N°. 11592 Woensdag N December, A0. 1897 dEoarant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven» Feuilleton. Een ongelukkige jeugd. M&BLA PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenr V f 1.10. Franco per post1.40. t- AfzonderUjko Nommore 0.05. if PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Ofüciëele Keuuisgovingen. Ycrgadorlng van den Gemeenteraad van Lelden» op Donderdag 9 December 1897, des n:\middag9 to 2 uren. Puuton tor behandeling: 1°. Verzoek van S. Y. Stoel, om ontslag ala tweede onderwijzer aan do school 3de klasse No. 1. (302) 2°. Benoeming van een tweeden onderwijzer aan de school ode klasse No 1. (303) 3°. Benoeming van een lid der Commissie voor dc Bewaarscholen. (293) 4°. Idem van eon leerares in de Handwerken aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (297) 5d. Verzoek van de iirma F. Clos Leembruggen, ter bekomiüg jn eigendom van gemeentegrond in de Ververstraat. (2.78 en 287) 6°. Voorstel omtrent de vaststelling van bet schoolgeld voor niet in de gemeente wonende leerlingen der Kweekschool voor Ouder wijzers. (2S8) 7°. Verzoek van G. Odding, weduwe Van Kliogeren, j om terugbetaling van schoolgeld, lager onder- i wijs. (289) 8°. Idem als voren van L. J. Kiek. (292) 9°. Idem als Vorou van F. A. Spiekermann. (295) 10°. Idem Yan Mej F. \V. Van Amerom, om vrijstelling van schoolgeld, Hoogere Burger school voor Meisjes. (2d(ij 11°. Idem als voron van J. K. II. Maarschalk, Hoogere Burgerschool voor Jongens. (310) 12'. Staat Model A tor \oldoening van /"194.823 uit den post \oor Onvoorziene Uitgaven der begrooting voor 1S97. (J'.'L en 305) 13 Verzoek van A. Spijker, om ontslag als op zichter bij de gemeentewerken en een perso- neole toelage CJ94; 14°. Begrooting voor 1898 van het R.-K. Wees- en Üudeliedonhiiis. (304) 15\ Idem van het 'lt.-K. Armbestuur. (304) 16. Idem van het H. G.- ot Arme Wees- en Kinderhuis. (304j 17°. Idem van het College van Vrouwen-Kraam- moeders. (307) 18\ Voorstel tot het verlcenen van afschrijving of terugbetaling op aanslagen in de plaatselijke directe belasting, dienst 1897. (306) 19°. Suppletoire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving op de begiooling voor 1897. (298 on 30o) 20\ Voorstel omtrent verlenging van do opdracht van liet reinhoudén Van do aan Leiden toege voegde gedeelten der drie omliggende ge meenten aan do tegenwoordige aannemers;(299) 21°. Idem lot hét aanbrengen van eenige verande ringen aan hét lokaal hij de Uooglandsche Kerk, veiliuürd aan het Rijk, en tot verlenging van de bestaande huurovereenkomst. (.309) 22°. Idem omtrent de opheffing van de betrekking van Rooimeester 'en de "aanstelling van een Inspecteur "der Boiiwpoütie. (3()1) 23°. Bezwaarschriften tégen het Kohier der Plaatse lijke Directe Belasting', dienst 1897 (Tweede gedeelte.) (300) Leiden, 7 December. Aan den gemeent raad wordt overgelegd het verzo kschrift van den heer S. Y. Stoel, om eervol ontslag uit de betrekking van tweeden onderwijzer aan de openbare lagere school 3de klasse No. 1, met het daaromtrent Ingewonnen rapport van het Hoofd der school. Onder mededeeling, dat z(j zich kunnen vereenigen met dat rapport, geven B. en Ws. in overweging aan «adressant eervol ontslag uit do geno mde betrekking te verleenen, nut ingang van 1 Januari 1895, op grond van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van zijn betrekking uitdoofde van lichaams gebreken, blijkens de ovtrgeleg ie verkl ringen, bedoeld b(j art. 38, eerde lil, der wet op het lager onderwys. 