van prikkeldraad verniietiging van het plant soen ten gevolge zal hebben. Ook wy&t de heer Verbrug er op, dat de heer Van der Kiey geen lantaarn heeft aan z(jn veranda. Er is eenmaal goedgekeurd, dat do heer Van der Kley een veranda mag plaatsen, onder voorwaarde, dat hy 's nachts zorgt voor oen brandende lantaarn. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Cjtemen<j;d Nieuws. De baander„LeidscheIJsc]ub" is heden voor de leden geopend geworden. Do L e i d s c h e Wi o 1 r ij s c h oo 1 v an de heeren Gebroeders Straatsburg aan de Haarlemmerstraat naby do Paardensteeg is, na eenigen tyd gesloten geweest te zfo'n, weer goopend. Die sluiting was noodig wogens de plaats gehad hebbende verbouwing. Immers, toen de ondernemers zagen dat hun inrichting den noodigen bijval en steun ondervond, m. a. w. werkelijk ia een behoefte voorzag, besloten zy do tot wielrijden bestemde open ruimte ook te laten overdekken, en dit is nu geschied. Hat is er een kolossale ruimte gelijkvloers gebleven, want niets is er van afgegaan, terwijl de niet minder groote overkapping van (.zerconstructie en hout een interessant werk van bouwkunst mag genoemd worden, d .t o erdag voldoende licht en zco noodig o^k lucht doorlaat. Bij het ontwerpen van het plan door den architect den heer W. C. Mulder is daarop gerekend. Nbt alleen dat alzoo door deze overdekking do golegenheid om het wielrijden te leereD, een aanzieniyko verbetering heefc ondergaan, maar tevens ziet alles door de kleuren, waarin het is geverfd, er netjes uit. Des avonds geschiedt de verlichting met tweo groote kronen en tal van afzonderlijke armen van gasgloeilicht, zooiat het alsdan ook niet aan helderheid te wenschen overlaat. Er is thans ook een benedentribune, waar de rijders en ryderessen kunnen uitrusten, en waar zich een prachtig klinkende piano, leestafel enz. bevinden, terwijl daarboven even- eons een tribune over do geheele breedte der S3al is, waar toeschouwers eene plaats kun nen vinden. In 't kort, het geheel, is er thans zóó, dat het ons zelfs niet zou verwonderen indien het melteityd ook wel voor uitvoeringen of andere doeleinden zal worden in gebruik genomen, want zeker zal daartoe ook wel de gelegen- li. iJ worden gegeven. Heden is het programma ver schenen van het internationaal schermcon- cours en wapenfeest, dat geaurende de beide Kerstdagen vanwege de Leidsche gymnastiek- oa 8chermvereoniging „Sparta" in de groote zaal der Stadszaal albisr zal worden gegeven. Zaterdag 26 December, aanvaüg 's morgens te 10 uren. Personeele wedstrijd: korte stok, degen, sabel geweer. Zoudag 26 December, 's morgens te 10 uren VoreenigiDgswedstriji op sabel en geweer.— '8 Namiddags te halft weeColonne-wedstrijd geweer en lange stok. Alsdan zal het eere comité het concours met zijne tegenwoordig heid voreeröD. 's Avonds te 8 uren precies: Assaut en prysuildeeling. Het eera-comité bestaat uit de heerenmr. f. Was, burgemeester van Leiden, eera-voor- iitter; H. C. Juta, wethouder van Leiden, voorzitter; C. H. De Goeje, kapitein-luitenant ter zee; D. L. Wolfso", president van de Nederlandsche Schermbond, en C. H. Smets, secretaiii van de Officiers-Schermbond, Jury leden zjjn de heeren J. J. Groenewoud, Laidoo, voorzitter; A. J. Metferink, Haarlem, secretaris; G. Hesse, Amsterdam, H. Koop man Jr., Den Haag, en Ph. Da Vries, Leiden. De Feestcommissie is samengesteld uit de heeren: M. J. Boekwijt, voorzitter; D. P. Lancel, vice-voorzitter; J. H. C. Spoor, secre taris, Hoogewoerd; H. G. Ramakers en M. C. WillebraDds. Het aantal deelnemers voor den personeele wedstrijd is als volgt: degen-meesters 22, degen-amateurs 101, korte stok 103, sabel 112 cn geweer 84 personen. Colonne-geweer: