aan 't verrijken van onze literatuur met de vrachten van zijn Fransch vernuft, met zyu Causerieën en „Kouten" in de pers, die steeds net stempel dragen van zfln opmerkingsgave en kunstzin. Ontslagen van de verplichtingen ran een ambtenaar der Kamer, zal by ons misschien wel eens aardige staaltjes meedeel on ran hetgeen hy in zjjn langdurige loopbaan als stenograaf op het Binnenhof heeft beleefd. £n overigens mag de Academie van beeldende kno8teD, waarvan h^ sedert zooveel jaren do Ijverige secretaris is, zich er zeker 't meest in verheugen, dat hy zich voortaan nog meer dan tot hiertoe aan den dienst der kunst zal kunnen wfjden. Moge het hem gegeven zijn lang en volop te genieten van het rustig ambteloos leven. Volgens een particulier telegram, hier to lande ontvangen, is de kapitein Mc LeoJ der infanterie van het O.-I. leger bevorderd tot msjoor. Te Utrecht is een vergadering gehouden, op uitnoodiging van een 24 tal hoofden van scholen, ter constitueering van een nieuwe vereenigiog. De voorzitter, de heer K. Van der Veen, •'an Amsterdam, sprak den wensch uit, dat de te stichten vereeniging het onderwijs en den onderwijzer ten goede zal komen, waarna de secretaris o. a. mededeelde, dat het aantal van hen, die het oprichten eener vereeniging van hoofden van scholen urgent achten, op ongeveer 600 kan gesteld worden. De heer I. Schreuder, hoofd eener school te Botterdam, stelde hierna namens het comité het karakter der nieuwe vereeniging in het licht. Hij betoogde, dat de vereeniging geen strijd wensebt met het Ned. Onderwtjzers- Genootschap, dat onafgebroken de belangen van het onderwijs heeft gediend en ook niet met den Bond van Nederl. Onderwijzers, maar wel met het streven van de meest invloed rijke leden van dien Bond naar het verkrijgen van de zg. republikeinsche school. Tegen deze opvatting echten velen zich geroepen met beslistheid op te treden in het belaDg van het onderwijs en de onderwijzers. Handhaving van het beginsel, dat in eiken kring onzer samenleving een op redelijken grondslag steu nend en behoorlijk omschreven gezag onmis baar is, bltjft volgens hen de plicht van allen, aan wie de zorgen voor de kinderen van ons volk worden toevertrouwd. Nadat de vergadering de rede van den spreker zeer had toegejuicht, werd bjj accla matie beslote® tot het constitueeren der ver- eeniging. Daarna werden enkele huishoudelijke zaken behandeld en do vergadering gesloten. Dr Het stoomschip „Borneo" arriveerde 2 Jan. van Batavia te Rotterdam; de „Gedé" vertrok 1 Jan. van Rotterdam naar Java; de „Koningin Regentes", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 1 Jan. te Suez; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amster dam, vertrok 1 Jan. van Camarande „Trans vaal," van Londen naar Delagoabaai, is 1 Jan. Prawlepoint gepasseerd; de „Werkendam", van Amsterdam naar Nienw-York, is 2 Jan. Scilly gepasseerd; de „Prins Hendrik" arri veerde 31 Dec. van Batavia te IJmuidende „Prins Maurit8" vertrok 1 Jan. van Amster dam naar "Weetlndiê; de „PriDS Willem I", van Paramaribo naar Amsterdam, passeerde 31 Dec. St.