tentoonstelling Tan etsen, teekeningen, houtsneden, enz. Tan GRAADT VAN ROGGEN, VAARZON MOREL, VELDHEER en NIEUWENKAMP, in de Lakenhal 3—17 November I. Er bestaat misschien geen completer, door- werkter schilderij van den grooten meester Jozef Israels dan diens „Zandschipper", een doek, dat nog niet lang geleden ia den Rotter- damschen Kunstkring te zien is geweest. Graadt van Roggen, de etser, die zoo wonder wel onze beroemde artisten, waaronder ook Jacob Maris een eerste plaats bekleedt, be grijpt, heeft naar bovengenoemd werk een reproductie vervaardigd, die uitmuntend het schilderij tot in de fijnsti tonen weergeeft. Meesterlijk is met de etsnaald niet alleen de geheelo stemming weergegeven, doch ook de teruggave van den breeden toets van Israels' penseel is er waardig in behouden. Hierin is niet het minste effectbejag; het graveerijzer heeft hier, door de hand van den gevoeligen artist bestuurd, eene afbeelding van het oorspronkelijk werk gegeven, waar over de meester self buitengewoon tevreden kao zijn. Even gevoelig, o. a. beeriyk in de wolken gevaarten, is die andere ets uitgevoerd, naar „Do drie Molens" van Jacob Maris. Ook hierin bleef de machtige indruk behouden, die dit majestueuze landschap bij ons teweegbrengt En van welk een eerbied voor den meester, van welk een juist begrip van bot oor spronkelijke, van welk een geduld getuigt niet deze alleszins volledige arbeid? Ook Philip Zilcken, die waarlijk menig joed werk naar onze schilders beeft gegeven (laat ik hier even het teere etsje in herinnering brengen, dat hy naar Fabritius' „puttortje" maakte, en hetwelk nu in den Haagscben Kunstkring baögt), waagdo zich aan de ver tolking van do Marisseo, maar nog nooit slaagde deze tot een zoo glorievol bereiken als Graadt van Roggen in deze nMolens". De derde kapitale ets, „Schelpenvisschers", naar J. Maris is m. i. de minst geslaagde van dit voorname drietal. Het beste gedeelte wil mij het stukje strand met het karretje en de figuurtjes toeschijnen; in de lucht heeft hy niet dfit licht kunnen bereiken, wat het oorspronkelijke doek zoo volait kenmerkt. Doch ook uit de etsen, waar Graadt van Roggen zich geheel persoonlijk geeft, gevoelt men terdege het subtiele, naast den wonder baren kijk, dien deze artist op het landschap beeft. Een der juweeltjes van deze expositie yiag wel dit kleine stukje binnenplaats, „Pro veniershuis te Haarlem", beettn, waar bet karakter van den stoeren beukestam wonder lijk juist is weergegeven, en waarin al het intieme is neergelegd, dat zulk een ver trouwelijk brokje stad uitstraalt. De liefde voor oude gebouwen zit trouwens dezen schilder in het bloed. Nu eens is bet een bouwvallige huizenrij te Dordrecht, dan wedor de „Stevenskerk" to Nijmegen, of de „Bakenossertoren" te Haarlem, die hem stof voor zijn naald geven. En, als bewijs tot weik een hoogte deze knaphandige graveur het heeft gebracht, mag wel dat „Vergezicht op Haarlem" worden aangehaald, waar, heel in hot verschiet, de bouw der majestueuze St.-Bavo kerk als in een nevel ten hemel ryst. Geloofsbrieven van mr. Yan Gilse. Het nader verslag is verschenen van de commissie uit de Tweede Kamer, bestaande uit do hoeren De Savornin Lobman, Bahl- mann en C. Van Bylandt, aangewezen om een onderzoek in te stellen naar de geloofs brieven van mr. Van Gilse. Zij heeft opnieuw alle vroeger door haar goadgekenrde stem biljetten stuk voor stuk nagezien en al die gene, waarop eenige aanmerking kon worden gemaakt, ter zijde gelegd, met het doel om de Kamerleden in de gelegenheid te st.