N°. 11653 "Vrijdag 1® Februari. A°. 1898 feze jouraat wordt dagelijks, mei uitzondering Tan <Zon- en (feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. ROZEKATE. LEIDSCI DAGBLAD. PELT9 DKZKR COUEANTj Voor Loïdon per 3 maanden. 1.10. t"ranco por poet1.40. tAfzonderlyke Nommers 0.05. «Thijs der au verten tijën s Van t-6 regeb f 1.05. Iedere regel meor f 0,17}. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseer en buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Officieel© Hennisgoylngen. Burgemeester on Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, dor vret van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht hg het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, sobade of hinder kunnen veroorzaken; Brengc-n bij dezo ter algoraeeco kennis, dat door hen vergunning is verleend aan G. B. YAN ALPHEN en rechtverkrijgenden tot het oprichten van oen bakkerij on de plaatsing en in-werking-atelliDg van een gasmotor van twee paardenkracht in het perceel Nieuwe Rijn 62. Bargemeostor en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 16 Febr. 1898. E. KI8T, Socrotaris. Leiden. 17 Februari. Aan den gemeenteraad werden drie adressen ingediend, door: lo. De gecombineerde timmerlieden-ver- eenigingen, nl. de timmerlieden vereeniglng „Vooruit", Afdeeling Leiden van den Algemeen Nc derlandschen Timmorliedenbond, de timmer lieden- en modelmakersvereeDiging alhier en de afdeeling Leiden van den Roomsch-Katholieken Volksbond. 2o. De afdeeling Leiden van den Algemeen Nedorlandschen Typografenbond. 3o. De afdeeling Leiden van het Algemeen Nederland8ch Werkliedenverbond. Aangezien de hoofdstrekking van dezever- zoekschrilten dezelfde is, nl. dat de gemeente raad terug zal komen op zijn besluit van 9 Mei 1895, waarbij 15 tegen 12 etemmen verworpen werd een voorstel van het Dage- lijksch Bestuur om in do bestekken, welke daarvoor in aanmerking konden komen, be palingen omtrent minimum-loon en maximum- arbeidsduur op te nemen, meenen B. en Ws. al deze adressen te geiyk by den gemeenteraad in behandeling te kunnen brengen en bij één rapport daarover hun advies te kunnen uitbrengen. Toch verkeert de zaak niet meer in het zelfde stadium als in 1895. Immers toon had mon ón bij de verschillende adressen èn in het voorstel van B. en Wa. a©n den Raad hoofd zakelijk op het oog de bouwvakken; nu wenscht men de zaak uit te breiden tot de voorwaarden by de aanbesteding van druk. werk der gemeente en willen de timmerlieden- vereenigingon het minimum-loon zien bepaald op 20 cents per uur, terwijl men in 1895 over het algemeen tevreden was met een minimum loon van 18 cents per uur voor een volwassen werkman, zooals destijds door het Dag. Bestuur aan den gemeenteraad werd voorgesteld. B. en Ws. hebben gemeend aan den parti culieren arbeidsraad voor bouw- en aanver wante vakken alhier advies te moeten vragen over de ingekomen adressc-n. Onder overlegging van dat advies merken B. en Ws. op, dat de arbeidsraad opneming van bepalingen omtrent loon en arbeidsduur in de bestekken van door de gemeente aan te besteden bouwwerken wenscbelyk blijft achten, doch zich niet uitlaat over de door de timmerlieden gewenschto verhooging van het mir.imum-loon van 18 tot 20 cents. Ten aanzien van het adres dtr typografen wordt in dat advies twijfel geopperd over de vraag of het uitvoerbaar zou «yn voor dat vak soortgelijke bepalingen in de bestekken op te nemen als door den arbeidsraad voor de bouwvakken worden aanbevolen en worden een paar maatregelen in overweging gegeven, welke