Burgerlijke Stand. Wat heeft de mensch noodig? Veelmin- Haro Majesteiten en gevolg zich op hot plankier, waar een zeer hartelijke begroeting 'tnsschen de Koninginnen on Hare bloedver wanten plaats had. De Prinses was vergezeld van oen Hofdame. 1 De heer Sorofc, hersteld van zijn onge steldheid, was gisteren in de vergaderiDg der Tweede Kamer weder tegenwoordig. Do minister van binnenlandscho zaken breDgt in de „Sts.-Ct." ter kennis van be langhebbenden, dat de opening van het Rijks- landbouwproefstation te Maastricht zal plaats hebbon op Maandag 17 Januari 1898. De Staatscommissie voor do Handels statistiek kwam gisteren byeen in de Trèves- zaaL De installatie van mr. A. Maclaine Pont als 6ubstituut-ofücier van justitie by en van mr. J. Limburg als rechter plaatsvervanger in do arrond. rechtbank te 's-Gravenhage, zal plaats bobben op aanstaanden Vrijdag, 24 Dec. des namiddags te 2 uren. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan de weduwe van den in October te Nijmegen overleden Jac. Roest, die wegens betoonden moed en zelfopoffering de eere-medaill9 had verworven, doordat by met levensgevaar 15 dronkelingen redde, een geschenk van f 40 doen toekomen. De werkzaamheden van de Twesde Kamer !Zfin voor deze week aldus geregeld, dat na de oorlogs- en vestingbegrooting aan de 9rdo komen: Wetsontwerp: Herhaalde verlaDging van den duur der werking van de wet tot tydelfike verstorking van de nationale militie. Staat3begrojt ng voor 1898: Hoofdstuk IX. Hoofdstuk X. By art. 12: Begrooting v. Suriname v. 1S98. v «17: o v Curasao Verhooging van het maximum bedrag der Ci Ned.-Indiö uic te geven koperen pasmunt. Wyziging van art. 6 der wet tot vaststelling der tarieven van in-, uit- en doorvoer in Ned.-Indiö en wyziging en aanvulling van Hoofdstuk H dor uitgaven vau de Indische begrooting voor 1898. Afschaffing van het uitvoerrecht van suiker in Ned. Indiö. Wyziging en verhooging der begrooting van Ned.-Indiö voor 1896. Nadere wijziging der begrooting van Suri name voor 1896. Verhooging van Hoofdstuk X der Staats begroting voor 1896. Voorziening Indisch kas tekort over 1898. Staatsbegroting voor 1398. Hoofdstuk XI. Wet op do middelen. v Verkoop van grond ondor IJselmonde aan do Maatschappy „De Marode". Begroting der Algemeene Landsdrukkerij voor 1893. Wyziging art. 100 en 102 der Kieswet. Afwyking van den regel van art. 241 der Gsmoentowet omtront plaatselijke belastingen ton behoeve van Hellevoetsluis en zes andere gemeenten, Wyziging van Hoofdstuk III der Staatsbe groting voor 1896. Naturalisatie van D. Hompes e. a. Naturali satie van H. A. A. Cloppenburg e. a. OoedkeuriDg van het verdrag tot het vast stellen van gemeenschappelijke regelen ten aanzien van sommige onderwerpen van inter nationaal privaatrecht, enz. Voorts zullen ee.iige verslagen op verzook- scbri.ten uitgebracht worden. De afdoeling Dordrecht van „Toonkunst" 2al Donderdag a. s. een uitvoering gevtn van het „Requiem" van Verdi en „Psalm 42" van Mendelssohn. Als solisten zullen op treden mevrouwen NoordewierReddingius en Paulino Do Haan Manifarges, en de heeren Jos. Tfissen en A. Ebbeler. In verband met hetgeen door den heer Troelstra gezegd werd over den kiezersmoord cp groote schaal te Maastricht, waarby 1000 kiezers het kiezersleven moesten verliozen wegens bedoeling vanwege Calvariënberg (het Burgerlijk Armbestuur), kan de „Limb. Koe rier" modcdeelen, dat dit onjuist is. Slechts 354 kiezers werden uit dien hoofde vau de lijst afgevoerd en van deze 354 waren er slochts 158 woning- of dienstbetrekking-kie- jzers. In den uitslag der verkiezing zou dus i dit kleine aantal (gesteld, dat het zelfs allen partfigenooten waren des heeren Troelstra) geen verandering hebben kunnen brongen. Binnen een jaar tyds verscbynt by den uitgever Laurens Hansma, te Apeldoorn, de tweede druk van P. J. G. Nell: „Raadgever .voor ben, die do photographic beoefenen". De 'hoer Nell is zelf amatour-photograaf; hfi weet ,dus wat amateurs behoevou te weten en daardoor is zulk een bo.