A0. 1896 fèeze (Courant wordt dagelijks, met iiUzoniermg van gon- en feestdagen, uitgegeven, Feuilleton. n\ 116I8. Zaterdag 8 JauuarL LEIDSCH DA&BLAD. FRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post1.40. A/zondorUlie Nommers0.05. PRIJS DER AJOVEBTENTIRN Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17). - Grootere letters naar plaatsruimte. - Voor bet incaaaeeren buiten de etasl wordt ƒ0.05 berekend. Leiden. 7 Januari. Voor een vrij goed gevulde Stadssaal trad gisteravond, bij gelegenheid der vijfde Volksbyeönkorasfc, als spreker op onze stad genoot de heer G. Japikse. Spreker begon met zijn hoorders medo te deelen, dat de Commissie by den aanvang van het seizoen hem uitgenoodigd had, een spreekbeurt te vervullen, iets, waartoe hij niet dadelijk had kunnen besluiten, en wel om twee redenen; ten eerste omdat het geen gemakkelijke taak is in zoo'n groote zaal, welke, zooals spreker zeide, by het binnentreden wel een prettigen indruk op den bezoeker maakt, als spreker op te treden, aangezien het moeilijk is om zich voor iedor goed verstaanbaar te maken. En in de tweede plaats omdat hij nog geen onderwerp had. Toch had hij het aangenomen, in oo hoop, dat, wat zijn eerste bezwaar aanging, hij op een volkomen stilte en een aandachtig gehoor mocht rekenen. En wat het tweede bezwaar betreft, hij had in de Gehoorzaal op velerlei plaatsen gezocht, zoo o. a. in de groote zaal, den foyer, ja zelfs tot in het spreekgestoelte, waarop hij thans zelf stond, maar nergens had hij het lantaarntje kunnen vinden van den heer Otto, van Amster dam, die de laatste maal voor de bezoekers was opgetreden, en daarom moest men den spreker dan maar eens volgen io een droom, welken hij had in het jaar 1813, in de maacd Februari. Hij was toen nl., na een twintigtal jaren in een ander werelddeel te hebben doorgebracht, op de Breeatraat te Leiden terecht gekomen bij een gezin (den naam was spreker vergeten, en deze deed ook niets Ier zake) en hoorde daar vreemd op van al wat er in die twintig jaren was voorgevallen, inzonderheid van de overheersching, welke Napoleon in ons land had weten te verwerven, alsook de veroverin gen, welke h\j in andere landen behaalde; hoe menig jongeling alsook gehuwde man door hem geprest werd om oorlog te voeren tegen een ander land, het veranderen der namen van straten en grachten met een meer Fraüsche benaming, zooals o. a. do Boompjes te Botterdam in Quai Napoléon, enz. Bit een en ander had spreker (voor de pauze) vergezeld doen gaan van menig aardige zin* snede, op de hom eigen, boeiende wijze. Na de pauze ging spreker op ditzelfde onder werp door; hy herinnerde aan de intochten, welke Nspoleon hier te lande had gedaan, alsook aan den veldtocht naar Rusland. Spreker eindigde met mede te deelen, dat van ayn gastheer was vertrokken, die ijverig hoopte, dat het Oranjehuis nog eens in ons land zou mogen regeeren. Dit laatste is gelukkig bewaarheid geworden, en het had spreker zoo goed gedaan, toen bij nu ongeveer veertien dagen geleden in de Stadszaal aanwezig was en daar de leerlingen der Bnrgerzangscbool van den heer Duyster. had mogen hooren in een cantate en een kroningsli9d, waarvan hy de laatste acht regels den bezookers voorlas. Vóór e» na de pauze was spreker her haaldelijk toegejuicht. Het bestuur van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Neder land zal Woensdag-avond 12 Januari a. s. een bijeenkomst houden in het Nutsgebouw alhier, waarin de secretaris van den Bond, de heer W. C. De Graaff, het woord zal voeren om te trachten te Leiden een afdee- ling van