a*, m N*. 11660 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Zaterdag SO Februari, LEIDSCH DA&BLAD. PR1J8 DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. franco per post1.40 Afzonderiyke Nommers0.05. PBIJS DEB ADVERTENT LËN Van 1—6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17 J. - Grootere letters naar plaatsruimte. - Voor bet incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. -11 Dit nommer bestaat nit TWEE Bladen. Eerste Blad. Ofüoiëele Kennisffovlugon. De Burgemeester der gemeente Leiden herinnert den ingezetenen aan de bepaling van art. 1 der Kies wet dat, om op de kiozorslijst voor 1898/9 geplaatst te worden de aanslag in een of meer dor rijks directe belastingen over het volle laatstverloopen dienstjaar vóór of op den lsten Maart 1898 moet zijn voldaan, terwijl van betalingen, in de maand Februari gedaan, vóór don oden Maart aan hem, Burgemeester, moet. zijn gebleken door vortooning van het voor voldaan geteekend aanslagbiljet. Mot nadruk wordt voorts door hem gewezen op de voldoening van de aanslagen op het kohier wegens de personeele belasting, dat den 31sten Januari dezes jaars is afgekondigd en waarvan de aanslagbiljetten in het begin der maand Febr. lijn uitgereikt. Leiden, Do burgemeester voornoemd, 16 Febr. 1898. F. WAS. DE UITSPRAAK. Unsinn, du siegst! Mit der Dummheit kiimpfen Götter selbst vergebens. (Onzin, gij zegepraalt! Vergeefs zal mot de domheid zelfs een godheid kampen). Schiller. Jungfrau von Orleans. Het ongelooflijke is waar geworden. "Wat men zag aankomen, maar als onaan nemelijk weer verwerpen moest, is geschied. Frankrijk heeft Emile Zola veroordeeld. Frankrijk heeft zijn eersten schrijver, die een onschuldige geheel belangloos wilde redden, veroordeeld. Noen, Frankrijk heeft zijn eersten dichter, die de eer van zijn land, dat een gerechtelijken moord op het geweten had, wilde redden, veroordeeld. Neen, ook dat is niet genoeg: het diep ver dorven Frankrijk heeft den eenigen eerlijken man, die voor de gerechtigheid opkwam, daarvoor veroordeeld en met gevangenisstraf gestraft. De domme schapengezichten van een twaalf tal gezworenen hebben de veroordeeling uit gesproken en het Hof van Parijs, niet met het moreele succes tevreden, heeft die ver- oordeeliug {omgezet in de scherpste straf, die de wet ten zijnen opzichte toeliet. Men mag er dankbaar voor zijn, dat men Biet reeds dadelijk boven het wettelijke maxi mum is gegaan en niet, behalve den beklaagde, ook nog de advocaten en getuigen gestraft heeft. Misschien zal dat nog achteraf by speciale wet gebeuren. Maar is hier de dichter, is hier de man, die het sl ichtoffer zijner edelmoedigheid werd, wel de veroordeelde? Neen, de veroordeelde is de Fransche natie ^elve. Want bij arrest van bet Hof van Parijs is uitgom/.akt, dat er geen Gerechtigheid meer is in Frankrijk, dat aldaar onschuldigen wor den veroordeeld met schennis der vormen, voorgeschreven op straffe van nietigheid, dat aldaar het rechtsmiddel van revisie tegen an dere wel, maar tegen onwettige vonnissen niet opstaat, dat aldaar landverraders worden vrijgesproken en toegejuicht, en dat aldaar wie zich het lot der mish ndelda gerechtigheid durft aan te trekken met gevangenisstraf worot gestraft. Nooit, zoolang de wereld bostaat; nooit, se dert rechters zijn gezeten om recht te spreken en sedert wetten door menschen zijn gemaakt, is er zoo verpletterend oordo^l uitgesproken over een geheelo natie, als het Hof van Parijs uitgesproken hoeft over Frankrijk. t Wat er nog goeds is geweest in de groots revolutie van 1789, het