N°. 11599 Donderdag lö December, A". 1897 $eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven» ü>it uommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 15 December. F'euilleton» Een cngelukkige jeugd BSCS DAGBLAD, PRIJS DEZER COURANT; Voör Leiden per 3 maanden.r t.löi Franco per post 1.40* Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van I-ë regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17}. - Groofera letters naar plaatsruimte. Vpor het Incasseeren buiten do stad wordt 10.06 berekend. ODleiëelo Honuisgovingcn. Burgemeester en Wethouders van Lelden; Gezien art. 8, lete alinea, der wet van den 2<len Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regoling van liet tooziclit bij het oprichten van inriehringOD, welko gevaar, aobade of hinder kunnen veroorzaken Brengen hg deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleerd aan L. VAN DEK KAA1J on rcchtverkrygenden tot 1 et opriehton van e6n imederg iu het perceel Slikateeg No. 22. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 13 Dcc. 1897. E. KIST, Sc-oretaria. Na de tentoonstelling van Bostoom's teo- keningen zal iü do Lakenhal eon uitgebreide collectie wordon geuxposeerd van ontwerpen van den heer Colenbrander voor do Amers- foortsche taptjtfa'oriek, waarvan do heeren Garjeanno en Mouton directeuren z|jn. Aange zien deze teekeningen echter dikwijls op de fabritk moeten worden gebruikt, kan de expositie slechts ongeveer één week geopend blijven. Binnen enkek dagen wordt tevens het bewuste portretje door Rembrandt verwacht. Dj jui-.te data zuilen nog nader worden bekend gemaakt. CmtreiB': de aanwinsten en verliezen van het R-,ks-Museum van Natuurlijke Historie alhier wordt in het jongste jaarverslag nog het volgende gezogd: Door schenking en aankoop werd de collectie met menig waardevol stuk verrijkt, zooals uit in het verslag voorkomende opgaven blijkt. Dankbaar brengt dr. Jentink gaarne in her innering, dat de Maatschappij tot bevordeiing van het natuurkuncig onderzoek der Neder- landsche Kolomön hem, door het verleenon van eon subside in staat stelde een ver zamelaar naar Nieuw-Guinea te zenden, die eene aanzierlyke collectie voorweipen voor het Museum buit heeft gemaakt. Gebrek aan tijd aan den eenen kant en gemis van do noodige wetenschappelijke werkkrachten aan don anderen kant zjjn redenen, waarom de resultaten van dien verzameltocht nog op publicatie wachten. Dj slecht sluitende kasten, waardoor aan vallen van insecten en vocht niet belet wordon de voorwerpen aan te tasten, zjjn oorzaak, dat letterlijk in alle afdeelmgen bederf en vernietiging zijn ingetredenhonderden ske letten van vogels zijn bedorven, bij honderden vogels zijn de snavels door schimmel aan getast, hoorns en geweien zyn wit van den schimmel, in galei ij en magazijn is, niettegen staande voortdurende zorg, overal vretery van insecten te bespeuren, waarmede het vernielingsproces der ganscbe collectie door den directeur reeds in vorige verslagen voor- spold - feit-lijk is aangevangen. In het najaar van 1896 verkeerde de collectie conchyliön cn lagou dieren in groot gevaardoor af sluiting der btido galerijen en plaatsing van eene kachel, die een half jaar ongeveer dag en nacht doorgebrand heeft, is in dien zeer ern8tigen toestand eenigo verbetering gebracht, terwijl do conservator dier afdeeling bijna het gehoele jaar door zijn tijd geabsorbeerd zag door te redden wat er te redden was veel schoons is in die afdeeling voorgoed bedorveD, veel voor altijd gemutileerd. Door vocht en schimmel worden in alle afdeelingen de etiquetten aangetast en