100 VisMaarten lOOOTs SÉ YAN IN LOSSING: Openbare Verkooping. DE ZAMSCHE VOLKSTAAL. N°, 11612 Zaterdag 1 Januari. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Son- en feestdagen, uitgegeven. Derde Bind. MENGELWERK. Vervolg der Advertentiën. »Tesselscheide." Keukenmeid, van af 60 Cents, op fijn karton, in net étui, jti JANSEN TILANliS, Friezenveen. P3euzema,ker& Co 13. VISCIIMARKT 13. Ver zekerings - Maatschappij eene lading grove Kachelkolen, P. VAU DER KEER, Oude Rijn No. 30. Dr. 6. J. BOEKENOOGEN. Prijs: f9.G9. CURSUS Inkoop LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT; Voor Lelden per 3 maanden110* Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaeseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Johnny's buitenkansje. Uit het Engclsch van E. J. POPE. Langzaam kwam Johnny, de landlooper, den landweg af, aan de eene zijde begrensd door een smal water, waarachter e;nige oude gebouwtjes verrezen. Jobnny's schoenen zagen wit van het stof en zyn kleeding bestond uit weinig meer dan lompon. Ook zijn haar en baard waren als gepoederd door het stof, zoodat hij een grijsaard geleek en niemand hem eerst dertig jaren zou gegeven hebben. Hij sleepte zijn vermoeide voeten voort tot bij een brug bereikte met een leuning, die naar de oude gebouwtjes leidde. Daar ge komen, bleef hij stilstaan en keek oplettend bet smalle water langs, tot zijn blik stuitte op een ouden molen, niet meer dan een ruïne, want de deuren hingén uit de hengsels, de glazen waren alle stukgegooid en de looden goten hingen schuin van het dak. Om het gebouw heen lagen ou 1 ijzer, kapotte schoenen, beenderen en allerlei vodden verspreid. Het geheel maakte een onherbergzamen en ver- 'aten indruk. Jobnny vond, dat het oude kavalje hem een zeer goed en vooral goedkoop nachtverblijf tanbood, veel geschikter dan het tehuis voor dikloozen, waar hij 's morgens verplicht was >.ich te baden, een zeer overbodige weelde n de oogen van den landlooper. Grinnikend zijn snuggeren inval, ging hy op den nolen af, om dezen eerst te onderzoeken. Want wilde eerst zeker zijn, dat heter veilig was. Aan den eenen kint liep het gebouw even wijdig met het water en langs alls vensters iep hy eerst behoedzaam, om het terrein te «erkennen. Eindelijk, niets verdachte hoorende, xesloot by zich naar binnen te begeven en met een sprong, door een der vensters, was »y binnen. Even later lag hy op een hoop itukken oud ijzer en hout uitgestrekt en diep hy den slaap dos vermoeiden. Spoedig echter werd zyn zoete rust ver toord; hij droomde, dat de politie bemop't ■«poor was en hem arresteerde. Met een vree- jelyken angst werd hy wakker, om onmid- tellyk fewaar te worden, dat hy zich niet ïlleen in den ouden molen bevond. Vlak by lich toch hoorde hij stemmen en bemerkte hy iet schijnsel van een lantaarn. Met onhoorbare bewegingen sloop hy tot licht by den muur, doch toen hy merkte, lat men hem volstrekt niet gezien had, vatte »y moed en lichtte hy 't hoofd een weinig op. Bij het schynsel der lantaarn zag hy hoe wee mannen in den versten hoek der ruimte iets met aandacht bekeken, dat verblindend jlinsterde en schitterde tegen do lage zol- lerïn Een plotselinge beweging der twee gestalten lied den onzichtbaren toeschouwer eensklaps •iob weder verschuilen. In eta vreemde taal ïpraken de mannen heftig en op gesmoorden oon. Ontegenzegiyk hadden zy twist, want het volgende oogen blik stonden ze overeind, elkaar aanvallend als een