1\ r vervulling d r vacature van tweeden onderwijzer aan de optnbaro lagere school 3de klasse No. 1, dio zal ontitaan, wanneer aan den heer Stoel eervol ontslag zal zyn ver leend, is de volgende voordracht opgemaakt: 1°. A. Horree, 3do onderwijzer aan de school 4e klasse No. 1 2°. J. Vroom, 3de onderwijzer aan de school 4do klasse No. 2; 3°. J. M. Pos, 3de onderwijzer aan de school 3de klasse No. 1. Bij de commissie van financiën bestaan geen bedenkingen tegen de ingedien^ be grootingen van het H. G.- of Arme "Wees- en Kinderhuis, het R.-K. We9s- en Oudelisden- huis en het R.-K. Armbestuur, alle den dienst 1898 betreffende. Zy stelt mitsdien voor die begrootingen goed te keuren. Dezelfde commissie vereenigt zich tevens met de voordracht van B. en Ws. ter zako van volc'oening van een bedrag van 194.826 uit den post „Onvoorziene Uitgaven" van dit jaar en adviseert den gemeenteraad den be- trekkeiyken staat vast te stellen. Tegen de ingediende begrooting van het College van Vrouwen-kraammo9dera, dienst 1898, bestaat by de commissie evenmin be zwaar, terwijl z\j ook geen bedenkingen heeft tegen het voorstel van Burg. en Weths. van 2 December jl. tot verhooging van eenige posten der gemeentebegroting voor 1897, sommige als een gevolg van genomen raads besluiten in den loop van dit jaar, andere wegtns to laag gebleken raming. B. en Ws. leggen den gemeenteraad over een staat, vermeldende aanslagen van bet primitief kohier der plaatselyke directe belasting voor 1897, op welke afschryving kan worden verleend wegens vertrek uit de gemeente of ov^riyden, benevens eenige rec tification in dat kohier. Naar aanleiding van het verzoek van den lieer J. J. Maarschalk, gep. O.-I. amb tenaar te Barneveld, deelen B. en Ws. mele, dat do pupilion van adressant G. A. Hogen- raaa in B. J. K. Hoger.raad, eerstgenoemde op 20 September jl. on laatstgeno ïrade in bet begin van October de Hoogere Burger school voor jongens on de gemeente hebben veriatin, op grond waarvan zij den ga meer te- raad in overweging geven aan adressant vrij stelling of terugbetaling te verkenen van schoolg ld ov«r de laatste drie kwartabn vaD den cursus 1897/98. By de behandeling van de gemeente- begrooting voor 1398 in de sectiën werd door een Jid op de wenscheiykheid gewezen, dat er een Wc.chtlokaaltje door de directie van de Trarnweg-Maitschappij zou worden ingericht buiten de Uirechtsche brug, waarop door B. en Ws. in de Momorio van Antwoord werd me lege Joel i, dat de directie zich had bereid v-.rklasrd een gedeelte van den stal beschik baar to stellen, ten einde voor dit doel voor rekening van de gemeente daarvoor te doen inrichten, en dat door. B. en Ws. tor zako nader met de directie werd in overleg getreden. Zy hebben daarop aan de directie medege deeld, dat uit een ingesteld onderzoek was gebleken, dat bet op de teekening aangegeven gedeelte van den stal voor wachtlokaaltje zou kunnen worden ingericht, en dat daar voor een uitgave zou worden gevorderd van ongeveer ƒ225, dat zy geen termen hadden gevonden om den Gemeenteraad voor te stellen, die som voor dit doel beschikbaar te stellen, doch dat zy het b liyk zouden achten, dat de Tramweg-Maatschappy die uitgave voor hare rekening nam, welke Maatschappij tochaient zorg te dragen, dat voor de passagiers van de tram een behooriyke gelegenheid aan wezig is, waarin zy kunnen vertoeven, totdat de tramwagen aan de Utrechtsche brug is aangekomen. Op dien grond hebben B. en Ws. aan de directio verzocht hun te willen medeöeelen, of zy berei i is op de eene of andere wjjze voor rekening van de Tramweg-Maatschappy in de hier bedoelde behoefte te voorzien. De directie heeft daarop geantwoorJ, dat de wenscheiykheid van de inrichting van een wachtkamer ter plaatse haar nooit is gebleken. Uit de indertyd genomen proef, waarby het pohtiewachthuis by de Utrechtsche brug