-Micbaels; de „Titan" arriveerde 1 Jan. van Batavia te Amsterdam. Hill eg om: Bij den heer H. A. Schilpzand, aan de Oosteinder vaart alhier, is gisteravond tnsschen 6 en 7 ureD, terwijl de bewoners naar de kerk waren, inbraak gepleegd met diefstal. Door verbreking van een glasruit aan de achtorzijde van het huis zijn de daders de woning binnengedrongen en hebben zij een in de kamer aanwezige kast opengebrokon en daaruit nagenoeg f 400 aan specie en bankpapier ontvreemd/Voorwerpen van waarde zijn onaangeroerd gebleven, maar wel werden ongeveer drie kistjes met sigaren medegenomen. Door den burgemeester, die spoedig ter plaatse aanwezig was, is oen zeer nauwgezet onderzoek ingesteld. Verschillende personen zijn geboord, doch konden geen enkele aan wijzing omtrent de vermoedelijke daders geven. Uit een en ander zou men kunnen aflciJen, dat de daders bekend waren Diet alleen met de inrichting van het huis, maar ook met de gewoonten der bewoners. Verder heeft het politi3-onderzoek alsnog gean gunstig resul taat opgeleverd. Desniettegenstaande zet zij onvermoeid hare nasporingen voort. Noordwijk: Het drama van den bollen- diefetal, dezen zomer gepleegd, heeft op Nieuwjaarsdag nog oen ernstig naspel ver toond. Da onlangs uit de gevangenis ontslagen delinquenten schijnen, daarin voorgegaan of bijgestaan door wederzijdscbe familieleden, elkaar geen verwijten aangaande die treurige zaak gespaard te hobben, met het gevolg, dat zij op genoemden dag achter de herberg van L. v. d. B., aan de Pickéstraat, den twee strijd op gewelddadige manier uitvochten, naar men zegt, eerst door de tusschenkomst der moeders gescheiden. In het vierde kwartaal van 1897 waren de inlagen en terugbetalingen in de rijkspost spaarbank alhier als volgt. Oct: Ingelegd f 2033.15 Terugbet. f 1021.09 Nov.: 1476.75 3965.18 Dec.: 9 „3046.45 „2712.31 Tot. f 6555 35 Tot. f 7698.58 Over het goheele jaar: Inlagen f 30,541.28 en terugbetalingen f 21,341.07. In den loop der maand December werden aan bet telegraafkantoor alhier behandeld 436 telegrammen, en wel 111, die verzonden, tegen 325, die ontvangen werden. Gedurende het goheele jaar werden 2134 telegrammen verzonden en 4284 telegrammen ontvangen, totaal 6418. Roelof-Arendsveen: Door de bewoners van bet Zuideinde wordt met groot verlan gen gehoopt, dat dit jaar niet geëindigd zij, voordat de veroeterln? van den weg en der bruggen haar voltooiing heeft barelkt. De laatste vooral verkeeren in zeer vervallen toestand. Dit bleek verleden Vrijdag weder, toen er een lijk moest overgedragen worden. De dragers hadden den moed niet met de treurige vracht een dezer bruggen te passee- ren vóórdat zij die door het aanbrengen van een vlonder voldoend weerstandsvermogen hadden aangebracht. Moge het gemeentebe stuur spoedig slagen in zijn ijverig pogen om met de betrokken personen en corporation daaromtrent in het gereade te komen! De Nieuwjaarsdag is alhier in orde en rust voorbijgegaan. Vreemde bedelaars en Nieuwjaarwenschers werden door de goede zorgen van „Arbeid adelt" geweerd. Dronken schap, vechtpartijen en ongeregeldheden komen zeer zei zaam voor. Om elf uren 's avonds had elk zich reeds ter ruste begeven. Jammer mag het evenwel genoemd worden, dat aan sommige huizen balddadigheden zijn gepleegd. By één inwoner is zelfs het paneel der voordeur stuk gerammeid. Algemeen hoopt meD, dat deze rustverstoorders al is het dan ook slechts uit brooddronkenheid hunne straf daarvoor onder vindon mogen. Ook heeft er op den Noordhoek nog een kleine klop partij plaats gehad; doch dewijl de zwakste partjj ai spoedig heel zoet was tegenover de sterkere, liep deze aardigheid bevredigend af. BijOBburg: Voor velen, ja, voor allen, die hem reeds gehoord hebben, zal het een aangename tijding zijn te vernemen, dat de beer F. De Boer, uit Den Helder, oud leerling van het Blinden-institnut te Amsterdam, a. s. "Woensdagavond te 7 uren zich weer in het Kerkgebouw der Gereform. Gemeente zal laten hooren. Zooals men zich