N°. 11609 Woensdag SO December. A0. 1897 r i.io„ §our&nt wordt dagelijksmet uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven Leiden, 28 December. IF* oixillot: on. KERST&123. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden. Franco per posttv 0/!* 1.40# Afzondorlyke Nommers 0.06. PRIJS DER ADVERTENTIE*; Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meèr f 0. 17j. - Grootero lettere naar plaatsruimte. Vosr bet Incasseeren bujtèo da etad wordt f 0.05 berekend. Nienwjaarswenschen worden van af heden aangenomen ad 25 cents per advertentie voor het Leidsch Dag- blad, dat op Oudejaarsavond verschijnt. Buiten Leiden wonenden kunnen postwissel zonden en de advertentie op het strookje schreven. Nieuwjaarswenflch9D, na Woensdag aan geboden, worden berekend ad Cents. OfHoiëelo Keuuisgovingen. Burgemeester on Wothouders Van Leidon, Gezien het adres van D. TE8KE, alhier, houdende verzoek om vergunning tot oprichting oeaer zouterij van schapenvellen, zoomede cener dregsrij voor fchape'.wol, a liter het perceel Utrcchtsche Jaagpad No. 2ó, kadastraal bskond gemeente Leiden, Sectio M, oz. 911, 912 ei 913; Gelet op de artt. G en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat ge noemd vorzock met de bijlagen op de Secretaris dezer gemeente tor vieip gelegd ia; alsmede, dat op Ma .ndag 10 an. a. e., 's voormiddags te elf uren, op het üaadhniB gelegonheid zal worden gegeven, om bezwaroa tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeeeter. 27 Dec. 1807. E. KIST, Secrotaria. De lsto luit. jbr. C. F. Goldman, van het 0.-1'. leger, gedetacheerd bij het 4de reg. inf. te Leiden, is met 1 Januari, wegens ziekte, eervol van die detacheoiing ontheven en in het g6not van onbepaald verlof gest-id. Do Provinciale Staten van Noord-Holland hebben in hunne heden gehouden buitenge wone zitting gokozen tot lid der Eerste Kamer den heer Rutgers van Rozenburg, oud-lid der Tweede Kamer, met 33 van de 64 geldige stommen. Het „Vad." verneomt, dat het wetsont werp op de ouderlijke macht en do voogdy het departement van justitie beeft verlaten. De gozant van Frankrijk b\j ons Hof, de heer Bihourd, is uit liet buitenland in Den I-laag teruggekeerd. Ia don ouderdom van 59 jaar is in Den Haag overleden de heer L. C. Holtzapffel, oud-O.-I. hoofdambtenaar. De vorige week had te Amsterdam een reünie plaat3 van een 80-tal oud leerlingen der Haarlemscbe Militaire School, waarbij o. a. aanwezig was de oud-directeur der school, omr^te Vlaming. Hoewel allerlei plannen voor deze reünie waren geopperd en deze telkens was uitgesteld, heeft toch ton laatste deze hoogst gezellige en vriendschappelijke bijeenkomst plaats gehad. Menige hartelijke toost werd geslagen. Vad Den 22sten Januari vertrekt per „Prins Hendrik" naar Oost Indië een afdeolirg aan vullingstroepen, sterk 43 militairen, onder bevel van den kapitein der infanterie J. F. H. Bontenakel en onder het medegcleide van den 2den luit. van dat wapen S. D. Kramers. Het programma is vastgesteld van de driedaagsche Inhuldigingsfeesten, te Utrecht te houden. lsto dag. Feestviering der kinderen op de scholen, uitvoering eener eenvoudige cantate door de leerllDgen der hoogste klasse, uit voering eener cantate voor gemengd koor, solisten en orkest, gondel vaart. 