N°. 11619. Maandag ÏO Januari. g,."' -LM - -Jl, A0. 1898 Qeze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 8 Januari. Feuilleton. Zijn laatste wil. LEIDSCH PRIJS DEZES COURAIfT: Voor Leiden per 3 maanden. 1J0. Franco per poetMO. Aizonderlyke Nommers j V*0.05. PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. - Grootere lettere naar plaateruimte. - Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend 1 Derde Blad. Ofïiciëele IteaBiagevintfe Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat iogevolgo art. 2 der Yorvrdening, rogelende de invordering der plaatselijke belasting op de H o n d e n ieder houder van cón of meer bonden, die aan die belasting onderhevig 2ijD, verplicht is daarvan jaarlijks vóór óf op den Sisten Januari a. e. bij den Gomcente- ontvang'r aangifte to doen door inlevering van een behoorlyk ingevuld en door den aangever onder- teodt-nd biljet, en dat bedoelde inschrijvingebiljotton voor het dienstjaar 1898 koeteloos ten kantore van den Gemeeate-ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethoadors voornoemd, Leidon, F. WAS, Burgemeester. Jan. 1898. E. KIST, Secretaris. Burg' meoster en Wethouders van Leiden roepen bij deze op alle loveranciers, werkbazc-n, enz., die over het af*eloopen jaar 1897 ten laste dor gemeente eenige vordering hebben, die uiterlijk vóór uit0. Januari e. k. ter Grmeonte-Secrotarie (afdooling Financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 4 Jan. 1898. E. KIST. Secretaris. In de Kunstzaal van het Stedelijk Museum alhier is thans, behalve Van D.talboff's schil derij: „Gouden dag", ook tentoongesteld „Zomeravond" van dien schilder. Door de wolwillendheid van den eigenaar van laatstgenoemd doek kon dit werk, dat o. a. op de Arnhemsche „Driejaarlijkscbe" zoozeer de aandacht trok, bier naast zijn laatsien arbeid worden geëxposeerd. Bovendien meenen wij er aan te mogen herinneren, dat de geborduurde kazuifel van de R.-K. kerk van O. L. Vrouwe Onbevlekte Ontvangenis, slechts korten t\)d in de Lakenhal blijft (ol. tot Woensdag a.s.). Vermoedelijk dat 's Zondags velen zich naar bot Stedelijk Museum zullen hegeven, om dit prachtig middeleeuwsch borduurwerk ook in oogenscbouw te nomen. Het portretje van Rembrandt blijft tevens dien dag nog to zien. Met genoegen maken we melding van de eigenaardige, opgewekte feestviering, welke gisteravond plaats had in een der lokalen van do Christelijke School aan de Middelstegracht alhier. Dit feest gold mejuffrouw A. C. De Gaay Fortman, die gisteren v\jf en twintig jaren als onderwijzeres werkzaam mocht zjjn aan de naaischool, verbonden aan de Christelijke School voor on- en minvermogenden aan de Middelstegracht. Was het mej. Fortman zelve eerst niet in de gedachte gekomen welk een heuglijke, gedenkwaardige dag die van gisteren voor haar was, veel minder uus nog om dien feestelijk te herdenken, eenige vriendinnen, tevens medearbeidsters aan de naaischool, hadden het plan opgevat den 7den Januari, kon het zijn, onvergetelijk voor ha^r te doen worden, en de leerlingen en eenige oud onderwijzeressen hielpen dit plan verwezen lijken. Na schooltijd werd gist6rnamiddag in allerijl een schoollokaal in een feestzaal herschapen. Onder ltiang en met medewerking van het hoofd dor school, uen heer A. J. De Lange, alsmede met krachtdadige hulp der leerlingen werden er een baldakijn van vlaggendoek en groen en slingers van gekleurd papier, door de kinderen vervaardigd, aangebracht; er werd een zetel voor de jubilari3se met bloemen gesierd en onder den baHIakyn geplaatst, alles zóó, dat haar een waardige ontvangst kon ten deel vallen. Nu word mej. Fortman, die van niets wist, gevraagd even op de school te komen, alhoe wel zij daar dezen avond geen onderwijs had te geven. Weldra verscheen z|j, met gezang begroet. Deze ontvangst in het versierd lokaal was haar een ware verrassing. Alsnu sprak de heer A. J. De Lange haar op hartelijke wijze toe, wenschte haar geluk met het feit van den dag en bracht haar o. m. dank voor het door haar in