gauw klaar was, b neen, eerst om twee uren kon het op z\]ü geldelijke belooning aanspraak WÊikêü; maar het verredde niet doer lange pauzes en liet niet na aanleiding te geven tot herhaalde toejuichingen, vooral als het de Koningin, Toekoe Oemar, één of meer schoon moeders, de belastingen, heilssoldaten, de schutterij, moorden en aanrandingen te Amster dam, havermout en meer van die in onze dagen veelbesproken personen en onderwerpen bezong of besprak- 't Geheel was goed. Over deze ordelijke feestviering, met bal natuurlijk, kunnen zij, die haar meemaakten, tevreden zijn. Tegelijkertijd vierde de schoenmakersver- eeniging „Door vriendschap verbonden" baar vijftiende jaarfeest in de concertzaal „Ephraïm," waar voor deze gelegenheid, links van het tooneel de banier dier vereeniging prijkte met een groep planten op den achtergrond. Ongeveer halfnegen werd het feest geopend door den voorzitter, den heer G. F. Meijer, die donateurs, eereleden, gewone leden en verdere feestgonooten hartelijk welkom heette, op den gunstigen toestand der vereeniging wees en de beste wenschen uitte vcor het welslagen van het feest. Vervolgens bracht de socretaris, de heer J. Ober, een kort verslag uit. Bi) den aanvaDg vaa '97 telde de vereeniging 87 gewone leden, 5 donateurs en 2 eereleden. Een vijftal con- ftribueerende leden verhaten in den loop des jaars de vereeniging om verschillende redenen, do meesten wegens verandering van werk kring, terwijl 9 personen als nieuwe leden betraden, zoodat het aantal leden op heden §1 bedraagt. De weduwenkas behoefde dit jaar geluk kig geen dienst to do6n, daar de vereeniging geen dooden had te betreuren. Aan zieken gold werd alecbts f 23 uitgekeerd, tegen f 325 in 1896 en bi) gelegenheiJ van bet «arfeest kon onder de leien f 443.98 worden verdeeld. In kas blijft 541.35'/,. Uit deze cijfers blijkt ten duidelijkste, dat de voorzit ter waarheid sprak, toen hij den toestand der vereeniging gunstig noemde. Nadat vele de feestvierenden uit volle borst het welkomstlied op de wijze van: „Gyschitterende kleuren," hadden gezongeD, werd opgevoerd: „Do Brouwer van Gent of Jaloezie en Wraak," historisch drama in vier bedrijven door H. Kroon. Het stuk werd gespeeld door leden der vereeniging. De wijze, waarop zi) het deden, verdient niets dan lof. Zij toonden hun lollen goed te kennen. Dit moet ook gezegd worden van de dames, die baar medewerking hebben verleendinzonderheid van haar, die do rol van Alise Everwijn vervulde; zij speelde uitnomend. De apotheose na hot derde, maar niet minder die na het vierde bedryf, was keurig; het arrangement getuigde van smaak. Wel verdiend was dan ook het applaus, dat den qpelers en speelsters van de toeschouwers ten deel viel. Ongeveer halféén begon de groote pauze, waariD, ten bate van de Vereeniging „Kinder voeding" een collecte werd gehouden, die f7.23 opbracht. Na de pauze had de opvoering plaats van: „De Schoenmaker- Prakczjjn," kluchtspel in kén bedrijf door Job. Wagemans, dat dikwijls Ie lachspieren in bewoging bracht. Tot diep in den nacht bleef men bijeen in -»n gepast-vroolijke stemming, die verhoogd word door de opwekkende tonen eener wel luidende muziek en het zingen van feest- «ederen. Het een bal werd de feestviering besloten, welke by de leden, die aan haar deelnamen, leker wel een aangenamen indrak zal hebben ichtergelaten. De heryk van de gewone ge- viebteD, benevens dor maten en strijkers zal tl het yklokaal aan do Lammermarkt plaats kebben: op 26 Januari voor de bewoners van de laven van 9 ll1/, u.; voor die van de frest-Haven straat, Oost Havoc straat, Looier - traat en Ververstraat van ll'/a 12 en van 5'/a 1 u.; voor die van de Oude Singel -an 1 3 u. en voor die van de Koolstraat an 3 31/, u. Gisteren werd door