2de dag. Aanvang van het nationaal festival voor harmonie- en fanfaregezelschappen, op tocht dier gezelschappen, uitvoering van eenige orkestnummers door die gezelschappen ge zamenlijk op het Vreeburg, des avonds in Tivoli groot concert met medewerking van oen groot aantal zangers, herhaling van de ensemblenummers, daarna groota taptoe door den staf. 3de dag. Muzikale wandelingen en muziek uitvoeringen op verschillende punten der etad door de deelnemende gezelschappen aan hot festival, groote optocht door de Utrechtsche vereenigingen en bijzondere personen (zooveel mogelijk gekostumeerd), des avonds groot concert en vuurwerk. Gedurende de drie dagen versiering der straten en huizen en op een der avonden illuminatie. Voorts is het comité voornemans aan H. M. exemplaren der herinnermgsmedaille in goud, zilver en brons aan te bioden en zoo mogelijk door het uitsproken eener feestrede en orgel bespeling in een der kc-rken op den eorsten dag de feesten een zakere wijding te geven. De officier van gezondheid 2de kl. "W, G. A. Bruinier, gedetacheerd by het hospitaal te Utrecht tot het volgen van den cursus voor officisren van gezondheid, wordt 31 Doe. geplaatst by het hospitaal te Delft, terwyi de orficier van gezondheid H. A. Bcon, eveneens by dien cursus gedetacheerd, alsdan wordt geplaatst by het lsto reg. inf. te Leeuwarden; de officier van gezondheid 1ste kl. P. A. Zi?geler wordt 2 Januari overgeplaatst van IJmuiden by het 7de reg. inf. te Amsterdam; de officier van gezondheid 2de kl. J A. Smits, van het 4de reg. inf. te Delft, laatstelijk ge- detacheard te Bergen op-Zoom, wordt 31 dezer definitief geplaatst by het Militair Hospitaal te Amsterdam. De 2de luit. S. J. B. Maier, van hot 6 ie reg. inf. te Breda, komt in aanmerking voor een detacheering by het O.-I. leg r. De feesteiyke iawijding van het nieuwe verenigingsgebouw „Concordia" der 's-Gra- venhaagsche Ambachts7ereeniging had Zondag avond plaats. Onder de gc-noodigden merkte men o. a. op de heeren; Holdt en De Klerk, loden der Tweede Kamer, Hij mans van "Wader.oyen, lid der Staten, en Bojrsma, directeur der ambachtsschool. De RotterdamBche gemeenteraad heeft gisteren by acclamatie besloten to gemoet te komen aan een bedenking van Gedeputeerde Staten togen de in Augustus opniouw vast gestelde verordening der belasting naar het inkomen en daaruit te doen vervallen de datum van in-working treding 1 Jan. 1898. In het Stations koffiehuis van den heer K. Kruif, te Delft, werd Zaterdag de jaar- lijksche vergadering van het gewest Zuid- Holland van het Algemeen Nederl. Gymnaetiek- Yerbond gehouden. Uit de rekening van don penningmeester bleek, dat er een batig saldo was van f 3.13'/a. Door de heeren Koert, Beek en Hengeveld werd deze rekening nagezien en goedgekeurd. Als bestuurslid worden herkozen de heeren Heinen, Douw, Dirks, v. d. Laan, Zier on Greve. De uitvoering in het volgend jaar werd vastgesteld op den 2den Pinksterdag, terwyi het bestuur werd vrygelaten in d9 keuze der plaats; uitgemaakt werd, dat Leiden den voor rang zal hebben by de keuze. Als plaats der volgende vergadering werd 's-Gravenhage aangewezen. Aan dr. Schroeder van der Kolk is, na het aan den hoogleeraar G. A. F. Molengraaff verleend ontslag, ook van Januari a. s. af het ond8rwys in de mineralogie en geologie aan de universiteit to Amsterdam tydeiyk opgedragen. Do Algemeene vereeniging van Bloem bollencultuur besloot als zoodanig deel te nomen aan de tentoonstelling van Parijs in 1900. Naar aanleiding van de ingediende eerste supphfcoire begrooting voor het groote Gast huis voor 1898 op een bedrag van f 168,000, i3 door B. en "Ws. der gemeente Haarlem aan den gemeenteraad voorgesteld, die be grooting alsr.og aan te houden en hen te machtigen een overeenkomst aan te gaan voor 3 jaar met het Diaconessenhuis, het gesticht St.