U°. 11655 Maandag 21 Februari, A0. 1898 $eze (§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, 19 Februari. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden per 8 maanden, 1.10» Franco per post - 1.40. Afzonderlijke Hommers0.05. VRIJS DER AD VERTENT IEN Van 1—6 rafels f 1.06. lettere naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootero Voor het incas6eeren buiten de stad xxwiaan Eerste Wad. Ten stelligste kunnen we het in andere bladen voorkomend bericht tegenspreken als zou de heer De Bruyn intrekking hebben ver zocht van zyn verplaatsing als stationschef van Leiden naar Haarlem. Noode zullen velen den heer De Bruyn zien heen gaan. Den lsten Mei a.s., den dag waarop bij z(jn nieuwe betrokking zal aanvaarden, zal het 13 jaren geleden zyn dat by den heer Caron albier opvolgde, en in dien tyd had bij al spoedig de achting en het vertrouwen onzer stadgonooten weten te verwerven. Steeds was hij hun, die zich tot hem ver voegden, ter wille om hun met raad en daad 10 te staan, waar het bun belangen gold, zonder cie van de Hollandsche Spoorweg maatschappij uit het oog te verliezen. Hoe zeer zijn welwillendheid werd op prijs gesteld mocht hij op onweerlegbare wijze ondervinden toen hij na ongeveer zeven of acht jaar z\jn 25-jarige dienstvervulling by genoemde Maat schappij mocht herdenken. Luisterrijk werd dat feit toen herdacht in de zari van „Zomerzorg", waar hem namens den handel en andere burgers van Leiden door een commissie een kostbaar huldeblijk werd aangeboden. Dat was vooi zeker vcor den heer De Bruyn een dag, die bjj hem. steeds in de aange naamste her nnering zal zijn gebleven, en wij hopen dat het dit ook zal blijven ook al zal de geachte chef de Sleutelstad voor do Spaarne- stad hebben verwisseld. Ook daar wenschen wy hom een niet min der aangenamen werkkring toe. Voor de beroeping van een tweetal pre dikanten bj] Ned.-Herv. Gemeente ilhier zijn gisteravond uit de vroeger vermelde zestallen, de volgende driet dien samengesteld. Voor de vacature dr. H. G. Hagen: dr. J. D. De Lind van Wijngaarden, van Utrecht; ds. B. Lütge, van Groningends. K. W. Vet- hake, van Alphon aan den Rijn. Voor de vacature ds. R. Koopmans van Boukeren: ds. P. Bokraa, van Gorkum; ds. J. Hoogenraad, van Wageningen; dr. H. Vis- scher, van Delft. De Ohr.-Hist. kiesvereeniging „Vaderland en Oranje" heelt gisteravond in haar leden vergadering besloten, bij de a. s. herstemming de candidatuur van den heer W. F. Verhey van W\jk te steunen. Aanstaanden Dinsdag zal er weder oen algemeene vergadeiing zyn dor Leidsche Ver zekering Maatschappij tegen Invaliditeit en Ongelukken der Werklieden, waar onder meer verslag zal worden gegeven over het afge- loopen jaar en de wijze van geldbelegging zal besproken worden. Voor plaats en tijd ver wijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. Hire Majesteiten de Koninginnen zuibn aauttaanden Maandag-avond een gedeelte van het concert van Mengelberg in het gebouw van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap to 's-Gravenhage bijwonen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat aan de Israëli1 tische militairen der land macht, die niet aan de strengere tucht bij bet Algemeen Depot van Discipline onder worpen zijn en hun in April a. 8. invallend Paa8chfeest ten hunnent wenschen te vieren, daartoe do gelegenheid zal worden gegeven door lo. aan hen, wier ocders of betrekkingen in hun gsrni censplaats woaen, op de feest dagen vrijstelling van utn dienst te verleenen; 2o <i*n de overige miliamn e n ver.of te verleenen van 6 tot en met 17 April a. s. D