N°. 11565. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Zaterdag DSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden,f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlyko Nommere0.05. s PRIJS DER ADVERTENT IEN Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grooter© letters naar plaatsruimte. - Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 5 November. Heden herdenkt de heer B. Gaykema, gepensionnoord konstabel-majoor der Kon. Ned. Marine, thans concierge aan 's Rijks Etbno- graphisch Museum alhier, den tijd, dat by ruim veertig jaar geleden, op jeugdigen leef tijd, in 's Ryks zeedienst trad. In dienst getreden aan de ^Kweekschool ▼oor Zeevaart alhier, vertrok hij in October van het jaar dier in-dienst treding naar Ned. Oóst lndié, en keerde in het j.iar 1862 naar Nederland terug. Gedurende dien tijd nam hij deel aan de expeditie tegen Bereou Borneo 1857, alsook in do jaren 1859 on 1860 tegen het Rijk van Boni, waar hij met de landings divisie c!en tocht naar de hoofdplaats mede maakte In het jaar 1863 vertrok by over Suriname en Brazilië na^.r O. I. en keorde in het jaar 1869 naar Nederland terug. Gedurende dien tijd nam by deel aan de expeditie op de rivier van Singkel, "W. K van Sumatra, in 1867 tegen hot Ryk van Mandar, Celebes, en in Let jaar 1868 tegen Bali. In het jaar 1870 vertrok hy naar Suriname ©n keerde in 1872 terug naar Nederland. In hetf jaar 1876 vertr.k hy mar O. I. en keerde in 1SS0 terug. Gocurende dien tyd nam hy deol aan do expeditij tegen Atjeb, en daarna aan het vernietigen van een be ruchte roo vers vloot in den Bangaai-Archipel, Molukk6n. In hot jaar 1S83 werd hy op zijn verzoek eer vel uit den zeedienst ontslagen met het door hem verdiende pensioen. Datzelfde jaar werd hij benoamd tot op zichter en twee jiren later als concierge aan 'a Ryks Ethnographisch Museum alhier Wy wonscben, dat by die betrekking nog vele jaren moga vervullen. Wy zyn dit jubileum nu eerst te weten geko.oen, en daarom kuunen wij hem op zyne vele zwerf tochten moeilyk volgen, te meer, daar het altyd zyn wensch is geweest, om het zoo stil mogelyk te houden en vry van alle felicitation te blyven; doch op iemand, die zóó vele tochten hesft meegemaakt, wilden wy toch wel een weinig de aandacht vestigen. De eersto der Volksbycenkomsten in het seizoen 1897/9S heeft gisteren op gezellige wijze plaats gehad in de Stadszaal, die, even als het balkon, geheel gevuld was. Dit samenzyn werd door den voorzitter der Commissie voor de Volksbyeenkomston, mr. Ch. M. Dozy, met een kort woord van welkom geopend, er aan herinnerende hoe goeJ deze byeenkorasten bier ter stede staan aangeschreven, en verder zyn dank betuigende aan Burg. en Weths benevens den gemeente secretaris, die gehoor hadden gegeven aan de uitnoodiging, door de Commissio tot hen gericht, om dezen avond met hun tegenwoor digheid to vereeren. Na een kort applaus op deze woorden trad de kap?l der cLd. schuttery, onder directie van den heer Joh. C. Goyp, op, om een bepaald waardig programma uit te voeren, dat werd geopend met de ouverture „Ruy-Blas", van Mendelssohnook iets van Beethoven, de inleiding en het koor uit de opera „Carmen", van Bi?' t, eon fantaisie van Joh. C. Goyp naar de opera „Faust", enz. kreeg men te hooren. Behalve deze muziekstukken der kapel werden nog eenige zangstukken uitgevoerd door de dames Oort, Suringar, Martin, Ocst- dyk, Verdam, Piek en Feenders, wier zang werd begeleid door pianospel van mej. Gripe- koven. Al deze dames hadden hare bereid