v\ 11576 "Vrijdag TO November. k\ 1897 iQourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 18 November. Feuilleton. Moeder en Dochter. FBIJS DEZES COUBAWT: Voor Leidon por 3 maanden, 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera 0.06. PRIJS DEB ADVEBTENTIËX; Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Ypor bet iccasseoren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Het was gisteravond, by gelegenheid •der tweede bijeenkomst, niet alleen voor de Commissie uer Volkstyeenkomsten, maar vooral voor den spreker, den heer Henri M. Dek kin sr, uit Rotterdam, een eigenaardig ge zicht zulk een gro.t aantal belangstellenden weder in de Stadaraal lyeen te zien. Toen nl. e?en acht uren, op een teeken van den voorzitter, de nog vrije plaatsen stormender hand mochten ingenomen worden, en nadat verbolgens allen rustig gezolon waren, betrad de he r Dekkit g het tooneel onder applaus, zeker wel een bewijs, dat men hem door zin vroegere voordrachten hier zeer gaarne hooit. De geachte declamator opende dezen avond met een dramatisch gedicht van W. GoMin Vinni3, getiteld „By den rechter". De wtfze, waarop by dit voordroeg, was, naar onze uieening, uitstekend; bet publiek luis terde met volle aandacht en een daverend app aus was de tolk der dankbaarheid. Op verzoek gaf hy het ten vorigen jare t6n beste gegoven: „Een avondje by juffrouw Pieterse", van MulUtuli, vervolgons „Van een Konings dochter" cn de meermalen gegeven voordracht: „De Vlieg". Luide waren de by valsbetuigingen, die de hser Dekking herhaaldelijk inoogstte. Na de pauze gaf hy nog een zestal voor drachten, waarvan twee van den spreker zelf, a.l. „Hut knappe kind" en tZóo". Aardig waren ook de karakters in het stukje, getiteld „Hoe sommige Amstfrdamsche juffrouwen praten", en „Een vtrs, dat als een nachtksars uitgaat" en „Paardongang", allen van dr. E. Laurill.rd; ook „De zelfmoordenaar", van Piet Paaltjes, werd goed voorgedragen. Wegens het te late uur moest „Een Enga gement-cadeau" achterwege blyven; het was wel jammer, maar er was voor öez^n avond toch genoeg. De heer Dekking heeft aan menigeen weer een paar genoegiyke uren verschaft, wat ook dé&raatt is te danken, dat hy ty do keuze van het programma rekeüing heeft gehouden met zyn auditorium, zoodat hij zich tot populaire stukken bepaald zag, geschikt voor volks voordracht, ofschoon hy ook een programma ter beschikking heeft van uit-butend literaire waarde. De eerwaarde Moedor van het geslicht „D, voorzienigheid", aan de Hoogewoerd albi.r, herdenkt beden den dag, waarop zy vóór een kwart-eeuw als overste dier stich ting werd aangesteld. Deze dag wordt feeste lijk gevierd. Des morgens om negen uren werd er in de kapel van het gesticht een hoogmis gehouden, waarby door de kinderen de Mis van Halier werd gezongen. Daarna werd de Mosder door de kinderen in de school opgewacht en 1 ongesproken. Aan gelukwen- scben van sndere zijion ontbrak het der be minde jubilarisse ovenmii. Dn kinderen, ook die van andere bswa rscholen, werden ont haald op versnaperingen en een extra maaltijd. Gebouw en kapel zijn welwillend keurig met groou cn bloemen versierd door de heeren Speet in Van Velsen, terwijl voor hedenavond (want om zes uren wordt het feest W9er voortgezet) in de school, waar ge9n gasleiding aanwezig is, omdat er geen avondschool wordt gehouden, door den heer Creyghton een doel matige petroleumverlichting is aangebracht. De vaderlandsche driekleur wappert van het gebouw. Na eergisteravond in Delft te zyn opge treden, hield de heer Enrico Ferrl, vroeger professor in strafrecht aan de universiteit te Rome, thans lid van het Parlement, en be kend door verscheidene boeken over socialisme, gisteravond in den foyer der Stadszaal een voordracht over „Socialisme et Criminalitó". De opkomst van het publiek bestond uit een kleine vyftig personen. Op de negentiende lyst van d8 negen tiende jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel in „De Standaard" komen voor Leiden met fl 15.98'/, en Boskoop met f 182.80. Aangenomen is de toezegging van be roep naar de Ned.