Korporaalsvereen. „Oranje- Nassau", Naarden, 8, korporaalsv. „d'Oranje- vaan", Amsterdam, 8, .Oranje", Den Haag, 12, „Uitspanning na Inspanning", Den Haag, 12, „Vrije Wapenbroeders", Den Haag, 8, „Pro Pdtria", Don Haag, 8 en „Wilhelmina-Garde", Den Haag, 8 personen. Colonne LaDge Stok: „Minerva", Amster dam, 4, „Oranje", Den Haag, 8, „Vrije Wapen broeders", Den Haag, 4 en „Kracht door Oeftning", Haarlem, 5 personen. Verder hebben ingeschreven 17 vereenigin- gen voor corps sabel en 13 vereenigingen voor corps geweer. Er zijn 22 verguld-zilveren, zilveren en bron zen medailles uitgeloofd, w. o. de groote zil veren en de groote bronzen medailles van Koningin Wilhelmina en de Koningin-Regentes, di 3 bestemd z'jn als eerste prijzen colonne- gewear en vereeniging-sabel. De medailles zijn hedenavond te bezichtigen bjj den leverancier, den heer Maartense, goud en zilversmid, Hoogstraat hoek Nieuwe Rijn, Het gerechtshof te's-Gravenhage veroordeelde gisteren tot een jaar gevangenis straf wegens mishandeling den scheepsklinker te Bolnes, die deswege door de rechtbank te Dordrecht tot 3 maanden was veroordeeld. Niet ontvankelijk werl verklaard het hooger bero3p van den metselaar t) Rotterdam, die door de Haagsche rechtbank tot 5 jaar ge- ▼angonis is veroordeeld wegens diefstal van vee uit de weiio onder Oagstgeest. Behandeld werd voor het Hof het hooger beroep van het Openbaar Ministerie bi) de rechtbank alhier tegen een vonnis van dat college, waarbij een koopman is vrijgespro ken ter zake van de aanklacht als zoude bij lo. valschelijk hebben opgemaakt eon schrif tuur, volgens welke hy aan een daarin met name genoemd persoon zou hebben verkocht een jenever branderij2o. dat valsche stuk als echt hebben gebruikt met het doel om een veroordeeling te ontgaan ter zake van oen tegen hem ingestelde vervolging wegens ont duiking van de wet op de accijnzen. In deze vorderde de advocaat generaal mr. Reitsma veroordeeling van bekl. tot een jaar gevangenisstraf, terwijl mr. E. S. Hollander, bekl.'s verdediger, tot bevestiging van het vrijsprekend vonnis concludeerde. Do krijgsraad te a-G ra v e n h a g e veroordeelde do navolgende huzaren van het 3de regiment1? lo. J. H., tot 3 weken gevangenisstraf ter zake van mishandeling: 2o. A. V., tot 6 maanden militaire gevan genisstraf, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëm ployeerde te dienen voor den tyd van 5 jaren ter zake van diefstal in de chambree ten na- deele van een kameraad, en 3o. K. T., tot 14 dagen militaire detentie ter zake van insubordinatie, door hc-tbeloedigen met woorden van zijn meerdere in rang. Woensdag zijn in doWagenstraat te 's-Gravenhage twee vrouwen, moeder en dochter, die stonden te praten, door een van de Wagenbrug komenden wagen overreden. De oudste vrouw werd eerst per raaerbaar naar bare woning vervoerd, maar later naar het Gemeente Ziekenhuis overgebracht, waar bleek, dat zy behalve verwoncingen aan de borst, het onderbeen had gebroken. Gister nacht is zij overleden. Hare dochter had bij het ongeval eenige lichte kwetsuren aan den rug bekomen. Verschillende ooggetuigen hebben verklaard, dat do koetsier herhaalde malen door roepen had gewaarschuwd, en by het afrijden van de brug onmogelyk zijn paard tot staan kon breDgen. Ook het ingesteld politie onderzoek bevestigde de onschuld v^n c'eo voerman. In de Alexander6traat aldaar werd Woens dagavond in bewusteloozen toestand en uit een hoofdwonde bloedende gevo >den de stal houder de heer v. G. Door de politie werd by per raderbaar naar zijn woning aan het Alexanderveld vervoerd. Later bleek, dat hy bij het op hol slaan van twee door hem be stuurde paarden van den bok was gevallen. De gewonde, wiens toestand ernstig is, was