paar wilde dieren. Eena- klaps hoorde hy iets kraken en viel de eene man in een gat in den vloer, dat ze blijkbaar niet opgemerkt hadden. In een oogenblik greep de ander hem by de keel, één enkele kreet en toen was alles stil. Johnny zag, dat de levende zich boog over den doode en diens kleederon voorzichtig doorzocht. Eensklaps meende hy, dat de moordenaar recht naar den hoek keek, waar hy verborgen zat, en hy voelde zyn bloed verstijven by de gedachte alleen, dat ook hom nu hetzelfde lot te wachten stond. Vlak by hem gekomen, stond de man stil en begon achter den hoop oud yzer, die Johnny aan zyn blik onttrok, yverig naar iets te zoeken. Met twee zware stukken lood keerde by terug naar den verslagene, wien hy dit gewicht aan de beide enkels bevestigde. Daarna tilde hy het lichaam van den grond en sleepte het naar het raam. Op het kozyn liet hy 't even rusten, om nieuwe kracht te verzameleD, en plofte h9t toen in het water. Een doffe plomp, daarna een hevig gespat, zeiden Johnny, dat het lyk was uit den weg geruimd. Nu nam de man de aanleiding van den stryd van den vloer en Jobnny zag, dat het een diamanten parure was, vervat in een achtkantig zwart lederen étui. De steenen fonkelden en de moordenaar keek er naar met een uitdrukking van woest genoegen op het gelaat. Na eenige oude stukken ijzer te hebben weggenomen, borg hy de diamanten in een nis io. den muur, waarna hy alles weer op dezelfde plaats legde, de trap afsloop en zich naar buiten begaf. Johnny bleef waken en op zyn hoede tot de eerste morgenschemering het armzalig ver- blyf kwam verlichten. Voorzichtig stond hy op en steeds om zich heen ziende, begaf hy zich naar de plek, waar de moordenaar bet étui weggeborgen had. Spoedig vond hy dit en toen by hot opende, kwam hem een kreet van verrassing over zooveel pracht onwillekeurig over de lippen. Een vaag begrip zeide hem, dat hier voor een onnoemelyke waarde aanwezig was. Een oorknop nam hy uit het étui, dat be halve de parure ook nog broche, haarnaalden braceletten en lingen bevatte, en wikkelde die zorgvuldig in een stuk vod, dat hy van zyn jas scheurde. Vervolgens borg hy alles weer op en ging toon de omgeving eens opnemen. Dienzelfden avond liep Johnny, even armoe dig als gewooniyk en met even vermoeiden gang over de spoorbrug bij Sutton. Er stonden een paar mannen luid te praten, voor een groot biljet, dat juist op den muur van het station werd bevestigd. „Is dit ook iets voor u?" riep er een schertsend, op de vette letters wijzend; „er zyn diamanten gestolen, en er wordt duizend pond belooning uitgeloofd aan deo eerlyken vinder. Gy hebt ze toch soms niet by u?' Een algemeen gelach beloonde den spreker voor zyn geostigheid; Johnny schudde ernstig van neen en zette zyn weg voort. Hij begreep, dat hy de letters nog dikwyls genoeg zou kunnen lezen; daarom vond hy het beter to wachten tot hy h t zonder getuigen kon doen. Drie dagen later slenterde een zeer armoedig gekleed individu geduldig op en neer voor het huis van Lady Castletown, Belgravia Square. Eenige malen had een politie-agent hem reeds verzocht door te loopen, in weerwil van zyn herhaald antwoord, dat hy de lady zien wilde. Eindelyk reed er een rytuig voor het huis, waaruit een dame ate6g, en Johnny, die zyn slag wilde slaan, hield haar eensklaps den diamanten oorknop voor. De dame gaf een luiden gil en de politie agent schoot op Johnny toe en nam hem gevangen, hierin geholpen door de bedienden, die