N®. 11589 Zaterdag 4 December A®. 1897 feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven» F°euilleton. LSCH DAG-BLA PRIJS DEZER COURJlNTj Voor leiden per 8 maanden. 1.10, I'Yanco por post1.40, Afzonderlyko Hommers 0.05. PRIJS DEB ADVEItTENTIEN: Vfin regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}. 'Grootera letters naar plaatsruimte. Ypor het incassGoren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Ofiiciëelo Kenuisgovïugen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezion art. 6 der Verordening van den 26aten JaDCHLri 1894 (Gemeenteblad No. 5 van 1894); Brengen ter algemeen® kennis, dat tot liet doen inschrijven van nieuwe leerlingen voor de open bare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid Jager onderwijs, gelegenheid zal gege ven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens on meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klnsso, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; dèr late klasse, voor meisjes, in het oolioolgebouw aan de Boommarkt der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan do Pieterskerkstraat der 2do klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de BreeBtraat; en wel van den Cden tot en met don 18don Dec. e. k., dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnogcn tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag boven dien van half twee tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden. F. WAS, Burgemeester. 2 Dec. 1897. E. KIST, 8ecret*rie. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leideu breDgen ter algemeen® kennis, dat door A. F. MULDER, wonende alhier, een verzoekschrift is iogediend om vergunning voor den kleinhandel in sterkeu draak in het perceel Salomonsteeg No. 1. Bargemeeatsr en Wethouders voornoemd, Loidc», F. WAS, Burgomeoster. 2 Deo. 1897. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 December. Heden Is door Burgemeester en Wethouders van Leiden afkondiging geschied van de door den Raad dezer gemeente in zyn vergadering van den llden November 1897 vastgestelde verordening op de wateren in do gemeente Leiden. Daarin komen o. a. de volgende bepalingen roer: Behalve in de gevallen, waarin de verplich ting daartoe by andere voorschriften van het openbaar gezag is opgelegd, is het den schippers en hun onderhoorigen verbóden in do openbare wateren: a. van de stoomfluit gebruik te maken; b. de bel te luiden of op den hoorn te blazen, behalve op een aftand van ten hoogste 100 Meter van do brug, wanneer dit ter waar schuwing van den r,rug wachter noodig is; c. de bel te luiden of op den hoorn te blazen tusschen des avonds 8 en des morgens 6 uren in de Haven, de Oude Vest en do Beestenmarkt. Het is vGrooden zonder schriftelijke ver dunning, door of namens Burgemeester en Wethouders verlesnd, bij besloten water het ijs in de openbare wateren te breken of dasrin gaten te maken. Echter is het den schippers en hunnen onderhoorigen geoorloofd, oen vaargeul open te houden voor de scheepvaart, behalve in de Zoeterwoudsche Singelgracht en in de Witte Singdgracht tusschen de Neksluis en de Haagt rug, alsmede om sloppen te maken rondom hunne vaartuigen ter breedte van ten l oog.'ts 3 dM. Ook is het vorfcod niet van toepassing op het hakken van bijten vóór ae huizen, mits niet vóór waterstoepen. Het is verboden zonder schriftelijke ver gunning van Burgemeester en Wethouders bi) besloten water, ter verbinding van den ijsvloer der openbare wateren met den wal of onder de bruggen plankenladders of andere vooruerpen te leggen of te hebben. Het is