gisteren nog bewusteloos. In den laten avond werden de paarden met het rijtuig opgevan gen in de Van-Kinsbergenstraat. Voor de Rotterdamsche recht bank slond gisteren terecht de Zweedsche matroos C. Johansson, die in den nacht van 30 op 31 October 1.1. in het Skandinavi3ch logoment voor zeelieden aan de Glashaven te Rotterdam zich door middel van inklim ming en braak toegang verschafte, daarna de slaapzalen der zeelieden, do kamer van den directeur en de kamer, waar de dienst bode sliep, doorsnuffelde, zich daar zonder dat één hunner ontwaakte van oen groot aantal Nederlandsche, Zweedsche, Deenscho bankbiljetten en muntstukken, drie horloges, enz. meester maakte en zich daarna langs den buitongevel liet afglijden. Hot O. M., by monde van mr. J. H. K. En- derlein, bracht in zijn requisitoir hulde aan do waakzaamheid van den hoor'd-agent van politie P. A. C. Termaten, di9 den dief tyiens zyn ontvluchting ontdekte, achterhaalde en in arrost bracht, zoo dat door diens toedoen de inbreker hier terecht staat, wat anders mis schien niet het geval zou zjjn, daar hy op het punt stond met zyn schip te vertrekken. Eisch 3 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. E. M. Driebeek, vond dez8 straf wel wat ai te zwaar. Jeugdige avonturiers. Aan de Rotterdamsche politie is de opsporing verzocht van dri3 lG-jarige knapen, die Zater dagavond alle drie thuis kwamen met de boodschap, dat zy Zondag-morgen te halfzeven by hun patroons moesten aanwezig zyn voor dringende zaken. Reeds in den vroegen ochtendstond togen deze knapen op pad, doch met geheel andere doeleinden, nl. om hun fortuin in het buiten land te zoeken. Daar zy Zondag-avond niet thuis waren en de patroons van niets afwisten, werd de politie io den arm genomen, die links en rechts informeerde, doch ten slotte tot de conclusie kwam, dat de knapen zich in het buitenland moesten bevinden. Dit bleek alras zoo te zyn, uit een brief van een dezer knapen, aan zyn ouders uit Brussel gedateerd en waarin om vergiffenis werl gevraagd, met de mededeeling, dat alle drie op het punt waren met den trein naar Parys te stoomen, om aldaar ryk te worden met den verkoop van sigarenpypjes. Ü3 avonturiers hebben op hun reis niets anders medegenomen dan de spaarpenningen van 4 a 5 maanden en hun laatste weekgeld. Een der knapen mist den rechterarm. Gistermiddag om halfdrie bracht te Haarlem in de Noorder Schoohteeg de reizendo koopman H. Hartman zyn meisje Aaltje Van Dragt een messteek in do hand toe. De man koos daarop het hazenpad, doch werd door de politie gegrepen. De politie dokter vertoad de wonde. De rechtbank te Amsterdam heeft heden voDnis gewezen in de zaak van den beruchten brand in de Staalstr. at aldaar. L. F. Te Boekhorst, Sytske Byker en H. E. Van den Dool werden vrijgesproken wogens gebrek aan bewys dat zy Nicolaas Exter brand hebben doen stichten in het perceel Staalstraat 12. De rechtbank overwoog, dat niet wettig en overtuigend is aangetoond dat benzine in huis is gebracht en dat Exter, wiens aanwezig zyn op het oogonblik van den brand wel als bewezen werd aangenomen, benzine heeft aangestokon. De mogeiykheid van een gas ontploffing was niet geheel uitgesloton. Op grond hiervaa moest, ter zyde latende andere overwegingen, vryspraak volgen. Gisternacht is te Amsterdam een zeer brutale inbraak gepleegd ten huize van do wed. J. Dondorp, sigarenhandelaarster, Warmorsstraat 120. Toen de familie des ochtends ontwaakte, ontdekte men, dat een blikken trommel, inhou dende ongeveer ƒ3000 aan bankpapier en specie, verdwenen was. Deze trommel had in de achter den winkel gelegen slaapkamer van mevrouw Dondorp en hare dochter, onder een tegenover het ledikant geplaatste canapé, gestaan. Tegen