als wachtlokaal werd aangewezen, deed zy de ondervinding op, dat van dit lokaal door passa giers zeer weinig gebruik werd gemaakt en dat, toen dan ook in overleg met het College van B. en Ws. tot opheffing was besloten, zy daarvan geen de minste nadeelige gevolgen met betrekking tot het vervoer ondervond. Verder bracht zy in herinnering, dat zy zich indertijd ber id had verklaard een gedeelte van den stal aan de gemeente in gebruik te geven, ten einde den politiepost daarheen te verplaatsen en het te bouwen lokaal tevens in te richten tot wachtkamer, op voorwaarde, dat de kosten van inrichting, verwarming en verlichting ten laste van do gemeente zouden komen. Zy blyft steeds bereid aan die toezegging gevolg te geven, doch, daar zy van de nood zakelijkheid van do inrichting van een wacht lokaal in geenen deole overtuigd is, kan zy bezwaariyk de kosten van inrichting, enz. voor hare rekening nemen. B. tn Ws. hebben gemeend den gemeente raad van den uitHjg der genoemde onder handelingen in kennis te moston stellen en kunnen geen termen vinden een voorstel te doen om de kosten van inrichting van een wachtlokaal, waarby dan nog komen dejaar- lykseho kosten van verlichting en verwarming, voor rekening van de gemeente te nemen. Ons wordt de opmerking gemaakt,, dat het belicht omtrent een 80 tal Yryzinnig Hervormden, die een zitplaats zouden hebben begeer! in de Reraonstrantsche kerk, maar daaraan eenige voorwaarden zouden verbonden hebben omtrent namiddag-, avond-godsdienst oefeningen en collecten, ze6r onvolledig was. Wy zyn nu in staat onze lezers beter in te lichten. Ni.t 80 personen, maar het voor- loopig comité van Vrijzinnig Hervormden (voor- z tter prof. Oort; stcretaiis prof. Kosters) richtte zich tot het bestuur der Remonstrant- sche. Game ?r. te. Het wenschte onderhandelingen aan te knoopen betreffende een samengaan van den kring van Vrijzinnig Hervormden met de Remonstranten, tot het houden van openbare godsdienstoefeningen; en wel op dezen grond slag: de Remonslrantsche Gemeente zou moe ten zorgen voor een kerkgebouw, groot ge noeg om allen, die de godsdienstoefeningen zouden wenschen bij te wonen, te bevatten. Voorts zou er een regeling getroffen moetm worden ten aaüzien van het gebruik der kerk op namiddag- of avondureDten opzichte van gelegenheid om vergaderingen te houden;be treffende collecten, enz. Dit schryven werd besloten met de mede deeling, dat de godsdienstoefeningen in de Nutszaal worden bygewoond door 500 per sonen, terwyi er by werd overgelegd een lyst van 82 personen, die in de te bouwen kerk een plaats zouden willen huren. Hierop is door het bestuur der Remon- strant8che Gemeente geantwoord, dat het, ofschoon hartelyk gezind om de Vrijzinnig Hervormden te gemoet te komen, zulks tot zyn leedwezen niet kon doen op de voorge stelde wyze; dat nameiyk voor de Gemeente zelve haar tegenwoordig kerkgetouw juist groot genoeg is, al laat het zich by het gestadig aangroeien van haar ledencyfer ver wachten, dat zy binnen betrekkelijk korten tyd behoefte zal hebben aan meer plaats ruimte; dat derhalve aan een onderhandeling met genoemd comité niet kan werden ge dacht, teDzy de Remonstrantscbe Gemeente eerst besloot, reeds nü over te gaan tot het bouwen van een nieuwe kerk; maar dat het bestuur een getal van 82 personen (onder welke zich nog 10 bevinden, die in de tegen woordige Remonstrantsche kerk al een zit plaats in huur hebben) te klein en de golde- lyke steun, die van hen verwacht kan worden, te gering acht, dan dat hunne bereidheid om in de te bouwen kerk een plaats te huren, aanleiding zou kunnen geven om thans reeds, tor wille van hen, een grooter kerkgebouw te stichten. Over alle andere