ri3. 11590 A°. 1897 §,eze (Courazit wordt dagelijks, met uitzondering van don- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Ulcul. Maartdag O December. LEIDSCH DAGBLAD. paus DEZES COURANT: Voor Leiden per 3 maandenl .10. Tranco por post1.40. Afaonderlyko Nommere0.05. PRIJS DER ADVEETENTIËN Van 1-6 regols 1.06. Iedere regel meer 0.17{. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten do stad wordt 0.05 berekend. ■■■—■■II Dit nommer bestaat uit YIEIt Bladen. Ofticiöele fieuuisjjerintfen. KEVMSGIEIIXG. Nationale militie. EERSTE ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. Burgemeester, en Wethouders van Leiden bi engen byv dezo ter keuuis van do belanghebbenden, dat de eerste zitting vun den Militieraad, voor deze gemeente, zal gehouden worden: op Maandag den I3den December 1897, des voormidd.igs le kwartier over negenen, voor de lotelingen, die getrokken hebben Nos. 1 tol en met lüO, en op denzelfden dag dos voormiddags le hah'eli, voor lien, die getrokken hebben N03. 101 tot en met 2(J0; op Dinsdag' den Hden December 1897, des voormiddags te kwartier over negenen, voor hen, die getrokken hebben Nos. 201 tot en met 225; op Woensdag den 15den December 1S97, des vdoimiddags te kwaitier over negenen, voor bon. die getiokkcn hebben Nos. 2k.6 tot en met 350; op Donderdag den löden December 1897, des voormiddags te kwartier over negenen, voor hen, die getrokken hebben Nos. 351 tot en met 450; en zulks in een der lokalen van liet Invaliden huis (ingang door de Ivoppenhinksteey, aan do zijde der Hooglandsche Kei kgracht) alhier. Zij herinneren voorts, dat, in gemelde zitting, voor den Militieraad moeten verschijnen: 1'. de vrijwilligers voor de Militie, en 2'. do lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens -ziekelijke ge steldheid of gebreken, of wegens gemis van de gevorderde lengte; onder opmerkiDg, dat de lotelingen, die voor dien Raad niet verschijnen, geacht zullen worden geen redenen van vrijstelling te hebben en derhalve tot den dienst zullen worden aange wezen, tenvijl Jiet niet ontvangen van een op- ïoopitigsbiljet hen niet ontheft van de verplichting om voor den Milifieiaad te verschijnen of de tot staving van do redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken in te dienen. Tevens worden do belanghebbenden er met nadruk op gowezen, dat ook het inleveren van de bedoelde bewijsstukken bij den Burgemeester niet voldoende is om zich de vrijstelling te ver zekeren, waarop zjj meenen aanspraak te kunnen maken, maar dat hun bc-lang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de eerste zitting van den Militieraad. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester 27 Nov. 1897. E. KIST, Secretaris. Leiden, i December. Bij de - b'h indeling van de gemeente be- grooiing voor 1S98 in de sectiën, werd het reeds vroigtr geopperd denkbeeld aanbevolen, om de bestaande inrichting van het roiimees- t-rchap te r; organiseren door de beide rroimeesters, waarvan krachtens de tegen- woorjjgo regeling één metselaar on éón tim- merimn moet wezen, te vervangen door één inspecteur dor touwpolitie, en dus met de tank, thars den rooimeesters opgedragen, een va&t ambtenaar te heiasten, die zich geheel en uitsluitend aan dezen tak van dienst kan wijden. In de raadszitting van 28 October jl kwam cieze aangelegenheid wederom ter sprake bij de behandeling van Volgn. 