N°. 11564. Vrijdag 5 November. A0. 1897 Leiden. 4 November. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. TWEELINGEN. LEIBSCH ÜÜÉDA& PKXJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per postl 40. Afzonderlilko Nommers 0.05. Het 25 jarig bestaan alhier van de Rotter- damsche sigarenfabriek der heeren Voorhoeve en Van Ravesteyn, vroeger gevestigd aan de Mare, thans aan den Vliet, is niet onopge merkt voorbijgegaan. Bovendien was de meesri rknecht W. G. Boom er een kwart eeuw, dus van de oprichting af, werkzaam. Behalve dat van den gevel der fabriek de vlag was uitgestoken, was het gebouw door de- werklieden van binnen met groen en bloexen versierd. De meesterknecht moest een paar uren later dan gewoonlijk in do fabriek komen en by werd toen ontvangen door de beide patroons, van wie de heer Van Ravesteyn expresselyk j uit Rotterdam, waar Wjj woont, was overge komen. D3 heer Voorhoeve sprak don jubilaris op hartelijke wyze toe en bood hem tevens een geschenk aan, welk souvenir der beide patroons bestond in een gesloten couvert. I Van het personeol ontving de meesterknecht een hoorn des overvloeds en een gebakjes- j schaal, beide van kristal, met zilver gemonteerd. Ook do werklieden zeiven werden door de patroons mild bedacht, want bij het naar huis gaan des middags kregen zo ieder een geldelijke belooning, en verder werd de dag, na terugkomst in de fabriek, op hunne kosten feestelijk doorgebracht. Ook was er druk bezoek aan de fabriek van de oude buren aan do Mare, om hunne gelukwenschen te komen aanbieden. Het gezin van den meesterknecht bood den hier ter stede woonachtigen patroon, als huldeblijk, een prachtige bloemenmand aan. Voor het examen in de vrije- en orde- oefeningen zijn geslaagd de heeren J J. Locker en J. De Best,- alsmede de dames M. K. Van Wijk en L. A. E. Van Nouhuys, allen te Leiden. Do 1ste luit. A. W. Den Beer Poortugael, ▼an het 2de reg. veld-art., die gedurende twee jaren een cursus bij de rijschool te Bergen- op-Zoom heeft gevolgd, is by zijn corps teruggekeerd en weder ingedeeld by de Ilde afd. te Leiden. Dq 2de luit. J. L. M. Van den Brandhof, ▼an het 4de reg. inf. te Leiden, komt eerst daags in aanmerking voor een detacheering naar Oost-Indië. De ambtenaren bij den actieven dienst van 's Rijks belastingen C. Hoogmoed te Leiden J. Moerkerk te HellevoetsluisH. A. Steen- raeijer to Schiedam, en F. Vlietstra te 's-Gra- vonhage zijn verplaatst naar Rotterdam. De directeur van het postkantoor te Rottordam vestigt de aandacht der belang hebbenden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned. Oost-Indié door middel van het stoomschip „Bromo." De laatste buslichting aan het postkantoor alhier is bepaalt op 5 dezer, des nachts te 12.20. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Zooals reeds kortelyk is gemeld, werd {Rnsdagmiddag in de Trêves-zaal in het departement van waterstaat de staatscommis sie tot het voorbereiden van maatregelen tegen de verontreiniging van openbare wateren door de ministers van binnenlandsche zaken en van waterstaat geïnstalleerd. In een door eerstgenoemden minister uit- PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17{. Grootorö letters naar plaatsruimte. - Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. gesproken rede werd de belangrijkheid der aan de commissie opgedragen taak in het licht gestold en de urgentie aangetoond van maat regelen, die meer overeenstemming zoudon kunnen brengen tusschen de in dit