willige medewerking verleend om den avond tot een inderdaad genoeglyken te maken, en dat zy hiervan de noodige voldoening smaakten, getuigden de groote stilte, welke er gedu rende bet uitvoeren der verschillende zang stukjes in do zaal heerschte en het handgeklap na het eindigen er van; het „Zigeunerlied" werd zelfs gebisseerd. Na de pauze werd raej. Gripekoven door de Commissie een prachtige bloemenmand aangeboden, welke zy daDkbaar in ont vangst ram Een waardig slotnommer werd nog op den eersten avond van het 43 jarig bestaan der „Volksbyeonkomsten" uitgevoerd door des heeren Geyps kapel; nl. het Wien Neerlandsch Bloed", dat door allen, door de mannelyke bezoekers met ontbloote hoofden, staande werd aangehoord. Een woord van dank aan de dames, die zich zoo bereidwillig bobben aangeboden om reeds nu tal van bezoekers der Volksbyeen komsten een paar aangename uren te doen •genieten l Het adres van de Vereeniging tot ver betering van den gezondheidstoestand te 's Gravenhage aan de TweeJe Kamer betref fende de verversching der grachten, is, voor zien van 9000 handteekenmgen, aan do Kamer verzonden, nadat het 10 dagen ter teekening heeft gelegen. De meeste handteekeningen zyn afkomstig van bewoners aan de grachten in de binnensts j. Ovtrigens hebben v.le werkgevers,.patroons en fabrikanten krachtig medegewerkt om de adresbeweging te bevorderen. Natuurlyk zou het aantal handteekeningen grooter zyn geweest, ware htt adres ter teekening rondgegaan in den tyd, dat de grachten de meest onaangename geuren ver spreidden. In het schrijven wordt gezegd, dat mat bijzondere voldoening is ontwaard, hoezeer óók do Hooge Regeerng doordrongen is van het groote, algemeene belang, in bedoeld adres besproken. Haar daarvoor diep gevoelden dank en oprechte hulde brengende, vleit het bestuur zich met do hoop, dat in een niet al te ver verwijderd verschiet het zoozoer gewenschte resultaat moge worden bereikt. Ware dan ook do algemeene vergadering op 22 Sept. met het voornemen der Regeeiing bekend geweest, er zou geen of althans minder aanleiding bestaan hebben om een adres van zoo verre strekking aan de Kamer in te dienen, en zou het zich vermoedelijk bepaald hebben tot hetgeen speciaal voor de Resiiontie van zoo urgent belang is te achten Nu echter het adres reeds van duizenden handteekeningen voorzien was, toen het ver blijdend koninklijk besluit van 18 dezer bekend werd, meende het bestuur der vereeniging ▼erplicht te eya nochtans uitvoering te geven aan de hem gedane opdracht, al tleek ook na de benoeming der Staats-commissie, dat velen het onnooöig rekenden het adres nog te onderteekenen, eene meening, die onge twijfeld oorzaak is, dat niet een nog voel grooter aantal onderteekenaars op het adres voorkomt. Het bestuur verzoekt de Kamer, ook na de instelling der Staats commissie ad hoe, hare aandacht aan het in het adres bepl itte behng, speciaal wat aangaat 's Gravenhage, te willen schenken en te willen bevorderen, dat, ook a'gescheiden van latere algemeene maat regelen, van regeeringswege eventueel voor te dragen, zoodanige voorzorgen mogen worden genomen als ncodig zullen blyken, om in den bestaanden toestand te 's Gravenhage voor het aanstaande zomerseizoen verbetering te brengen. - De gewone maandelyksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde, alhier, is uitgesteld tot Vrijdag 12 Nov. Dr. G. J. BoekenoDgen zal een voordracht houden over: „Zaansche eigennamen." - De burgemeester van Delft heeft ter her denking van zyn zilveren ambtsfeest de