twee uren gisternacht, toen de laat ste der drie commensaals thuis was gekomen, had de bewoonster de knippen op de deur gedaan en was ook zij naar bed gegaan. Gütermorgen vond zy do knippen van de deur afgeschoren on lag d3 trommel geledigd in een hoek van den winkel. Het vermoeden is dat de inbreker des avonds tusschen 6 en 8 uren, toen de eigenares een boodschap was gaan doen en de winkel aan de zorg van den loopjongen was overgelaten geweest, het huis is binnengeslopen en zich in den kelder tot den nacht heelt schuil ge houden. Indien dit zoo is, mag hier zeker van een trutaal stuk gesproken wordeD, aangezien mon, om dien kelder te bereiken, eerst een tamelijk lange gang moet passoeren en daarna de keuken moet doorgaan, om in den kelder te komen. Brutaler wordt 't nog, als men weet, dat ook de rneii thuis was; zy is c-chter tus schen 6 en 8 uren eenige malen naar boven geweest om de commensaals te bedienen. {N. v. d. D.) De „Amst. Ct" schryft: Volgens een bericht in sommigo bladen zouden de Haagscho heeren, die onlangs in oen twee gevecht elkaar verwondden, het duel 's mor gens om halfzos, dus zoo g03d als in donker, gehouden hebben. Deze mededeeling is onjuist. Het gevecht had piaEts in den namiddag te 3 uren. Onjuist is ook het verhaal, als zou de stryd op den Wassenaarschon weg gestreden zyu. Op zichzelf is het al onwaarschynlyk, dat m6n op een straatweg duelleeren gaat. Het terrein was in do Wassenaarsche duinen. In de duinenreeks langs Den Haag zyn wel zooveel eenzame plekk.n, dat duellisten niet op een straatweg behoeven te vechten. Trouwens zyn ancere byzoniorboden in bovenbedoeld bericht evenzeer bezyden de waarheid. Dat de beleediging zou hebben be staan in het omwerpen van een borrel, behoeft wol niet opzettelijk weorsproken te worden. Gisteravond omstreeks h a 1 f- acht geraakte voor het kantoor van do firma Blankenheym Nolet aan de Zalmhavcn te Rotterdam een met twee paarden bespannen wagen, door het achteruit loopen der dieren, te water. De bestuurder, de ruim 60-j rigo Schiedammer P. Wetstein, viel mede in de haven, en kwam op een vlot terecht, hetwelk door de zwaarte van den wageD, die er ge- deeltelyk op netrviel, zonk. De man verdronk vóór man hem hulp kon verleonen; evenzoo een dtr paarden. Het andere paard kon nog levend op den wal gebracht worden. Een jongen, dio achter op den wagen stond en het ongeluk zag aankomen, wist er intyds af te spring-.n. Het lyk van den [verdronken man werd eenige oogentlikken later opgehaald. (IV. R. C.) Op verzoek van het Centraal- Comité voor de Inhuldigingsfeesten te Amster dam zal van 16 Januari af do „Vereeniging tot bevorderiog van het Vreemdelingenverkeer" een speciaal bureel inrichten ten behoeve van vreemdelingen, alwaar men alle mogelijke information zal kunnen bekomen omtrent: logies, plaatsen voor in en optocht en verdere byzonderhedm gedurende die dagen. Het bureel wordt gevesügd in het gebouw van het „Algemeen Handelsblad". Tegen H. Perk, te Zaandam, werd 2 maanden gevangenisstraf geëischt, wegens mishan leling van P. Hoenderdas, 10 jaar, al daar. Hij had dien jongen, die op 11 Nor. St.-Maarten kwam zingen, e?n schop gege ven tegen het onderiyf, zóó, dat de knaap was neergevallen en naar huis moe3t wor den gedragen. Een van de weinige monumenten uit het grijze verleden, die de stad Tiel rog bezat, Is in de handen van sloopers gevallen, t.n minste van het „Hof van Arkel" zal in zyn ouden vorm niet veel overblyven. By het graven komen telkens sporen van hoogen ouderdom te voorschijn. Men heeft nu een onderaardsche gang ontdekt, die mon slechts ten deela heeft kunnen volgen, daar een zware deur verderen voortgang belette. Volgens mr. E. D. Rink (Beschrijving der stad