Inhuldigingsfeesten. treft, is het schoolgeld verschuldigd per kwar taal, terwijl de kwartalen beginnen 1 September, 1 December, 1 Maart en 1 Juni. By het verlaten van de school vóór 1 Maart ia alzoo geen schoolgeld voor de volgende kwartalen verschuldigd. Door do aDti-rev. kiesvereeniging „Neder land en Oranje" alhier is ia haar gisteravond gehouden vergadering candidaat gesteld voor de a. 8. gemeenteraadsverkiezing dr. Th. G. Den Houter, oud-gemeenteraadslid van Maassluis. In een in het Nutsgobouw gehouden vergadering van vrijzinnige leden der Herv. Gemeente werd in behandeling genomen het huishoudelijk reglement van den kring, dat na eenige kleine wijzigingen van redactie werd vastgesteld en waarbij o. a. de benaming „kring" in „vereeniging" werd gowfjaigd. Op het reglement zal nu de koninklijke gosdkeuring worden aangevraagd, waarna, die verkregen zijnde, het reglement in werking zal treden den lsten Mei a. s. In het definitief bestuur werden tot leden gekozen mevr. d' Aumerie-Hnbrecht, mej. Kuenen, mej. Wolters en de hoeren prof. dr. H. Oort, prof. dr. W. C. Van Manen, prof. dr. J. Verdam, dr. P. H. Koessingb, J. P. Duyverman en J. J. Hasselbach. De hoeren dr. H. G. Hageo, N. De Zwart en C. Goricoop, die deil hadden uitgemaakt van het voorloopig bestuur, hadden verzocht voor een definitieve benoeming niet in aan merking te komen. Het stoffelijk overschot van wijlen den oud-wetbouder van Leiden en het oud lid der Tweede Kamer den heer H. J. Bool werd gistermiddag te Utrecht grafwaarts gebracht. Een drietal bloemstukken dekte de baar. Aan het kerkhof wachtten een aantal belang stellenden, waaronder de leden van het lagelykscb bestuur der gemeente, vele leden san den gemeenteraad, hot lid der Tweede Kamer mr. E. A. Smidt, en anderen, den stoet op. Aan het graf werd niet gesproken. Da zoon van den overledene, de heer J. Bool, gomoente- secretaris te Utrecht, bodankti namens de achtergeblevenen de aanwezigen voor bunna belangstelling. De thé-dansant ten Hove is Maandag avond te balfnegen begonnen, op welk oogtn- blik Hare Majesteiten de Koninginnen in het salon der diplomatie kwamen, alwaar de darres en heereD, behoorende tot dat corps, cercle maakten. Te ruim 9 uren verschenen de Vorstionen met prinses Elisabeth in de danszaal. To kwartier over c-lven werd een cotillon gedanst, die tot ruim hilféén duurde. Toen hebben Hare Majest ften zich teruggetrokken. Prinses E'isabeth beeft deelgenomen aan hot souper. Buffetten waren aangericht in de gaJerfizaal en in de overige zflden van den rechtervleugel van het paleis. Met de leden der diplomatie waren ruim 600 genoodigden op deze party, waaronder de ministers en vele autoriteiten met dames. Do groote balzaal was voor den dans inge richt. Alle salons van het paleis waren ge opend en rflk versierd, hoo'dnkelyk met groen. By de gisteren gehouden herstomming voor een lid der Tweodo Kamer in het vierde district van Rotterdam is gekozen: dr. R. P. Mees R.Az. (cand. der lib.) met 1632 stemmen. Op jhr. mr. T. A. J. Van Asch Van Wtfck) (cand. der aDti-rev. en kath.) waren 1331 stemmen uitgebracht. In het geheel waren uitgebracht 2998 stemmen. Van onwaarde 35, dus geldig 2963. Het aantal kiezers bedraagt 3842. Dr. R. P. Mees R.Azn. Is dus gekozen met een meerderheid van 301 stemmen, boven jhr. mr. T. A. J. Van Asch van "Wyck. Beide candidaten behaalden bjj de eerste stemming op 18 dezer respectievelijk 1308 en 948 stemmen. Dr. Mees had alzoo b(j de eerste stemming oene meerderheid van 460 stemmen boven den candidaat der anti revolutionairen. Daar de Chr. hist, kiesvereeniging zich by de herstemming als kiesvereeniging van aan beveling onthouden beeft, is het natuurlek niet met juistheid te constateeren aan welke zijde zich hare leden geschaard hebbeD. Op het Beursplein, waar do uitslag door de samenwerking van tenige journalisten te 6.35 bekend werd gema.kt, gingen daverende boezees op uit de talrijke meDigte, cie daar verzameld was. Voor den heer A. A. Knnyver, voorzitter van de Haagsche Kamer van Koophandel, die gisteren zijn 70sten verjaardag mocht vi.