64, jaarwodden van de keurders, wegers, meters, rooimeesters eri dc-rgelyken, waarbij door B. en Ws. een verhooging van de jaarwedden der rooi meesters was voorgesteld, in dier voege dat die jaarwedden te zamen zouden worden ge bracht op een beJrag van 1500. Naar aanleiding van de daaromtrent ge voerde discussiën werd de post goedgekeurd, nadat door B. en Ws. was toegezegd, dat vóór 1 Januari 1898 de Raad in do gelegen heid zou worden gesteld een beslissing te nemer, ovtr da vraag of de betrekking van rooimeester al of niet gehandhaafd zoude blijven. B. en Ws. hobben de zaak nader overwogen en zijn daaromtrent tevens in overleg getreden met do Commissie van Fabricage. Dio commissie acht den toestand, zooals die thans, bestaat, verkeerd en een verandering in de bestaande regeling noodig. De rooimeesters zijn wel gemeente ambtenaren, doch staan tevens aan het hoofd van eigen zaken, zoodat zij on- ttmgelyk al hun tijd voor den gemeentedienst beschikbaar kunnen hebben. Daarbij komt, dat dobl de uitbreiding der gemeente de aan hun ambt verbonden werkzaamheden belangrijk zija toagenomeD. Het zou, naar het oordeel der commissie, inderdaad een grooto verbete ring zijn, indien in plaats van twee rooimees ters één ambtenaar werd aangesteld, die zich geheel aan den gemeentedienst kan wijden, met den titel van „Inspecteur der Bouw- poütie," op een bezoldiging van 1500.— welk bedrag voor de verhoogde jaarwedden der bei te rooimeesters op de begrooting voor 1898 is uitgetrokken. Zooals uit do memorie van antwoord op het verslag der sectiën blijkt, is ook bij het college van B. en Ws. do bovenbedoelde reor ganisatie reeds meermalen ter sprake gebracht on wel in bovenvermelden zin. De vraag was •venwel gerezen of de werly,aamheden, thans aan do betrekking verbonden, wel door één ambtenaar zouden kunnen wor den vervuld. Het is ons echter in overe:-n- stemn ing met het gevoelen van de commissie van fabricage en na daaromtrent het advies te hebben ingewonnen van den directeur der gemeentewerken, voorgekomen, dat één ambte naar, die zich geheel aan zijn betrekking kan wijden, voldoende zal wezen. Door h n wordt th ns alzoo voorgesteld de volgende besluiten te nemen 1°. de betrekking van rooimeester wordt opgeheven met 1 Januari 1898; 2°. er wordt aangesteld een inspecteur der bouwpolitie op oen jaarwedde van f1500; 3°. de benoeming en het ontslag van den inspecteur der bouwpolitie en de vaststelling van zjjn instructie, geschieden door Burge meester en Wothoudtrs; 4°. aan de beide rooimeesters wordt ge durende twee jaren, aanvangende met 1 Januari 1898, een wachtgeld toegekend, het- we'k bedraagt voor den heer W. A, Van Lith f 300 en voor den heer J. Filippo Hz. f 250 per jaar; 5°. aan dé beide rooimeesters voornoemd worit de dank van den Gemeenteraad betuigd voor de vele en belangrijke diensten, door hen in die betrekking aan de gemeente bewezen. Door don heer A. Spijker is per adres eervol ontslag verzocht als opzichter bij de gomoentowerken, met ingang van 1 Januari 18S8. Na ingewonnen advies van de Commis sie van Fabricage bestaat tegen de inwilliging van het verzoek geenerlei bezwaar, zoadat B. en Ws. in overweging geven aan adres sant het gevraagd ontslag e rvol te verloeren, met ingang van 1 Januari 1898, onter dank betuiging voor de vele gedurende geruimen tijd in die betrekking aan de gemeente be wezen diensten. Wat aangaat h t by hetzelfde adres gedaan verzoek, dat hem behalve het pensioen een p?rsoneeIe to lage worde, verleend, z\j mede gedeeld dat adressant wegens meer dan.veertig jarigen dienst aanspraak heeft op een pen sioen, ten bedrage van twee derde gedeelten van zijn bezoldiging ad ƒ1200, alzoo van ƒ800 ptr jaar, en dat er, naar h.t inzien van B. en Ws., voor het verleenen van een per- soneele toelage geenerl.