Tiel, blz. 202 o. v.) bestond het gebouw reeds in 1274, toen ridder Johannes De Cock het in leen overdroog aan den Hertog van Brabant, door wien by woder als kastelein werd aangesteld. Waarscbyniyk dieude het tot verciyf van den Hertog, als hy Tiel be zocht. De familie De Co:k woond9 er tot in de 17de eeuw. Het laatst was het in bezit van de familie Van Lidth de Jeude, van wi9 een 111 reeds in 1660 zitting in de vroed- Bchap had. Het gebouw bevatte plafond- en muur- schilderingen, die thans in handen van den heer Th. Corbelyn zijn overgegaan. Deze zal ze in buitenlandsche musea ten toon stellen. De barbier S., te Gorkum, had een klant onder het mes, die gewoon was per abonnement voor 3 maanden 2.50 te betalen. De 3 maanden zfin juist om en dus wordt een ryksdaalder neergelegd, die S. met de woorden „dank je wel" in ontvangst nam. Inmiddels had een Duitscher op den scheeratoel plaats genomen, die na geschoren te zijn een gulden neerlegt en zonder gold terug te vragen met zenuwachtige haast zich verwydert. De heer S. roept hem terug, maar krygt ten antwoord: „Ich zahle nicht mehr". De Duit scher loopt hard weg. Tableau I Een buitenkansje, dat niet iederen barbier ten deel valt. Omtrent den moordaanslag te Winschoten (zie het tweede blad) meldt men nog aan de „N. R. C.": De schoenmakersgezel Tiddo Huisman, af komstig van Vlachtwedde, thans werkzaam by de wed. B. Delger, te Ekamp, diende het vorige jaar by de weduwe Holt, die een scho9nmakersafl'aire aan de Langestraat heeft. De aanleiding tot de daad is te zoeken in huweiyksvoorstellen van hem aan de weduwe, waarvan zy niets wilde weten, enterwyizyn herhaalde aanzoeken tot een huwelyk telkens werden afgeslagen, was de wed. eindelyk wel genoodzaakt hem te ontslaan. Dit ont slag maakte den jongen man toen reeds radtloos; by nam een groote dosis arsenicum in, en werd op raad van dr. Van Olm naar het academisch ziekenhuis te Groningen ge transporteerd, welke inrichting hy echter na eenigè dagen weder hersteld kon verlaten. Zyn liefde was biermede echter niet uit gedoofd, want dikwyis trachtte hy haar te treffen. Zoo bevond hy zich dan Dinsdagavond ook weder te "Winschoten en doolde tusachen acht en negen uren, in zenuwachtige spanning, eenige malen door de Langestraat. Herhaalde lijk dreigementen uitende, loste hy toen roods eenige revolverschoten. De marechaussees werden gewaarschuwd, en toon dezen kwamen, ontnamen ze hem zyn revolver en brachten hem naar de kazerne, waar ze H. voor dien nacht logies verschaften. Toen hy echter Woensdag ochtend uit zyn gevangenschap werd ontslagen, was zijn eerste gang naar den heer Pothuis, yzerhandelaar, waar hy een nieuwe revolver uitzocht, deze laadde en er mede aan den haal ging. Hjj richtte nu zyn schreden naar de woning van mej. de wed. Holt en ging deze binnen. Gelukkig was de weduwe Diet in de kamer en kon nog tydig voor den waanzinnige ge waarschuwd worden. Aan den tegenwoordigen knecht van de weduwe moet hy gevraagd hebben, waar de vrouw zich bevond, en toen deze zeide: Hier niet, trok H. zyn nieuwe revolver en zeide: „Anders was deze voor haar, maar nu zal ik hem zelf maar nemen," stak den loop in den mond, trok af en viel voor de voeten van den doodelyk ontstelden knecht neder. Ook wordt beweerd, dat hy op de weduwe heelt geschoteD, met den uitroop: „Jy eerst en dan ikl", maar dat het schot miate. Heden is te Almeloo een hevige brand uitgebroken in de stoomwattenfabriek der heeren Ten Bruggen Cate aan de Borne- broekschostraat. Een oude gewoonte. In het dorp Katlyk wordt nog altyd een zeer oude gewoonte in eere gehouden, n.l. het St. Thomas luiden, dat ook nu weer is aangevangen en tot de Kerstdagen duurt. Jongelingen en ouden van dagen luiden do beide klokkeu, die naast de kerk hangen, soms nacht en dag door. Er zjjn van overheidswege wel eens pogingen aangewend, om dat luiden te beletten doch dan volgde verzet van de Katiykers. Ia geen geval willen ze van dit oude ge bruik afstand doen. Sommige personen hebben zich daarin zoo geoefend, dat zy, in iedere hand een touw de beide klokken op de maat te gelijk kunnen luiden. Het St.