Terecüigins tooi* Christelijke Belangen te Leiden, Bovengenoemde Voroeniging herdacht gister avond in de zaal in het Noordeinde alhier, onder veel belmgstelling, haar veertigjarig bestaan. De plechtige herdenking werd geopend met gemeenschappelijk te zingen het eerste vers *an den 103den Psalm, waarna ds. G. J. Do Hoest voorging in het gebed. Daarna hield deze voorganger een scboone, verheffende toespraak, beginnende met te wijzen op dit teeken onder de belangrijke teokenen van onzen belangrijken tijd: de zucbt naar vereeniging. Hij stelde voor boo er in den grond tweeërlei vereeniging is: die tot bestrijding, betzy openlijk of bedekt, van het "VVoord Go Is, en die van hen, die zich rondom dat Woord scharen. Op de lyn dezer laatsten heeft zich veert'g jaren deze Vereeni ging voor ChristeliJko Belangen bewogen. Ofschoon tevens er aan gedachtig, dat velen der oprichters en steunpilaren der Vereeni ging zijn ontslapen, moast den spreker ten haren opzichte de erkentenis van ce lippen: De Heer heeft groote dingen aan ons gedaan, dies zijn wij verblijd. Inderdaad, het moet erkend worden: groote dingen, al ontvalt ons alle wereldsche maatstaf bij de beantwoording in dezen zin van de vragen: Wat is groot? Wat is klein? De grondtoon onzer gedachte is, dat de Heer heeft gedaan al hetgeen we thans hier overdenken. De herdenking van het veertigjarig bestaan dezer Vereeniging stemt, zei de geachte spreker, allereerst tot een dankbaren terug blik. In de dagen, toen de toongevende meerderheid in de Ned.-Herv. Kerk te Leiden niet aan het belijdend deel was, deelde spreker mede, werd dit gebouw den 7den November 1857 gekocht door de Vereeniging; in verband met de mededeeling van dit feit noemde hij de namen der heeren Chantepie de la Saussaye, Groen van Prinsterer, Van den Berch van Heemstede, Najèr, Velsheyn, Verkouw, De Mare, Visser, Reyst en Couvée. Het perceel heette, toen het aangekocht werd „De B?ut3 van Amsterdam" en was eeD koffiehuis. Spoedig reeds werd er Zondagsschool in gehouden, welke bezocht werd door een groot aantal kinderen, on waarvan aan het hoofd stond de reeds genoemde predikant dor Waalsche Gemeente to Leiden Chantepie de la Saussaye. Hot onderwijs aan die school werd gegeven door oen twaalftal jongo dames, van welke dames thans nog in leven zijn mejuffrouwen Van 't Hooft, Cock, Van Meerten en Van der Togt. By de vermelding van een en ander hieromtrent werd niet vergeten ds. Jobs. Drost, die ongetwijfeld thans met zijn ge dachten bier aanwezig was en zich zeer veel hoeft gelegen laten liggen aan den arbeid in deze zaal. Door ongesteldheid kon by niet tegenwoordig zijn. Tevens deelde spr. mede, dat ook van elders bewijzen van sympathie met deze herdenking Diet waren uitgeblevenzoo hadden daarvan o. a. doen blijken ds. Thecsing en ds. Baart de li Faille, do laatste te Amstel veen, eertijds te Leiden. Voorts gedacht spr. de evangelieprediking, het eigenlijke hoofddoel der Vereeniging, in deze zaal, hoe prof. J. H. Gunning, toentertijd predikant te 's-Gravenhage, den 31sten Augus tus 1862 als eerste sprtker alhier optrad, om verder te herinneren aan de komst van ds. Mohnaar tot de Leidsche Gemeente, in Juli 1868 die van de. Drost en den lOden Oct. 1869 van ds. Brouwer, hoo er dus toen ver andering was gekomen in den toestand der Gemeente en boe daarna den 26sten September ds. Theesing, van Botterdam, in de zaal do Zondagspredikatiën sloot. Ook vernamen wy door wio de zaal tbaDB nog wordt gebruikt. Die opgave vormde een geheele lijst. Een wandeling doende over de graven, noemde spr. de namen van ben, die der Ver eeniging door den dood ODtvieleD, waaronder namen van geleerde land- en hooggeachte stadgenooten, (Capadoso, Groen van Prinsterer, Da