-Johannes de Deo en een nieuw te louwen R. K. Gasthuis tot het opnemen van stadspatiënton tegen vast te stellen tarief. De Raad der gemeente Hekendorp heeft de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris verhoogd met f 100 en f 50. Te Langeruigeweide zyn de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris elk met f 50 verhoogd. Da naamloozo vennootschap „Nassau la L-q", ook bekend onder den naam zalm- zegcn?i3scherij „De Snackerl", onder Aramer- fctol, keort over het afgeloopen boekjaar 3 pet. uit. Herbenoemd als commissarissen by voormeldo vennootschap zijn do heeren J. W. baron Vc-n Pallandt van Oud Beierland en J. A. F. baron De Vos van Stoenwyk van Essen, en tot administrateur mr. J. W. Immink. Aan ds. J. S. Bootsma, te Dan Helder, die wegens zyn bono9ming tot geesteiyk verzorger in het Chr. krankzinnigengesticht „Blo;mendaal", te Loosduinsn, ontslag uit zijn dienstwerk vroeg, is door de classis Alkmaar dit ontslag verleend „salvo honore," met bepaling, dat ky noch zyn gezin aan spraak kunnen maken op onderhoud of pensioen. Hr. Ms. pantserdekschip „Koningin Wil- helmina der Nederlanden" wordt onder bevel van den kapt. ter zee H. O. Feith te "Willems oord tegen medio Januari terugverwacht. Alsdan zal deze bodem buiten dienst worden gesteld en op 's Ryks werf de noodige voor zieningen ondergaan. Da adelborst der 1ste klasse G. L. De Bruyn, dienende aan boord van Hr. Ms. wacht schip te Wilemsoord, wordt met 18 dezer op non activiteit gesteld. Door d<m heer C. H. De Swart, onlangs te Arnhem overleden, is aan de Ambachts. school aldaar vermaakt een legaat van f 6000, met bepaling, dat de renten van dit kapitaal zullen worden besteed, om aan 1 of 2 uit stekende en veelbelovende jongelieden, na volbrachte studie aan de school, de gelegen heid te verschaffen, zich in hun vak binnens of buitenslands te bekwamen. De afdeeling Weesp van „Patrimonium" is eigenares geworden van drie perceelon te Weesp, deze zullen gesloopt worden, waarna op dezelfde plek een nieuw gebouw als ver- gadorlokaal zal gevestigd worden. Het stoomschip „Ardjoeno", van Rotter dam naar Batavia, vertrok 27 Dec. van Perim; do „Prins Hendrik", van Batavia naar Am sterdam, passeerde 27 Dec. Gibraltarde „Soembing", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 27 Dec. te Padang. Hill eg om: Omtrent de medegedeelde poging tot inbraak wordt ons nader het volgende gemeld: In den nacht van 22 op 23 December werd door den onbezoldigd gemeente-veldwachter Husman, alhier, aan den dienstdoenden gemeente-veldwachter Par doen te kennen gegeven, dat by, surveil leerende in de buurt „Weerestein", achter heestergewas op het erf van villa „Weere- stein", bewoond door den heer Th. Van WavereD, een hem onbekend manspersoon had zien staan, dat hy, onraad vermoedende, zich langs een omweg naar genoemde villa had begeven, en by zyn komst aldaar onver wachts door drie onbekende manspersonen was aangevallen, die na een korte worsteling op zyn moord- en hulpgeroep de vlucht hadden genomen. Hy had daarna do bewoners van de villa opgescheld, hen met het gebeurde in kennis gesteld en bevonden, dat een stuk afgebroken sleutel in liet slot dor voordeur zat, waarop hy de aandacht van den heer "Van Waveren had gevestigd. Tevens gaf hij een persoonsbeschiy ving zynor aanranders en beweerde, hen, zoo hy ze weer zag, te kunnen herkennen. Genoemde veldwachter begaf zich daarop naar genoemde villa, en by zyn onderzoek aldaar bevond hy, dat een ruit van een hoek raam aan de achterzyde van het huis, gedeelte- lyk met groene zeep was besmeerd, en op die ruit een snede ter grootte van circa 63 by 40 centimeter in het vierkant zichtbaar was. Voorts