den keur- meester W. De Hoop een party ondeugdeiyk fleesch in beslag genomen, hetwelk voor senscheiyk gebruik is afgekeurd. In den nacht van Zondag op Haandag werd aan het bureel van politie in te Ferdinand Bolstraat te Amsterdam aan gifte gedaan, dat een vrouw op den bosk van de lste Jan. v. d. Heydenstaat en Ferd. Bolstraat zou zijn gestoken. Het ingestelde onderzoek bracht aan het icht, dat oen vrouw uit die buurt eon hoofd wonde had opgeloopenboe dat gekomen wa6, wist men echter ni=t te verklaren. De vrouw, tie, na in het Gasthuis verbonden te zijn, Xehoord werd, gaf allerlei verwarde mede- ieelingen. Na eens sprak zy van één aanvaller, dan van drie. Wyi de vrouw ty de poliiie in haar kuurt bekendstaat als verslaafd aan don ster ken drank, vermoedt men, dat zy, in staat on dronkenschap verkeerend, met het boofd pgen een of ander scherp voorwerp is ge- tooten of gevallen. (Tel.) Zondag-nacht is ingebroken in et gebouw der „Nel. Maatschr.ppy tot •Igemeene dienstverrichting"aan de Winstraat e Botterdam. Een politie agent op surveillance vond de tour van den ingang aau de zyde der Wynhaven ©pao. Daar hy alleen was, wachtte by de komst van een collega af, die meerdere hulp haalde. Toen het gebouw onderzocht werd, vond men de brandkast omvergeworpen. Blijkbaar zijn de dieven, die zich vermoadeiyk hebben doen insluiten, in huu werk opgeschrikt; er wordt althans niets vermist Door den ploegbaas der Staats- spoorwegen Leniger werd gisternacht omstroeks 2 uren op de spoorwegviaduct de Scbfekado te Botterdam het lyk ge vonden van een bejaarden man, die vermoedeiyk door den laatsten trein AmBterdam-Beurs was gegrepen, althans het hoofd vertoonde oen zware verwonding en een der beenen was afgereden, terwyi het andere gebroken was. Aan het Centraalstation, waarheen het l(jk vervoerd werd, bleek uit de papieren van den ongelukkige, dat mon te doen had met Johannes Hubertus Hoek, 69 jaar, Warmoe- zior83traat 104, een insanialyder (of idioot), dien men in verband met zyn idóe flxe, dat hy geheim politie agent was, dagclyks in het gerechtsgebouw aan het Haagscheveer kon aantreffen. Hy liep ook gansche dagen langs de straat om bezoeken af te leggen by de autoriteiten, op de kantoren, enz., waar men veelal niet naliet den zwerver iets toe te stoppen By voorkeur sprak hy over de protectie die hy van koningin "Victoria ondervond, daarby een rist penningen, die hem door deze en gene gegeven waren, veitoonende als van H. M. afkomstig. Zyn zakken waren immer volgepropt met alle mogelijke kwasi officiëele bescheiden, beschreven met een on leesbaar gekrabbel. Ook onzen Koninginnen maakte hy het meermalen lastig met zyn scbryfmanie. Nadat dr. Broes van Dort den dool had geconstateerd, werd het lyk overgebracht naar de loods op Crooswyk. Te Alkmaar waren Zaterdag avond eenige jongens aan het visschen cp de ophaalbrug over de Oudegracht (door het volk Oude vest genoemd) by de Stads werf. Da groote gasbuis onder die brug, die los gegaan was of waarin oen groot gat was go- Btorten, liet echter zulk een breeden gasstroom uit, dat er, t03n één der jongens een lucifer aanstak voor zyn pyp, een kolossale gasvlam te voorschyn kwam, waardoor er ook een gedeelte uit den vloer der brug brandde. De stadsarchitect, do opzichter en eenige werklieden waren echter zoo spoedig op de plaats aanwezig, dat de brand spoedig kon worden gebluscht, vóórd-t er aan de brug groote achade was veroorzaakt. De gasbuis werd voorioopig met natte zeilen dichtge maakt. Te Raamsdonk woedde een folie brand, waardoor in korten tyd twee woningen in asch gelegd warden. Van de inboedels werd haast niets gered, terwyi het perceel, toebe- hoorende aan de wed. B., niet eens tegen brandschade was verzekerd. De expres-trein tusschen Keulen