Costa, De Mare, Corts, Dros, enz., enz.) waartij ds. De Hoest er aan indachtig maakte, dat, hoeveel weemoedige herinneringen deze doodenlyst ook mocht opwekken, deze gedachte toch toven dreef: dat Christenen elkaar nooit voorgoed behoeven vaarwel te zeggen, want er blijft een gemeenschap tusscben de Gemeente bier op aarde en tusschen de Gemeente hier boven. In aansluiting met deze woorden, die niet nalieten een diepen indruk te maken, klonk weldra de scboone melodie van het 182ste Gozang, waarvan het laatste vers werd aan geheven: „Vrome, vroeg gestorven vrinden l Slechts zyt gij mij wat vooruit, 'k Zal u allen weder vinden, Als ons Jezus 't graf ontsluit; Eerlang zal ik met u rusten, 'k Ryp alvast voor d'eou wigheid, 'k Staar vast op dio blyde kusten, Daar mij 't hoogst geluk verbeidt". Vervolgons om ons heen ziende, ging spr. Tooit, en lettende op den toestand der Ge meente, is er alle reden om den Heere te danken; en om tot dien toestand to geraken, heeft de zaal Noordeinde veel bijgedragen. Toch is er ook reden tot een verootmoe digende vergelijking, als we er aan denken hoe er toen honger en dorst was naar het brood en het water des Levens, en nu Ton slotte (we moeten ons bekorten) wees spr. er o. m. nog op, dat by elke poging tot Kerkherstel onze verwachting zy van Boven. Bidden wy toch veel tot den Heer der Ge meentel Bemoedigende gedachte: tegenover alle afval en bederf staat de zekerheid der zegepraal dergenen, die golooven. Alsnu was aan het woord prof. dr. J. H. Gunning. De eerwaardige grijsaard begon met te verklaren, dat by het ten hoogste waardeerde ook ultgenoodigd te zijn om te spreken. Met moeite moest by zich bedwtogen zijn persoon- lyken aandoeningen en herinneringen te veel plaats te geven, thans, nu by van dezen kansel in deze zaal weder gedacht aan die bekenden, eenmaal met hom daar te zamen in innige vereeniging des harten. Hy heeft deze VereeDiging lief, lief ter wille van de Nod.-Herv. Kerk, vooral ook, omdat de evangelieverkondigingen, vroeger van h3ar uitgegaan, niet waren tegen die Kerk, maar juist er op gericht om te vereenigen. Het was hem monigmalen een verkwikking hier te zy*n, toen hy predikant was te 's Gravenhage. Verder herdacht zyn booggel. den geleerden en waardigen La Saussaye, aan wien hy erkende ontzaglijk veel te danken te hebben, waarvoor hy hem dan ook eeuwig dankbaar zal zijn, hem, den tien jaar oudere dan by, dis hem de eer bewees hem zyn vriend to noemen. Saussayes zielvol woord is ook bier dikwjjls gehoord en spr. kon niet nalaten de beteekenis te schetsen van zyn godgeleerd- beid, die ons land zoo ten zegen was en dat nog is. Saussaye stond onmiskenbaar op de lyn onzer groote Hervocmers. By spr. vermenigvuldigden zich de ge dachten, als by, staande nu aan den avond zijns levens, er aan dacht hoe by hier een maal verkeerde als jonkman. Hy moest uit drukking goven aan zyn persoonlyko dank baarheid voor wat hy aan deze zaal heeft gehad. Hy sprak den wensch uit, dat de Vereeniging van den Heer gezegend moge zyn, ook door de ervaring van den nawer- ktnden invloed, den zegen voor «en volgend geslacht 1 Ds. S. H. J. De "Wolff sprak het slotwoord. Hy zou het liefst gezwegen hebben na het dezen avond geboorde, maar hy was zwak geweest en had toegezegd te zullen spreken als hoofd eener zustervoreeniging: de Christe lijke Wykvereeniging; in den beginne niet, maar thans in den volsten zin des wooris een zustervereenigiDg. De beteekenis der zaal ligt vooral, merkte de geachte spr. op, in het verledenmaar toch heeft ook by de nawerking ondervonden van don zegOD, hier gesmaakt. Toen hij hier, te Leiden, pas kwam, kon hy dat bespeuren; men was één, al was men het dan ook niet in alles eens; er was toen veel