onleesbaar, vallen van de flesschen af en vorderen van de ambte naren ongelooflijk veel opoffering van tyd, zoo boogst noodig voor wetonscbappelijken arbeid. Maanden lang heeft de directeur gewerkt om de eierencollectie tegen volkomen ondergang te beschormen, daar hot glaswerk, waarin de eieren geborgen waren, voor een groot deel vernietigd door chemische werking, gebroken was en uit elkander viel, natuurlijk zeer ten nadeele van de zoo teedcre eieren. De droge schaaldieren zijn wit van den schimmel en worden nu overal, waar de zon schijnt, te drogen gelegd. Lotringen wekken, maar voorboelden trekken.Voor eenige dagen vermaldde ons blad de benoeming van de heeren Marks en Hermans by de Zuid-Afrikaansche Spoorweg maatschappij en thans kunnen wij mededeelen, dat de heer J. Porter, werkzaam aan het station der Holl. IJzeren-Spoorweg-maat- schappij alhier, in Januari van het volgende jaar zyn bestemming gaat volgen, ten einde zijn beste krachten te wijden aan Ge belangen der Afrikaansche verkeersmiddelen. De Fransche mail uit Indiê, loopende tot 12 Nov., wordt hedenavond alhier verwacht. Te Voorburg is overleden mr. H. G. Van Doesburgb, tot vóór eenige jaren hoofdcom- missaris van politie voor justitieele zaken te Amsterdam. De senaat der Amsterdamsche univer siteit heeft Maandag besloten 't eere-doctoraat in de klassieke letteren aan tte bieden aan den heer M. B. Mendes da Costa, leeraar in de oude talen en conservator aan de umver- aiteits-bibliotheek aldaar. De Senaat grondt dezo eerbetooning voor namelijk op het feit, dat de heer Mendes da Costa met den Leidschon hoogleeraar dr. J. Van Loeuwen Jr. eene uitgaaf bewerkte van Homerus, naar bronnen, die tot dusver on bekend waren. Naar men weet heeft de heer Mendes da Costa zich o. a. verdienstelijk gemaakt by do op voering van Antigone" in 't Grieksch, destyds door de Amsterdamsche gymnasiasten voor het voetlicht gebracht, later by de opvoeringen van „Oedipus," eerst door de Utrechtsche studenten, later door do artisten van de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel." De plechtige promotie zal, zcoals bij derge lijke gelegenheden gebruikelijk is, plaats hebben op 8 Januari a. s., den Dies der AmsterJamsche Universiteit. Da bekende opera-zangeres mevrouw Dirckxv. d. Weghe, die deel uitmaakte van de thans ontboncen Opera-vereeniging, directie De Groot, is door ae directie der Opera te Bordeaux, het gezelschap, waaraan de heer Albers verbonden is, uitgenoodigd, in het begin van het komende jaar tien gastvoor- stellingen te geven, als de Koningin in „Hamlet" en als Ortrud in „Lohengrin." Te 's-Gravenhage kwamen aan het departement van waterstaat samen de leden van het Ryks-College voor de Zeevisscheryen, ter besprekiDg o. a. van het project voor een viscnhal te IJmuiden en van een waterweg van Katwijk naar IJmuiden. De Kamer van Koophandel te Delft heeft haar adbaesio gehecht aan het adres van 64 firma's aldaar en in den omtrok aan de Nederlandsche Bank gericht, met verzoek tot oprichting van e6n agentschap in de plaats van het correspondentschap. De vergaderiog van het Amsterdamsch Studentencorps heeft het voorstel van haar Senaat, den groentijd ook in het corps af te schaffen, met 40 tegen 80 stemmen verworpen. Tot tydeiyk leeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde aan de Ryks Hoogere Bur gerschool te Meppel is benoemd dr. J. Heinsius. De Provinciale Staten van Groningen hebben gisteren 20 procent, tot hoogstens f 450,000, subsidie toegaat .an in de kosten der kanalisatie van Wusterwolde. Don 19den Dec. 1797 werd het Neder landsch Z^ndelings