punten werd in het ant woord van het bestuur der Remonstrantsche Gemeente gezwegen. Ze konden nu geheel buiten bespreking tiyvenl Alleen liet dit be stuur niet na, nog eens de verzekering te herhalen van zyn volle bereidheid om zooveel mogelyk den kring van Yryzinnig Hervormden te helpen en t9 steunen. Onder leiding van den heer J. H. Kray, alhier, is aan de onderwys-inrichting der ban delsbodienden vereeniging „Kennis is Macht" een cursus geopend in stenograpbie, waaraan coor tien leerlingen wordt deelgenomen. By het 4ae reg. inf. te Leiden zullen weder de examens afgenomen worden ter verkryging van den graad van vaandrig en van reserve-onierolficier. Aan deze examens wordt deelgenomen door 6 reserve-onder - o ficieren en 8 reserve-korporaals. Yoor het examen middelbaar Neder landsch slaagde hedtn in Den Haag mejuffrouw A. Gerdes Oosterbeek, te Leiden. Benoemd is tot onderwyzer aan de Wilhelmina C-itharioa-school Falckstraat 2, te Amsterdam, de heer C. D. Colpa, te Leiden. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te 's-Heer-Hendrikskinderen, Wissekerk0, Borsele en 's-Heerenhotk door den beer H. J. F. Keerc, cand. te Hazerswoude. Door manslidmaten der Geref. Gemeente te Assen is tot predikant beroepen da. Schuurman, te Alfen aan den Ryn. In zake de aandeelen van den spoorweg Leiden Y/oerden en de terugbetaling van do vordering by naasting van de Exploitatie- maatschappij stelt de Regeering zich voor met de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen in onderhandeling te tredoü, ten einde te dezer zake to" een voor don Staat aannemelijke schikking te geraken. Tot 1 Januari jl. is door het Ryk aan het Noordzeekanaal ten koste gelegd ongeveer 37,600,000. Het plan is om na de voltooiing io het a. s. jaar der verruiming van h.t kanaalprofiel ter hand te nemen de verbeuring van de Kanaalorergangen ia den Ryksweg te Velsen, den spoorweg AmsterdamZaandam on den spoorweg HaarlemUitgeest. Voor den waterweg van (Rotterdam naar Zee is in het geheel uitgegeven ƒ36,600,000 waarin door Rotterdam is bygedragen 2,076,879.64 '/j- Omtrent de haven te Scheveningen wacht de minister naar aanleiding v.in het bekende advies van den minister van oorlog op de be slissing van het Haagsche gomeontebestuur. In overweging worot genomen het maken van een tweeden doorgang naast ceSiadhou- derspoort op het Binnenhof te 's-Gravenhage. Yoor de restauratie van de Ridderzaal en de daaraan te geven bestemming is nog geon plan goreod. Met Justili9 wordt overlegd omtrent d) noodzakelijkheid van verbetering en vergroo ting der lokalen van het Gerechtshof in Den Haag. Het tot stand-komen vön dringende v r beteringen in het spoorwegwezen dat overigens in groote mate afhankelijk is van do krachtige pogingen, die ovtral in b t buitenland worden aangewend om het wereld verkeer te verbeteren zal de minister zoo veel mogelyk bevorderen. Zoo nooaig zal do Regoering zelve ter hand nemen het opmaken van een plan voor de noodzakelyke verbetering van het station te Rozmdaal; voor het gedeelte Haarlem en Uitgeest zal binnenkort het maken van dubbel spoor worden aanbesteed. Een nieuw plan voor ombouw van het station Haarlem is door de Maatschappy ont worpen, waarby de spoorweghaven is ge plaatst aan het Spaarne. De kosten van uit voering van dit ontwerp, dat thans in onder zoek is, zullen echter veel hoogc-r zijn dan di9 van vroeger ingezonden plannen, en zfn geraamd op ongeveer 3,200,000. Het te laat aankomen van treinen wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door buitenlancsche aansluitingen, waarop gewacht moet worden. Zooveel mogelyk wordt in het locale verkeer voorzien, terwyl by de regeling van den dienst de