herinneren zal, begeleidt de heer De Boer zichzelf by de zangnummers, die hy ten gehoore breDgt. Het orgel hiervoor zal welwillend afgestaan worden door den heer H. Mens, Haarlemmerstraat, te Leiden. Ook zal by ce zangnummers, naar wij ver nemen, afwisselen met oeDige stukken op het kerkorgel ten beste te gevon. De goede Indruk, oien de heer De Boer steeds beeft achtergelaten en de geringe toegangsprijs doen een groote opkomst ver wachten. Voorschoten: Op Nieuwjaarsavond waren velen in de zaal „'t Oude Raadhuis" alhier, gekomen, ook zelfs uit Leiden, om de hier door den heer E. Willebrands te houden voordrachten bjj te wonen. Het programma bovatte tien nummers, welke allen de goedkeuring der toehoorders wegdroegen, hetgeen bewezen werd door bet voortdurend applandiseoron na elke voordracht. De heer "Willebrands word zelfs verscheidene malen terug geroepen. Warmond: Woensdagavond a. s. zal in een openbare vergadering van de kiesvereeni- giüg „Nederland en Oranje" alhier een poli tieke rede worden gehouden door den heer De Wilde, van Den Haag. Zoetermeer Zegwaard: De binnen deze gemeenten gehouden collecte tot bet doen der gewone broodbedeeling aan de alge meene armen beeft opgebracht te Zoetermeer f 101.221/, en te Zegwaard f 84.62. De tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeenten zal pïaats hebben op Woensdag 12 Januari 1898, des voormiddage te 10 uren, in het gebouw Wagenstraat No. 119, te 's-Gravonhage. Zoetermeer: De jaarlyksche stieren- keuring ter bevordering der veefokkerij in de provincie Zuid-Holland in het 9de district zal plaats hebben te Zoetermeer op Zaterdag 12 Maart 1898. Bovengenoemd district ie samen gesteld uit de gemeenten Zoetermeer, Wad- ding8voen, Z>gwaard, Moerkapelle, Zeven huizen, Bieiswyk, Benthuizen, Veur, Stomp- wijk, Voorschoten en Nootdorp. Financioele Kroniek. Het kan niet gezegd worden dat de slotvertooning der Beurs een waardige sluiting van het jaar te zien gaf. Integendeel, de belangstelling zoowel op het beurstooneel als onder het publiek liet veel te wenschen over. Gewoonlijk heet het, dat iedereen op het einde van bet jaar zoo min mogelijk nog nieuwe zaken onderneemt, en ook de handel zelf liever kalmer sluitingsdagen ziet. Dit moge nu een gewoon voorwendsel zjjn, om voor een flauwe levenlooze houding een eenigszins gegrond schij nend motief te kunnen aanvoeren, wanneer echter in werkelijkheid de laatste dagen vau het jaar door de een of andere oorzaak een zeer opgewekt, levendig henrsverloop zouden hebben aan to wijzeü, zon hoogstwaarschijnlijk ntah handel, nèch specu latie, nóch het belanghebbend pabliok zich daar over ernstig beklagen. Intusschen is de laatste week van het jaar Yoor den fondsenhandel al van heel weinig beteekenis geweest, want de variation der koersen waren van geen belang en de omzetten hadden woinig t« beduiden, dus: een flauwe week. Is het misschien doordat scherpziende oogen een addertje onder het gras raeenen te hebben ontdekt? Wellicht is dit slechts verbeelding, maar de blikken blijven toch op eon plekje der aarde, meer bepaald op Port-Arthur, in China, gevestigd, waar Rusland en Duitschland iedor op zeer vredelievende manier (tot nog toe) bezig zijn om stukjes en brokjes van hot Cbineesche rijk in te palmen. Blijkbaar wordt echter dit spelletje te Londen niet zonder achter docht gadegeslagen en do beurs daar toonde on verholen haar misnoegen. Wellicht uit jaloezie, dat tegenover de Engclscho koloniale politiek een fijno troef wordt uitgespeeld, of is het dat men de tegenwoordigheid