geestelijk leven, veel behoefte aan gemeenscbappeiyk gobed, veel troederliefde. H09 anders is het nu in de Gomeente! Do orthodoxie is nu heerschendo en de rollen zijn verwisseld. Er hebben nu byeenkomsten in de Nutszaal plaats! Het stemde spr. diep treurig, toen hy, Zondag jl. zich naar de Pieterskerk be gevende, zag bo3 die Nutszial zich vulde met hen, die gemeend hadden zich te moeten af zonderen van de overige leden der Gemeente. Ook deze spr. herdacht in boeiende taal op hos velerlei wyzen deze zaal bet Godsrijk hoeft gediend; ook hy herdacht enkelen der maonen, wier lust het was in dezen te arbeiden, te besturen. Zyn gedachten bepaalden hem ook by de herdenking van betgeen deze zaal was voor de VereeDiging voor Chiistelyk Ocderwya aan on- en minvermogenden; hoe talryk, veel talryker dan thans, de byeenkom sten dier Vereeniging eertijds bezocht werden en hoe onze ds. Drost zyn met humor ge kruid verslag jaariyka kon voordragen. Deze zaal ia ook dikwerf een zaal des gebeds geweest; we denken bierby in 't bijzonder am de week der gebeden; ook aan de twee- daagsche meeting in 1875. Dat waren dagen van hemelsch genot. Men was hier byeen één van hart en één van ziel. Het antwoord op de vragen: Wat zal de toekomst dezer zaal zyn Z-l ze der Chr. Scbosl ten goede komen? moest spr. schuldig blijven. Wat hy hoopte was dit, dat God verhoeden moge, dat deze zaal wedc-rom worde een toe vluchtsoord voor degenen, die in de Kerk geen voedsel voor hun hart vindenvoorts, dat in deze zaal nog veel samenkomsten mogen worden gehouden, veel gebeden mogen opstijgen, veel arbeids moge verricht worden, het Oodsryk ten goede komende; en dat er nog menig zaadje moge worden uitgestrooid tot verbeer- iyking van Gods naam en tot heil van onsterf lijke zielen. Met dankgebed van d6. Do Wolff, waarin hy Godes zegen afsmeekte voor de Vereeni ging en voor hen, die haar besturen, inzonder heid voor hem, die reeds veertig jaren lid des bestuurs is geweest (den heer J. Couvée Azn., secretaris); met het gemeenschappelijk zingen van Gezang 96 en het uitspreken, mede door den laatsten spreker, van den zegen, eiodigde deze byeenkomst, deze ernstige, plechtige herdenking van het veertigjarig bestaan der Vereeniging voor Christelijke Belangen. Heeft die by velen ongetwijfeld weemoedige gedachten opgewekt, ze heeft velen zeer zeker ook vtr- vuld met dankbare herinneringen, velen ge troost en bemoedigd. Het door de verschillende voorgangers ge sprokene was, we weten het, velen naar het hart gesproken, en het was hun goed nog eens een ernstige, maar tevens hartverhef fende stonde in deze zaal, voor menigeen aan dierbare herinneringen zoo ryk, door te bren gen. Dat de Christeiyke zangvereeniging „Zingt den Heer" van het wykgebouw Leven daal eenige schoone liederen ten gehoore bracht, was mede zeker allen aanwezigen welkom. Haar en don sprekers dank voor hun bereidwilligheid l Uit do «Staatscourant". Kon. besluiten. Pensioen verleond ten laste van den Staat aan W. Altbuizen, ten bedrage van /"416 'sjaars. Aan mr. J. C. baron Daad, op zijo daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid en eoorzitter van het college van regenten over de gevangenissen te Alkmaaronderdankbetuigingvoor de in die betrekking bewezen diensten. Aan jhr. mr. J. E. Huydccoper van Maarsseveen en Nigte vecht, op sijn daartoe gedaan vei zoek, eervol ontslag verleend als lid van liet college van regenten over de gevangenissen te Utrecht, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en is benoemd tot lid van voormeld college van regenten, mr. J. M. Schout Velthuys, griffier van het kantongerecht aldaar en lid der Prov. Staten van Utrecht. Min. beschikkiug. Benoemd tot klerk bij de directie der Staatsloterij