-ren, werd deze gedenkdag tot een wartn feestdag gemaakt, waai in hem van alle zijden de blfiken ten deel vi lc-n van oprechte sympitti en hooge waarde-ring voor zy-e krachtig» werkzaamheid tot bevordering van handel en nijverheid en van zoovele instellingen op kunst-maatschappelijk gebiei in de resideiitie. Te Helder is op 43-jarigen le -ft yd over ladon de heer J. Prinsen, secretaris dier ge meente. In de vergaderzaal van de Eerste Kamer Ier Staten-Genoraal is gasgloeilicht aange tracht, waardoor de candelabers op de tafel les voorzitters en die van de ministers over bodig zjjn geworden. Yan Van Vlaanderens Operagids, bewerkt door J. W. Gerhard, is thans No. 27 ver schenen, bevattende een zeer duidelijk over zicht van „De Jodin" (La Juive), opera in vflf bedrijven, muziek van J. F. Halévy, wiens portret den tekst siert, terwijl, evenals in de vorige nummers, ook nu enkele gedeelten van de notentypen vergezeld gaan. Naar men verneemt, heeft de burge- moester van 's-Graveahag^ jhr. mr. B. Ph. De Beaufort, bet eere voorzitterschap aan vaard van het uitvoerend comité der dezen zomer aldaar te houden internationale ten- toonetelling van bakkerij, maalderij en kook kunst, terwijl de ministers van waterstaat, handel en nijverheid, van buitenlandsche en van bionenlandlandsche zaken bun steun hebben toegezegd, voor zooverre het op den weg der Regeering ligt om dien te geven. Op het zestal voor Arnhem (Geref. Kerk) komt voor ds. D. Ringnalda, van Oudshoorn. De „Independence beige" verneemt van haar correspondent te 's-Gravenhage, dat onzs regeering de uitnoodiging van het Belgische gouvernement, om deel te nemen aan een conferentie tot bespreking van de afschaffing der uitvoerpremiën op suiker, heeft aange nomen. Het „Hbl." verneemt, dat van het groot aantal stukken, door de Koninklijke Vereeni- ging „Het Nederlandsch Toon9el" ontvangen fn r.ntwoord op de prijsvraag, uitgeschreven voor een stuk, dat opgevoerd zou worden by de inhulöigingsfaesten, geen door de jury ter opvoering is aanbevolen. Door aanneming van het beroep naar Wïerden door dr. P. J. Kromsigt, te Scher- peniase en voortdurende ongesteldheid van ds. Simons, te Poortvliet, is de predikantennood in het eiland Tholen zeer groot geworden. Van de acht plaatsen zijn er slechts twee voldoende bezet, zoodat van geregeld kerk- houden in den eersten tyd geen sprake zal zyn, als niet in de vacatures wordt voorzien; door ds. Schoutens, te St,-Philipsland wordt op het eiland gepredikt en bü al te grooten nood, zcoals thans, treden ook predikanten uit Schouwen-Duiveland op. Op de alphabetischo aanbevelingslijst voor rechter by de rechtbank te Zutfen staan: mrs. A. Croockewït, kantonrechter te Helder; M. Oldenhuis Gratama, griffier b\j het kanton gerecht te Hoogeveen, en jhr. "W. C. Quartes van Ufford, subst.