belangen van landbouw en veeteelt waar doenlyk worden behartigd. Aan een biilyke dienstregeling voor het spoorwegpersoneel wyd4 do minister zyn byzondere aandacht. Yoor de lyn Gouc(aSchoonhoven is h t benoodigde kapitaal nog niet byeengebracht. Da minister onderzoekt in hoeverre nog kan worden te gemoet gekomen aan de grbven 6) „Een wandeling maken voor uw gezond heid," antwoordde de man met woasten lach. „Burger Carrier is vervuld van bezorgdheid jegens u; hy heeft ons zyn bevelen gegeven." Clotilda was eerst verbysterd, maar lang zamerhand kreeg zy door do fiischbeid van den morgen baar zinnen terug. Zy gevoelde, wat er ging geschieden. Zy ging werktuigiyk naar den 09ver, waar immer veel menschen stonden. Zy zag midden in de rivier twee schepen aan elkaar gebonden; op het eene lagen de gevangenen geboeid op de knieën te bidden; op het andere lachten de dienaren van Carrier hun slachtoffers uit en beschimpten hen. Dan zag men de touwen, welke de twee vaartuigen verbonden, losmaken, en het vaartuig, dat de gevangenen droeg, langzaam zinken. De Loire scheen op dat oogonblik medeplichtig aan de gruwelen der menschheid. Carrier had een sneller middel uitgevonden cm de gevangenen uit den weg te ruimen, en nu wildo men de nieuwe vinding eens beproeven. Het was op aandringen van Julien, dat men er dien dag en op een zeer vroeg uur gebruik van zou maken, en dat zyn schoonvader onder het getal der slachtoffers zou zijn, daar het schavot niet ver van zyn woning verwyderd was. Hy vreesde nameiyk, d-it zyn vrouw den droevigen stoet zou zien. Hy wilde een „scène", zooals hy het noemde, vormyden. Wy hebben echter gezien, hoe er toch een laatste ontmoeting tusschen vader en dochter plaats had. Toen de martelaars het vaartuig voelden zinken, begrepen zy hun lot. Do oogen van den baron vestigden zich op Clotilde, en hij richtte nog eens de handen ten Hemel om voor haar te bidden. Vervolgens riepen allen uit: „Leve de Koning! God redde Frankryk!" Deze laatste uitroep had over het water weerklonken. Een angstkreet van de menigte antwoorddezy waren verdwenen. De dochter van den martelaar, de echt- genoote van den vadermoorder, was als ver steend blyven staan, zonder geluid te geven, zonder tranen te storten, en nog altyd de wreede rivier beziende. Eindeiyk bracht zy beide handen aan bet hoofd, al3 om haar verstand terug te krygen, en zy sloeg snel, ofschoon wankelend, den weg naar hui* in. Aan den drempel gekomen, stond Clotilde een oogenblik aarzelend stil. De gedachte, dat zij misschien haar echtgenoot zou ontmoeten, den moordenaar haar3 vaders, deed haar het bloed in de aderen stollen. Maar haar angst meester wordend, trad zy binnen en schreed recht op de wieg van haar kind toe. Het kind sliep rustig; het gezichtje, zoo rein, was half in de kussens verscholen; een zoete glimlach speelde om het mondje, als zag zy in 'den droom engelen. Haar moeder viel op de knieën en zag haar met liefde aan, er te midden van de wanorde harer gedachten een vaag begrip van hebbende, dat alles voor haar op de wereld nog niet ten einde was, en dat een even dierbare als heilige band er haar nog aan bond. Dm nam zy haar kind, omhelsde het met teederheid, wikkoldo het in een doek en ver borg het onder haar mantel. Vervolgens sloop z'y het huis uit door een deur, welke uitkwam in eon nauwe straat. Aldus ontsnapte zy uit de buurt, de meest verlaten wegen zoekend, en by elke schrode was zy bevreesd ontmoet en herkend te worden. Tusschen de velden gekomen, richtte zy ha«nr schreden naar Dennenhof, waar zy dien nacht den pastoor van Tróvannes had heen gezonden. Zy liep over de slykerige wegen, en meer dan eens moest zy door groote plassen waden; zy