J. F. H enneqoin, eervol ont slagen commies der pesterijen, te 's Gravenhage. Audiintiën. De gewone audiëntiën van dc minis ters van marine, financiën en oorlog zullen deze week niet plaats hebben. Gemeenteraad van Ondshoorn. Voorzitter: de burgemeester. Afwozig de heer Weraink. Aan de orde is de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, waarvoor bereids een aanbeveling is ingekomeo, bestaande uit de heeren M. Kloot en LF. Van Niekerk. Met algcmeeno stemmen wordt do eerste als zoodanig herbenoemd. Geschiedt voorlezing van een adres van Dr. H. Meorsinger om ook voor hot jaar 1898 voor ge meente-geneesheer te worden benoemd. Met algeineene stemmen wordt adressant, na gehouden stemming, als zoodanig aangesteld. Het voorstel om een gedeelte van het Raadhuis ook voor hot aanstaande jaar ondershands te ver huren aan mej. flalley wordt met algemeene stom men aangenomen. Eveneens wordt met algemeene stemmen besloten dc door het D. B. voorgedragen gratificatiën te ver- leenen, zijnde ƒ50 aan S. Van Veen, ƒ25 aan L. BrUner, ƒ15 aan P. Vet en ƒ10 aan H. J. Van Brussel. Hierna gaat de vergadering over in comitié- goneraal ter behandeling van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag. Na heropening der vergadering wordt het kohier vastgesteld met 10 contribuabelen tot een bedrag van ƒ22.75. Ton slotte brengt de Voorzitter den gemeente raad in herinnering, dat dit college zijne werk zaamheden in deze vergadering dit jaar za) sluiten, betaigt zijn dank aan do leden voor de medewer king, dio hij ondervond bij de te behandelen onder werpen, en drukt den wensch uit, dat het alle leden, ook hunne gezinnen, moge wélgaan. Hierna sluit de Voorzitter do vergadering. TWEEDE KAlfEK. Het hing met de Hoogere Burgerschool van Den Helder aan een haartje: 41 er voor en 40 er tegen. Hadden de minister Borgesius en 2ya collega LcJy r.lst medegestemd, dan zou de zaak verloren zyn geweest. By de stemming bleek, dat hst vraagstuk van het onderwys ook dwars door dezo Kamer nog een lyn trekt, die do richting aanwyst van de peilers, waarop de brug gelegd is, waarover de h9eren Kuyper en Kerdyk by de algemeene beschouwingen wandelden. Men zal zich herinneren hoe de heer Schaepman by een onderwÖ3Stemming moer dan tien jaren geleden sprak van het zénith-Vac Houten tot het nadir-Bastert. Thans stemde de geheele linkerzyde van af Karnebeek tot Nolting en Ketelaar vóór de nioawe inrichting van middelbaar onderwys ts Helder. Al wat daarentegen anti revolntioDnair of conservatief of katholiek is, stemde er tegen. By dezen voegde zich de beer Troelstra. Afwezig waren o. a. de heeren Van Kol, Van der Zwaag, De Visser en Bastert. Er is das uit deze stemming gebleken, dat de onderwysquaestie nog niofc opgehouden heeft de gemoederen in ons parlement te beroeren. Het amendement van de heeren Vermeu len c. s., om de posten voor bedoelde school te Heldor te schrappen, is dus verworpen. By de afd. Lager Onderwys drong de heer De Savorniyi Lokman aan op verbetering der volksschool. Er is geen voldoend toezicht en personeel. Hy ontkent tegenover den minister, dat geldgebrek de oorzaak zou zyn en de openbare scholon stiefmoederlijk behandeld worden. De uitgaven zijn van 1888 tot 1894 met 22% gestegen, 't Moet een anderen weg op. In beginsel moet er geen scheiding zyn tusschen de openbare eo de byzondere scholen. De openbare school moet zyn de vrye open bare school. Erkend moeten worden de rechten van het buisgezin, de overheid en de Kerk. 