verboden zonder schriftelijke ver gunning van Burg. en Wetb. op den ijsvloor der openbare wateren baan te vegen of met e9n bezem in de hand daarover been en weer te loopen; eenig voorwerp of eenige stof hoegenaamd op de voor schaatsenrijders be stemde openbare ijsbanen te werpen of te leggen; zonder noodzaak op de voor schaat senrijders bestemde openbare ijsbanen te komen: a. met door trekdieren getrokken voertuigen; b. te voet, anders dan ter bestu ring van eon slede, of om iemand bij het leeren behulpzaam te zijn. Schaatsenrijders en bestuurders van sleden zijn verplicht rechts uit te wijken, wanneer zjj andere schaatsenrijders of bestuurders op de openbare ijsbanen tegenkomen. Het is verboden bakens, planken, ladders of andere voorwerpen, welke zich by of op de ijsbanen bevinden, zonder daartoe gerech tigd te zijn, te verplaatsen of weg te nemen. De verordening is aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgeos bun bericht van 23/26 November 1897, in afschrift mede gedeeld. Dr. J. F. Van Bommelen, van 's-Graven- hage, trad gisteravond in de Stadszaal alhier op, om een besprekiag te houden over eenige landschappen uit den Oost-Indischen Archipel, welko besprokingen nader door lichtbeelden werden verduidelijkt. De opkomst der belang stellenden was zeer groot te noemen; de groote zaal en het balkon waren bijna geheel gevuld. Dr. Van Bemmelen horinnerdo in zijn in leiding er aan, hoe hy in gezelschap van den ingenieur IJzerman c. s. een reis heeft gemaakt door een deel van Indiö en hoe er van de belangrykste punten photographieën waren genomen, welke dezen avond, zoo goed als bet kon (het bleek direct, dat het instru ment voor dit doel niet sterk genoeg was) op het dook zonden weergogeven worden. Dat onze Oost heoiiykhedtn aanbiedt, waar men als onbekendo gaarne eens een kijkje zou willeu nemen, kreeg men dan zoo duidelijk mogelijk to zieD. Interessant was sprekers verhaal van zijn expeditie omtrent den doortocht van een deel van Sumatra tot Siam, vergezeld van, behalve zijn metgezellen, een driehonderd inbooiliogen. Het dool was, te onderzoeken in hoe vei re het mogeiyk was em spoor aan te leggen van de Ombiliënvelden tot het vervoer van steenkolen. Dat men vóór tn gedurende dien onderzoekingstocht met moeilijkheden te kampsn heeft gehad, zelfs werd er gedurende do expeditie een metgezel door de nog onbevriende inboorlingen vermoord werd docr spreker duilelyk verhaald en door lichtbeelden veraanschouwelijkt, ook hier kon mth zien, welke prachtige gezichten die streken van Sumatra opleveren. Jammer was het echter, dat het instrument de photographieón niet zoo duidelijk als wen- scbel'Qk was op het doek bracht; daardoor ging veel, ja zeer veel, van den avend ver loren, hetgeen echter werd vergoed door de begrypelyko uitlegging van den spreker. Over cén cing viel, - betreffend© 6en detl van het publiek ten minste wel wat te klager, namelijk over het rumoer, dat gedu rende het op-doek-brongen van de lichtbeelden in de zaal ontstond, waardoor het niet alleen den spreker en het bestuur der Volksbyeen- komsten lastig werd gemaakt, maar bovendien ook het met aandacht luisterend publiek werd gehinderd. Voor den aanstaanden cursu3, leerjaar 1898, zullen voor de opleidïDg van de militaire wielrijders by het 4de reg. inf. te Leiden aan den hoofdinstructeur wordon toegevoegd de sergeanten Van Waasdyk en Van Resteren, beiden te Leiden ia garnizoen. Het besluit tot annexatie van een ge deelte der kerkelyke gemeente van Zoeter- woude (Ned.