Hof van Parijs heeft het vernietigd. Neen, het Hof van Parijs heeft uitgesproken en verstaan, dat het door geheel Frankrjjk is vernietigd. Menschenrechten zyn voortaan afgeschaft. Niemand is meer veilig, dat hy, beticht van een misdaad, die hij nooit heeft gepleegd, niet wordt veroordeeld op gronden of op lucht- spiegt lingen, waarover hy niet is gehoord en waartegenhy zich niet heeft kunnen verdedigen. Rechters, miu gespoord en gelaarsd en met het vergulde galon om de kepi, zijn onfeilbaar; cn men wordt niet meer veroordeeld, omdat men schuldig, maar men is schuldig, omdat men veroordeeld is. E-n contradictoir debat wordt in de burger lijke procedure uitgefloten, de getuigen a charge dreigen het vonnii een gezworenen af, en van de gerechtshoven zijn geon vonnissen meer, maar slechts dienst: te verwachten. Wmlijk, het was niet de moeite waard, om het oud Franscho koningschap omver te werpfn, als men honderd jaar later er zulk een maatschappij op heeft gebouwd! Men heeft niet bet recht gehad, om ter wille van vrijheid en gerechtigheid het oude koningschap te onttronen. Er is in Frankrijk geen vrijheid ongerech tigheid meer. Maar voor de geschiedenis, waarop hyzich beroept, is Zola niet de grijsaard, die in de gevangeniscel is gezeten, tot straf, dat hjj een onschuldige aan zijn foltering had willen onttrekken. Voor de geschiedenis is Zola een dramatisch persoon, is hy de wurgengel, gezonden om de smadeiyke fouten der verdorvenste natie aan te wyzen met het zwaard. Voor de geschiedenis staat Zola in naam der gansche menschbeid daar, met het vlam mende Zwaard der wrekende Gerechtigheid. Gelijk in zyn Dóbacle, omringd door de rosse vlammen van het brandende Parjjs. Hy is de Nemesis, die aanbreekt over het koningsmoordende Fransche volk, dat het bloed van den zachtsten der monarchen een eeuw geleden neer deed zypelen van het schavot, om onheil&D, die niet die monarch veroorzaakt had. Als voorzitter der volksvergadering hield Socrates een dag lang den voorgenomen ge- rechtelyken moord op de in den slag by de Arginousischa eilanden verslagen admiraals tegen. De giftbeker, dien men hem, den zoeker naar waarheid en gerechtigheid, drinken liet, was het symbool van den beginnbnden onder gang van het verdorven Athene. De gevangenisstraf, door de Fransche oli garchie aan Zola, den zoeker naar waarheid en gerechtigheid, opgelegd, is het symbool van den btginnenden ondergang van het ver dorven Frankrijk. De smaad is gruwelijk, dien Frankrijk geheel ooze moderne Europeesche beschaving in hat gelaat slingert. Een man te veioordeelen, die, tegen een geheel volk in, de gerechtigheid zoekt. En wat ook verder moge gebeuren, die vlek op het kleed van Frankryk kleeft,en zal niht eer verdwijnen, voor, naar de woorden van Adolf Friedricb, Graf Von Schack, uit het gulden boek der natiën gedelgd de naam der Franschen is. (tf D.) Leiden. 25 Februari. Door do leerlingen der Leidsche Muziek school, directeur de he.r Th. Enderle, werden gisteravond klaviervoordrachten gegeven in den foyer van de StaJszaal alhier. Het met zorg gekozen programma viel blijkbaar zeer in den smaak van bet publiek, dat de jeugdige en de meer gevorderde leerlingen herhaaldelijk toejuichte. Op dezen voordrachtenavond bleek alwe er ten duidelijkste met welk een ijver en nauwgezetheid de heer Enderle zijn leerlingen vormt. Zooals bekend, zyn er enkelen van zQn oud-leeilingen zelfs in het buitenland met eere bekend en wy kunnen dan ook niet anders dan hem bij voortduring succes op zyn arbeid toewenschen. By beschikking van den inspecteur