dadelyk waren toegesneld. Men nam hem dadeiyk de juwelen af en wilde wetyn hoe hy er aan kwam^ doch Johnny, die zich zeer verongelijkt gevoélde, wilde geen uitsluitsel geven. Slechts d^lady wilde hy alles mede- deelen, want hy had bekend, dat de plaats, waar alles verborgen lag, hem bekend was. Men bracht hem voor den rechter-commissaris, doch geen dreigingen konden hem overhalen te spreken, op alles antwoordde hy', dat alleen de lady van hem de waarheid zou vernemen. Eindelyk besloot men, den landlooper by haar toe te laten, de inspecteur zou hem vergezel len en de plaats van byeenkomst werd be paald op het kantoor van een bekend advo caat, in de buurt van Lincolns Inn Fields. Hier deed Johnny het beeld verhaal tot groote verbazing der omstanders. Als de lady haar be lofte wilde houden en hem de duizend pond uitbetalen, zou byzelf de plaats aanwyzen, waar de schat verborgen lag. D.enzelfden avond nog reed Johnny, netjes geschoren en gewasschen en fatsoenlyk ge kleed, in een eerste-kla9se-coupó naar Rokesby. De molen was spoedig gevonden en de twe9 detectives, die hem vergezelden, volgden hem in het oude, vervallen gebouw. Het étui lag nog op dezelfde plaats en met den oorknop mede, die op den gevangene gevonden was, bleek alles voltallig te zijn. Het water werd afgedregd en toen men al heel spoedig het lyk van den verslagene ophaalde, bleek het, dat Johnny's verhaal waarheid bad bevat. De politie herkende het lyk als dat van een beruchton Russischen diamantenroover en daar zy vermoedens hadden wie zyn medehelper in het stelen van kostbaarheden was, hadden ze den moordenaar heel gauw opgespoord. Johnny stond er op, dat de duizend pond hem in goudstukken zouden uitbetaald worden; hy wilde die dan op verschillende plaatsen verbergen, zoodat men hem niet zou kunnen bestelen. Men slaagde ei echter, na veel redeneeren, in, hem aan het verstand te brengen, dat by veel beter en voordeeiiger zyn geld kon bewaren. Lady Castletown moonde, daar bij toch aan werken in de open lucht gewoon wa6, dat hem een plaats als tuinier op haar buitengoed wel zou passen en zoo kwam hy op Castle Hall in dienst, om langzamerhand op te klimmen tot den post van tuinbaas. Aan ieder, die 't hooren wilde, vertelde hy steeds met dank baarheid de geschiedenis van zyn buiten kansje, waarmede ik in kennis werd gesteld op een Oudejaarsavond. Persoverzicht. Onder het hoofd„Een welverdiende onder scheiding" zegt Het Gentrum van heden: Mtt ingenomenheid lazen wy in de Staats courant en deelden wy gisteren mede, dat professor dr. P. J. Blok, te Leiden, be noemd is tot ridder in de Orde van den Nedorlandschen Leeuw. Zooals men weet, gaf professor Blok aan onze jougdig9 Koningin jaren achtereen wekelyks privaat-onderwys in de vaderlandsche geschiedenis. Nu deze eervolle taak met heuglyk succes ten einde loopt, rr.ag de Nederlandsche Leeuw wel pryken op de borst van den verdienstelyken Hoogleeraar. Gaarne huldigen wy in prof. Blok, behalve zyn veelzydige gave en werkkracht, vooral, dat hy als geschiedschrijver van zyn standpunt kloek naar eeriykbeid en onpai tijdigheid streeft, ook tegenover zyn katholieke land- g«nooten. O. a verscheen oenige jaren geleden van zyn hand een geschriftje over de „Jezuïeten" en al kan men als katholiek niet elke bladzyde daarvan onderscbry ven, de heer Blok leverde toch het bewys, dat by zich boven menig vooroordeel heeft weten te verheffen en den moed bezit openlyk te getuigen