opzicht bestaande wetsbepalingen en de gaandeweg aan het licht getreden behoeften en de door verschillende omstandigheden gewijzigde eischen der volksgezondheid. De minister drong aan op het maken van zooveel spoed als met de degelijkheid van het in te stellen onderzoek bestaanbaar zoude zijn. Mocht eenige bijzondere zaak hierbty blijken meer nog dan andere urgent te zijn, dén zou daarin wellicht reeds door aanvanke lijke partiëele regeling te voorzien zijn. De voorzitter der commissie, mr. A. F. baron Van Lijnden, dankte, ramens de com missie, vo3r het in hare leden gestelde ver trouwen en ontwikkelde, geheel in den geest van het door den minister gesprokene, het werkplan, dat z. i. door de commissie zou mosten worden gevolgd. Nadat de ministers zich hadden verwijderd, ving de commissie onmiddellijk met de voor bereidende werkzaamheden aan. By beschikking van den minister van marine van 1 Nov is de levering vanv^rsch rundvleesch ten behoeve van Hr. Ms oorlogs schepen, aanwezig te Amsterdam, Willems oord, Hellevoetsluis en de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, niet aan den iaagsten inschrijver van 8 Oct H v Zand, te Win schoten, doch aan de firma J B Zeehandelaar, te Amsterdam, opgedragen voor f 53.75. - De opper ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin Regentes, op Donder dag, 4 dezer, den lichten rouw zal aannemen voor den tyd van drie dagen, wegens het overlijden van Hare Komnkiyko Hoogheid mevrouw de hertogin van Teek. De „Residentiebode" meldt, dat de heer mr. L P M. H. baron Michiels Yan Verduynen wegens drukke bezigheden ontslag hoeft ge nomen als lid van den gemeenteraad |van 's Gravenhage. - Hit Haarlem wordt aan de „N. R. C bericht, dat by den penningmeester van het comité ter oprichting van het standbeeld voor Frans Hals aldaar, jhr. Teding van Berkhout, de som van dertig duizend gulden is ontvangen van den particulier, die onlangs verklaard beeft deze som te willen beschikbaar stellen. De uitnoodiging van het comité aan de kunstenaars, om als bewys van ingenomen heid met deze gift iets van hun hand af te staaii, is reeds van vele kanten, zoowel uit ons land als uit Belgié en Ffankryk, beant woord Het comité zal nu spoedig kunnen overgaan tot het beramen van plannen voor de uitvoering. In een vergadering van den kerkeraad der Ned.-Herv. Gemeente te Utrecht is een commissie benoemd om pogingen in het werk te stellen tot het stichten van een nieuwe kerk in bet NoorJeiyk of N.-Oosteiyk deel van de stad. Door dr. Bronsveld werd kennis gegeven, dat oen belangstellende hom voor dit doel f 10,000 heeft toegezegd. - Op de provinciale begrooting van Fries land, voor het dienstjaar 1898, is uitgetrok ken een som van f 40,000 voor kosten van het gewone onderhoud van kanalen. Van die som is bestemd een bedrag van f 24,910 voor uitdieping en grondberging van de Leeuwarder-Sneeker trekvaart. Bij de Regeering is thans, naar de „N.R.C." verneemt, het denkbeeld tot rypheid gekomen, om aan de heffing van het uitvoerrecht op suiker in Nederlandsch-Indië, welke heffing, gelyk bekend is, reeds eenige keeren is ge schorst - voorgoed een einde te maken. De indiöning van een ontwerp van wet tot dat einde mag welhaast worden te gemoet gezien. Door den burgemeester van Haarlem is vergunning verleend tot het houden van een propaganda-optocht met geleide van een muziekcorps en medevoering van transpa ranten met opschriften, aldaar in den avond van 13 Nov. a. s. by gelegenheid van het