-griffier bij de rechtbank te 's Gravenhage. Ter herdenking van den 250 jarigen gedenkdag van den vrede van Munster zal to Helmond da morgeD-godsdienstoefening op a. s. Zondag worden opgeluisterd door bet zingen van eenige toepasselijke li?deren door het „Protest^ntsche Zangkoor" aldaar. Tot Ieeraar in plant- en dierkunde aan de inrichtingen van bcoger en middelbaar ond rwys to Amersfoort is benoemd dr. J. M. Crpockewit, aldaar. De he r Van IJsseld\jk, stationschef te Haarlem, wordt met 1 Me! gepensïonne8rd. Naar men mededeelt-, Ineft de kapt. C. L->m, van het 2de reg inf te rs Hertogenboscb, verzocht om niet in aanmerking te worden gebracht voor den rang van majoor. Do kapt T. Baak, adjudant van het 8:ta r. g. inf., wordt binnenkort bevorderd tot majoor. De heer J. Stoffel, die thans tot herstel van gez ndh id in htt buitenland verblijft, heeft aan het bestunr der Volkspartij te Deven ter een schrijven gericht, waarin hy o. a. ze?t: Tot mya diep leedwezen n.oet ik u mede- doelen, dat ik mij genoodzaakt heb gezien, om gezondheidsredenen myn ontslag te nomen als lid van de Tweede Kamer. Gij begrijpt, dat dit besluit my een zwaren strjjd heeft gekost, en dat het mij, ook vreeselyk leed hoeft gedaan, deze teleurstelling aan de Volks partij te hebben bereid. Ik kon en mocht echter niet anders doen. Te Deventer wordt reeds genoemd als can didaat der Volkspartij voor het lidmaatschap di-r Tweede Kamer de heer Gerritsen, te Amsterdam. Te Utrecht is in den ouderdom van 52 jaren overleden dr. N. De Jonge, bekend door zijn werkzaamheden voor Evangelisatie. Hy begon zijn studiën te Leiden, verwierf alhier den graad van candidaat in de letteren en ging toen te Utrecht studeeren in de theologie. Van 1870 1877 was hij predikant bij de Vlaamscb-Evang. Kerk te Brussel. Na eenigen tijd nam hy zyn ontslag als zoodanig en stichtte aldaar e9n Stads Evangelisatia, cie op het oogenblik vier evangelisten telt. Ook een klein ziekenhuis en een groote drukkery Wfrien door hem te Brussel opgericht. Hy was thans te Utrecht gevestigd, waar hij o. a. godsdienstleraar in de gevangenissen was, doch zjjn werkzaamheden te Brussel heeft hij blijven waarnemen. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Amsterdam in de parochie van het Allerh. Hart van Jezus (Vondelstraat) den weleerw. heer W. C. C Alber3, die kape laan was van St. Anna, aldaar. Voor de gisteren ter inschrijving aan geboden 900 aandeelen van f 1000 der Trans- vaalsche Bank- en Handelsvereniging, voor heen Baerveldt en Heyblom, te Amsterdam, is ruim 3-maal dat bedrag geteekend, zoodat slechts 30 pet. kan werden toegewezen. Htt stoomschip „Admiral", yan Oost- Afrika naar VHssïngen en Hamburg, vertrok 22 Jan. van Lissabon; de „Amsterdam" ver trok 24 Jan. van Nieuw-York Daar Rotterdam; de „Lawoe" arriveerde 25 Jan. van Batavia te Rotterdam; do „Reichstag", van Oost- Afrik a naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 22 Jan. van Port-Said; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 25 Jan. van Southampton; de „Ajix" vertrok 25 Jan. van Batavia naar Amsterdam; de „General", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrik3, arriveerde 25 Jan. te Aden. Bodegraven. Vrijdagavond te 7 oren zal de afdeeling Bodegraven van Patrimonium een openbare vergadering houden, waarin ds. J. G. Verhoef zal spreken over: „De arbeid in het licht van Gods Woord". Daarna zal een huishoudelijke vergadering gehouden worden, waarin de verslagen van aecretaris en penningmeester zullen worden uitgebracht. Tevens zullen verkiezingen plaats hebben van leden voor de commissie van advies en voor het bestuur der afdeeling. Maandag 31 Januari zal alhier de ge wone j tarlQksche schoorsteenschouw gehouden worden. Katwyk. Hedennacht zijn bi) den zandhaas Van Leeuwen alhier alle kippen de nekken afge draaid. Het hok sloot tegen de woning, de eigenaar, die op een eenzamen weg woont, heeft den goheelen nacht niets vernomen en kwam eerst hedenmorgen tot de ontdekking. De politie ooet ijverig onderzoek. De bomschuit KW. 70 „De Twee Ge zusters" bracht gisteren haar vangst aan wal en besomde f 