der infanterie is bepaald, dat de kapitein van speciale diensten P. W. Bosboom en de kapitein A. Kraak, commandant der 3de comp. 4de bataljon 4de regt. inf., alhier in garnizoen, onderling van function zullen verwisselen. Genoemde verwisseling zal den 28sten Februari a. s. plaats hebben. Het voorloopig dividend over het eerste halfjaar 1897 der Spoorwegmaats. Leidon Woerden is vastgesteld op 3.50 per aan deel van 240. Ten bureele der genie by de Frederiks- kazerne te '6 Gravenhage werd heden aan besteed: het leveren van gereedschappen en behoeften tot het schoonhouden der militaire gebouwen, enz., onder het beheer der genie aldaar, in vier perceelen. Minste inachryvers warenvoor Perceel I: Th. J. Kruyt, te Leiden, voor 2 ten 100 benedon tarief. Perceel II: Koppel van der Zyi, te Amster dam, voor 8 ten 100 beneden tarief. Perceel III: dezelfde, voor 9 ten 100 be neden tarief. Perceel IV: S. A Levisson, te 'a-Graven- hage, voor 20 ten 100 beneden tarief. Door Gedep. Staten van Zuid-Holland|is ter behandeling in de aanstaande buitengewone vergadwing der Provinciale Siaten aan dezen aangeboden een adres van Dykgi aaf en Hoog heemraden van het Grootwaterschap van Woerden, om provinciaal subsidie ten behoeve eener vernieuwing, tevens verruiming, van de sluis in den Ryn te Bodegraven. Gedep. Staten |preadvlaeereD op dit adres een afwyzende beschikking te nemen, daar de geldelyke ondersteuning, die de localiteit toezegt, zóó luttel is, dat men moeieiyk kan aannemen dat by deze verbetering een groot locaal belang is betrokken. Het oorspronkeiyk plan tot herstel van do sluis te Bodegraven was op ƒ12,000 geraamd. Ged. Staten overwogen in hoever aan dit herstel voorwaard en te verbinden waren, ten einde aan het werk, in het belang der scheep vaart, gunstiger afmetingen te geven. De verruiming van de sluis te Bodegraven zou dan echter 30,000 kosten, terwyi ook noodig zou worden verruiming der bruggen to Zwam- merdam en Nieuwerbrug en verdieping van den Ryn tusschen Bodegraven en Woerden, wat ƒ35,000 zou kosten. Voor dit plan was geen medewerking te verkrygen, terwyi voer een kleiner plan van het Grootwaterschap van Woerden om toch nog het herstel der sluis aan het belang der scheepvaart dienstbaar te maken, geraamd op 24,000, slechte 2550 aan bydragen werd toegezegd behalve 10,000 door het Grootwaterachap zelf en Ged. Staten meenden voor dit doel geen 11,450 te mogen voor- stellcD, daar de diepte onveranderd behouden zou worden. In den ouderdom van 57 jaar is in Den Haag overleden de heer W. L. H. A. Harloff, gep. ass.-resident. De kapt. G. P. Cheriex, van het 4de reg. lof. te Haarlem, is benoemd tot kapitein voor speciale diensten, ter vervanging van den kapitein F. J. Engelenburg, van het corps, die onder eervolle ontheffing uit die betrekking belast is met het bevel over een compagnie van het 3de bataljon aldaar. Voor de akte nuttige handsverken is te 's-Gravenhage geslaagd mej. S. J. Prins, van Voorschoten. Ingevolge Kooinklyke machtiging is de heer J. P. A. Wyers erkend en toegelaten als consulair agent van Frank'yk, te Dordrecht. By het deze week gehouden examen voor vice-consul is geslaagd de heer A. C. Van der Hoop. In afwyking van de steeds gevolgde ge woonte heeft het Delft6ch Studentencorps ditmaal besloten geen architect te belasten met het bouwen van de feesttent, doch heelt uit zyn midden een bouwcommissie benoemd, bestaande uit de heeren J. A. Pool Jr.. C. Veth en J. H. W. Lelisman. Het buiten-decoratief is ontworpen door den heer J. H. W. Lelieman, de binnen-decoratie door dea heer J. A. Pool Jr., terwyi do uit voering van het decoratief is opgedragen aan den heer J. Van den Berg, decorateur te Haarlem. Aannemer van do feesttent is de heer J. C. Grandjean Perrenot Comtesse te Nymogen. Omstreeks 1 Mei wordt met het bouwen der feesttent aangevangen. De. C. G. Von Reeken, de quaestor- generaal der Ned.