-Herv. Gem. te Haskerhorne c. a. door ds. W. Yoors, te Kuinre. De heer E. B. Couvée is niet, zooals eerst gemeld werd, beroepen te Ostende, maar te Brussel. De 1ste luitenant Land, van het 4de reg. inf. te Delft, doch gedetacheerd aan het bureau van den inspecteur der inf. alhier, is overge plaatst naar Leiden. De heer K., te Riele, steenhouwer te Zutfeo, is bezig met de vervaardiging van een zeer groot altaar van kostbaar en ver schillende soorten marmer, bestemd voor do R. K. St.-Petruskerk te Leiden, een meester stuk van kunstwerk. Yan het „Indisch Genootschap" had de eerste algemeene vergadering in dit seizoen plaats, onder voorzitterschap van mr. C. Pynacker Hordyk. Dez3 begon met een betuiging van hulde aan da nagedachtenis van den beer G. A. De Lange, die een welbesteed leven achter zich had on die tot het laatst van zyn groote belangstelling in Indië heeft doen blijken. Hy was de laatste redenaar in het vorig leesseizoen. Het Genootschap zal zeker den vriendeiyken en bekwamen man nog lang missen. (Applaus). Medegedeeld werd, dat tot nieuwe leden zyn aangenomen de heeren R. L. Martens, oud ambtenaar van het binnenl. bestuur in Indië, burg. van Gouda, mr. J. E. Heeres, hoogl. to Delft, A. Stoop, te Haarlem, mr. E. Fokker, J. Krap, mr. P. Rink, jbr. mr. A. J. Rethaan Macaré, leden der Tweede Kamer, mr. E. N. Rahusen, M. De Jong, mr. H. R. Van Marle, lid van de Eerste Kamer, mr. J. H. B rgsma, oud minister van koloniën, J. Doffegnio3, directeur van den stoomtramweg Modjokerti, J. C. Van Hattum van Ellewoutsdyk, lid der Provinciale Staten van Zuid Holland, Lely, minister van waterstaat, mr.E. E. Van Raalte, lid van de Tweede Kamer, mr. M. C. Van Hall, lid van de Eerste Kamer, J. F. W. Conrad, lid van de Tweede Kamer, D. F. W. Van Rees, gouvernements secretaris met verlof, J. A. Kruyt, oud-consul-generaal, jhr. Rösll, vice-admiraal, H. G. Lorch, hndtouw- on iernemer op Java, J. W. Jager, Den Haag, en G. J. Van Heek, lid van de Eerste Kamer, Tot bestuurslid ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overly den van den heer De Lange, werd gekozen de heer P. J. A. Spaan, oud-resident. Daarna leidde de heer Fokkens het onder werp „Heerendiensten" in. In de gistermiddag gehouden buitenge wone vergadering van de Kamer van Koop handel te '8 Gravenhage ia een motie aan genomen, waarby, gezien het bestek voor het eerste gedeelte der Laakhavenwerken, wordt to kennen gegeven, dat de verkeersweg om de haven, die tevens als los- en laadplaats moot dienst doen, minstens 5 M. breeder behoort te zyn; en de wenschelykheid wordt uitgesproken, dat een gedeelte van het terrein langs den verkeersweg van gemeentewege beschikbaar zal worden gehouden, om tydeiyk koopmansgoederen op te slaan. Gisternamiddag werd het gebouw van de vereeniging „Ziekenverpleging" aan de Duinstraat te Scheveningen ingewyd in tegen woordigheid van den burgemeester jhr. mr. Da Beaufort, den wethouder dr. Mouton en onderscheidene andere genoodigden. De Noord- en Zuid Nedorlandsche Opera- vereenigiog, onder directie van den heer J. G. De Groot, aldus wordt nader uit Amsterdam gemeld, is thans reeds in den