60tong bracht op f 0.10 tot f 1, schol f 8 per mand; scharren f 4 tot f 4.76 p r mand, rogf 0.10 tot/0.50p?r stuk. Noordwykcrhout. Door de afdeeling „Noord- wjjkerhout" Vc.n de Algemeene Vereoniging voor Bloembollencultuur is een adres gericht aan den beer directeur generaal der posteryen en telegraphie, inhoudende verzoek om uit breiding van den bestelllngskring. Tot dusverre zjjn inwoners, op niet meer dan tien minuten van het huif postkantoor wonende, van een tweede bestelling verstoken. Rynsburg-. De vdgaderiDg van de Plaatse lijke Vere9uiging van Bloembollenkweekers by den heer J. Uittenbogaard was gister avond c'ruk bezocht. Niet minder dan 108 leden waren tegenwoordig. De voorzitter, N. v. Egmond Dzdeelde mede, dat de vereeni- ging groeide en bloeide. Het ledental is nu geetcgen tot 130. De verloting had waarschijnlijk zooveel leden ter vergadering gero-pen, want deze bestond uit 46 pryzen, hoof-'zakelyk laDdbouwgereed- scbappe t. Punten werden Diet behandeld. "YVaddingsyeen. De bevolking dezer ge meente op 31 Dec. 1897 bedroeg 2038 mannen en 2064 vrouwen, dus totaal 4102 inwoners. Op 31 Dec. '96 was de bevolking 19S3 mai.nen en 2002 vrouwen, dus totaal 3985 inwoners. De vermeerdering door geboorte of vestiging was 462 en de vermindering door sterfte of vertrek 345. Er werden in het afgeloopan jaar 34 huwelijken gesloten. Tet trugwachtcr in de plaats van wijlen J. Kort is benoemd J. v. Heyningen. In de kerk der Chr. Afgesch. (ds. C. De Groot) alhier zal eerstdaags een orgel worden geplaatst, waaraan sinds lang groote behoefte bestond. Uit de „Staatscourant". Koninklijke besluiten. Benoemd bij bet 4de reg., tot kapitein, de eerste luitenant-adjudant J. Van Delft, van het 2de regiment. De benoeming van dr. Th. H. Mac Gillavry, hoogleoraar te Leiden, tot plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland, op zijn verzoek, ingetrokken. De commissie, ingesteld bij Kod. besluit van 18 Februari 1895, aart welke was opgedragen advies uit te brengen over eenige vragen, net departement van marine betreffende, is ODder dank betuiging aan deleden voor den door hen volbrachten veelonivattenden arbeid, ontbonden, en de voorzitter dier commissie, mr. G. J. Goekoop, benoemd tot ridder in de orde van den Nedcrlandschen Leeaw. Met ingang van 1 Mei 1898 benoemd tot direc teur van het postkantoor te 's-Hertogenbo9ch, L. J. van lugen, tbans in gelijke betrekking te Goes; tot idem idem te Winterswijk, H. W. Heyman Jr., thans in gelijke betrekking te Zetten. De benoeming van den directeur van bet post en telegiaafkantoor te Dieren, J. Mnns Jr., in ge lijke betiekking te Wormerveer, ingetrokken, en met ingang van 1 Mei 1898 benoemd tot directeur van het po9t- en telegraafkantoor te Wormerveer E. T. J. P. Neomagus, thans commies der pos terijen van de 2de klasse. Benoemd bij het wapen der infanterie, tot kapitein, de eerste luitenant J. T. Rijkons, van het wapen, thans op non-activiteit; bij den staf van bet wapen, tot kapitein, met bestemming om werkzaam te zijn bij het Departe ment van Oorlog, de eerste luitenant L. J. H. Habbema, van liet reg. grenadiers en jagers, thans gedetacheerd bij dat Departement. bij het 6de rog., tot eersten luitenant, de tweede luitenant M. J. Lagerwey, van het corps. Aan den heer J. Kraus, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend nit zijn betrekking van consul der Nederlanden te Talcahuano. De tijdelijke waar neming is opgedragen aan den heer Manoel Avalos Prado. Aan mr. H. Zillesen, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter- Slaats vorvangor in het kanton 's-Gravenhago, met ankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Met