niet zeer zou zyn aan te bovelon (N. R. Ci.) Sic transit, enz. Doordepolitie te Gouda is aangehouden zekere A. W. A» graaf A.f gesignaleerd in bet „Algemeen Politieblad," verdacht van verduistering van een handkar, ten nadeele van een koopman uit Den Haag. Voor de rechtbank te Rotterdam stond gisteren terecht A. J. V., 28 jaar, handelsreiziger aldaar, beklaagd van in den nacht van 10/11 Januari jl. moedwillig J. C. E. A. Hoogenboom, van Tetterode, eon snedo met een mes, althan6 met een scherp snydond voorwerp, in het aangezicht te hebben toe gebracht, waardocr dit bloedend verwond werd. Bekl. ontkende. Het O. M. elschte tegen tekl. het maximum der straf, op mishandeling gesteld, nl. twee jaar gevangenisstraf. Op „de Kop", de groote zalm vis- schery in de Nieuwe Merwede, oader "Werken dam, zyn in don loop van een week by de 200 zalmen gevangen. Te Ameide heerscht de influenza in hevige mate. Met het oog op de vele zieken in do kom dier gemeente, is het luiden der klok by begrafenissen daar tydeiyk gestaakt. Voor de betrekking van zet- kastelein in de Buiten-sociëteit te Kampen, salaris 600, vrfle woning, vuur en licht, hebben zich reeds meer dan 500 sollicitanten aangemeld. Gisterochtend werd met de Harwichboot te Hoekvan-Holland aangebracht, onder gelei 1c der Engelsche politie, de veel genoemde H. Buddenfcorg, bloembollenhande laar, vroeger woonachtig te Hiilegom, die aan de rykspolitie aan den Hoek van Holland uitgeleverd werd om zijn straf (waartoe by vóór zyn vertrek naar Londen was veroordeeld) te ondergaan. Hy werd onder sterk geleide per trein van den Hoek van-Ho.'land naar Amsterdam gebracht cn vervolgens naar do gevangenis aan den Noordeingel. Volgens een telegram uit Nieuw- Caledoniê heeft aldaar een vreeselyke orkaan gewoed, waardoor veel schade aan de scheep vaart werd berokkend. De Fransche kanonneer boot „Loyatty" is gezonken en de Engtlscho bark „Falls of Garry" en de Deonsche bark „Professor" zyn op strand geraakt en vol water geloopen. Do bemanning der scüepon werd gered. L De zon is ondergegaan en de dag is voorby. De stilte en de kalmte van den naderenden avond liggen over elk voorwerp. Do schemoiing daalt zachtkens neer over de slapende bloo- men, de fonteinon wier marmeren bekkens in het onzekere licht glanzen en ovor de glanzende streep van den verwyderden oceaan, die tusschen de reusachlige olmboomen door zichtbaar is. Een dcorschynende nevel hangt ia de stille, warme lucht en doet hemel en aarde voor hot oog in elkander smelten. Het klimop, dar tegen de oude muren van het kasteel opkruipt, fluistert en rit3olt, wanneer de avondwind er over heen 6trykt. Hoog klimmen do ranken naar boven, voorby vensterstijlen en kunstige versiersels, totdat zy zelfs den ouden toren bereiken en dien als liefkoozend omslingeren, en door ae lange spkton in de muren van de „spookkamer" naar binnen dringen. Hier, in dezen boek van den ouden toreD, is de schaduw het sterkst en alles reeds in duisternis gehuld, als ora het 8chouwtooneel te verbergen van vreeselyke ttisdadoD, ia vroegere eeuwen begaan. De geesten van de doode lords on lady's schynen gohoimzinnig door de openingen van deze akelige kamer te gluren, waarin nooit een gediende van het kasteel, hetzy man of vrouw, een voet heeft gezet. Zy is vol yselykheden voor hen, en menig verhaal wordt fluisterend vorteld van vreeselyke tooneeleD, die in vroegere dagen daar zyn voorgevallen en huiveringwekkend genoeg zijn, om het moedigste hart t9 doen sidderen. In de dagen van de Stuarts bad een oudo graaf zichzelf in die kamer opgehangen, eon ©dolman, die liever sterven wilde dan de wereld to braveeren, terwyl schande op zyn naam rustte; en vroeger nog was een schoone dame door haar wreeden echtgonoot daarin opgesloten, om langzaam dood te kwynen. Zelfs in de laatste eeuw had een baronet het graafschap was voor de Dynecourts gedurende de republiek verloren gegaan na eon hevigen twist met zijn vriend over een gevierde schoone, hom zyn handschoen in het gezicht geworpen, en hem daarna tot een duel op leven en dood uitgedaagd. Het twee gevecht had plaats in de noodlottige kamer en was geëindigd met den dood van de beide stryders; de bloedvlekken op den vloer waren groot en diep in het hout getrokken, en tot op dezen dag gaven ze getuigenis van den 'cloodigen aard van dien geheimen stryd. Maar wanneer men nu in het wegstervend daglicht, voor het kasteel, en in de warme, zachte avondlucht staat, dan do^kt men niet aan geeston en lang geleden scbriktooueelen, noch aan iets, dat treurig of zondig is. Er heerac'ot een levendige drukte binnens