in andere landen worden toegepast, om aan het gewenschte begi .sol tegemoet te komeD. De meening van B. en Ws. is sedert het jaar 1895 niet veranderd. Integendeel door de ervaring, elders opgedaan, zijn zy in hunne overtuiging versterkt, dat het in het belang van de werkgevers en de werklieden beiden is om, waar dit mogelijk is, bepalingen omtrent minimum loon en maximum-arbeidsduur in de bestekken, die van de gemeente uitgaan, op te nemen. Nu echter door de ingekomen adressen de zaak opnieuw aanhangig is gemaakt, en de overtuiging van B. en Ws. op dit punt niet gewijzigd is, ja zelfs versterkt is gewonen, kunnen B. en Ws. geen vrijheid vinden, alleen op grond van 's Raads afwijzende beschikking, ongeveer drie jaren geleden genomen, voor te stellen die adressen voor kennisgeving aan te nemen. B. en Ws. stellen daarom voor te besluiten lo. het is wenschelyk, dat in bestekken van de gemeente, waar dit mogelijk is, bepa lingen worden opgenomen omtrent minimum loon en maximum-arbeidsduur. 2o. Burg. en Weths. worden uitgenoodigd aan den gemeenteraad daaromtrent de noodige voorstellen in te dienen. De commissie van financiën deelt de gemeente mede dat er bij haar geene beden kingen bestaan tegen het voorstel van Burg. en Wethouders van 7 Febr. jl., tot vaststelling van de verordening op de heffing van een plaatselijke belasting voor het gebruik van openbare gemeentewerken en bezittingen. Zjj geeft derhalve ia overweging tot vast stelling van de genoemde verordening te be sluiten. Op de prijsvraag tot versiering der Noordeinde-brug, uitgc-scbrever. door de Ver eeniglng tot bevordering der Bouwkunst alhier, zijn ingekomen zes antwoorden. De uitslag zal nader worden bekend ge maakt. Den 29sten Maart a. s. zal vanwege de Leidsche Maatschappij voor Toonkunst het Utrechtsch stedelijk orkest, ondor directie van den heer W. Hutschenruyter, een concert geven. De heer P. J. Couvée Jr., cand. alhier, heeft btdankt voor het beroep naar Schoonoord. Gedurende de 2de helft der maand Jan. werden aan het postkantoor alhier de volgende brieven bezorgd, welke door onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: J. Koppel, Almeloo; A. Luckenbroers, Mej. R. Kleuters, Cohen Stuart, TheiJsseD, Am sterdam; Wed. Lalau, Ginneken; Mej. S. Geigier, Mej. C. v. Velzen, Mej. G. H. Schultz, Van Limburg Stirum, W. Pheiffer, G. W. Mulders, 's-GravenhageB. De Jong, Gronin gen; Boots, J. v. Bos, Haarlem; Mej. H. Noordeloos, Bonkers, Verweij, Rotterdam; P. C. Mulder, Waddingsveen; J. Befiman, West- broek; J. G. H. Schriffeler, Zutfen. Briefkaarten: J. J. Verhoevan, Mej. C. Kuipers, Wed. N. v. d. Mey, Amsterdam; G. Schreuder, Mej. J. Crama, H. v. Maastricht, 's-Gravenhage; J. B. A. M. Hiever, Haail.m; J. J. v. d. Refiden, Rotterdam. Brieven, bestemd voor het buitenlandC. Pasma, Genua; Mej. E. Lach, Liverpool. Gekozen is tot ab-actis collegii van het Leidsch Studentencorps de heer J. H. Telders. Voor het examen fraaie handwerken is te Breda geslaagd mej. H. A. De Bruyn, van Leiden, leerlinge van mej. Jeekel. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. to Krimpen aan de Lek door d8. W. Zyistra, te Waddings veen. Tot onderwijzer aan de Chr. school te Rouveen is benoemd de heer L. G. Van Meche- len, te Waddingsveen. De kroningsfeesten zullen te Lisse plaats hebben op 31 Aug. Het afleveren der bij de nationale militie in te lijven manschappen zal geschieden: te 's Gravenhage, 12 Maart, behalve voor de zee militie, waarvoor de aflevering is bepaald op 11 Maart; te Delft 11 Maart, ter plaatse van aflevering te 's-Gravenhage; te Rotterdam 7 en 8 Maart; te Schiedam 9 Maart; te Leiden, ook in de buitengemeenten, 2 Maart; te Dor drecht 3 Maart. Ten gevolge van het door den heer Seret te 's-Gravenhage genomen ontslag ala lid van den gemeenteraad zijn er thans twee plaatsen open in de Raadscommissie voor een haven te Scheveoingen. Naar men verneemt, heeft dez9 commissie hare werkzaamheden opgeschort, totdat ontvangen zal zfiu het rapport der technische commissie tot onder zoek van het plan van een haven, geschikt voor bomschuiten. Hare Majesteiten de Koninginnen en prinses Elisabeth van Waldeck en Pyrmont, woonden gisteravond het zesde Diligentia- concert by in het Gebouw voor Kunsten on Wetenschappen te 's Graveühage. De Vorstelijke bezoekers verschenen na de uitvoering van de Symphonie No. 8 van Beethoven. Met het optreden der solisten, mej. Marcelli Pregi (zang), uiP Parijs, en den heer Ariga Serato (viool), uit Bologna, die beiden een schitterend succes behaalden, werd ge wacht tot de komst van de Vorstelijke per sonen. De vice president van den Raad van State, jhr. mr. Schorer, goeft heden een gastmaal voor diplomatieke en burgerlijke autoriteiten. Tot do genoodigden behooren: de minister van financiën, van binnenl. zaken en van waterstaat; de voorzitters der beide Kamers; de oud-minister Geertsema, lid der Eerste Kamer; de Fransche gezantde burgemeester van 's-Gravenhage. De Koningsschool, te Apeldoorn, heeft dezer dagen van de Koningin-Regentes eene belangrijke verzameling natuurkundige werk tuigen en toestellen ten geschenke ontvangen. Naar men verneomt, heeft mr. E. R. Borgesius zfin ontslag aangevraagd als school opziener in het arrondissement Appingedam, met ingang van 1 April. De kapitein luitenant ter zee jhr. Van der Staal, adjudant der Koniögin, is bestemd om met 31 Augustus a. s. te worden benoemd tot particulier secretaris van de Koningin. Prinses Elisabeth van Waldeck zal Vrijdag a. s. de residentie verlaten. Het bureel van den hoofdofficier voor het reservekader is van af 1 Maart 8. ge vestigd te '8 Gravenhage, Paramaribo straat 11. Gedurende het jaar 1897 zfin door de gemeentebesturen in Zuid Holland 111 veror deningen afgekondigd, tegen wier overtreding straf is bedreigd. De gemeenteraad te Middelburg besloot met 11 tegen 4 stemmen tot exploitatie der gasfabriek van gemeentewege. Met leedwezen zullen velen het over lijden vernemen van Conrad Behrens, jaren lang lste bas en directeur der Duitsche Opera te Rotterdam. Hy stierf te Nieuw-York 60 jaren oud. Te Brunswyk geboren, studeerde hy o. a. by Garcia en Faure; in 1860 trad hy als zanger op, eerst te Stokbolm, later te Beriyn en Rotterdam. (Fad.) De heer A. Woudt Hz., referendaris, chef der afdeeling comptabiliteit aan het departement van koloniën, zal den lsten Maart a. s. gedurende 50 jaren io'a lands dienst zijn. By den gemeenteraad te Gronmgen i3 een voorstel ingekomen om aan B. en Ws. een krediet van f 10,000 te verleenen voor de inhuldigingsfoesteD. Die feesten zullen op 6 en 7 September plaats hebben eü daarvoor is het volgende voorlcopig programma opge maakt: 6 September, 's Morgens kerkelijke wydiog, waartoe de verschillende kerkbesturen zullen worden uitgenoodigd's middags festival (con cert in de open lucht) op de Groote Markt, onder leiding van den heer Van 't Kruis; er zal een koor zingen van 700 zangers en 1000 kinderen by een orkest van 100 leden's avonds illuminatie van enkele openbare gebouwen en pleinen: Stadhuis, Korenbeurs, Heereplein en een deel van het Emmaplein. Er zal een be roep op de ingezetenen worden gedaan om te illumineeren. 