en Berlyn is Maandag-morgen ontspoord naby Herne. Drie personen zyn gedood, zegt het „Herner Tageblatt," en verscheidene gewond. Zondag werd te Alkmaar op „De Laat" een huis (toebehoorende aan den heer Hofmeester en laatst bewoond door den beer Bierman) afgebroken, ten einde later opnieuw te worden opgebouwd. De timmer man Hoekmeyer had dit werk op zich ge nomen en met de slooping een begin gemaakt, toen het oude, van het jaar 1611 dateerenae perceel (biykens een daarin aangebrachten steen) instortte en den timmerman het ongeluk trof onder het puin begraven te worden. Door zyn werklieden daaru t gehaalwas hy buiten kennis en blykbaar ernstig gekneusd, zoodat hy misschien het slachtoffer van zyn beroep zal worden. Uit Talni, in Engelsch-Indië, wordt volgens bericht uit Londen gemeld, dat het waarnemen van de zonsverduistering op den 22sten door den vice-presiient van het Kon. Genootschap, Maunder, met succes beeft plaats gehad. De hemel was zeer helder. Gedurende de totale verduistering van de zonneschijf was de verlichting als 's nachts by volle maan. Inhuldigiugsfeesten. Hot „Utrechtsch Dagblad" betoogt in een hoofdartikel, dat by het feest van de inhuldi ging der Koningin het blyvond element niet mag ontbreken. Hot zou willen, dat in elke gemeente van genoegzame bete.kenis op den dag dor inhuldiging kon onthuld worden een gebouw ten behoeve van hulpbehoevenden en lijdenden, met bet inschrift in den gevelsteen: „Op den dag der inhuldiging van H. M. Koningin Wilholmina, als regeerende Koningin der Nederlanden, weri dese stichting door giften van koningsgetrouwe burgers tot blij vend aandenken aan Haren naam tosgewyd". INGEZONDEN. Geachte Redacteurl Daar ik, na afloop myner verhandeling, jl. Donderdag-avoo 1 te Lisse gehouden, my be schikbaar heb g£6teld tot het geven van alle mogelijke inlichtingen, had men zich volko men op de hoogte kunnen stellen van myne prijzen van tl ctrisch licht voor particulieren. Tot vergoeding allicht daarvan prykt nu het verslag in 63r.ige plaatseiyke bladen met pry zen byna tweemaal zoo hoog als de myne. Myne pry zen zyn 8/>o cent i,9r uur» tögon l1/, cent per uur in het toevoegsel. Wat myne pryzen van straatverlichting betreft, deze heb ik met voordacht niet ver meld, daar dit immers eene zaak is tusschen gemeenteraden en concessionarissen. U dankzeggend, Uw Dw. M. F. Ph. Waller Zeper. Het Leid8che Tooneel. Lodewyk Mulder's biyspel „De Kieavereeni- ging van Stellendyk" is ongeveer twiotig jaren oud en dus geschreven vóór de thans geldende kieswet. Vandaar dat enkele gezegden met den buidigen toestand in strijd zyn. De toekenning van het kiesrecht naar het patent, dat men betaalt, is vervallen, en eveneens is de macht gebroken van kieBvereenigingen, die byv. in een vergadering van slechts drio leden een candidatuur voor de Tweede Kamer proclameereD, want thans geschiedt een candidaafc stelling by den burgemeester per formulier, dat deer een zeker aantal personen moet onderteekenu zyn. Zoo is er meer veranderd, maar toch blyft het werk, dat Nederlandsche toestanden in een zuivere taal weergeeft, trekken, want het politiek gehaspel, het opvolgen van zekere vormen, de groote opporvlakkigheid heeft Lodewyk Mulder zoodanig met den geesel der satire geslagen, dat we om die dwaas heden hartelyk no.ten lachen. De vyi acteurs, die in het stuk voorkomen, zgn allen typen, cie de schryver allerkeurigst en allervermakelyfcst be oft geteektnl, zoodat het publiek voortdurend in een opgewekte stemming wordt gebouoen, waarby dan nog twee dames komen, die het geheel met een liefdeshisforietje of een onterving komen illus- treeren. Reeds meermakn is de „Kiesvereeniging" hier opgevoerd, mtt een gedeeltelyk andere rolverdeeliog (zoo was de heer Willem Van