Genootschap opgericht. Op Zondag a. s. dez avonds te zeven uren zal dit feit herdacht worden in oen bijeenkomst in dt» Zuiderkerk te Amsterdam, waar de predikant L. C. Schuller tot P6ursum, dr. J. Th. De Visser cn dr. F. E Daubanton zullen optreden en waar het zangkoor „Heinzo" van den Ccristelijken Werkmansbond, onder directie van den heer C. F. Van cier Horst, eenige liederen zal uitvoeren. Te Rotterdam beef: do Vöreeniging tot be vordering der Zendingszaak (bulpvereeniging van het Genootschap), een feestelijke samen- ko: ;st uitgeschreven op Maandag 20 December n. s., des avondt? te 7 uren, in do Groote Kerk, waarin als sprekers zullou optreden: Ds. W. L. We):er Jr. en dr. J. A. Cramer Jzn., predikanten te "s-Gravenhage. Het dames koor „Capella" en „Rotterdamsch Kinder koor", boicrt onder leiding van den heer J. S. Vervuer-u, zullen deze byeeDkomst m6t gezaDg opluisteren. Te Gouaa ia tot gomeonte geneesheer benoemd dr. P. J. A. Levedag, arts aldaar. De woleerw. neer ds. D. Beekman, pre dikant by dj Nud.-Herv. Gemeente te Breda, zal 3 Januari a. s. zyne 40 jarig© evangelie bediening herdenken. Z.Eerw. was in 1S55 in Overysel candidaat, word 3 Januari 1858 predikant te Noori- wykerhout, in 1850 te Joure, in 1867 te Sassenheim, in 1873 te Voorschoten, en sinds 12 October 1879 to Breda. Door Gel. Staten van Zeeland is aan ge meenten, die hunne begrootingen inzonden zonder verhooging van de jaarwedden van burgemeesters en secretarissen, hoewel in toestemmenden zin op de bekende circulaire was geantwoord, deze ter wijziging terugge zonden, met verzoek alsnu de bedoelde ver hooging er op te brengen. Het schynt alzoo voor Zeeland een uitgemaakte zaak te zfin, oat bedoelde verhoogingen kunnen worden toegestaan. De secretaris by de Nederl. legatie te Londen, baron Scbimmelpenninck v. d. Oye, die eenigen tyd met verlof in Den Haag heeft doorgebracht, is naar zyn post teruggekeerd. De 1ste secretaris der Turkeche legatie in Den Haag, de heer Chekib Effendi, is voor eenige maanden naar het buitenland vertrok ken. In afwachting van zyn accreaidatie als buitengewoon gezant van de Porte aan ons Hof is de heer Missak Effendi als zaakge lastigde opgetreden. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het bedanken van generaal Eland, wegens zyne benoeming tot Minister van Oorlog, ia benoemd tot lid van het hoofdbestuur van den Nationalen Zuiderzeebond de heer W. C. J. Pa8Stoor6, centraal president van den Ned. R.-K. Volksbond. Werd onlangs vermeld, dat de Engelscbo nakomelingen van den kolonel Carleton, die by Btrgen-op-Zoom in 1814 sneuvelde, dezen zomer de plaats, waar hy begraven lag, opge spoord hadden en bevonden dat die op het kerkhof van Wouw wezen inoest, thans worut uoor hen in de Katholieke kerk te Wouw een hardsteen ri monument, in de werk plaats van den heer Van Dyck-Petit te Bergen- op Zoom vervaardigd, ter nagedachtenis van hun voorzaat opgericht. Het stoomschip „Bundesratli", van Ham burg en Antwerpen naar Oost-Afrika, arriveerde 13 Dec. te Aden; de „Prinses Mario", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 14 Dec. van Genua; tie „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Dec. van Suez; de „Veendam", van Nieuw-York naar Rotter dam, passeerde 14 Dec. Wight; de „Prin3 Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 14 Dec. Peiim; de „Lombok", van Amsterdam naar Bataria, vertrok 14 Dec. van Southampton; de „Oengaran" arriveerde 14 Dec. van Batavia te Rotterdam. Alkemade: Dezer dagen is door de ge- zamenlyke heeren officieren van hot 5Je bataljon infauterie te Gouda, als laatste hulde