allen eenvoud en belangloos gegeven onderwijs aan de naaischool, waarvan reeds veel vruchlen zijn aanschouwd en geplukt en waarvan menige huismoeder thans de zegeningen en het practiach nut ondervindt. Hij sprak ten slotte do hoop uit, dat zy nog langen tijd in het belang der school zou mogen werkzaam zijn. Namens de tegenwoordige leerlingen en den he8r De Lange zelf bood deze de jubilarisse thans een geschenk aan, bestaande in een prachtig tafelkleed; uit naam van de tegen woordige en de meeste oud-onuerwyzeressen mocht hij haar een net schrijfbureautje aanbieden. Ook van nog andere zijden ontving de jubilarisse aangename blijken van vriendschap en hoogachting; zoo liet ook het bestuurder meer genoemde Christelijke school den dag niet onopgemerkt voorbijgaan. De 150 leerlingen werden voorts getrakteerd en hadden, wat hoofdzaak was, zeer veel genoegen, hetwelk niet weinig verhoogd werd door de v.rtooning van lichtbeelden, waarbij o. a. het portret van mej. Fortman qp het doek verscheen, waardoor groot gejuich opsteeg, eon afbeelding der school en tafereeien uit „Jessica's eorst9 gebed", welke door gezang der leerlingen afgewisseld en door oen onder wijzeres nader verklaard werden. Mejuffrouw Fortman vond nu en dan aan leiding eon hartelijk woord to spreken. Ongetwijfeld zal deze avond bij haar en bij al degenen, die hem meemaakten, aangename herinneringen achterlaten. De weleerw. heer J. G. Verhoeff, pre dikant bij de Ned.-Herv. Gemeente te Bode graven, hoopt den 30sten Jan. a. s. zijne 46 jarige evangelie-bediening te herdenken. De hoer Verhoeff deed in 1852 zijn pro ponents-examen voor het provinciaal kerk bestuur van Gelderland, werd 30 Jan. 1853 te Elspeet als predikant bevestigd, oq was achter eenvolgons nog werkzaam van 1856 '59 te Nieuw Loosdreckfc; van 1859 -'62 te Vaassen van 1862 '65 te Ridderkerk; van 1865 '67 te Herroveld; van 1867 '71 te Wissekerke; van 1871 '74 te Maassluis; van 1877 '79 te Heeg, en van 14 Dec. 1879 te Bodegraven. De kunstcriticus Albert Plasschaert heelt een uitvoerige studie over den schilder J. Voerman geschreven, met talrijke reproducties naar diens werken. Ook in de „N. Gids" komt een artikel over Voerman voor, door W. Steenhoff geschreven. Zwammerdam: Vanwege do afdeellng Bodegraven der Hollandscbe Maatschappij van Landbouw zal a. s. Dinsdag, des avonds te 7 uren, ia het lokaal van G. J. Schutte, een vergadering met vrijen toegang gehouden worden, waarin de heer P. Van Balen „het voederen van melkvee" zal bespreken. In de gisteravond gehouden algemeene vergadering der Harmonia-vereeniging „Door vriendschap vereenigd" werd de rekening over 1897 goedgekeurd en verder het reglement aan een grondige herziening onderworpen, zoodat nu alle rechten en verplichtingen der, de Vereeniging onderscheidenlijk uitmakende, werkende leden, eereleden, aandeelhouders, donateurs en nog een andere categorie van begunstigers, duidelijk zijn omschreveD, zeer ten gerieve van de heeren, die de eer ge nieten het bestuur te vormen. Met erkentelijkheid den milden steun van enkele dorpsgenooten vermeldende, zoo schrijft onze berichtgever, bevelen wij gaarne deze Vereeniging in den financiöelon steun van meerdere ingezetenen aan, om het saldo der rekening, dat wij kiesheidshalve niet genoemd hebben, een gunstiger aanzien te coan krijgen. Financiëele Kroniek. De houding der buitenlandsche Beurzen oefende op onze markt geen ongunstigen invloed uit, daar meestal van oeu willige stemming werd melding gemaakt en het aan kooplust niet ontbrak. Dit veroorzaakte ook op onze Beurs een opgewekt verloop, te meer, daar het buitenland tamelijk beduidend ook bij ons als kooper optrad, betgeen natuurlijk veel bijdroeg tot een levendig verkeer vooral by Staatsfondsen, die in langen tijd niet zulk een belangstelling hebben ondervonden. De eenige uitzondering, welke op de algemeen gun stige houding der buiteolaiuïsche markten werd gemaakt, kwam van Londenschen kant. In Enge land blijft men maar weinig ingenomenheid toonen met de handelingen