Zuylen als kastelein Steekamp vervangen door den heer Jan C. De Vos en trad de heer Royaards nu als de ingenieur Valburg op), maar dit was geen beletsel, dat de schouw burgzaal andermaal flink bezet was en dat de aanwezigen den optredenden ook thans warme blyken van waardeering voor hun kostelijk spel gaTen en hen herhaaldeiyk vcor h.t voetlicht terugriepen. KOLONIËN. BATAVIA, 23-28 Dec. (Nederlandsche mail.) Het „Bat. Hbld." verneemt, dat, aaDgaande de requesten om gratie voor de luitenants Lutje eo Bosch, door den legercommandant con afwyzend advies is uitgebracht. AT JEU. De „Javasche Crr." van 28 Dec. bevat het volgende telegram van den Civielen en Miii- t. iren Gouverneur van Atjeh en Onderhoorig- heden: Ter verdryving van den vyand uit de omstreken van Reurig Reang en tot veiken- ning van het heuvelterrein ten oosten daar van, rukte den 25sten Dec. onder bevel van overste Krull een colonne van vyf compag nieën infanterie, twee pelotons cavaleria en een sectio arulletin met tweo dagen vivres uit Selimoen op. Dienzelfden dag werd na een kort en krach tig vuur uit de missigit Biram en omlig gende heugels die missigit zonder verliezen onzerzyds bezet. Daar werd gebivouakeerd en de nacht van 25 op 26 dezer rustig door gebracht. Den 26sten werd uit missigit Biram opge rukt naar Reung-Reang en het heuvelterrein ten Oosten daarvan; de vyand had de omlig gende heuvels zwak bez-t, doch werd spoe- cig verdreven, zonder dat daarby aan onze zyde verliezen geleden werden. Ook de nacht van 26 op 27 dezer ging in het bivouak Biram rustig voorby. Gisteren keerde de colonne naar Selimoen terug. PaDglima Hasan met 7 volgelingen, Pang Saleh en Panglima Loiman, allen behoorende tot de benden van Toe koe Oemar, kwamen ia onderwerping; eerstgenoemde leverde een, Pang Salth drie bruikbare BeaumontgewertniD. De „J.-B." 8Chiyft naar aanleiding van de bovenstaande berichten omtrent den tocht naar Reung Reung h.t volgende: „Reung Reung, waarheen de bezetting van Selimoen een verkenning gemaakt heeft, ligt aan den voet van een der zuidelijke uitloopers van den Goudberg aan do Selimoen-rivier en heeft voor ons belang omdat het op den weg ligt naar de Pedir-vallei. Men zal den vyand goen gelegenheid hebben willen geven zich daar belangrijk te versterken. Bovenoien wist men te Kotta-Radja, dat Panglima Polim in November te Reung-Reung een groote ver gadering belegd beeft, die bygewoo-id is door een gemachtigde van Toekoe-Oemardie ge zant bracht den adellijken veebtmajoor der Atjehers een huldeblyk van 30 Beaumont- geweren van den parvenu van Daja. „Opmerkelijk is het dat de vyand zich heftig ve zet he^t te hebben en dat die dappere weerstand ons zelfs geen pink van oon fuselier gekost hoeft. Uit bet regeenngs telegram blykt dan ook, dat de tegenstand slechts uit de verte geboien Werd en spoedig gebroken was. De luitenant kolonel Krull, die deze beweging aan voerde, is den kolonel Van Heutsz opgevolgd als commandant der troepen in het zuidelyk deel der XXII moekims." Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT- Benoemd: Tot leeraar in de wis en natuurkunde by de Hoogere Burgerschool te Semaiang G. C. Dibbetz, daartoe gesteld ter beschikking van den gouverneur generaal. Belast: Gedurende do afwezigheid wegen3 ziekte of met binnenlnndscb verlof wegens ziekte van den titularis, mot de functiën van voorzitter der landraden te Toeloeng Agoeng en Trenggalek (Kediri) Mr. A. F. Ockerse, laatstelijk waarnemend voorzitter van den landraad te Boodowoso ^Bosoeki). Gestold: ter beschikking van den algoraeenen secretaris, G. J. Du Maichie Sarvaas, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal, om in administratieve betrekkingen te worden geplaatst. Tijdelijk gesteld: ter beschikking van den voorzitter der landraden te Bandoeng, Tjitjalengka «b Seemedang (Preanger Regentschappen), ten einde met griffiers-werkzaamheden bij aie recht- fcenken te worden belast, Mr. E. J. Dommering; ter beschikking van don voorzitter van den landraad te Soerabaia, ten einde met griffiers- werkxaaraheden bij die reohtbank to worden belast, Mr. P. M. Schneider. By het kadaster in Ned.