7 September, 's Morgens muziek van den Martinitoren's voormiddags school- of kin derfeest, optocht door de stad van 8000 a 9000 kinderen. Die kinderen worden in de scholen onthaald, 's Middags harddravery; 'e avonds vuurwerk. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amst<rdam, arriveerde 16 Febr. te Suez; de „Eiam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 16 Febr. Dover; do „Merapi," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 15 Febr. van Southampton; de „Ob dam" arriveerde 16 Febr. van Nieuw-York te Rotterdam; do „Voorwaarts," van Amster dam naar Batavia, vertrok 15 Febr. van Suez; de „Anchises" arriveerde 12 Febr. van Am sterdam en Liverpool te Batavia; de „Prinsos Marie" arriveerde 16 Febr. van Amsterdam te Batavia. Hillegom. Gisteravond gaf de vereeniging „Voorwaarts" in de zaal van café „Flora" een uitvoering. Opgevoerd werd „Liefde en Wraak", drama in 5 bedrijven. By dezo gelegenheid bleek wat men met goeden wil en studio kan tot stand brengen. Gaven wy van de vorige uitvoering een gunstig verslag, deze uitvoering overtrof haar in spel en decoratief verre. In hooge mate waren do aanwezigen, wier getal geheel de zaal vulde, voldaan. Het ge heel werd afgewisseld door eenige voordrachten, die niet weinig tot het welslagen dtzer uit voering medewerkten. Een gezellig bal hield nog menig danslustige tot laat in den nacht byeen. Ten slotte nog een welverdiend woord van hulde aan de wakkere leden van de vereni ging „Voorwaarts", die haar naam eer aan doet. Noordwyk. Dinsdag-avond gaf de harmonie- kapöl „Crescendo", directeur de hesr Joh. Oostelaar, haar eerste openbare uitvoering, ter gelegenheid van het eeüjarig bestaan, aan haar begunstigers en verdere genoodigden. Met een flink welkomstlied werd deze feest avond door den heer G. J. G. Van Parys geopend, waarna de harmonie eenige nummers ten geboore tracht, die blgk gaven van degelyke studie en uitstekende leiding. Door den directeur werden eenige so'o's voor fluit on door een ongenoemde jonge dame eenige nummers op de piano ten b98te gegeven, alles op zoo uitmuntende wyze, dat de burgemeester, jnr. Qiailes van Ufford, zeker uit all r hirt sprak, toen by de vereeniging geluk wenschte met haar vor ieringen en flinke leiding, en dankte voor don aangfnamen avond, dien dit jeugdige gezelschap den liefhebbers van muziek v.rschaft had. Met e n blijspel en een komische voordracht door den heer D. Van Wouw W9rd dezo eorste uitvoering beslot n. Valkenburg. Stemgerechtigde leden der Ned.Herv. Gemeente hebben in hun verga dering van gisteravond met groot9 meerder- heil van stemmen benoemd tot predikant den beer P. J. Couvée, candidaat te Leidenaan wien door den kerkeraad de beroepsbrief is toegezonden. Woubrugge. De by de nationale militie in te lyven manschappen voor de lichting 1898 uit de gemeenten Zevenhoven, Nieuwveen, Leimuiden, Ter-Aar, Rynzaterwoude, Alkemade en deze gemeente (bet 14de kanton) zullen worden afgeleverd te Leiden, in het Invaliden huis (ingang op de Hooglandsche Kerkgracht door do Koppenbiokstceg), op Wo.nsdag 2 Maart a. s., 's voormiddags te h3lftien. Zoeterwoudc. Het bedrag, dat ingevolge art. 9 der wet van 24 Mei 1897 (Stbl. No. 156) bywyze van voorloopige uitkeering op 1 April 1898 eo verder op den lsten van ieder volgend kwartaal in dat jaar zal worden be taalbaar gesteld teQ behoeve van de gemeente, zoolang de aan haar, ingevolge even genoemde wtt ovtr het jaar 1898 uit te keeren som niet