-llen, zeiven alle min of meer quaestieuzo tiljetten te beoordeelen. Ook de vroeger van onwaarde verklaarde heeft zij nog eenmaal nagezien. Daar de onwaarde van gden dier biljetten twijfelachtig was, met uitzondering van dat, hetwelk reeds in het vorige rapport is ver meld, heeft zij die bij dit verslag, evenals bö het vorige, verder buiten beschouwing gelaten. Thans is dus alleen de vraag of de andere beschouwing van de vroeger goedgekeurde stembriofjes invloed kau oefenen op de vroeger verkregen, in het eerste rapport neergelegde conclusion, volgens welke de heer Van Gilse heeft verkregen 2451, de heer Heemskerk 2450 stemmenvan welk eerste cijfer echter sal rroeten worden afgetrokken 1, terwijl aan het tweede 1 moet worden bijgevoegd, ingeval de Kamer zich met de conclusion van dit eersto rapport vere.nigt Met andere woordende vraag is thans, of de cijfers 2451 en 2450 als basis van berekening moeten behouden blijven. In eene bijlage heeft de commissie van hare bevindingen een schema gegeven. Daaruit blijkt, dat op 185 van bedoeldo stembiljetten eenige aanmerking kan worden gemaakt. De uitkomst van de telling zal nu afhangen van de beschouwingen, waarvan de leden uitgaan. Worden al die twijfelachtige biljetten van onwaarde verklaard, dan moeten van de 2451 op den heer Van Gilse 87 en van de 2450 op den heer Heemskerk 98 worden afge trokken, zoodat dan de heer Van Gilse ver kozen is. Maar er zijn nog vele andere com binatiën mogelijk, al naarmate men sommige rubrieken van twijfelachtige biljetten al dan niet als ongeldig wil vorklaren. Do commissie blijft van oordeel, dat geen andere biljetten van onwaarde moeten worden verklaard dan die in het eerste rapport vermeld en dat dus niets moet worden afgetrokken van de ver kregen cijfers: Van Gilse 2451Heemskerk 2450. Bij geen lid der commissie is twijfel gere zen omtrent de bedoeling der kiezers, die de bovenvermelde 185 stembiljetten hebben inge vuld. Wat het biljet van Woudsend betreft, dat de commissie niot van onwaarde ver klaard heeft, wilde men dat wèl doen, dan behoort dat ook te geschieden om dezelfde reden met een biljet van Balk, dat aan don heer Van Gilso is toegekend, omdat het vakje, voor dien heer bestemd, blijkbaar veel zwar ter was. De commissie zou dus by hare conclusie kunnen volharden, indien niet sedert nog een adres was ingekomen van de bpido leden van het stembureel te IJlst, die thans verzekeren, dat Cnossen, toen hy op het stembureel ver scheen, bij h9n onbekend was, evenals by don burgemeester, terwyi hy ook het stembureel geen enkele verklaring heeft gegeven. De commissie heeft niet zonder eenige be vreemding kennis genomen van ditscbryven, omdat zy in het door hen den 26aten Juni onderteekend stuk niet die verklaringen hebben afgelegd, en nu, ruim twee weken nadat het verslag der commissie was gepubliceerd, een voorstelling van feiten gaven, die by de vroe gere zonderling afsteekt. Ook is die verklaring in stryd met een voor een notaris afgelegde verklaring van den heer Van der Meulen, d. t het aanwezige lid van het stembureau Anna Rypkema, wethouder te IJlst, genoemden Coossan persooniyk kende. Intusscben mag de commissie het niet ontveinzen, dat thans tweo personen, die het weten kunnen en moeten, een slechts op vermoedens berustende daadzaak beslist tegen spraken. Zy is niat bevoegd Cnossen met de beide adressanten en andere getuig :n voor zich te doen verschijnen, om hen nader te onder vragen. Daar nu het bewys v^n het Lit, dat Cnossen ten onrechte van de stembus ge weerd is, moat geleverd worden door hom, die er zich op beroapt, en dat bewys niet, althans vooralsnog ni.t vollo.en le geleverd 13, meent de commissie onder de