minister van oorlog bedt bepaald dat ce stafmuzikanten door min jeren in graad en door ongegraJuéerden zullen worden aan gesproken met: kapelmeester, onder kapel meester en muzikant. Het stoffelijk overschot van den oud- hooglet raar Sanger is gisteren op het Noorder- kerkhof te Gionng.n ter asrde besteld. Een groot aantal hoogleraren, studenten, eene deputatie van het curatoren college der univer- sitoit woonden de plechtigh- id by. By de groeve voerde prof. WilJoboer, als rector-magnificus, h9t wo^ic. Hy herdacht de groote verdiensten van pro Sanger als ge- leerde en ais boorieeraar. Namens de geneeskundige faculteit sprak prof. Van Wytio, en wees op het scherpe oordeel van den gestorvene en de grooto liefde, welke de leerlingen voor prof. Singer gevoelden. - - Door den ne^r Sci oltens werd gesproken namens de medische studenten, die in een woord van dankbare hulde afscheid nam van den onvergeteljjken leermeester. De zoon van den overledene bedankte. Ned.-Herv. Kerk. DrietalTe Haaften (den Ambachtsheer ter electie aangeboden), ds. Snoop, te Wissekerke, ds. Bollóe, te Kat- wyk, ds. Bos van Cbarante, te Zevenhuizen. Zaterdag 26 Februari a. 8. zal mr. U. L. M. Luden, president van de arrondissements rechtbank te Amsterdam, den dag herdenken, waarop hy voor 40 jaar zyn werkkring by de rechtbank aldaar begon. Mr. Luden werd 20 December 1856 kantonrechter-plaatsver- vanger daar ter stede en 10 Februari 1857 rechter-plaatsvervanger; hy was vervolgens van 26 Februari 1858 tot 1 Mei 1877 rechter, daarna vice president tot 30 December 1884 en eindelyk president. Mr. Luden is nog gezond en krachtig, zoo dat hy zeer zeker zal voortgaan, zyn ryke gaven van geest en hart aan de maatschappy te schenken. Niet alleen op rechteriyk gebied onder scheidde hy zicb, maar ook in de Raadszaal van de hoofdstad, waar hy door het vertrou wen zyner medeburgers 35 jaar mocht zit ting hebben. (Hbl.) By beschikking van den minister van Waterstaat, H. en N. zyn benoemd tot buiten gewoon opzichter: de civiel-ingenieur A. H. Zweedo by het maken van ten schipbrug over b t marinedok te Vlissingen en J. Jong bloed te Enschedee bij den bouw eener sluis wachterswoning aan den Doorslag te Jutfaas. De Duitscho Keizer moet alles, wat hy bezit am stukken, betrekking hebbende op het huis van Oranje-N^ssau, ter beschikking hebben gesteld van de commistio der te Amsterdam te houden Oranje-Nassau tentoon stelling. Volgens de „N. R. C." heeft de onge steldheid van den hoer Jan C. Dj Vos èen gun tigen loop. Hy ligt nog wel steeiB te bed, maar gaat goed vooruit. B. en W8. van Delft hebben aan den Raad mededeeling gedaan van hun verwach ting, dat de Regeering binnenkort haar goed keuring zal verleentn aan de aansluiting van het plaatselijk aan het intercommunaal telephoonnet. De Volksparty te Dsvent.r besloot zich te onthouden van bet stellen van een can- didaat voor den gemeenteraad. Dr. G. A. F. Molengraaff, oud-buiten gewoon hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, chef der geologische opname der Zuid-Afrikaansche Republiek te Pretoria, heeft zyn verzameling fossielen en gesteenten aan de universiteit aldaar ten geschenke aange boden. Het stoomschip „Kaiser", van O03I-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, passeerde 18 Febr. Gibraltar; de „König" vertrok 17 Febr. van Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg; de „Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 18 Fobr. Lizard; de „Ajax", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 18 Febr. te Suez; de „Bundesrath", van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertiok 17 Febr. van Port Said; de „Koningin Regentes", van Amsterdam naar Batavia, passoerdo 19 Febr. Kaap del Armi; de „Madura", van Anuterdam naar Batavii, arriveerde 18 Febr. te Atjeh. Alkeinade. Van de 13 in te lyven man schappen voor do lichting 1898 dezer ge meente op 2 Maart e. k. zullen er 6 zich in den dienst d.r nationale militie doen vervan gen door een plaatsvervanger of nummer- verwissela .r, en heeft 1 zich aangemeld, om 'oy do Ze emilitie to mogen dienen. Bodegraven. Aan den penningmeester van „Ziekenvoeding" is een bedrag van f 148.20 ter band gesteld, zyndo deze som de zuivere opbrenpst der uitvoering van de zangvereeni- ging „Harmonie". De Chr. JongelingsvereoLiging „Eleëzer" hoopt Donderdag a. 8. haar jaarfeest te vieren in de Geref. Kerk. Op 1 Januari 1898 bezochten 207 j. en en 205 m. tusschon den loeftyd van 6 12 jaar do scholen dezer gemeente. 9 j. en 25 m. van dien leeftyd genoten geen scboolondorwys 71 j. en 71 m. uit deze gemeeote gingen in naburige gemeenten ter school, terwyi 28 j. »n 20 m. van andere gemeonten do scholen alhier bezochten. In bet geheel waren dus op 1 Januari 259 j. en 281 m., van 6-12 jaar oud, woonachtig alhier. Donderdag gaf de heer Briels, ex-lid van het Ned. Tooneel, den aargekoririigien kunst avond. De opkomst van het publiek was by- zoader groot. Het succes, dat behaald Wfrd, bepaalde zich tot de stukken na de panZe. Haarlemmermeer. Hst aantal schoolgaande kinderen alhier bedraagt 2139, en dat der niet-schoolgaande 408. Aan twee personen, werkzaam aan de fortificatiewerken te Vyfhuizen, is een ongeluk overkomen. Die personen zyn Arte Oldenburg en Louis Van der Meyden. Lisse. De navolgende lotelingen van de lichting 1898 zyn opgeroepen, om op Woensdag 2 Maart a.s. by de militie te worden ingelyfd: P. Van Dyk, S. Van Rotten (plaatsv.), L. J. NigteD, C. Van der Mey, L. Van der Reep, J. H. Beukers, A Moolenaar (nummerv.) en G. Blokhuis (plaatsv.). Aan de statistiek van het lager onder- wys over 1897 is het volgende ontleend: Het aantal in de gemeente J. M. Tot. aanwezige kinderen tusscben 6 en 12 jaren oud, bedraagt 269 257 526 Daarvan genoten onderwys J. M. Tot. 227 211 438 19 19 38 in de gem. elders Samen 246 230 476 Geen onderwys genoten dus 23 27 50 In 1896 bedroeg het schoolverzuim 66 op 500 en in 1895, 72 op 485 kinderen. Het schoolverzuim is in de laatste jaren zeer afgenomen. Het aantal ingekomen aangiften tot plaatsing op de kiez rsiyst bedraagt 111, t. w Loonkiezere 68, inw. zoons 16, woningkiezers (1 huia) 20, woningkiezere (2 huizen) 3, spaar bankkiezers 1, onverd. goed 2, examenkiezers 1. Het aantal kiezers zal dit jaar ruim 100 meer bedragen dsn het vorige jaar. Noordwykerhout. By al de ellende, die de couranten ons in den laatsten tyd van hier en daar hebben gemeld, was by na nog gekomen: de verwoesting van Noordwyker hout Eergisteren toch stond de gemeente liefst op vyf plaatsen fr'geiyk in brand en het is een geluk geweest by zooveel ongeluk, dat de wind maar uit één hoek tegelijk waaien kan. Schoorsteenbranden hadden plaats by A. Wynands in den Rulgenhoek en by den koster der R.K. kerk. Beide werden intyds gebluscht. By De Zoete op den Schelpweg verbrandde een bed, doordat drooggoed by de kachel in brand was geraakt en op bed was geworpen, toen men dacht dat het uit was. 