-kje altijd gewenscht. Het ia niet overdreven wetenschappelyk, maar bjvattelfik geschreven. De Staatscommissie voor de verbetering van den waterweg van Dordrecht naar zee heeft, zooals men weet, twee plannen als uit voerbaar aaugewezeu, namelyk verbetering van het Oude Maasje en verbetering van 't Hellegat. Op verschillende gronden gaf echter die commissie de voorkeur aan het eerste plau, waarmede, zoo het heette, ook het comité voor den waterweg van Dordt instemde. Naar de „Midd. Ct." uit vertrouwbare bron verneemt, is genoemd comité thans in elk geval van een ander govoelen en is van die zyde op een 16 dezer gehouden vergadering >een motie aangenomen, die aan den minister van waterstaat is medegedeeld, en waarby wordt gehandhaafd het aanvankelijk ingeno men standpunt, dat de beste waterweg van Dordt naar zeo door het Hellegat voert. L Hr. Ms. pantserdekschip „Koningin Wil* helmina der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee H. O. Feith, is 20 dezer van Port-Said vertrokken. De luitenant ter zee der 1ste klasso W. Houwing en de luitenant ter zee der 2de kl. H. G. Surie, beiden geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, worden met den 22sten December a. 8. op non-activi teit gesteld. Als aanstaand commandant van het 7de regiment infanterie wordt genoemd de luit.- kolonel L. Houwink, van het 8ste regiment infanterie. Den löden Jan. a. s. vertrekt per „Oen- garan" naar Oost-Indiö een afdeeling aan vullingstroepen, sterk 4 onderofficieren' en 60 minderen, onder bevel van den van verlof terug keerenden lsten luit. der inf. A. G. Snijders, en onder modegeleide van den 2den luit. van dat wapen J. Van Holst Peliekaan. To Haarlem is in 58-jarlgen ouderdom overleden de heer K. Zegers Veeckens, oud- iitmeester der huzaren. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 20 Dec. Perim; ae „Bundesrath" arrivoerde 20 Dec. van Hamburg en Antwerpen te Tc.nga; de „Herzog", van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 19 Dec. van Lissabon; de „Köuig", vau Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, vertrok 19 Dec. van Lissabon; de „Lombok", van Ameterdam naar Batavia, passeerde 20 Dec. Gibraltar. Bodegraven: In eon gehouden leden vergadering der Vereeniging voor Cbr. Onder- wfis zijn de vier bestuursleden, de heeren ds. Verhoef!, Rollmann, Verbree en Fris, herkozen. Den 28sten December zal voor de Nuts- afdeeling alhier optreden dr. J. Ten Brink, van Leiden. Leiderdorp: Gisternamiddag te ongeveer drie uren geraakte wederom een Keulsche aak in de Leiderdorpsche brug aan den grond. Nadat gisteravond verschillende pogingen waren mislukt, gelukto het hedenmiddag om twaalf uren aan twee sleepbooten het vaartuig los te krygen. Uit de „Staatscourant". Kon. besluite d. M. A. H. M. Stroink, met ingang van 1 Januari 1898, benoemd tot burge meester der gemeente Oldcmarkt, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente WauneperveenX H. Dijkon, benoemd tot bode bij bet agentschap van het ministerie van tinancien te Amsterdam. Aan J. W. Nelisscn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend .als burgemeester van de gemeente Limbrieht, met dankbetuiging voor de door bem in die betrekking lnngdang bewezen diensten. Voor den tijd van vijf jareu gedetacheerd van het leger hier te lando bij hot wapen der infanterie van het leger in Ned. Indiö, de 1ste luitenants K. A. Van Berk. van hot 8ste, J. A. Leers, van het 4de, en G. Breukink, van het 1ste reg. infanterie, beiden laatstgenoemden gedetacheerd by het koloniaal werfdepot, en do -de luitenants P. A.R. C. Van Linden Tol, van het 7de, J. L M. Van den Brandhof, van het 4de, J. J. KorndörfTor, van hot 5de, W. Dozy en O. Boorasma, beiden van het 1ste reg. infanterie. l)e duur der detacheering by de landmacht in West-IndiÖ van den eersten luitenant der infanterie P. C. A. Krugere met één jaar en negen maanden verlengd en alzoo nader bepaald op vier jaren en negen maanden. Audiöntiën De gewone audiGntiën van de minis- tors van marine, fiDanciön en waterstaat, handel en nijverheid zollen deze week niet plaats hebben. TWEEDE RAWER. Vergadering van Maandag namiddag tehalflwee Omtrent het reeds gemelde zy nog het volgende medegedeeld: By het algemoen debat over de Vesting begrooting dringt de heer Kolkman in het belang van de vaderlandsche industrie aan, by het bouwen van forten, op tweeërlei inschrijvingen, nl. met gebruikmaking van beton- eu van metselsteen on zulks tor bevordering van de Nederlandsche baksteen- fabricatie. Da hoer Hennequin wenscht opruiming van sommige waardelooze overbodige vestingen, omdat de algemeene ontwikkeling van eenige gemeenten daardoor wordt belemmerd. Hy heeft meer speciaal do werken te Ter-Neuzen op 't oog. De Minister verklaart, dat de belangen der baksteen-industrie hem zeer ter harte gaan. In verband met onze neutraliteit acht hy opheffing van de vestingwerken te Ter-Neuzen moeilijk, maar hy is bereid in te gaan op een dading, waarby Ter-Neuzen de vestingteireiDen koopt in ruil voor een kustbattery. Op art. 4, nieuwe werkeD, licht do heer Bahlmann het amendement toe om den eersten termyn ad f 25,000 voor bomvrye gebouwen in de forten Liebrug en Penningsveer van de begrooting af te voeren, omdat hy het werk niet noodzakelijk acht. De heer Bethaan Macaré heeft bezwaar togen de forten Liebrug en Penningsveer wegens het gevaar, dat de nabijheid voor Haarlem oplevert. Hfi zou doortrekking van den Z.-W.-vleugel van de stelling naar zee wenschen, waardoor Haarlem beter beschermd zou kunnen worden. Spoedig afwerken van de 8telliug acht hy wenscbelyk. De heer Verhey wenscht de genoemde forten te bestemmen voor wachtforten. De heer Seret zegt, dat de grootst mogeiyke meerderheid van de Commissie van Rappor teurs is vóór het amendement-Bablmann. Spr. zelf is er tegen. Vooral acht hy in de betrekkeiyke forten bomvry logies noodig. Hy betreurt het echter, dat de Minister voor de inrichting van bomvry logies een werk, dat f 520,000 kost slechts f 26,000 aanvraagt. Met den heer Verhey dringt hy er by den Minister op aan by ieder nieuw werk te onderzoeken of 't eon woonfortmoet zyn of dat er volstaan kan worden met een wachlforfc. De heer Van Vlijmen verdedigt hot amende ment. De Minister laat do beslissing over het amendement aan do Kamer over, maar zou aanneming betreureD, eu betoogt betrekkelfik de quaestio van woon- of wachtforten, dat niet alls forten in de stelling op dezelfde wfize mo.ten worden iDgericht. Er zfin er, die eenvoudiger kunnen worden gemaakt dan de thans onderhanden zynde. In het Westerfront echter zyn bomvrije forten noodig. In beginsel is hij voor doortrekking van de stelling tot do