-i termen aanwezig zijn, nu ten gevolgo van do bestaande p:n- sioenregeling op behoorlijke wijze in de be langen van de eervol ontslagen ambtenar.n wordt voorzien. Bovendien heeft adressart op voor hem zeer voordeeligo wijze recht op pensioen bekomen, aangezien hy eerst sedert 1876, invoering van de eerste pensioenver- ordoning, heeft behoeven bij te dragen, ter wijl die bijdrage slechts heeft bedragen 1 per cent van de bezo'diging, welke bijdrage voor de na 1 Januari 1885 aangesteldo ambtenaren krachtens de gewijzigde Verordening op het verleenen van pensioen 2'/2 percent der be zoldiging bedraagt. B. en Ws. geven mitsdien in de tweede plaats in overweging afwijzend te beschikken op bet verzoek om in het genot te worden gesteld van een personeels toelage. Adressant grondde zijn verzoek daartoe op de omstandigheid, dat hij reeds sedert 8 Apiil 1889 aanspraak had op pensioen, waarvan by geen gebruik heeft gemaakt, om reden zijn gezondheid en krachten zulks niet vorderden, zoodat dus gedurende byna 9 jaren het be doelde pensioen niet behoefde te worden uit gekeerd, en alzoo ten bate der gemeente bleef. Aan den gemeenteraad leggen B. eu Ws. over de stukken der sollicitanten naar de betrekking van leerares in de handwerken aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, mee de adviezen der Commissie van Toezicht op de scholen voor Middelbaar Onderwijs en van den Inspecteur van het Middelbaar Onderwy8. Aanbevolen wordenlo. Mej. F. W. Kissing, derde onderwijzeres in de handwerken aan de school 3de klasse No. 4; 2o. Mej. M. L. Dykman, eerste onderwyzeres in de hand werken aan de school 3de klasse No. 1. B. en Ws. geven den gemeenteraad in overweging het schoolgeld voor Aaltje Roeloffs, leerlinge der Kweekschool voor Onderwyzers, wonende te Oude-Wetering, vast te stellen op 6 per kwartaal, op grond, dat de inkomsten van haar vader, J. Roeloffs Sr., 1450 bedrageD; en Pieter Bruinsma, te Stompwyk, en Evert Van Groningen, te Katwyk, vry te stellen van de betaling van schoolgeld, aangezien hunne inkomsten minder dan 600 bedragen. Naar aanleiding van het desbetreffend verzcek van G. Odding, weduwe van Van Klingeren, geven zy tevens in overweging aan adressante, wegens vertrek uit de gemeente, terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor haar kleinzoon H. J. Saat, vroeger leerling aan de Jongens school 2de klasse, over de maanden November en December, tot ec-n bedrag van 2.67. Insgelyks leggen z'ij over een adres van den heer L. J. Kiek, houdende verzoek om terugbetaling van schoolgeld voor zyn doch tertje, dat in den loop der maand September wegens ziekte van de openbare school der 2de klasse voor jongens en meisjes (Le rschool by de Kweekschool) is weggebleven, over het 2de kwartaal van den cursus 1897/98. Ver mits arl. 2 van het Raadsbesluit van 11 November 1S80, zooals dat is gewyzigd by Raadsbesluit van 13 October 1887, bepaalt, dat voor elk ingetreden kwartaal het volle schoolgeld is verschuldigd, ook al heeft de leerling het onierwys over uien geheelen ty-i niet genoteD, terwijl by tusscbentijds ver laten van de school geen teruggave wordt toegestaan en er geen sprake is van tusschen- tyds de stad metterwoon verlaten of in de gemeente vestigen van de ouders, kunnen B. en Ws. niet anders adviseeren dan om afwyzend op het verzoek te beschikken. Onder overlegging van de voordracht van de Commissie der Bewaarscholen geven B. en Ws. in overweging tot de benoeming van een lid dier Commissie over te gaan, ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van den heer A. L. De Steiler. Aan bevolen worden de heeren J. Korevaar P.Az. en H. C. Juta. Tevens leggen B. en Ws. een voordracht over tot verhooging van eenige posten der ge meente begrooting voor 1897, sommige als een gevolg van genomen Raadsbesluiten in den loop van dit jaar, andere wegens te laag gebleken raming. Het totaal bedraagt ƒ6965. Tot dekking van dit bedrag kan worden gebruik gemaakt van de boogere opbrengst van eenig ontvangst- posten en voor het overige uit de onvoorziene uitgaven. Krachtens Raadsbesluit van 24 December 1896 werd het reinhouden. van de aan Leiden to?gevoogde gedeelten teer diie