't Bleef echter smeulen, het vuur deelde zich aan het bed mede, maar kon juist nog tydig worlen gebluscht. Aan Vlashoven had mejuffrouw P. v. d. M. vuur gevat df het vuur de juffrouw, wat onuitgemaakt is gebleven. Het elscbte geen slachtoffer. Maar toen 's middags om één uur de tor nklok baar klanken deed hooren, begreep ieder wegeDS het ongewone uur, dat het ernst was. Niet alleen op de gemeente en haar bewoners, mair zelfs op het Wapen van Noordwykerhout scheen het gemunt. Het café van dien naam, behoorende aan P. Warmerdam, stond in lichterlaaie. Dat de belendende huizen gespaard bleven by den ster ken wind, ligt niet hot minst aan het handig manoeuvreren met de eDkele epuit, die gereei was. Het rieten dak, de halve storm, de lig ging en ouderdom van bet gebouw waren zoovele oorzaken, dat het spoedig in puin lag, wat eigeniyk nog zeer gelukkig was, daar de nieuwe brandput reeds teekenen van uitput ting begon te geven. De oorzaak van den brand is ditmaal eens bekend. De metselaar was bezig eenige herstellingen te doen aan den schoorsteen, doch was huiswaarts gegaan om te middagmalen. Men meende in het café, dat het werk af was, maakte de kachel aan en spoedig waren de poppen aan het dansen. Gelukkig is alles verzekerd. In deze gemeente gaan 264 kinderen ter schole, waarvan 127 op de openbare school in het dorp, 47 op die in de Zilk en 90 op de byzondere school „de Voorzienigheid. De oproeping door onzen burgemeester aan de meerderjarige mannelyke ingezetenen gericht, om met hem te vergaderen, ten einde middelen te beramen cok in deze gemeente de a. s. troonsbe8tygïng van H. M. Koningin Wilhelmina waardig te vieren, is niet tever geefs geweest. Gisteravond bad de byeenkomst plaats en een 125-tal uit alle doelen der ge meente waren aanwezig. De burgemeester opende met het doel der byeenkomst nader toe te lichten, wees er op boe nauw we ons aan het Huls van Oranje verbonden gevoelen, hoe droefheid heerschte in den lande by de slagen, die ons dierbaar vorstenhuis voor eenige jaren troffen, maar ook hoe biyJscbap heerschte by de heuglyke mare dat een prin ses was geboren. Deze prii see. onder de hoede harer Koninklijke Moedfr voorbereid tot do moeitevollo en veelomvattende taak, die straks op haar jonkvrouwelyke schouders rust, zal, zoo God wil, in dit jaar don troon bestygen en waar Noordwykerhout niot achter bleef, toen het betrof hulde te brengen aan H. M. de Koningin-Regentes, twijfelde hy niet of de gemeente zal ook uiting willen geven aan de gevoelens by het aanvaarden der Regeering van H. M. Koningin Wilhelmina. Hy boopte, dat de besprekingen van dezen avond zouden lelden tot een glorieus inhnldi- gingsfeest. Daarvoor vroeg hy aller steun ennoodigde ieder uit plannen aan te geven. Het openings woord van den burgemeester werd met zooveel applaus begroet, dat mag worden afgeleid, dat het zeer in deo geest der vergaderden was. De beer Wesselink, hoofd der school in de Zilk, stelde voor kinderfeesten. De burgemeester zei, dat deze zeer zeker niet zouden ontbreken. Andere aanwezigen stelden voor volksfeesten, optocht, vogel schieten, riDgrydery enz. Een en ander zal door een feestcommissie, bestaande uit 16 personen, tot wier verkiezing alsnu werd overgegaan, worden overwogen. Nadat by acclamatie de burgemeester tot voorzitter was benoomd en de eerwaarde heeren W. A. Yan Halen, pastoor, en D. J. Yan Aalst Jr., predikant, tot cere-voorzitters, werden tot leden der feestcommissie in vol gorde van het verkregen aantal stemmen gekozen de navolgende heeren: A. B. Vermeulen, A. Van Dyk, C. Boezel, N. C. v. d. Zalm, G. Bouwmeester, B. Houwaart, P. De Kan, H. Oostdam Ez., E. Den Haan, G. Warmerdam, B. C. Vos, S. Verdegaal, Th. Goemans, Th. Van Haaster, Th. Reyneveld en H. Warmerdam. Op voorstel van een der leden werdeo ook de onderwyzers als leden in de commissie opgenomen. Nadat de Burgemeester had aangespoord om nu eens flink in den zak te tasten, wanneer de commissie om een feestgave kwam, sloot by de vergadering onder dankbetuiging voor de opkomst. Albier zyn 19 jongelingen ingeschreven voor de nationale mi'itie, lichting 1899. Een dor ingeschrevenen kan lezen noch schrijven. Noordwyk. Met groote voldoening kon het Bestuur van het St.