op dien dag en den volgenden dag te houden congres van den Bond van spoor- en tram wegpersoneel. In de maand October zyn by het Koloniaal Werfdepot voor den Indischen dienst aange nomen 79 Nederlanders, 15 Duitschers, 12 Belgen, 3 Luxemburgers en 1 Rus, totaal 110 Van de verschillende corpsen van het leger hier te lande werden overgenomen 73 onderofficieren en minderen, zoodat de totale werving 183 bedroeg. Onder de aaDgenomenen bevinden zich 39 miliciens, die voor den tyd van 2 jaar by het Indische legör worden gedetacheerd, onder de overgenomen 1 onder officier voor vier en 42 miliciens, die voor eene detacheering van twee jaar by dat leger zyn toegelaten. Aan die 183 personen werd aan handgeld uitbetaald f 34,321 25. E'.rlang zal het bouwen van het Ryks- archief te Assen worden aanbesteed, waartoe de voormalige pastorie der Herv Gemeente, in 1895 door het Ryk aangekocht, moet worden afgebroken. Overeenkomstig het ver zoek, indertijd door veie ingezetenen tot de Koningin gericht, zal van die parochie de gewelfde gang - bet eenige overblyfsel van het in de 13de eeuw gestichte vrouwen klooster, dat aan Assen het aanzyn gaf gespaard biyven, een deel uitmaken van het nieuwe gebouw, dat beneden zal worden inge richt voor het Provinciaal Museum van Oud heden, torwyi de bovenverdieping vertrekken zal bevatten voor den archivaris. Het eigeniyke archief depot zal' afzonderiyk aan de oostzyde, in den tegenwoordigen tuin, verrijzen. In aansluiting aan de oude bouworde zal het archief in zoogenaamde reuze-moppen worden opgetrokken. Gisteren vi°rde de heer W. P. Bloemen- daal, het hoofd der diaconieschool van de Ned.-Herv. Kerk aan den Noordsingel te Rotterdam, onder vele biyken van deelneming, den dag, waarop hy 50 jaar geleden als hoofd onderwijzer in functie trad. Tot leeraar aan de Zeevaartschool te Helder is benoemd de heer A. Van Dissel. De heer D R Ma naholt deelt in het „Friesch Volksbl het volgende mede: Van bevriende en vertrouwbare zyde wordt my medegedeeld, dat onze Regeering zich bemoeit met de zaak der misleide Neder- landsche ar'oeidsgezinnen in Chili en dat der halve het byeenbrengen van geld voorloopig niet noodig is. De levering en de plaatsing van het gedenkteeken voor den grondlegger oer veen koloniën, Adriaan Geerts WildervuiKk, is door Slot.) Ik geef u dus uw woord terug Er is een andere, die u bemint, even schoon als ik was. Weest te zamen golukkig, dat is myn vurigste wensch. Wat my betreft, die van de wereld niets meer dan teleurstellingen en droefenis te iwachten heb, myn besluit is reeds genomen. £k treed in het klooster. God is de eenige, Wiens onstofieiyko liefde de ziel niet ziet door hot prisma van het aangezicht. Ik vergeef u het verdriet, dat ge my onwillekeurig berokkend hebt, en verzoek u dringend de genegenheid, die ge voor my hebt gekoesterd, op Andrée over te brengen. Zy, die uw verloofde was en die niet anders dan in haar gebeden nog aan u zal denken, Jeanne Vaubrun." Olivier, die door dezen brief zeer getroffen was, haastte zich den inhoud aan den heer en mevrouw Vaubrun mede te deelen. Hy smeekte hun oprecht het besluit hunner dochter te keeren en zwoer, dat hy bereid was zijn verbintenissen na te komen. De ouders litten Jeanne roepen, maar zy weigerde zich te vertoonen. Toen de jonge man vertrokken was, ver klaarde zy, d;.t haar besluit onherroepeiyk was. Door geen enkel argument slaagde men er in haar te doen wankelen. „Ik gevoel, dat hy my niet meer liefheeft," herhaalde