lag er een breekijzer op het raamkozyn en onder dat raam een stuk papier met zeep. Verschillende omstandigheden deden even wel het vermoeden ontstaan, dat het verhaal verzonnen was. De nachtwacht werd dan ook dienzelfden dag tot bekentenis gebracht, dat hy zelf de dader wa3 en een en ander te hebben gedaan met geen ander doel dan'de noodzakelykheid aan te toonen om in dergelijke govallen van een revolver te zyn voorzien, ten einde zoodoende den burgemeester te be wegen bem zulk een wapen, waarom by reeds vroeger gevraagd had, te geven. De man, zynde een oppassend huisvader en niet ongun stig bekend, is zoowel uit zyn betrekking als by zyn patroon, waar hy als schihers- knecht werkzaam was, ontslagen. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. Woubrugge: By deNed.-Eerv. Geme?nte albier zyn herkozen tot kerkvoogden de heeren Wm. Boot en G. Bouthoorn, en is gekozen de heer K. O vervliet, in de plaats van den heet H. Van der Boon, die diaken is geworden. Zekere S. v. d. H., alhier, die een vette koe van den heer C. M. stadwaarts zou ge leiden, is bjna in de uitoefening van zyn beroop verdronken. Schrikkande van een pas- seerende hit, sprong bet logge dier te water, in den Oudendij'cschentocht, haren geleider in snelle vaart in haren val medesleurende. Beiden zyn in den vroegen morgen met levens gevaar gered. Uit de „Staatscourant". Koninklijke besluiten. Benoemd tot officier van justitie bn de arrond.-rechtbank te Zieriksee, mr. J. E. J. M. Van der Kun, thans subst.-officier van iustitie bg de arrond. rechtbank te 's-Hertogenboscli; tot buitengewoon adelborst bij de Koninklijke Ncderlandsche Marine-Reserve de heeren A. G. M. Öruyns, C. B. F. Bookbolts, N. J. Vermeulen, B. Reilsma en C. A. Noorduyn. Bevorderd tot officier van administratie 2do kl-, de adjunct-administrateur E. A. O. VervooreD. Aan den officier van administratie 2de ld. J. Van Rijn van Alkemade vergunning vorleend tot bet in Oost-Indië waarnemen van een particuliere betrekking buiteu bet zeewezen, voor den tijd van een jaar, ingaande den lsten Januari 1898, onder stilstand van non-actiriteitstraktement en zonder opklimming in de ranglijst. De officier-machinist 1ste kl. A. Jonglcees, die als lid der commissio, bedoeld in art. 7 der btoomwet, met 1 Jan. 1898 moot aftreden, met ingang van dien datum opnieuw als zoodanig benoemd. De gewono audiëntie van deD minister van justitie zal op Woensdag 29 December en die van den minister van bumenlandscho zaken op Zaterdag 1 Januari 1898 niet plaats hebben. Gemengd Nieuws» Ofschoon reeds eonigen tyd daarvan op de hoogte, meenden we, aangezien d© zaak nog niet in het openbaar behandeld was geworden, daarvan nog geen meljing te moeton maken. Maar er loopen over don Leid8ch9n Schouwburg zoovele praatjes als anderezins, dat wy meenen onze lezers in het rechte spoor te moeten houden door mede- deeliDg van wat eigenlijk is geschied. Onze Schouwburg is van ouderen datum, dit zal iedereen bekend zyn; maar niet minder bekend zal het wezen, dat aandeelhouders liever aandeolen hadden in goudmynmaatschappljen dan wol in het gebouw aan de Oude Vest. Toen dan ook het Dagelyksch Bestuur der gemeente, en voornamelijk de wethouder van Fabricage, aandrong op groote veranderingen met het oog op brandgevaar, waarvoor echter indertyd reeds ingrijpende maatregelen waren genomen, zóó, dat het geheels tooneel onder water gezet kan worden, enz. waar van nu de kosten op f 5000 a f 6000 begroot worden, riep het bestuur een vergadering van aandeelhouders byeen. Daarin werd be sloten om B. en "Ws. kennis te geven, dat geen