gegeven omstandigheden terug te moeten komen op haar eerst uitgesproken gevoelen, hierop neer komende, dat bewezen is, dat bedoffde Cnoasen in stryd met de wet van de stembus is ge weerd en dat diensvolgens het op den heer Heemskerk uitgetrachto aantal stemmen met één moet worden vermeerderd. Het resultaat is derhalve, dat op de heeren Heemskerk en Van Gils9 esn gelyk aantal stemmen is uitgebracht of geacht moat wor den te zyn uitgebracht Vermits nu da heer Van Gilse ouder ir. jaren is dan de heer Heemskerk, voorts blykens de overgelegde stukkon den vereisckt9n leeftyd bereikt heoft, Nederlander is en geene betrekkingen bo kleedt, die onvereenigbaar zyn met het lid maatschap der Kamer, zoo stelt de commissie, met intrekking van hare vroegere conclusio, voor den heer mr. J. A. Van Gilse als lid der Kamer toe te laten. In overleg met den voorzitter der Kamer zal de commissie Woensdag en Dondordag den lOden en llden Nov., des voormiddags van 10 tot 11 uren, in de Kamer der 3Je afdeeling aanwezig zyn, om de leden in de getegenbeil te stelten zeiven de 185 bovenbe doelde biljetten in oogenscbouw te nemen. Uit eene omschryviag en verdeeling in zeven soorten der twijfelachtige stembilj tton, door de commissie ate bylage by haar verslag gevoegd, blykt, dat niet duidelijk of niet geheel zwart gemaakt ivaren 39 biljetten voor don heer Heemskerk en 30 voor den heer Van Gilse; kenbaar waren door' overschrijding van het zwarte vak 29 biljetten Heemskerk en 23 biljetten Van Gilse; bijvoeging vertoonden van strepen of punten 8 Heemskerk en 11 Van Gilse; gevlakt waren 14 Heemskerk en 15 Van Gilse; twee vakken waren geraakt 2 Heemskerk en 3 Van Gilse; doorgestoken waren 5 Heemskerk en 2 Van Gilse en eindeiyk 1 biljet Heomskerk en 3 Van Gilse nagelindruk vertoonden, een gevouwen hoek hadden of waar van het papier gescheurd was. Gemengd Nieuws. De biscuitfabriek „N u t r x", aan de Hoogewoerd alhier, nog slechts korten tijd in werking, gaat voort haar fabrikaat steeds meer en meer bekend te maken. Ten einde in de gelegenheid te stellen de qualiteit er van te beoordeelen, zendt zy aan dezen en genen kleine pro fjes in nette trom meltjes, opdat men de overtuiging zal erlangen, dat het Nedorlandsche fabrikaat niet by het buitonlandsche behoeft achter te staan. Do fabriek is trouwens geheel op Engelscho leest geschoeid en voorzien van de nieuwste Engelscbe machines, terwyi aan ervaren Engelschen de leiding der fabricage is toe vertrouwd. Voorsbands worden slechts eenige soorten in den handel gebracht. Later zal ook tot het fabriceeren van nog andere worden overgegaan. Do fabriek maakt ook op do volgende wyze reclame. Ze heeft een damspel doan vervaar digen, dat gratis wordt verstrekt, als men een zekere hoeveelheid Nutrixdamscbyven-kaakje3 koopt. Het is een zwart-wit damspel met letter grepen op de witte vakjes, waaruit o. a. het volgende versje is samen te stelten; d'Ean is verzot op eten, En d'andre op het spel, Ja, heel veel toch vergeten Daarvoor hun eten wel. En daarom zyn die beiden In een spel hier vereend, En daDken wy 't aan Nutrix, Dat zy 't ons heeft verleend; Al spelen we onophoudlyk staag, We voeden daarby onze maag. Het krankzinnigengesticht „Ende geest" heaft opnieuw eon belangrijke uit breiding ondergaan. Er zyn thans weder paviljoens gereed, zoodat vermoeJelyk in den loop dezer maand wederom een honderdtal plaatsen beschikbaar koip'In het geheel kunnen aldaar nu byna 400 patiënten worden verpleegd. Ter viering van haar éénjarig be staan, zyn door de Leidsshe Cricket- en Foot- ballclub „Unte" tegen morgen, 6 Nov., eenige wedstrijden uitgeschreven