Noordzee. Hy i3 niet bevreesd voor oan bombardement van Haarlem, als de stelling spoedig voltooid wordt. Hy hoeft vertrouwen in de kracht der stelling, die z. i. slechts door uithongering kan vallen. De aan gevraagde f 25,000 dienen om den ondergrond in orde te brengen. Na replieken verklaart de minister uitvoerig, dat by vroeger als lid van Let Comité voor do inrichting van de stelling en ook thans nog voor alle forten geen koepels noodig acht. Van hem is gus zuinigheid te verwachten. Het amendement-Bahlinann wordt verwor pen met 44 tegen 41 stemmen. De Vestingbegrooting wordt daarna aan genomen zonder stemming. De Oorlogsbegrooting is aangenomen met 80 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Troelstra, Van der Zwaag, Van Kol, Ketelaar, Sehepel en Bahlmann. Aangenomen is hierna het wetsontwerp tot herhaalde verlenging van den militie- diensttyd. Aangevangen is daarna de Waterstaats- begrooting. De heer Conrad stelt by amendement voor, den post Jaarwedden aan de Opzichters by den Waterstaat met f 2000 te verhoogen. Dit amendement wordt aangenomen met 44 tegen 38 stemmen. By art. 55 wyst do heer Conrad op de urgente wettelijke voorziening in zake zee weringen t9 Callantsoog en Koegras. De heer Kool sluit zich hisrbfi aan. De Minister ducht geen oogenblikkeiyk ge vaar, maar werkt toch in de richting eener spoedige voorziening. De heer Bcthaan Macaré wenscht dadelijk de hand aan den ploeg te slaaD, wyzendo op de stormschade van 29 Nov., waarop de Minister zegt, dat by werkelijk gevaar dadelyk zal gehandeld worden. Besloten werd, heden een avondzitting te houden, zoo neodig ook Donderdag. Marine Naar aanleiding van het debat over Hoofd stuk Marine der Staatsbegrooting voor 1898 on de daarop gevolgde ontslagaanvrage van den minister van marine is aan de Tweede Kamer een gewfizigd ontwerp van wet aan geboden tot vaststelling van de helft der uit gaven van het Vide hoofdstuk der begrooting vau Staatsuitgaven voor het dienstjaar 1898, ter voorloopige voorziening in den dienst. Verhooging Indische begrooting aver 1S96. Naar aanleiding van het verslag worden door den minister van koloniën eenige mede- deelingen gedaan. De verschillende over- schrfidingeD zyn een gevolg van toegenomen behoeften. Wat de Solovallei betreft, zegt de Minister, dat hoe eerder do bevloeiingswerken worden uitgevoerd ho3 eerder ook het aanzienlyk kapitaal vruchtbaar wordt, dat daarin wordt gestoken, en hoe minder de algemeene kosten drukken. Wijziging Surinaamsche begrooting voor 1896. Dat de raming van de in 1896 te doene uitgaven gebleken is hier en daar minder nauwkeurig te zijn goweest, kan niet worden ontkend. De verdere inrichting van het Leprozen établissement; de onvoorziene kosten aan het stoomschip „Paramaribo" en andere niet te voorziene uitgaven zijn echter oorzaak geweest voor de overschrijding van het ge raamde cijfer. Voorziening in het kas-tekort van den Indischen dienst over 1898. Naar aanleiding van de gemaakte opmer kingen in het verslag verwijzen do ministers van financiën en koloniën naar de fiDanciëele beschouwingen, voorkomende in de Mem. van Antw. betreffende de Indische begrooting voor 1898. Ten aanzien van de wenschelfik- heid om de vlottende schuld door een lee ning te consolideeren zijn de genoemde minis ters van oordeel, dat daartoe een gunstig tydstip mo9t worden gekozen. Is dat tijdstip gekomen, dan zal daarvan ook gebruik worden gemaakt. h HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: J. Schuurman en W. Van L'er. Bevallen: G. Den Dekker geb. Wolfstaug D. A. De