omirggends-ge- meenten tot uit. December 1897 opgedragen aan do drie personen, die daarmede sodert de grensverandering, 1 Augustus 1896, belast waren, n. 1. wat bet gedeelte van Zoeterwoude betreft aan A. F. Van der Meer voor 825, wat het gedeelte van Leiderdorp betreft aan J. Van den Nouland voor 660, en wat het ge deelto v. n Oegstgeest betreft aan C. Schrama voor ƒ935. Sedert is J. Van den Nouland overleden, ten gevolge waarvan de reiniging van het ge deelte Leider o p dat aan Leiden is overgegaan, mede is opgedragen aan A. F. Van der Meer voornoemd onder de bestaande voorwaarden. B. en Ws. zouden het niet wenscheiyk achten om tot een openbare aanbesteding van dit werk over te gaan, terwijl door do belanghebbenden op voldoende wyze aan hun verplichtingen wordt vol laan. Zy zyn daarom met genoemde personen over een verlenging van de opdracht in overleg getreden en het is hun gelukt daarvoor meer voordeelige voorwaarden voor de gemtonte te bedingen. Van der Meer heeft zich nameiyk bereid verklaard bet werk te verrichten wat de gedeelten van Zoeterwoude en Leiderdorp botreft voor 1250, waarvoor dit jaar ƒ1485 moest worden betaald, en Schrama, wat het gedeelte van Oegstgeest aangaat, voor ƒ800 per jaar, waarvoor thans 935 moet worden betaald, beiden voor den tyd van drie jiren, terwyl wat het waterachuimen in de Haar lemmervaart betreft, waarop by de behande ling van de begrooting voor 1898 de aandacht werd gevestigd, de noodigo voorzieningen zyn genomen. B. en Ws. achten het in het belang der gemeente wonscheiyk op do bovenomschreven wijze in het reinhouden der aan de gemeente toegevoegde gedeelten voor de eerstvolgende drie jaren te voorzien, zoodat zy in over weging geven hun college te machtigen het ophalen van asch en vuilnis, het schoonhouden van de bestratingen cn verdere werkzaam heden, daarop betrekking hebbende, in de aan Leiden toegevoegde gedeelten der drie omlig gende gemeenten, voor den tyd van drie jaren, ingaande 1 Januari 1898, op te dragen aan A. F. Van der Meer, wat het gedoelte van Zoeterwoude en Leiderdorp betreft, voor 1250 per jaar, en wat het gedeelte van Oegstgeest betreft aan C. Scbrama voor 800 per jaar, en zulks onder de verder door B. en Ws. aangaande de wyz9 van uitvoering vast te stellen bepalingen. Onder overlegging van het verzoekschrift van F. A. Spiekermann, om terugbetaling van schoolgeld voor een kind, vroeger teerling van de school 2de klasse voor jongens en meisjes (Leerschool by de Kweekschool voor Onderwyzers en Onderwijzeressen) deelen B. en Ws. mede, dat uit een onderzoek is ge bleken dat adressant zich metterwoon heeft gevestigd te 's Gravenhage, terwyi zyn kind Da 21 October 1897 de school niet meer heeft bezocht. Er bestaan dus alleszins termen om terugbetaling van schoolgeld te verleenen over de maanden November cn December tot een bedrag van 2.66, zynde J/3 van het ver schuldigde over een kwaitaal. Naar aanleiding van het desbetreffend ver zoek van mej. P. W. Van Ameron, rnelcen B. en Ws., dat de leerlinge J. Van Ameron met 1 December a. s. de Hoogere Burgerschool voor Meisj.s gaat verlaten wegens ophanden zijnd vertrek naar Indiö. Zy geven uit cien hoofde in overweging aan adressante vrijstelling of terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor haar nichtje J. Van Amerom, over de laatste drie kwartalen van den cursus 1897/98 Door den inspecteur der directe belas tingen, enz. is B. en Ws. verzocht te willen mededeelen of de gemeente Leiden genegen is het lokaal staande tegen de Hooglandsche Kerk aan de Nieuwstraat tban3 laatsteiyk krachtens raadsbesluit van 20 April 1893, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten by beschikking van 2 Mei 1893, aan het R(jk verhuurd voor den tyd van 5 jaren, eindigende ulto April 1898, voor een