-Hcrv. Kerk, die, zooals voor eenigen tyd werd gemeld, ernstig onge steld was, is thans van zyn ziekte hersteld en heeft zyn arbeid hervat. Mgr. Hofman O. M. kwam uit Rotter dam te Woerden, in gezelschap van den Hoogeerw. Pater Provinciaal Van de Burgt. Aan bet station werd Z. D. H. ontvangen door den zeereerw. heer pastoor Aghina en eenige familieleden van Z. D. H. Onder klok gelui begaf Z. D. H. zich eerst naar zyn broeder op villa „Rynoord" en van daar naar de kt>rk, alwaar een plechtig Te-Deum werd gezongon. Het verbiyf van Z. D. H. te Woerden duuit slechts een paar dagen, daar de officiëele ontvangst eerst na ce vasten zal plaats hebben. 19 Maart a. s. is het 50 jaar geleden, dat de heer L. Kruyff, thans burgemeester der gemeente Ridderkerk, tot dit ambt werd benoemd. Biykens mededeeling van het «eparte- ment van den Staatssecretaris der Zuid- Afrikaaneche Republiek zal de Raad van Examinatoren aldaar voortaan geen aanvragen voor een door dien Raad te veileen-n toe lating tot een examen of tot het uitoefenen van een bepaald beroep en voor geheele of gede&ltelyko vrystelling van zekere examens in behandeling nemen, tenzy de daarby over gelegde c-uitenlandsche documenten laatstelyk gelegaliseerd zyn door een coaaulairen ver tegenwoordig-sr der Zuid-Afrikaansche Repu bliek. (Sts.-Ct.) Door -ien kerkeraad der Waalscbe Ge meente te Rotterdam is, ter voorziening in de vacature van öb. J. J. L. Luti, toezegging tot beroep gedaan voor precikant by die Ge meente aan ds. G.nouy, thans pasteur te Clairac, departement Lot et Garonne (Frankryk). Aan de WeesiDricbting te Neorbosch is door vrouwe R. Van Veen, wed. van den heer B. Belt, te 's-Gravenhage, een legaat van f 2000 vermaakt, vry van successierechten. De door den Amsterdamschen gemeente raad buiten de voordracht van curatoren om benoemde hoogleeraar L. Bolk, arts te Am sterdam, werd op den lOden December 1866 te Overschie geboren, aan de Amsterdamsche universiteit voor het eerst als student inge schreven in 1888 en doorstond in 1896 het arts-examen. Sedert hield hjj zich meest in het anatomisch laboratorium van prof. Ruge In 1892 verwierf de jonge geleerde zich een goudc-n medaille met de beantwoording eener door de geneeskundige faculteit ge stelde prijsvraag, luidende: „De faculteit ver- laDgt een ontleedkundig onderzoek, waarby wordt nagegaan, welke uit het ruggemerg ontspringende zenuwen ten eerste de spieren der verschillende spiergroepen aan de be nedenste extremiteit van den mensch en ten tweede de verschillende gedeelten der huid dier extremiteit voorzien; mochten daarby variëteiten gevonden worden, zoo wenBcht de faculteit zooveel mogelyk de redenen daarvoor aangegeven te zien; het onderzoek kan tot enkele streken worden beperkt." Op 6 Juni zal te Freiburg i. Br. een conferentie worden gehouden van de technische commissie ?an den Verein Deulscher Eisen- bahn Verwaltungen. Ook de Naderlandsche spoorwegen zullm aan deze conferentie deel nemen. In een algemsene vergadering der ver- eeniging „Nederland en Oranje," te Beriyn, ie het volgende bestuur gekozen: Professor H. Du Bois, voorzitter; Maurits Cats, onder voorzitter; baron Van Heeckeren tot Waliên, penningmeester; M. Alex