-Indifi. Geplaatst: Bij de kadastrale bewaring te Batavia J. C. Schoonheid, ambtenaar op non-acti viteit, laatst landmeter der lete klasse, thans ter beschikking van den Directeur van Binnenl. Bestuur. Ontslagen: op verzoek, eervol uit 'a lands dienst, de klerk ter Algemeene Secretarie, toe gevoegd aan den secretaris van den Raad van Nederlandsch-Indië, J. C. Richir. Verleend: wegens laDgdurigen dienst een jaar verlof naar Europa aan den commies voor den stationsdienst bij de exploitatie der Staatsspoor wegen op Java Ch. H. F. Mannofc, met bepaling, dat hy op 8 Januari 1898 zijn betrekking zal ■ederleggen. Benoemd: met ingang van 1 Januari 1898 tot directeur van do postspaarbank in Nederlandsch- Indië de ambtenaar op non-activiteit N. H. Van Haren, laatstelijk referendaris der Algemeene Secretarie. Tydeljjk benoemd: tot ingenieur bjj de te Kalianget, nfdeeling Soemenep (Madoera), in aan bouw zijn do fabriek ter briquetteering en verpak king van gouvornementszout, I. A. G. Job, daar toe gesteld ter beschikking van den gouverneur- geaenuil. Tydeljjk gesteld: ter beschikking'van den directeur dor burgerlijke openbare werken, ten einde dienst te doen als adspirant-ingenieur by den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken, A. G. Allart, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal, om te worden be noemd tot adspirant-ingenieur bij genoemden tak van dienst DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend: Wegens ziekte, een tweejarig verlof naar Europa, aan den kapitein der infanterie J. Spaan en aan den militairen paardenarts der lste klasse J. De Jongb. Ingetrokken: Zijn overplaatsing bij den gew. en plaats, gen. dienst van Ben koelen te Benkoelen, de otf. van gez. lste kl. te Padang, P. J. Binders. Overgeplaatst: Bij den gew. en plaats, gen. dienst van Benkoelen te Benkoelen, de off. van gez. lste kl. te Padang, G. J. Wijchgel; naar den gew. en plaats, geneesk. dienst in de Z.-G. afdeeling van Borneo te Barabei. de off. v. gen. lste kl. te Lombok, P. Wijn; naar den gew. en plaats, gen. dienst in de 3de th3. afd. op Java te Soerabaja, de off. v. gez. 2de kl. te Barabei J. R. Van der Monde. DEPARTEMENT VAN MARINE. Overge plaatst: Van het wachtschip „Gedeh" naar net opeaïngsvaartuig .KlommendaT', de luitenant ter zee der 2de klasse L. H. G. Krol; van het opnemings- vaartnig „Blommendal" naar het wachtschip „Gedeh", de luit, ter zee 2de kl. C. F. Pabst. De zaak Dreyfns-Zola. Dat deze zaak den bekenden loop genomen heeft, is zeker een bewy^, dat het besef levendig is van het gevaar, dat te duchten is van een verder om zich hoen grypen van de beweging, die zich sedert meer dan een week zoowel in de hoofdstad als in de departementen lacht geeft. Inderdaad geeft die toestand aan leiding tot groote bezorgdheid. Een correspon dent van de „Voss. Ztg." schrijft„De „Jour" heeft dezen avond tot opschrift„La France ■oulevée" (Frankryk in opstand). Het woord Is niet overdreven. Het was een werkelyke opstand, die in Frankryk woedde en zich ongetwyfeld nog dikwyis herhalen zal. Deze opstand heeft de eigenaardigheid, dat by niot tegen de regeering gericht ie, dat hy zelfs onder kreten van „Leve het leger!" door de straten trekt; hy is echter niettemin hoogst gevaarlyk. Hy wendt zich voorioopig slechts tegen «en deel der bevolking, de Joden, de protestanten, de mannen, die gerechtigheid