-Thomas-luiden blyft voor de Katiykers ia den werkelyken en figuurlijken zin aantrekkelyk. Veosmok keiaar 8. Men schryft uit den Gelderschen Achterhoek aan de „Amb. Ct.": De dood van e9D smokkelaar, die door Bel gische kommiezon werd neergeschoten, heeft zeker aan de Duitscbe grenzen verwondering gewekt. Zooals het in vroegere berichten luidde, ging het vervoer van vee over de Belgische grenzen by dozynen zóó gemakke- lyk, dat men in deze omgeving wel zou wen schen met dergelyke beambten te doen te hebben, die slapende schonen te waken. Men ziet echter uit dit geval, dat de beambten wel degelijk op hun post zyn, al treden ze dan ook niet dadelijk krachtdadig op. Wanneer de beambten geen bewijzen aflegden, dat ze de greDzen zouden bewaken, dan zou de Belgi sche overheid het hun wel anders leeren. Aan de Belgische grens zal nu wel de schrik onder de smokkelaars komen, evenals dat aan de Duitsche grenzen is geschied, toen voor eenige jaren en nog onlangs een smokkelaar werd doodgeschoten. Zoodra echter de grafheuvel op het lyk van den verslagene begint te dalen, zoodra de herinnering aan het bloedige feit met zoovele andere in het vergeetboek raakt, zyn er altyd nog genoeg lieden, die, aangelokt door de ruime verdienste, welke met de smokkelarij te maken is, dit bedryf weder aanvatten. De schrik komt er ook wol eens in, wanneer één of meer personen in handen der beambten vallen, maar do gelederen worden al spoedig aangevuld. En men verwondert zich, dat menschen, die gezond van loden en tot wer ken in staat zijn, hun levon zoo roekeloos ia gevaar stellen. Doch geld benevolt zoo dik wyis het verstand. Niet alleen toch het elk oogonblik te verwachten schot maakt het beroep gevaariyk, maar vooral de levenswyze der gerecruteer-Jen. Heele nachten in de bittere koude moet op den uitkyk worden gestaan, om het bespiedend oog van den waakzamen beambte te ontgaan, en zelfs do naaste familie kring mag niet wetoD, waar men zyn tyd doorbrengt. Mist men in den eersten tyd den moed, om met het vee over slooten en vonders te gaan, de jenever zal er wel wat moed injagen. Op die wyze raakt men aan den drank verslaafd en voelt zich nergens beter thuis dan in een kroeg, waar do atmosfeer verpest is. Al zouden de smokkelaars zich wel wachten aan anderen te zeggen wat hun beroep is, by nadere beschouwing bemerkt men al spoedig aan hun slordigo kleeding, ruw uiterlyk en slaperig gezicht, tot welk gilde zy behooren. De smokkelaars voor zich zyn geen menschen, die men slecht kan noemen, toch mydt men hun gezelschap, omdat er zoo dikwyis een onder verzeild raakt, die ergens anders geen werk meer zou kunnen vinden. Bovendien zyn zy op oogenblikken, dat de ambtenaar hun op de hielen zitten, gevaariyk, daar zy zich minder bekommeren omtrent de uitwerking, die het moordend wapen, dat zjj by zich dragen, heeft. Het is dan ook geen wonder, dat de commiezen altyd op noodweer bedacht zyn, ofschoon zy anders geen kwaad zouden doen, daar uit dit corps een aantal zich later oen aanzïenlyke betrekking als ambtenaar verwerft. Men zou meenen, dat de smokkelaars het broed hebben. Dat kan niet, daar er soms tyden zyn, dat er niets te verdienen is, omdat menigmaal werk tevergeefs wordt vorricht en de uitbetaling geschiedt, wanneer men zeker is, dat het vee onder dak is. Die ze kerheid