stryd om het bestaan omgekomen. Eu dat ter wyi zy gereed stond om met den heer Albers zulke schoone triumfen te vieren! Reeds Dinsdag werd een vergadering ge houden van de fociótaires, waarby de leden van het orke3t zeiden het werk te zullen staken, als niet onmiddellijk de betaling van 50 pet. van het traktement volgde. De stand van de kas maakte dit onmogelijk, zoodat de voorstelling dien avond (Albers zou wederom optreden als Hamlet) „wegens ziekte" niet door kon gaan. Dat de heer Albers zeer ontstemd was over dezen gang van zaken, laat zich begrypen. Hy had een voordeelig-engagement in Monte Carlo laten loopen, om Do Groot te hulp te komen. Volgens de indrukken van den heer Albers, is de gebeele troep ontbonden. Er worden pogingen gedaan, om den heer Albers by de Nederlandsche Opera-Van der L nden te doen optreden. Volgens bet „Han delsblad" is de mogelykheid daartoe niet uitgesloten. Gisteravond kwamen een groot aantal orkestleden en koristen byeen in een café in de Nieuwe Kerkstraat, waar zy de moeliyke omstandigheien, waarin zy gebracht waren, onderling bespraken. Verschillende plannen, om ïn den oogenblikkeiyken nood te voorzieD, werden te berde gebracht; het slot der dis cussie was, dat een commissie werd benoemd, om hunne gemeenschappelijke belangen zoo veel mogeiyk te behartigen. Het geheele reglement op het gemeen waterstaatsbelang van het eiland „de Hoeksche Waard" werd gistermiddag door de Provinciale Staten van Zuid-Holland aangenomen, evenals het reglement voor,1 bet waterschap de Oost- Hoekscha dyken. Toon niots meer aan de orde zynde, werd de vergadering door den Commissaris der Koningin, in naam der Koningin, gesloten. In het kerkgebouw „Irene", te Rotter dam, vergaderden gisteravond de bestuurders van ruim honderd Oranjevereenigingen. De voojzitter deelde mede, dat, volgens een mede dealing van den burgemeester, het eerste bezcek der Koningin na de huldiging Rotter dam zal gelden. Besloten werd, dat voor noemde verenigingen binnen vier weken zouden antwoorden, of men op den inhul digingsdag zal feestvieren en versieren, of by het bezoek der Koningin. Als leeraar aan de middelbare meisjes school in de natuurwetenschappen en aan de burgeravondschool c. a. In de wis-, natuur- en werktuigkunde te Groningen worden aan bevolen dr. J. Boeseken, technoloog, .issistont in de scheikunde aan de universiteit te Groningen, en dr. R. Reinders, assistent aan het rykslandbouwproefstation te Goes. Het 10 jarig bestaan harer inrichting voor muziekonderwijs te Utrecht hebben hare leerlingen als gelegenheid aangegrepen om mej. Catharina Van Rennes een feest te bereiden. De heer Hugo Nolthenius deolt in het „U. D." mede, dat do geschenken niet te tellen waren. En een programma is er uitgevoerd, waarop onze componisten, die voor de kleintjes geschreven hebben, vertegen woordigd waren: Verhuist, Hol, mej. Van Tussenbroek, mej. Van Rennes zelf, „die in dit opzicht eigeniyk buiten en boven alle mededinging staat." Hr. Ms. flottieljevaartuig „Öerdang", ouder bevel van den luitenant ter zee der 1ste kl. P. F. Van der Velden Erdbrink, is 17 dezer van Aden vertrokken. Nader vernemen wy, dat de kolonels jhr. H. Laman Trip, G. L. Langguth en W. G. F. Snijders, commandanten, respectievelijk van het regiment grenadiers en jagers, bet 4de reg. inf. en het 1ste reg. inf., worden bevorderd tot goneraal-majoor on bestemd zyn om op te treden als commandanten van 3 divisiën infanterie en wel ondorscheideniyk voor de lste divisie in Den Haag, de 2de te Arnhem en de 3de te Breda. De luitenant kolonels W. T. De Wys en J. J. G. Van Bsrkel, beiden