voor DrsyfctB eiscben, maar hy deinst zelfs voor de misdadige middelen der vernieling van vreemd eigendom niet terug eu hy maakt alle bestanddeelen van het volk mobi 1, die uit "wanorde en gewelddaad party hopen te trekken en met nimmer falend instinct aan- 8t<mds toesnellen, wanneer zfl diefstal, roof en moord speuren." Da „Kölnischo Zeitung" heeft dus juist ge zien, toen zy schreef: „er waait revolutiewind in Frankryk." De storm begint op te steken. Over de Dreyfus zaak verklaarde de minister president Mélrne in de Kamerzitting van Zater dag nog, dat de regeering niet heeft gewild, dat de jury als rechtbank van revisie kon worden opgeworpen daarom heeft zy zich er toe bepaald uit het artikel van Zola de tegen den krijgsraad ingebrachte beschuldigingen te reieraoren. De heer Jaurès noemde het een lafheid, een onvolledige vervolging in te stellen tegen Zola. D« handtastelijkheden, daarop in de zitting bedreven, maken een strafbaar feit uit; daar dat echter in de zaal van de wetgevende ver gadering geschied is, komt alleen aan den president ce bevoegdheid toe, den procureur- generaal in de zaak te betrekken. Db heer Jaurès verzocht den afgevaardigden Millerand en Yiviani hem als getuigen by te staan, wanneer graaf De Bernis de zaak door de wapenen mocht willen beslechten. Beidtn verklaarden echter aan Jaurès, dat hy geur.e voldoening behoefde te geven, omdat men niet duelleert met een lafaard en een dronkaard. In de couloirs wordt nameiyk verteld, dat De Bernis dronken geweest is. Aan don anderen kant verklaarde De Bernis in de couloirs, dat hy de togen Jaurès gebruikte uitdrukking: „Gy zyt een agent van liet Dreyfua-syodicaat" niet terugnamen verlangde, dat deze woorden in het offlciêele zittings verslag zouden worden opgenomen. Terwyl de stryd woedde om De Bernis, op wien, volgens den correspondent van de Fran iff Ztg.", niet alleen socialisten, maar ook eenige afgevaardigden van het centrum lossloegen, ontstond er op de tribune een tweegevecht tusschen de vrouwen van twee afgevaardigden. De eene had Jaurès toege juicht, de andere trok haar daarvoor den hoed af en vloog haar in de haren. De deurwaarders scheidden de vechtende dames. Ia de couloirs giDg het gerucht, dat de voormalige Oostenryksche minister-president graaf Badeni in de loge der diplomaten de zitting heeft bygewoond. Als 't niet waar is, dan is het in ieder geval aardig gevonden. Naar aanleiding van de beweriDg, dat Dreyfua op den dag van zyn degradatie zyn schuld zou hebben erkend, verdienen twee in de „Siècle" afgedrukte brieven des varoordeelden de aandacht, twee dagen vóór en den dag zelf van die vernederende plechtigheid ge schreven aan zyn advocaat mr. Demange, die ze thans eerst aan mevr. Dreyfus had mede gedeeld, als afdoend bewys, schreef by haar, dat haar man nooit had opgehouden zyn on schuld te betuigen. De eerste luidt in hoofdzaak aldus: „"Waarde meestert Ik verneem daar, dat ik morgen (het werd een dag uitgesteld) den bloedigeten hoon zal ondergaan, die een soldaat kan worden aangedaan. „Ik verwachtte het, ik had er my op voor bereid, maar de slag was toch verschrikkeiyk. Ondanks alles, hoopte ik tot het laatste oogen- blik toe, dat een providentiëel toeval tot de ontdekking van den werkeiyken schuldige leiden zou. „Het hoofd omhoog, zonder blozen, zal ik die schrikkelyke foltering, erger dan de dood, tegengaan. Ik zoude liegen, indien ik zeide, dat myn hart niet afschuwelyk gepynigd worden zal, wanneer men my de eereteekenen afrukt, welke ik verworven heb met het zweet mijns aanschyns. „Ik zou voorzeker duizendmaal den dood verkozen hebben. „Maar gy hebt myn plicht my aangetoond, waarde meester, en ik kan er my niet aan onttrekken, welke martelingen nr.y ook wach ten. Gy hebt my ce hoop