Jong geb. Basics D. M. Hoogkamer geb. Turnhout Z. M. Koningen geb. Streefkerk Z. N. Van Iperen geb. Albers D. A. Markwat geb. Kok D. K. Van der Schaft geb. Winkel Z. J. Verhoeve geb. De Jong D. E. Slootweg geb. Endeveld Z. A. Van Wioringen geb. Kempenaar Z. C. Lagendijk geb. Van Eek D. R, Van Pelt geb. De Geus Z. G. J. Labrijn geb. Kop 2D. A. Verhoef geb. Dazelaar D. Overleden: C. Van Wieringen 65 j. INGEZONDEN, Mijnheer de Redacteur l Gaarne verzoek ik een plaatsje in uw veel gelezen blad. Toen ik gisteravond in het Leidsch Dagblad de oproeping las van H. Brood-depothouders, om aamon over de regeling van de aanstaande feestdagen te spreken, rees by my de vraag op: Waarom nu alleen Depothouders en geen broodbakkers? om gezameniyk over de werk zaamheden te spreken. Ik voor my vind het stootend. Depothouders en bakkers zyn menschen van dezelfde bezigheid, en nu gaat het éóne gedeelte, namolyk Depothouders, een vergadering beleggen, daar ook wel degeiyk bakkers by tegenwoordig moesten zyn, en al wat daar besproken wordt mosten wy als bakkers zynde van de buitenwacht hooren. Zyn wy niet goed op de hoogte dan loopt op zoo'n dag de geheelo zaak in de war, denk maar om den 1.1. Hemelvaartsdag. H. Depothouders hadden besproken, om geen brood te loopen en wy als bakkers wie ten van niets af. Daarom vond ik het wenschelyker dergelyke zaken samen te be spreken. Dat was voor beiden veel aangenamer. Nu zal menigeen wel zeggen: wat gaat het den bakkers aan, wat Depothouders doen, maar doet men dat niet, dan krygen wy onaangenaamheden met klanten en knechts. Nu was myn bescheiden meening als derge lyke feestdagen weer aanbreken dat H. Depot houders niet alleen, maar ook mot dergelyke mannen van het vak, raadplegen hoe te doen. U by voorbaat dankzeggende voor de ver leende plaatsruimte, noem ik my P. L. S. Depots Koolc, Nicola en Co* Een vraagje aan den heer O. De Jong. Woensdag 22 Dec. worden er Depothouders opgeroepen, naar ik geloof zullen er velen verschijnen om een3 te hooren de belangen van anderen. Ondorgeteekendo zal er niet by tegenwoordig zyn daar by verhinderd is en wil door deze zyn raad eens vragen aan den heer De Jong. Ik heb er met myn Fabrikant over ge sproken hoa het bnr op de fabriek zou gaan en hy vertelde my dat er gebakken wordt en dan het brood liefst vóór twaalf uren afge haald. Nu kan ik er met myn gedachte niet by hoe ik handelen moet, ik geloof dat hot, naar ik inzag, een moeiiyke zaak is, naaank kreeg een weinig verlichting toen ik het in gezonden stuk las. Ik las het tot tweemaal toe, en dacht by myn zelvtn dat is gemakke lijker te schryven dan ten [uitvoer te brengen. Ik deed zooals u schreef en vroeg aan myn afnemers vriendelijk of ik het brood des Vrijdagsavonds mocht bezorgen en kwam tot do conclusie dat er velen mee instemden, maar ook van anderen die tot my zeidener wordt toch gebakken en toen begon ik maar weer de luitjes te vertellen wie er dan bakken. Ik sprak zooris ik van andere bakkers ge hoord had, de Leidsche Broodfabriek Ceres, en bfina al de H. Burgerbakkers dia zouden niet bakken en de fabriek van de Vereeni ging van waar ge brood haalt bakt die ook niet? Ik kon niet zeggen van neen, maar ik heb het dan zoo ver gekregen dat do juffrouw, aan wie ik het voorstelde, mij ook de toe stemming gaf om Vrydag te komen. Het is in dit geval voor ieder depóthouder een moeilyk iet? met deze dagen. Hebben wy de Kerst dagen vry, dan volgt de Nieuwjaarsdag vanzelf, én dan mag ik U, Mynheer De Jong, dank zeggen voor de gedane moeite. Voor ik echter dit stuk sluit, wil