kwam allen hindernissen te boven, zonder zich om haar kleederen te bekommeren, en zy hield moed, ofschoon haar krachten werden uitgeput. Zy had slechts één gedachte, en deze scheen haar vleugelen te geven, nameiyk: tot eiken prys den vader moorder te ontvluchten. Na echter langen tyd geloopen te hebben, voelde Clotilde de knieën knikken. Het kind was wakker gewordenook zy gevoelde de koude en den honger en begon te klageD. De aj-ma moe Ier was nog ver van het huis, waarh'een zy zich wilde wenden; bet naakte en eenzame veld (het was tegen den winter) strekte zich ver uit zonder een enkele woning. Eindelyk bemerkte zy een lichte rookwolk, welke boven een groepje boomen zweefde. Zy richtte haar schredan naar die plaats en bevond zich weldra by een hut, waarvan de bewoonster bezig was het middagmaal voor haar man te bereiden. Clotilde naderde en vroeg haar schuchter om toestemming, zich en haar kind by het vuur te mogen verwarmen. De goede vrouw nam haar welwillend op, zocht don gemak- kelyksten stoel uit, plaatste dien by het vuur, liet Blanche een kopje versche melk drinken en bood vervolgens Clotilde aan, hun een voudig maal te doeleD. Maar de jonge vrouw weigerde, dronk slechts een weinig melk, en geroerd de welwillende boerin dankend, onder nam zy weder haar moeilyken tocht. „Dat is een arme dame," zeide de echt genoot, toen zy zich verwyderd had, „en zy schyot my een aristocratische toe. Misschien vervolgt men haar en wordt haar leven bedreigd." „Dat geloof ik ook," antwoordde zyn vrouw, „want zy ontstelde by het minste geraas en zag er zoo droevig uit! De schurken hebben zeker haar man om het leven gebracht.... Arm 8chepsell Eq wat had zy een lief kiod! Hebt ge ooit zulk een lief kindje gezien? Toen ik het melk gaf, lachte het my zoo aardig tegen, als om my te bedanken. Dat God haar be30hermel" Maar Clotilde, die den weg weder wilde inslaan, van waar zy zich afgewend had, sloeg een voetpad io, vervolgens een ander dwars door de velden en geraakte eindelyk geheel verdwaald. De zon had gezegevierd over den regen en over den dichten mist, welke daarop gevolgd was; zy wierp nu haar volle stralen over de arme vluchtelinge. De warmte werd ondraaglijk, Clotilde nam haar toevlucht tot oen klein boscb, dat aan haar rechterzyde lag. Er binnen gaande, hoorde zy de bylslagen van een houthakker en richtte zich heen naar aen kant, van w«nar die slagen kwamen, om den man den weg te vragen. Maar in het gezicht van dien man gekomen, herkende zy de plaats. Het was deKalvaiio- berg van Montagny; dis man was de knecht van Pierro Dartaud en moest op bevel zyns meesters hf-t kruis, waarover wy gesproken hebben, onbakcen. Do man was nu druk aan den arotid. By dat vreeseiyk gezicht deed Clotilde verschrikt eenige passen terug en viel neder aan den voet van een ouden eik, waar zy byna stierf van schrik en ver moeienis. Na eenige oogenblikken hoordo men de slagen van de byi niet meer. Z(j boorde etn geluid vaa stemmen en daarna het ratolen van een voertug, dat zich verwijderde. Zy meende, dat haar ure gekomen was, want het schemerde haar voor de oogen, haar ooren tintelden smartelyk en een vreemde verdooving maakte zich van haar meester. Daar hoorde zy haastige schreden, een hand hief haar hoofd op en een lavende drank werd haar tusschen de verdroogde lippen gegoten. Weder een weinig bijgekomen, opende zij de oogen: zy zag een onbekende, die haar met zorgen overlaadde, en ook, dat Blanche, die nog immer sliep, in de armen rustte van den armen Philip, don idioot, die halfluid zyn geliefd liedje zoog en soms een toornigen blik naar den beroofden voet van het kruis sloeg. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1