leden van den gemeenteraad uitgenoodigd tot een contmparty te zynen huize op 15 dezer. Woensdag brachten do ministers van binnenlandsche zaken en van waterstaat, met de referendarissen Dj Stuers en Huber, een bezo.k aan de Rijks Polytechnische School te Del t, ten einde de gehcole inrichting te bezichtigen, den nood aan plaatsruimte in de bestaande gebouwen en de voorstel'en van d-.n Raad van Bestuur tot het tyielyk in gebruik nemen van de gebouwen van den opgeheven artillern cursus to beoordetlen. Het bezoek vorderde ongeveer den gebeden dag. Te tien uren gekomen, verli-.ten de heeren het Bacteriologisch Laboratorium eerst tegen vyf uren. Het aantal studenten bedraagt thans reeds 554, zoodat voorziening in plaatsruimte en l.erkra'hten dringend noodig is. Men herinnert zich, dat in de maand Oclober jl. op een te Utrecht gehouden ver gadering van vrije antirevolutionnairen in beginsel w rd besloten tot een organisatie als zelrst.in1ige pol tieke party, onder eigen naam en ei jen program. Door de conmissie van uitvo ring is thans een concept-program van beginselen opgesteld. Dit program en de organisatie d r party zullen worden vastgesteld in een 15 Novemb.r a. s. te Utrecht te houden vergadering, toegankelijk voor allen, „nie, staande op den grondslag der anti- revolulionnaira beginselen, neergelegd in het program van 1878". wenschen meae te werken tot zulk een nieuwe organisatie. - Binnenkoit worden weder 30 officieren der infanterie van het leger hier te lande ge detacheerd by het Oost-Indisch leger. Met de toezending der medailles, behaald op de Nationale Tentoonstelling van Ny verheid en Kunst, te Dort recht, is een aanvang gemaakt. Ontworpen door den architect W. Stok Jr. (secretaris der Vereeniging „Voor Vak en Kunst"), is de medaille vervaardigd door de firma J. A. A. Gerritsen, te Amsterdam, die voor de uitvoering er van een woord van hulde to.komt. De medaille stelt voor de bescherming van het Vak on de Kunst, met op den achtergrond de Dordtsche toren. By gelegenheid van het inhuldigingsfeest zal op den Brink te Deventer een biyvend aandenken worden gesticht, namelyk een prachtige monumentale fontein. Te Rome is door den heer O. Borgmans, van Terneuzen, de 1ste prys (diplome d'hon- neur) met medaille 1ste kl.( by het muziek concours voor groot orkest, uitgeschreven door de Académie Uriiverselle van Italië ver worven. Dit is de derde prijs, die genoomden heer in het buitenland ten deel is gevallen. Tot gemeente-secretaris van Terneuzen is benoemd de heer J. "Wiskerko, griffier ter secretarie aldaar, op een jaarwedde van f 1500. De Raad der gemeente Zutfen besloot om het maximum van den hoofdelijken omslag van f 60,000 op f 80,000 te brengen. Te Haarlem is op 52-jarigen leeftyd in het Diaconesssnhuis overleden do heer L. J. Ritter, een aldaar bekend tuinbouwkundige en architect, o. a. door zyn plan van aanleg van het fraaie Bloemendaalsche Park. Hy werd geboren te Anhalt (Duitschland) on geraakte in 1870, in den Fransch-Duitschen oorlog, gewond. De minister-president van Nederland te Bucharest, baron Gevers, die zyn verloftijd gi ootendeels in Den Haag doorbracht, is naar zyn poot teruggekeerd. De nieuwbenoemde kanselier by het Fransche gezantschap te 's-Gravenhage, de heer Soupat, is aldaar aangekomen. Het „Utr. Dagbl." meldt, dat het bestaan van het „Collegium Musicum Ultrajectinum" voor het pas begonnen seizoen opnieuw verzekerd is „Daarvoor ztfn offers door meer dan een gebracht, het grootste wel van een kant, van waar het eigenlyk