den Bond te stichten. De Bond is overal goed ontvangen. Afdee- lingen zjjn reeds te Amsterdam, Haarlem, 's Gravenhage, Delft, Rotterdam, Middelburg, VJissitigen, Goes, Bergen-op-Zcom, Breda, Roozendaal, 's-Hertogenboscb, Helmond, Nij megen, Arnhem, Utrecht, ZutfeD, Hengeloo, Enscbedeu, Deventer, Almeloo, Oldenzaal, Zwolle, Kampen, Moppel, Sneek, Harliogen, Leeuwarden en Groningen. Dezer dagen werd gemeld, dat het heden de dag zou zijn waarop prof. dr. S. S. Rosen- stein 25 jaren geleden benoemd werd tot hoogleeraar aan de universiteit alhier. Hierbij dient echter te worden opgemerkt, dat liet gebruikelijk is, dat zulk een jubileum wordt herdacht op dtn datum, waarop het ambt werd aanvaard. Die datum is in deze 2 Mei a. s. Bij een gisteravond ondershands plaats gehad hebbende aanbesteding voor het maken van een boven- en benedenwoning was de heer J. Van den Ende d-j minste inschrijver voor f 1370. Aan hem is het werk geguod, Onze vroegere stadgenoote mej. Betsy Hol, thans te Deventer, heeft haar mede werking verleend aan het concert der Haar lemsche afdeeling van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst, waarop werd uit gevoerd „Manasse," dramatisch gedicht in drie scones van Joseph Victor Wiomann tn Friedrich Hegar. Mej. Hol had de party van Nicaso voor haar rekening. In het verslag der „N. R. C." wordt met wa^rdeenng van haar optreden melding gemaakt. Htrbaalde- ïyk was er gelegenheid de medewerking dezer zeer begaafde, zich meer en meer ook drama tisch ontwikkelende zargeres op hoogen prys to stellen. Hare Majesteiten de Koninginnen zullen hedenavond Diet van den aanvang af de voor stelling in den Haagschen schouwburg by- wonen, maar zyn voornemens alleen tegen- woordig te zyn by de opvoering van „Kloris en Roosje." Zondag 9 Jan. a.s. zal het tehuis voer de doofstommen aan do Westermarkt No. 16 te Amsterdam, uitgaande van de Verceniging „Door Liefde saamgebracht", in gebruik worden gesteld. Des Morgens zal dit aanvangea'met een godsdienstoefening in gebarentaal. Des namid dags zal aan de arme doofstommen een ge- meenscbappeiyk maal worden bsreid, terwyl des avonds een gezellige byeenkomst zai wor den gehouden, waarby eveneens aan hen, die zulks behoeven een uitdeeling zal plaats hebben van kledingstukken, eetwaren en eenige kleine versnaperingen. Het Zevende Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig Congres zal op 7 en 8 April 1899 te Haarlem worden gehouden. Het bestuur is samengesteld als volgt prof. J. Bosscha, Haarlem, algemeen voorzitter; prof. H. A. Lorentz, Leiden, algemeen onder voorzitter; dr. G. J. W. Bremer, Rotterdam; prof. J. W. Moll, Groningenprof. C. M. Kan, Amsterdam; J. Menno Huizinga, Den Haag, sectie-voorzitters; dr. S. Fyan, Haarlem; dr. C. Kerbert, Amsterdam, algemeen penning meester; dr. H. A. J. Valkema Blouw, Haar lem, algemeen secretaris. Dinsdag had in Den Haag een vergade ring plaats van de byzondere commissie voor groep XVI (economie sociale, hygiëne, assis tance publique) van de Parysche Wereld tentoonstelling in 1900. In deze vergadering (gehouden onder leiding van den voorzitter, cr. Schaepman, die dus weder hersteld is) kon de commissie haar werkplan vaststellen, waarby de taak meer en meer speciaal onder verschillende leden verdeeld werd. Woensdag had een vergaderiog plaats van de byzondere commissie voor groep I (onder- wys), onder voorzitterschap van dr. De Loos. Prinses Elizabeth van Waldeck-Pyrmont bracht gistermiddag een langdurig bezoek aan den Kon. bazaar der firma D. Boer en Zonen, aan de Zeestraat, te 's Gravenhage. Naar