der beide markten, Rusland en Duitschland, zoo dicht bij elkaar maar half vertrouwt? In ieder geval toonde de Londensche beurs ziek over den loop der zaken in China zeer gevoelig en van haar ontving de markt das geen steun. In Qollandsche Staatsfondsen, Pandbrieven en Indische cultuurwaarden giDg zoo goed als niets om, slechts voor aandeelen C u 11 u u r-M a a t s. der Vorstenlanden bleef eenige speculatieve vraag bestaan in verband met hot bekende voor nemen om zich ook op het gebied van mijnbouw- kundig onderzoek te gaan bewegen. Voor Indi sche Bank-aandeelen was do stemming niet onbelangrijk beter in verband mot don gunstiger wordenden toestand dor suikermarkt, waardoor dau ook de meesten dezer soorten vrij belangrijk omhoogliepen. Voor Pofcroleumwaarden was alleen. Ivoor enkele soorten eenige vraag op te merken, het meest nog voor de aandeden K o n i n k- lijke, gesteund door het bericht van het aanboren eoner nieuwe belangrijke bron. De afdeeling der ïnijowaarden verliep zeer kalm bij gebiek aan eenige belangstelling. Onder de Nederlandsche Spoorwegwaarden was eenige kooplust voor 2de hypotheek-oblig. Bokste 1-W ezel, naar aanlei- diug van beschouwingen, reeds meermalen in de couranten ten beste gegeven, ten einde de voor treffelijkheid dezer fondsen als speculatiepapior aan te toonen. Hot publiek schijnt toch nog steeds aan deze, uit zuivere philanthropic voortsprui tende raadgevingen te hechten, hoewel toch vooral bij dit fonds is gebleken hoe reeds jarenlang, met voorhouding van hetzelfde motief, de specu latie opgewekt is geworden om ten slotte op weinig of geen resultaat te kunnen wijzen. De in den laatsten tijd dikwijls besproken naas tingsplannen der Nederl. Znid-Afrik. Spoor wegmaatschappij door do Transvaalscho Republiek worden over het algemeen niet zoo heel gunstig beoordeeld, niet om financiëele rede nen, maar meer uit vree9, dat do handelspolitiek daardoor in een veel ongunstiger toestand zou geraken. Bij het overgaan van den spoorweg in handen der Transvaalsche regeering komt de be staande handelsovereenkomst met Portugal, welke groote voordeelen aanbiedt, to vervallen, en zon voor de vorming van een nieuw contract de toe stemming van Engeland noodig zjjn. Ofschoon nu de geldelijke voordeelen bij naasting voor de Transvaalsche Republiek niet gering zouden wor den, wegen toch de moeilijkheden, welke zich door de inmenging van Engeland zouden voordoen, zwaar genoeg, om de naasting niet zoo dadelijk met beido handen aan te vatten. Waar aan den eenen kant financiëele voordeelen te wachten zijn, zal Engeland met betrekking tot nieuwe handels- tractaten niet nalaten zooveel mogelijk den voor uitgang der Republiek tegen te werken, en hier voor is de Transvaalsche regeering niet blind. Europeescbe Staatsfondsen hadden een hoogst onbelangrijk verloop. Oostenrijkscbe en Russische waarden ondervonden nog eenige belangstelling, docb de houding der markt was toch stil. Rusland heeft weer op groote schaal de conversie van verschillende spoorwegobligatiën aangekondigd, waarbij het Nederlandsch kapitaal in belangrijke mate betrokken is. De 4,/2-pcte.- obligatiGn der (voormalige) Groote Russische Spoorwegmaatschappij, de 5-pcts.-obli- gatiën M os kou-S mol on sk, en de 5-pcts.- obligatiën der Transkaukasische Spoor zullen tor aflossing worden opgeroepen of de ge legenheid ter conversie in een 4-pcts.