-Herv. Gem.) by dio to Leiden, door het Classicaal Bestuur van Leiden ge nomen, is goedgekeurd door het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland en treedt 1 Januari 1898 in werking, met bepaling, dat kerkvoogden der Ned.-Herv. Gem. van Zoeter- woude het recht behouden op inning van den hoofdelijken omslag over 1897, ook na den datum van overgang, voor zoover deze alsdan nog niet voldaan mocht zijn. Na 1 Januari worden de leden der Ned.- Herv. Gom. van het k9rkelyk deol, dat dan aan Leiden overgegaan is, niet meer aange slagen vanwege Zoeterwoude, maar door de Gemeente-Commissie van het Ned.-Herv. Kerk genootschap te Leiden. Do Ned.-Herv. Gem. te Zoeterwoude zal door het genomen besluit financiëel sterk achteruitgaan. Op I Februari 1898 en volgende dagen zal te Leiden, te Utrecht, te Gronibgen en te Amsterdam gelegenheid worden gegevon tot het afleggen van de practische examens van arls, alsmede te Utrecht tot het afleggen van de practische examens van tandmeester. Zy, die tot de examens wenschen te wor den toegelaten vóór 1 Mei, moeten zich daartoe vóór 25 Jauuari, zy die het examen nh 1 Mei wenschen af te leggen vóór 22 April 1898, scbrifti.lyk aanmelden by den voorzitter der examen commissie, en wel te Leidon by don hoogleeraar dr. J. E. Van Iberson J.Azn.; te Utrecht by den hoogleeraar dr. T. Halbertsma; te Groningen by den hoogleeraar dr. D. Huizinga en te Amsterdam by den hoogloeraar dr. J. Rotgans. Nadere byzonderheden bevat de „Staats courant" van beden. B. en Ws. van 's-Gravonhago hebben voorgesteld af te wijzon het adres van leden van het hoofdbestuur der vereeniging „Natio nale tentoonstelling van vrouwenarbeid in Nederlana", waarby andermaal verzocht wordt een geldelyke bydrage van f 1500 uit de gemeentefondsen voor de aldaar in 1898 te houden tentoonstelling. Gi8ter.r.iddag oven halféén kwam de koninklijke extra-tr in hot spoorwegstation to 's-Gravenhage binnen, waarmede Hare Majesteiten do Koninginnen van het Loo naar de residentie vertrokken waren, ten einde Haar winterverblijf in oie stad te vestigen. By aankomst werden do Vorstinnen gocom- plimenteerd door vela op hot perron aanwezige civiele en militaire heeren, de ministers van oorlog en van koloniën, de heeren Eland en Cremor (andere ministers waren door hun tegenwoordigheid in de Kamers verhinderd); den Commissaris der Koningin, mr. Fock; den burgemeester jhr. mr. Da Beaufort; den gouverneur der residentie, generaal-majoor Doorman, enz. Nadat HH. MM. zich enkele oogenblikken met de autoriteiten hadden onderhouden, be gaven zy zich in een onoverdekte calèche naar het paleis, aan weerszyden van de Rijn straat begroet door vele omstanders, uit wier midden by het voorbyryden der Koninginnen juichkreten opgingen. Ook de weg naar het Noordeinde wemelde van belangstellenden in de terugkomst der Koninginnen. Koningin Wilhelmina droeg een bouquet van violetkleurige bloemen in de hand. De Koninginnen zyn, kort na terugkeer in do residentie, uitgereden naar de omstreken der stad. Er heeft een vergadering plaats gehad van de vrijzinnig-democratische club van leden der Tweede Kamer. Het bestuur dier club bestaat thans uit de hesren mr. A. Kerdyk (voorzitter), K. De Boer Czn. en mr. H. L. Drucker. Vad.) De minister van koloniën maakt bekend, dat, by akto op 6 October 1897 verleden voor den notaris B. Ter Kuile, te Soerabaia, de Wees- en Boedelkamer te Soerabaia heeft ingetrokken haar generale procuratie op de firma A. Van Hoboken en Co., te Rotterdam, en generale procuratie heeft verleend op het ministerie van koloniën. Het uitslaan van grove, onzodelyke taal moet aan den opeabaren weg