zy. „Voor allen is het beter, dat hy de echtgenoot van Andrée wordt." En toen haar zuster juist binnentrad, smeekte zy zelve haar zich by haar wenschen aan te sluiten. Andrée protesteerde met warmte tegen het offer, dat Jeanne beweerde zich op te leggen. „Het zou my toescbynen," zeide zy, „dat ik je je geluk ontstolen heb, en dat denkbeeld zou myn geluk vergiftigen." „Hebt ge dan liever," hernam Jeanne, „dat we beiden ongelukkig worden?Myn leven is afgeloopen, vernietigd. Ik kan nog slechts aan God toebehooren. Laat my, in myn afzondering, ten minste dien troost, te mogen denken, dat ik de blydscbap van allen, die my dierbaar zyn, heb voorbereid." Andrée bleel aandringen, maar zy stiet op een hardnekkigen wil. De heer Vaubrun verzette zich er tegen, dat zyn dochter vóór haar meerderjarigheid den sluier zou aaonemen. Deze maatregel bracht slechts een geringe vertraging in het volvoeren van het plan. Ondanks de redeneeringen des vaders, in weerwil van de tranen der moeder, trad Jeanne in het klooster der Carmelitessen. Sedert zyn verloofde hardnekkig geweigerd had hem te ontvangen, had Olivier zich ont houden by de Vaubruns te verschynen. Acht tien maanden gingen voorby, zonder dat by door zyn tegenwoordigheid de herinnering aan smartelyke gebeurtenissen meende te mogen opwekken. Terwyi hy steeds reisde om te vergeten, wilde het toeval, die grootmeester van alle dingen, dat hy de familie Vaubrun in Zwit serland, te Interlaken, ontmoette. Zy hadden niet de minste reden elkaar te ontvluchten. Toen Andrée Olivier terugzag, voelde zy onwillekeurig beur hart van een toedere aandoening kloppen. Tevergeefs sprak zy zichzelve in. dat, door den verloofde harer zuster te beminnen, zelfs als die in een klooster was, dil een monster achtige tegenstrydigheid vertoonde, grenzende aan overspel. Een kracht, machtiger dan haar wil, trok baar naar dengene, dien zy, ook zy, bemind had, van den eersten dag af, dat zy elkaar kenden. Ofschoon door een zekere vrees van den zelfden aard weerhouden, kon Olivier even min langer weerstand bieden aan de geheime aantrekkingskracht, welke hem overal heen dre6f, waar zich de tweelingzuster bevond van baar, die hy verloren had. De heer Vaubrun raadde hun gedachten en begreep den inwendigen stryd, die in hun gemoederen gevoerd werd. „Daar hebt ge nu," zei hy tot zyn vrouw, do feestcommissie opgedragen aan den heer Joh. Holsbergen, te Groningen. Het monument zal worden vervaardigd in piramide-vorm, aan het hoofd een schild dragen met de letters S. P. Q. W., waaronder de inscriptie hulde aan den stichter der veenkoloniën, gekroond door een palmtak, alles zwaar verguld. Vervol gens aan den voorkant op het piëdestal een granieten plaat met vergulde inscriptie, terwyi boven het piëdestal aan de voorzyde, in nissen, de letter W in een lauwerkrans, aan de achterzyde bet familiewapen van Wil- dervanck, en aan de beide zyvlakken, even eens in nissen, de symbolen van landbouw en nyverheid zullen voorkomen. Het geheel zal, met inbegrip van den V09t, die er nu reeds ligt, 5 M. hoog worden. Noordwyk: Z. D. H. Monseigneur Botte manne, bisschop van Haarlem, benoemde tot assistent alhier den weleerw. heer J. G. Van Baaren. De tooneelvereeniging „Vriendschapszin," alhier, zal in den loop dezer maand, ver- moedeiyk den 23sten, weder eene uitvoeriog geven. Wassenaar: Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand October in de Rijks postspaarbank ingelegd f 2833 975 en terug betaald f 1899 76. Het laatst door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 630. Door het Rykstelephoonkantoor aldaar werden gedurende die maand behandeld 205 telegrammen, waarvan 105 werden verzonden en 100 ontvangen. Het 12'/2-jarig bestaan derR.