van Rusland en Duitschland ten opzichte van China, en hot bevalt den Engel- schen in het geheel niet, dat zij ii&a geheel ge ïsoleerd staan. Dit laatste maakt, dat de Engelscbe hoogmoed getemperd wordt, eu dit veroorzaakt een gedrukten geest op de Londonsche effecten- markt. Doch ditmaal bad dit weinig uitwerking op de algemeene strooming en de vraag voor Staatsfondsen was van vrij groote beteekenis. Uoston v ij kscbe waarden hadden een vaster markt en de koersen wijzen oen gestadige ver- botering aan, in aansluiting bij de houdiDg van Weenen, waar in do laatste dagen een beslist vaste stemming heerschende was. Do speculatie daar is ijverig in de weer daarvan partij te trekken en bet publiek volgt gewillig. Voor hetoogenblik zijn de politieke zorgen een weinig op den achter grond geschoven, doch de toestand is toch te ernstig, om langen tijd een onbezorgde markt te kunnen verwachten. Parijs was eveneens in levendige stemming en do speculatie toonde byzonder veel belang stelling in Turksche waarden en Portugeezen. Van Turken werden vooral de geconverteerden Serie C van de markt genomen, aangezien deze soort op de tegenwoordige koersen in zeer voor- deelige houding komt te staan, nu in den loop van dit jaar, door a0os9ing van het restant der Serie A, do B-Turken een grooten sprong maken eu daardoor de rubriek C ook een hoogeren rang komt in te nemen. De Torkscbe regeering is overigens onafge broken bezig om laOgs verschillende wegen en manieren geld te vorkrijgen, en hoewel het haar bij deze pogingen door de mogendheden niet ge makkelijk wordt gemaakt, gelakt bet haar steeds de noodige middelen te vinden. Turkije schijnt in politieke aangelegenheden vry wel te kunnen doen en laten zooals het zelf wenscht; in finan- ciGole aangelegenheden kan het zich echter aan de scherpe contröle niet onttrekken, de verplichte aflossingen worden dan ook zeer getrouw nage komen en daaraan is de verbeterende positie der Seriefin-Turken te danken. Portugeezen werden nogal sterk door de Parij8che speculatie gekocht, Letgeen men in verband meent te moeten brengen met betere vooruitzichten in de conversie-aangelegenheid, hoewel nog niets bekend is van de voorwaarden, waarop deze zou kunnen worden tot stand gebracht. Spanjaarden waren op de Parrjscbe markt beter gestemd in verband met openbaar gemaakte cijfers, waaruit zou blijken, dat de Staatsinkom sten gedurende December een meerdere opbrengst van 2 millioen hebben aan te wijzen. Dit kan niet verhinderen, dat de hoogst zorgvolle financiëele toestand van bet land er een greintje beter om wordt beoordeeld, want de opstand op Cuba blijft onafgebroken zware offers aan het land stellen. Maarscbalk Blanco berekent de maandelijkscho kosten op 40 millioen, terwijl nog een aanzienlijk bedrag achterstallige oorlogskosten zijn in te balen. De minister van financiën boveelt een nieuwe leening vari 200 millioen Pesetas aan, door inko mende recbteD verzekerd, doch dit bedrag is in de verte niet toereikend om de goheole oorlogs kosten en de vlottende schuld te dekken. De speculatie eu de Fransche financiënworeld spannen echter de uiterste kracht in om den Spaanschen drenkeling boven water te houden. Voor Z u i d-Am e r i k a an 8 c h e waarden was het verloop niet erg gunstig. Mexicanen waren veel aangeboden en voor de overige soorten bestond weinig aanleiding tot een gunstige markt. De aankondiging cener nieuwe remise voor de couponbetaling der Uruguaansche schuld werd blijkbaar gunstig opgenomeD, daarbij schijnt echter geen aandacht te zijn geschonken aan den belang rijken teruggang der douane-ontvangsten, welke, niet raming voor de maand December, belangrijk bij die van een der laatste vijf jaren zijn terug gebleven. Venezuela was niet geheel op orde met do betaling der Jnnuari-coupon der spoorweg- leening, waarvoor op 1 Januari wel het grootste gedeelte te Berlijn aanwezig was, doch do uitbe taling niettemin uitgesteld moest worden, door gemis van het ontbrekende. Het uitblijven der opdracht daartoe werd