te Amsterdam gekeerd wordon, dat wil mr. Pjjnappe!, en daarmee stemmen de meeste loden met hem in. Daarom moet het venten langs den open baren weg verboden worden en mag tr niets anders geroepen worden dan de woorden: „feestprogramma"' en „extra-tyding", want volgens het artikel der commissie zyn slechts deze twee fatsoeniyko uitroepen voor het venten met geschriften en gedrukte stukken mogelyk. Deze opvatting heeft echter den raad mishaagd. Byna allen, zelfs de voor zitter der commissie, de burgemeester in per soon, vonden het voorstel der commissie te bekrompen, te belemmerend voor allerlei onschulaigen, eerlijken handel op straat; de goeden zouden te veel met de kwaden moeten lyden. Het voorstel werd duB verworpen. De Eerste Kamer is gisteren uiteen gegaan tot Maandag 27 December als wanneer de Indische begrooting in behandeling komt. Naar aan het „H. Dagblad" wordt ver zekerd, zal binnenkort de bewerking van een nieuwe wet op het verleenen van militaire pensioenen ter hand wordon genomen. De overdracht van het rectoraat aan de Theol. school te Kampen zal plaats hebben 7 Dec. a. s. De aftredende rector, prof. D. K. Witlenga wenscht na het houden eener rede voering het rectoraat over te dragen aan prof. L. Lindeboom, door h6t curatorium als opvol ger aangewezen. In ae zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad van Donderdag worden de heeren J. M. Voorhoeve en G. H. Hintzen beëedigd, waarna zy zittiug namen. Na het indienen van verscheidene stukken, werd overgegaan tot het doen van eenige be noemingen. Tot wethouder werd benoemd in de plaats van mr. E. E. Van Kaalte, do heer G. H. Hintzen. Besloten werd tot verkoop of verhuring van oiverse gemeente perceelen. Aangekocht werden eenige perceelen onder Oud-Delfts haven ad ƒ13,000; een krediet werd toege staan van ƒ1200 voor do meubilering van het politiebureel aan de Hoflaan; van 13,000 tot uitbreiding van h<.t electri9ch kabelnet van de Coolvost naar de Gedempte Binnenrotte en van ƒ11.320 tot venplaatsing der kantoren, enz. van den reinigingsdienst naar het vroe gere krankzinnigengesticht. Het voor school gediend hebbende gebouw aan de Crispynlaan werd voorloopig ter be schikking gesteld van het ziekenhuis. Go9dgekourd werd 1 t voorstel tot afkoop van het den Staat toeko nende recht van opstal op een oeverstrook langs den Hoog noord, lot een gozameniyk bedrag van 85,000. Mededeeliog werd gedaan, dat, hot recht van heffing van schutgelden van de sluis Het Spui gegund is aan den heer M C. De Bruyn, te Overschie, voor ƒ10,000. Van Vlaanderen's-Opera-gidsen is No. 24 verschenen. Het bevat: „Cleopatra", opera in drie bedrijven en een voorspel, van August Guna. Ü6ze boekjes verdienen aanbeveling; ze verhinderen, dat de toeschouwer voortdurend in het tekstboekje kykt en er zoodoende veel van de actie voor hem verloren gaat. Daarby komt, dat hy zich de meest pakkende aria's nog eens In het geheugen kan teiugroepen, want die zyn in deze boekjes met de muziek aangegeven. De inhoud van iedere acte is kort en zakelyt opgegoven. Op audiëntie by den minister van financiën zullen gaan de heeren W. Met Tz. en T. C. Koopman, afgevaardigden van den Visschers bond te Tessel, om te trachten vrijdom van zoutaccjjns te verkrijgen voor het koken van garnalen. Te Groningen zyn van de academici gebouwen de lokalen voor anatomie belangri vergroot en verbeterd, terwyi voor de ui breiding der oogheelkundige kliniek plan gemaakt zyn. Het botanisch laboratorium 4- weldra in gebruik worden genomen, evena de academische bibliotheek, en voor het mini ralogisch