huurprys van 50 por jaar, wederom voor gelyk tydperk onder dezelfde voorwaarden aan het Ryk te verhuren ten .einde te worden gebruikt als wachthuis voor de ambtenaren der invoerrechten en accynzen. B. en Ws.hebben daarop een onderzoek ingesteld, of de huur kan worden verlengd met het oog op de behoefte aan meerdere ruimte voor ae vee- en vleescbkeuriog, waar voor de aangelegen lokalen zyn bestemd. Het was nameljjk gebleken dat eene afzonderiyke ruimte noodig is voor hot be waren van vleescb, omdat het cigenlyke keur okaal daarvoor minder geschikt is, als zynde daarvoor te klein en omdat er gedu rende de diensturen een kolenvuur brandt. Een afzonderlyk lokaal voor bet bewaren van vleesch dat om de eene of andere reden langeren tyd aan het keurlokaal moet ver tooven, toch is gewonscht ook in het belang van de slagers. Hieromtrent nu is met den inspecteur der vee- en vleescbkeuring en met den inspecteur der belastingen in overleg getreden, cn uit dat overleg is gebleken, dat aan het thans bestaande bezwaar ten gevolge van het gebrek aan ruimte van localiteit voor de vee- en vleescbkeuring kan worden tegemoet gekomen. Ü3 ruimte, thans door de commiezen gebruikt, bestaat uit twee lokalen, een groot kantoor lokaal en een klein vertrek, dat door hen gebruikt wordt voor bergplaats van vleesch ii geval van benadering. Laatstbedoeld ver trek zoude nu, wanneer het niet benoooigd is voor de commiezen, tevens gebruikt kun nen worden voor het tydeiyk bewaren van vleesch voor de vee- en vleescbkeuring en wel in minnelyk overleg tusschen de directie van de belastingen en den iaspecteur der vee- en vleeschkeuring. Ten einde dit doel te bereiken zullen dan evenwel eenige veranderingen aan beJoeld ver trek moeten worden aangebracht. De kosten vaa die veranderingen zyn ge raamd op ongeveer 94. In het belang van de vleeschkeuring achten B. en Ws. het noodig, dat, ten einde een behoorlyko locali teit voor het tydeiyk bewaren van vteesch wo-de verkregen, tot de voorgestelde ver anderingen aan bedoelde localiteit worde overgegaan. Zy stellen dus voor hun daartoe het nooiige krediet te verleenen en bedo ld lokaal weder aan het Ryk te verburen om het te doen strekken tot wachthuis der be lasting-ambtenaren, voor 5 jaren weder tegen ƒ50 per jaar. Gelijk reeds vroeger gemeld is, werd alhier het voorstel van prof. Yan Manen „Wat nu?" door de Vryzinnige Hervormden aangenomen. Tachtig van dezen maakten hunne begeerte bekend om een zitplaats te willen huren in de Remonstrantsche kerk, terwyi daaraan de voorwaarde werd verbon den om zoo noodig een middagbeurt te doen houden voor doopsbediening, of ook wel een avonddienst te houden, om rneer Herv. pre dikanten te doen optreden en een deel der collecte vcor do N.-Herv. af te zonderen. Het bestuur der Remonstrantsche broeder schap heeft nu geantwoord,, dat het op die vraag en die voorstellen niet toestemmend kan antwoorden. By het aftreden op 1 November van den heer J. Th. Yan Schouwenburg als directeur van het rykstelegraafkantoor te Gouda voel den vele handelaren, industriöelen en particu lieren behoefte een bewys van erkentelykheid en waardeering aan te bieden aan dezen hoofd ambtenaar, voor de humane en hoogst aan gename wyze, waarop by zich steeds tegenover het publiek van zyn soms mosiiyke taak heeft gikweten. Daartoe uitgenoooigd door de Kamer van Koophandel, boden de heeren J. W. Schouten, A. C. C. Yerzijl, A. Van Reedt Doitlandt rn J. M. Noothoven van Goor, namens de Kamer, vele handelaren, induslriëelen, autoriteiten en particulier, n, den heer v. S. gisteren te zynon huize een souvenir aan, bestaan te uit een prachtig ryk gebeeliliouwdo eikenhouten boe kenkast, met een album met de namen der deelnemers. (Dbl. v. G.) Door de Staten van Noord Holland is in hunne laatste by