-staatsfonds worden aangeboden. Yoor do Transkauka sische Spoor is het tijdstip op 5 Juli bepaald, terwijl de bijzonderheden omtrent do beido andere leeningen nader' zullen worden bekend gemaakt. De aflossing der Transkaukasiscbo zal op dien datum plaats hebben, voor zoover geen conversie verlaDgd is, met 500 fr., hetgeen neerkomt op ongeveer 96 pet. beurswaarde. De betaling van de Januari-conpon der Portu gees che schuld, waaromtrent door de specu latie wel eens wantrouwende berichten waren uit gestrooid, heeft ongestoord plaats. Reeds geruimon tijd geleden was door den minister van financiën bekendgemaakt dat de voor de rentebetaling benoodigde gelden tot April voorbanden waren, hoewol toen in de financiëele pers do vraag werd geopperd van waar al die schatten gekomen waren, en men bljjkbaar deze mededeeling niet zonder voorbehoud kon aannemen. De betaling dor cou pons schijnt echter voorloopig nog verzekerd. De onderhandelingen omtrent een conversie der schuld worden nog steeds te Parijs gevoerd, doch nadero bijzonderheden zjjn daaromtrent nog niet bekend. De Zuid-Amerikaanscho waarden hadden een zeer stille markt; alleen werden Venezuela's tegen iets hooger koersen verhandeld, in verband met do aangekondigde remise voor de coupon betaling. De Amerikaansche Spoorwograarkt bad aanvankelijk een minder gunstig aanzien en verkeerde doorgaans in flauwere stemming. De Nieuw-Yorkscbe beurs werd ODgunstig geïnfluen ceerd door een dreigende oneenigheid tusscben president Max Kinley en den secretaris der schat kist, welke echter spoedig werd opgeheven. De Amerikaansche markt had overigens, wat betreft de speculatieve soorten, minder belang stelling dan eenigen tijd geleden. In Amerika schijnt men voor het oogenblik voldoende van deze waarde te hebben opgenomen en wordt nu afgewacht wat de markt vorder zal willen doen- Voor goede obligatiesoorten blijft echter steeds vraag voor Amerikaansche rekening bestaan en tot bevrediging daarvan schijnt het publiek nog altijd te willen medewerken. Dit is in zoover te betreuren, dat goede papieren ons land verlaten waarbij Amerika heel goed weet wat het opneemt, terwjjl voor speculatieve soorten b;j ons juist vraag blijft bestaan. Het is nu Diet gezegd, dat deze speculatieve neiging tot teleurstelling moet leiden, de algemeeDe opinio en niet het minst die der Amerikanen zeiven, is vol vertrouwen voor de toekomst, doch gewoonlijk weet men van geen uitscheiden als aanvankeljjk het geluk heeft ge diend, en dht zou weer op den verkeerden weg voeren. Betreffende de C e n t r al-Pacific-aangelegeu- heid zijn eenige bijzonderheden bekend geworden, waaruit blijkt dat de regcering der Ver. Staten op dit oogenblik een schuldvordering heeft op de spoorwegmaatschappij groot 27,855,000 dollars, waarbij nog gevoegd moet worden de door de regeering te vorderen achterstallige rente, ten bedrage van 39,228,000 dolL, zoodat het totale be drag der schuld bedraagt 67,083,000 doll., waar tegen echter rnim 7 raillioen in het araortisatie- foDds verbonden is. De reden, waarom door de regeering tot nu toe geen ernstige stappen zjjn gedaan om terugbetaling te verkrijgen der ver vallen schuld en rente-termijnen, wordt toege schreven aan bet feit dat de maatschappij een togenvordoring schijnt te kunnen doen gelden, welke door de regeeringscommissie niet wordt ontkend. Met deze vordering rekening houdende, zou het netto-saldo der regeerings-vordering onge veer tot 47 millioen worden teruggebracht. De verdere gedragslijn der regeering wilde men afhankelyk gosteld zien van hetgeen de Central P.