aan hun hooggowaardeerden krygsmakker, den zoo jong gesneuvelden lsten luit. J. Van GrouniDgen, een lauwerkrans gezonden naar Atjeh, ten einde cien neer te leggen op zyn graf. Voorwaar een zeldzaam bewys van sym pathie, bewezen aan een verren doodel Ook by de ingezetenon onzer gemeente, in wier midden de jeugdige held is geboren en opgevoed, blijve zfin naam in eere en in roem rijke nagedachtenis! Yoor deze gemeente zyn aangewezen tot schatters van het meubilair ten behoeve der personele belasting, dienstjaar 1898, da heeren G. Van Egmond, te Oudshoorn, en G. Vreedenburgh, to Wotrden, die ook voor het tegenwoordige dienstjaar deze opneming ver richt hebben. By den Burgerlijken Stand alhier, waar gemiddeld maandelijks 13 geboorte-aangiften voorkomen, werd van 24 November tot 11 December geen enkele aangifte geiaan. Het cijfer der in 1897 voltrokken huwelyken is ongekend boog. Het bedraagt 46. De bedryvers der in de vorige week te Roelof-Arendsveen gepleegde nachteiyke bald- dacigheden zyn door de po itie opgespoord, en dientengevolge is proces venaal opge- gemaakt voor bet afwerpen van draaiplanken en het ophangen van een tuinbank aan een polderbrug tjgen G. K. en D. v. Z.; terwijl alleen voor het laatste zich ook nog H. v; L. zal hebben te verantwoorden. Bodegraven: Vrijdag a. s. zdl de heer Van Andel, hoofd der Chr. School, een lezing houden voor do leden der Vereonigi g vcor Chr. Onder wye. Lei mui den: Ter jongste vergadering van de leden van c'e IJsclub „IJsvtrmaak zy ons do:T', te Ouae-Weteri. g gehouden, waren van de 85 leden r slechts 23 tegenwoordig, welk ledental verspreid is over de gemeontea Haar lemmermeer, Alkemade, RQnzaterwoude en deze gemeente. Het goed sal.o der reken ng beliep f 137.08. Alle aftredende leden des bestuurs zyn her benoemd; gekozen werdtotcommi8sarisir.de vacature-C. Jonkman Gz. do heer J. Van Ptlt. Noordwyk: De gisteravond in ca'é „Flora" gehouden vergadering van do afdeeling Noordwyk tier Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur werd, buiten het bestuur, vertegenwoordigd door voorzitter en secretaiis, door 39 leden bygewooni. Na voorlezing en goedkeuring eer notulen van do vorigo ver gadering was aan de orde do beschryvintsbrlef voor de a. 8. Algemeene Vergadering, waaruit we als het voornaamste aanstippen: met 33 tegen 7 stemmen werd besloten tien afge vaardigden op te dragen te stemmen voor het besluit van de meerderheid in hetoofd- Lestuur in zake het al of niet toestaan aan de Erven Loosjes van het drukken van adver- tenti&u op den omslag van Florilégium Kar- lemensis (bedoelde meerderheil had geadvi seerd tot mei-toestaan); mee te gaan nut het voorstel van het hoofdbestuur tot een collectieve inzending ep de P. ruscho tentoon stelling van 1900; id.m met een dergc- ïyk voorstel tot het houden eentr tentoon stelling vuil afgesneden iris bispanica, met het doel betere op-naam-stelling te verk.ygcn, waarby de heer Braun voorstelde het hoofd bestuur uit te noodigen door iedere afce.ling eea deskundige te doen voordragen, zoodat niet telkens een commissie uit den omtrek van St Bavo's voste daarvoor werd aango wezen; en eindeiyk werden de aftredende leden van hot hoofdbestuur opnieuw candidaat gesteld. Daarna werd een breedvoerige discussie gehouden naar aanleiding van de bewuste „kwu.e plekken", vooral nadat men van Let hoofdbestuur vernomen had, dat dit eerst zrlf prooven wilde nemen, alvorens subsi.i. toe te staan. Besloten werd in elk geval ae uigc-n proeven voort te zttten en omstreeks Maart e. k. een eindbeslissing van het hoofdbestuur in zako die subsidie uit to