ingang van 16 Maart 1898, aan dr. A. Yan Hasselt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Assen. Aan den eervol ontslagen Ieeraar in de wiskunde aan bet Kon. Instituut voor de marine te Willems oord, A, Van Voornveld, een pensioen toegekend van ƒ1863 's jaars. Aan William Arthur Valentine vergunning ver leend de geneeskunst uit te oefenen op Neder- landsclie zeeschepen, met uitzondering van oorlogs vaartuigen. De gewone audiöntiën van de ministers van justitie, financiën, oorlog en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. EERSTE KAMER, Avondvergadering van Dinsdag 25 Januari. Ingekomen was eene kennisgeving van het overlijden van jhr. mr. Verheyen, lid der Kamer. De Voorzitter, mr. Van Naamen van Eemnes, zegt het volgende: „Myne Hetren! Met diepen weemoed hebben wjj het overlijden vernomen van ons hoog geacht medelid jhr. mr. Verheyen. „Da velerlei betrekkingen, wAartoe het ver trouwen des Konings en van zijne mede burgers hem riepen, vervulde hij steeds met de meeste ijver en nauwgezetheid, waardoor bij algemeen geacht en geëerd werd. „Zyn open en beminnelijk karakter, zijne goede hoedanigheden en zjjn aangename om gang deden hem tallooz9 vrienden verwerven. „Ook wjj, die het voorrecht hadden hem zoovele jaren in ons midden te zien, leerden zijne kenDis, zyne ervaring, zijn ijver en zijn persoon op byzonderen prys te stellen. „Zijn heengaan heeft dan ook een groote toefte achtergelaten; zijne nagedachten!* aal b$ ons steeds in eexe worden gehouden. v*oge de Almachtige zijne diep bedroefde Umilie de kracht schenken haar onherstelbaar verlies met stille onderwerping te dragen". Het overlijdensbericht zal met een brief van rouwbeklag vanwege de Kamer worden beantwoord. Na mededeeling van eenige ingekomen stokken enzis de vergadering verdaagd tot Woensdag-ochtend te 11 uren, ter behandeling van do Staatsbegrooting voor 1898. Zitting van heden. Vervolg van blz. 3. De heer Van Asch van Wijck verweet der Regeering anti-clericalisme, bestreed sterk invoering van den leerplicht als heropening van den schoolstrijd, tenzij gemoedsbezwaren worden opgelost en de vaccinedwang afge schaft De heer Muller waarschuwt tegen overdrij ving in het voeren van sociale politiek. De heer Breebaart huldigt de Regeering voor de landbouw-concentratie. De heer Bulgers achtte het Kabinet geen ideaal-, maar een constitutioneel Kabinet, en waarschuwde het, geen half werk te ver richten in zake den leerplicht. Hoogerhuis en Dreyfos. De heer Domela Nieuwenhuis heeft in de „Aurora" een brief geplaatst aan Emilé Zola, waarin hij den steun van dezon Franschen schrjjver inroept, om te komen tot de revisie van het proces der gebroeders Hoogerhuis en waarin hy beweert, dat de Hollandsche pers znlk een groot verschil maakt tusschen de zaak-Dreyfus en de voor hem vaststaande rechterlijke dwaling in de zaak Hoogerhuis, alleen maar .omdat de Hoogerhuizen eenvou dige arbeiders zijn. In de Maandagavond te Bergum gehouden vergadering deride mr. P. J. Troelstra mede, dat zoo pas door hem een anoniem, in het Friesch gesteld, schry ven uit Finkum was ont- vangen, waarin te kennen werd gegeven, dat men den loop der zaak, die nu hangende is, zou afwachten en hem daarna zou vervolgen wegens zijne beschuldiging tegen Allard Dijk stra c. s. Mr. Troelstra zou dezen brief bij de justitie deponeeren. Het comité voor de straat versiering Hooge- woerd van af de Kraaierstraat tot en met de Plantage is samengesteld uit de heeren: L. VAN DER LAAN, voorzitter. J. HOOGENDIJK, penningmeester. KAREL VAN WENSEN. A. P. W. SANDERS. D. STIGTER. J. GOEDELJEE Jr., secretaris. Gemengd Nieuws. Gistermiddag kwamen vele kin deren van een