-Jeroensgilde op de trits van feestavonden terugzien, die h*t zjjn leden en genoodigden bereid beeft. Na het verslag van de eerste uitvoering, dat wy verle den week gaven, hebben wy er dan ook weinig moer aan toe te voegen: zoowel Maandag voor de tweede helft dir leden als Donderdag voor de later bygekouien leden en geïntroduceerden er waren voor den laat sten avond ruim 100 kaarten tegon betaling uitgegeven werd telkens voor een volle zaal gespeeld, en de uitvoeringei mogen dus als volkomen geslaagd beschouwd worden. Een woord van daük aan hec bestonr voor oe goede zorgen en zyn waariyk niet gemak- gelyke taak is bier dan ook niet misplaatst 1 Ongeveer 140 belangstellende ingezete nen dezer gemeente hadden aan de oproeping van den burgemeester gevolg gegoven en bevonden zich gisteravond in het „Hof van Holland" byeen. De heer Quarles van TJfford opende do byeenkomst, met een degelyk, echt vaderlandslievende rede, waarin by deredenen ontvouwde, waarom hy gemeend had zyn gemeentenaren hier byeen te roepen. Ieder weet, welke boogstbelangryko gebeurtenis ons dit jaar te wachten staat, en spreker hoopte en vertrouwde, dat ook Noordwyk niet zou achterwege biyven zyn buide en gehecht heid te betuigen aan onze jeugdige koningin, wannéér zy zelve de teugels van het bewind zon aanvaarden. Op een wijze, Noordwyk waardig, stelde spreker zich voor, zou onze gemeente feestvieren, en de beste manier om tot dat edel doel te geraken was L om thans, nu zoovelen naar zyn roepstem geluis terd hadden, een commissie te kiezen van mannen, die daartoe de noodige maatregelen en toebereidselen weten te treffen. Om de feestviering zoo alzydig mogeiyk te doen wezen, stelde spreker voor geen te kleine commrisie te kiezen, daar deze zich dan betor in snb- commissien zou kunnen verdoelen, ten einde voor de verschillende onderdeelen to kunnen zorg dragen. Alvorens echter tot die verkiezing te doen overgaan, stelde Z.E Achtb. voor het eero- voor/itterschap aan te bieden aan Mr. F. A. O. Graaf van Liraburg Stirum, heer van Noordwyk, den nazaat van een der leden van het beroemde driemanschap, die in 1813 kon leven waagden voor den terugkeer van het Oranjehuis. M t daven nd apf lau3 werden deze rede en dit voorst-l begroet, waarna, torwyi de stemming oen aanvarg n.m, de beer G. van Konynenburvoorstolde den leid r dezer vergadering by acclamatie tot vooxitter te benoemen. Ook dit voorstel werd loita toe gejuicht. Do uitslag der stemming was, dat gekozen werden (de namen zyn alphabetbch gesteld) de heeren C. Alkemado Sr.; "W. N, Alkemade, P. A. Alkemade, W. var. Beelen, B. Berkemeier, P. H. van Bommel, J. Brauw, A. Dorsman, P. van Ecden Hz P. de Groot, E. de Groot, J. de Groot Jr., J. ceG ootLz., D. Grullemans, H. B. J. Haanappel, K. Ham, N. den Hollander, L. J. Homan, Dr. A. K-rvel, W. H. van Konynenburg, G. van Kony .enburg, A. van Raai van Konynburg, J. van Konynen burg Gz., C. M. van der Lee, Dr. H. van Nes, Th. Oostveen, G. van Parye, J. P.ins, |P. van Slooten, Jhr. L. van Swinderen, J. H. van der Werf, G. van der "Weyden Sr., S. J. Zandvoort, L. Zyp en R. Zuidema Do voor zitter merkte op, dat er uit Noordwyk aan Zee slechte vier leden in de commissie geko zen waren, waarom hy de