op haar veld buiten de voorm. Hoogewoordspoort, ter wyl des avonds een smoking-concert zal gehouden worden. De opbrengst van hot vervoer van den Ry'nlandsehen Stoomtramweg gedu rende de maand Aug 1897 was: reizigers aantal 50,144; opbrengst 7422.92; goederen en diversen 1733.93 Totaal 9156.85. Van 1 Jan. tot ultimo Aug. 1897 reizigers aantal 261,510; opbrengst/"36,301.93s; goede ren en diversen/5355.04. Totaal /"42,156.97s. Per dagkilometer bedraagt dit 19.28. Verleden week kon men in som mige dagbladen lez9n, dat de intercommunale telephoondraden tusschen Amsterdam en Rot terdam ook werden gebruikt om te telegra ph eeren. Deze mededeelingon waren een weinig voor barig, da.r men eerst sedert deze week, Maandag 1 November, begonnen is de ge noemde telephoondraden gelyktydig voor het telephoon on telegraaf verkeer te gebruiken. Men meene niet, dat hierby het voor eenige jaren veel besproken stelsel van Rysselberghe wordt gebruikt, welk stelsel in de praktyk niet voldeed en daarom ook niet in toepassing te gebracht. Dit stelsel beoogde de bestaande yzeren telegraafdraden ook to gebruiken voor het telephoneeren, waarvoor dus maar één yzeren draad zou gebruikt worden, en waar door de aanleg van afzonderlijke telephoon draden Diet noodig zou zyn geweest. De door het Rijk aangelegde intercommunale telephoon draden bestaan echter uit een dubbele ge lei hng. heen en terug, en dan niot van ijzer, maar van koperbrons. Deze dubbele geleidingen worden thans gebruikt om te ttlephoneeren en er tevens met een Mors9-toestel langs te telegrapheeren, welke proeven good geslaagd mogen genoemd worden. Een herhaling van het feit, onlangs door landbouwers in den Haarlemmermeer b9drtven, die de telephoondraden, langs en over hunne eigendommen gespannen, ver- wyderden, kan nu niet meer zonder over treding der tolegraafwet van 1852 geschieden. Door het gelyktydig telegraphaeren en tele phoneeren zyn nu tie intercommunale tele phoondraden ook tot telegraafdraden gemaakt, waarvan de beschadiging of vernieling door de wet van 1852 strafbaar is gesteld. Zou wc-llieht dit het hoofdmotief zyn van het tweeledig gebruik der telaphoondraden? Het gerechtshof te 's Graven hage bevestigde gisteren het vonnis van de rechtbank te Dordrecht, waarby een veld wachter uit Oud-Albla8 wegens diefstal van er.ren uit een geslotin kippenhok is veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf met on' zitting van het recht om woer een be trekking ty de politie te bekleedtn gedurende 5 jaren. In de zaak van den postbode te Heynenoord, die door evengemelde rechtbank tot 2 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, wegens verduistering van geld, hem ter verzending per postwissel toevertrouwd, heeft het Hof, alvorens een beslissing te geven, een nieuw onderzoek bevol n. Een incidenteel© Haagsche trouw- party zonder persoonlyke ongelukken. Maandag miid3g, even Da 12 ur«.-n, kwamen twee paarden, gespannen voor een ledig trouw- rytuig, zonder ko9tsier, de Jacobastraat aan den Z.-Westbuitensingd uitholleD, in vliegende vaart in de richting der Loosduinsche brug; even vóór genoemde brug kwam het rytulg in botsing met een bierwagen, waardoor het de achterwielen verloor en de bierwagen oenige schade bekwam. De dieren, niet ge breideld door cit oponthoud, renden maar door en slingerdon „en passant" nog een brik te water, welke ter reparatie by een smid voor zyn werkplaats stond. Eindelyk werden zy aan de Hemsterhuisstraat gegrepen. Wonder is bet, dat op dat drukke uur geen ongelukken zun voorgekomen Ook bruid en bruidegom mogen van geluk spreken, dat zy dit avontuur niet