-spoorwegmaatschappjj op 1 Januari 1898 toen een bodrag van ruim 10 millioen subsidie- bonds kwamen te vervallen dacht te doen. Wordt dit bedrag niet terugbetaald, dan heeft de regeering hot recht om tot verhaal barer vorde ring do haar toegekende 2de-bypotheek op to zeggen. Er wordt echter gewezen op de onder handelingen betreffende eene bevredigende rege ling der regeeringsschulden, in verband met eeno reorganisatie der obligatio9chuld der Maatschappij. Men hoopt tot eene voor beide partijen bevre digende oplossing te knnnen geraken, waarbjj de instelling van een receiverschap voo mogelijk ont gaan moet worden. De poeitio der aandeolhouders wordt voorts nog als onzeker beschouwd, voor zoover hot nameljjk de vraag betreft of oenige bijstorting op de aandeelen zal moeten geschieden. Alleen kan men verwachten, dat daaromtrent nog wel eens tegenstrijdige berichten zullon vernomen worden. Bijnlandache Bank. Burgerlijke Stand van Leiden. Eerste hnweljjks-afkondiging van 2 Jan. F. F. Burgwal jm. 26 j. en H. Van der Lubbe jd. 80 j. J. A. Prinsim. 25 j. en M. Van den Heuvel jd. 22 j. A. W. J. KouweDberg jm. 22 j. en E. R. Zeegerman jd. 23 j. OEGSTGEEST. Ondertrouwd: Willem Baanen 27 j. en Debora Eerdmans 31 j., beiden to Oegsteeest. Overleden: Margaretha Nije 31 j., te Am sterdam. Pieter Franciscus Burgwal 61 j., te 's Gravenhage, gehuwd met Margaretha Markus. ZEGWAARD. Geboren: Maria WillemiDa, d. van Kr. Du Clon en A. Van don Hoven. Cornelia Maria, d. van G. Van Wijk en M. Van Bohemen. Cornelia Maria, d. van J. Kerkvliet en A. Hekker. Overleden: Cornelia Maria Van Wjjk 4 d. Johanna Pieternella Sonneveld 2 j. ZOETERMEER. Ondertrouwd: Hendrikua Bolleboom jm. 23 j. en Johanna Do Jong jd. 24 j beiden te Zoetermeer. Geboren: Cornelia Hendrika, d. van P. Do Jong en Th. De Hey. Gemengd Nieuws. Het bleek goed bedacht van het Rotterdamsch Toonoelgezelschap, onder directie van den heer Corns. Van de Velde, om op Nieuwjaar het kluchtspel „Robert en Bertrand of de lustige vagebonden" in het „Hotel du Nord", alhier, op te voeren. Het gezelschap mocht andermaal het genoegen hebben voor een stampvolle zaal op te treden. Er werd veel aandacht aan het spel geschonken en de optredenden werden gedurig luide toe gejuicht. Gister-, Zondagavond werd in dezelfde zaal door genoemd gezelschap „De twee Weezen" opgevoerd. Ook in dit beroemde en velen bekende drama toonde het gezelschap meer te genieten te kunnen geven dan de stukjes, welke het gewoonlijk kiest. Het spel was ook nu weer goed te noemen. De rollen der weezen en die van vrouw Frochard werden zelfs zeer goed vertolkt. Ook de beide zoons van Frochard, Jacques en de kreupele Pierre, kweten zich goed van hun taak. Alle op tredenden, in 't kort, werkten mede om een goed geheel tot stand te brengen. Een warm applaus van het talrtjk publiek was ook nu weer bewjjs genoeg van de tevredenheid. Zeer voldaan verliet men dan ook te ongeveer elf uren de plaats van genoeglijk samenzijn. Door de politie alhier zjjn in het afgeloopen jaar 155 procesBen-verbaal opge maakt tegen personen, die zich aan ver schillende misdrijven hadden schuldig ge maakt tegen 870 personen, die de algemeene politieverordening onbijzondere wetsbepalingen overtreden hadden, en tegen 685 personen wegens openbare dronkenschap, van wie 439 in politiebewaring moesten worden gesteld. Z0 heeft aan 991 personen, die zich daar toe aanmeldden, nachtverblijf en onderstand verstrekt. Woensdag a. 8. is ter civiele terechtzitting der rechtbank te Zwolle aan de orde bet pleidooi In zake L. Cremer Eind hoven, bonthandelaar te Zwolle, handelonde onder de firma L. Eindhoven, eischer, proc. mr. Den