Wolff, secretaris; H. Kampman, ondersecretaris; G. A. Rody, dr. J. Kappeyne van de Coppello, commissie van weldadigheid. Het stoomschip „Bundesrath", van Oo3t- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arriveerde 24 Febr. te Marseille; de „General"arriveerde 24 Febr. van Hamburg en Amsterdam te Durban; de „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 24 Febr. van Boulogne- sur-Mer. Noordwyk. Gisteravond werd ia 't „Hof van Holland" door de Yereeniging tot Bevor dering van 't Vreemdelingenverkeer in Noord wyk en omstreken baar eerste algemeeno vergadering gehouden, die door een veertigtal leden werd bygewoond. Aan de bestuurstafel had mede plaatsgenomen de eere-voorzitter, jhr. Queries van Ufford, wien de heer A. Dors man, de president der vereeniging, een woord van welkom en dank toevoegde voor do door hem in de vereeniging betoonde belangstelling en de leiding der vergadering aaDbood. De heer Qnarles meende echter deze onderschei ding van de hand te moeten wyzen, waarna de voorzitter de vergadering opende met een kor o aansporing aan alle leden den bloei der vereeniging te biyven bevorderen. Na de lezing der notulen werden de aan de benrt van aftredinzynde l e3 tuursleden W. Van Beelen, L. Janszen, W. H. Van Konynenbnrg, J. H Van der Werf en S. J. Zaadvoort metgroote meerderheid van stemmen als zoodanig her kozen. De rekening en verantwoor.ing van den penningmeester sloot met een nadeelig saldo van ƒ212 515, dat evenwel, volgens de woorden van den voorzitter, geen ongerust heid behoeft te baren, aangezien de meeste uitgaven slechts voor óén keer zyn geschied, zooals in elke vereeniging van dezen aard in het eerste jaar van haar bestaan voorkomt. Dit tekort kan in den loop van dit jaar ge heel verdwynen. Aan het flinke jaarverslag van den secre taris ontleenen wy het volgende (wfi relevee- ren alleen, wat al3 nog niot algemeen b?kend mag beschouwd worden): Het bestuur van 15 leden beeft zich in drie subcommissies gesplitst, nl. o. voor wegen, handwijzers en dergeiyke zaken, b. voor gidsen en reclame, c. voor werving van leden Ds statuten hebben de koninklyke goedkeu ring verkregen. Het ledental bedraagt 146, dat der donateurs eu donatrices 10. Door de Duin-exploitatie-maatschippy en mevr. Tap psnbeck werden (door ieder) een tweetal ban ken ten geschenke gegeven. Op het gebied van reclame heeft het bestuur zich tot ver schillende onzer groote bladen gewend en hun redactiën uitgenoodigd voor een dag de gast der vereeniging te zijn, ten einde op Noordwyk en zyn scboone omgeving en breed strand de aandacht to vestigen. De redactiën van Leidsch Dagblad, Maasbode, Handelsblad, Telegraaf, Nederlander, Residentiebode en Dag blad van 's-Hage en Z.-Holland hebben aan die uitnoodiging gevolg gegeven e« in hun bladen een aanbevelend artikel aan het streven der vereeniging gewyd. Aan het station Leiden, 's-Hage (twee) en Haarlem zyn tableaux geplaatst met gezichten enz. van Noordwyk. Door de bemoeiingen van het bestuur heeft men te Noordwyk aan Zee een abrio'wacht- lokaaltje voor den stoomtram verkregen. Minder gelukkig was het in zjjn onderhan delingen met dezelfde H. IJ. S. M. in zake het tramverkeer met Leiden en met het gemeentebestuur over een telephonische ver binding der beide dorpen. Die onderhandelingen leidden tot dusverre nog tot geen bepaal J succes. Evenmin is men er in geslaagd de zoo schilderachtig gelogen rustieke brug In het duin voor verval te be hoeden de duinmaat8chappy was er niet voor te vinden, de brug te herstellen, en de ver-* eeniging zou het te kostbaar worden. Met een enkel