't Volk moet meer invlo3d hebben op de keuze van de onderwyzers. Van leerplicht verwacht spreker verbittering, tal van processen en 8tryd tusschen de partyen over „volkeont wikkeling met voogdy" en over „volksont wikkeling met vryheid." Hy verlangt een nationale vrye school. De heer Ketelaar wyst er op, dat de school wet zeer ten achteren is by de wenscben van de openbare onderwyzers, een gevolg hiervan, dat de onderwerpen van practische belangen in den laatsten tyd te veel door den school- stryd op den achtergrond zyn gedrongen. Hy dringt er by den Minister dien de openbare onderwyzers met genoegen hebben zien optre- treden op aan by wetswyziging vooral met deze wenschen rekening te houden. De rege ling der traktementen van de onderwyzers voldoet z. i. niet meer aan de eischen. Hy vraagt aan den Minister of, by een herziening der ondorwyswet, de salarissen zullen ver hoogd worden, en of het Ryk anders aan de gemeenten subsidiön wil verleenen om de salarissen te verboogen. Hy dringt aan op bespoediging der wetteiyko regeling van het pensioen voor weduwen en weezen van onder wyzers, en betoogt in het belang van het onderwys, dat de scboolzakon geregeld worden niet slechts door den hoofdonderwyzer, maar m e t de onderwyzers. Noodig is: uitbreiding van het aantal kweek scholen met inkrimping der normaallessen; handhaving van het wottelyk getal onder wyzers; verzekering van verhoogd salaris by het geven van herhalingsonderwys, en beter toezicht. Hy protesteert tegen de beschuldiging van den heer De Savornin Lohman, dat de onder wyzers ln de school sociaal-democratische be grippen ontwikkelen, met instemming van het gemeentebestuur. De heer Everts komt op tegen het nutte- looze en tydroovende van het onderzoek naar haar en gelaatskleur van scholieren door het schooltoezicht. De heer Brummelkamp waarschuwt tegen het nieuwe taalstelsel. Da heer Veegens verdedigt den leerplicht en de peDsionneering van weduwen en weezen der onderwyzers, zoowel openbare als byzon dere, en wenschte dit reeds dadelyk te be kostigen uit het batig saldo van het bur gerlijk pensioenfonds. De heer Kuyper toont nader aan, dat de uitgaven door ryk ea gemeenten van het openbaar onderwys per kind bedragen ƒ30, terwyl voor bet byzonder onderwys per kind slechts 4 door het Ryk wordt gegeven. De heer Tydetnan keurt het tegenwoor dig schooltoezicht goed en vraagt waarom de heer Veegens byzondere onderwyzers en weduwen en weezen in bet pensioenfoada wil opnemen. Heden voortzetting. Besloten werd de vergaderingen van Dins dag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag om tien uren aan te vangen. Gemengd IVieuws. Van het postkantoor alhier ont vingen wy wederom een „ambtshalve" aan- geteekenden brief, zeer zeker van iemand, die daarin geld heeft gesloten. Aangezien deze brief ons 30 cents zou kosten, blyft hy op het postkantoor liggen. De afzender gelieve zich aan te melden. Een postwissel met 2*/2 cent gefraukeerd blyft steeds het beste middel tot het inzenden van kleine bedragen. Bil j art-w edstr yden nemen meer en meer t09. In tegenstelling daarmede hee!t nu de heer G. "Wormer in het café „Die Porte von Cleve" een domino-concours uitgeschre ven. Wy waren in de gelegenheid de v0f pryzen te bezichtigen, welke daarvoor worden uitgeloofd, en moeten verklaren dat het inder daad fraaie kunstvoorwerpen zyn, zonder uit zondering, van den hoogsten tot den laagsten prys. De Krygsraadte 's-Gravenhage veroordeelde: L. J. S., huzaar by het depot-eskadron te Leiden, tot acht dagen militaire gevangenis straf ter zake van diefstal in de stalling ten nadeele van een kameraad; J. C. d. R., eveneens huzaar by het depot eskadron, tot aebt dagen gevangenisstraf ter zake van verduistering; W. G., huzaar by bet 3de reg. huzaren, tot drie maanden militaire detentie ter zake van tweede desertie in tyd van vrede, gevolgd door vrywillige aangifte binnen vier weken. De consuls van den Alg. Ned. Wielrydersbond, de hoeren Jhr. Mr. Elout