Beer Poortugael; contra C. Roelfs, aannemer, vroeger te Winschoten, thans te Lefclen (aannemer van het in aanbouw zijnde tweede laboratorium op „Vreewijk"), gedaagde, proc. mr. Lubach; eisch tot regeling eener financiëele aangelegenheid. De krijgsraad in Den Haag ver oordeelde lo. J. B., milicien bfl het reg. gren. en jagers, tot 14 dagen militaire detentie ter zake van lsto desertie ia tyd van vrede, door bet niet voldoen aan een oproeping in wer- kelijken dienst, gevolgd door vry willig© aan gifte, doch niet binnon 4 weken; 2o. H. K., kapitein bij den generalen staf te Hellevoet duis, tot een boete van drie gulden, subsidiair 2 dagen hechtenis, ter zake van het niet voldoende zorg dragen voor bet onschadelijk houden van een onder zijn hoede staand gevaarlijk dier (hond). Uitgesproken werd de sententie van het Hoog Militair Gerechtshof, waarbij A. V., huzaar bjj het 3de reg., werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, ter zake van het opzettelijk en wedeirocktelijk wegmaken van eenig goed, dat aan een ander toebehoort. Beklaagde was door den krijgsraad veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf en hier van gekomen in hooger beroep. In het Beursgebouw te Rotter dam was Zondagmiddag het late bataljon der dienstdoende schutterij aangetreden om bet brandpiket over te nemen gedurende de maand Januari. De opkomst van officieren, onderofficieren en manschappen was ditmaal buitengewoon groot, daar aan een 12-tal leden van bet corps dienstmedailles zouden worden uitge reikt door den kolonel-commandant J. J. M. Blankenhefim, hetwelk gewoonlijk met eenig militair eerbetoon gepaard gaat. Toen de vier compagnieën, die bet bataljon uitmaken, aangetreden waren, vroeg een der schutters, zekere Koning, op hoogst onge manierds wijze aan z§S 2den^È$enant Moen» om een „slokkie", waarop ht) door voor noemden luitenant op zjjn onbeschofte handel wijze gewezen werd. Door meerdere onheb belijkheden wékte de schutter K. de ergernis van zijn superieur op. Luitenant M. stelde daarop den waarnemenden compagnies-com mandant, den lsten luitenant Van Alphen met het gedrag van K. in kennis, die na afloop der plechtigheid den schutter K. op ernstige wijze onderhield over zijn onjuisto plichtsbetrachting. Schutter K. wilde zich daarop ongevraagd verwijderen, wat door een sergeant-majoor bölet werd. Van woorden kwam het tot daden en drongen een aantal andere schuttere om K. en den luitenant heen. Er was een oogenblik van onbeschrijflijke var- warring, schutters wilden met hun kameraad K. het Beursgebouw, dat zy onderwijl reeds ver laten hadden, stormenderhand binnendringen, geweren en sabels zag men door de lucht slingerendaartuBschen drongen eenige helmen door, het waren die van politiemannen, die onder aanvoering van den inspecteur Hoeuft met de blanke sabel in de vuist zich van den ingang van de Beurs trachtten meester te maken. De politie bleef meester van het terrein, oenige sabelslagen daalden neer op de schako's van eenige schuttere en weldra trok de politie met haar arrestant in haar midden het Beursgehoaw binnen en werden de zware hekken met kracht dichtgoworpen en gegrendeld. De onwillige schutter word voor kolonel BlankenheiJm gebracht, die hem deed noteeren. Naar men ter plaatse mededeelde, zal de onwillige schutter voor den schuttersraad terechtstaan. Wegens het koopen van zakkon haver met de wetenschap dat zjj van diefstal afkomstig waren, is Ph. H. door de recht bank te Amsterdam veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met