woord werd de goedgeslaagde feestviering van den Koninginnedag en do aansluiting van den Nationalen bond van veraenigingen van V. V. herdacht. By de rondvraag werden nog door eenige hseren discussiën gevoerd over de verdwenen rustieke brug in het duin, den koepel, de lig plaats van het plankier, een aanvraag om subsidie aan het gemeentebestuur, een tweede algemeene vergadering, al welke punten door den voorzitter werdsn beantwoord, doch waar over de plaarsruimte ons verbiedt verder uit te weiden. Na een woord van dank aan de heeren, die het stembureel uitgemaakt of de rekening nagezien hadden, en aan allen voor hun tegenwoordigheid sloot de voorzitter deze eerste algemeene vergadering. Haarlemmermeer. Aan den heer G. J. Smit is tegen 1 Mei a. 8. eervol ontslag ver leend als onderwyzer aan school No. 5 te Nieuw-Vennep, alsmede aan mej. Zeeman als onderwyzeres aan school No. 2. Tot hoofd van school No. 1 te Haarlem mermeer is benoemd de heer A. Van der Hor, onderwyzer te Hoofddorp. In den avond is in de Kruisvaart te Haarlemmermeer naby den Spieringweg ver dronken Simon Heyn, broodbakker te Hoofd dorp Men vermoedt, dat by van oen hondenkar is gevallen en te water geraakt. Hy laat een vrouw en 4 kinderen na. Te Hoofddorp zal Donderdag 10 Maar*- a. s., des voormiddags te 10 uren, by di markt worden gehouden een keurii g van dekh?ngsten. Zegwaard. Tot onderwyzer a n ce t.yzon dero school te Zegwaard is met ingang van 1 Maart a. s. benoemd do heer H. Nauta onderwyzer te Scharnegoutum. Zoetormeer. Als een byzonderheiJ kan woru-.-n vermeld, dat "Woensdag 1.1. in deD Zo.termeerschen of nieuwea drooggemaakten polder onder daze gemeente, uoor P. v. d. V., met zyn hond, en J. B. en C. v. R. alhier, een otter is gevangen, welk dier een afmeting had ven kop tot en met staart van een meter. Uit de „Staatscourant". K o n. b es 1 u i t e n. Op non-activiteit gesteld: Met ingang van 1 Maart, de luitenant ter zoo 2de kl. F. H. Do Koek Yan Leeuwen, tbansgedo- tacheord bij het departement van marine, toege voegd aan den chef der afdeeling hydiograpbie, en vervangen door den luitenant ter zee 2de kl. J. F. Obbes. Benoemd met ingang van 1 April 1898 tot bediende aan bet Rijkslandbouw-proefstation to Goes G. C. Van den Eude, aldaar. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 26 Februari niet worden gehouden. Moeara-Kaim. Het „Vad." bevestigt het bericht, d*t de vergadering dezer Maatschappy verdaagd is op grond van een schryven van den mini.-ter van koloniën. Woe.is :ag is door den mi lister een schryven afgezonden en gisteren is de heer IJzerman door Z.Exc. ontvangen. Ten aanzien van de moge ykheid van inmenging door de R«geering merkt het „Vad*" op, dat de beslissing tigenlyk ligt bjj <ht gouverneur-generaal. „De overdracht eener concessie moet door hem worden goedgekeurd. De Amsterdamsche correspondent der „Frackf. Ztg." is van oor deel, dat de reorganisatie der My. dus kan worden ingericht, dat van overdracht van concessie eigoniyk geen sprake behoaft te zyn. Deza meening is echter aan twyfel onder hevig. Intusschen mag worden opgemerkt, dat, zoover bekend, de definitieve concessie aan de Moeara-Enim nog niet is verleend. Er is nog niet meer dan een vergunning to^ mynbouwkundige opsporingen, die voor over dracht niet vatbaar is. Wanneer nu eventueel de definitieve concessie zou gevraagd worden door een nieuwe Maatschappy, dan is de Gout. Gen. bevoegd die om redenen van alge meen belang te weigeren. „Mocht er werkeiyk reeds e n eeoc ssie

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1