men verneemt, is het onverwacht vertrek van den Spaanschen gezant, te 's-Gravenhage, toe te schryven aan de ont vangen tyding van een ernstige ongesteld heid van zyn moeder. Te 's Gravenhage is in het „Hotel du Passage" aangekomen de heer Ridder Von Meiander, hoofdinspecteur der posteryen te MalmO, in Zweden. Deze hoofdambtenaar heeft zyu opwachtiog gemaakt by den directeur- generaal der posteryen en lelegrapbie, den heer Ha7elaar. Do heer A. Hoogenraad, lid van den Haagschen gemeente-raad en voorzitter van het comité van hst iuhuldigingsfeest teSche- vaningen, is tot b< rstel van zijn geschokte gezondheid gisteren naar Frankfort a/Main veitrokkeo, om zich onder behandeling te stellen van een specialiteit, prof. Yan Noorden, aldaar. B. en Ws. van Amsterdam noooigen sollicitanten naar de betrekking van directeur der gemeentelijke gasfabrieken uit zich achrif- teiyk aan te melden vóór 15 Januari a. s. Aan deze betrekking zal een jaarwedde verbonden worden van 8000 a 12,000 gulden. By de sollicitatie moeten worden overgelegd een opgave van vroegeren en tegenwoordigen werkkring en verdere ter zake dienende inlich tingen. De Haagsche Kunstkring werd gister namiddag te balftwee vereerd met het eerste koninklyke bezoek sedert de oprichting van dit kunstgezelschap en zyn vestiging in het eigen gebouw aan de Hcerengracht. De Koninginnen en do prinses van Waldeck Pyrmont werden ontvangen door den president van den .Kunstkring", mr. Snyder van Wissenkerke, die de vorstelyke bezoeksters de kunstzaal binnenleidde, aan den ingaDg waar van mevr. Snyder van Wissenkerke aan Hare Majesteiten werd voorgesteld. Met de meeste belangstelling beschouwde het vorstelyk gezelschap, rondgeleid door den president, de verzameling aquarellen, toeke- ningeD, enz. van de werkendo leden van den Kring. Set bezoek duurde ongeveer drie kwartier. By het vertrek werd aan de Koningin een losse bouquet aangeboden door het doch tertje van mr. Snyder van Wissenkerke, nabij den steen, die herinnert aan de eerste- steen legging door ditzelfde meisje. (Tel.) Het „Vad." weet mede te deelen, dat onze Regeeriog reeds thans do mogendheden, die toegetreden zyn tot de conventie tot regeling van eenige onderwerpen van inter nationaal privaatrecht, uitgenoodigd heeft tot het houden, vermoedclyk in het begin van 1899, van een derde conferentie. „Werden," zegt het blad verder, „by de nu pas tot stand gekomen conventie, als eersten stap op den weg van internationale regeling van het privaatrecht, enkel eenige onderwerpen van proces recht afgedaan, in de vorige conferentie zyn toch ook reeds besprekingen gevoerd over enkele meer gewichtige aan gelegenheden en het is de bedoeling by een volgende samenkomst meer speciaal het huwelyksrecht, het erfrecht en de voogdy tot onderwerpen van bespreking en kan het zyn van een Dieuwe conventie te maken. „Zoo is de na gesloten conventie bestemd de voorloopster te zyn van nog veel belang- ryker regelingen; en toen dan ook H. M. de Koningin-Regentes Maandag-avond op het bal ten Hove den staatsraad prof. Asser, voor zitter der internationale conferentie, de mede- deeling deed, dat zy hem, ter erkenning van de byzondere waarde van den arbeid der ge delegeerden van schier alle Europeesche Staten, op het initiatief van Nederland volbracht, tot commandeur der orde van den Ned. Leeuw had benoemd, bracht H. M. den uitnemenden rechtsgeleerde een hulde, waarmede zeker algemeen zal worden ingestemd". Gisteravond vergaderd© te Rotterdam de liberale kiesvereeniging „Vooruitgang", tot bet stellen van een candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het district Rotterdam IV, ter voorziening in de vacature-G. H. Hintzen. Met 45 zijnde algemeene stemmen werd tot candidaat geproclameerd dr. R. P. Mees R.Azn. Iu de algemeene vergaderiog van de liberale kiesvereeniging „Rotterdam IV" werd be sloten geen candidaat voor het lidmaatschap dor Kamer te stelleD, doch de ledeu individueel vry te laten de candidatuur-Mees te steunen. De minister van financiën heeft een wetsontwerp ingediend, strekkende om in de accijns wet op het gedistilleerd te bepalen, dat de voor de branderyen der 1ste klasse be staande controle op bet meel en bevoegdheid tot ambtelyke afstoking van beslag met de gevolgen daarvan, ook van toepassing zal worden gemaakt voor de branderyen der derde en der vierde klasse. Om aan belanghebbenden eenigen tyd te lateD, om zich op de invo.-ring van de nieuwe maatregelen van contróle voor te bereiden, wordt voorgesteld deze eerst met 1 Juli 1899 iu werking te doen treden. By de afdeeling hoogere burgerschool van hel gymnasium „Willem UI", te Batavia, kan by voorkeur gepromoveerd, tot het geven van onderwys in de wis- en natuurkundige of de wis- en werk tuigkundige vakken. Aan de uitzending is verbonden: a. oone gratificatie voor uitrusting ad f 1000; b. over tocht naar Batavia als gouvernements passa gier der 1ste klasse, casu quo ook voor bet wettig gezin; c. een voorloopig traktement van f 150 '8 maands, ingaande met den dag van aankomst te Batavia, tot den dag, waarop het activiteits-traktement, volgens oe deswege bestaande bepalingen, in Indiê ingaat. Het traktement bedraagt f 650 's maands, met drie vierjaarlyksche traktoments-verboogingen, tik van f 100 's maands, zoodat zal worden bereikt een maximum-traktement van f 850 '8 maands. Voor nadere byzonderheden raadplege men de „Sts.-Ct." van heden. De Vereeniging „Schevenings Belang" heeft hare bezwaren ingebracht tegen het voornemen van de H. IJ. S. M. om gebruik to maken van haar recht om de stoomtramlyn Den Haag Scheveningcn door te trekken. Da vereeniging vreest voor ongelegenheid voor het visscherybedryf, en verzoekt den raad, de H. IJ.-S.-M. uit te noodigen, alsnog de lyn 8trand-Kurhau8 uit te voeren met gebruik making van electrische dry f kracht. Het mansportretje van Frans Hals, ten toongesteld by een voornaam kunsthandelaar te Amsterdam, waarop Jan Veth in „De Kroniek" de aandacht vestigde, is volgens het „N. v. d. D." ten behoeve van het MauritSi huis door het Ryk aangekocht. Tot geneesheer van het ziekenfonds voor den arboideaden stand te Deventer i6 uit ruim 70 sollicitanten benoemd dr. H. J. Gooszon aldaar, wiens overleden vader sedert jaren deze functie op de meest eervolle wyze heeft waargenomen. Het stoomschip „Gedó", van Rotterdam naar Java, passeerde 4/5 Jaa. Oueesant; de „Prins Willem IV" vertrok 6 Jan. van Nieuw- York naar West-Indië. Voorschoten: In 1S97 werden alhier geboren: 44 jongens en 44 meisjes. Overleden: 26 m. en 16 v., levenl. geboren 2 m. en 1 v. Aantal huwclyken: 16. Zoeterwoude: Door het Provinciaal College van Toezicht is goedgevonden, dat do kerkvoogd, woonachtig in het gedeelte van de kerkoiyke gemeente van Zoeterwoude, dat met 1 Januari j. 1. overgegaan is tot Leiden, als kerkvoogd der Ned.