tegen de dwaze verzinsels, welke door zoovele historici en would be historici omtrent de Sociëteit van Jezus zyn verspreid. Daarom verheugt ons deze onderscheiding r.o» in 't byzonder. Wy zeggen dus van gan- schtr harte: Optime de patria merenti optim avota! Diverse belasting Aan De Telegraaf wordt geschreven: „Toen de wet op de Bedryfsbelasting in de Tweed* Kamer werd behandeld, waren zoo wel de Kamerleden als de Minister van Finan ciën het er over eens, dat aangiften en aan slagen e?n beparli geheim moesten blyven en als zoodanig moesten worden behandeld. Zelfs vreesde men, dat de burgemeesters by de gebruikelyke afkondiging van de kohieren daaruit gegevens zouden putten voor de aan- slagsregeling hunner plaatselijke belastingen, en maatregelen werden genomen en voor schriften gegeven om dit te voorkomen. Wat is nu echter het geval in een onzer groote steden? In de commissie van aanslag en in het college van zetters dier gemeente heb en twee raaasleien zitting, en deze heeren zijn ook aangewezen als leden der commissie voor de plaatselijke belastingen Worot nu een belastingschuldige in de Bedrijfsbelasting, hetzy door eigen aangifte of met afwyking daarvan verhoogd, dan volgde meermalen, dat ook zyn aanslag in de plaatse lyke belasting werd gewyzigd ja, zelfs wordt ons medegedeeld, dat aan iemand, die zich bezwaard gevoelde met zyn aanslag in die belasting, werd toegevoegd: 3En u is voor zooveel in de Bedryfsbelasting aangeslagen"." De schryver in De Telegraaf acht dit in stryd met do bedoeling van den wetgever; en daartegen is niets in te brengen Ma.tr een andere quaestie^js deze, of ui: zyn klacht niet volgt, dat de wetgever ten onrechte de aanslagen in de Ryksbelas- tiDgen voor de gemeentebesturen geheim wilde doan blyven, zegt de Haagschc Courant. De „bezwaarde", hierboven bedoeld, wilde toch aan de gemeentekas een deel onthouden van wat haar toskwam, dus de eerlyken onder zyn medeburgers benadeelen. Most dé wet hom daarhy helpen? Er vo'gt echter nog i*ts uit voLtrekt niet nieuw trouwens cl. noodz .keiyk- heid om al die verschillende belastingen, op onderling afwykende grondslagen rustende, d9 eene hi^r en de andere daar foutief of onbillijk, te vervangen door één algemeeno Ryk.-inkom3t9nbelasting met gemeentelyko opcanten, één belasting, die niet vraagt naar <h; herkomst van uet inkomen, uit ver mogen of .-edryf, ondersteuning of beroep, maar eenvoudig (naar een billijke regeling) in jui^t^ evenredigheid do=t betalen naar wat men heeft. Vermogens- en Bedryfsbelastingen hebben daartoe nu den grond gelegd. Men heeft ze slechts, met een behoorlyke regeling, samen te smelten met het Personeel. Een aantal gemeenten ging al voor: Amsterdam en Rotterdam, Leiden, Utrecht, Schiedam, Gouda, - om tr maar enkele te noemen. Do her vorming hee t dus geen onkel bezwaar meer in. En welk een veroenvouaiging, nevens de billykheid - als men niet meer op vier ver schillende manieren wordt aungeslagu gecon troleerd, enz., met afzoniodyke administraties, maar alles gezaaieniyk door één hand gaatl Een hoogo prys. In den vorigbn zomer ontmoetten een fa' rikant uit Silezië en een voornïam koopman uit B^riyn ikander op een badplaats. Do laatste had een Oosten- ryksch lot van fl. 500, waarvan de serie was uitgeloot en de nummtrs met November ge trokken zouden worden. Hy bood den fabri kant de helft daarvan aan, wat werd aanga- noaien tegen betaling van 700 Mark. Op een papiertje werd tevens