van het reg. gre nadiers en jagers, zullen den dienst met pensioen verlaten. HD.) Te Scbinnen (Limburg) heeft zich een comité gevormd tot het inzamelen van gelden voor een monument ter nagedachtenie van Mgr. Leramens, in leven bisschop van Van- Couver-eiland. Het zal geplaatst worden te Sebiramert, zyn geboorteplaats. Om ook inschry vingen uit Amerika te kunnen ontvangen, wordt de uitvoering van het plan een geheel jaar uitgesteld. De gemeentebesturen van Brielle, Zwarte- waal, Heen vliet, Geervliet, Oost-Voorne, Rozenburg en Hoogvliet hebben zich tot den minister van waterstaat gewend met het dringende verzoek om, alvorens door een ver legging van de Noordgeul, in den door de staatscommissie, benoemd by Kon. besluit van 4 April 1896 no. 19, aangegeven zin, tot het verval en den ondergang van voornoemde gemeente onherroepelijk wordt beslist, middelen te beramen, om het geheele ebwater dier Oude Maai weder door de Brielsche Maas te leiden. De burgemeesters in Noo.d Holland, die onlangs een gouden medaille aanboden aan den oud Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. M. Schorer, thans vice-president van den Raad van Stat9, ontvingen nu allen een exemplaar in brons. Ebld Het stoomschip „Bromo", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 16 Nov. te Marseille; de „Herzog" vertrok 16 Nov. van Ddagoa- baai naar Rotterdam en Hamburg; do „Ko ningin Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Nov. van Southampton; de „Mohican", gecharterd door de Holland Amerika lijn, zal 27 Nov. van Nieuw-York naar Amsterdam vertrekken; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 17 November te Port-Said; de „Prinses Marie" vertrok 17 Nov. van Batavia naar Amsterdam; de „Spaarndam", van Nieuw York naar Rotterdam, passeerde 17 Nov. Prawlepoint; de „Sineroe", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 17 Nov. Eastbourne; de „Ajax", van Amsterdam en Liverpool naar Java, vertrok 13 Nov. van Algiers; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 17 Nov. Gibraltar; de „Spaarndam", van Nieuw York naar Rotterdam, passeerde 17 Nov. Wight. Leimuiden: Heden, Donderdag 18 Nov., was het 12y2 jaar geleden, dat onze onderwjjz-r de hoer A. Van Loon, zyn betrekking by het onderwys alhier aanvaardde. Noordwyk: Tot brievenbesteller en post bode alhier is in plaats van den ontslagen A. G. Moonen benoemd R. Hut, van 's-Gra- venhage. Noordwyk: Gisternamiddag tusschen 3 en 4 uren werd door het harmoniogezelschap „Crescesdo" alhier, directeur de heer Oostelaar, aan zyn beschermheer F. A. G. graaf Van Limburg Stirura op den Huize Offem, vóór diens vertrek naar zyn wintervorbiyf to 's Gravenhage, een aubade gebracht. Deze attentie werd door den heer Van Stirum blykbaar op hoogen prys gesteld, g.-tuige do minzame wyze, waarop hy zich roet velen der [hoeren onderhield, en de verver^chingenf die rondgediend werden. Een viertal nummer werd ten gehoore gebracht, die, den kortd. atudietyd in aanmerking gtnoraeD, goed vol deden. Een talryk publiek, dat welwillend o| de „Plaats" was toegolateD, woonde dr. muziekuitvoering by, terwyi de heer Braakmai een Instantanóe ram van de groep executanten Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot notaris binnen liet arrondissement Breda, ter standplaats Roosen daal, W. De Rijk, candidaat-notaris te Zundert; tot ingenieur der mijnen, C. Blankevoort, thans tijdelijk adjunct-ingenieur. Aan den lsten luit. W. Van Son, van het 2de reg. infanterie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; aan den officier van administratie 2do kl. A. A. Peereboom Voller, met 16 Dec. a. s., op zijn verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Aan J. J. Westenburger, laatstelijk bewaarde» 2de kl. in de Rijkswerkinrichting te Hoorn, ver leend een pensioen ten laste van den Staat va» f 381 'sjaar9. 