en Gebel, zjjn gisteren van Den Haag naar Utrecht vertrokken in een goederenwagen van de Staatsspoorwegmaatschappij, welk gedeelte van den trein geheel was ingoricht voor het vervoer van rywielen. De Bondsver- tegenwoordigers maakten met een adjunct- ingenieur en een werkmeester der Spoorweg- maatscbappy dezen proeftocht, welke voor- namelyk ten doel had na te gaan of de hangtoestellen en standaards voor de machines geschikt zyn voor het doel: het vervoer van ïywielen zonder beschadiging. Do Vereeniging „Plettery", te 's-Gravenhage, heeft besloten zich te wenden tot den minister van koloniën om by aanbe stedingen te bepalen een minimum-loon en maximum-arbeid8tyd in dien geest, dat by een werktyd van hoogstens lO'/a uur een bekwaam vakman, zou hebben een loon van ƒ0.25 per uur, minder bekwame werklieden 0.23, handlangers ƒ0.20 en sjouwerlieden ƒ0.18 per uur, met bepaald verbod van nacht arbeid of arbeid op Zon- en erkend Christe lijke feestdagen. By arrest van den Hoogen Raad van gisteren werd een bepaling in de politie verordening van de gemeente Breda, betref fende het register van personen, aan wie door een logementhouder nachtverblijf is ver leend, onverbindend verklaard, omdat daarby door den gemeenteiyken wetgever een ambte naar (de commissaris van politie) werd aan gewezen, aan wien bedoeld register moest worden getoond, terwyl volgens art. 438 van het "Wetboek van Strafrecht aan den burge meester de bevoegdheid is verleend om of persooniyk öf door een door hem aan te wyzen ambtenaar den logementhouder uit te noodigen bedoeld register te vertoonen. Thans overwinteren te Schiedam 29 Scbevening8che bommen en loggers, aan 6 reeders toebehoorende. Verwondering wekt het, dat by de uitmun tende en goodkoope gelegenheid, die Schiedam vcor de uitoefeoing der zeovisscherlj aanbiedt, niet meer reeders die plaats als haven kiezen. Een zeer groot voordeel is het toch, dat men uit zee regelrecht tot voor de pakhuizen komen kan. De panden zyn daarby ook zeer goedkoop. Een brandery kost ruim ƒ4000 en daarvan ontvangt men in den regel door ver koop van de gereedschappen, enz. ongeveer ys terug, zoodat men een flink pakhuis in de meeste gevallen met een stuk open grond, voor weinig geld in eigendom krijgt. Ook het havengeld ia gering. Dit bedraagt ƒ0,02 por M3. per reis, of 0 10 par M3. voor een geheel jaar. Dezer dagen trok het te Rotterdam de aandacht van de bewonors van een gang aan den Goudschen weg, dat de bond eener alleenwonende 70-jarige weduwe hevig blafte. Daar do weduwe dien dag niet gezien was, werd de politie gewaarschuwd, die do deur opende en de meesteres van het waakzame dier zwaar ziek te bed vond. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp verstrekt. Omstreeks twee uren ontstond gisteren te Amsterdam in een zeer bevolkte buurt, nl. de Boomstraat, een zeer ernstige brand. Het vuur, dat ontstond in de voorkamer van het benedenhuis 55, bewoond door den schilder J. J. Wolfers, doelde zich ongelooflijk snel aan de bovenverdiepingen mede. Fel sloegen de vlammen naar bniten, zoodat het aan de overzyde staande perceel, No. 66, zeer zwaar geblakerd werd. Dank zy het spoedig en krachtig optreden van de brandweor, is het vuur tot het perceel ln de Boomstraat bepeikt gebleven. De be nedenwoning en eerste verdieping zyn geheel en de tweede étage is gedeeltelijk uitgebrand. Omtrent de oorzaak van dit ongeval vernam de „Tel." het volgende: In de voorkamer (in het achterhuis was de schilderswerkplaats), waar de brand moet ontstaan zyn, kan in het geheel niet gestookt worden door afwezigheid van een schoorsteen vuur kwam nooit in dat vertrek, doch eenige minuten voordat de brand werd bemerkt, was de zoon des huizes met een brandende pyp