lokken. Tot afgevaardigden ter a. s. algemeene vorgadering werden gekozen de heeren J. Braun en De Groot, tot hun plaatsvervangers ce 17) Maar al wilde by het ook niet bekennen, by gevoelde oveneens een pyniyken indruk en beiden keerden stilzwygend naar het kasteel terug, waar Aline on Tecla bon met onrust wachtten. Toen Sabine des avonds by haar zuster terugkeerde, scheen ook zy zeer ontroerd. Hildegardis vertelde haar van het bezoek van Blanche, het drojvig nieuws, dat zy haar gebracht ha en v. n de wanhoop van de arme kl iiïè Djze beschry vend, weende zy zelve. Sabine luist orde met aandacht en ant woordde dan: „B'esto Hildegardis, de tranen van Blanche bedroeven my zooals u, maar toch moet ik met Aline zeggen: Sigismund moet vertrek ken 1 Ge moet u herinnoron, wat Blanche ons verteld heeft van dit geheimzinnig geval, ten govolge waarvan de overleden gravin Von Ri.heim haar eigen kinderen een schei ding oplegde, welk9 me6r dan een jaar duurde, zonder dat de arme kleine er de oorzaak van kond9. Welnu, Hildegardis, de stervende, by wie ik juist geweost ben, was dezelfde Fran sche dame, die de gehcelo geschiedenis van Clctilde kende. Zy heeft ze my verteld voor dat zy stierf, en zeide, dat het haar speet, dat z|j geen medelijden met haar had gehad. „Onze arme vriendin," dus vervolgde Sabine tot haar zustor, „was tegen den zin baars vaders, die haar gevloekt heeft, gehuwd met een ellendeling, die een der handlangers van den vreeselyken Carrier werd en den vader zyner vrouw liet verdrinken. De ongelukkige vrouw was getuige van den tragischen dood van den armen grijsaard en kon van hem nog vergiffenis verkrijgen; zy vluchtte den zelfden dag met haar dochter en kwam zoo doende hier. Haar slechte echtgenoot stond niet stil op den weg dor misdaad, maar nooit ontdekte by de schuilplaats zyner echtge- noote en dochtor. Eindelyk, toen de terug werking kwam, ondergingen de meeaten dier monsters op hun beurt den dood op het schavot, dat zy hadden roodgeverfd met zoo veel edel bloed. Julien Dartaud, de echtgenoot van Clotilde, was onder hun getal. Maar hy heeft gelukkig vóór zyn dood berouw gehad, en zelfs heeft hy, die zooveel priesters op het schavot had doen omkomen, toch nog een priester gevonden om hem de absolutie te geven. Maar ge ziet, zuster, de arme kleine waterlelie met haar onbevlekt witten kelk, spruit helaas uit een drassigen grond. Gd begrijpt, het is noodig, dat Sigismund van haar verwyderd worde, en beter nu dan later! Arm kind!" „Zuster, ge hebt geiykt," antwoordde Hilde gardis terneergeslagen, „het is beter zool" Na het verdriet van het afscheid en de smart van het vertrek, hernamen de bewoners van het slot hun gewone leven, maar een diepe droefheid bleef haar schaduw werpen op de nog zoo frisscho on lachende jeugd. Immers ongerust, bevreesd voor het leven van hen, die zy zoo teeder beminden, smaak ten zy alleen dan geluk, wanneer zy nieuws van de dierbare afwezigen ontvingen. Na eenigen iyd echter kreeg Tecla haar gewone vrooiykheid terug; het kind had het ongeluk nog niet van naby gezien, hoe kon zy denken aan het bestaan er van? „Zy zullen terugkomen", zeide zy; „zy zullen onderscheidingen ontvangen. Otto zal gene raal zijn en Sigismund kapitein. Hoe verheugd zullen wy dan wezen!" En zy verheugde zich reeds van te voren, do gevaren vergetend. Van haar kant vond Aline afleiding in het bestuur van de goederen, welke zy gedurende de afwezigheid van haar echtgenoot bestierde, en in de opvoeding van haar kind. Hoeveel tranen hadden de kussen van dat kind niet gedroogd! Hoeveel ongerustheid had dat kin- deriyk