vaststaat, is voor de gemeente Zoeter- woude door Gedeputeerde Staten vastgesteld op f 2931 voor iederen termijn. In 1897 bedroeg de vaste uitkeering per jaar f 11,726.28*. Door hc-t gemeentebestuur alhier is aan J. v. d. Poel Nzn. voorwaardeiyk vergunning verleend tot het oprichten van een stoom machine ten dienste z\jner graanmalery. Tegen 18) Plotseling sprong ze op en streek zich de haren van het gelaat. „Ileb wat geduld met me, Werner, verlaDg nog niet dadelijk een beslissend antwoord; laten wy beiden nog eens bedaard er over nadenken." Bezorgd zag zy hem aan. „Maar wat ziet ge bleek, Werner, wat zyt ge opgewonden; dat vele spreken heeft u kwaad gedaan. Ga rusten; ik zal hier het licht uitdoen en kom straks by je." Ze greep zijn hand en zag hem liefdevol in de oogen. „Wist ik maar, wat u werkeiyk gelukkig kon maken, ik ze wenkte hem heen te gaan en keerde zich om, ten einde haar tra nen te verbergen. Toen ze alleen was, zuchtte ze: „En ik heb hem toch zoo lief!" Ze stond een poos onbowoegiyk, alsof ze naar een inwendige stem luisterde, maar 8cbnkte plotseling op, want zo hoorde gerucht. En daar, vlak tegenover haar, onder de terug geslagen portière, stond een slank, blee kmeisje Rozekate. Mee groote, verschrikte oogen en bevende lippen keek dit haar aan. „Vergiffenis, Margareta. Ik wachtte hier op u, om u iets te vertellen, en verborg my, toen ik hoorde, dat mynheer AntODi by u was, achter het voorhangsel. Ik wilde u niet storen en hoopte, dat hy wel spoedig weer heen zou gaan. En nu heb ik alles gehoord. Ocb, het spyt me zoo; neem het my toch niet kwalijk l" In plaats van te antwoorden, sloot Marga- reta haar in heur armon. „Gy zoudt toch de eerste zyn, wie ik het vertellen zou. En nu, wat raadt gy my in deze ernstige omstandig heid?" „Ik? O neenl" riep het meisje verschrikt uit, „ik moet naar huis, juffrouw Margareta, ikik ben al veel te lang weggebleven." En zo begon te weeneo. „Hemel, wat scheelt er aan, Rozekate?" Het jonge meisje droogde haar tranen en poogde te lachen. „Ik weet het niet, het is alles zoo vreemd, ik ben zoo opgewondeD. Laat my alsjeblieft naar huis gaan; morgen kom ik terug." „Maar je kan zoo niet alleen gaan; wacht, misschien is myn broer thuis, ik zal even kyken." „O, neen, alsjeblieft nietriep zy ang stig, „ik ga liever alleen; zoo laat is het nog niet." Margareta was al weg, ze hoorde haar een deur opendoea en met haar broeder spreken. Haastig wilde Rozekate de trap afgaan, o, voor geen geld met hem alleen over straat, daar werd reeds een stoel achteruitgeschoven en oen heldere, vaste stem zeide: „Welzeker, met plezier." Duizelend greep zy zich aan de leuDing, ze stond als vastgenageld, en reeds stond hy naast haar en zeide: „Mejuffrouw, mag ik het genoegen hebben?" Ze kon geen antwoord geven, ze gingen naast elkander de trap af, hy deed do deur voor haar open en ze stonden op straat. Roze kate haalde diep adem; ze keek van ter zy de schuw naar haar geleider, maar hy keek voor zich, met de lippen styf op elkaar geklemd en een vreemde, norsche uitdrukking op het gelaat. Ze liep zwygend door de stille strateo. Ze had zoo graag iets vriendelijks tegen hem willen zeggen, maar ze wist niet wat. Ze moesten voorby oen deftig koffiehuis, waar verscheidene officieren voor stonden, die luid en druk met elkander spraken. „Kom, ga mee, Eschenbach, laten we nog een partytje maken; kom, laat je nu niet zoo lang noodenl" „Ik heb er nu geen lust in," antwoordde een heldere, welluidende stem. By het geluid van die stem schrikte Roze kate zóó erg, dat