eenkomst besloten aan HH. MM. vanwege de provincie e n openlijk blijk van hulde aan t9 bieden by gelegenhei.1 van het verblijf van HH. MM. te Amsterdam, voor de plechtigheid der inhuldiging van H. M. de Koningin. Het heeft HH. MM. behaagd de daartoe tot HH. MM. gerichte uitnooiiging te aanvaarden. Naar de „Tel." verneemt, besta.at het voor nemen ter uitvoering van het besluit dor Staten op nader te bepalen dag een vuur werk op het IJ voor Amsterdam te doen ontsteken, dat door I1H. MM. te middon der Staten in ooger.schouw zal worden genomen, By het afscheid, Donderdag te Apeldoorn, zeido de jonge Koningin o. a. tot den burge meester, dat Zy voornemens was, spoedig in het najaar terug te komen. Soestdijk zal du3 waarscbynlyk de zomer residentie zyn. Door den minister van oorlog is bepaald, dat de militaire wielryders bü de infanterie ook na hunne bevordering tot korporaal en sergeant in het bezit zullen worden gelat-n van hunne werkkielen, ten einde dat kleeoing- stuk te dragen by het schoonmaken hunner rijwielen. Voorts, dat het distinctief op den kiel voor sergeant zal bestaan uit één chevron van half goud galon, te dragen op de -rechtermouw, die dan met haken daarop wordt bevestigd. Te Delft is in den ouderdom van SO jaar overleden de heer A. Eversen, kunstschilder, lil der Kon. Academie van Beeldende Kunsten. Voordracht voor leeraar in het Neder- landsch aan de H. B.-school met 3-jarigen cursus te Rotterdam; de betren R. Buning, te GroniDgen; A. H. Smith, te Zuidbroek (Groningen). IJ. in het Duitsch de heeren R. R. F. Verbeek, te Apeldoorn, en B. v. d. Escb, te Voorburg. Do officier van gezondhoil der lote klasse dr. jP. Broekhof! Jzn uit Oost Iodió in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. 't Verhaal, dat de heer H. Van Kol een „Indisch Sociaal Weekblad" zal gaan uitgeven wordt dcor de „Soc-Dem." tegengesproken. Er i3 wel door Van Kol over gedacht, maar do kans van slagen is tot dusver te gering, om zoo iets te durven ondernomen. Een jingo veertienjarige landgenuote, mej. Annie De Jong, dochter van den mede werker aan „Het Vader l..nd", heelt zich on langs te Brussel op een Toynboe-concert als een violiste van uitmuntend taleDt en grooto verwachtingen doen kennen. Dinsdag 7 Doe. wenschen het kinder zangkoor en het fanfare-corps der Martha-Stich- ting, te Alfen aan den Rijn, in de Wetering- kerk te Amsterdam een uitvoering te geven. In do pauze sullen door den directeur der Stichting, den heer 0. Geel, mededeelingen gedaan worden omtrent genoemde inrichting. Do voorzitter van het bestuur, ds. J. G. Smitt, van Amsterdam, zal by deze gelogen beid e n inleidend woord sprekon. De lcte luit. A. G. Maris, van hot 3de rog. veld-ai t, is overgeplaatst by het 2de reg. -veld-art., doch blijft tot 1 November gedetacheerd ten buroelo van den chef van den generalen staf te 's-Gravenhago. De eersteolgende oproeping voor jonge lieden om dienst to nemen by het instructie- bataljon te Kampen, is bepaald op 4 Januari. In do gisteravond gehouden raadszitting te Goes werd met applaus begroet de mede- deeling van den voorzitter, dat de minister van biinenlandsche zaken op de begrooting voor 1898 eene som van 20,000 zal voor stellen tot aankoop van het huis, waarin het tegenwoordige proefstation is gevestigd. Z. H. de Paus heeft bcno3md lot zyn geheim kamerheer den zsereerw. h?er C. J. A. Terwindt, kanunnik on directeur van hot instituut voor doofstommen te St. Michiels- Gestel. Het stoomschip „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 3 Dec. Wight; d9 „Admiral" arrivcorde 2 Dec. van Hamburg en Antwerpen te Durban; de „Agamemnon" vertrok 3 Dec. van Amsterdam naar Java via Liverpool; do „Bundtsrath", van Hamburg en Antwerpen naar Oost

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1