niet had kunnen worden aanvaard. De directeur Richard Hol neemt voortaan zyn functies waarbe langloos." Naar men uit Londen bericht, is in de jongste vergadering der Nederlandscho Ver eeniging aldaar, dd. 3 November jl., benoemd tot lid der „Feestcommissie ter Voorbereiding der Feestelijkheden tot Viering van het 25 jarig bestaan der Nederlandsche Vereeniging te Londen in Febr. 1898" voor het Continent, de heer jbr A. E. Hoeufft, te Haarlem, lid der firma Wilhelm Schroder, te Amsterdam. De Raad der Friesche gemeente Ferwer- deradeel besloot tot het heffen van 25 opcenten op de personeele belasting. Het detachement suppletietroepen, dat den 6den November a. s. met het stoomschip „Bromo" naar Indië vertrekt, zal tot aan boord worden uitgeleid door de muziek van het Kol. Werfdepot. Het stoomschip „Reichstag", van Ham burg en Amsterdam naar Oost-Afrika, pas seerde 3 Nov. Peniche; de „Van der Lyn", van Newcastle naar Batavia, passeerde 4 Nov. Gibraltar; de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 4 Nov. van Boulogne- 8urMer; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 4 Nov. van Perim; de „Soenda", van Amsterdam naar Java, is 4 Nov. Dungeness gepasseerd. Het stoomschip „König", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 3 Nov. van Napels; de „Lawoe", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 4 Nov. van Marseille. Alfen a/d. Rijn: Door de heeren Van Dam en Biezeveld, ingenieurs-architecten te 's-Gravenhage, zyn onderhandelingen aange- - knoopt met de gemeentebesturen van Alfen, Oudsboorn en Aarlanderw n over het maken van een drinkwaterleiding. De aagelijksche besturen dier gemeenten hebben met genoemde heeren een conferentie gehouden. Benthuizen: De collecte voor nood- ïydende kerken en personen heeft alhier opge bracht f 5.02. Wassenaar: In de vergadering van de afd. Wassenaar der Vereeniging voor Bloem bollencultuur werd een ingekomen stuk ge lezen, dat de vorige maal niet gelezen worden kon. Het stuk had ten doel een beweging in het leven te roepen om een bond op te richten. Het doel van dien bond zou zijn de lage prijzen der tulpen weer booger op te voeren. Ieder lid zou zich verplichten het zaaigoed van de goedkoope tulpen gedurende eenige jaren te vernietigen, om zoo de groote hoeveelheid tulpen wat te verminderen. Na lezing van dit stuk bekwam de heer v. d. Kroft het woord. Volgens zyn meening was de oprichting van zoo'n bond geheel doelloos, Hy lichtte zyn meeniDg door eer ige voor beelden toe. De voorzitter dankte d'.n heer 7 d. Kroft en zei, dat het bestuur gesn voorstel in dien geest doen wilde. Het wilde alleen aan het verlangen d:r ondertekenaars voldoen en het stuk i-.: ngelezen ;aten. Hy zag zelf ook weinig heil in dien bond. Een punt der agenda moest uitgesteld worden tot een volgende vergadering, omdat nog geen beschrijvingsbrief van da algemeene ver gadering ontvangen is. ücrLrelijlie Berichten, Benthuizen: Zondag-voormiddag te half- tien, ds. J. A. Broers. Te halftwaalf Zondags school. Katwjjk aan e: Geref. Gem. Zondag, ds. Dekker, van Nieuw Vennep. Valkenburg: Zondagavond te zes uren, ds. Verboeff, predikant te NoorJwyk-Binnen. Collecte voor de evangelisatie in Spanje. Voorschoten: Zondagvoorm. te tien uren, ds. C. A. Evelain, pred. te Leiden. Kaag: Zondag voorm. te tien uren, ds. M. Hoog, pred. te Voorschoten. Woubrugge: Ned. Herv. Gem. Zondag voorm. te halftien ds. Lolcama, pred. te Bos koop. Des nam. te twee uren, d3. Wouters, pred. te Ter-Aar. Geref. Gem. Zondag voorm. te tien uren, ds. Woudstra, pred. te Leiderdorp. Zoetorwoude: Ned.