toegeschreven aan stoornis in do telegraphische gemeenschap. Als het dat maar is! Brazilianen bloven aangeboden en werden togen teruggaande prijzen verhandeld De zeer ongunstige toestand, waarin zich ook de financiën van dit land bevinden, begint meer en meer van invloed te worden op de waarde der Staatspapieren. De afdeeliug der Hollandscbe industriëole waar den had niet over een slechte markt te klagen, waarbij vooral de belangstelling voor de verschil lende tabaksaandeelen bijzonder groot was to noe men. Bijna zonder uitzondering werden alle tegen opgaande koersen flink van de markt genomen, alleen Senembah9 bleven meer aangeboden. Voor Petroleumwaarden was de stemming ook niet ongunstig, dc meeste konden vaste koersen hand haven. doch voor aandeelen Jav a-Pe trol e urn- Maats. was de koersverbetering het meest be langrijk. Aandeelen Koninklijke ea Neder- landsche hadden het rustig, het effect der tegen deze waarden gerichte speculatie-manoeuvres heeft blijkbaar uitgediend. Van beteekenis was ook de vooruitgang der aandeelen Stoomvaart „Nederland", in verband met geruchten omtrent het te verwachten dividend. Bokste 1-W o z e 1- waarden konden hun omgaande beweging niet handhaven en bevestigden hetgeen in de vorige kroniek omtrent deze fondsen is geschreven. Het moge waarschijnlijk zijn, dat in 1900 bij het ver vallen der lste bypotheek-obligatiën op voordeelige wijze verlenging dezer schuld zal worden verkre gen, de besparing van rente, daaruit voortvloeiende zal echter niet van zulk oen beteekenis zijn om nu reeds op een betere positie der 2de hypotheek te) kunnen anticipeeren. De Ainerikaansche Spoorwegmarkt was over het geheel genomen weifelend, waartoe de ongedesi- deerde houding der Londensche markt nog het hare bijdroeg. De Nieuw-Yorker Beurs had een ontevreden toon, omdat men daar, hoe voorspoedig de spoorwegresultaten tot nu toe geweest zijn, toch bezorgd blijft over de aanhoudende vracht verlaging der spoorwegen naar het westen. Zoolang daarin geen verbetering komt, acht men eene werkelijk winstgevende exploitatie voor vele lijnen niet mogelijk. De spoorwegontvangsten blijven echter, niettegenstaande dan deze lage vrach ten, belangrijk vermeerderen, en niet aiicen voor de bruto-, doch ook voor de netto ontvangsten. Voor enkele Maatschappijen zijn de netto's zelfs van groote beteekenis en dit is in de eerste plaats het geval bij do Oregon Railway Navi gation Co., waarvan gedurende de eerste vijf maanden van het boekjaar deze inkomsten vol doende zijn voor uitkeering van 4 pet. op het Preferente aaDdeelen-kapitaal, terwijl het hoogst- waarschijulijk is, dat op de gewone aandeelen een bevredigend dividend zal kunnen worden uitge keerd. Dit zou dan beteekeuen, dat op do O r e g o n Short line B bonds evenzoo eene dividenduit- keoring zal plaats hebben, en met het oog op de waarschijnlijkheid daarvau is de rijzing dezer bonds in do laatste dagen zeer goed te verklaren. Het sensatiebeiicht, dat de Central-Pacific in gebreke moest blijven met de betaling der Januari-coupon, heeft tot veel geschrijf aanleiding gegeven, hoewel reeds dadelijk werd vermoed,dat het eerste bericht niet zonder toelichting kon worden aangenomen. Deze liet niet laug op zich wachten en het bleek, dat do niet-betaling betrek king had op de Subsidie-honds der regeering. Het is het meest waarschijnlijk, dat deze staking met opzet is geschied, ten einde de regeering te nood zaken om tot gerechtelyken verkoop over te gaan of tot een overeenkomst met de Central-Pacific to geraken. Dit laatste zou natuurlijk ver dc voor keur vei dienen en zeker zal al het mogelijke worden gedaan om te verhoeden, dat de Maat schappij onder receivors beheer geraakt, doch daartoe is in de eerste plaats noodig, dat de regeoiing thans met ccno duidelijke verklaring voor deu dag komt van betgeen zij verlangt. De zilverpartij zit niet stil, zoo wordt uit Ame rika gemeld. In den Senaat zal het voorstel worden ingediend, om de regeering der V. Staten bevoegd te verklaren de