last tot onmiddellijke inhechtenisneming. De Hooge Ra ad deed u i 18praak in de volgende faillissementszaak. Iemand werd in Februari 1868 failliet ver klaard, waarna in Dec. van dat jaar de curator werd ontslagen by beschikking van de recht bank, na verklaring in die beschikking, „dat er geen termen ztfn om voort te procodeeren." Een verzoek tot faillietverklaring van den zelfden persoon, nu onlangs gedaan, werd door de rechtbank te Roermond niet ontvankelyk verklaard, omdat ingevolge het rechterlijk vonnis van Febr. 1868 de schuldenaar nog steeds in staat van faillissement zou verkeeren. Het Hof to 's-Hertogenbosch willigde echter hot verzoek in, van oordeel, dat het in Febr. 1868 uitgesproken faillissement door het ont slag van den curator in Dec. d.a.v. was beëindigd. En de Hooge Raad handhaafde Hofs be slissing, o. a. op grond, dat het faillissement is geëindigd met hot in werkiDg treden der niéuwe faillissement-s wet krachtens art. 8 van de wet tot invoering daarvan, welk artikel een daartoe strekkende bepaling bevat. "Wat liefde vermag. Te Sint- Johannesga leefden de buren Miene Sappée en Sietse De Jong reeds gedurende eeriigtn t(jd, zoo men zegt wegens een liefdesgeschie denis, m vijandschap. Toen op den oudejiars- dag S. aan het sloothokkelen was, schoot De Jong tot tweemalen toe een revolver op hem af. Het eerste schot gaf hem een schamper aan het voorhoofd, bjj bet tweede drong hem een kogel in den rechterarm. De verwonde werd per rijtuig naar Heeren veen vervoerd, waar e n geneeskundige den kogel er uithaalde en het noodige verband aanlegde. De dader is door de politie naar Heerenvoon overgebracht en door den rechter van instructie in verhooi genomen. Een jongeling van 23 jaar ran Rotsterhaale is te Heerenveen gearresteerd. Hj) heeft vier schoten met een revolver ge lost op een arbeider, op het land werkzaam. Aan hoofd en arm gewond, is de arbeider onder behandeling gesteld van dr. Rinkes, te Heerenveen. Aan het grenskantoor te Molen Beersel werd 's morgens een ambtenaar zoo deerlijk mishandeld, dat mon voor zijn leven vreest. Men meent, dat in den vroegen mor gen eenige werklui gepasseerd zijn, welke hy heeft willen viriteeren, en om die viiitatie te ontgaan, hebben ze hem dadelijk tegen den grond geslagen. Een ontaard vader. In de ge meente Tietjerksteradeel (Fr.) komt een geval voor, dat veel van zich doet spreken. OndeC Bergum is nl. ontdekt, dat door een landbouwer diens eenige dochter als een beest werd opge sloten gehouden in een hol onder het hooi, waarin zij zich ternauwernood kon bewegen. Verondersteld wordt, dat zy daar zoowel by dag als by nacht moest verblyven; bet hol was afgesloten door eon dichte schutting met zware grendels. Aan de gemeente-politie is het te danken dat doze zaak, die aan het ongelooflijke grenst, aan het licht i3 gokomen. Vanwege de justitie is de opneming van het half verwilderde kind gelast in een gesticht. Tegen den vader, die aldus kon handelen tegenover zyno 26 jarige dochter, die alle9n in hare verstandelijke vermogens moet zyn gekrenkt, doch overigens niet kwaadaardig of gevaarlijk was, is proces-verbaal opgemaakt. Een merkwaardige ontdekking heeft men dezer dagen in eon Deensch provin ciestadje Rödby gedaan. Terwijl 's avonds by een der aanzieulykste burgers van het stadje een gezelschap byeen was, werd by een van de gasten, een rijk koopman, ingebroken en werden verscheidene honderden kronen ge stolen. Do politie werd onmiddellijk met dea

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2