ik nog even het volgende meiedeelen aan den heer De Jong: ik geloof dat gy president zyt van de Depothouders-vereeniging. Nu doe ik aan u de vraagtoen do Vereeniging pas opgericht was, heb ik een bilj st gezien, waar verzocht wordt aan HH. Fabrikanten, om geen nieuwe depothouders meer aan te nemen. Nu had ik gehoord op de vergadering, dat HH. fabri kanten het goed hebben gevonden, maar nu zie ik, dat er weer een nieuwe is bygekomen by de firma Koole, Nicola Co. Is dit billy k? Is dit rechtvaardig? Het is te wenschen, dat gij een onderzoek instelt naar zulke Fabrikanten. Wel is waar, die man is eerst by do Fabriek geweest en afgewezen, toen by een burgorbakker, daar zo bfihoeren, en naderhand, ik geloof, na een maand, toen kwam hy weer by ons aanbellen en werd toen aangenomen. Nu, Mynheer De Jong, ik heb u myn ge dachte geuit en nu is myn wensch, dat gy op de vergadering a. s. Woensdag halfnegen goed moogt slagen. U, Mynheer de Redacteur, vriendelijk dank voor de verleende plaatsruimte: Een mede-depothouder, H. Het Leidsclie Toon eel. „Waar moet dat heen?" of „Wat zol daar van te recht komen?" zal menigeen onbe kend met den inhoud van „La Vie de Bohème", dat in 't Nederlandsch in „Paryscho Bohemers" is overgezet gedurende de eerste twee of drie acten zich afgevraagd hebben, toen by gister avond het tooneelspal van Barrière en Mürger door de vereenigde Rotterdamsche tooneelistc-n zag opvoeren. Maar uit de beide volgende bedrijven zullen zy de ervaring hebben opge daan, dat men niet te vroeg moot oordeelen, allerminst veroordeelen. Toen, nu byna een halve eeuw geleden, „La Vie de Bohème" te Parys voor het eerst werd opgevoerd door de Variétés en weldra ook door door alle theaters der wereldstad, was het by de Parisiens reeds bekend, daar het getrokken was uit Mürger's alom gelezen en gewaardeerd boek. Mürger was Duitscher van geboorte; zyn eigen veelbewogen kunste naarsleven in Parys lag ten grondslag aan zyn meesterwerk; den opvoeringen van „La Vie do Bohemo" viel toentertyde algemeenen bijval ten deel, en ook nu weder was het succes groot toen het weer voor het voet licht van het Thé&tre Francais verscheen. Het stuk viel ook hier veel by val ten deel, vooral toen het na de groote pauze zulk een andere wending nam, dat de aan dacht geheel in beslag word genomen, al waren d3ar in het begin heel aardige, maar voor een Hollandsch tooneel ook byna wel vrat gewaagdo tooneeltjes of toespelingen aan voorafgegaan. Logeorende op het buiten van Oom Mil* lioen, zooals de dichter Rodolphe zyn erfoom noemt, sluit de jonge man zich aan by een vroolfiken troep Parysche artisten die hy met een paar grisettes gastvry in oom's tuin ont vangen heeft. Hun zorgeloos kunstenaarsloven trekt hem sterk aan, hfi verkiest die vrfi- heid, z"y het dan meestal in armoede genoten, loven een huweiyk met de jonge ryke weduwe De Rouvres, waartoe Oom hem zoo gaarne brengen wil. Wy vinden Rodolphe dan ook in het tweede bedryf, dat vele aardige tooneeltjes bevat, in vry berooiden toestand op zfin mansarde, die hfi zelfs moot verlaten, daar hfi in gebreke moet blfiven huur te betalen. De nieuwe be woonster is Mimi, over wien wy Rodolphe reeds terloops hooren spreken, dat hy baar in een vondeling gesticht gezien heeft waar zfi zfin aandacht zoo sterk getrokken had, dat hfi haar maar dadelfik voorgesteld bad te trouwen. De sympathie blykt nu weder- keerig te zfin geweest en het is een keurig tooneeltje, waarin het mooie en goede van gun jonge liefde met fijn gevoel is weerge* geven. Als Rodolphe afscheid van haar