staatsschuld ia zilveren dollars af te losseu, waartoe zij volgens de letter der leeuiugsvoorwaarden het recht schijnt te heb ben, aangezien dc aflossing moet geschieden „ia coin". Deze geheele vertooning heeft echter bitter weiuig om het lijf. Wanneer de Senaat dit voor stel mocht aannemen, hetgeen bij de tegenwoor dige samenstelling van dit lichaam wel te ver wachten is, dau nog heeft men een uitspraak van bet hoogsto lichaam, waaraan verder geen betee kenis te hechten valt. Hot ia Diet meer dan een meeningsuitspraak. Het Congres formeert de wetsbepalingen en daaraan heeft de Senaat al of niet haar sanctie te verlecnen, zoolang echter een wetsbepaling niet door het Congres wordt ingediend en hiervoor is voor een dergelijke bepaling geen kans kan de Senaat meeDÏngen verkondigen zooveel zij wil, kracht hebben zij onder dezen vorm niet. Rijnlandsche Bank. 17) Ja zeker, er was iels abnormaals met mynheer gebeurd. Mijnheer was geheel en al van de wijs gebracht; mijnheer leidde sinds zes maanden geheel vrijwillig een zwervers bestaan, het leven van een galeiboef met een kogel aan zijn been. Dat was iets ongerijmds, liots belachlijks; dat kon zoo niet bljjveii durenMen is niet verplicht zich op te offeren voor vreemden, al zijn dezen gestorvenhun onbegrijpelijke wenschen te vervullen, al waren bel ook de laatste, welke zy uitgesproken jbebben! En daarbij, thans kon er geen enkele poging meer gewaagd, geen enkel middel meer be proefd worden. Opeens tot een besluit komend, ging mijnheer De Rouverand naar zyn schrijf tafel, nam de honderd bankbiljetten van Jean Do Lafougoraie, deed ze in een]st9vige enve loppe, verzegelde ze, zonder echter een wapen of naamletter op het lak af te drukken, en schreef er met veranderde hand het adres van mevrouw Ambroult op. Thans bleef hem niets anders te doen over dan dit pakje langs een omweg ter plaatse van bestemming te doen geraken. Morgen zou bij er aan denken. Eindelijk dan was die zaak tot een einde gekomen. Paul gevoelde zich geheel verlicht, opgeruimd zelfs. De geest van zijn moeder, die in hem sprak, was bevredigd en voor do eerste maal sedert zijn aankomst trok Paul vrooltjk zyn rok aan, om zich naar het avond feest in het Chateau Royal van Pau te begeven. Een bal iu het kastoel van Pau is niet alleen een bijeenkomst van meuschen, die zich willen vermaken, een tentoonstelling van toiletten in een lijst van licht en bloemen; het is meer dan dat, het biedt een genot aan van hoogere orde, een schouwspel voor den kunstenaar, voor den man van smaak en gevoel; het is een wederopleving van het verleden, de verrijzenis van een van Frankrijks edelste, schilderachtigste woniDgen en die tevens het rijkst is in herinneringen. Hoewel er eeuwen over heen zyn gegaau, de Revo lutie het heeft aangetast met haar ruwo vuist, Louis-Philippe het heeft geschonden met z\jn plompe hand, heeft het paleis nog altijd zijn karakter van bevallige majesteit, van koninklijken eenvoud behouden. De sombere massa van den ouden baksteenen toren, door de Cag&ts, die geheimzinnige gnomen der middeleeuwen, gebouwd, vormt een verrassonde tegenstelling met de sierlijke slankheid van het kasteel, hetwelk in gesneden steen is opgetrokken en van het groene gras veld omhoog rijst als op een voetetuk van fluweel. Zijn groote boogvensters vertoonen nog hun rijk gebeeldhouwd lijstwerk iu onge schonden staat en de als kant bewerkte balustrades der torrassen doen het oog met welgevallen op zich rusten. Van binnen is alles nog óf ongeschonden, óf met evenveel smaak als kunstvaardigheid hersteld. De tijd hooft slechts in geringe mate het houtwerk aangetast, het goud vau zyn glans beroofd, de tapyten van Vlaanderen, van Beauvais en Arras en de gobelins doen verbleeken; en wanneer ia de gewoonlijk zoo stille eD ledige zalen de glans der lichtkronen eensklaps de omlijsting der plafonds en het goud der ornamenten doet schitteren, aan do legenden der middeleeuwen, de Vlaamscho volks- tooneelen, de jacht van Frans I, de veld slagen van Hendrik IV en de