-K. byzondere school werd heden feestelyk herdacht. Het hoofd, den heer F. P. P. Lazarom, die sedert de oprichting aaD de school verbonden is, werd door de kinderen een geschenk aange boden. Na den middag werden de kinderen onthaald. Uit de „Staatscourant". Kon besluiten. Aan den met den rang van kolonel gepensionneerden luit.-kol. der cavalerie F. De Bas. belast met het toezicht op de krijgs historische naspormgen, den titel verleend van directeur van bet krijgsgeschiedkundig archief van den generalen staf- Pensioen verleend aan Jacob Van Ouwerkerk, machinist bij een Rijksstoomgemaal 855; aan Benjamin Bos, sluisknecht ƒ340. Do „Sts.-Ct." bevat het reisrapport vanHr.Ms. schoener .Zeehond", belast met het politietoezicht op de visschorij in de Noordzee van 6—11 Oct. 1897. De minister van bionenlandsche zaken brengt tor kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van Icoraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan do Rijks hoogere burger school mei 3-jarigon cursus te Warffum. Jaarwedde ƒ1800. Zij, die voor dozo betrekking in aanmer king wenschen te komen, gelieven zich vóór IS November e. k. aan te melden bij den inspecteur van bet middelbaar onderwijs, dr. A. T. Van Aken, te 's Gravenhage. TWEEDE RA9IER. Wet op de middelen. By het afdeelingsoüJerzoek kwamen eenige leden t-.rug op het vroeger door ben verde digde denkbeeld om de heffing van personeele belasting geheel aan de gemeente over te laten, met afschaffing van de uitkeeringen uit 's Ryks kas. Zy berekenden, dat dit voor den Staat voordeeliget was dan de nieuwe regeling der financiëele verhouding tusschen het Ryk en de gemeenten. Eenige leden wenschten 's Ministers meening te vernemen omtrent de wenschelükheid eener eenigszins aanmerkelykc verlaging van den suikeraccyns, byv. met een dtrde. Huns inziens zou by zoodanige verlaging di tonsunptie in die mate toenemen, dat de accyns niet minder dan thans zou opbrengen. Vele leden vroegen of spoedig oen voorstel tot wyziging der wet op den wynact-yns kan worden te gerroet gezien ter bevordering van de vervaardiging van sappen uit inlandsche vruchten. Door onkolon werd hi rop nog aan gevoerd, dat de vruchten, die nu aan onze industrio onttrokken worden en hot la-.d ver laten, wellicht in den wyn, die over onzo grenzen binnenkomt, worden teruggevonden. Eenige leden drongeD aan op verhooging van den wynaccijns. Andero vreesden hiervan echter représaille-maatregelen van de zyden van andere Staten. Ook werd aangedrongen op wyziging van'den accyns op het geslacht, als de Regeering tot afschaffing hiervan niet mocht willen overgaan. Door eenige leden werd herziening van het tarief voor de heffing van sluisgelden aan do schutsluis te Breuktien noodzakelyk giacht. Suppleloire begrooting van Financiën voor 1806 E9n wetsontwerp is ingediend tot verhoo ging van eenige artikelen van Hoofdstuk Vila der begrooting voor 1896. Deze verhooging omvat voornamelyk posten, uitgetrokken voor vaste traktementen, percentsge wyze beloonin gen, vergoedingen, enz. van hot personeel der directe belastingen, invoer en accyrizen, <n van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken. Tegenover deze verbooging wor t verlaging tot een goiyk bedrag