-Herv. Gemeente van Zoeterwoude gehandhaafd blyft tot den tyd zyner aflroding, dus tot 1899. Zoetermeor-Zegwaard: Benoemd is tot onderwyzer aan de openbare school te Zoetermeer en Zegwaard de heer J. W. P. Noordyk, te Mourik. De lotelingen der gemeenteD Zoeter.reer en Zegwaard, die verlangen by de zoemiiitio te dienen, bebooren zich daartoe aan te mel den vóór den lsten Februari a. s. ter secre tarie alhier. Z(jn laatste wil. 16) De geest zyner moeder, practisch en wys- geerig, zeide aan Paul, dat het zoo moest zyn, dat het aldus beter was dan anders. Waartoe zou het dienen eeuwig te treuren? Doch de vaderlyke geest kwam daartegen in opstand en deed er hem aan twyfelen, of een zoo diep gewortelde liefde kon vergolden worden met zulk een snelle vergetelheid. Het orkest liet zyn eerste accoorden hooren. De wandelaars bleven een poosje zwygend stilstaan, toen stelden zy zicb, langzamer echter, weder in beweging en hervatten hun gesprekken, maar op zachter toon. Paul De Rouverand was het plein opgegaan, doch hy kon nauweiyks naar de muziek luisteren. Ondanks zichzelven moest hy aan elke der vrouwen, die hem voorby gingen, zyn aandacht wyden, terwyi hy vergelykingen maakte, waarvan hy dadelijk het ongerymde inzag. „Het portret zal my niet helpen, om Fran- COise te herkennen," sprak hy tot zichzolven, over z'yn eigen dwaasheid lachende, „maai de photograaf, die bet gemaakt heeft, zal het cliché nog wel bewaard hebben en dus baar naam ook nog wel weten. Van hem hoop ik de noodige inlichtingen te verkrygen." Reeds lang van te voren had hy zyn plan vastgesteld, en zonder verder na te denken sloeg hy een zystraat in, om zich naar de woning van den photograaf te begeven. Binnen drie minuten stond hy voor het huis, waar hy wezen wilde. Tegen een balkon op de eerste verdieping hing een groot bord met het aanlokkelyk opschrift: „Tandarts," en aan woerszydon van de deur waren een paar met glas bedekte kastjes uitgestald, waarin eenige valsche gebitten prykten met onmogelyk witte tanden, in opmerkelyk helderrood ge kleurd tandvleesch vervat. Geen ander uithangbord, geen enkel ander toeken, hetwelk aaoduidde, dat er nog meer vakken in het gebouw werdeD uitgeoefend, was er te zien. „De photograaf?" vroeg Paul aan een buurman. „De photograaf, mynheer? Hy woont hier al sedert zes maanden niet moer. Hy is naar Amerika vertrokken." „Naar Amerika?" De buurman werd bewogen door het teleur gestelde gezicht van den vreemde; die arme heer moest er wel erg zyn zin op gezet hebbes, om zich te laten photographeeren, en gedienstig, op den gemeenzamen toon, aan zyn landaard eigen, ging hy voort: „Er zyn hier echter nog andere artisten genoog, die even knap zyn als by. Op den hoek van de RueBernadotte woont een vriend van my, een beste jongen, die het heel goed doet en niet duur. Gy zult tevreden over hem zyn." „Dank u," antwoordde Paul, die wegging met minder haast dan hy was gekomen. De beste koord op zyn boog was gebroken, en deze eerste misrekening, waarop hy niet voorbereid was geweest, maakte hem korzelig» bracht Imm geheel van do wys, toen een ontmoeting, de gelukkigste, welke hy onder dergelijke omstandigheden hebben kon, hem weder eenige hoop deed opvatten. Terwyl by de Place Royale overstak, hoorde hy achter zich een tameiyk scherpe vrouwen stem, welke zeide: „Ik bedrieg my niet!... Dat is mynheer De Rouverand 1" Hy wendde zich om, ten hoogste verbaasd reeds bekend te zyn in een stad, waar hy voor de eerste maal kwam; doch zyn ver wondering hield op, zoodra hy zag, wie de persoon was, die zyn naam had uitgesproken een kleine, oude dame, met een mager, rimpelig gezichtje, kleine doordringende oogjes, gekleed in het stemmige, nauwsluitende, ouderwetsche gewaad van een weduwe uit den deftigon stand. Hy had haar in jaren niet meer gezien, en evenwel herinnerde hy zich haar terstond, daar zy nog onveranderd dezelfde was, geiyk hy haar in