allegorieën der gulden eeuw, op de tapyten verbeeld, wederom leven schenkt; wanneer de muziek, h6t geluid der schredeu en stemmen, de toiletten, het binnenstroomen van een talrijke menigte de oude woniog als het ware doen ontwaken, dan kan men een oogenblik in den waan verkeereu, terug te zyn gekeerd tot don tijd van al die pracht, tot den tyd van het ridderlijke hof van Gaston-Fhoebus, het dichterlijke hof der koningin van Navarre of het vrooiyke hof van Hendiik den Goeden. Hoe onverschillig Paul De Rouverand ook was voor dergelijke zaken, toch kon hy eon gevoel van bewondering niet onderdrukken, terwijl hy voortschreed door de zalen, met wezeniyke bosschen en palmen en oranje- boomon versierd, vol menschon reeds, doch zóó ruim en zóó hoog, dat men er vry kon ademen en ongehinderd rondwandelen. De diamanten der vrouwen en de orde-teekenen der mannen schitterden als om stryd; de zijden stoffen vertoonden een speling van kleuren al6 van een regenboog, terwyl hier en daar een roode rok of een met goud ge borduurde uniform het oog door schorper toon verblindde. Het was een liefdadigheids bal, waarop alle verschillende standen, mee niügen en richtingen van deze cosmopolietischo samenleving vertegenwoordigd waren. Groepjes van gelijkgezinden vormden zich, hielden zich aaneen, doch brachten ieder het zijne bij om het feest te volmaken. Het sloeg twaalf uren, en do lieden uit den hoogeren stand, mee- nende thans lang genoeg gewacht te hebben, kwamen op hun beurt biunen. Niemand van eenige beteekenis ontbrak or. Paul kon geen stap doen zonder een bekende te outmoeteu. Gedurende meer dan twee uren wandelde hy aldus de zalen rond, pratende, rondziende, zich latende medevoeren door de algemeene opgewektheid, door het vrooiyke leven om hem heen. Hy begon reeds aan terugkeeren te denken en wendde zyn schreden naar de oude zaal der Staten van Béarnais. Daar was het nog voller, nog meer gemengd, nog schitterender dan elders. Midden in de zaal werd er gedanst. Aan weerszyden vormden de bejaarde dames, met gryze hoofden, welke van diamanten blonken, een schitterende lyst van wat men „muurbloemen" noemt, en Paul was niet weinig verwonderd, toen hy in de voorste ry dezer matrones, die gekomen waren om baar doch ters of kleinkinderen te begeleiden, zyn eer biedwaardige vriendin, mevrouw Fuzelier, opmerkte. Zy had noch dochters noch klein dochters te bewaken, maar zy hield bet oog op die van anderen met inderdaad bewonde renswaardige bezorgdheid, gaf acht op het aantal dansen, dat zy aan denzelfden heer toestonden, op het aantal woorden, gedurende een wals gewisseld, op de diepte der buigingen, de beteekenis der glimlachen en de kostbaar heid der kleeding. Zy bekommerde er zich weinig om, dat zy zelve oen japon droeg, die geheol uit de mode W3s: zy kwam niet om gezien te worden, maar om te zien, en dat dood zy dan ook naar hartelust, terwyl haar oogen, die reeds lang door den slaap moesten geloken zyn, fonkelden als kleine karbonkel- steentjes. Paul maakte een lichte zwenking, om haar te vermijden, en kwam by den ingang terecht, waar hy bleef staan, om naar het dansen te kyken. Reeds lang danste hy zelf niet meer, daar hy dat als een even vermoeiende als weinig genoeglijke bezigheid beschouwde, maar hy vond er pleizier in, het and9ren te zien doen, en voor e9n poosje vermaakte hy er zich moe verschillende bewegingen eener Amerikaan sche quadrille te volgen, waarin vreemde dames van nogal opzichtig uiterlijk de figuren uitvoerden, terwyl de muzikanten in het oude kostuum van Béarnais met den meeaten ijver een operettendeuntje speelden. Het echt ouderwetsche der omlijsting en het dóór en dóór moderne van bet tooneel zelf vormden een tegenstelling, waarvan het schil derachtige niot naliet Paul to treffen. Esret vond hy er genet in, daarna echter begon het hem te vermoeien en te vervelen en lokte hem uit tot bittere aanmerkingen, terwyl hij zich liet meesleepen door byna droefgeestige gepeinzen. (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 9