hebben bygewomd. (D. v. Z. Hj Voor het kantongerecht te Haar lem had zich Dnsdag een barbier, tevens sigarenmaker, te verantwoorden wegens over treding van do arbeidswet in het volgende, niet alledaagsche geval: Ongeveer halfacht des avond3 had een inspecteur van politie in do werkplaats een jorg.n beneden de 16 jaar gezien, die, volgens zyn zeggen, niot voor zyn patroon arbeidde, maar wèl neveDs hem gezeten was, om naar het „bossenmaken" te kyken. Beklaagde ver klaarde eveneens, dat de jongen niet voor hem werkte, maar dat deze, als er iemand in den barbierswinkel kwam en bckl. met sigaronmaken in oen achterkamer bezig was, dan in den winkel ging om een praatje met den bezoeker te maken of den klant in te zeepen, Het Openb. Min. eischte f 3 boete, omdat het aanwezig zyn van een jongen in ean werkplaats na 7 uren des avonds reeds als oen strafbaar feit beschouwd mo3t worden. De Haarlemsche rechtbank boval gistermiddag de gevangenneming van F. Zaager, to Edam, verdacht van meineod in do zaak van do herbergiers De Vries aldaar, die beschuldigd zyn een arbeider, De Beer, met flesschen te hebben geslagen, zoodat hy voor dood ble9f liggen. Gistermorgen viel by het tuig- exsreeeren een der jongens van de „Wasse naer" te Amsterdam uit de ra van het instructieschip „Pollux". Onmiddellijk werd hy naar de apotheek der werf gebracht Genees kundige hulp mocht echter niet baton; een uur later is de jongen overleden. Het ïyk van de weduwe Weber, uit de Langestraat, die Zondag-nacht uit hare woning is gegaan en niet teruggekeerd ia, werd gistermorgen uit de Heerengracht bi) de Korsjespoortsteeg opgevischt. De internationale sneltrein H. IJs. Sp. van Parys naar Amsterdam kwam door den dikken mist gisteravond 45 minu ten te iaat te Rozendaal aan. Ook de laatste sneltrein van Antwerpen naar Amsterdam had vertraging. Uit Gouda meldt men, dat, ten gevolge van het overly den van den heer C. J. G. Prince, eenig firmant der firma Jan Prince Co aardewerk en pijpenfabrikan- ten en handelaars in steenkolen aldaar, de uitgebreide zaken dier firma geliquideerd wor den. Daardo.r zulten dan ongeveer 70 man, waaronder huisvaders met groote gezinnen, zonder werk geraken. Ongeveer een zestigtal belang- stellenden heeft voorloopig instemming be tuigd met het plan tot oprichting eener coöperatieve eierverkoop-vereeniging. Vele landbouw ot dorps-vereenigingen betuigden eveneens hare adbaesie. Zaterdag 13 November wordt eene verga dering gehouden te Ruurloo, ten einde over de zaak van gedachten te wisselen, en, zoo gewenscht, voorloopige stappen tot voorbe reiding en oplichting te doen. „Peking", het fraaie buiten van den vorigen burgemeester van Basro, zal eer lang weer bewoond worden Hot is naar het gerucht loopt - aangekoebt door graaf Van Recht er en Limpurg, voor ƒ85,000. De brandweerman F. Pieterman, 25 jaar oud, die Dinsdagavond by den brand op don Fey=noorddyk te Rotterdam door de stoomorandspuit No. 1 over het onderlichaam gereden werd door een der achterwielen en zwaar gekwetst opgenomen werd in het Ziekenhuis, is aldaar na een gevaarlfike operatie overleden. De man war gehuwd en laat een weduwe met drie kinderen achter. In de wachtkamer lste klasse aan de Delftsche Poort te Rotterdam werd aan een dani9 haar beurs ontrold. Nog even to voren had zy naar het zich daarin bevin dende spoorwegkaartje gekeken. Zy vermoedt, dat een an tere dame, die eenigen tydinhare nabyheid was en opeens verdwenen bleek, de daderes is. Vier diamantbewerkers waren op Maandag 19 Juli in een koffiehuis aan den Zeedyk te Amsterdam en kregen ruzie over de betaling. Eén hunner werd op