kapitaal aanwezig was om de aangegeven veranderingen tot stand te brengeD, en dut, zoo bet Dagelykach Bostuur mocht blyvon volharden by zyn gevoelen, dat verbeteringen irorien worden aangebracht, het bestuur van den Schouwburg zich genoodzaakt zou zien Slot.) Dreher boet zich in de vingers en stootte met het hoofd tegen den muur, om te zien, of by droomde of waakte. Maar hy zag alles tastbaar duidclyk vóór zich, ïTet moest dus werkeiyk zoo gebeuren in de wereld als hy het zag. Ook werd liet hem allengs duidelyker, dat zyn go6st cigenlyk gelyk had. Iemand, zooals hy, een moordenaar, behoorde hier niet, behoorde niet onder een Kerstboom en niet in een gezin. Wat moest de man, dia men- schenliefde en plicht zoo met voeten getreden had, op zulk oen plaats? Zou by niet de schande van onschuldige kinderen, hot ver driet en do ellende eener onschuldige vrouw geweest zyn? Zyn geest had volkomen gelyk hy stoorde het feest der gelukkigc-n. Terwyl hy nog half waanzinnig stond na te denken, hoorde hy eensklaps weer zyn vervolgers achter zich. „Hierheen! Hier moet hy zyn! Wy moeten hem direct hebben!" hoorde hy roepen. Zyn tanden klapperden van angst. De vervolgers waren reeds op de trap. Voort dus! Maar waarheen? De trap kon by niet af. Hy zou direct in handen van zyn vervolgers govallen 2yn. Daarom duwde hy het venster open, klom op het dak, liet zich langs de afvoer buis van het water zakken en liep voort voort 1 III. Hy wilde sterven. Alles was immers uitl Ds rivier was niet ver af. Zij zou vermoedelyk erg koud zyu, maar dat alles hielp niets. Hy moest weg, weg uit deze wereld, waarin zyn eigen kinderen en zyn eigen vrouw niets meer van hem wilden weten. Wat had hy dus van de anderen te verwachten? AU eon achtervolgd wild rende hy langs de straat, de stad uit, naar de rivier. Achter hem zyn vervolgers. Hy had geen tyd naar hen om te zieD, maar hy hoorde hen roepen: „Daar loopt byHoudt hem, houdt den moordenaar, houdt bem!" Hy moest in een zigzaglyn loopen, om hun niet in de banden te vallen. AD iemand bem zoo naby kwam, dat hy reeds de hand naar hem uitstrekte, veranderde hy snel, als een haas, die voor den hond vlucht, van richting. Ten slotte was het hemzelven, alsof by overwon, en zyn beenen scheDen in het oneindige te groeien. Hy zag in 't geheel niet meer, hoe lang zy waren. Zyn lichaam vermagerde zichtbaar. Hy bemerkte, dat het feitelyk nog slechts uit vel en beenderen bestond; zyn kleeren fladderden hem om 't lyf. Het werd hem steeds duidelyker, dat zyu geest gelyk gehad had. Niet by was August Dreher, neen, die ander was het, die met vrouw en kind thuis het Kerstfeest vierde, en hy was slechts een woeste, ver doolde schaduw, het spookachtige, verlieder- lykte overbiyfsel van zyn vroegere persoon- lykheid. Eindeiyk bereikte hy de rivier. Van de brug af zag by haar zwart, gorgelend, yzig koud voortstroomen, aan de oevers door witte ys- randen iugesloten. Hier en daar stonden hoornen aan don oeverrand, bladerloos, treurig kaal, de takken naar de grauwe wolken, die aan den homel drevoD, uitstrekkend. Eenige kraaien, die in de takken gezeten hadden, (ladderden zwaar en onbeholpen hy zyn nadering op en krasten hem in do ooren. Maar ook zyn ver volgers hoorde hy reeds dicht achter zich schreeuwen: „Daar is hy! Houdt hem,houdt hom!" Mot een sprong was hy over do brug leuning in de rivier. O, wat koud, wat ver- schrikkelyk koud! Alleen die koude moest hem reeds doodeD. Eu toch voelde by nog altyd, hoe hy viel. Hy verwonderde zich, dat hy nog bewustzyn had; maar hy voelde beel duidelijk, hoe hy aldoor viel, steeds dieper