laboratorium is de spade reeds ii den grond gezöt. In het gewezen regeerings- hotel zal do verzameling der gipsafgietsels van antieko beelden plaats vinden en bet groot auditorium herschapen worden In een deftige en artistieke Aula. By de Algemoene Synodale Commissie bestaat het voornemen, de aandacht der kerke- raden te vestigen op het feit, dat 30 Januari 1648 de vrede te Munster gesloten is en ben uit td nooóigen, de aandacht der gemeenten te vestigen op de groote beteekeois van deze gebeurtenis, waarvan op dien datum in het volgend jaar de 250-jarige herdenking zal plaats hebben. De generaal majoor Römer, inspecteur der cavalerie, maakte gisteren inspectie over da troepen van dat wapen, te Amersfoort in garnizoen. Hillegom: Sedert 20 November j. 1. is in de Oudobeek naby het st tion „Hillegommer- beek" alhier, dcor een onbekend mansportoon van middelbaren leeftyd, komende uit Leiden, onbeheerd achtergelaten een zoogonaamd bloemenschuitje, overdekt met acht luiken, van voren en van achteren gemerkt met de letters K. v. R., zijnde tevens voorzien van roeispanen en vaarboomen. Bedoeld persoon heeft sedert dien tyd niets van zich doen hooren, zooiat wordt vermoed, dat beioeld De klipper op liet bal. Slot.) Hy schoof zyn arm onder dien van Adolf en leidde hem gelukkig over hot spiegelgladde parket naar de deur. Wanneer Adolf niet zoo verward geweest was, zou het hem zeker opgevallen zyn, dat ieder, dien zy ontmoetten, voor den blauwen domino terugweek, en zelfe do voornaamste dames en heeren voor dit eenvoudig masker plaats maakteD. Maar hy merkte niets. In een van de kamers achter de portret galerij, die onder den naam van „Branden- burgsche kamers" bekend zyn, ver van het gewoel der balzaal verwyderd, nam de blauwe domino met Adolf plaats. Op zyn wenk brachten de bedienden hun spyzen en dranken en Adolf Busicke overwon in zooverre zijn bedeesdheid, dat hy evenals zyn metgezel zich de aangeboden gaven goed liet smaken. Nadat hij eenige glazen van den ongewonen, •zwaren wyn gedronken had, kwam het hem daar zelfs zoor behaaglyk voor en begon by vrooiyk te worden. Hy vertelde den blauwen domino, hoe by op do gedachte was gekomen, om het hofbal te bezoeken, en hoe hy in weinige uren zulk een groote som als drink geld had ontvangen. Hy pochte op zyn goud stukken oo ook op zyn voorname kennissen, en had spoedig voor den nieuwen vriend geen enkel geheim meer. Hy vei telde van kapitein Lshmann, van gravin Wangenheim en haar schoone dochter Amalie en ook van zijn teleurstelling met de schatkistbiljetten en welk een ongeluk dit voor hem was, omdat hy er nu niet aan denken kon zyn lieve Anna te trouwen. Den blauwen domino scheen dit alles zeer te amuseeren. „Nu," zeide hy, „moet gy u ten minste maar aan Champagne schadeloos stellen." Adolf Busicke dronk dan ook tot hy eindeiyk in slaap viel. Toen by door een der lakeien gewekt werd, was de blauwe domino verdwenen. De laatste gasten verlieten juist de Witte zaal en de portret-galery en begaven zich naar huis, en Adolf, die zich eerst een goruimen tyd bezin nen moest, waar hy zich bevond, wreef zich de slaapdronken oogen uit en ging daarna met tamolyk onvaste schreden de trap af en naar zyn woning, om zich daar weer uit een groen zyden Turk in een Duitschen kappers bediende te veranderen. Toen hy den volgenden morgen ontwaakte, verheugde hy zich over zyn goed gelukten streek, en genoot nog in de herinnering van de heerlykheden, die hem op het hofbal waren ten deel govallen, t6rwyi hy zyn gewone weikzaamheden als kapper waarnam. Naar de gravin Wang6nheim behoefde