ingeprent, gy hebt my doordrongen van het besef, dat een on schuldige niet eeuwig veroordeeld kan blijven, gy hebt my het geloof gegeven. „Nogmaals dank, waarde meester, voor alles, wat gy ten behoeve van een onschuldige ge daan hebt „Ik maak ten allen tydo staat op u, op myn geheele familie, om dit scbrikkeiyk raad sel te ontwarren. Overal waar ik ga zal de herinnering aan u my volgen, zij zal de ster zyn, van welke ik myn gelak verwacht, d. w. z. myn geheel en volkomen eerherstel. Ontvang, enz." Don avond na de degradatie schreef hy: „Waarde meester!" Ik heb de u gedane belofte gehouden. Onschuldig heb ik het schrikkelykst martelaarschap onder de oogen gezien, dat men een soldaat kan opleggen; ik heb rondom my de verachting der volks menigte gevoeld; ik heb de schrikkelykste foltering geleden, die men zich voorstellen kan. En dat ik gelukkiger geweest zou zyn in het graf. Alles zoa gedaan zyn geweest, ik zou van niets meer hooren, het zou de rust, de. vergetelheid geweest zyn van al myn lyden. „Maar, helaas, de plicht gedoogt het niet, zooals gy my zoo duidelijk hebt aangetoond fIk ben verplicht om te blyven leven, m(J nog weken ling te laten martelen, ten tinde tot de ontdekking der waarheid, het herstel van myn naam te komen „Ik sidder nog by de gedachte aan al, wat ik hod n heb verduurd, aan al het lyden, dab my nog wacht „Inoien men twyfelt, indien men gelooft aan myne onschuld, vraag ik voorshands slechts één ding: lucht, het gezelschap myner vrouw, en dan zal ik wachten tot zu, die my lief hebben deze treurige zaak hebben ontcyferd. Maar men haaste zich, want myn weerstands vermogen begint ten einde te loopen. Vergeef myn onsamenbangenden styl, ik ben nog niet tot myzelven gekomen, ik ben lichamelijk en Z9delyk diep ter neer ge drukt. Myn hart heeft heden te veel gebloed. Om Gods wil, waarde meester, laat men myne onverdiende foltering verkorten. MiddeLrwyl zult gy zoeken, en ik vertrouw, ik bon er innig van overtuigd, gy zult vinden." De Fransche regeering wil p:r sa geen licht verspreiden over de zaak Dreyfua en zy wordt daarin gesteund door de groote meerderheid van de vortegenwooraigiog des volk?. In do Kamerzitting van gisteren protes teerde de afgevaardigde De Beauregard vooraf tegen de wyze, waarop de Kamer Zaterdag behandeld is, en beklaagde zich over de inmen ging der troepen. De voorzitter, Brisson, gaf daarvan deze uitlegging: Het personeel, dat do opdracht had de tribune te ontruimeD, stuitte daarby op tcgenetand en liet daazop eenige soldaten binnen. De voorzitter zette verder de redenen uiteen, welke hem hebben aangedreven de zitting Zaterdag Diet te hervatten. Deze verklaring werd met instemming begroet. De afgevaardigde Jaurès stelde voor de be- bandeliog van zijn interpellatie voort te zitten, hetgeen werd goedgevonden. Hy begon met enkele persberichten te verbeteren. (Gemor). De interpellant gaat daarop over tot het proces-Zola en vraagt, waarom enkel de be* 8clniliiigingen tegen de leden van den krygs^ raad worden aangehaald en waarom men do eer der generaals van het leger onttrekt aan de appreciatie van de jury. Hy dringt c-r op aaD, dat men ook de officier-.n late getuigen en dat volkomen licht worde virspreid; zyns inziens kan de Kamer niet als rechter optreden. De beer Jaurès legde vervolgens aan den minister-president Mëline kort en bondig de vraag voor, waarop een ieder wiens rechts gevoel niet is verwaterd door rassenhaat eq sektegeeste een antwoord verlangt de vraag „Heeft de krijgsraad een stuk in handen ge* kregen, waaruit de schuld van Dreyfus bi. ek en heeft noch de beschuldigde, noch diens verdediger dit stuk gezien? (BZeer goedl" links Het antwoord luidde ontwijkend. De rege&

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2