en dieper. Had de rivier dan geen grond? Hst was yselyk. Eiodelyk moest hy toch weer op iets vasts, op grond belanden. Zijn vervolgers hoorde hy niet meer; maar hy viel al dieper, steeds dieperonafgebroken als een steen viel hy in een grondelooze diepte. Of was hy dood? Eindelyk was alles stil, in hem en om bem heen. „Holla, hól" klonk een luide stem aan zyn oor. „Wie ligt hier? Is dat een nacht, om in de open lucht te slapen? Sta op, gy vriest anders dood!" August Dreher voelde, hoe een warme hand hem by den schouder heen en weer schudde. Was hy nu dood of niet? Met moeite sloeg by de oogen open en zag een politie-agent voor zich staan. „Schaamt gy u niet," ging de agent voort, „u nu, op Kerstavond, ais ieder zyn warm plaatsje aan de familietafel zoekt, te bedrin ken en op een bank onder den blooten hemel te gaan slapen? Gy zoudt stellig dood gevroren zyn, als ik Diet toevallig van myn ronde eenige schreden afgeweken ware. Sta maar gauw op!" Dreher wist niet, wat hy van de ver- schUning denken moest. „Ben ik dood of niet?" vroeg hy. „Wel, zyt gy het, Dreher?" zoide de politie man weer, nadat by hem nauwkeurig aan gekeken had. „Nou, maar neem me niet kwalyk, dat is toch wat sterk. Sta opl Wat zal uw vrouw denken, als gfl om halftien nog niet thuis zyt en dat op Kerstavond!" Langzamerhand kwam de meubelmaker tot zichzelven. Hy rekte zyn leden zo waren styf geworden en keek in 't rond. Dat was dezelfde bank, waar hy Hallmeyer opgewacht had. Van Hallmeyer zag hy geen spoor, even min van de rivier, waarin hij zich geworpen bad. Het duizelde hem nog altyd. Alles draaide in hem, zoodat by slechts langzaam tot bezinning kwam. „Is het pas halftien?" vroeg hy eindelyk verwonderd. „Natuuriyk, hoe laat wildet gy het dan hebben? Maak nu maar, dat gy wegkomt!" Hy had dus alles gedroomd in het kwartier, dat hy op de bank geslapen had! Hy was geen moordenaar. Niemand vervolgde hem. Nog kon alles terecht komen. En alles zou terecht komen, dat beloofde hy zichzelven. „Tk dank u, ik dank ul" prevelde hy, en liep heen, haastig, alsof hy iets verzuimd had. Onderweg telde by zyn geld, hy had nog zestien mark. Daar hy vier en twintig mark in de fabriek ontvangen had, ontbraken hem dus acht mark, die hy in „De Blauwe Vlag" moest hebben uitgegeven. „Wat ben ik toch een domkop," prevelde hy„wat ben ik toch een zot geweest. Wie zyn beetje geld en verstand verdrinkt, behoeft zich niet te verwonderen, als hy ia 't ongeluk geraakt. Wat had ik niet voor die acht mark kunnen koopen voor Karei en Frits en Max en Suzanne! En wat heb ik nu? Doch stil, stil! Nog is het tydl" Steeds haastiger liep hy voort. Iu de hoofd straat waren de winkels nog geopend, welke op Kerstavond langer geopend biyven voor klanten, die zich Terlaat hebben. Zulk een wiDkel trad hy binnen en kocht een mooien kleinen Kerstboom van groen papier, met kleine roode en gele lichtjes en glazen kogels, voorts noten en appels, groote peperkoeken, eenig speelgoed en voor zyn vrouw een mooi wit schort. Hy liet zich alles inpakken en iiep naar huis. De huisdeur was nog open, waarschijniyk ook met het oog op den feestavond. Met eenig hartkloppen ging hy de trap op. Wat zou zyn vrouw zoggen? Op Kerstavond tot tien uren uit te blijven, niet aan baar en de kinderen te denken! Maar hy wilde haar alles zeggen; zy zou hem begrypen en ze zou zien, dat in het vervolg alles anders zou worden, dat hy een nieuw, beter leven begon van dezen dag af. Zyn slechter ik, dat, wat hem tot een dronkaard en een nietsdoener, ja, tot een misdadiger

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1