bet nummer opgegeven, dat de fabrikant ook in zyn zak boekje opschreef. Toen met November d* trekking had plaats gehad, zag de fabrikant tot zyn vreugde, dat op het nummer de prys van 300,000 florynen was gevallen. Maar..., hy kon het papiertje, waarop de verkooper het nummer geschreven had, niet terugvinden, en vroeg dezen daarom nogmaals opgaaf van het nummer. Als antwoord kwam opgaaf vau een vroeger uitgeloot lot, met bereidverkla ring de koopsom voor het by vergissing ver kochte aandeel terug te betal n Het kwam tot een proces, - en terwyi dit gaande was, vond de fabrikant het papiertje terug, dat het nummer behelsde, waarop de hooge prys was gevallen. Nu moest de gedaagde erkennen, dat hy zich wedervergist bad, en zich bereid verklaren de heift van don hoogen prys uit te betalen. Bureau van Voorlichting der Afd. bij het kiezen van een werk kring voor beschaafde Vrouwen en meisjes. Spreekuur van IOII 's oebt nes by de Directrice McJ. A. SCHOLTEN Rapenburg 67. 1791 8 Er wordt gevraagd, op een Dorp by Leiden, met Februari a. s.: eene flinke P. G. en van g03de getuigen voorzien. Brie ven franco onder letter D No 799 aan KOOYKER's Centraal-Advertenlio-Bureau te Leiden. 10099 8 De Notaris L. A. T. BINNENDIJK, te Noordwyk, zal op Dinsdag 4 Januari a. s», des morgens te Elf uren, in het Loge ment „Het Hof van Holland", te Noord wyk, in het openbaar VERfiOÖPEM: No.-l. TWEE WOONHUIZEN, gemerkt No9. 49 en 51, met ERF, te Noordwyk, aan do Voo rstr a at, groot 2 ar on, 29 cen tiaren. No. 2. Een WOONHUIS, gemerkt No. 6, met STALLING voor 5 koeien, SCHUREN, ERF en TUINGROND, al laar, aan de Pické- straat, groot 4 aren, 95 centiaren. No. 3. Een WOONHUIS, gemerkt No. 21, met SCHUUR en ERF, aldaar, aan de Zee straat, groot 1 are, 41 centiaren. Te bezichtigen op alle werkdagen, mits men zich aanmelde voor perceel 1 by den Heer N. PASSCHIER en voor perceel 3 by den Heer G. WARMENHOVEtf, en te aan vaarden by do betaling der kooppenningen vóór of op I Februari a. s. Inlichtingen te bekomen ten kantore van genoemden Notaris. 9841 26 IN 9890 16 KP Kn spoedelscliende gevallen kan op aflevering worden gewacht. ^jARBÓ^ Gedeponeerd Fabriekmerk 2327 20 VERKRIJGBAAR BIJ LEIDSCHE tegen Invaüldltclt en Ongelukken der Werklieden 3 13 Het Bostuur zal voor de ln-ontvangst- neming en bijschrijving van de storting op de aandeelen zitting houden op Dinsdag en Woensdag, 4 en 5 Januari a. telkens des avonds van 7-9 ureD, in het Nut. C. J. VAN DER DRIFT c H. J. JESSE Secretarissen. Gedurende do losdagen afgehaald 65 Cts. en thuisbezorg] «O t'«s. 10143 8 A W. SIJTHOFF, te Leiien, heeft uitge geven en hij alle Boekhandelaren verkrijgbaar gesteld: BIJDRAGE TOT DE KENNIS VZN DEN Woordenschat in Noord-Holland DOOB ■laatknippen en naaien van Kostumes en Ondergoed. Aanvang van den nieuwen Cursus 7 Jan. Des verkiezend Privaatles aan huis. Aanbevdsnd, •T. BE NIE, Pieterskerkhof 12. 100S5 8 I van oud Goud en Zilver tegen de hoogste waarde bij 914 12 F. WESSEL, Haarlemmerstraat 118, recht over do Donkersteeg. Klnariruppcls van Dr. DE VRIJ. Het krachtigst wer kend middel togen Malaria (binnen- koortsen), algemeene zwakte, bloedjrmoe* de en bleekzucht. Vraagt overal de verzegelde flacons a fl. voorzien van nevensstaand fabrieksmerk. Mon ktte daarop. By overmaking van een postwissel a f 1.15 volgt franco toezending door de Chemische Fabriek van 5 15 H. NANKING, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 9