gebabbel reeds niet verdreven 1 Alleen de arme Blanche bleef overgeleverd aan smart zonder, troost, zonder zelfs te be grijpen waarom zy zooveel leed. Aline en Tecla schenen byna getroost. Waarom werd haar hart voortdurend gestoken door den angel der smart? Als zy de plaats van Sigis mund ledig zag, hetzy aan tafel, hetzy in het salon, wanneer zy zonder hem een hunner geliefkoosde plekjes zag, een bloem, welke zy te zamen verzorgd hadden, kon zy slechts met moeite haar tranen weerhouden, terwyi de anderen onverschillig bleven. Somtyds wilde zy haar hart uitstorten by Aline, maar deze had haar ontvangen met onge wone koelte en had, zonderling genoeg, den raad gegevoD, Sigismund te vergeten, daar hy toch niet op Ritheim zou leven, er slechts in 't voorbygaan zou komen, zou trouwen en dan ergens anders wonen. Blanche ging dan weder naar de dames Von Ahiing om een weinig sympathie te vinden en verkwikkender woorden. Zy vond er liefde, teeder medeiydon, waaraan zy gebrek had, maargeen woord van hoop. In dit opzicht spraken zy als de gravin en spoorden ook van haar kant het meisje aan, Sigismund te vergeten. Helaas! Het arme kind kon haar niet begrijpen en zich niet vo9gen naar beur raad. Daarom sloot zy in het vervolg haar herinneringen, haar angst en hoop in haar hart op. Maar haar hart was te beminnend, haar geest te werkzaam en haar oude vriendinnon waren te voorzichtig, om haar toe te staan zich over te geven aan dr oomeryen of aan geheime tranen. Zelve lydend, trachtte zy toch het lydan van anderen te verzachten, en aan den voet van het altaar ging zy haar terneergeslagen ziel verkwikkc-n. Zy vond haar genoogen, den beminnelyken glimlach weder aan het bed der arme zieken of by de weesjes; elke smarr, welke zy kon lenigen, veilichtte de hare. By het krieken van den morgen zag men haar reeds in het eonvouaigste kleed, be scheiden gelyk de bloem van het veld, maar ook bevallig gejyk deze, mot lichten tred het kasteel verlaten en tusschen de bloemen loo- pen. Nu eens leende zy het oor aan het ochtendgezang der vogels, dan weder hief zy hst oog ten hemel op, dat oog, zoo onschuldig en smeekend. In de nederige dorpskerk was zy gaarne tegenwoordig. Van daar ging zy haar vriendin bezoeken, de armen, de zieken, de bedroefden zy bracht hun de aalmoes, welko Aiino door haar bemiddeling geschonken had. Zy wist er zulke zoete woorden, zulke goede zorgen by te voegen! Daarby dienden de goede dames Von Ahring haar nog tot weg- wljsters en voorbeelden, en hour aangenaamste belooning was, de liefde van die arme lieden jegens hear beschermelinge te zieniedereen beminde on eerde do jonge dame, zij word beschouwd als een lichtstraal or.der het arme dak. Haar schoonheid bad den stemp 1 van zachtheid en ernst aangenomen en word er door verhoogd. Zy was niet meer het lustige kind, zy was ook nog niet do edele en fiere jonge dame, maar de smart had baar byna tot een vrouw gemaakt, en de godsvrucht had haar gevormd tot een troostende engel. Ook hield zy er van haar eerste vrienden, Rupert en L?na, te bezoeken. Rupert vooral, die niot met genoeg lof kon spreken over z|jn jongen meester, was haar zeer aangenaam, en soms schudde Lena, wanneer zy baar broeder en Blanche altijd weder hetzelfde onderworp hoorde aanroeren, het hoofd en zuchtte ook op haar beurt. Daar ten minste kon Biancho spreken, zooals zij gaarn9 wilde, zonder berLp; to wordon of met koelheid beantwoord, of raadgevingen te moeten hooren, welke 7.y hard en onrechtvaardig vond, ea waarvan z\j den geheimen grond ni6t begreep. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1