vergadering ver zocht hom te machtigen vandaar nog eenige heeren aan de commissie te mogen toevoegen, eveneens voor het geval, dat de een of ander zich de benoeming niet mocht iaten welge vallen. (Het laatste deed zich aan 't eind der vergadering reeds voor, toeo Dr. H. van Nes meende voor zyn benoeming te moeten be danken). Met een woord v^n dank voo: de trouwe opkomst en ain de heeren der ver schillende stembureaux sloot de voorzitter deze aangename vergadering. De werkzaamheden aan de bestrating van de Krochtweg die nu wel spoedig den naam Krocbtstraat zal waardig gekeurd wei den zyn in zooverre gereed, dat wellicht raeds heden het verkesr Weder zal worden opengesteld. Katwyk. Donderdagavond hield de R.-E kiesvereeniging „Plicht on Eensgezindheid" te Katwyk een gezellige byeenkomst met dames, in een der bovenzalen van h t hotel „de Roskam", met medewerking van de heeren P. Aarts (pin o), Henri Spendal, voor zitter der ve eei.iging (zang), Jos. Madlener (comet), Job. Ots (viool), Job. Madlener (cla rinet) en H. B.ieings. De voorziitor deed eenige mededeelingen omtrent de vereeniging. De twaalf stukken werden fli :k en accu raat uitgevoerd; ten bewyze daarvan strek ten de velj toejuichingen van de opgeko- monen. De oerw. pater De Sonnavile, een waar musicus, ontbrak evenmin om van deze scboone gelegenheid gebruik te maken. De uitvoering begon om halfacht en om halfelf keerde ieder dankbaar huiswaarts, ïuet do g«dacbte: wy hebben genoten. Oegstgcest. Op initiatief van den Burgo meest r werd door de commissieleden voor bet nationaal huldebiyk aan H. M. de Koningin- Regentes een vergadering gehouden ter bo sprekiog van de a. s. kroningsfeesten. Door deze heeren werd by stemming een hoofd commissie gekozen, bestaande uit ce heeren J. Juffermans, G. Lubbe en P. W. De Jong, die de opdracht ontving een vergadering op een nadtr te bepalen tyd byeen to roepen tea einde een verdere commissie samen te stellen. Staande de vergadering werd de burge meester tot eere voorzitter benoemd. Oudshoorii. Het beJrag der voorloopigo uitkeering ingevolge art. 9 der wet van 24 Mei 1897 (St.-Bl. No. 156) bedraagt voor deze gemeente f 16.97 per kwartaal. In het afgeloopen jaar werden de navol gende overtredingen by proces-verbaal gecon stateerd, als: 4 wegens overtreding van 't prov. reglement, 4 wegens overtreding drankwet, 3 wegens mishandt ling, 3 wegens ov rlre ing der politieverordening, 2 wegens jaebtover- treding, 1 wegens diefstal. Rynsburg. Gisteren werd ten huize van den beer H. Co6ter weer een vergadering gehouden door de commissie voor de feesteiyt- hoden by gelegenheid van de iohul iging van H. M. onze Koningin Wilhelmioa. De voorzitter, de heer P. Van Itersoo, opende de vergadering met een korte rede, waarin by op de mosiiykheden wees, aan deze functie verbonden, maar tevens zich ver heugde en steunde op den bystand van eere- voorzitter en 2den voorzitter. Hy boopte verdsr, dat alle vergaderingen zicb zullen kenmerken door gezelligheid en goede harmonie. Aan de orde was een verzoek van den heer H. Hogewoning Dz., om de omwonenden vat* de gemeente, bjjna allen oud Rynsburgers, tegen een vrywillige bydrage deel te laten nemen aan de feesten. Hiertoe werd besloten. De heer A. Uittenbogaard Jr. van Oegst- geest, even later ter vergadering aanwezig, betuigde hiermede zyn volle instemming; ook by is een ouJ-Rynsburger. Ingekomen was een aanbidding van de Maitschü. „De Doetincbemsche IJzer-, Koper en MetaaUletery" voor do leveriog yan een hek foor een eventueel te plar.ten WiIhaK

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1