laat zich lang wachten, daar het niet zelden gebeurt, dat het vee op tien a twaalf uur van de grenzen of op een te houden marktdag den commiezen iu handen valt. Ook de te behalen winst wordt duur gekocht. Om het smokkelaarsgilde te verschalken, laten de beambten wel eens een koe ongehinderd do grenzen passeeren, de smokkelaars worden dan door hun succes beneveld, laten nog een tien- a twaalftal denzelfden weg opgaan, maar nu is bet mcoi geweest, denken do commiezen, en leggen er beslag op. Al worden de grenzen goed bewaakt, toch zouden de smokkelaars gelegenheid te over hebben om hun vee kwyt te raken, maar onder het corps heerscht niet altyd do ge- wonschte discipline, zoodat de commiezen wel eens dingen gewaar worden, die hun zeer te pas komen. Bovendien laat de persoon, dio wegens smokkelary achter slot komt, de ge heimen van het vak uitlekken, met de bedoe ling daardoor zyn straf te verlichten. Alle smokkelaars worden aangeworven door den een of anderen Duitschen veekooper, die by de smokkolary h9t meeste belang hoeft. Legt men de winst- en verliesrekening tegen over elkander, dan zal er op de eerste zeker wel een flink saldo ovorschieten, daar men toch voor een luttel bedrag zich niet den last van smokkelprocessen op den hals zou wil len halen en altyd vordacht volk in huis zou willen hebben. Daaraan is ook toe te schry- ven, dat personen, nadat zy met den kerker hebben kennis gemaakt, hun oud bedryf toch weer voortzetten. Onze meening blyft echter, dat zelfs de grootste winst niet kan recht vaardigen een bedryf, dat zoovele menschen- lovens in gevaar brengt en huisgezinnen onge lukkig maakt. De zucht om behooriyk te kunnen leven doet menigeen naar dit bedryf omzien en heeft natuuriyk reden van bestaan door don yver der Duitsche regeering, die ondanks alle smeekschriften hare grenzen voor ons vee sluit. Indien zy alleen reeds om zooveel menscheD, die aan smokkelary doeD, do Duitsche grenzen weer zou openen, zou zy op den dank van allen, die naastenliefde bezitten, kunnen rekenen. Heeft byv. doordf afschaffing van den zoutaccyns de smokkelary aan onzeLimburgsche grenzen niet opgehouden! Voor de arrondissementsrecht- bank te Winschoten werd gisteren een hoogst treurige zaak behandeld, een zaak, die reedt veel van zich deed spreken. Op de bank der beschuldigden toch namen 4 personen plaats, die zich reeds geruimen tyi in preventieve hechtenis bevinden. Het zyn W. V., een 23-jarige boerenknecht te Borgertange, B. L een 28 jarige arbeider te Sellingen, S. K., een 21-jarige boerenknecht te Sellingen, en J. T., een 26 jarige arbeider te Rysdam. Zy zyn gedagvaard ter zake, dat >y in den laten avond van Woensdag 10 November 1897 of in den daaropvolgenden nacht op den zooge- naamden Westerkamp te Sellingen, onder de gemeente Vlachtwedde, na vooraf allen (of althans de eerste, derde en vierde beklaigde) het plan te hebben beraamd om Albert Huiting, dien zy wisten, dat zich op den Westerkamp ophield, te mishandelen en zich daartoe van te voren van knuppels (bungel tn sto:ktn te hebben voorzien, ter uitvoering van dit plaü, na gemelden Huiting achterna te hebben geloopen en hom te hebben ingehaald, voor noemden persoon to zamen en in vereeniging met elkander opzettelijk met zulk een geweld met hun knuppels en stokken onophouJ lijk op het hoofd, den rug, de beenen en de armen hebben geslagen, dat deze met ver- bryzelden schedel hevig bloedend verwond, bewusteloos ter aarde is gevallen en hy aan de gevolgen zyner verwondingen aan het hoofd in den vroegen morgen van 11 November d. a. v. is overleden. In deze treurige zaak werden elf getuigen geboord, waaronder ook de heer Van Olm,

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2