voorgesteld van andere artikelen, eveneens betrekking hebbende op de kosten van genoemde administration. Tijdslij/cc versterking van dt Nationale Militie. Door de Regeering is eon wetsontwerp in gediend, om den duur der werking van de wet van 4 April 1892, houdende voorziening ter tydelyke versterking van de nationale militie, andermaal met 3 jaren, alzoo tot 1 Mei 1901, te verlengen. Militaire officieren bij de landmacht. Dë minister van oorlog heeft opnieuw in gediend een door zijn voorganger in 1895 in getrokken wetsontwerp tot wyziging van do wet van 1851 op de bevordering, enz. der officieren. De Minister heeft, alleen die wyz'ging in het ontwerp gebracht, welke strekt om te bepalen, dat voor een zeker tydvak na de invoering van de wet e?n voorziening zal worden getroffen ten aanzien van ofik leren, die by de afkondiging der wet niet.in w^rke- lyken dienst waren of wel te kort, om op het tydstip, waarop zy voor bevordering in aanmerking kunnen komen, aan de gestelde wetsbepalingen te kunnen voldoen. Voor deze officieren blyven de thans be staande bepalingen nog 3 jaren in werking. „twee wezens, di9 als door het lot zyn aan gewezen om hun levens in één enkel te doen opgaan. Moet het ongeluk van Jeanne hen tot een voortdurende marteling veroordeelen, wanneer zyzelve den vurigen wensch heeft uitgesproken, dat zy vereonigd worden? Be staat de gezonde zedenleer niet daarin, dat men barbaarsche vooroordeelen met voeten treedt?" „Die vooroordeelen, myn waarde, zyn bar baarsch, ik beken het, doch zoo min als myn dochter en de heer Thérigny voel ik den moed in my zo te overwinnen." De heer Vaubrun gaf too. Den volgenden dag verzocht Andrée Interlaken te mogen verlaten. „Waarom?" onderzocht haar vader. „Omdat ik mynheer Olivier bemin en hy mij niet trouwen kan." De scheiding had plaats Er verstreek een jaar. Andrée nam ziecderoogen af. Op zekeren dag vertrouwde zy haar moeder toe, dat zy evenals haar zuster den sluier wenschte aan te nemen Ditmaal verzette mevrouw Vaubrun zicb. Haar beide dochters, alles, wat zfj liofhad, de een na do ander te moeten missen, dat was ts veel! „Ga mynheer Thérigny opzoeken," zeide zy tut haar echtgenoot. „Als hy er In toe stemt Andrée te vragen, dat hy haar neme. Alles liever dan een scheiding! Oliuer bad Jeanne oprecht betreurd. Maar door een dier langzame omkeeringen, die maken, dat niets hier beneden onwankelbaar is, beminde hy thans Andrée met gelyke oprechtheid. Men behoefde hem niet lang te verzoeken, opdat hy op zyn beurt geweld deed aan de gemoedsbezwaren, die hem nog ov rbleven.' Toen Andrée hem in haar huis terugzag, begreep zy terstond de bedoeling haror ouders. „Gy weet wel, mama," sprak zy, „dat die verbintenis onmogelijk i8." „Wilt ge dan, dat ik krankzinnig word of sterf?" Het jonge meisje viel weenend haar moeder om den hal3. Van dien dag af onderwierp zy zich aan de bezoeken van Olivier. De tyd en de liefde voltooiden hun arbeid. Er werd een dag voor bet huwelyk bepaald. Door een prachtigen stoet vergezeld, naderde Andrée, onder een langen, witten sluier, het altaar. Maar toen de priester haar vroeg: „Andrée Jacqueline Vaubrun, stemt gy er in toe Olivier Thérigny, hier tegenwoordig, tot echt genoot te nemen?" toen antwoordde zy met een vreemden schaterlach: „Andrée!.., ik!.... Weineen!.... Ik ben Jeanne Jeanne, uit het klooster der Carmelitessen gekomen om te trouwenl" Do ongelukkige was krankzinnig....

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1