in die voorkamer geweest om een parapluie van zyn zuster te halen. Daardoor vermoedt men dat het vuur is ontstaan. De buren, vooral de schoenmaker Pleters, hebben zich, toen de brand bemerkt werd, kranig gedragen door het spoedig redden van de bovenbewoners, waardoor er gelukkig geen ongelukken zyn voorgevallen. Vermelding verdient, dat een ziekeiyko oude man, die op de achterkamer van de eerste verdieping woonde, gisteren juist zyn geboortedag herdacht. De bewoners van het verbrande perceel waren verzekerd. Gisteravond omstreeks zeven uren werd de Lynbaansgracht by de Nieuwe Lelie straat te Amsterdam in rep en roer gebracht door het gerucht, dat alweder een meisje was aangerand, ditmaal juist op den hoek van ge noemde gracht en straat. Troepjes menschen stonden het geval te bepraten. Een winkelier op de gracht wist zelfs te vertellen, dat hy akelig gillen had gehoord, doch buiten komende had hy niets bemerkt. Een ander vertelde,' dat hot meisje naar het politiebureel Raam poort was gebracht en er drie doctoren by waren. Voor het politiebureel stonden een paar „aapjes" en stond een troep menschen het geval te bespreken. Inderdaad was daar op het genoemde uur een meisje gekomen van ongeveer 16 jarigen leeftijd en deed aan den hoofdinspecteur, afdeelingschef, den heer J. C. Boas, het verhaal, dat zy, langs den huizenkant in de Nieuwe Leliestraat loopende, een man op zich had zien afkomen, wiens signalement zy goed had kunnen opnemenhy had o. a. een baard en opgedraaide snorren. Die man bad baar onverwacht een steek in de borst gegeven en ten bewyze toonde zy in haar mantel een groote snede. Dq hoofdinspecteur liet dadelyk den politie commissaris der Noordermarkt, waaronder het bureel Raampoort behoort, den heer J. B. Daman, waarschuwen. Vóór deze er echter wezen kon, waren reeds de hoofd-commissaris van politic, de h9er J. A. Franken, en de rechter-commissaris, mr. F. Henny, aan het bureel gekomen. Dit kwam doordat een vriendinnetje van het „aangevallen" meisje aan het bureel van politie St.-Pietershal was komen vertellen, dat haar vriendinnetje was aangerand en naar het bureel Raampoort was gegaan. De hoofd-, commissaris, die zich op een vergadering be vond, werd toen dadelyk geroepen en begaf zich oogenblikkeiyk naar de Raampoort. Daar werd het meisje een streng verhoor afgenomenzy hield krachtig vol, dat zy was aangerand. Men kon het zien aan de snede in haar mantel, ook docr haar blouse heen, ge- gelukkig, dat het mes toen op een balein van haar korset was afgestuit. De heer Daman, die zoodra hy tenbureela kwam, het verhoor overnam, bemerkte dadelijk aan do snede in de kleeren, dat dezo zeer slecht correspondeerden en begon te twyfelen of deze zaak wel eerlijk was. Hy onderwierp het meisje aan een gestreng verhoor, wees er o. a. op, dat het zonderling was, dat zy, zeggende op den N.-Z -Voorburgwal te wonen, op zulk een laat uur in de Nieuwe Leliestraat gezworvtn had, en zoo kreeg by er eindoiyk het hooge woord uit. Het meisje vertelde nu, dat zy met een vriendinnetje had gewandeld; dat zy gezegd had een nieuwen mantel te willen hebben, doch dat haar moeder haar dien niet wilde geven; dat ztf de snede door den mantel nu zelve gemaakt had en toen by de politie was komen vertellen, dat een man baar had aan-, gevallen; op die wyze had zy gemeend don nieuwen mantel te kunnen krijgen. Het vrieq- dinnotje was van het verhaal toen aangifte gaan doen aan het bureau St. Piet9rshal. Het had den politie- en justitie-ambtenaren echter heelwat moeite gekost eer men deze geschiedenis te hooren kreeg; do hoofdcom? missaris en de hoofdrecherchour, de heer Batelt, verlieten pas over halftwaalf het bureel

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2