ge nomen heeft en tevergeefs aanklopt bfi zfin buurman, om daar een nachtveroiyf te vinden, keert hfi oaar de deur van Mimi's kamertje terug. De beweging waarmede zfi den grendel wegschuift beslist over haar volgend leven. In het andere kamertje van het dubbel tooneel in het tweede bedryf heeft intusschen een niet intusschen een niet minder teedere doch luchthartiger ontmoeting plaats gehad en wy vinden in het derde bedrijf den schil der Marcel met zfine Musette en ménage. Wat laat de schrfiver ons hier mooi het groote verschil zien tusschen Mimi'» en Musette's liefde. Waar armoede en betere vooruitzichten de laatste er zonder veel strfid toe brengen haren Marcel te verlaten, is een fijn gesponnen intrige door, en een persoonlfik bezoek van oom Durandin by Mimi, noodig, haar Rodolphe te doen opgeven. Het is deze scène waarin Durandin haar betoogt dat zfi Rodolphe's geluk in den weg staat, die ons als het model voorkwam waarnaar Dumas zyn beroemd werk schiep. Rodolphe ontdekt to laat, op een bal by de jonge weduwe, dat men hem bedrogen heeft. Mimi keert na een zware ziekte terug uit het Hotel-Dieu en sterft op Rodolphe's kamer. Welk een treffendo tegenstelling werd hier gegeven van den Bohemer, don man, die met een ideaal ia het hoofd, breekt met de maatschappelijke gewoonten, die van allerlei grollen houdt, die er een vroolfik, onbezorgd leveütje leidt, en later bfi het leed, dat hom en anderen overkomt, de gemoedelykste monsch wordt. Ook het spel was uitstekend. En hoe kon dit ook anders, als men nagaat dat o. a. een bediende-rol zelfs word vervuld door een man als Rosier Faassen. Maar hfi deed dit dan ook zóó dat de fijne puntjes er van geheel tot hun recht kwamen en als om te laten zien van hoeveel gewicht ook zulk een rol kan zfin. Yan de dames leverden mevrouw Van Kerckhoven als Musetto een heel aardig, vlug, levendig spel, wat misschien ook daaraan kan worden toegeschreven, dat zfi van ver beneden den Moerdfik komt en daardoor reeds meer in de nabfiheid van het Parfische leven heeft verkeerdterwfil mej. Alida Klein als Mimi weer zulk dogelijk, gevoelvol spel ta aanschouwen gaf, dat haar na afloop vanwege de 8tudontencom missie een fraaie bloemen mand werd overhandigd: een hulde, waar mede het publiek van ganscher harte instemde. Aan het heeren-personeel, in het bfizonder den heer Rooyaards, als Rodolphe, eveneens •een woord van waardeering voor hun spel, alsmede aan mevrouw Van Eysden als de jonge weduwe De Rouvres. De schouwburgzaal was niet geheel bezet. RECLAMES, a 25 Cents per regel. der dan wy denken, wane verreweg meer menschen sterven aan overdaad dan aan get brek. In vele gevallen heeft het overdadig eten en drinken alleen ten gevolge, dat dei verteringsorganen lfiden, on daardoor Ifidt ook de gezondheid van ons lichaam en van ODzen geest. Even noodzakelijk als een verstandige voedlngswyze, is ook een geregelde dage- lfiksche darmontlasliug, die men zoo noodig op do beste wfize verkrijgen kan door het ge bruik der geliefde en aanbevolen Zwitsersche Pillen van den Apotheker Richard Brandt, uitsluitend verkrygbaar a 70 Cents het doosje bfi de Apothekers. 9899 16 Gemengd Nieuws» By geruchte vernemen wfi, dat de reden van het uitstel van de uitspraak in zake den hier plaats gehad hebbendon kinder moord, is gelegen in het feit, dat een arlreq gericht is aan den heer officier van justitie, met de mededeeling, oat de iDricbting van het huis niet toelaat, dat de misdaad geheel zonder medeweten van de moeder zou hebben

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2