onzachte wyze naar buiten gewerkt on kwam op do straatsteenen terecht. E9n 6tuk of wat be schonken metselaars vonden dat zoo bar baarscb, dat zy zich in de zaak mengden, met dit gevolg, dat een der kameraden door den topper en zyn beide bedienden werd ge slagen. Dit drietal had zich gisterea voor de Am- sterdamsche rechtbank te verantwoorden. Het bleek, dat by de vechtparty over en weer heelwat klappen gevallen waren, zoodat moeiiyk viel uit te maken wie de meeste gehad had. In ieder geval schenen de drie mannen op de bank der beschuldigden nlst voor een kleintje vervaard, hetgeen zy dan ook in het verleden reeds bewezen bobben. Zy waren alle drie vroeger wegens mishan deling veroordeeld. Het O. M. eischte tegen den tapper en zyn beide helpers een boete van ƒ15. Men meldt uit Beusden aan het „Utr. Dgbl.": Dat de fl sschentrekkers thans ook op het platteland bezoeken brengen, om er hun prak tyk uit te oefenen, bleek verleden week. Twee als hoeren gekleede personen meldden zich in het Land van Heusden by sommige lieden aan, en veilden, met een welbespraaktheid, aan dat volk eigen, loten, die zy voor 10 gulden, maar ook wel voor minder verkochten, onder voorwaarde, dat by het trekken van een prys ('t was een lotery zonder nieten) het ont brekende werd ingehouden. Zoo kwamen zy t3 Veen by iemand, van wien zy wisten, dat hy verleden jaar een lot uit zulk een denk beeldige lotery had gekocht. Zy maakten zich bekend als reizigers van een handelsfirma te Amsterdam en verklaarden, door die firma gezonden te zyn om hem mede to deelen, dat hy een prys van ƒ750 getrokken had, maar dat die prys niet kan worden afgegeven dan tegen vooruitbetaling van 5 pet., in dit geval ƒ3772. Tosn nu die menschen verklaar den niet zooveel geld te bezitten, stelden zy zich ook met lx/7 tevreden, alweer onder voorwaarde, dat men er genoegen in moest nemen, dat de restearende 30 by het ont vangen van don prys daarvan werd iDgehouden. Na hun slachtoffer een „goeden dag" gewenscht te hebben, voltrokken zy. De wakkero brigadier-titulair Smoor, te Yeen, wien die heeren en hun handel verdacht voorkwam, spoorde hen op, en rustte, na l u signalement opgenomen te hebben, niet voordat zy io han den der politie waren. To Rotterdam werden zy aangehouden en in verzekerde bewaring gezet. De heer P. Nolting heeft in de Raadszitting van 28 October jl. by de behan deling der gemeentebogrooting de voeding in het Armenhuis ter sprake gebracht. Hij zeide, dat hem by een bezoek aan het huis was gebleken, dat hot eten allorschandelykst was: de vermicellisosp voor de zieken was niat te eten, de verpleegden kregen droog rogge brood. Door de „Ned. Bakkorscourant" werd deze bewering nog aangedikt. In verband met deze quaostie heeft een der verslaggevers van bet „Handelsblad" ge heel onverwacht, zonder dat eenig lid van het Burgeriyk Armbestuur noch de directeur van het Armenhuis van zyn bezosk in kennis waren gesteld, het huis bezocht. Dadeiyk werd hem tojgang verleend tot de keukens, waar men bezig was het middag maal zoowel voor zieken als gezonden op te scheppen. Zeer welwillend werd hem van de ver schillende spyzen iets ter proeving verschaft en hy vond alles uitstekend. Hy zeide ook daaromtrent: „Naar hetgeen ik in het Armenhuis zag en proefde te oordeelen, moet de klacht des hseren Nolting ongegrond worden genoemd". Notaris Th., to Roermond, tegen wien door het O. M by het gerechtshof te 's-Hertogenbosch geëisebt werd bevestiging van het vonnis der Roerraondsche rechtbank, waarby hy was veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en ontzetting uit zyn ambt wegens