onzer meisjesscholen vol vreugde naar huis. „Moes, moes, ik heb van een jongen een mooi plaatje gekregen; k(jk eens wat er achterop staat 1" En moes neemt het plaatje en leest: „Deze Hoofd-Eau-de-Cologne doodt onmid dellijk en onfeilbaar, tot zelfs de onzicht baarste kiemen. De aanwending is gemakkelijk en schendt of vlekt de huid niet, het is bevorderlijk aan den groei van het baar en onmisbaar voor Schoolgaande Kinderen11" De Krijgsraad te 's-G ravenhage veroordeelde L J. v. d. S., milicien-plaatsvervanger by het 3de reg. huzaren tot 18 dagen gevangenis straf, ter zake Van het voortgezet misdryf van mishandeling IL A. G., soldaat by het 3de reg. inf., tot zes weken militaire detentie, ter zake van eerste desertie in tijd van vrede, gevolgd door vrijwillige terugkomst, doch niet bionen 4 weken TIT J. K., milicien-nummerverwisselaar by het 3de reg. huzaren, tot drie weken gevan genisstraf, ter zake van lo. wederspannigheid door zich met geweld te verzetten tegen een ambtenaar werkzaam in de rechtmatige uit oefening zyner bediening; 2o. mishandeling, gepleegd tegen een ambtenaar ter zake vau de rechtmatige uitoefening zyner bediening IV. C. v. E., huzaar by het 3de reg. huzaren, tot twee maanden militaire detentie, terzake van eerste desertie in tyd van vrede, met meie- nemiog van goed boven de tenue van den dag. Te Maastricht is een uitLuik komende Franschman aangehouden, die er zyn werk van maakte, daar ter stede voor anarchistische beginselen propaganda te maken. Een menigte anarchistische geschriften zyn by hem gevonden. Van de 17 mynwerkers, die by het opetygen uit de myn Bonne-Espérance in Wasmes ten gevolge van het breken van een kabel in de diepte vielen en om het leven kwamen, zyn de meesten gehuwd. De myn is 710 M. diep, de val duurde 9 seconden; de lift bevond zich op 'fc oogenblik, waarop het ongeluk plaats had, 460 M. beneden de aardoppervlakte, 's Morgens te 3 urjn, 12 uren na het ongeval, werden de eerste, beide vreeseHJk verminkte ïyken in een noodmand naar boven gebracht. De minister van arbeid, Nysaecs, woonde later het ophalen van de lyken by. De regeering heeft aan de nage laten betrekkingen 1000 fr. als eerste hulp geschonken. (D. D.) Deze week moeten twee knapen van Werkendam, 12 a 13 jaar oud, zich we gens diefst il van geld voor de rechtbank verantwoorden. Een negenjarige sloeg voor enkele dagen op den helderen middag in koelen 'oioede met zyne klomp eone ruit stuk in het huis van wijlen den heer J. J. v. Tienhoven v. d. Bogaard. Dezer dagon wilde een 6-jarige aan een 8-jarige zyn zweepje niet afgeven, waarop de laatste zyn mes te baat nam, om den kleine een snee over de hand te geven, met dit gevolg, dat de pink der linkerhand tot op het been toe werd doorgesneden. In de Nobelstraat te Utrecht is gisteren een dienstbode uit een vensterraam govallen. Haar toestand is ni=t zorgwekkend. Te Weert is wederom zekere P. H. Siegers dienstknecht aldaar, op onmenschi ljjke wyze toegetakeld, waaroy hy drie diep i stck9u in den rug bekwam, welke door or. Fran ken zyn verbonden Zijn jas was als het ware tot stukken van elkaar gesneden. Omtrent de daders is nog niets bekend. In eone vergadering van een groot deel van het personeel der werkplaats der Staatsspoorwegen te Tilburg is besloten tot de oprichting van oene coöperatieve ver- eeniging. Het kapitaal hoopt men te verkrygen door het nemen van aandeslen, in wekehjksche termijnen te betaleD. Veertig personen hebben reeds hunne deelneming toegezegd. Weldra zal eer.