-Herv. Gem. Zondag a.s., des namiddags te twee uren, ds. W. Klercq, pred. te Koudekerk. Voorbereiding. Moeder en Dochter. i) Op een ptachtigen Juli-avond wandelde een klein gezelschap lang3 den breeden weg, die achter de bekoorlijk gelegen Zwitsersche stad Thun naar do bergen opwaarts leidt. Hot waren drie heeren en twee dames. Een der heeren, den beiden anderen in leeftijd vooruit en niet licht over 't hoofd te zien wegens zijn ontzaglijken neus en de groote, schrandere en te gelijk goedaardige oogen, ia de raadsheer Knappert, een vrij gezel, die dagelijks in zijn woonplaats, na afgoloopen bureauwerk, zijn beenen eenige beweging gunt, doch zijn vacanties tot grootero uitstapjes en reizen pleegt te ge bruiken, - wellicht de eenige weelde, die hij zich veroorlooft. Overigens reist hij gaarne ,met familie," dat wil zeggen, met een jongen „collega," voor wien hij de kosten uit zijn eigen zak bestrijdt. Ditmaal schijnt hy buiten den advocaat Heldering, den slanken jongen man met den blondon baard en een knijpbril op den neus, ook dien3 jongeren broeder, student in de pbilologie, voor zyn rekeDing genomen te hebben. De twee dames behooren dus eigenlyk niet tot „do familie"; ze zyn slechts „onderweg 1 aangetrofTen,voor 't overige evenwel niet alleen bekenden, doch zelfs verre bloedver wanten van den raadsheer. De overleden gemaal der oudere, geheel in 't zwart gekleede dame, overste Van Maren, was zyn neef in den zooveelston graad, en de zeer jonge, hocg opgegroeide jonge juffrouw met het lange, aschblonde haar onder den hoed van Floren- tynsch stroo, Emma, diens dochter en eenig kind. Zy werden om gezondheidsreden op reis gezonden, zyn vóór omstreeks acht dagen in Thun aangekomen en hebben daar, omdat het stadje haar op het eerste gezicht buiten gewoon aanstond, voor goruimen tyd kamers betrokken. By de aanlegplaats der stoom; booten hebben zy den raadsheer met zyn reisgezellen aangetroffen en hem zonder moeite overgehaald zich een rustdag in haar gezel schap te vergunnen. Een echte rustdag echter schynt het niet te willen worden. De vurigste wensch der beide jonge hoeren, die voor de eerste maai Zwitserland en over 't geheel een bergland zagen, was gericht op de sneeuwtoppen aan gene zyde van het meer, en het liefst zouden zy zeker nog denzelfden voormiddag de reis zonder ophouden per boot hebben voortgezet, om 's avonds reeds dichtby die bergreuzen te zyn. Nu meenden zy zich ten minste in het klimmen t.e moeten oefenen. In het begin hadden zy het op den meer effen weg tot hun plicht gerekend de jonge dame gezelschap te houden, maar hoe zy zich ook afwisselend inspanden een gesprek aan te knoopen, de jonge juffrouw antwoordde steeds zoo lakoniek mogelyk, scheen in 't geheel geen oor te hebben voer goestige opmerkingen, glimlachte in het gunstigste geval zeer uit de hoogte en was er klaarbiykeiyk slechts bezorgd voor de waardigheid van haar vyftien- of zestien jarigen leeftyd in buzyn van haar mama en haar oom op passende wijze op te houden. Misschien ook belette haar bet zwarte gewaad, dat zy evenals haar moeder droeg, zich aan de vroolykheid over te geven, waarin haar reisgenooten haar tevergeefs trachtten te doen deelen. De gebroeders hadden de jonge dame dus opgegeven en waren nu eens vooruit, dan weer achter de overigen, nu eens links boven hen op een steil pad, dat rechter op het doel afging, dan weer een eindweegs rechts naar beneden op don oever van het meer toe. Zoo waren zy een