zyn jongen tyd gekend had. Hoe dikwyis hadden zyn moeder en hy zich niet vermaakt ten koste van die goede mevrouw Fuzelier, die, zonder echtgenoot, zonder kin deren, zonder familie, slechts belang stelde in één ding, slechts leefde voor één doel, zich nameiyk met de zaken van een ander te kunnen bemoeien. Niet, dat zy haatdragend was van karakter of gedreven werd door sympathie; dat zy anderen van dienst wilde zyn of tegenwerken; dat zy zich af zou geven met kuiperyen of de gelegenheid zocht tot weldoen; zy was eenvoudig nieuwsgierig in de hoogste mate en zonder doel, zonder persoonlyk belang, gereed om alles in te spannen, alles op het spel te zetten, ten einde in kenDis te komen met zaken, die voor haar niet het minste nut hadden en haar hoogenaamd niet aan gingen. Zy had er behoefte aan te weten, zooals anderen hebben om te handelen of te droomen. Zy was oen geboren vrouwelyke detective, gelyk sommige menschen door de natuur bestemd zyn voor schilders, beeld houwers of dichters. Haar geheugen, door aanhoudende oefening versterkt, geleek een encyclopedie, waarin een artikel was gewyd aan elk der personen, met wie zy op afstand of van naby in do een of andere betrekking was geweest. Eartyds, toen Paul nog op school was, gaf zy hem de volledigst mogoiyke inlichtingen over zyn kameraden, hun familie omstandigheden, de pr(jzen, welke zy behaal den, de examens, die zy afgelegd hadden; later, in de wereld, lichtte zy hom in omtrent de huwbare jonge meisjes, de bruidsgift, die zy meebrachten, haar vooruitzichten voor de toekomst en de aanzoeken, welke zy hadden afgeslagen. Sedert eenige jaren had zy Parys verlaten en was zy te Pau gaan wonen. Maar baar bekendheid met de zaken harer medemenschen, thans tot een kleiner omgeving beperkt, kon niet anders dan in diepte gewonnen hebben, en Paul beschouwde het inderdaad als een gelukkig toeval, dat zy zich op dat oogenblik op zyn weg bevond. Derhalve, wel verre van weg te sluipen, geiyk hy zulks ongetwyfeld op een anderen tyd gedaan zou hebben haastto hy zich zoo laaghartig is de mensch somsl haar te begroeten als een dierbare vriendin on nam hy plaats naast de oude dame op een bank, waar zy gewoonlyk haar namiddagen doorbracht en van welke men een onbelem merd uitzicht op de geheele omgeving gonoot. „Gy hebt veel gereisd, niet waar, sedert ik u de laatste maal gezien heb zeide mevrouw Fuzelier, haar klein, grys hoofdje onder haar krippen hoed naar alle kanten heen en weer draaiende. „Gy zijt in Algerië, in Italië, in Tyrol en verleden winter te Cairo geweest. In de lente zyt gy naar Parys teruggekeerd. Gy zyt van kamers veranderd en woont tegenwoordig in de Avenue Friedlaud. Jozef is nog altyd by u. Hy is gisteravond met den trein van acht uur te gelijk met u aan gekomen en gy zyt afgestapt in hot „Hotel do France." Gy ziet, dat ik myn vrienden niet uit hot oog verlies." „En dat strekt u te meer tot eer, daar gy er veel nieuwe by moet gekregen hebben. Ik ben er zeker van, dat gy hier iedereen kent." „Iedereen is wel wat veel gezegd," gaf zy met gemaakte zedigheid ton antwoord. „Het seizoen begint nog pas en elke trein brengt nieuwe gasten aan. Maar toch, ik begin een weinig op de hoogte te komen. Kyk, daar neoD, wend u niet om, zie dien kant uit, zonder dat men hot bewerktdien ouden beer met witte bakkebaarden, in een flanellen jasje, met een klein petje op, dat is een minister van de Engelsche Koningin. Hy ziet er wat neerslachtig uit, omdat zyn zoon, die in Indië is, onaangenaamheden heeft gehad." (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1