huis, die te kennen geeft, dat men gaston verwacht; de bedienden loopen zacht, maar haastig heen en weer, en nu en dan ziet men ook de deftige huishoudster door de kamers gaan en onderwyl bevelen en vermaningen uitdeelen. Niet minder yverig en zorgvuldig is do bottelier, terwyl hy de werkzaamheden der manlyke bedienden nagaat. Het is zoo lang geleden, dat de meestor op het kasteel woonde en veel langer nog, dat er gasten ontvangen werden, dat de huishouding m3er dan gewoonlyk io opgewonden stemming verkeert, nu zulk een gewichtige gebeurtenis aanstaande is. Sir Adriaan Dynecourt is na groote reizen in Indië en een langdurig verbiyf in het buitenland oindelyk op de voorvaderiyko bezitting teruggekomen en heeft zyn voor nemen te kennen gegeven, om een rustig landedelman te worden en zich op het kweeken van knollen en het aanfokken van ossen toe te leggen. Hy is een groote, jonge man, slank en lenig. Ofschoon zyn gelaatskleur van natuur blank is, zoo is die op zyn vele reizen donker geworden. Hy heeft lichtbruin haar, dat kort afgeknipt is. Zyn oogen zyn groot en helder en van een donkerblauwe kleur; het zijn mooie oogen, innemend en vriendelyk; en zjjn mond, die door een mooien koevel beschaduwd wordt, is breod en ferm, doch steeds tot een harteiyken lach bereid. Da „Season" in Londen is juist ten &iode en sir Adriaan heeft zLh gehaast de stad te verUteD, om thuis bevelen te geven voor de ontvangst van eenige kennissen, die hy uit- genoodigd heeft gedurende de jacht op patryzea by hem te logeeren. Nu is alles gereed en wyl de laatste trein uit Londen een half uur geleden is aangekomen, staat Btr Adriaan op den drempel Tan de huis: deur op de komst van een paar zyner gasten te wachten. Er is zelfs een zweem van ongeduld in zyn manieren, die moeilyk kan toegeschreven worden aan het gewone verlangen van een jongen man, om zyn vrienden te begroeten. Sir Adriaan verbergt die niet en er komen zelfs een paar lichte rimptl3 op zyn voor hoofd. Opeens verheldert zyn gelaat, nu hy het rollen van een rytuig in de verte hoort. Nu het rijtuig den bosk van de laan omdraait en de paarden voor de stoep tot stilstaan gebracht worden, ziet sir Adriaan voor het portier een schoon gelaat, dat de bange vrees, die hy gedurende het laatste uur gekoesterd heeft, geheel doet verdwunen. „Gy komt toch nog?" zegt hy opgetogen, terwyl hy haastig do stoep afsnelt en zelf het portier opent. „Ik ben er zoo biy omt Ik begon te vreezen, dat de trein met a weg gesneld was, of dat de paarden gestruikeld waren." „Welk een lange reis!" roept een stem uit, die niet behoort by het gelaat, dat sir Adriaan in het rytuig heeft gezien. „En zoo erg ver velend! Ik weet waarlyk Diet, wanneer ik. ooit zoo vermoeid geweest ben Een klein, teDger vrouwtje stapt langzaam de stoep op, terwyl zy dit zegr, en ziet den gasthoor raet kwynende oogen a^n. Zy is sieriyk gekleed en gekapt en beeft op don eersten blik een byna kinderlijk voorkomen. Terwyl zy baar hand aan sir Adriaan geeft, laat zy dio daar rusten, alsof zy erg blyde is, dat zy de reis achter den rug hoeft en hem door een zachten druk van de slanke vin gers het feit te kennen geeft, dat zy nog biyder is, dat het einde van de reis haar by hem heeft gebracht. Zy ziet naar hem op, terwyl zy haar roode lippen als uit vermoeid heid laat hangen en met een smachtende uitdrukking in baar mooie blauwe oogen. „Hot is een vretsalyke afstand van de stad tot hier," zegt sir Adriaan, alsof hy excuus vraagt voor de plaats, waarop zyn groot oud kasteel gebouwd is. „En het is heel lief van u, oin toch nog te komen. Ik kan alleen myn best doen, om u voor de vermoeienis, die ge u vandaag getroost hebt, vergoedmg te geven en u zoo good mogelyk te amuseeren terwijl gy bier zyt." Nu heeft zy haar band teruggetrokken on is hy dus vry, om zich tot zyn andere gast te wenden en baar welkom te heeten. Hy zegt, vreemd genoeg, niets tegen haar, maar bet is nu zyn hand, die de hare poogt vast te houden, en het zyn zyn oogen, dio het gelaat vóór hem met een teedoren blik aanzien. „Zyt gy ook vermoeid?" zegt by eindeiyk. „Kom in huis en rust een poos voor het eten. Gylieden wilt zeker hot liefst dadelyk naar uw kamers gaan, niet waar?" voegt hy er by, zich tot zyn beide bezoeksters wendend. „Ik dank u ja. Wanneer gy ons wat thee naar boven wildet sturor,," zogt mrs. Talbot op klagonden toon. „dat zou zulk oen verfrissching zyn!" Zy spreekt alt'yd op een ©enigszins kUgenden toon en met overdreven nadruk. Wordt vervolgd.) ■■■■■■■■BnnHKaBaaBHnHBMMnaMMS JÉÜSï DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 5