ry fraaie villa's voorby- gegaan, en nog steeds scheen die niet te willen ophouden, ofschoon de sfstand tusschen de afzonderiyk gelegen huizen allengs grooter werd. „Waarvoor bijjven wy altyd op dezen ge- makkelyken weg?" riep de advocaat eindeiyk ongeduldig. „Wat dunkt u, alt wy een3 hier links afsloegen en op dit bekooriyk geitenpad naar boven klauterden? Als wy gindscbe hoog gelegen weide bereiken, worden wy zeker door een prachtig vergezicht beloond. Wat zeggen de dames daarvan?" Hy was reeds een eindweegs naar boven gesneld en sprak de laatste woorden van een naar voren springenden steen al3 van een preekstoel uit. Zyn broeder volgdo hem op den voet. „Ja, wat zegt gy van die wildzangen, lieve nicht?" vroeg de raadsheer lachend. „Toch maar niet op den gemakkeiyken weg blyven I" dat is artikel I van hun reiswet, maar ik moet bekennen, dat men er meestal wèl by vaart, als men zich naar hen regelt. Vandaag echter hebben de dames recht op oen veto, en ik zal er voor zorgen, dat het geCerbiedigd wordt." Emma zag haar moedor aan, nieuwsgierig, wat die wel zou antwoorden. Het waro haar zeker volstrekt niet onaangenaam geweest, als zy toegestemd had. Mevrouw Van Maren scheen met een vluch- tigen blik de hoogte te willen schatten. „Ik wil den jongelui het genoegen niet onthouden," sprak zy vervolgons met een zachte, eenigs- zins iydend klinkende stem, terwyi zy haar arm uit dien van den raadsheer trok. „Volg uw reismakkers, beste neef 1 Ik ga met Emma op deze steenen bank zitten, en wanneer het ona te lang duurt, gaan wy vaat langzaam naar de stad terug." „Maar waarom zyn ook wy niet van de party, mama?" kwam het dochtertje, als het ware zichzelf vergetend, tusschen- beide. Het bleeks gezicht der moeder keerde zich met een uitdrukking van verbazing naar haar dochter. Emma werd rood, sloeg de lange, blonde wimpers neer en speelde met bet zilveren kettinkje aan den knop van haar parasol. „Ik meende," vervolgde zy half ver legen, half ontstemd, „omdat wy anders als wy alleen zyn altyd de allergewoonste wegen inslaan en er nu eens gelegenheid zou zyn het meer van daar boven Maar zooals u wil, het kwam zoo maar by my op." Met baar kleine tandjes beet zy op haar lip, zeker ontevreden over zichzelve, dat zy haar wensch verraden had. „Ais ge mp alleen wilt laten, lieve Emma „Ik biyf," viel Emma haar moeder snel in de rede, terwyi zy te geiyk op de steenen bank toeging. De raadsheer kuchte, om de opmerkzaam heid tot zich te trekken. „Wat dunkt u er van, beste nicht?" eprak hy glimlachend, „als ge my eens verlof gaaft u hier gezelschap te houden? Ik beken, dat het my, met het vooruitzicht op de inspan ning van morgen, weinig toelacht, een paar honderd voet dichter by den hemel te komen. Het jonge volkje zou dan naar believen kunnen ronddolen en zal na een half uur gemakkeiyk den weg hierheen terugvinden.", Mevrouw Van Maren bedacht zich oen poosje. „Wil je de heeren vergezellen?" vroeg zy, zeker van een weigerend antwoord. Zy bedroog zich. „Zeer gaarne, mama," antwoordde het meisje. „Ik zou wel eens naar boven willen. Van het meer uit heb ik op de hoogte een huis gezien, dat overschoon gelegen is. Wie zou daar wel wonen? dacht ik En misschien is het daarboven niet eens zoo heel verrukkelyk. Ik bedoel maar, dat het zoo hoog en zoo hoelemaal alleen staat." „Goed, ga dan maar!" zeide de moeder. De jongelieden waren weldra op het bergpad hoog boven de achtergeblevenen. De advocaat zong een berglied. {Wordl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1