haar begeleider haar ver wonderd aankeek. Ze was onwillekeurig biyven stilstaan, als durfde zy de heeren niet voorby, doch de koele, vragende blik van dr. Olpen dwong haar tot voortgaan. Met gebogen hoofd liep ze voorby, de officieren maakten beleefd plaats en ze zag nog hoe een van hen snel groette. „Onziu, kameraad, je was gisteren niet for- tuiniyk; je moet vandaag revanche hebbeD," klonk het achter haar. De officieren traden het koffiehuis binnen en zy waren weer met hun beiden alleen in de stille straat. „Dat is nu onze jeunesse doróe," klonk het spotachtig van dr. Olpen's lippen; „wat is die gelukkig en zorgeloos, ze beschouwt het geheeld leven als een spel." Het jonge meisje antwoordde niet, maar ademde ruimer, toen zy haar woning be reikt had. Zy stonden onder een lantaarn, het licht scheen dr. Olpen juist in het gezicht, en toen Rozekate hem aankeek en hem voor zyn geleide wilde bedanken, scheen het haar alsof zyn gelaat versteend en geheol bewegingloos was. Zijn oogen zagen haar open en kalm, maar zoo diep treurig aan. De hand, die zy hem schuchter tot afscheid reikte, scheen hy niet te zien. „Vaarwel, juffrouw Stavemann, we zien elkander waarschyniyk niet weer, want ik heb besloten met de expeditie mee te gaan." Een lichte buiging en weg was hy, en ze stond hem met groote, verschrikte oogen na te staren. Het was in het begin van December. Men begon overal iets van de drukte voor het Kerstfeest te bemerken. De uitstalkasten der winkels werden zoo fraai mogeiyk versierd; uit alle laden en kasten werd het schoonste voor den dag gehaald en voor het publiek tentoongesteld. In de buisgezinnen heerschte een geheimzinnige drukte, er werd beraad slaagd, er werden inkoopen gedaan en viytige handen waren tot diep in den nacht yverig in de weer. Byzonder druk was het in de vereenigingen voor openbare liefdadigheid; daar werden plannen gemaakt, daar werd bebooriyk ge kibbeld, totdat eindelijk de programma's gereed waren. Dan werd er een bazaar ge houden, waar dochters met deftige families voor grof geld allerlei nietige kleinigheden aan den man trachtten te brongen, alles in het belang vaD liefdadigheid en naastenliefde. In huis by kapitein Van Weddingen had men ook zoo iets op touw gezet, al was bet juist geen bazaar. Men had daar het nuttige met hot aangename verbonden en ten bate der armen een dramatisch muzikale soirée gegeven. De élite van do stad was uitgenoodigd on het feest was schitterend geweest. Het pro gramma was ryk en uitgezocht van inhoud, een viool concert met piano-begeleidiDg, een prachtige cello-solo en een aria van een be roemde opera-zangeres. Dan was er ook een aardig blijspel opgevoerd, wel is waar door dilettanten, maar ze hadden uitmuntend ge speeld, dat verklaarden zelfs de acteurs, die er by waren. Rozekate, die, als Liza's intieme vriendin, ook meedeed, had de hoofdrol vervuld, en ze had het verrukkeiyk gedaan, net een geboren actrice, zooals iedereen zei. Ten slotte waren er tableaux-vivants ver toond, en ook daarin had Rozekate alle anderen in de schaduw gesteld. In „Faust en Margaretha" had zy met beminnelyke lieftalligheid Margaretha voorge^ steld en luitenant Van Eschenbach was haar Faust geweest. Een uitgezooht souper was op het goosteiyk genot gevolgd en een bal had den avond besloten. Men was juist bezig zich gereed te maken om huiswaarts te keeren. Men nam afscheid van den vriendeiyken gastheer; er werden complimentjes gemaakt en vrooiyke groeten gewisseld. Wordt vervolgd,)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1