hy ditmaal niet to gaan; Da een bal by hot hof of andere feestelykheden sliep deze dame tot aan het middaguur en liet zich dan cioor haar kamenier eenvoudig kappen. Het was even vóór twaalven. In den winkel van den hofkapper Werner was deze met zfln bedienden yverig aan het werk; alle stoelen waren bezet docr klanten, die bediend werden of die op hun beurt wachtten, om geschoren of gekapt te worden. Plotseling giDg de deur open en een koninklijke lakei in gala trad binnen, maakte een buiding en zeide, vragend in 't rond ziende: „Is de kappers bediende mynheer Adolf Busicke hier aan wezig Toen Adolf zich aan hom bekend maakt.o, boog de lakei nog dieper en zeide: „Zyn Majesteit wenschte te weten, hoe den heer Adolf Busicke het baL bekomen was?" Penseel noch pen zya in staat om de ver bazing te schilderen, die zich niet alleen van den 8toutmoedigen Adolf, maar ook van al de andere in den winkel aanwezigen meester maakte. De lakei droog op een antwoord aan en de jonge bediende gaf met een kloppend hart de verklaring, dat hy zich zoer wèl bevond. De lakei deelde nog mede, dat de blauwe domino Zyn Majesteit den Koning in eigen persoon was geweest. Daarop vertrok hy en Adolf bleef aan een storm van vragen over geleverd, die van alle kanten tot hem gericht werden. De hofkapper meende nu zyn bediende onder vier oogen een ernstige boetpredikatie te moeten houden eu hem te moeten zeggen, dat hy niet alleen een lichtzinnig jongmonsch, maar ook een soort van hoogverrader was, die het alleen aan de genade en de alom bekende goedhartigheid van den koning te danken had, dat deze hom niet tot etraf voor zyn onbeschaamdheid naar een vesting had gezonden. De patroon nam deze gelegenheid tevens waar, om den heer Busicke mede te doelen, dat hy ni'-r fon andere plaats moist omzien, want een jonge man, die zulke vree-oiyke stroken uithaalde, mocht zich niet verstouten eon oog op de nicht van zyn patroon to slaan en te hopen, dat men hem ooit, ook wanneer hy inderdaad eenig ver mogen bezat, Anna zou toevertrouwen. Toen kapitein Lehmann dien middag in den kapperswinkel kwam, trof by Adolf in een zeer terneergedrukte stemming aan. Het ge laat van den lichtzinDigen jongen man hel derde echter plotseling op, toen do kapitein hem in korte woorden mededeelde, dat hy hem op aandrang van den koning de vyf duizend thaler van de vervallen belasting biljetten wilde betalen, tot dank er voor, dat Adolf door zyn medodeeling aan den blauwen domino bewerkt had, dat de koning den ver- dienstelyken officier niet alleen in don adel stand wilde verheffen, maar ook zyn aanzoek by de gravin Wangenheim in eigen persoon wilde ondersteunen. Door do bemoeiingen van den goedhal tigoti koning Frederik Wilhelm III waron gravin Amalie en kapitein Lehmann inderdaad reeds eenige dagen later verloofd. De kapitein was zoo gelukkig, dat hy besloot naar mr. Werner te gaan en dezen aan het verstand te bren gen, dat Adolf wel een weinig lichtzinnig en stout, maar toch geenszins zulk een vreoselyk misdadiger was, veeleer zelf3 door z|jn ongo- noodigde aanwezigheid op het hofbal twee menschenharten gelukkig had gemaakt. Toen meester Werner vernam welk een voorspraak Adolf had en hij tevens hoorde, dat de schatkistbiljetten door echt goud waren ingewisseld, wilde hy ook niet hardvochtiger zyn dan de Koning en gravin Wangenheim en zoo had kort daarop ook de verloving van Anna met don gelukkigen Adolf plaats, wiens kapperswinkel in de Friodrichstrasse nog in het jaar 1860 een dor voornaamste van Beriyn was.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1