23) „Die bemind was...." herhaalde Emma zeer zacht. Zij keek onafgewend naar den ring aan haar -vinger en haar oogen werden vochtig. „En wanneer gij nu de kleine slang be schouwt," ging hy voort, „die zich zoo sieriyk om der. vinger kronkelt, bedenk dan, dat er vele, vele honderd jaren geleden eenmaal een oogenblik was, waaraan deze ring een blyde oeteekenis gaf. Dan zult gü zelve bly zyn on gelukkig willen maken. Een betere uit legging weet ik aan deze vondst niet to geven." Zy liep zwygend naa8t hem voort, tot zy de anderen, die vooruit waren gewandeld, inhaalden. Misschien om den ring niet te laten zien, trok zy handschoenen aan. Toen haar moeder thuis den ring bemerkte, zeide Emma eenvoudig: „Die werd ook in de urn ge vonden." Hot was misschien slechts zelfbedrog, wanne;-r Hirder zich diets maakte, dat zy telkens bloosde, zoodra haar blik van hem naar den ring dwaalde. Hy herhaalde dan in gedachten, zonder het te willen, de woorden, die hy tot haar gesproken had, en meende, dat zy dezelfde herinnering moest hebben. De raadsheer |r-fnappert had met het kwartet een meer verwyderd uitstapje Daar Brüsteiort afgesproken. Mevrouw Yan MareD, dio zich verplicht achtte den architect al3 baar gast zoo goed mogeiyk te onderhouden, verklaarde zich bereid den tocht mede te maken. Er werd dus nog eon tweede rytuig besteld. Men besteeg den vuurtoren, om het verre uitzicht over de noord- en westkust van Samland en over de zee echt uit de hoogte te kunnen genieten. Toen werd by do duikers op zee een bezoek afgelegd, waaraan evenwel de oudere dame geen deel nam, de ryke bergplaats van barnsteen bezichtigd, het duikertoestel nauwkeurig in oogenschouw genomen en eerst Iaat de terugtocht aan vaard. Men had op de maan gerekend, maar de hemel had zich bewolkt, daar er een dikke zeenevel opsteeg, en het licht van den vuur- toren was zwak. De „muzlekwagen," zooals de advocaat hem noemde, reed voorop. Het kwartet werd niet moede te musiceeren. In het tweede rytuig zat de raadBheer naast Mevrouw Yan Maren en achter hen Harder naast Emma. Men had Diet noodig te keuvelen, daar het gezang het oor bezig hield; althans de jonge lieden schenen bepaald van deze m9ening te zyn. Het lag misschien aan de gebrekkige constructie der met etroo gevulde kussens, dat zy al dichter en dichter naar elkaar toe schoven; hoe het echter gekomen was, dat hun handen elkaar gevonden hadden en nu vasthielden, daarvoor wisten zy waarschyniyk goen voldoende reden aan te geven. Emma bevond zich in dien droomachtigen toestand van geluk, die zich slechts het oneindig zalige gevoel bewust is, iets gsheel nieuws, geheimzinnigs, iets, dat tot dusverre nooit vermoed was, te beleven, in een rykere en lichtere wereld binnen te trodeD, maar niet de behoefte hoeft zich over deze ver andering opheldering te geven of het ontstaan daarvan na te speuren. Zy wist niet, wat er met haar gebeurd was, maar verontrustte zich er ook niet over, dat zy het Diet wiet. Nooit te voren had zy zoo weinig over zich- zelve nagedacht, nooit zoo geheel en al een gevoelende ziel in zich ontdekt. Het was, of alle deuren der woning, waarin zy zich thuis gevoelde, niet alleen gesloteD, maar geheel verdwenen waren, en de wanden, als enkel oogenbedrog, overal vryen toegang in een tooverachtig verlichten tuin van louter onbe kende en toch in 't geheel Diet bevreemdende boomen en bloemen verschaften. Zoo