valschheid, tweemalen gepleegd, is gisteren door het Hof veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf zonder ontzetting, ter wyl het vonnis o. m. in zooverre werd gewyzigd, dat slechts ééne valschheid bewezen werd verklaard. De tooneelvereeniging „Aduindo", te Amsterdam, hoeft besloten een interna tionalen tooneelwedstrijd uit te schryven, welke zal plaats hebben in de maand Mei 1898. In sommige Friesche gemoonten wordt nog in de openbare schoten oen derde les (avondschool) gehouden. Te Akkrum wilden de bevoegde .autoriteiten die derde les afschaffen, maar daartegen kwam van de zyde der ouders zooveel oppositie, dat het gemoentebestuur besloot om de derde les niet af te schaffen, te meer, omdat bet hoofd der school ook voor het voortbestaan der avondschool pleitte in een daarvoor belegde mesting. Een advocaat uit Batavia kwam in 1893 wegens gezondheidsredenen na^r Nederland en betrok met twee dochters en een zoon een huis in Den Haag. In 1895 keerde hy n.iar Java terug en hervatte daar zyn praktyk. Intusscben was hy over de jaren 1893 tot 1895 in de vermogensbelasting aan geslagen. Meenende die niet verschuldigd te zyn, daar by steeds voornemens was geweest naar Indië terug te keeren, eischte by het betaalde van den Staat terug. By vonnis der Haagsche rechtbank is die eiseh ontzegd. De rechtbank overwoog,, dat blykens de geschiedenis der wet op do ver mogensbelasting, de rechter met ter-zyde-stel ling van het juridisch begrip „woonplaats", in elk speciaal geval naar de omstandigheden heeft te beslissen of de aangeslagene hier te lande feitelyk zyn gewoon verblyf houdt, af gezien van de vraag waar hy zyn domicilie heeft. De omstandigheden wyzen hier u:$ dat de aangeslagene in Den Haag Leek gewoond. Te Krimpen aan den IJs el brak een felle brand uit in do bouwschuur van den landbouwor T. Biemond. In enkete oogen- blikken stond do schuur, die geheel gevuld was met koren, hooi, stroo, enz., ia lichterlaaie. 6 paarden, 1 stier -en 7 varkens kwamen in de vlammen om. De schade wordt door assurantie gedekt. In Friesland, Groningen en Noord- Holland zyn de laatste dagen tal van beste runderen; aangekocht met bestemming naar Rusland.Zooals te begrypen is, maken de verkoopers by deze gelegenheid hooge pryzeD, Zooals gemeld werd, is de 75jariga Jansen te Nieuw Dordrecht onder verdacht® omstandigheden in een schapenhok dooi gevonden. Da man was nameiyk geheel be'oloei en aan bet hoofd verwond Uit het geneeskundig onderzoek bleek, dat Jansen waarschynlyk met een stok op he$ hoofd is geslagen, aan bloedverlies is overleden en dat de wonden aan hot hoofd doodelyk w.ren. Een jeugdig persoon, T., is als dé vermoedelijke dader in hechtenis genomen en naar Assen overgebracht. Jansen was des avonds of des nachts by de woning van T. gekomen, die met zyn zuster in huis was, en wilde die woning, waarin hy ook reeds vroeger verblyf bad gehouden, binnendringen. T. wilde dit beletten en stootto hem, naar hy verklaart, terug. Jansen werd echter den volgenden morgen, doo 1 in een schapenhok gevonden, met ernstige wonden aan hst hoofd. (P. D. C.) Do man, diezichtydensdover- kiezingsperiode te Bergen-op Zoom schuldig maakte aan tweemaal stemmen, werd gisteren door de rechtbank te Breda vrygesproken. Nader wordt gemeld dat de hoog- ste prys in de Brussslsche tentoonsteliïngs- lotery (100,000 fr.) fc9 Maastricht is gevallen. De gelukkige winnaar is de heer Kersemae- kers houder eener bodega. In de visitatiezaal te Rozenaaai werd aan een dame de beurs met geld en spoorkaartje ontfutseld. Naar zy meent, kaq

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2