* vergadering tot vaststelling van een reglement en bot kiezen van een bestuur plaats hebben. Zondag-morgen even vóór kerk- tyd brak, gelyk gemeld, een felle brand uit te Liss^rbroek (gem. Haarlemmermeer) aan de Ringvairt, in een soort van logoment voor „doortrekkende troepen". De spuit van Lisse rukte spoelig aan, maar wyl voor de te bieden bulp geil geöischt wordt, kon deze onver- richterzake weer heengaan, „'t Was toch niet der moeite waard." Wie 't bevel tot inrukken gaf, wérd niet vernomen. Een feit is 't, dat hot heelo logement in asch werd gelegd. Da inniJdels aangerukte spuit van Abbenes gaf slechts water op de puin hoop en. Gerechtelyke dwalingen. De moordenaar-in-het-groot, Vacher, van wiens zaak de instructie nog altyd niet is afgeloo- pen, heeft bekend, onder meer, ook een herdersjongen uit de Ardennen te hebben gedood. Voor den moordenaar van den jongen werd een grondeigenaar in de buurt gehouden en de buren van dezen man bielden deze bunne meeüing niet or.der zich. Thans is op last van het openbaar ministerie aangeplakt en by trommelslag bekend gemaakt, dat Vacher bekend beeft den jongen herder vermoord t* hebben, maar de publieke opinie laat zich niet dwingen en blyft den grondeigenaar als den moordenaar aanwijzen. Twee buren, die in bet openbaar verklaard hebben, dat by don jongen gedood heeft, zyn wegens laster ver oordeeld, maar ook nu nog is het volk niet overtuigd. Albert Bataille merkt naar aanleiding bier van in den „Figaro" op, dat het grootste deel der rechterlyke dwalingen komt op reke ing van den haat van het publiek in de buurt van den onschuldig veroordeelde en heel wei nige moeten worden toegeschreven aan voor- oordeelen der rechters. Een dubbele vergiftiging. Hieromtrent wordt nader het volgende ge- meldt Maandagavond is gevankelyk door twee Ryks veld wachters naar Haarlem getranspor teerd zekere M. Van Kampen, arbeider, oud ongeveor 45 jaars, wonende te Sassenheim, verdacht van moord door vergiftiging van zyn vrouw, die een maand (volgens andere be richten vier maanden) geleden is overleden, en van een man te Lisse J. Van Diest genaamd, met wiens vrouw naar men be weerd hy intieme omgang had. Van Diest is Maandag begraven. De verschijnselen, waaronder èn dis vrouw èn die man zyn overleden, trokken zoodanig de aandacht, dat de politie Maandag word ge waarschuwd beide waren bezweken na herige aanvallen van diarrhe9. Tal van personen werden geboord, o. a. een viertienj rig dochtertje dat naar beweerd wordt gezien had, dat haar vader roerde in een glas melk, waaruit hy Van Diest heeft laten drinken. Iemand, die tameiyk goed scheen ingelicht, verhaalde aan den verslaggevc-r der „Haarl. Ct." dat na het drinken uit dat glas de man zóó purgeerde, dat door eenj broer van den overledene de hulp van een geneesheer werd ingeroepen, die een en ander meegaf, dat een goede uitwerking scheen te hebben. Later moet Van Kampen aan Van Diest het restant melk te drinken hebben gegeven, met het noodlottige gevolg, dat de diarrhee terug kwam en de man bezweek. Gisternacht is het lijk der vrouw opgegra ven; de ingewanden uit dat van den man zyn naar Leiden overgebracht ter nader onderzoek. Verder wordt vernomen dat de justitie, na huiszoeking t9 hebben gedaan, allerlei eetwaren ter onderzoek heeft medegenomen. Do weduwe van Van Diest schynt verklaard te hebben geheel onkundig te zyn aan hetgeen Van Kampen wordt ten laste gelegd. Deze laatste is vader van acht kinderen. Volgens eon ander bericht is ook gearres teerd de vrouw van Van D. Wat is nu 't geval? Volgens de „Tel." dit: Vronw Van D. had voor ongeveer twintig jaar „verkeering" met v. K. Dit raakte uit en beiden huwden later met een ander. De eerste vrouw van v. K. stierf en deze her trouwde nu met een tante van juff. Van D. Deze

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2