droomde zy, v<5dr zy insliep, en zoo droomde zy weder, toen zy ontwaakte. Zy beminde, maar zy was er verre van zich te bekennen, dat zy beminde. Zy gevoelde zich slechts zeer ge lukkig, zeer w6I. Toen zy zich 's morgens by haar Daaiwerk diep in haar vinger stak, bemerkte zy bet eerst, toen bet bloed drop pelde: de lichamelijke pijn was machteloos tegen dit gevoel van welbehagen, dat den geheelen mensch had aangegrepen. Eerst toen Robert Harder kwam en haar ten groet de hand reikte, dezelfde band, die heimeiyk de hare in bezit genomen had, ver- kreeg dit gevoel een bepaalde richting op de persoon. Een lichte trilling overviel haar. Onwillekeurig gaf zy hem niet de rechter-, maar de linkerband, waaraan zy den ring met de slang droeg, en Bcheen er over te verschrikken, toen de neergeslagen blik er langs gleed. Harder was in zyn ganscho wyze van doen zachter, weeker dan anders, maar niet verlegen; zyn kalmte en zekerheid gaf ook haar wezen de vroegere onbevangenheid terug. Hy zeide haar, dat hy het botooverdo bosch gevonden had en het op zich durfde nemen haar zonder omwegen er heen te brengen. Er lag in zyn woorden wederom iets, dat boven hun gewone beteekenis ging, maar zy vorschte niet naar den geheimen zin; het scheen haar toe als vanzelf te spre ken, dat alles, wat hy tot haar zeide, een geheimzinnige beteekenis hebben moest. Het weder was niet uitlokkend genoeg om naar de helde te gaan. Sedert den vorigen avond waren de wolken volkomen dichtge trokken, en nu hing de grauwe, eentonige massa zwaar over het anders zoo vriendeiyke dal. De westenwind schudde er van tijd tot tyd dichte regenbuien uit, tot groote vreugde van de landlieden, wier zandige akkers veel van de droogte te iyden hadden gehad. Ge lukkig had de tent een solide bedekking; de dames konden ook gedurende den regen er in vertoeven, en Harder hield haar gezelschap. Emma haalde haar portefeuille met teeke- Dingen en haar schetsboeken. Harder had vroeger reeds den wensch uitgesproken ze te zien; nu gaf zy ODgenoodigd, wat zy destyds geweigerd had. Ten dank daarvoor trachtte hy een mild criticus te zyn. Niets dan pryzeD, dat Btreed natuurlijk te zeer tegen zyn aard. Terwyi hy zoo langzaam het oene blad na het andere omsloeg en ty ieder zyn verstan dige opmerkingen maakte, scheen plotseling zyn opmerkzaamheid op ongewone wyze in beslag te worden genomen. Hy bief het hoofd op, ging rechtop zitten, bracht de teekeniug op eenlgen afstand van bet oog en bekeek ze aandachtig en met vragenden blik. Emma die eenigszins zywaarta zat, wist niet terstond welke schets het betrof, doch zy bespeurd- zyn byzondere belangstelling. Nu zy ziel. voorover boog, om over zyn arm heen he blad te bezien, sprong zy verschrokken op ei greep er met de hand naar om het hem t ontnemen. „Och, dat is niets," zeide zy haastig „onkel een verongolukte schots. Ik had a al lang moeten vernietigen." Hij liet het blad niet los. „Hot perspectief», bepaald gemist," antwoordde hy, „en ook dl verhouding tusschen hoogte en breedte niet juist getroffen, maar dat is hot niet, wat my in dc-zs teekening belang doet stellen. Het onderwerp zelfHoe zyt gy aan dat huls gekomen 7" „Ocb, vraag toch niet!" smeekte zy angstig „Htt is een ongelukkige samenloop van omstandigheden, diedie Haar moedor werd opmerkzaam. „Wat ie dat voor een huis?" vroeg zy. Nu zag z(J ook van haar arbeid op en naar het blad dat H.rder naar baar had toegekeerd, ofschooi, Emma het trachtte te beletten. Zy wer\ bleek. „Ha, dat!" bracht zy er zacht uit „Ik wist niet, dat je die teekening {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1